• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ביקורת על תיק השקעות

shamliRotem

משתמש סולידי
דירוג
29
שלום רב לכל המשקיעים והמשקיעות (:
גם אני בעקבות רבים וטובים מקוראי/ות בלוג יקר זה (ובזכות מי שכתבה אותו כמובן), לקחתי אחריות על חיי, התנתקתי מהבנקים, ויצאתי לדרך עצמאית בשוק ההון דרך בית-השקעות.
אשמח לדעת מהן החולשות ונקודות התורפה של התיק שבניתי לעצמי (שכבר מושקע). וגם דעתכם/ן על גובה דמי הניהול.
כמובן, אין הכוונה ליעוץ ו-או המלצות. כן אשמח ללמוד כיצד ניתן לנטרל את אותם הסיכונים, עד כמה שניתן, ברמת הרעיון.

מציין כי אני בן 29, מתחבר לאסרטגיית תיק ההשקעות העצל, ארוך הטווח ומפוזר.
היעד שלי הוא כן להגיע לפרישה מוקדמת, ולשם כך, ע"פ החישוב שלי דרושה לי תשואה של בין 5-7% בשנה.
כמו כן, מעדיף לפזר את תתי-האפיקים על פני מוצרים שונים, ולא להשקיע לדוגמא בסל מניות חו"ל,
אלא כן להשקיע בכל קרן בנפרד. בעיקר מטעמי הפיזור שמתבטא בין בתי ההשקעות המנפיקים את הקרנות.

תמהיל התיק מורכב מ-50% קרנות מחקות (עד כמה שניתן) ו-50% קרנות אג"ח ישראליות:
-------------------50% מניות------------------------
5% - S&P - קרן מחקה סינתטית- דמי ניהול 0
5% - russel - קרן מחקה סינתטית - דמי ניהול: 0.25%
10% - STOX 600 - קרן מחקה סינתטית - מגודרת: - דמי ניהול : 0.25%
5% - ת"א 100 - מחקה - דמי ניהול - 0
5% - MSCI מתעוררים- מחקה סינתטית דמי ניהול: 0.6%
5% - יפן NIKKEI - מחקה סינתטית מגודרת - דמי ניהול: 0.6%
5% - נדלן תא 15- תעודת סל - %0.45
10% - זהב- תעודת סל העוקבת אחר מחיר הזהב - 0.8%

--------------------50% אג"ח-----------------------
20% - אג"חים 5+ שנים - קרן נאמנות - דמי ניהול: 0
20% - אג"חים 2-5 שנים - קרן נאמנות דמי ניהול 0
10% - אג"ח צמוד- קרן נאמנות דמי ניהול - 0
----------------------------------------------------------
סה"כ דמי ניהול לכלל התיק אם משכללים את כלל הסכומים הכתובים למעלה יוצא כ-0.25% סה"כ.
תודה !
רותם.

ציינת שאתה בן 29 אבל לא ציינת בתוך כמה זמן אתה רוצה לפרוש.
בהנחה ואתה לא מתכנן לפרוש בשנים הקרובות 50% אג"ח נשמע לי אישים הרבה מידיי.

כמו כן לדעתי יש לך יותר מידיי ניירות קטנים בשווקים שונים (רק 5% ב-SP500???) וזה יקשה על התחזוקה ויוסיף עלויות בעתיד.

כמו כן זהב זה לא מניות כך שיש לך פחות מ-50% מניות.

ציינת שאתה בן 29 אבל לא ציינת בתוך כמה זמן אתה רוצה לפרוש.
בהנחה ואתה לא מתכנן לפרוש בשנים הקרובות 50% אג"ח נשמע לי אישים הרבה מידיי.

כמו כן לדעתי יש לך יותר מידיי ניירות קטנים בשווקים שונים (רק 5% ב-SP500???) וזה יקשה על התחזוקה ויוסיף עלויות בעתיד.

תודה !
1. זמן הפרישה במידה ותתקבל תשואה של בין 5-7% תהיה כ-6 עד 10 שנים, אפשר לומר שזה היעד...
2. לגבי ה- S&P והשווקים השונים, המחשבה הייתה לחלק שווה בשווה את ההשקעה בין שווקים / יבשות
10% ארה"ב ( S&P + RUSSEL)
10% אירופה
10% אסיה (מתעוררים + ויפן)
10% (ת"א 100 + נדלן ת"א 15 )
10% - זהב - תודה על ההערה, צודק !

מה לגבי סיכונים ?
המון תודה !

