• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכת כספי פנסיה בגיל מבוגר לצורך השקעה בנדל"ן

talo

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכל חברי הפורום,
יש לי שאלה לגבי מצב משפחתי לא פשוט שהתעורר בנוגע להשקעת כספיו של אבי משהגיע לגיל הפנסיה.
אבא שלי בן 68, והוא עתיד לקבל קצבה של כ-500 ש"ח בחודש ברגע שיפסיק לעבוד, על בסיס צבירה של 120,000 בקרן פנסיה (בינתיים הוא עוד עובד ולא התחיל לקבל קצבה). לסכום זה יתווספו לו תשלומי ביטוח לאומי בסכום של כ-1,500 ש"ח.

הוא מעוניין למשוך את כספי הפנסיה ולהשקיע אותם בנדל"ן, כשהתכנית היא להוסיף לסכום שנצבר בקרן את חסכונותיו האישיים בגובה של כ-300,000 ש"ח ובנוסף לקחת הלוואה של כ-100,000 ש"ח, כדי לרכוש נכס באזור באר-שבע בעלות של כחצי מיליון ש"ח. נכון להיום הוא כבר משך את הפיצויים, והשלב הבא הוא משיכת יתר הכסף - אך יש עליו 35% מס.

תכף ניגע בעניין המס, קודם ניגע באופן ההשקעה:
מבחינתו השקעה בנדל"ן היא האופציה הטובה ביותר, שכן ההשקעה תייצר הכנסה קבועה.
ההשערה היא שיקבל כ-3,000 ש"ח שכר דירה בחודש וכך יוכל להתקיים מכ-4,500 ש"ח אם מוסיפים את דמי הביטוח הלאומי.
הוא מודע לכך ששליש מהכסף בקרן הפנסיה יכול להניב 4.8% אם יישאר בקרן, אך הקצבה כל כך קטנה שזאת לא אופציה להתקיים ממנה.

אשמח לשמוע את דעתכם, מה הייתם עושים בסיטואציה (ללא המלצות כמובן, סתם סיעור מוחות על אפשרויות). חשוב לציין שהוא בן 68 היום. קראתי בפורום על תיק השקעות לפנסיונרים, אבל יש לי תחושה שזה לא רלוונטי בגילו.

נכון להיום כל נושא משיכת הכספים והמחשבה על אופן השקעתם תקוע בגלל עניין המס.
להבנתי לא ניתן למשוך כספים ללא מס, למעט מבאחד ממקרי המסכנות (פטירת בעל הקרן, מחלות ונכויות או משכורות מתחת למינימום).
לשמחתי ולשמחתו כיום הוא עדיין עובד, ולכן לא זכאי לקבל פטור ממס במקרה הזה.

בנוסף, הוא היה באיזה יום פתוח לפנסיונרים ונאמר שמפסיקים לשלם מס בגיל 70. זה היה נשמע לי מופרך, אבל האם יש גרעין אמת בדבר?

תודה מראש..

ההשערה היא שיקבל כ-3,000 ש"ח שכר דירה בחודש
נכנסתי לאתר מדלן לעיר באר שבע. בחצי מיליון ש"ח הוא יכול לקנות דירת 2 חדרים . מחיר השכירות לדירה כזאת הוא בסביבות 1900 ש"ח.
האמת שאני לא מכירה כיום אף דירה בחצי מיליון שאפשר להשכיר ב-3000 ש"ח. מאיפה הוא הגיע לתחשיב הזה?

נכנסתי לאתר מדלן לעיר באר שבע. בחצי מיליון ש"ח הוא יכול לקנות דירת 2 חדרים . מחיר השכירות לדירה כזאת הוא בסביבות 1900 ש"ח.
האמת שאני לא מכירה כיום אף דירה בחצי מיליון שאפשר להשכיר ב-3000 ש"ח. מאיפה הוא הגיע לתחשיב הזה?

יודעת שהוא התייעץ ובדק מחירים, לא בטוחה עם מי.

האמת שאני לא מכירה כיום אף דירה בחצי מיליון שאפשר להשכיר ב-3000 ש"ח.
שועפט? אילת? מטולה?
אבל ברצינות זה בהחלט תחשיב לא הגיוני (להשקעה בארץ בחו"ל זה כבר עניין אחר).

