• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איפה כדאי לחסוך היום?

מה אתם חושבים על המכשיר כאשר המטרה היא השקעה לטווח קצר ?
מזרים קצת נתונים מספריים לשרשור :
עם 2 מכשירים דומים, סגרתי 15 אלף ש"ח בכל אחד ל3 שנים.
בדיוק היום נגמרו 3 שנים וזה מה שחזר לחשבון בנק -
מכשיר 1 - 16,655.22
מכשיר 2 - 17,777.98.

בכל אופן אני נגד מה שהבנק הציע ואפילו יותר נגד מה שאני הצגתי.
דעת, גרמת לי לבדוק את הנושא של "פוט נשוי" בצורה יותר רצינית.

הבירור להלן נועד לבדוק אופטימיזציה של תשואה וסיכון כאשר כמעט כל הקרן נדרשת בתוך כמה שנים.

במבט לאחור (נתוני S&P 500 בערך של וויקיפדיה) ובהנחה של קניית אופציית פוט חדשה כל שנה עם פרמיום של 5.5%, ניתן להפחית את הסיכון באופן משמעותי במחיר קטן לתשואה.
בבדיקה לארבע שנים (בדקתי את כל ה4 מליון פרמוטציות מתוך השנים 1970-2014), התשואה הממוצעת יורדת ב1.5% וסטיית התקן יורדת ב4%. ניתן לומר שהסיכון כמעט נעלם לחלוטין.

s0xB1Qw.png

יפה מאוד, רק הערה אחת:
בדקתי את כל ה4 מליון פרמוטציות מתוך השנים 1970-2014
זו לא בדיקה טובה, מכיוון שעשויה להיות קורלציה כלשהי (חיובית או שלילית) בין שנים עוקבות. בכך שאתה לוקח דגימה שכוללת שנים לא סמוכות אחת לשניה, אתה מבטל קורלציה זו, ובכך משנה את ההתפלגות.

קניית אופציית פוט חדשה כל שנה עם פרמיום של 5.5%
ההנחה הזו מאוד בעייתית מכיוון שאתה לא בהכרח תוכל להשיג אופציית פוט במחיר כזה בכל שנה.
דרך חינמית אחת להשיג מחירי אופציות שאני מכיר היא לפתוח חשבון דמו ב-Think or Swim ולמשוך משם מחירי אופציות של סוף יום מהעבר.
הדרך האחרת היא להשיג מאגר מידע של מחירי אופציות היסטוריות אבל למיטב ידיעתי (ואשמח מאוד אם מישהו יתקן אותי) אין מאגר כזה חינמי וזה מחייב תשלום.

באירופה למשל, אחוז הבעלות על בתים בקרב האוכלוסיה גבוה משמעותית מהאחוז הישראלי
אשמח לקרוא נתונים בנושא, נדמה לי שהמצב הפוך...

יפה מאוד, רק הערה אחת:
זו לא בדיקה טובה, מכיוון שעשויה להיות קורלציה כלשהי (חיובית או שלילית) בין שנים עוקבות. בכך שאתה לוקח דגימה שכוללת שנים לא סמוכות אחת לשניה, אתה מבטל קורלציה זו, ובכך משנה את ההתפלגות.
לפי הנחת השוק היעיל, הקורלציה בין שנים צריכה להיות אקראית, ולהתאפס בממוצע. לכן גם ציינתי EMH בגרף לארבע שנים.
בכל מקרה, לא צינתי במקור, אבל ההתפלגות ההסטורית קונסיסטנטית עם ההנחה הזו.

ההנחה הזו מאוד בעייתית מכיוון שאתה לא בהכרח תוכל להשיג אופציית פוט במחיר כזה בכל שנה.
נקודה טובה. אבדוק.
ההנחה שלי היתה שמבין כל האופציות ארוכות הטווח תוכל למצוא אחת שמשקפת פרמיום שנתי של 5.5%. מבדיקה שלי בימים האחרונים, ניתן להשיג מחיר טוב מזה עבור דצמבר 17 אבל לא עבור דצמבר 16.

