• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פסמיות בעקבות קריאת פוסטים ביומני מסע אשיים

רועי10

משתמש רשום
דירוג
26
קריאת שלושת הפוסטים האחרונים הכניסה אותי למעיין תחושה של פסמיות לגבי הגעה לעצמאות כלכלית:
בראשון היא מרוויחה 15K נטו שזה פי 3 מהשכר החציוני לאשה במדינה.
בשני, הוא בן 24 ויש לו כסף מההורים לקניית דירה ועוד ישאר לו עודף!
בשלישי, הוא בן 24 וכבר עובד בסטארטאפ ובטח גם מרוויח כ 15 נטו.
רובם רווקים ללא ילדים.
זה ממש לא חוכמה לרכז כאן אנשים שהם סיפור מאוד מאוד קיצוני בחברה הישראלית.
לדעתי אפילו סוג של התרברבות.
טוב שמארק צוקרברג לו כתב פה פוסט איך הוא יצא לעצמאות כלכלית בגיל 27...
הייתי רוצה שאנשים ממוצעים פחות או יותר ישתפו את הדרך שלהם.
כאלה שכן השקיעו ומרוויחם 8-11 נטו בגיל 30 וכן רוצים ילד או 2.
אחרת הפורום הופך להיות לא רלוונטי ל 95% מהאוכלוסיה שלא מרוויחים 15 נטו בשנות העשרים ולא קיבלו 1.5 מליון מתנה מההורים לדירה.

זהו... 3 שרשורים מכניסים אותך לפסימיות?
קראת את הסיפור של @aziz -

http://hasolidit.com/kehila/threads/מסלול-כלכלי-של-הומלס.31/
של @אורי
http://hasolidit.com/kehila/threads/כישלון-ולקחו.14/
יש פה מספיק בעלי משפחות.

אז הסיפור שלי (שוב) - בן 37. ברוטו כ-15,000 שח.
האשה (בת זוג) - בת 36. ברוטו 12,000 שח.
3 ילדים (6, 3, חודשיים).
נס ציונה.
גרים בשכירות.
חוסכים 35% ~ 50% מההכנסה (תלוי חודש).
אנחנו עוזרים להורים וההורים עוזרים לנו (לא בהכרח אותם הורים).
אני אצא לעצמאות כלכלית? לא יודע.
אולי כן ואולי לא.
מה שבטוח, זה המוות.

התשובה שלי, כאשר שואלים אותי "למה לא ירדת? למה אתה עושה X ולא Y?"
אני רוכב אופנוע. יש לי קדימה ופניה לצדדים.
אין רוורס.
אם אני אתחיל לחשוב על מה היה קורה אם הייתי עושה ככה ולא ככה, אני לא אצא מהסרטים.
נניח ולא הייתי רוכב על אופנוע, כי זה מסוכן, אז לא הייתי פוגש את בת הזוג ב... ואולי היו ילדים או לא היו ו....

טוב, שוב אני מתחיל לברבר סרטים.

תקרא את הסיפור (בלוג של @adamshalev ) את הפוסטים של @מוריה את השרשור שלי עם @מיקי

אז לא תצא לעצמאות כלכלית, אבל בבוא היום תוכל להתמודד עם שנה~שנתיים של אבטלה.
זו כבר התקדמות.

@Captain Sparo זה לא מדוייק.
אני חושב שאני אדם ממוצע והמשפחה אולי אפילו פוגעת באיזה ממוצע כלשהו (מספר ילדים, גיל הזוג...)
ואני אפילו נוהג בצורה ממוצעת של "האדם הרגיל" בחלק מהמקרים.
אני פשוט משתדל להמנע ממשפטי "בא לי".
בא לי לראות טלויזיה (אז אני צריך להחזיק אחת ולרכוש מנוי כלשהו, או אולי אפילו רק KODI)
בא לי לאכול סטייק.
בא לי לטוס לחו"ל..
בא לי לצאת לחופש בבית מלון חמישה כוכבים הכל כלול...

עד שמגיעים ל - אני צריך לאכול X, אני צריך לישון, אני צריך ...
אז אולי אנשים פשוט צריכים ללמוד להפריד בין "צרכים" ל"רצונות"?