העניין נשמע לי מופרך. אין היום דירות בחצי מליון שקל שנותנות 3000 שקל לחודש שכר דירה. זו תשואה של 7%+ אחוזים. וחוץ מזה ששכחתם להוריד את החזר הלוואת ה 100K מחשבון ההכנסות.

קצבה של 500 שקל על צבירה של 120K זה מקדם של 240. זה נשמע לי מקדם גבוה מידי. מתי הוא התחיל לחסוך לפנסיה? באיזה קרן? האם התייעצתם עם מומחה פנסיוני?

באופן כללי, אם הוא היה אבא שלי, הייתי ממליץ שיחפש עבודה קלה ונוחה (שומר בבית משרדים או משהו כזה) בה יוכל לעבוד עד גיל מאוחר ככל הניתן (וזה גם יספק תעסוקה ועניין). לא הייתי מחפש קומבינות פיננסיות שם אפשר גם להפסיד את כל הכסף, לדוגמא, אם לא מצליחים להשכיר את הדירה.
בנוסף הייתי דוחה קבלת ביטוח לאומי עד גיל 70 ואז הוא יקבל יותר כסף (2000+ ).

לגבי מס הכנסה, אין לו מה לדאוג כי ממילא ההכנסה שלו בקצבה לא עולה על סף המס. אך הוא לא יוכל לפדות הכסף כסכום אחד, אלא אם כן הוא הופקד לפני שנת 2000, או לפני שנת 2004 בקופה הונית. אני לא מומחה בנושא, כך שהייתי ממליץ להתייעץ עם מומחה.

בוודאות של 99% (אלא אם כן הוא מצא דיל מטורף על דירת 4 חד בחצי מליון), בבאר שבע בסכום הזה ניתן לקבל בין 1300 ל 1700 ש"ח כשכירות חודשית וזה תלוי באיזה איזור. אם הוא יקנה את הדירה הראשונה שהוא יראה בחצי מיליון באיזור לא טוב, אז 1300. אבל אם הוא ישקיע הרבה זמן ויחפש דירה באיזור טוב בחצי מליון (מאד קשה למצוא) אז יהיה ניתן להגיע ל 1700. סורי על החדשות הקשות.

עושה רושם שדחיית קבלת הקצבה מוסיפה סכום משמעותי מדי חודש
https://www.btl.gov.il/benefits/old_age/Pages/שיעורי הקצבה ומועדם.aspx
ושלא יתבאס אם הוא צריך לעבוד עד גיל 75. בדור שלך זה יהיה הסטנדרט ואולי אף יותר מכך. אין מערכת פנסיונית שתוכל להחזיק אנשים שפורשים בגיל 65 וחיים אחר כך עוד 40 שנה.

באופן כללי, אם הוא היה אבא שלי, הייתי ממליץ שיחפש עבודה קלה ונוחה (שומר בבית משרדים או משהו כזה) בה יוכל לעבוד עד גיל מאוחר ככל הניתן (וזה גם יספק תעסוקה ועניין).
תודה, עבודה נוחה וקלה יש. הוא מחפש דרך לייצר הכנסה, כדי שיוכל להתקיים בזמנים בהם כבר לא יוכל לעבוד.

מתי הוא התחיל לחסוך לפנסיה? באיזה קרן? האם התייעצתם עם מומחה פנסיוני?
מחפשים יועץ פנסיוני נוסף להתייעץ איתו בנושא.

מתי הוא התחיל לחסוך לפנסיה? באיזה קרן?
במקום העבודה האחרון הוא היה 17 שנה, שם להבנתי הוא חסך את רוב כספי הפנסיה. לגבי איזו קרן - יודעת שהכסף נמצא בהראל.

לגבי המחירים ושכר הדירה - תודה על האינפוט של כולכם, אבדוק עוד פרטים ומאיפה קיבל את המידע.

שלום לכל חברי הפורום,
יש לי שאלה לגבי מצב משפחתי לא פשוט שהתעורר בנוגע להלן שקעת כספיו של אבי משהגיע לגיל הפנסיה.
אבא שלי בן 68, והוא עתיד לקבל קצבה של כ-500 ש"ח בחודש ברגע שיפסיק לעבוד, על בסיס צבירה של 120,000 בקרן פנסיה (בינתיים הוא עוד עובד ולא התחיל לקבל קצבה). לסכום זה יתווספו לו תשלומי ביטוח לאומי בסכום של כ-1,500 ש"ח.