ההנחה שלי היתה שמבין כל האופציות ארוכות הטווח תוכל למצוא אחת שמשקפת פרמיום שנתי של 5.5%. מבדיקה שלי בימים האחרונים, ניתן להשיג מחיר טוב מזה עבור דצמבר 17 אבל לא עבור דצמבר 16.
בגלל איך שתמחור האופציות עובד הבדיקה שלך מהימים האחרונים לא משקפת בכלל.

מחירי האופציות מושפעים חלקית ע"י מדד הפחד ואם תסתכל היסטורית המחירים שלו בשנים שונות אתה תראה חריגה מאוד משמעותית:
http://finance.yahoo.com/q/hp?s=^VIX&a=00&b=2&c=1990&d=10&e=21&f=2015&g=m
בדצמבר 2014 למשל הוא נע בין 11.53 ל-25.2 שזה אומר שרק החלק הזה של מחירי האופציות (שמורכבים מעוד גורמים) נע בטווח של פי-2 באותו החודש.

רק בשביל ההשוואה בדצמבר 2008 (אמצע המשבר) הטווח של מדד הפחד נע בין 37.96 ל-68.6 שזה כמעט מפי-3 מהמחיר הגבוה ביותר שלו בדצמבר 2014!

אתה באמת חושב שהיית יכול להשיג אופציית פוט שנתית בדצמבר 2008 במחיר של 5.5% בלבד?

כפי שאמרתי - ההנחות שלך על מחירי האופציות חייבות להתבסס על נתונים היסטוריים אמיתיים ולא על מחירי האופציות "בימים האחרונים".

לפי הנחת השוק היעיל, הקורלציה בין שנים צריכה להיות אקראית, ולהתאפס בממוצע. לכן גם ציינתי EMH בגרף לארבע שנים.
בכל מקרה, לא צינתי במקור, אבל ההתפלגות ההסטורית קונסיסטנטית עם ההנחה הזו.

אם אתה עובד לפי הנחות, אז למה בכלל להשתמש בנתונים? פשוט תחשב את הביצועים על מודל סטטיסטי.

כפי שאמרתי - ההנחות שלך על מחירי האופציות חייבות להתבסס על נתונים היסטוריים אמיתיים ולא על מחירי האופציות "בימים האחרונים".
קבלתי.
מכיוון שהפרמיה ידועים בזמן ההשקעה, ההחלטה אם לגדר או לא יכולה להתבצע על בסיס נתונים אלו. כלומר, אם אוכל לקנות פוט ב5.5% ומטה אקנה. אחרת אוסיף מוצר אחר עם קורלציה הפוכה (אג"ח, סחורות או נדל"ן).

אם אתה עובד לפי הנחות, אז למה בכלל להשתמש בנתונים? פשוט תחשב את הביצועים על מודל סטטיסטי.
אין מודל סטטיסטי שמסביר את התנהגות השוק.
אם אתה לא מקבל את הנחת השוק היעיל (החלש), אין משמעות לשימוש בהתפלגות עבר וצריך להתחיל לנתח מבנים טכניים.

אתה הצגת מודל סטטיסטי: טענת שבין ההתנהגות בשנה אחת לבין ההתנהגות בשנה עוקבת אין תלות (מצטער אם אני עונה בשפה טכנית מדי, פשוט הגענו למקצוע שלי).
אז עד איפה הנחת השוק היעיל שלך מגיעה? בוא נעשה את התרגיל המחשבתי הבא: במקום לעשות רשימה של התשואות השנתיות ואז לקחת מתוכה את כל הקומבינציות האפשריות באורך 4 שנים, אקח רשימה עוד יותר ארוכה של המון תשואות יומיות, ואז אקח מתוכה את כל הקומבינציות האפשריות באורך (4 שנים * מספר ימי המסחר בשנה). זה גם לגיטימי באותה המידה?

