• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שאלות למשקיע מתחיל

Family Guy

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,
יש לי מספר שאלות לגבי השקעות בקרנות סל ואג"ח. המטרה היא השקעה לטווח של 6-8 שנים על מנת להשיג הון עצמי לרכישת דירה.
אצהיר מראש שסף הסיכון שלי גבוה - עומד מנטלית ופיננסית במקרי קיצון של נפילת ערך, מוכן להתעכב במשך ההשקעה במקרה של נפילת ערך.
פתחתי תיק השקעות לפני כרבעון, בו השקעתי כ-20 אלף ש"ח לשם "טבילת אש", כאשר בערך 60% הלכו לקרן סל הנפוצה של ishares s&p500, ועוד 40% הלכו לקרן סל של אקסלנס "קסם s&p500 מנוטרלת מט"ח" (על מנת להימנע באופן חלקי מהשפעות הדולר על חלק מסך התיק).
עבר לו רבעון, אני מרגיש יותר נוח עם ההשקעה ומתכנן להוסיף סכום של כ-60 אלף ש"ח ועוד תוספת שנתית של כ-15 אלף ש"ח.

יש לי מספר שאלות לגבי המשך ההשקעה.
1. לגבי אג"ח - נאמר שרכישת אג"ח (או קרן מחקה) מטרתה לאזן תנודתיות, כלומר שאחוז מסוים מתוך סך הסכום המושקע יהיה בעל ריבית/תשואה נמוכים מאוד אך קבועים. עד היום רוב החסכונות שלי הושקעו בקופות גמל וקופת גמל להשקעה שהביאו תשואה שנתית חיובית באופן קבוע לאורך העשור האחרון, למה לא לשים אחוז מסוים מסך ההשקעה בקופת גמל שתניב תשואה גבוהה יותר מאשר אג"ח ובתנודתיות דומה לאג"ח? האם ההבדל המשמעותי היחיד הינו דמי הניהול?
2. לגבי המשך ההשקעה - האם יש יתרון כלשהו בלהשקיע בקרנות סל שעוקבות אחרי מדדים שהתשואה ההסטורית הממוצעת שלהם דומה? לדוגמה ETF של ishares שעוקב אחרי מדדי אירופה? או שבמצב כזה עדיף כבר להשקיע באותה הקרן?
3. באופן כללי אשמח לשמוע על עוד קרנות סל שנסחרות בארץ ודומות לקרן הסל של ishares s&p500 (דמי ניהול נמוכים, ללא חלוקת דיבידנדים).

מצטער מראש על הניסוח הלא מקצועי, אני עוד לומד את המקצוע :)

נערך לאחרונה ב:

optimum

משתמש בכיר
דירוג
1,567
1. לגבי אג"ח - נאמר שרכישת אג"ח (או קרן מחקה) מטרתה לאזן תנודתיות, כלומר שאחוז מסוים מתוך סך הסכום המושקע יהיה בעל ריבית/תשואה נמוכים מאוד אך קבועים. עד היום רוב החסכונות שלי הושקעו בקופות גמל וקופת גמל להשקעה שהביאו תשואה שנתית חיובית באופן קבוע לאורך העשור האחרון, למה לא לשים אחוז מסוים מסך ההשקעה בקופת גמל שתניב תשואה גבוהה יותר מאשר אג"ח ובתנודתיות דומה לאג"ח? האם ההבדל המשמעותי היחיד הינו דמי הניהול?
תשואות העבר לא מעידות על תשואות העתיד.
הטענה הזאת - "עד היום קופת הגמל שלי התנהגה יפה ולכן ניתן להסיק שמסלול ההשקעה שלי בה איננו מסוכן" היא מגוכחת.
לשם השוואה זה כמו להגיד - "כבר 15 שנה אני נוהג בכבישי ישראל ועד היום לא עשיתי תאונה, לכן ניתן להסיק שנהיגה איננה דבר מסוכן"

כמו כן, האם אתה יודע באיזה מסלול קופת הגמל שלך מושקעת?
2. לגבי המשך ההשקעה - האם יש יתרון כלשהו בלהשקיע בקרנות סל שעוקבות אחרי מדדים שהתשואה ההסטורית הממוצעת שלהם דומה? לדוגמה ETF של ishares שעוקב אחרי מדדי אירופה? או שבמצב כזה עדיף כבר להשקיע באותה הקרן?
עדיף לצמצם את כמות הניירות בתיק ככל האפשר (מאותה סיבה גם אני חושב שזה מיותר ומזיק להחזיק שתי קרנות על אותו מדד)
אבל אפשר להגדיל את הפיזור מבלי להגדיל את מספר הניירות בתיק כפי שכבר צויין פה מעליי.

