• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמחור נוכחי של מניות ארה"ב (בועה?)

הראבאקיסט

משתמש רגיל
דירוג
175
הי,

היום אנחנו בPE של 30 על סנופי, ושילר PE מעל 40. הממוצע לשניהם הוא 15~! אם מוציאים את טסלה ואנבידיה אנחנו ב25 FWD PE. אם מוציאים את ה8 הכי גדולות בסנופי (כל הטק שמצדיק מכפילים גבוהים) אנחנו ב22 FWD. עדיין 30% מעל הממוצע, ומאחר שמדובר על FWD זה אומר שהכל בהנחה שתחזיות הצמיחה האופטימיות לשנה הקרובה יתממשו, והתמחור הנוכחי הוא אפילו יותר גבוה.

אנחנו בריבית אפסית על אג"ח (בועה באג"ח), שמסבירה למה מניות יקרות. בנוסף, אנחנו בתקופה של מדיניות מוניטרית חסרת תקדים. אני חושב שהעלאות הריבית, למרות שכבר צפויות, יביאו לתיקון. אבל אי אפשר לדעת כמובן. אבל גם בלי לנסות לתזמן ולחזות את השוק, התשואה הצפויה על מניות ארה"ב לפי ואנגארד היא 1%-2% לעשור הקרוב. אני לא רואה סיבה להחזיק מניות ולהיות חשוף לסיכון שבהחזקת מניות בשביל תשואה כזו.

אחרי עשר שנים במניות (בעיקר סנופי, אחרי זה טק, ובשיא הבועה טסלה עם מינוף), אני עם רווחים הרבה יותר גדולים ממה שציפיתי שאהיה (איזה מזל שנפלתי על הבלוג של הסולידית לפני עשר שנים והלכתי אול אין). ומאז המפולת בעקבות הקורונה קניתי מניות כמו חזיר. עד היום הייתי מאוד אגרסיבי, 100% במניות. ועם כל הנכסים שלי. לאור התמחור הנוכחי, ולאור העובדה שיש לי היום הרבה יותר כסף, מכרתי את כל המניות ואני במזומן (חוץ מבפנסיה). מאחר שגם ככה שיחקתי עם התיק (טסלה, יצא משתלם), כבר שילמתי מיסים, שזו סיבה מאוד גדולה לא למכור גם כשהשוק יקר, שלא רלבנטית עבורי. בנוסף אני אמנם צעיר (יחסית?) אבל כל הרעיון היה לפרוש מוקדם ואני חושב שאני שנה או שנתיים מפרישה (אז מצד אחד יש לי אופק השקעה ארוך, מצד שני תיכף לא תהיה לי הכנסה קבועה).

אני מכיר את המנטרה של לא לתזמן את השוק. אני מבין למה והכל טוב וזה עבד מצוין עד עכשיו. אבל לאור התמחור הנוכחי והגודל של התיק אני כבר מוטרד עד כדי לא להרדם בלילה (10 שנים ישנתי כמו תינוק). התמחור הנוכחי הוא לא "יקר". הוא בברור בועה. היסטורית היו מעט מאוד פעמים שהתמחור היה כזה, וזה לא החזיק הרבה זמן. משקיעים יפנים שראו את המדד המרכזי ביפן נסחר בPE של 60 ולא יצאו, עדיין מופסדים 30%, 30 שנה מאז! דמיינו משקיע יפני כזה שמלרלר לעצמו שעדיף לא לנסות לתזמן...
לנסדק לקח מעל 10 שנים לחזור לרמה של שנת 2000, וזה במונחים נומינליים. 10 שנים שהכסף לא הרוויח בהן כלום. אז יופי שהמדדים חוזרים לעצמם בסוף אבל זה לגמרי הפסד אם 10 שנים הכסף לא עושה כלום.

אמנם התמחור הוא ברמות האלה כבר משנה שעברה, אבל בשנה שעברה היה אפשר להסביר אותו בזה שרוב הכלכלה סגורה, ולכן הרווחים נמוכים מאוד. עכשיו החלקים העיקריים בכלכלה חזרו לעצמם וזה כבר לא ההסבר. ההסבר הנפוץ כרגע הוא שיש צפי לגידול ברווחים בשנים הקרובות בגלל:
1) re-opening - חלקים בכלכלה שעדיין סגורים ויפתחו
2) wealth effect - אנשים מרגישים עשירים יותר כי הבית, המכונית והמניות שלהם עולים עכשיו יותר, אז הם יבזבזו יותר
3) חסכון גדול של משקי הבית

אני חושב שרוב הכלכלה כבר פתוחה, אפקט העושר הפסיכולוגי והחסכונות של משקי הבית ישפיעו רק לטווח קצר, ואנשים קנו את עצמם לדעת בזמן הסגר (טרמפולינה מישהו?) ומכירות קמעונאיות כבר 15% מעל הטרנד, וכנראה יקזזו חזרה למטה. אז אני חושב שהתחזיות האלה לא מבוססות. אבל גם אם כן, התמחור יקר מאוד היסטורית.