קבלתי.
מכיוון שהפרמיה ידועים בזמן ההשקעה, ההחלטה אם לגדר או לא יכולה להתבצע על בסיס נתונים אלו. כלומר, אם אוכל לקנות פוט ב5.5% ומטה אקנה. אחרת אוסיף מוצר אחר עם קורלציה הפוכה (אג"ח, סחורות או נדל"ן).
אבל זו בדיוק הבעיה.
כאשר הפרמיה נמוכה זה אומר שהשוק חושב שאופציית הפוט לא תעזור לך.
במילים אחרות אתה לא קונה את הפוטים שמגנים עליך אבל כן את הפוטים שיימחקו בסוף התקופה עם 100% הפסד...

תזמון שוק לא עובד...

אבל זו בדיוק הבעיה.
כאשר הפרמיה נמוכה זה אומר שהשוק חושב שאופציית הפוט לא תעזור לך.
במילים אחרות אתה לא קונה את הפוטים שמגנים עליך אבל כן את הפוטים שיימחקו בסוף התקופה עם 100% הפסד...

תזמון שוק לא עובד...
אני חלוק עליך.
אם סוחרי האופציות היו יודעים את העתיד, הייתי קונה או מוכר בחסר לפי התמחור העתידי שלהם.
מכיוון שאני חושב שאף אחד לא יודע אם השוק יעלה או ירד, המשמעות היחידה של הפרמיה (רבים של של פרמיום) היא אם האופציות זולות או יקרות.

אני חלוק עליך.
מותר לך.

המשמעות היחידה של הפרמיה (רבים של של פרמיום) היא אם האופציות זולות או יקרות.
לצערנו הרב אם תסתכל על התקופות שבהן אופציות הפוט היו יקרות אז לרוב אתה תגלה תקופה קשה מאוד אחריהן.
יש סיבה שמחירי האופציות בדצמבר 2008 היו בין פי-4 לפי-6 ממחירי האופציות בדצמבר 2014 ואתה יכול לראות מה קרה לשוק במהלך 2008/9 ו-2014/5.

אף אחד לא יודע לנבות את העתיד אבל לפי תיאוריית השוק היעיל האופציות מתומחרות בצורה שלא תצא מהן ברווח בכלל (במציאות רוב האנשים שמתעסקים עם אופציות יוצאים עם הפסדי ענק!).

לצערנו הרב אם תסתכל על התקופות שבהן אופציות הפוט היו יקרות אז לרוב אתה תגלה תקופה קשה מאוד אחריהן.
יש סיבה שמחירי האופציות בדצמבר 2008 היו בין פי-4 לפי-6 ממחירי האופציות בדצמבר 2014 ואתה יכול לראות מה קרה לשוק במהלך 2008/9 ו-2014/5.
הצד השני של המטבע הוא שמטענתך נובע שמספיק להביט בפרמיה כדי לחזות נפילות, וכך תוכל למכור מניות ביוקר ולקנות בזול.

לא מצאתי מחקר שבודק את הקשר הישיר בין הפרמיה לביצועים, אבל יש קשר עקיף ומפורסם. כפי שטענת בהודעה קודמת, יש קשר ישיר בין הVIX לבין הפרמיה, וכבר הוכח שהקורלציה בין הVIX לבין תנודתיות השוק העתידית היא נמוכה בטווח הקצר עד אפסית בטווח הארוך (מופיע גם בוויקיפדיה על VIX). מכיוון שהקורלציה בין סטיית תקן לבין תשואה מקסימלית מבוססת, אוכיח את טענתי על דרך השלילה: אילו היו הפרמיה מנבאים את תשואת השוק העתידית, היינו רואים מתאם בין הVIX בהווה לבין הVIX בעתיד (מחיר אופציה על השוק -> תנודיות בהווה; תנודיות בעתיד -> מחיר השוק העתידי).

