• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק סולידי של הארי בראון

אפשר לשאול שאלה אחרת, איך תדע שהריבית הפסיקה לעלות. נניח ותחליט לרכוש אג"ח ביום שיחלקו ריבית של 3% על מח"מ 5 שנים ואז אחרי חצי שנה מהרכישה הריבית תקפוץ משמעותית לכיוון ה-7% ופלח האג"ח שלך יחתך ב-20%

אני לא אדע, אני לא מתיימר לתזמן את השוק. במצב שאתה מתאר, יכול להיות שהריבית תעלה ויכול להיות שהיא תרד... אני טוען רק שעכשיו אנחנו במצב קצה שבו אין לה לאן לרדת. במילים אחרות, במצב שבו אתה מתאר יש תוחלת תשואה חיובית יחד עם תנודתיות מסויימת ולכן אשקיע, כרגע יש תוחלת תשואה אפס יחד עם תנודתיות מסויימת ולכן אני לא רואה סיבה להשקיע.

אני לא אדע, אני לא מתיימר לתזמן את השוק. במצב שאתה מתאר, יכול להיות שהריבית תעלה ויכול להיות שהיא תרד... אני טוען רק שעכשיו אנחנו במצב קצה שבו אין לה לאן לרדת. במילים אחרות, במצב שבו אתה מתאר יש תוחלת תשואה חיובית יחד עם תנודתיות מסויימת ולכן אשקיע, כרגע יש תוחלת תשואה אפס יחד עם תנודתיות מסויימת ולכן אני לא רואה סיבה להשקיע.
אבל זו בדיוק השאלה. מה הרף ריבית שאתה קובע שבו כן תיכנס או תצא? אם אתה לא קובע כשה מראש ודבק בו בעיניי אתה לחלוטין מתזמן את השוק.

@תל אביבי, הריבית היום אולי קרובה לאפס אבל היא לא אפס, כמו שהראתי לך ב-2 קרנות מחקות התשואה חיובית. הנה הריבית האמריקאית מחולקת לפני אג"ח שונות. למשל מח"מ של 5 שנים יספק 1.41%

@תל אביבי, הריבית היום אולי קרובה לאפס אבל היא לא אפס, כמו שהראתי לך ב-2 קרנות מחקות התשואה חיובית. הנה הריבית האמריקאית מחולקת לפני אג"ח שונות. למשל מח"מ של 5 שנים יספק 1.41%

שוב, תשואה של קרנות היא נתון רלוונטי לעבר, לא לעתיד. אג״ח הן לא מניות, יש להן תזרים החזרים ידוע וזה מה שרלוונטי לעתיד. בטווח היותר קצר, יתכן שהן יעלו או ירדו אבל בסוף ידוע שיתאזנו בכיוון ערך פדיון 100. אז תוחלת התשואה ידועה - אפס או שלילי, אלא אם כן רוצים ״לסגור״ את הכסף ליותר שנים על ידי קניית אג״ח עם מח״מ ארוך. כמו שכתבתי בהודעה מוקדמת יותר, את זה דווקא עשיתי.
לגבי השוק האמריקאי לא יודע, אולי באמת שם המצב יותר טוב? אני מודה שאני לא יודע לקרוא את הנתונים בדף שהבאת, ולא יודע אם הנתון שציינת הוא אכן תשואת אג״ח בהתאם למח״מ.

אבל זו בדיוק השאלה. מה הרף ריבית שאתה קובע שבו כן תיכנס או תצא? אם אתה לא קובע כשה מראש ודבק בו בעיניי אתה לחלוטין מתזמן את השוק.

נקודה מצויינת. הייתי אומר לא רף ריבית אלא רף תשואה. אני מוכן להיכנס לאג״ח לא צמוד בתשואה נטו של 1%, לאג״ח צמוד בתשואה נטו 0%, כי הביטוח מפני אינפלציה גם שווה משהו. ספים שרירותיים, אני יודע. קצת תלוי מה האלטרנטיבות של כל אחד - האם יש לו דרך להשקיע את אותו הכסף שהוא לא מעוניין להשקיע במניות, מחוץ לשוק ההון? למשל, ברכישת הכשרה מקצועית? או אולי לעשות טובה לחבר או קרוב משפחה שצריך כסף ולהלוות לו בריבית אפס? אישית, אני עושה שני דברים: אחד, נכנס להלוואות עמית לעמית, ושתיים, יש לי קרן קליטה מהעבודה שכל זמן שאני לא מושך את הכסף שבה היא נשארת צמודה לשכר - אז אני לא מושך בינתיים.

אתה מתכוון: המליץ לפני שנה, על סמך המסקנות שלו מעקום התשואות שהיה אז בארה״ב.