רציתי לשמוע את דעתכם על התמחור הנוכחי והאסטרטגיה שלכם לעניין.

PE

צפה בקובץ המצורף 729

Shiller PE
צפה בקובץ המצורף 730

העלית כאן כל כך הרבה נושאים, שצריך כמה הודעות כדי להתייחס.
קודם כל - אליך באופן ספציפי:
אני אמנם צעיר (יחסית?) אבל כל הרעיון היה לפרוש מוקדם ואני חושב שאני שנה או שנתיים מפרישה
לאור התמחור הנוכחי והגודל של התיק אני כבר מוטרד עד כדי לא להרדם בלילה
אם אתה מוטרד עד כדי לא להירדם בלילה, ואם אתה במרחק שנתיים בלבד מפרישה מוקדמת מבחירה -
ההחלטה שלך להנזיל את התיק נכונה בעיניי בגדול (למרות שלא הייתי הולך על 100%).

אנחנו יכולים לתת כאן את כל ההסברים המלומדים, אבל אם אתה לא ישן בלילה, ואם כבר כמעט הגעת ליעד -
נראה שזה לא שווה את זה בשבילך.

מכרתי את כל המניות ואני במזומן (חוץ מבפנסיה)
אולי כדאי לשקול לשים את הרוב בפיקדון צמוד דואלי (מדד/ריבית כמו תות).
מה יקרה אם תהיה אינפלציה חזקה, וכל החסכונות ששמרת לפרישה מוקדמת ייחתכו בחדות?
בפיקדון אתה מאבד נזילות, אבל ממילא אתה אומר שהחסכונות האלו מיועדים לפרישה מוקדמת, ויש לך עוד שנים רבות קדימה.

לגבי המכפילים:
מי אמר שמכפילים של 30 או 40 הם גבוהים?
אפילו אם נניח שרווחי החברה לא יעלו (למעט אינפלציה), והיא באמת תחזיר את ההשקעה (ריאלית) רק בתוך 40 שנה.
אז השקעה בחברה היא כמו לקנות אג"ח ל40 שנה, עם קופון שנתי של 2.5% (בתוספת הצמדה או קרוב לזה). עדיין מעל הריבית חסרת הסיכון.

וכמובן שבכל זאת יש צפי שחברות יצמחו באופן מסויים.

כל דיון על ממוצע היסטורי של מכפילים הוא חסר תועלת, מכיוון ש:
1. הריבית במשק הייתה גבוהה יותר
2. האמון בכלכלה היה נמוך יותר
(כשיש אמון, אנשים מוכנים להלוות תמורת קופון.
אז מתברר שהיום אנשים נותנים אמון בחברות גדולות כמו אפל לא פחות ממה שנותנים בממשלת ארה"ב, וזה משתקף במכפילים).

נערך לאחרונה ב:
לגבי תמחור השוק האמריקאי מול שווקים אחרים:

1. נראה שהשוק מאמין שמדיניות הממשלה האמריקאית מתעדפת משקיעים.
כאמור לעיל, שווי לא נגזר אך ורק מרווחים או מהערכות צמיחה, אלא גם מאמון.
זאת הסיבה שמדינה צומחת כמו סין למשל מתומחרת נמוך (כי מי אמר לי שהצמיחה הזו תגיע לכיס שלי בתור משקיע ולא תלך לממשלה שם?).

2. אם אתה חושש ספציפית מהשוק האמריקאי, אפשר להשקיע במדד עולמי.
אם אתה חושש ספציפית מתמחור החברות הגדולות - אפשר להשקיע גם בחברות קטנות.

לא חושב שחשש מפני שוק מסוים צריך למנוע ממך השקעה בשווקים רחבים יותר.