הוא מעוניין למשוך את כספי הפנסיה ולהשקיע אותם בנדל"ן, כשהתכנית היא להוסיף לסכום שנצבר בקרן את חסכונותיו האישיים בגובה של כ-300,000 ש"ח ובנוסף לקחת הלוואה של כ-100,000 ש"ח, כדי לרכוש נכס באזור באר-שבע בעלות של כחצי מיליון ש"ח. נכון להיום הוא כבר משך את הפיצויים, והשלב הבא הוא משיכת יתר הכסף - אך יש עליו 35% מס.

תכף ניגע בעניין המס, קודם ניגע באופן ההשקעה:
מבחינתו השקעה בנדל"ן היא האופציה הטובה ביותר, שכן ההשקעה תייצר הכנסה קבועה.
ההשערה היא שיקבל כ-3,000 ש"ח שכר דירה בחודש וכך יוכל להתקיים מכ-4,500 ש"ח אם מוסיפים את דמי הביטוח הלאומי.
הוא מודע לכך ששליש מהכסף בקרן הפנסיה יכול להניב 4.8% אם יישאר בקרן, אך הקצבה כל כך קטנה שזאת לא אופציה להתקיים ממנה.

אשמח לשמוע את דעתכם, מה הייתם עושים בסיטואציה (ללא המלצות כמובן, סתם סיעור מוחות על אפשרויות). חשוב לציין שהוא בן 68 היום. קראתי בפורום על תיק השקעות לפנסיונרים, אבל יש לי תחושה שזה לא רלוונטי בגילו.

נכון להיום כל נושא משיכת הכספים והמחשבה על אופן השקעתם תקוע בגלל עניין המס.
להבנתי לא ניתן למשוך כספים ללא מס, למעט מבאחד ממקרי המסכנות (פטירת בעל הקרן, מחלות ונכויות או משכורות מתחת למינימום).
לשמחתי ולשמחתו כיום הוא עדיין עובד, ולכן לא זכאי לקבל פטור ממס במקרה הזה.

בנוסף, הוא היה באיזה יום פתוח לפנסיונרים ונאמר שמפסיקים לשלם מס בגיל 70. זה היה נשמע לי מופרך, אבל האם יש גרעין אמת בדבר?

תודה מראש..

כמו שאמרו לפני, אין דירה בחצי מיליון בב"ש שתניב 3,000. לא לשכוח ש- 3,000 זה ברוטו. תורידי תיקונים, עלויות החלפת שוכרים, אולי שיפוץ קל לרענון הדירה מידי פעם, התמודדות עם שוכרים בעייתיים, ריבית על ההלוואה.

כמשקיע נדל"ן, אני לא מציע לעשות זאת, לא ניתן להסתמך על נכס אחד בלבד, יש צורך במספר נכסים,

השכירות שאתה מצפה לה לא קיימת,
השכירות החודשית היא ברוטו, יש מדי פעם תיקונים, שוכר שלא משלם בזמן, שוכר שלא משלם בכלל, נכס ריק בין שוכר לשוכר, לאחרונה זמן מציאת שוכר בבאר שבע הולך ומתארך, עלויות פינוי שוכר שלא משלם.... עלויות רכישה, עלויות מימון.
לא נעים, כדאי להפנים את המציאות.

כמשקיע נדל"ן, אני לא מציע לעשות זאת, השכירות שאתה מצפה לה לא קיימת, לא ניתן להסתמך על שכירות אחת בלבד, השכירות החודשית היא ברוטו, יש מדי פעם תיקונים, שוכר שלא משלם בזמן, שוכר שלא משלם בכלל, נכס ריק בין שוכר לשוכר, לאחרונה זמן מציאת שוכר בבאר שבע הולך ומתארך, עלויות פינוי שוכר שלא משלם.... עלויות רכישה, עלויות מימון.
לא נעים, כדאי להפנים את המציאות.
תודה על התגובה רוני.