אני פשוט משתדל להמנע ממשפטי "בא לי".
ראשית, כל משפט שמכיל "פשוט" הוא לרוב לא פשוט, לפחות לפי מה ששמתי לב.
שנית, אני חושב, מאיך שאני רואה את ממוצעת אוכלוסיית ישראל, עצם העובדה שאתה משתדל להמנע ממשפטי "בא לי" שם אותך בתור חריג. שלא תחשוב, מבחינתי אתה אחלה, אבל מבחינת הממוצע אתה חריג :)

@רועי10
האם קראת את הבלוג של MMM (את כל הפוסטים) ?
חובה לקרוא. מניח שקראת את הבלוג של הסולידית בדגש על הפוסטים של סגנון מחיה.
מניח שקראת את Your Money or Your Life ואת Early Retirement Extreme.
היכול להגיע לעצמאות כלכלית היא במידה רבה state of mind.
אני מכיר אנשים שמרוויחים משכורות של 20+ נטו ולא חושבים שאפשר להגיע לעצמאות כלכלית בארץ בגלל ״יוקר המחיה״ וכולנו מכירים את הסיפור של הסולידית שמוכיחה שאפשר לחיות גם מ4000 בחודש ולגור בהרצליה.

@רועי10
הסולידית טוענת שמי שחוסך 50% מהכנסתו יוכל לצאת אחרי ,x שנים (לא זוכר אם מדובר ב 17 או 15) הסולידית אמרה שחסכה 75% משכרה ולכן בצעה זאת אחרי 10 שנים אני מניח ששכרה נטו עמד על 15k כי היא מוציאה (לפי הבלוג) כ 3800 לחודש
העניין הוא שמדובר בחסכון כאחוז מהכנסה נטו
אם תוסיף את כל הסכומים שאתה מרוויח
שכר נטו קרהש קרנות פנסיה קופות גמל ביטוחי מנהלים תגלה שיש לך כעובד עם שכר ממוצע
תוספת שאתה "לא רואה" של כ 30% הנטו
כלומר בצורה "נאיבית" מספיק שתחסוך מעל 20% משכר הנטו שלך אפילו בתיק זהיר (יחסית) מצבך יהיה טוב
יהי כאן אין ספור מצנגדים לכך בגלל שיקולי שקיפות וחדשות מחסכון פנסיוני ארוך טווח
אבל האופציה קיימת
כל אחד יעשה לעצמו את הערכת הסיכונים
(לפעמים צריך ללמוד מה מהות כל סכנה והאם הסכנה רלבנטית או ניתנת לגידור סביר)
אני ועוד מספר אנשים נוקטים בגישה שמזכירה את השיטה הצבאית
"פנסיית גישור" מרגע הפרישה המוקדמת ועד גיל הפרישה ולאחר מכן שימוש בביטוח הפנסיוני
האמת אנחנו כבר נמצאים במצב שמאפשר לנו פרישה מוקדמת אבל בגלל רצון להגדיל רשת בטחון כלכלית (הוצאות עתידיות לילדים השינויים בהוצאות) זה ידחה ב כ 3 שנים מה גם שנינו עובדים בתפקידים בעלי עניין עבורנו.
אנחנו לא משפחה ממוצעת מבחינת הכנסות אבל גם ברמת ההוצאות אנחנו לא ממוצעים (חסכון מהנטו של כ 80% בזכות החסכונות הפנסיוניים)
יש יותר מדרך אחת להגיע לנירוואנה :)

יש גם את הבלוג של Dividend Mantra שהרוויח פחות מהממוצע ועדיין הגיע לאמצעים מספקים בשביל להפסיק לעבוד בעבודה שהוא לא אוהב.

דבר חשוב נוסף הוא שאתה צריך להשוות את עצמך לאנשים עם הכנסות כמו שלך ולראות איך אתה יכול להגיע למצב יותר טוב משלהם.
יש המון אנשים במדינה שמרוויחים הרבה יותר מהמקרים שתיארת ועדיין רחוקים מרחק שנות אור מעצמאות כלכלית.
כמו כן, מי אמר שעצמאות כלכלית חייבת להיות מושגת בגיל 30?
אם תגיע לעצמאות כלכלית בגיל 50 במקום בגיל 67 אז זה פתאום לא טוב?