הצד השני של המטבע הוא שמטענתך נובע שמספיק להביט בפרמיה כדי לחזות נפילות, וכך תוכל למכור מניות ביוקר ולקנות בזול.
לא כל טענה היא דו-כיוונית.
מחירי האופציות גבוהים כי הנפילה כבר התחילה או שהשוק חושב שהנפילה תקרה בקרוב - זה לא אומר שאתה יכול להשתמש בזה בשביל להרויח כסף.

אילו היו הפרמיה מנבאים את תשואת השוק העתידית, היינו רואים מתאם בין הVIX בהווה לבין הVIX בעתיד (מחיר אופציה על השוק -> תנודיות בהווה; תנודיות בעתיד -> מחיר השוק העתידי).
מחירי האופציות מושפעים מעוד דברים חוץ ממדד הפחד.
זה כמו לטעון "אם האוטו נוסע אז הוא נוסע ישר וקדימה" תוך התעלמות מהעובדה שההגה יכול להיות מכוון הצידה או שההילוכים יכולים להיות ברוורס.

אתה לא יכול לקחת מרכיב אחד ממחירי האופציה (העובדה שהאוטו נוסע) ולהתעלם משאר המרכיבים (כיוון ההגה/גלגלים ומצב הרוורס) ואז להניח מה יקרה לשוק.

**עריכה**
דבר חשוב נוסף:
מדד הפחד מחושב לפי מחירי האופציות - מחירי האופציות לא מחושבים לפי מדד הפחד.

אתה הצגת מודל סטטיסטי: טענת שבין ההתנהגות בשנה אחת לבין ההתנהגות בשנה עוקבת אין תלות (מצטער אם אני עונה בשפה טכנית מדי, פשוט הגענו למקצוע שלי).
אז עד איפה הנחת השוק היעיל שלך מגיעה? בוא נעשה את התרגיל המחשבתי הבא: במקום לעשות רשימה של התשואות השנתיות ואז לקחת מתוכה את כל הקומבינציות האפשריות באורך 4 שנים, אקח רשימה עוד יותר ארוכה של המון תשואות יומיות, ואז אקח מתוכה את כל הקומבינציות האפשריות באורך (4 שנים * מספר ימי המסחר בשנה). זה גם לגיטימי באותה המידה?
אני משער שאסתדר עם השפה הטכנית.

כאשר אתה שואל האם מודל הוא לגיטימי, השאלה היא לאיזו מטרה. אני רציתי להשוות שתי אסטרטגיות באופן כללי, והופתעתי מהתוצאות. ניסיתי לקחת הנחות מינימליות כדי לבחון את האסטרטגיות. לדעתי, למטרה זו ההנחות היו מוצדקות. לצערי ולשמחתי, דעת הצביע על בעיה באסטרטגיה עצמה.
ברור שבטווח זמן קצר מאוד (מילי-שניות) יש קורלציה מאד גדולה בתנודתיות של השוק, מכיוון שהאינפורמציה לא מספיקה להגיע לכולם באותו הזמן. מצד שני גם ברור שבטווח הארוך (מאות שנים) אין קורלציה בכלל. אמפירית, נראה שהמתאם חלש בטווח של חודש ואפסי בטווח של שנה, כך שהמודל שאתה הצגת (ונחקר רבות על ידי כלכלנים) לא מייצג את השוק. בכל זאת, אם הייתי נדרש לכך, יתכן שהייתי משתמש בפרמטריזציה של התפלגות תשואות יומית, והייתי מסתייג מהמסקנות.

לא כל טענה היא דו-כיוונית.
מחירי האופציות גבוהים כי הנפילה כבר התחילה או שהשוק חושב שהנפילה תקרה בקרוב - זה לא אומר שאתה יכול להשתמש בזה בשביל להרויח כסף.
תודה לך על התגובות הסבלניות.
אנסה להשיג את הנתונים מהחשבון החינמי של TD ואחזור חכם יותר.