נערך לאחרונה ב:
לגבי המכפילים:
אפילו אם נניח שהכנסות החברה לא יעלו (למעט אינפלציה), והיא באמת תחזיר את ההשקעה (ריאלית) רק בתוך 40 שנה.
אז השקעה בחברה היא כמו לקנות אג"ח ל40 שנה, עם קופון שנתי של 2.5% (בתוספת הצמדה או קרוב לזה). עדיין מעל הריבית חסרת הסיכון.
בשביל תשואה קצת מעל ריבית חסרת סיכון + הצמדה חלקית למדד לא שטוח ששווה לשאת את הסיכון של להחזיק מניות. מי שמחזיק כרגע זה לדעתי בעיקר גופים מוסדיים שחייבים לייצר תשואה לחוסכים שלהם. אם הריבית תעלה יהיו הרבה שכבר לא יחזיקו אפל בשביל תשואה כזו

לגבי המכפילים:
אפילו אם נניח שהכנסות החברה לא יעלו (למעט אינפלציה), והיא באמת תחזיר את ההשקעה (ריאלית) רק בתוך 40 שנה.

מפני שההשקעה בחברה גוררת סיכון שאמור להשתקף במחיר (כמו גם אג״ח ל-40 שנה של חברה, אבל בפשיטת רגל עדיין בעלי אג״ח מקבלים את ההשקעה שלהם לפני בעלי המניות).

אני מכיר את המנטרה של לא לתזמן את השוק. אני מבין למה והכל טוב וזה עבד מצוין עד עכשיו. אבל לאור התמחור הנוכחי והגודל של התיק אני כבר מוטרד עד כדי לא להרדם בלילה
אולי יהיה נכון לבנות "מדרגות משיכה" על בסיס התזרים השנתי הנדרש לך, כאשר חלק מהמדרגות יכוונו ליצירת תזרים, כגון הקצאת חלק מההשקעות במניות דיבידנד או בנדל"ן.

מעבר לכך, כל הכבוד !!
גם אני מרגיש שלא נכון לסכן את יעד הפרישה כשאתה כך כך קרוב אליו.

נראה שהשוק מאמין שמדיניות הממשלה האמריקאית מתעדפת משקיעים.
כאמור לעיל, שווי לא נגזר אך ורק מהכנסות או מהערכות צמיחה, אלא גם מאמון.
זאת הסיבה שחברה צומחת כמו סין למשל מתומחרת נמוך
אמת. אבל השוק מאמין שהממשלה האמריקאית מעדיפה משקיעים כבר שנים ועדיין לא ראינו תמחורים כאלה מחזיקים מעמד בעבר.

אם אתה חושש ספציפית מהשוק האמריקאי, אפשר להשקיע במדד עולמי
קרוב לרובו אמריקאי, אני לא רוצה נגיעה בסין, טורקיה, ברזיל וכד'

אם אתה חושש ספציפית מתמחור החברות הגדולות - אפשר להשקיע גם בחברות קטנות
אני מעדיף להשקיע בחברות שהן לכל הפחות סנופי, אחרת כבר יש בעיות עם corporate governance ונזילות ושיט של חברות קטנות

בשביל תשואה קצת מעל ריבית חסרת סיכון + הצמדה חלקית למדד לא שטוח ששווה לשאת את הסיכון של להחזיק מניות.
מפני שההשקעה בחברה גוררת סיכון שאמור להשתקף במחיר
מסכים, ואכן הסיכון משתקף במחיר.

הנקודה שניסיתי להעביר היא שכשאין אלטרנטיבות אחרות, גם תשואה קטנה מעל הריבית חסרת הסיכון היא הגיונית.
ומכפיל 40 בהחלט משקף תשואה כזו (ריבית אג"ח צמוד של ממשלת ארה"ב היא פחות מ2.5%).

כמובן שבחלק גדול מאוד מהמקרים הקופון (רווחי החברה) יכיל גם מרכיב של צמיחה,
ואז נקבל תשואה גדולה מעל הריבית חסרת הסיכון.
אז כן, יש כאן סיכון גדול יותר, אבל יש גם סיכוי גדול יותר.