בימינו אדם ממוצע עם הכנסות ממוצעות שמוצאי כמו הממוצע (ולא כמו @c881 ) לא צפוי להגיע לעצמאות כלכלית גם בגיל 67 ואם אתה תצליח לעשות זאת קודם אז מה רע בזה כל כך?

זה שיש ויהיו אנשים שיש להם יותר כסף ממך אומר שאתה צריך להפסיק לחשוב על לחסוך ולהתחיל לבזבז כל אגורה?

אל תשפוט את עצמך לפי הישגים של אחרים אלא לפי ההישגים שהגעת אליהם בהתחשב באמצעים שיש לך.

@רועי10 כמו שנאמר הרבה פעמים ניתן לשפר רווחיות על ידי חסכון תפעולי והגברת רווחיות
יש כאלה שקל להם יותר צד א ויש שקל יותר צד ב. כל אחד ויכולותיו
צריך משמעת עצמית ושיקול דעת ולא להתפתות אחרי פיתויי הוצאות והשקעות חלום (זה מרתון ולא ספרינט)
ואז גם אם זה לוקח 20 או 30 שנים זה בהישג יד.
אני כן חושב שחשוב להיזהר מעודף אופטימיות בהוצאות מה שמוציא רווק בן 21 לא בהכרח נכון לדבר נשוי בן 40 ++ ילדים
או פנסיונר , החיים וההוצאות משתנות ולא בהכרח ישארו יציבות אלא גם נוטות להתנפח למרות השאיפות.
יש מעט מאוד אנשים שיכולים לומר בוודאות שמה שהם מוציאים בגיל 30 ישאר לנצח באותה רמה (יש אחת והיא פתחה בלוג :) )

קריאת שלושת הפוסטים האחרונים הכניסה אותי למעיין תחושה של פסמיות לגבי הגעה לעצמאות כלכלית:
בראשון היא מרוויחה 15K נטו שזה פי 3 מהשכר החציוני לאשה במדינה.
בשני, הוא בן 24 ויש לו כסף מההורים לקניית דירה ועוד ישאר לו עודף!
בשלישי, הוא בן 24 וכבר עובד בסטארטאפ ובטח גם מרוויח כ 15 נטו.
רובם רווקים ללא ילדים.
זה ממש לא חוכמה לרכז כאן אנשים שהם סיפור מאוד מאוד קיצוני בחברה הישראלית.
לדעתי אפילו סוג של התרברבות.
טוב שמארק צוקרברג לו כתב פה פוסט איך הוא יצא לעצמאות כלכלית בגיל 27...
הייתי רוצה שאנשים ממוצעים פחות או יותר ישתפו את הדרך שלהם.
כאלה שכן השקיעו ומרוויחם 8-11 נטו בגיל 30 וכן רוצים ילד או 2.
אחרת הפורום הופך להיות לא רלוונטי ל 95% מהאוכלוסיה שלא מרוויחים 15 נטו בשנות העשרים ולא קיבלו 1.5 מליון מתנה מההורים לדירה.
שלושה פוסטים משנים את החיים שלך ומכניסים אותך לדיכאון?
הצחקתני. מה עם 30K נוספים כאן בפורום?

משום מה אנשים תמיד משווים את עצמם לאחרים שנמצאים "מעל". תנסה להסתכל גם על אלה ש"מתחת" ופתאום תראה שלך יש הרבה יותר הזדמנויות מהם (שהם היו מתים שיהיו להם) שאתה לוקח במובן מעליו ובכלל לא מנצל.
רשמו לך דברים מאוד נכונים כאן ואין לי עוד מה להוסיף לנאמר.
מה שכן, הזכרת לי שאני גם צריך לרשום איזה יומן מסע... (רמז - סיפור ממוצע לגמרי או אפילו מתחת).