Family Guy

משתמש רשום
דירוג
0
תודה על התשובות, מכל מלמדי השכלתי :)
עדיף לצמצם את כמות הניירות בתיק ככל האפשר (מאותה סיבה גם אני חושב שזה מיותר ומזיק להחזיק שתי קרנות על אותו מדד)
אבל אפשר להגדיל את הפיזור מבלי להגדיל את מספר הניירות בתיק כפי שכבר צויין פה מעליי.
האם הכוונה פה שאפשר להגדיל את הפיזור על ידי השקעה בקרן סל של מדד עולמי במקום קרנות סל של מדדים ששייכים לשווקים מקומיים (אירופה, סנופי)?
בנוסף, נניח ומשקיעים בקרן שצוינה לעיל (שוק גלובלי), האם עדיין יש טעם להשקיע גם במדד מקומי כגון סנופי או אירופה או שעצם זה שהחברות (או לפחות רובן) שיושבות במדדים הללו נמצאות גם באותה קרן או שזה מיותר? כמובן הכול בהסתכלות של ההסטוריה וללא התחייבות לעתיד.

optimum

משתמש בכיר
דירוג
1,567
האם הכוונה פה שאפשר להגדיל את הפיזור על ידי השקעה בקרן סל של מדד עולמי במקום קרנות סל של מדדים ששייכים לשווקים מקומיים (אירופה, סנופי)?
כן
בנוסף, נניח ומשקיעים בקרן שצוינה לעיל (שוק גלובלי), האם עדיין יש טעם להשקיע גם במדד מקומי כגון סנופי או אירופה או שעצם זה שהחברות (או לפחות רובן) שיושבות במדדים הללו נמצאות גם באותה קרן או שזה מיותר? כמובן הכול בהסתכלות של ההסטוריה וללא התחייבות לעתיד.
אם אתה קונה גם את ACWI וגם SP500 אז אתה נחשף לשווקים מכל העולם, אבל מגדיל את החשיפה לשוק האמריקאי ביחס לשווקים האחרים.
האם זה מיותר? תלוי בך, במטרות ההשקעה שלך, ובאמונה שלך בשוק של מדינה/יבשת ספציפית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
ע שאלות על - קרן השתלמות S&P 500 לעצמאיים + מס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S שאלות בנושא קרן השתלמות IRA ואלטרנטיבות ראויות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
נ "גם לי יש תיק אחד" - שאלות על הרכב תיק שוק ההון 2
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
O שאלות בסיסיות בקשר ל: Shares Outstanding ועוד מושגים מהסוג הזה. שוק ההון 1
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
C שאלות כלליות בקשר לכביסה אוף טופיק 30
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
T אוסף שאלות קריפטו למתחילים השקעות אלטרנטיביות 162
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
G שאלות קריטיות לפתיחת תיק ראשוני שוק ההון 6
F שאלות בנושא מסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שאלות לגבי קרן השתלמות ופנסיה ומעבר לחשבון IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שאלות בסיסיות ביותר שוק ההון 2
N כמה שאלות שלא בהכרח קשורות, אבל דורשות סיוע מבעלי נסיון שוק ההון 6
T שאלות השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S כמה שאלות על קרן השתלמות IRA בסלייס (קל גמל לשעבר) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
פ S&P 500 שאלות: חסרונות המדד, משמעות המדד, פיזור המדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ה חסכון זמין - כיצד מנהלים לצד תיק השקעות? (ועוד כמה שאלות) שוק ההון 8
S שאלות למגישי שובר 351 - דיווח מקוצר על הכנסות חוץ פוסטים מאיכות נמוכה 1
S שאלות למגישי שובר 351 - דיווח מקוצר על הכנסות חוץ פוסטים מאיכות נמוכה 5
C שאלות בנוגע למציאת עבודה בשנה ב במדעי המחשב התפתחות אישית 17
D מספר שאלות על פייפאל אוף טופיק 1
א כמה שאלות בענייני מיסוי דיבידנדים שוק ההון 8
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y שאלות לפני שאני שם את הכסף בבית השקעות שוק ההון 4
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
Y שאלות בקשר לקופת גמל להשקעה vs מסחר עצמאי פסיבי שוק ההון 9
1337justme מס' שאלות לגביי טופס 867 עם דיבידנים בחו"ל ובארץ + משיכת כספים מקופ"ג מיסים 33
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T שאלות לגבי מניות SPAC שוק ההון 1
ד שאלות בסיסיות לגבי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
א מספר שאלות תם על מסחר דרך הבנק לעומת ברוקר חוץ בנקאי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 6
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
ב שאלות על "החלק הלא ממוסה" בתיק שוק ההון 3
צ 2 שאלות על שוק ההון שוק ההון 5
T העברת קרן השתלמות בין בתי השקעות -שאלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M בקשר למיסים - כמה שאלות בקשר לעבודה עם כמה ברוקרים במקביל ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
א כמה שאלות בשביל דיווח שנתי 1301 מיסים 7
ע כמה שאלות של חדש בתחום נדל"ן 0
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
ת שאלות בנושא משכנתא נדל"ן 7
א שאלות על השקעה באג"ח שוק ההון 13
כ 2 שאלות של משקיע חדש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
נגב שאלות שכדאי לשאול את מי שמציע ליווי לרכישת בוננזה בישראל נדל"ן 24

נושאים דומים

למעלה