:)

אפשר להגיד שגם נדל"ן ת"א 15 זה לא מניות (לצורך הדיון).
כך שהתיק שלך הוא 30% מניות עולמיות, 5% מניות ת"א, 5% נדל"ן, 10% זהב ו-50% אג"ח.
זה נשמע לי כמו תיק מאד דפנסיבי כמו שדעת99 ציין.
כלומר עם הריבית הנמוכה היום, העובדה שזהב איננו נכס מניב, לצפות ל-5%-7% תשואה מסך התיק זה אומר לצפות ל-10%-15% תשואה מהמניות, אחרת לא ברור לי איך תגיע לתשואה כזאת עם ריבית נמוכה וציפיות לעליית ריבית בעתיד הקרוב.

הסיכונים שלך הם:
- תשואת חסר. כלומר שלא תצליח להגיע ליעדים שלך.
- קריסה של השקל עקב אירוע קטסטרופלי (או סתם עוד מלחמה) בארץ. התיק שלך חשוף ב-75% לשקל אם חישבתי נכון.
- אתה עצמך. המשקיע הוא לרוב האוייב הגדול ביותר של תיק ההשקעות. כיוון שאתה מצפה מהשוק לתת לך תשואה מסויימת, ועוד בפרק זמן מסויים, אתה מהווה סיכון לכך שתבצע פעולות הרסניות לתיק כאשר תגלה שלשוק לא ממש משנה מי אתה ומה התוכניות שלך.

נערך לאחרונה ב:
אני באופן אישי לא מתלהב מהשקעה פסיבית במדדים אם צריך לסמוך עליה בשביל לספק תזרים מזומנים שניתן לחיות ממנו ולכן אני מעדיף מניות דיבידנד על פני תיק מדדים.

בכל אופן כפי ש @adamshalev ציין יש לך מעט מאוד מניות (שלא מחולקות לפי שווי שוק של מדינות אלא לפי חלוקה אחידה) ולכן התשואה שאתה מצפה לה לא כל כך ריאלית.

:)

אפשר להגיד שגם נדל"ן ת"א 15 זה לא מניות (לצורך הדיון).
כך שהתיק שלך הוא 30% מניות עולמיות, 5% מניות ת"א, 5% נדל"ן, 10% זהב ו-50% אג"ח.
זה נשמע לי כמו תיק מאד דפנסיבי כמו שדעת99 ציין.
כלומר עם הריבית הנמוכה היום, העובדה שזהב איננו נכס מניב, לצפות ל-5%-7% תשואה מסך התיק זה אומר לצפות ל-10%-15% תשואה מהמניות, אחרת לא ברור לי איך תגיע לתשואה כזאת עם ריבית נמוכה וציפיות לעליית ריבית בעתיד הקרוב.

הסיכונים שלך הם:
- תשואת חסר. כלומר שלא תצליח להגיע ליעדים שלך.
- קריסה של השקל עקב אירוע קטסטרופלי (או סתם עוד מלחמה) בארץ. התיק שלך חשוף ב-75% לשקל אם חישבתי נכון.
- אתה עצמך. המשקיע הוא לרוב האוייב הגדול ביותר של תיק ההשקעות. כיוון שאתה מצפה מהשוק לתת לך תשואה מסויימת, ועוד בפרק זמן מסויים, אתה מהווה סיכון לכך שתבצע פעולות הרסניות לתיק כאשר תגלה שלשוק לא ממש משנה מי אתה ומה התוכניות שלך.

הבנתי, תודה !

תמהיל התיק מורכב מ-50% קרנות מחקות (עד כמה שניתן) ו-50% קרנות אג"ח ישראליות:
-------------------50% מניות------------------------
5% - S&P - קרן מחקה סינתטית- דמי ניהול 0
5% - russel - קרן מחקה סינתטית - דמי ניהול: 0.25%
10% - STOX 600 - קרן מחקה סינתטית - מגודרת: - דמי ניהול : 0.25%
5% - ת"א 100 - מחקה - דמי ניהול - 0
5% - MSCI מתעוררים- מחקה סינתטית דמי ניהול: 0.6%
5% - יפן NIKKEI - מחקה סינתטית מגודרת - דמי ניהול: 0.6%
5% - נדלן תא 15- תעודת סל - %0.45
10% - זהב- תעודת סל העוקבת אחר מחיר הזהב - 0.8%

--------------------50% אג"ח-----------------------
20% - אג"חים 5+ שנים - קרן נאמנות - דמי ניהול: 0
20% - אג"חים 2-5 שנים - קרן נאמנות דמי ניהול 0
10% - אג"ח צמוד- קרן נאמנות דמי ניהול - 0
----------------------------------------------------------
התעייפתי לקרוא. תיק כזה ניתן לבנות מ4 ני"ע או מ3 ני"ע בלי זהב. תקרא את הפוסט האחרון של דורין בנושא.