אני מזדהה איתך בקטע שזה ממש מגוחך כל הילדים ה-overprivileged שבאים מהעשירון העליון ומתחילים לספר על המסע המופלא שלהם כאשר זה מתחיל באיזה דירה או כמה מאות אלפים שהם קיבלו מהמשפחה אחרי שהם סיימו את הצבא וכל זה. תאמין לי, אני גדלתי ליד המון כאלה. הם מוציאים שם רע לכל מי שפרש מוקדם או בשלבים מתקדמים של התהליך ופוגעים לנו בתדמית כנגד שאר האוכלוסיה.

אבל אם באמת תתעלם מכל הרעש הזה, אתה תראה שיש הרבה סיפורים של אנשים ממוצעים ומטה שכן הגיעו לשם. וכבר הביאו לך דוגמאות מגיבים לפני.
תזכור שזה הכל מתמטיקה. ולמתמטיקה ממש לא אכפת אם אתה עובד הי-טק או מורה, או אם אתה רווק או שכבר יש לך משפחה וגו'...

וכולנו מכירים את הסיפור של הסולידית שמוכיחה שאפשר לחיות גם מ4000 בחודש ולגור בהרצליה.
אני חי בסכום דומה בתל אביב. ניצחתי? ;)

נערך לאחרונה ב:
\
תזכור שזה הכל מתמטיקה
מתמטיקה זה לא הכל. לטעמי זה אפילו לא העיקר.
בשביל פרישה מוקדמת שמשמעותה הפסקת הקריירה הקודמת שלך צריך ביצים.
במקרים שרוצים פרישה מוקדמת יותר אקסטרימית צריך גם נכונות לוותר על דברים מסוימים שעולים כסף ומסבים לך הנאה (שלאו דווקא היית מוותר עליהם לו היית במקור בעל אמצעים רבים יותר).

מתמטיקה זה לא הכל. לטעמי זה אפילו לא העיקר.
בשביל פרישה מוקדמת שמשמעותה הפסקת הקריירה הקודמת שלך צריך ביצים.
במקרים שרוצים פרישה מוקדמת יותר אקסטרימית צריך גם נכונות לוותר על דברים מסוימים שעולים כסף ומסבים לך הנאה (שלאו דווקא היית מוותר עליהם לו היית במקור בעל אמצעים רבים יותר).

אני מסכים שמי שרוצה הפסקת עבודה מוחלטת (או לעסוק רק בדברים שמעניינים אותו) צריך לצמצם את ההוצאות העודפות שלו
הסולידית ודומיה הם מקרה קיצון שבו סיגנון החיים שלה וחוסר היכולת/המוכנות שלה לסבול את סביבת העבודה השתלבו ביחד בצורה ייחודית כך שאין "סבל" מבחינתה באורח חייה.
להיפך הפרישה המוקדמת שיפרה את חייה והיא חיה את חייה במאמץ פחות, רוב האנשים חיים אחרת ויש להם שאיפות אחרות (לגיטימיות לא פחות)
ואז כדי להגיע ליעד של פרישה מוקדמת הם צריכים (ואני מביא אנלוגיה מתחום הנדל"ן)
"לקנות את הפרישה בשווי של 30% מתחת לשווי השוק שלה" , וכדי לבצע את זה הם חייבים לקצץ דרסטית בהוצאות

האם אדם שאינו חי באמת את הצורך לבזבז רק 4000 ש"ח יצריך לעשות זאת רק מתוך יאוש מעבודה ורצון בפרישה מוקדמת ללא תחושה של פגיעה באיכות חייו ?
אני מסופק. גם אם יבצע שינוי הדרגתי כנראה שלטווח הארוך ללא אמונה אמיתית זה לא יצליח ואז הוא יתכן שיגלה שהוא לכוד במודל פרישה שקשה לו לצאת ממנו לא פחות מהעבודה שתעיב, החלטה מוטעית בגיל 30 תרדוף אותו בגיל 40.