נערך לאחרונה ב:
מפני שההשקעה בחברה גוררת סיכון שאמור להשתקף במחיר (כמו גם אג״ח ל-40 שנה של חברה, אבל בפשיטת רגל עדיין בעלי אג״ח מקבלים את ההשקעה שלהם לפני בעלי המניות)
בדיוק

הקצאת חלק מההשקעות במניות דיבידנד או בנדל"ן
לא בטוח שאני אוהב את הרעיון של מניות דיבידנד בגלל אי יעילות במיסוי ועדיין התמחור שלהן גבוה מידי כמו יתר השוק לדעתי. אלא כן אתה חושב שמניות דיבידנד מתומחרות נורמלי ולא בבועה כרגע? נדל"ן לדעתי ההשקעה הכי לא מפוזרת ועם התשואה הכי נמוכה ועם סיכון לא מבוטל שהרבה לא לוקחים בחשבון. בנוסף אם אני רוצה לפרוש באיזה אי טרופי אני לא רוצה להתעסק עם דיירים...

מעבר לכך, כל הכבוד !!
גם אני מרגיש שלא נכון לסכן את יעד הפרישה כשאתה כך כך קרוב אליו.

אני מעדיף להשקיע בחברות שהן לכל הפחות סנופי, אחרת כבר יש בעיות עם corporate governance ונזילות ושיט של חברות קטנות
יש מדדים כמו MSCI World Ex-US (חברות גדולות ובינוניות במדינות מפותחות מחוץ לארה"ב).

בכל אופן גם לגבי המדד הזה וגם לגבי מדד עולמי:
גם אם תהיה קריסה זמנית במדד (כל שוקי ההון בעולם נמצאים בקורלציה לשוק בארה"ב) -
עדיין אני לא חושב שהגיוני לחשוש מפני קריסה ל30 שנה במדדים כל כך רחבים.
יפן זו מדינה ספציפית, אבל לא סביר שכל העולם ישקע למשך דור שלם (למעט מלחמה גרעינית וכדומה, ואז הצרות שלנו יהיו יותר גדולות).

עדיין אני לא חושב שהגיוני לחשוש מפני קריסה ל30 שנה במדדים כל כך רחבים.
צודק לגמרי. אני חושב יותר בכיוון של לחזור ברמות מחירים של 20% פחות. אני לגמרי אופטימי על הכלכלה העולמית והאמריקאית.
אני אפילו פתוח לרעיון שאכן תהיה כזו צמיחה כלכלית שהתמחור הנוכחי יצדיק את עצמו בקרוב, הPE ירד, ואני אפסיד תשואה במדדים.
אבל אני לפחות לא נושא את הסיכון שזה לא הולך לקרות עם כל הנכסים שלי.

אני חושב יותר בכיוון של לחזור ברמות מחירים של 20% פחות.
הייתי מנסה להגדיר גם קריטריון נוסף להחזרה של הכסף (אולי במיצוע, אולי עד אחוז מסוים וכדומה).

אין מנגנון בשוק ההון שמבטיח קריסה של השוק אחת לכמה שנים.
זה שעד היום אנשים התנהגו כמו עדר ומכרו בהפסד רק כדי שהשוק יעלה שוב בעוד כמה שנים,
לא מבטיח שזה ימשיך לקרות גם בעתיד.
בפרט ככל שיש יותר משקיעים לטווח ארוך שמכירים את ההתנהגות הזו, ואפילו קונים בירידות.

כנראה שאתה צודק שזה יקרה גם בעתיד (אנשים מתנהגים לא רציונלית גם כשכל הנתונים ידועים),
אבל אין שום ערובה לכך, וכדאי להיערך.

בשביל תשואה קצת מעל ריבית חסרת סיכון + הצמדה חלקית למדד לא שטוח ששווה לשאת את הסיכון של להחזיק מניות. מי שמחזיק כרגע זה לדעתי בעיקר גופים מוסדיים שחייבים לייצר תשואה לחוסכים שלהם. אם הריבית תעלה יהיו הרבה שכבר לא יחזיקו אפל בשביל תשואה כזו
אין משמעות לתשואה שמעריכים לעשור הקרוב

זה סתם ספקולציה מיותרת לדעתי
וזה מגובה בתתי חישוב שלי למדד של שילר של ערכו מאז 2018 עד היום מול התשואה שהתקבלה ביחס לתשואה הצפויה שלו אז מול היום

אין משמעות לתשואה שמעריכים לעשור הקרוב

זה סתם ספקולציה מיותרת לדעתי
וזה מגובה בתתי חישוב שלי למדד של שילר של ערכו מאז 2018 עד היום מול התשואה שהתקבלה ביחס לתשואה הצפויה שלו אז מול היום
אז אתה אומר שאין משמעות valuations? אז נקנה מניות בכל מחיר?

valuations גבוה אומר תשואות עתידיות נמוכות ולהפך. valuatuons גבוה לא אומר בהכרח תשואה עתידית שלילית.