@shamliRotem
כבר התייחסו לזה מעלי, אבל צפי התשואה שלך לא ריאלי (ואת השוק לא נורא מעניין כמה תשואה שאתה צריך ממנו...). הערכות של אנשי מקצוע למיניהם לגבי תשואת אפיק מנייתי הן סדר גודל של 4-5% ריאלי, לעשור פלוס הקרובים (ראה נגיד כאן וכאן). ובתיק שהצגת - רק 50% ממנו מנייתי.

לגבי מורכבות התיק - מה שאיליה כתב.

לגבי ה- S&P והשווקים השונים, המחשבה הייתה לחלק שווה בשווה את ההשקעה בין שווקים / יבשות
השיקול הזה קצת מוזר. למה ישראל היא "שוק/יבשת" ומקבלת משקל של 10% כמו ארה"ב ואירופה, אבל אפריקה/ירדן/ברזיל לא? למה אירופה, ארה"ב ואסיה מקבלות אותו משקל למרות שגודלם שונה לגמרי? אני לא רואה מה ההגיון לתת אותו מספר אחוזים לשווקים שהגודל שלהם לא דומה בכלל אחד לשני. לגיטימי להחליט להשקיע יותר או פחות מגודל השוק העולמי במדינות מסוימות, נניח זו שאתה חי בה, אבל זאת ממש לא חלוקה "שווה בשווה", וכדאי, בעיני, שתהיה לך סיבה טובה למה אתה עושה את זה.

תיק רע לדעתי מכמה סיבות:
1. דמי ניהול גבוהים
2. כוללת דברים שלא הייתי נוגע בהם (זהב)
3. כוללת כפילויות.
4. מחזיקה "שברירי תיק" בתעודות שונות.

לא חייבים לסבך את החיים, KISS זה מוטו טוב בהשקעות. קרא בעיון את הפוסט האחרון של הבלוג:
http://www.hasolidit.com/שוקולד-מריר-ב-7-טעמים
ובחר לך את אחד התיקים שם, בהקצאה שטובה לך מבחינת יחס אג"ח/מניות.

הדבר היחיד שהייתי משנה שם זה מכניס אג"ח חברות במקום חלק (אפילו כל) הממשלתי כמו שילוב של LQD או JNK.

הדבר היחיד שהייתי משנה שם זה מכניס אג"ח חברות במקום חלק (אפילו כל) הממשלתי כמו שילוב של LQD או JNK.
כן JNK זה אחלה עוגן בעת משבר (בצחוק כמובן). זבל נשאר זבל אפילו אם הוציאו את הU מהמילה.
אני חוזר על אותו גרף חורף 2008-2009 כדי להדגים חשיבות של אגח מדינה (אולי עם קצת אגח קונצרני איכותי כמו במקרה של BND).
GOVT עוד לא היה בתקופת המשבר אז לצערי אין לי את ההשווה מול קרן אגח ממשלתית (BND כולל 35% אגח קונצרני).
תסתכלו על מרץ 2009:
LQD (כלל האגח קונצרי בדירוג השקעה): כמעט מינוס 10%
JNK (כלל האגח לא בדירוג השקעה: בזבל מינוס 40%
DOW: מינוס 41%
BND (כלל שוק האגח אמריקאי בדירוג השקעה): מאופס
*** בכוונה לא הכנסתי את TLT לדוגמא כי מדובר פה בקרן העוקבת אחרי כלל האגח. אם תכניסו את TLT תראו את התגובה חדה כלפי מעלה (זה גם הבסיס מאחורי תיק הארי בראון).
אבל לאגח ממשלתי זר יש עוד בעיה - תנודתיות מטבע (עד עכשיו בזמן משבר הדולר התחזק אבל לך תדע מה יהיה בעתיד)

ג"נ: מחזיק BND

נערך לאחרונה ב:
תיק רע לדעתי מכמה סיבות:
1. דמי ניהול גבוהים
2. כוללת דברים שלא הייתי נוגע בהם (זהב)
3. כוללת כפילויות.
4. מחזיקה "שברירי תיק" בתעודות שונות.

לא חייבים לסבך את החיים, KISS זה מוטו טוב בהשקעות. קרא בעיון את הפוסט האחרון של הבלוג:
http://www.hasolidit.com/שוקולד-מריר-ב-7-טעמים
ובחר לך את אחד התיקים שם, בהקצאה שטובה לך מבחינת יחס אג"ח/מניות.

אורי, תודה !
האם תוכל להרחיב בנושא הכפילויות ?
ובנושא שבריר התיק, מה נחשב "שבריר" ומדוע זה רע ?
תודה !