דרך אחת לפיתרון , שינוי הדרגתי של רמת ההוצאות (כמו אצל חוזרים בתשובה), אופציה אחרת דחיית הפרישה או הגדלת ההכנסות
פתרונות קסם אין

השאלה העיקרית היא באיזה סוג של מקום אתה גר וכמה אתה משלם על מגורים. מי שמפצח את זה יכול בקלות לגור בזול בתל אביב.
יש אחלה דירות של 70 מ"ר, 3.5 חדרים בשכונת יד אליהו בתל אביב ב-4,000 ש"ח בערך לחודש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חיסכון לילדים בib (בעקבות הפוסט האחרון בבלוג) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
simple בעקבות הורדת הדירוג קרנות כספיות לאן ? שוק ההון 3
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4
A החזר שכירות בעקבות איחור נדל"ן 11
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
Y ייעוץ פיננסי בעקבות כספי ירושה נדל"ן 15
N שינוי מיסוי בעקבות החקיקה אוף טופיק 46
deussex וותק קרן פנסיה משלימה - בעקבות העברת ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
P בעקבות הזמן האבוד יומני מסע אישיים 21
R הרהורים על תיאוריית השוק היעיל, בעקבות הרפורמה המשפטית. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 45
A שאלה לגבי מיסוי בעקבות מכירת RSU מיסים 2
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
K מחיר למשתכן - סיכון בעקבות אג"ח של הקבלן נדל"ן 4
N פיצוי בעקבות דחיה של נותן שירות צרכנות פיננסית 5
ק שער הדולר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב שוק ההון 4
Y שינויים בלוח הסילוקין בעקבות עליית הריבית צרכנות פיננסית 7
S מחפש סלולרי חדש - בעקבות השרשור על הפלאפון שהלך לי.. אוף טופיק 10
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
deussex האם אתם עושים פעילויות מנע בעקבות המלמחמה באוקראינה בתיק/קופות גמל ? שוק ההון 25
R שאלה על נעילת הפסדים ורווחים בעקבות הפוסט "מכפילי כוח" דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 5
deussex פלונטר עם א.כ.ע מהעבודה, בעקבות מעבר של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה, ממגדל למיטב דש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
Tsachi01 בעקבות המקרה של חברת ״אמוזה״ - איך אנשים נופלים בהשקעות האלה? פוסטים מאיכות נמוכה 103
B החזר הוצאות עבודה מהבית לשכיר בעקבות הקורונה מיסים 1
מ תיקון דוחות מס בעקבות הפסד הון שלא דווח מיסים 3
O החזר דמי ביטוח לאומי בעקבות זקיפת שכר של הפרשות פנסיוניות מיסים 9
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
סול איך לקנות מניות - תהיה בעקבות הפוסט דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
I בעקבות הפוסט של הסולידית על קרנות סל מוטות דיבידנד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 73
A [אנומליה בשווקים בעקבות ציוץ של אילון מאסק] שוק ההון 111
מ האם בעקבות הקורונה יש שינוי במדיניות המשכנאות מצד הבנקים? נדל"ן 28
A טיפים להפתחת מיסוי בעקבות משבר הקורונה מיסים 6
ש אנשים שבקשיים בעקבות הקורונה שוק ההון 71
S בעקבות המצב, האם הורדתם את החלק המנייתי באופן משמעותי? שוק ההון 18
Yoss טופס 867 שגוי בעקבות העברת ניירות ערך דרך הבנק צרכנות פיננסית 3
מ השקעה במניות חברות תעופה, קרוזים ומלונות בעקבות המשבר שוק ההון 71
N אפליקציה חלופית לזיהוי תקלות ברכב בעקבות סגירת אנג'י צרכנות פיננסית 7
R הימנעות ממלכודות מס בעקבות משבר הקורונה שוק ההון 1
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
noa877 האם בעקבות הירידות בשווקים והמשיכה של מבוטחים - בתי ההשקעות מוכרים בהפסד? שוק ההון 32
N מדד המחירים לצרכן בעקבות הקורונה צרכנות פיננסית 12
D בחירת קרן השתלמות וקופת גמל בעקבות כניסה לקבע שוק ההון 8
S שאלה בעקבות מלחמת הסחר בין ארה"ב-סין שוק ההון 49

נושאים דומים

Back
למעלה