לא הבנתי עוד משהו, אתה אומר שאתה ממש לפני פרישה ולכן הוצאת את כל הכסף מהשוק.
אם אני לא טועה,המחקר שמדבר על כך שלקבל תשואה שנתית מהתיק והתיק לא יגמר לעולם, דורש במינימום 50%מניות בתיק. אז איך זה מסתדר?

ואם לשיטתך אפשר לפרוש גם בתיק של 0%מניות, למה אתה רוצה לחזור לשוק בשלב מסוים?

ועוד משהו, שאני שם את הכסף בשוק, אני יודע שהכסף "נמצא" בידיים של עשרות אלפי חברות שעושות עם הכסף את המקסימום האפשרי על מנת להרוויח. זה משהו שאין לי שום אפשרות לעשות בעצמי.
ואם אנחנו מסכימים על ההנחה שהתשואות בשוק עוקבות אחרי רווחי החברות בטווח ארוך מספיק והחברות ימשיכו להרוויח כי האנושות צומחת,מתפתחת וכו'. אז זה שבנקודה מסוימת, בתנאי מקרו מסוימים זה לא מסונכרן זה סתם רעש רקע...

valuatuons גבוה לא אומר בהכרח תשואה עתידית שלילית
מסכים, זה אומר שבתוחלת יהיו תשואות נמוכות. ואם בתוחלת אני אקבל תשואה נמוכה אני לא רוצה לשאת בסיכון של להחזיק מניות כי היחס סיכוי\סיכון משתנה מספיק כדי שזה יהיה לא משתלם לדעתי.

אם אני לא טועה,המחקר שמדבר על כך שלקבל תשואה שנתית מהתיק והתיק לא יגמר לעולם, דורש במינימום 50%מניות בתיק. אז איך זה מסתדר?
אין לי שום בעיה שהתיק יגמר. אולי הסולידית תכתוב יום אחד פוסט על איך לוקחים כסף לעולם הבא. בנתיים לא הבנתי למה לא לנסות להשתמש ברוב הכסף.

ואם לשיטתך אפשר לפרוש גם בתיק של 0%מניות, למה אתה רוצה לחזור לשוק בשלב מסוים?
כי אם היחס סיכוי סיכון משתנה לטובתי אז אני מעדיף לקחת סיכון מסוים ולהרוויח עוד כסף כשהתוחלת גבוהה ולנסות לקבל "איכות חיים" גבוהה יותר בפרישה

זה משהו שאין לי שום אפשרות לעשות בעצמי.
זו בדיוק הנקודה, שיש לך אפשרות לעשות בעצמך. אתה יכול לקנות מניות של חברות במחירים סבירים כך שבהסתברות טובה תרוויח כסף שישקף את הסיכון שאתה נוטל, ולמכור מניות כאשר המחירים גבוהים ותוחלת הרווח שלך נמוכה. כמובן שזה תזמון שוק שקשה מאוד לעשות ובדרך כלל מפסידים ממנו. אבל לדעתי צריך לעשות את ההבחנה בין תזמון שוק "יקר" או "זול" לבין לצאת מהשוק במה שהוא ברור לחלוטין בועה שכבר רצה הרבה זמן ויש קטליזטורים קרובים שיתכן שיפוצצו אותה. ואם הם לא מפוצצים אז אפשר לחזור לשוק. אולי נפסיד תשואה אבל גם לא נטלנו את הסיכון במהלך התקופה ואנחנו חוזרים כשהסיכון קטן יותר. אני כמובן מסכים שאם בחרנו לא לעשות את זה, או במידה ובועה כזו התפוצצה לנו בפנים כשאנחנו בשוק, אז הדבר הכי גרוע זה למכור ובמקרה כזה הייתי ממשיך להחזיק לטווח ארוך.

בנוסף שים לב שאני 100% במניות עם כל הכסף שלי. אם הייתי בוחר הקצאת נכסים שונה, אולי הייתי פחות רגיש וזורם עם התמחור הנוכחי. אבל לא התחברתי לאג"ח\זהב\נדל"ן\קריפטו ולכן כשאני חושב שהתנאים סבירים (לא בועה קיצונית) אני מחזיק רק מניות, וכשהם לא אני מחזיק רק מזומן. תמחור נמוך ב20% עדיין יהיה גבוה במונחים היסטורים אבל מספיק טוב בשבילי לחזור למניות עם רוב הכסף, במיוחד אם זה אחרי כמה העלאות ריבית ואני יכול לראות איך השוק מגיב לשינוי מדיניות. אני לא מחפש לתזמן תחתיות.