נדל"ן 15 כלול בת"א 100
RUSSEL דומה לS&P500
5% זה שברירים, זה יעשה לך הרבה כאבי ראש באיזוני התיק ותשלומי עמלות ומיסים מיותרים.
חוזר על ההמלצה שלי בשנית, בחר לך את אחד התיקים שדורין הציעה, נכון זה משמעמם, נכון אין לך כל מיני אחזקות אקזוטיות שם, זה תיק טוב, קל לאיזון, קל לתפעול וקל לא להתפתות למכור אחזקה איזוטרית X בשביל אחזקה איזוטרית Y.

השיקול הזה קצת מוזר. למה ישראל היא "שוק/יבשת" ומקבלת משקל של 10% כמו ארה"ב ואירופה, אבל אפריקה/ירדן/ברזיל לא? למה אירופה, ארה"ב ואסיה מקבלות אותו משקל למרות שגודלם שונה לגמרי? אני לא רואה מה ההגיון לתת אותו מספר אחוזים לשווקים שהגודל שלהם לא דומה בכלל אחד לשני. לגיטימי להחליט להשקיע יותר או פחות מגודל השוק העולמי במדינות מסוימות, נניח זו שאתה חי בה, אבל זאת ממש לא חלוקה "שווה בשווה", וכדאי, בעיני, שתהיה לך סיבה טובה למה אתה עושה את זה.

חלוקת "השווה בשווה" (בערך) נבעה מהחשיבה שאין לנו את הידע איזה שוק יעלה או ירד בעתיד.
חשבתי שאם כולם יקבלו אחוז שווה אז, עם הזמן, צמיחת השוק תשתקף בתנודות ביניהם .
וכששוק אחד יצמח אמכור חלק ממנו, ואאזן עם זה שירד ולהפך.
לגבי ישראל, מסכים, אין לה עדיפות על שאר מדינות העולם חוץ מאותו עניין של פשטות ולא לסבך עוד יותר את התיק עם השקעה ישירה בחו"ל בשלב זה.

נדל"ן 15 כלול בת"א 100
RUSSEL דומה לS&P500
5% זה שברירים, זה יעשה לך הרבה כאבי ראש באיזוני התיק ותשלומי עמלות ומיסים מיותרים.
חוזר על ההמלצה שלי בשנית, בחר לך את אחד התיקים שדורין הציעה, נכון זה משמעמם, נכון אין לך כל מיני אחזקות אקזוטיות שם, זה תיק טוב, קל לאיזון, קל לתפעול וקל לא להתפתות למכור אחזקה איזוטרית X בשביל אחזקה איזוטרית Y.
אוקיי, תודה !

חלוקת "השווה בשווה" (בערך) נבעה מהחשיבה שאין לנו את הידע איזה שוק יעלה או ירד בעתיד.
ועם זאת אתה נותן משקל יתר לחלק מהשווקים על חשבון אחרים ויוצא מנק׳ הנחה שאיזון ביניהם יתן לך תשואת יתר כלשהי. איך אתה יודע שלא יקרה בדיוק ההפך? האם אתה יכול לדבוק באסטרטגיה הזאת תחת ההנחות הללו למשך 5, 10, 20 או יותר שנים כדי לראות את ההנחות שלך מתממשות או מתבדות?

למי שרוצה לשמור על פשטות - צריך שיהיו כמה שפחות הנחות על מה השוק יעשה.
מי שרוצה לסבך את התיק - צריך להצדיק היטב כל תוספת של סיבוך (ברמת התיאוריה, ה-backtesting וכד).

נערך לאחרונה ב:
אותו השוק, אותו המטבע.
וואלה אז גם DOW 30 ו RUSSEL 1000 הם דומים. נו באמת, הם לא
אותו שוק ואותו מטבע זה סבבה, מה לגבי גודל החברות? אז גם מדד היתר דומה לתא25?
אתה לא מדייק ומבלבל אנשים.

וואלה אז גם DOW 30 ו RUSSEL 1000 הם דומים. נו באמת, הם לא
כדאי להוסיף את S&P 500 להשוואה כדי שהקוראים יוכלו לשפוט.

עריכה: כנראה שפותח השרשור התכוון לראסל 2000 ולא 1000. אם כך, ההבדל גדול יותר, ואין חפיפה במניות.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A ביקורת וחוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 6
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
N ביקורת על תיק השקעות שוק ההון 4
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 18
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
Danielovich ביקורת על תיק הארי בראון שוק ההון 46
A אישור יתרות מהבנק לחטיבת ביקורת פנימית צרכנות פיננסית 1
Y ביקורת ורעיונות על השקעות לטווחים שונים שוק ההון 8
T תנו ביקורת על התיק ! שוק ההון 7
משקיעה בפוטנציה ביקורת: max לאומי קארד צרכנות פיננסית 21
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8

נושאים דומים

Back
למעלה