• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אהלן, מתחיל את חיי הפיננסיים

• פותח הנושא eytan
  • פורסם בתאריך

eytan

משתמש רשום
דירוג
2
אהלן, אני בן 24.
התחלתי לקרוא את הסולידית לפני כחודשיים וחרשתי את הפורום, ואני רוצה להשקיע את החסכונות שלי.
אז ככה, ברשותי כ80 אלף שח והחלטתי על 50% מניות ו50% סולידי(?)
1)בקשר למניות, הבנתי שכדאי לי להשקיע בקרן מחקת מדד(דרך בית השקעות אקסלנס) וממה שהצלחתי להבין כדאי ללכת על מדד אמריקאי כדוגמת SP500. יש עוד מדדים שכדאי לי להכיר או פוסט של הסולידית או כתבה שכדאי לי לקרוא לפני שאני נסגר על העניין הזה?
2)בקשר לשאר הכסף, שאני רוצה שיהיה נזיל עם סיכון נמוך למקרה הצורך, הוא נמצא כרגע בקרן מנוהלת במגדל. האם זו הדרך הכי טובה לנהל אותו(כלומר קרן מנוהלת שלוקחת דמי ניהול של 1.24%)?
ניסיתי לקרוא על אגח , והכל התבלבל לי עם אגח חול ואגח ישראל. אפשר הכוונה?

ברוך הבא לפורום!

הוא נמצא כרגע בקרן מנוהלת במגדל. האם זו הדרך הכי טובה לנהל אותו(כלומר קרן מנוהלת שלוקחת דמי ניהול של 1.24%)?
לא.
בגדול: מוסיף עוד רובד של סיכון בדמות סיכון מט"ח. התשואה יכולה להיות גבוהה יותר.

אהלן, אני בן 24.
התחלתי לקרוא את הסולידית לפני כחודשיים וחרשתי את הפורום, ואני רוצה להשקיע את החסכונות שלי.
אז ככה, ברשותי כ80 אלף שח והחלטתי על 50% מניות ו50% סולידי(?)
1)בקשר למניות, הבנתי שכדאי לי להשקיע בקרן מחקת מדד(דרך בית השקעות אקסלנס) וממה שהצלחתי להבין כדאי ללכת על מדד אמריקאי כדוגמת SP500. יש עוד מדדים שכדאי לי להכיר או פוסט של הסולידית או כתבה שכדאי לי לקרוא לפני שאני נסגר על העניין הזה?
2)בקשר לשאר הכסף, שאני רוצה שיהיה נזיל עם סיכון נמוך למקרה הצורך, הוא נמצא כרגע בקרן מנוהלת במגדל. האם זו הדרך הכי טובה לנהל אותו(כלומר קרן מנוהלת שלוקחת דמי ניהול של 1.24%)?
מה שאורי אמר.
ארחיב רק ב - דמי ניהול של יותר מ1% זה נחשב מאוד גבוה פה בפורום. סתם לסבר את האוזן, דמי הניהול על VTI זה 0.04%.
יש בבלוג עוד המון מידע לגבי מדדים וקרנו תמחקות. מומלץ בחם לקרוא את כולו (כן, כולו. ידע ששווה זהב).

בבלוג ובמקובל בפורום יש הסכמה די גורפת לגבי החזקת קרן לשעת חירום מזומנית נזילה. מוזמן לקרוא עוד איך כולם מחזיקים את חלק המזומן וקרן החירום שלהם.

לא מייעץ ולא ממליץ. כל החלטה שתיקח ופעולה שתעשה היא על אחריותך בלבד.

נערך לאחרונה ב:
לא.

בגדול: מוסיף עוד רובד של סיכון בדמות סיכון מט"ח. התשואה יכולה להיות גבוהה יותר.

אז מה האופציות שלי לבדיקה? בטוח שלא יישכב בעובר ושב (אני לא מבקש ייעוץ, פשוט מילות מפתח שאוכל להתמקד לפיהן)

לא הבנתי את ההערה השנייה.
וסתם בשביל לראות שבאמת הבנתי כמו שצריך.
בגדול- מניות- קרנות מחקות מדד (סיכון גבוה)
שמירה על ערך הכסף ושיהיה זמין ונזיל- אג"ח(סיכון נמוך)
אני צודק?

תודה על התגובות המהירות

נערך לאחרונה ב:
)בקשר למניות, הבנתי שכדאי לי להשקיע בקרן מחקת מדד(דרך בית השקעות אקסלנס) וממה שהצלחתי להבין כדאי ללכת על מדד אמריקאי כדוגמת SP500. יש עוד מדדים שכדאי לי להכיר או פוסט של הסולידית או כתבה שכדאי לי לקרוא לפני שאני נסגר על העניין הזה?
SP500 זה אחלה וזה מה שאני עושה. יש עוד הרבה מדדים אחרים שאנשים בפורום עוקבים אחריהם, חיפוש של שרשורי עבר וקריאה קצת בבלוג ותמצא אותם בקלות. MSCI World למשל.

שאני רוצה שיהיה נזיל עם סיכון נמוך למקרה הצורך
קרן מנוהלת במגדל
איזה קרן? האם היא תואמת את הצרכים שהגדרת?
האם זו הדרך הכי טובה לנהל אותו(כלומר קרן מנוהלת שלוקחת דמי ניהול של 1.24%)?
ממש ממש לא.