בהחלט. בתור מי שמתגורר בעיר , קשה להאמין שדירות שנמכרות בין 500-700 אלף יכולות להיות מושכרות במחיר של 3,000. לדעתי ינוע בין 1800-2600. תלוי במיקום וכו. המחשבה למשוך ב35% מס + חסכונות + הלוואה צריכה להיות בכובד ראש זה בטוח. . הוא יכול גם לחשב פנסיה+ ביטוח לאומי + חסכונות אולי יגיע לסכום שיספיק לחודש.
את התגמולים כסכום הוני חד פעמי לא יוכל לקבל פטורים למעט מקרים חריגים.
(לא ממליץ/מייעץ על כלום.)

קצבה של 500 שקל על צבירה של 120K זה מקדם של 240. זה נשמע לי מקדם גבוה מידי. מתי הוא התחיל לחסוך לפנסיה? באיזה קרן? האם התייעצתם עם מומחה פנסיוני?
מחזק ומוסיף: תבדקו איזו קצבה יוכל לקבל אם יפקיד את החסכונות הפרטיים שלו (300 אלף ש"ח) לקופת גמל חדשה. המקדם אמור להיות בסביבות ה-200 הנמוך, מה שיוסיף קצבה חודשית של כ-1500 ש"ח. מבלי לפדות את כספי הפנסיה ולשלם את קנס המס. לא להיט אבל זו אולי התחלה... בנוסף, אני מנחש שהוא גר בדירה בבעלותו? האם ייתכן שהיא "גדולה" עליו, כלומר יוכל למכור אותה ולעבור לדירה קטנה יותר (בבעלות או בשכירות) וכך להגדיל עוד יותר את חסכונותיו הנזילים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M תשלום מס על משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה מיסים 1
O משיכת כספי פנסיה לפני גיל 67 לבעלי בעיות בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכת כספי פנסיה שלא משיוכים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D משיכת כספי פנסיה ללא מס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ע משיכת כספי תגמולים מקרן פנסיה ותיקה עם יתרה נמוכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S בעד ונגד משיכת כספי פיצויים פטורים מקרן פנסיה מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M משיכת כספי פנסיה אוף טופיק 23
Myrath משיכת כספי פנסיה (בדגש על פיצויים וחלקים שפטורים ממס) אוף טופיק 18
ע משיכת כספי פנסיה בגיל פרישה, האם הבנתי נכון? צרכנות פיננסית 1
א משיכת כספי פנסיה לפני פרישה? אוף טופיק 10
B גיל משיכת כספי פנסיה אופטימלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 55
K משיכת כספי פנסיה\השתלמות צרכנות פיננסית 0
S משיכת כספי תגמולים והגבלת ניוד עתידי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
L דוח שנתי רישום משיכת כספי פיצויים ופנסיה מיסים 3
T משיכת כספי פיצויים מיסים 3
F משיכת כספי פיצויים - פגיעה בקצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
א משיכת כספי IRA במט"ח ללא המרה לחשבון בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
V משיכת כספי תגמולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
D משיכת כספי פיצויים להשקעה - השלכה עתידית מיסים 6
C משיכת כספי פיצויים פטורים משפיע על פטור מס עתידי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
D אישור למס הכנסה לצורך משיכת כספי הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M משיכת כספי הפנסיה עקב ״מיעוט הכנסות״ פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
J משיכת כספי פיצויים? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Jenia29 משיכת כספי פיצויים ע"ס 50 אלף צרכנות פיננסית 4
סנופקין אשמח לייעוץ על משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 38
O משיכת כספי הפנסיה בזמן היציאה לעצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 44
K משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 25
I משיכת כספי פיצויים לפני גיל 35 צרכנות פיננסית 7
א משיכת כספי פיצויים במעבר עבודה שוק ההון 1
A משיכת כספי פיצויים ללא מס בעזיבת מקום העבודה- האם ניתן לשמור על הזכאות? צרכנות פיננסית 56
P משיכת כספי פיצויים לצורך השקעה? שוק ההון 11
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
S משיכת כספים מפוליסת חיסכון שוק ההון 9
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A משיכת קרן השתלמות לטובת העברה לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכת פיצויים - כל המידע שצריך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O משיכת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3