הריבית משפיעה, אבל השאלה הישירה היא לא הריבית. השאלה היא התמחור של האג״חים, שמשתקף בעקום התשואה - כמה עוד תיתן האיגרת עד לפדיון שלה?
לא עקבתי אחרי השוק האמריקאי, אבל אני מסתכל עכשיו ורואה שמדד האג״ח הממשלתיים שם עלה ב-5.6 אחוזים בשנה האחרונה. לא יודע איך הוא בדיוק מורכב, אבל די ברור שמי שקונה היום אג״ח, יקבל תשואה נמוכה יותר ממי שקנה לפני שנה.

הריבית משפיעה, אבל השאלה הישירה היא לא הריבית. השאלה היא התמחור של האג״חים, שמשתקף בעקום התשואה - כמה עוד תיתן האיגרת עד לפדיון שלה?
לא עקבתי אחרי השוק האמריקאי, אבל אני מסתכל עכשיו ורואה שמדד האג״ח הממשלתיים שם עלה ב-5.6 אחוזים בשנה האחרונה. לא יודע איך הוא בדיוק מורכב, אבל די ברור שמי שקונה היום אג״ח, יקבל תשואה נמוכה יותר ממי שקנה לפני שנה.
שוב אני ממש לא מומחה, אבל ממה שאני מבין הפוסט שקישרתי רלוונטי גם היום- ובסיסו שאגחים בינוניים מאזנים טוב בין נפילה לא דרמטית במידה והריבית תעלה לבין תשואות שיאזנו את הנפילות הללו אם נחזיק אותם מספר שנים. וכיוון שסביבת הריבית (ודרך אגב הטענות שאתה משמיע גם כן) נמצאים במחוזותינו תקופה לא קצרה, נראה לי שזה עדיין רלוונטי.

נ.ב. כמעט בכל תיקי ההשקעות העצלים שקראתי וראיתי- לא היה בשום מקום התייחסות בסגנון- "אם הריבית ממש נמוכה-כן מותר לשנות את הקצאת הנכסים".

יש בינינו הבדל של גישות... אני מניח שקראת את הפוסטים של הסולידית שבהם היא אומרת לא להשתמש במכשיר שאתה לא מבין מה הוא עושה. אז אני מתייחס ככה גם לגישת התיק הפסיבי כולה - התיק הפסיבי הוא לא מטרה בפני עצמה אלא מכשיר. וכרגע בעיני חלק מהמכשיר הזה פשוט לא יכול לעבוד. זאת בעיני עובדה, שבכל התגובות שהיו עד עכשיו לא ראיתי דבר שסותר אותה.
מה לעשות עם העובדה הזאת - זו כבר שאלה אחרת. כל אחד והיעדים שלו, כל אחד והאלטרנטיבות שלו מה לעשות עם הכסף אם לא יהיה מושקע באג״ח. ברור שלכל האלטרנטיבות גם יש חסרונות וסיכונים. ואני עדיין מאמין שהתיק הפסיבי יהיה רווחי לאורך שנים - ההפסד על אחזקת אג״ח בטווח הנראה לעין יקוזז על ידי רווחים של אפיקים אחרים, וגם רווחים של אג״ח בעבר ובעתיד. אז אני מבין את מי שלא מעוניין להתעסק ולשנות, ואחר כך אולי להתחרט.

אתה מבין שזה בגלל שהוא משקיע ערך ולא משקיע פסיבי, נכון?
דעתי האישית דומה מאוד לדעתו של וורן באפט בנושא כי אני גם משקיע במוצרים שאמורים לייצר ערך ולגדול (מניות דיבידנדים במקרה שלי).
התיק של הארי בראון לעומת זאת לא מכוון תמיד לגדילה אלא ליציבות של ערך הקרן.
מכיוון שמטרות אלו הן שונות לחלוטין ולא בהכרח הולכות יד-ביד אז הטיעון "וורן באפט לא מסכים עם זהב כמו שהארי בראון אמר" לא מקדם אותנו הרבה.

אני נגד תזמון, אבל מצד שני אני גם נגד דתות, ונראה לי ש״לא תתזמן את השוק״ הגיע למעמד של ציווי דתי.
יש הבדל בין תזמון שמבוסס על תמחור לתזמון מבוסס על תחושות של יעלה או יירד. אם אני מגיע לשוק למכור סחורה, אני מצפה לקבל כסף עבורה. אם היא שווה 0 בשוק, אני לא אמכור היום, אבל אולי אנסה מחר. זה לא תזמון שוק, זה common sense. כנ"ל לגבי עניין האג"ח.

אם כבר בתיק של הארי בראון עסקינן, אז על התשואה האפסית של המזומן מפצה התשואה היפה (והבועתית יש שיגידו) של המניות שממשיכות לשבור שיאים בכל הבורסות.
זה רק בכמה שנים האחרונות וזה כנראה לא יחזור על עצמו בשנים הקרובות.

העניין הוא, כמו בכל כך הרבה ת'רדים ונושאים אחרים, שאם אתה מאמין במידה כזו או אחרת בתיאורית השוק היעיל, הטענה הזאת כבר מתומחרת.
ריבית(ומחיר) האג"ח הממשלתי לא נקבעת בתנאי שוק חופשי קלאסי ומכאן שאין מה לדבר על יעילות השוק.