למה אתה צריך שהוא יהיה נזיל? מתי אתה מתכוון למשוך אותו?
מה שאורי כתב לך. זה אומר בגדול שאם אתה משקיע באג"ח של מדינה זרה (כמו ארה"ב) אתה חשוף לשינויים בשער המטבע (במקרה הזה, דולר אמריקאי). אם האג"ח שלך עשה לך 2% והדולר ירד 4% אז הפסדת כסף. זו הסיבה שהרבה משקיעים פה באג"ח ישראלי. יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות עם הכסף הזה, כתלות במשך ההשקעה הצפוי. אם אתה מדבר ממש על נזילות מידית (למרות שעקרונית כל ני"ע הוא נזיל, גם מניה אתה תמיד יכול למכור זה פשוט רעיון רע לפעמים) אז תשקול גם קרן כספית או קרן אג"ח עם מח"מ קצר.
אני צודק?
כל התיק שלך נזיל. אתה יכול בשניות להפוך אותו למזומן. אם אתה מדבר על כסף שאמור להימשך בקרוב, אכן עדיף שלא יושקע במניות אלא במכשירים אחרים (מזומן, קרן כספית, אג"ח קצר, פק"מ ועוד)

וסתם בשביל לראות שבאמת הבנתי כמו שצריך.
בגדול- מניות- קרנות מחקות מדד (סיכון גבוה)
אני צודק?
בגדול כן, אבל מאוד חשוב גם להבין את הקטן. ככל שאג"ח הוא לזמן ארוך יותר, הוא מסוכן יותר. 5 שנים נחשב קצר (=בטוח), 10 בינוני, 15 ומעלה ארוך. בנוסף לזה יש אג"ח קונצרני לעומת ממשלתי, כאשר הממשלתי יותר בטוח.

אג"ח עובד הפוך ממניות - שהן בטוחות יותר ככל שאתה מחזיק אותן לטווח ארוך יותר

5 שנים נחשב קצר(=בטוח)
אפשר להתווכח על זה. בעיקר תלוי מה אתה צופה שיקרה עם ריבית בנק ישראל. עליה בה יכולה לגרום לנפילה כואבת גם לאג"ח עם מח"מ של 5

אני צודק?
לא. יש כל מיני סוגי אג"ח, ממאד מסוכנות (יותר ממניות) עד להכי בטוחות שיש.

דמי ניהול של 1.24%
גבוה ממש
עוד מדדים שכדאי לי להכיר
MSCI WORLD
MSCI AC WORLD
EMERGING MARKETS
שיהיה נזיל עם סיכון נמוך
תבדוק פקדונות תפוז/קרמבולה בטפחות וגם קרן כספית לריבית עולה של מיטב.

* לא ממליץ על שום דבר, רק מציין מה יש.

בהצלחה.

תקרא את סדרת המאמרים בתמונה הגדולה

יש כמה שאלות שאתה צריך לענות עליהם לפני שתתחיל להשקיע

1. מה טווח ההשקעה שלך? כלומר עוד כמה שנים תצטרך את הכסף. ככל שטווח ההשקעה שלך ארוך יותר תוכל לשים אחוז יותר גבוה מהתיק בנכסים מסוכנים (יותר מניות פחות אג"ח)
  2. מה סיבולת הסיכון שלך? כלומר כמה התיק שלך יכול לרדת לפני שתגיב בפזיזות ותעשה שטויות? בתור משקיע שלא חווה נפילות בשוק אתה לא באמת יכול לדעת ועדיף שתניח שהסיבולת סיכון שלך נמוכה. ככל שסיבולת הסיכון שלך נמוכה יותר תרצה שהתיק יכיל נכסים פחות מסוכנים. כלומר, יותר אג"ח מדינה ופחות מניות.
  3. מה ההוצאה החודשית שלך? ההמלצה המקובלת היא להחזיק קרן חירום שמקבילה ל6 חודשי מחייה באופן נזיל (נגיד פיקדון בבנק) לפני שאתה מתחיל להשקיע. אז, אם לדוגמה אתה מוציא 5000 ש"ח בחודש אתה צריך להחזיק בקרן חירום 30,000 ש"ח.

לא ממליץ לא מייעץ
גנדלף גנב לי את כדור הבדולח ואין לי מושג מה יקרה מחר בשוק

נערך לאחרונה ב:
יש להם יתרונות על פני הפקדונות של בנק ירושלים שפופולריים פה?
באותו סגנון. מה שכן, קרמבולה נזיל אחרי שלושים יום (ניתן למשוך בכל עת ואז מקבלים את ההצמדה למדד, לטובה ולרעה), ואחרי שלוש שנים נותן בחירה בין הצמדה למדד לבין ריבית קבועה שנקבעה מראש.

תודה רבה לכולם! עזרתם לי מאוד
משה, במיוחד אתה עם ההפניה ל"תמונה הגדולה." זה בדיוק מה שהייתי צריך!

אני מתכנן להשקיע 50% מניות (MSCI) , ו50% קרן מחקה אגח ממשלתי , ועוד סכום שיספיק לי בעובר ושב.
דרך בית השקעות אקסלנס.(פשוט לפתוח "זירת מסחר, לבחור קרנות ולקנות. אני צודק? פשוט פעם ראשונה שאני מתעסק בזה)

יש טעם לפצל את ההשקעות שלי ?
כלומר, בפלח המנייתי 25% בקרן אחת ועוד 25% בקרן שנייה,
ובפלח האגח"י 25% כאן ו25% שם.(או כל חילוק אחר)

או פשוט להשאיר את זה 50 50 וזה יותר טוב כי זה יותר פשוט?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N אהלן לכולם, משתמש חדש מעוניין בקצת עזרה. אוף טופיק 3
ה אהלן, צעיר וחדש וזקוק לעזרה שוק ההון 43
ו מתחיל באיחור יומני מסע אישיים 5
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
Y עזרה למשקיע מתחיל שוק ההון 4
T תיק השקעות מתחיל- סטודנט שוק ההון 19
A מתחיל בשוק ההון שוק ההון 3
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 76
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11