אנסה להשיג את הנתונים מהחשבון החינמי של TD ואחזור חכם יותר.
תקח נתוני סגירה של יום המסחר האחרון של האופציות השנתיות בכל שנה ותבדוק מה העלות של אופציית פוט על SPY שמחירה הכי קרוב (מלמטה) למחיר הסגירה של ה-SPY באותו היום.

יום המסחר האחרון של האופציות השנתיות הוא בדרך כלל יום שישי השלישי בחודש דצמבר (אלא אם כן זהו יום שבתון ואז זה מוקדם ליום המסחר הקודם).
לצורך הדוגמה:
יום המסחר האחרון של אופציית פוט שנתית על SPY בשנים הקרובות הוא: 16/12/2016, 15/12/2017

יש באתר CBOE גיליון נחמד שמציג את תשואת המדדים עם אסטרטגיות מבוססות אופציות שונות כולל בין היתר גם אסטרטגיה של רכישת המדד ורכישת פוט הגנתי.

מקור:
https://www.cboe.com/micro/spdr/

גיליון:
https://www.cboe.com/micro/buywrite/dailypricehistory.xls

אם נסתכל על התיקים השונים ביוני 1988 ועד יולי השנה אנו נראה תוצאות מעניינות מאוד:
התיק עם התשואה הגבוהה ביותר של 1697.76% הוא BXMD שמייצג רכישה של המדד וכתיבת אופציית קול בכל חודש עם דלתא 30.

התיק השני עם תשואה של 1555.07% הוא BXY שמייצג רכישה של המדד וכתיבת אופציית קול בכל חודש במרחק של 2% ממחיר המדד.

התיק השלישי עם תשואה של 1542.49% הוא PUT שמייצג מכירת אופציות פוט שמגובות בכסף בלי לרכוש את המדד.

במקום הרביעי עם תשואה של 1437.81% נמצא המדד עצמו בשקלול דיבידנדים!

מבין התיקים המוצגים PPUT שמייצג רכישה של המדד ובמקביל רכישת פוט הגנתי (כפי שאנחנו מתארים כאן) במרחק של 5% משווי המדד השיג תשואה עלובה של 610.69% בלבד!

רכישת אופציות זה משחק של מפסידים - מכירת אופציות זה משחק של נמחקים...
תעשה לעצמך טובה ותתרחק מאופציות כמו מאש!

**הערה חשובה**
כל חישובי התשואה מתעלמים ממיסים שבאסטרטגיות עם אופציות יהיו מאוד גבוהים וחושפים את המשקיע לסיכון של הגדרה כסוחר וגביית מס שולי במקום מס רווחי הון.

אני משער שאסתדר עם השפה הטכנית.

כאשר אתה שואל האם מודל הוא לגיטימי, השאלה היא לאיזו מטרה. אני רציתי להשוות שתי אסטרטגיות באופן כללי, והופתעתי מהתוצאות. ניסיתי לקחת הנחות מינימליות כדי לבחון את האסטרטגיות. לדעתי, למטרה זו ההנחות היו מוצדקות. לצערי ולשמחתי, דעת הצביע על בעיה באסטרטגיה עצמה.
ברור שבטווח זמן קצר מאוד (מילי-שניות) יש קורלציה מאד גדולה בתנודתיות של השוק, מכיוון שהאינפורמציה לא מספיקה להגיע לכולם באותו הזמן. מצד שני גם ברור שבטווח הארוך (מאות שנים) אין קורלציה בכלל. אמפירית, נראה שהמתאם חלש בטווח של חודש ואפסי בטווח של שנה, כך שהמודל שאתה הצגת (ונחקר רבות על ידי כלכלנים) לא מייצג את השוק. בכל זאת, אם הייתי נדרש לכך, יתכן שהייתי משתמש בפרמטריזציה של התפלגות תשואות יומית, והייתי מסתייג מהמסקנות.