הריבית היום אולי קרובה לאפס אבל היא לא אפס, כמו שהראתי לך ב-2 קרנות מחקות התשואה חיובית. הנה הריבית האמריקאית מחולקת לפני אג"ח שונות. למשל מח"מ של 5 שנים יספק 1.41%
אני מחזק את דבריו של תל אביבי, זה פשוט לא נכון שיש תשואה חיובית בקרנות המחקות הללו. הייתה תשואה חיובית, בעיקר בגלל אפקט של ירידת ריבית. העתיד פחות ורוד מהעבר.

@ע.מדי המטרות והאופק השקעה של מנהלי קרנות הפנסיה/גמל/ביטוח מאוד שונים משל משקיע בודד.
אתה יכול למשל לתכנן את ההשקעות שלך עם אופק של עשר ושנים ומעלה, ולקחת יותר סיכון (ותנודתיות בדרך). במקרה של בתי ההשקעות, למרות שבתיאוריה מדובר במוצר פנסיוני ארוך טווח, הסיכון שלהם הוא קצר טווח יותר - סיכון קריירה ונטישת לקוחות - ולכן המטרה הראשונה שלהם היא קודם כל לא להיות משמעותית יותר גרועים מהמתחרים למשך השנים הקרובות, ורק אח"כ להשיג תשואות סבירות בטווח הארוך.

סיכון קריירה ונטישת לקוחות - ולכן המטרה הראשונה שלהם היא קודם כל לא להיות משמעותית יותר גרועים מהמתחרים למשך השנים הקרובות, ורק אח"כ להשיג תשואות סבירות בטווח הארוך.
הלוואי שהיה להם אופק של כמה שנים, זה יותר כמו כמה חודשים מאשר כמה שנים מבחינה תחרותית. מספיק שקרן מפגרת בתשואות במשך 3 חודשים וכבר הכסף מתחיל לצאת.

אתה צודק עקרונית, אבל לדעתי רוב האנשים די "עצלנים" או מתעלמים בפועל מכל הנושא הפנסיוני, וכנראה חושבים עליו רק פעם בכמה שנים כשמחליפים עבודות או סיבות דומות. כך שלתחושתי לוקח זמן עד שתנועת האנשים על בסיס תוצאות עבר מתגברת, ועל חלק מזה אפשר גם לפצות עם דמי ניהול נמוכים יותר (שאנשים שמים לב אליהם עכשיו הרבה יותר מאשר ביצועי עבר) - כמו מה שמיטב מנסים לעשות עכשיו.

לא שולל את זה, אבל כמה נקודות למחשבה אם חושבים לשכפל חלק מתיק ההשקעות של המוסדיים - התשואות בגמלנט זה לפני ניכוי דמי ניהול, מספרי התשואות שם הם לפי שיטת חישוב לא מדויקת (אם כי לא חושב שזה מוטה במפורש למטה או למעלה), ולשכפל את האחזקות שלהם (עם מגוון ניירות רחב ותחלופה לא קטנה) בחשבון חייב במס יהיה הרבה יותר יקר למשקיע הבודד - בגלל עלויות מסחר גבוהות יותר ואירועי מס בדרך.

זה רק בכמה שנים האחרונות וזה כנראה לא יחזור על עצמו בשנים הקרובות.
Dude
PermanentPortfolio.1972-2011.png

http://www.crawlingroad.com/blog/2008/12/22/permanent-portfolio-historical-returns/

הנה כאן.
נראה די יציב בעיני (אני לא חסיד שלו אבל דורין למשל כן)

זה התפתח לדיון מאוד מעניין, אבל אני מבין מכל זה שהבעיה המרכזית כרגע עם אגח זה הריבית - ומכאן המחיר הגבוה שלהם שיכול רק לרדת. רק לוודא שהבנתי נכון - אמור להתקיים יחס הפוך בין ריבית למחירים של אגח ארוך טווח? או שזה פשטני מדי?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T ירושה של תיק לא סולידי שוק ההון 18
Homer תיק סולידי חו"ל - אשמח להערות והארות שוק ההון 3
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
L תיק סולידי 40-60 שוק ההון 16
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
OrZ יצרתי כלי למעקב ואיזון תיק השקעות סולידי בordernet שוק ההון 141
cypriano de rore תיק השקעות סולידי - טבלת אפשרויות שוק ההון 41
F תיק מיד-סולידי שוק ההון 8
ח איך אתם מאזנים? בהנחה שיש לכם תיק סולידי עוקב מדדים. שוק ההון 41
ס רופא שיניים ומזכירה, חסכו עם תיק סולידי 400 מיליון דולר אוף טופיק 4
B ניהול תיק השקעות סולידי בשוק דובי שוק ההון 9
G תיק השקעות סולידי. שוק ההון 17
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
M תיק סולידי שוק ההון 46
adamshalev סימולציית מונטה-קרלו (ולמה תיק סולידי מדי עלול להיות מסוכן) שוק ההון 100
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0