זרקת כאן המון המון ניתחוי מקרו ושות + כותרות של זמן אחרון וכו ונראה שיצרת כאן איזשהו ערב רב של דברים על מנת להצדיק את ההחלטה שלך לצאת ממניות למזומן.
אני אנסה לתת קונטרה לחלקם....אבל אתחיל מזה, שאם אתה צריך את הכסף בשנה שנתיים הקרובות למחיה...אני לא חושב שיש מקום להיות ב100% מניות...מהרגע שאתה לא יכול להגיד לעצמך שהכסף אותו אתה משקיע בשוק סגור לטווח ארוך(15+ שנים) אין לך מה לחפש בשוק...זה הופך להיות ממש הימור...מניות יכולות לעלות במדרגות ולרדת במעלית....ואתה לא רוצה להיות במעלית כשאתה צריך את הכסף.

ניתוחי מקרו הם בעיני חסרי תועלת לקבלת החלטות על השקעה...כל יום יסבירו לך העיתונים על למה משהו קרה...משום מה הם לא מסבירים את מראש...לא אמרו לנו מה יקרה לשוק במקרה של מגפה, ולא אמרו לאף אחד שהשוק יכפיל את עצמו תוך שנה + מהמגפה.

מה הפד יעשה, מה יקרה לריביות באמת, איך זה ישפיע על השוק, מה יקרה עם המדיניות המונטריות וכו וכו...אין לראש הפדרל ריזרב דרך לדעת מה באמת תהיה הריבית עוד שנה, בטח לא לי לא לך, וגם לא לקשקשנים בערוצים השונים...אבל צריך להקשיב למשהו...ומרגע שאתה לא יכול לדעת...(למרות שהיה נחמד לדעת) עדיף לנטרל מהדיון ולהתעסק במה שאתה כן יכול לדעת.

אני מכיר את המנטרה של לא לתזמן את השוק. אני מבין למה והכל טוב וזה עבד מצוין עד עכשיו. אבל לאור התמחור הנוכחי והגודל של התיק אני כבר מוטרד עד כדי לא להרדם בלילה (10 שנים ישנתי כמו תינוק). התמחור הנוכחי הוא לא "יקר". הוא בברור בועה. היסטורית היו מעט מאוד פעמים שהתמחור היה כזה, וזה לא החזיק הרבה זמן. משקיעים יפנים שראו את המדד המרכזי ביפן נסחר בPE של 60 ולא יצאו, עדיין מופסדים 30%, 30 שנה מאז! דמיינו משקיע יפני כזה שמלרלר לעצמו שעדיף לא לנסות לתזמן...
לנסדק לקח מעל 10 שנים לחזור לרמה של שנת 2000, וזה במונחים נומינליים. 10 שנים שהכסף לא הרוויח בהן כלום. אז יופי שהמדדים חוזרים לעצמם בסוף אבל זה לגמרי הפסד אם 10 שנים הכסף לא עושה כלום.

אמנם התמחור הוא ברמות האלה כבר משנה שעברה, אבל בשנה שעברה היה אפשר להסביר אותו בזה שרוב הכלכלה סגורה, ולכן הרווחים נמוכים מאוד. עכשיו החלקים העיקריים בכלכלה חזרו לעצמם וזה כבר לא ההסבר. ההסבר הנפוץ כרגע הוא שיש צפי לגידול ברווחים בשנים הקרובות בגלל:
1) re-opening - חלקים בכלכלה שעדיין סגורים ויפתחו
2) wealth effect - אנשים מרגישים עשירים יותר כי הבית, המכונית והמניות שלהם עולים עכשיו יותר, אז הם יבזבזו יותר
3) חסכון גדול של משקי הבית

אני חושב שרוב הכלכלה כבר פתוחה, אפקט העושר הפסיכולוגי והחסכונות של משקי הבית ישפיעו רק לטווח קצר, ואנשים קנו את עצמם לדעת בזמן הסגר (טרמפולינה מישהו?) ומכירות קמעונאיות כבר 15% מעל הטרנד, וכנראה יקזזו חזרה למטה. אז אני חושב שהתחזיות האלה לא מבוססות. אבל גם אם כן, התמחור יקר מאוד היסטורית.