אני לא הצגתי שום מודל. אני רק אומר, שבמודל שהצגת, שבו אין תלות בין שנים עוקבות - כבר למעשה התנתקת מחישוב מבוסס נתונים אמפיריים ועברת לחישוב מבוסס מודל. היית יכול לעשות באותה מידה (כמעט) את הדבר הבא: קח את כל הנתונים השנתיים, תגזור מהם רק תוחלת ושונות. עכשיו תגריל רווחים גאוסיים עם אותה התוחלת והשונות, ותראה מה עשו השיטות השונות. המרחק בין ההצעה הסינתטית לחלוטין הזאת לבין מה שעשית, קטן בהרבה מהמרחק בין מה שעשית לבין שימוש בנתונים אמפיריים לא מעובדים (כלומר, ללא ערבוב שנים).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
A דירה סביב 2מ' שח- איפה כדאי? נדל"ן 3
מ איפה כדאי לקנות דירה שנייה להשקעה בארץ בתקציב של 600 אלף שקלים נדל"ן 4
Serious אקסלנס | IBI | מיטב דש - איפה כדאי לפתוח? צרכנות פיננסית 7
G איפה כדאי לי לסחור אם אני רוצה להשקיע בעיקר לטווח ארוך? שוק ההון 8
Suf עומד לקנות VTI+VXUS, דרך איפה כדאי לעשות את זה? שוק ההון 1
S איפה כדאי לגור כשעובדים במרכז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
א איפה כדאי לחפש דירה במרחק סביר מחיפה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
de dud איפה כדאי לגדל ילדים בישראל? אוף טופיק 1
J לימוד מסחר יומי. איפה כדאי? שוק ההון 34
Y איפה כדאי לבנות תיק השקעות ועוד כמה שאלות שוק ההון 13
י פתיחת חשבון בנק חדש - איפה כדאי? צרכנות פיננסית 10
Y אם אני מאמין שטסלה הולכת להתרסק אז איפה ואיך כדאי לקנות שוק ההון 29
Y איפה כדאי לקנות מניות שנותנות דיוידנד ? שוק ההון 36
Y איפה הכי זול להמיר שקלים לדולרים? שוק ההון 2
ב קנית דירה ראשונה - איפה שווה? נדל"ן 3
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
חתול לילה איפה נמצא הכסף שב- IB ? שוק ההון 11
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
liranviper דירה בהנחה - ינואר 2024, איפה נרשמתם? נדל"ן 18
C איפה רואים withholding ב -IB? מיסים 2
א איפה אפשר להשוות ניירות ערך ישראלים שונים גרפית ? שוק ההון 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
ח איפה "להחנות" יורו שוק ההון 8
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
סול איפה בחו"ל יש הכי פחות אנטישמיות אוף טופיק 45
R איפה הכי טוב לגדל ילדים ? נדל"ן 81
Y איפה להשקיע או איך לפצל השקעה של תיק גדול שוק ההון 15
P נניח וידיכם הייתה על כספי המדינה/ האוצר איפה הייתם מקצצים, או מה הייתם בוחרים לשנות? פוסטים מאיכות נמוכה 136
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
E בן 15, מחפש איפה להשקיע את הכסף יומני מסע אישיים 18
M פלטפורמת מסחר- האם משנה איפה? שוק ההון 2
T איפה ואיך לפרסם דירה למכירה? נדל"ן 11
O רכישת מולטי פמילי בארה"ב להשקעה - איפה ולמה? נדל"ן 1
T איפה הייתם ממליצים ללמוד ולהבין על משכנתא? נדל"ן 8
T איפה הקאטצ פה לדעתכם? נדל"ן 6
Y איפה אפשר לקבל את ההלוואה הכי זולה היום? פוסטים מאיכות נמוכה 21
נ איפה ניתן לקנות פסטת קטניות בזול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
H סליקת אשראי בחינם | איפה הקאץ' צרכנות פיננסית 4
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34