רציתי לשמוע את דעתכם על התמחור הנוכחי והאסטרטגיה שלכם לעניין.

אני לא מסכים איתך שהשוק בועה....אני אישית חושב שהשוק, בגדול, מתומחר סביר.
מה שקורה זה שאנשים אחרי שנים של עליות, עם כלכלה צומחת וריביות "שמתנהגות טוב", השוק מבחינת אנשים נחשב "יקר"....ומצד שני כאשר השוק זול, רוב האנשים חושבים שהוא מסוכן מידי...יש כאן סכיזופרניה, משום מה תמיד אין הזדמנויות, או שיקר מידי או שמסוכן מידי.
יש שנים שבאמת השוק יקר מאד...לדוגמא 99...ולאחריו היו באמת שלוש שנים של ירידות...אני לא חושב שזה המצב היום.
אני חושב שיש חלקים בשוק שהם יקרים מאד, בעיקר SAAS, Cloud, חברות ה high growth,הARKים למיניהם ושות...אבל השאר? לא לטעמי.
החברות הגדולות במדדים? לא במיוחד...

קח למשל את AMZN - אמאזון מוציאים השנה שיא בכמות ההשקעה שלהם....והשוק לא בטוח האם יצליחו לייצר על זה תשואה טובה, אז המחיר לא זז יותר מידי...מצד שני הם הצליחו בעבר כל פעם לעשות זאת...והם אשכרה עסק שמסוגל ומצליח להשקיע עשרות מילארדים בהצלחה. קח רק את AWS, תכפיל אותו במכפיל של נגיד MSFT ושות ויש לך כאן שווי של 1.5 טריליון...כמעט השווי של כל החברה...אתה מקבל את ה ecommerce ואת הפרסום בחינם...
השנה אמאזון תעביר יותר חבילות מאשר UPS...וUPS קיימים 100 שנה.
אמאזון יבנו השנה יותר warehouse מאשר כל מה שיש ל וולמרט.
אני אישית חושב שcashflow של אמאזון יתפוצץ בשנים הקרובות ברגע שירגעו מההוצאות האלו...לא חושב שהם בבועה.
אני יכול לכתוב דברים דומים על גוגל(העסק הטוב בעולם בעיני), FB ושות...אלו חברות מאד מאד מעניינות וחזקות....
ובעת ריבית 0(נושא סופר חשוב), אתה יכול במקרים מסויימים להצדיק גם מכפילים הרבה יותר גבוהים לחברות האלו ולצמיחה שהן מציגות.

ועם כל זה, אני גם, בחלק שלי שהוא השקעה פסיבית, לא בונה על הרים וגבעות....ומנמיך ציפיות....לא הייתי מהמר את חיי על זה שאתעורר בעוד עשר שנים ואגלה שהכפלתי את כספי.(תשואה של 7% שנתית). אבל למה שיהיה קל בעת תקופה אופטימית עם ריבית אפס ונזילות גבוהה לעשות הרבה כסף או תשואה "גבוהה"? אין שום סיבה.
השקעה במדדים היא כלי נהדר, לייצר תשואה סבירה לאורך זמן יחסית לריבית בהנחה וטווח ההשקעה הוא ארוך מספיק בהסתברות יחסית גבוהה ללא צורך בידע או עיסוק של המשקיע.
זה כל מה שהכלי הזה מאפשר.הוא לא מבטיח 10% בשנה, הוא לא כלי להתעשרות בטווח קצר והוא לא המקום הכי טוב לשים בו את הכסף(או אפילו קרוב לזה בקצת) במידה ויש לך ניסיון עיסקי/יכולות/ידע בתחומי השקעה שונים....והוא לא אמור לתת את זה.

עכשיו כשאתה מתעסק בהשקעות הנושא הכי חשוב זה אלטרנטיבות.
אתה אומר שאתה כבר מושקע...במידה ותמכור...מה יקרה? תשלם מס של 25%...כמה ישאר לך מההון? רק את זה תוכל להשקיע...
ואז את מניח שתוכל לתזמן ירידה של 20%(אתה אומר שאי אפשר...ואז משפט אחרי זה אומר שזה מה שאתה רוצה לעשות)...אם אתה יודע לעשות את זה אתה תהיה מילארדר...אני לא חושב שאתה יודע לעשות את זה...ואני לפחות לא מכיר מישהו שיודע לעשות את זה לאורך זמן בהצלחה.
אז מה תעשה? תשקיע במזומן? בדולר אתה מפסיד 6%(וכנראה הרבה יותר) שנתית ריאלית... תשקיע באג"ח מדינה של ארה"ב ל 10 שנים?...תפסיד 4%+ ריאלית....
אין אלטרנטיבות קלות(להשקעות ציבוריות) בעת גאות בשווקים מניות ובעת ריבית אפס....ואין שום סיבה שיהיו.
אתה רוצה לעשות תשואות גבוהות בתקופות כאלו? קח את המימון הקל, את הכישורים והיכולות שלך ותבנה עסקים שאנשים אחרי זה ישלמו עבורם הרבה כסף...או שייצרו עבורך....הגישה להון היא נוחה.

חלק מההשקעה במדדים מבוססת על זה שאתה קונה בזמן מחירים גבוהים ובמחירים נמוכים לאורך זמן וממצע...אם אתה מניח שאתה מסוגל להגיד מתי המחירים יקרים ומתי הם זולים אתה עובר כאן לסוג השקעה אחר ולהיות סוג אחר של משקיע...ולהגיד בועה, זו אמירה כבדה...האם באמת אתה חושב שאתה מסוגל להגיד את זה?
האם אתה חושב שיש לך את ההכשרה/ידע/יכולות/ניסיון להיות משקיע פעיל ולהצליח בכך לאורך זמן?(דרך אגב, לא אומר שלא...רק אומר שלפי מה שאתה מציג כאן, זה מה שאתה אומר...אפשרי...רק אתה יודע באמת את התשובות).
אם כן, לך על זה...אם לא, תשקיע כל תקופה, "כשיקר" ו"כשמסוכן"...ותנסה להוריד את הזמן שאתה קורא/מקשיב ל"עיתונות" כלכלית...התוצאה הסופית שלך תהיה כנראה לא רעה ובסבירות גבוהה יותר טובה מאלו שהשקיעו בטרנד התורן, במשקיע הסלב התורן או יצאו ונכנסו.

נערך לאחרונה ב:
דווקא ברמה אישית , חלק מהצורות שאני מנסה על מנת לייצר תשואה עודפת ולהגן מפני חלק מהסיכונים בשוק האמריקאי זו השקעה מהותית בשוק הסיני, פלוס השקעה דרך צד שלישי בטורקי …
אתה רוצה מקומות שבהם לא תשלם מכפילים של 30? 25? או אפילו 5? כי כולם לא רוצים לגעת בהם?(ואז המחיר הנוכחי מתמחר באמת עתיד שחור משחור) תנסה לדוג לא איפה שכולם דגים .
תמצא שם, אם תנסה באמת להבין, יחסי סיכון/סיכוי גבוהים יותר(בעיני).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S תמחור של עוסק פטור למפגשים כולל נסיעות? אוף טופיק 3
E תמחור שכר סופרים/אמנים לאזרח אמריקאי-ישראלי ושיקולים מיסויים מיסים 5
C תמחור חכם אוף טופיק 16
D שאלה על תמחור דירה ישנה שתעבור פינוי בינוי. כיצד יש להעריך את הדירה ? איך הקונה יכול להעריך את שווי הדירה נדל"ן 5
A תמחור קרנות איריות ישראליות וגידור אל מול הדולר שוק ההון 5
ס תמחור העלאות הריבית הקרובות באגח ארוכים שוק ההון 3
grmp תמחור דירה בבניין חדש לעומת דירה חדשה בבניין שעבר תמ״א נדל"ן 10
Lunar תמחור חניה משותפת בקניית דירה במרכז ת״א נדל"ן 20
Y תמחור ותשואות עתידיות שוק ההון 4
S תמחור השוק ה"נכון" כולל אגח שוק ההון 35
O שאלה על תמחור מנייה מחוץ לשעות הרגילות שוק ההון 7
F תמ"א תמחור דירה בתהליך נדל"ן 16
L תמחור שוק המניות ותשואה עתידית שוק ההון 369
ע תמחור ארוחה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
O החלפת רכב נוכחי לרכב חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 186
I ״עלייתה ונפילתה של תיאוריית העושר״ - עשור של תובנות על אורך החיים הסולידי יומני מסע אישיים 2
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ק המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 24
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
M האג"ח בסביבה של היום שוק ההון 20
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15