• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס רווחי הון ברילוקיישן

• פותח הנושא ETL
  • פורסם בתאריך
זה נכון מאד מהסיבות שפירטת. עדיין, פנייה יזומה עשויה לפשט את התהליך במקרים מסויימים ולאנשים מסויימים, בעיקר עם הביטוח הלאומי. לגבי מס הכנסה, אם למשל כבר עברה שנה מאז שעברת, ונראה לך שתשאר בחו"ל מספר שנים נוספות, אתה כבר יכול להתפחיל בפנייה לגבי השנה הקודמת, ומתוך התוצאות גם להבין מה מצבך פחות או יותר ולהערך בהתאם.
אני מסכים שפניה יזומה יכולה להתאים לחלק מהאנשים, אבל ממליץ שוב למי שבמצב כזה לפנות ליעוץ מס ובכל מקרה לא לבצע פעולות שעשויות להיות בלתי הפיכות (כמו הגשת דו"ח במצבים מסוימים ואי-הגשת דו"ח במצבים אחרים) לפני יעוץ כזה.

אתה טוען שלמס הכנסה יש עדיפות בעיניי החוק/הרגולטור על פני החלטות של הביטוח הלאומי?
אני לא משפטן, אבל לדעתי האישור שמתקבל מביטוח לאומי הוא לא מחייב. הצהרת בפני ביטוח לאומי שאתה לא תושב. לאחר כמה שנים מס הכנסה קבע שכן היית תושב. בהנחה שאתה לא מערער (הליך משפטי וכו') אתה מקבל את הקביעה וחייב בתשלום מיסים וביטוח לאומי כמו כל תושב אחר.

אינני יודע. אחרי שרכשת את הדירה החלטת לדווח להם על זה?
כן. גם על ההכנסות מדירות וגם על ההכנסות מתיק ההשקעות שלי בחו"ל אני מדווח בדו"ח השנתי.
השאלה שלי כמובן לא הייתה בנוגע אלי אשית אלא תוארטית באופן כללי - לשיטתך למה שבכלל מישהו ידווח אם מס הכנסה לא יכול לדעת (אגב, הוא יכול).
אם אני חייב לדעתך, אני אשמח לדעת מה בדיוק מבחינה מעשית אני צריך לעשות לדעתך - לשלוח מכתב למס הכנסה ולציין שאני עובד בחו"ל? לצרף את תלושי השכר בשפה הצרפתית? גם כשהייתי בארץ לא הגשתי דו"ח שנתי, אז אף פעם לא התעסקתי איתם.
אני לא יודע. כמו שאמרתי אני לא עו"ד ולא רו"ח. אני כן ממליץ לך לדבר עם בעל מקצוע שמבין בעניין ולנסות לברר מה אתה צריך לעשות.
אני לי שום כוונה או רצון להעלים מיסים. כשעבדתי בארץ המס נוכה לי במקור, ואף פעם לא דיווחתי למס ההכנסה באופן אקטיבי כי לא היתה לי שום סיבה לכך. גם במדינה בה אני מתגורר כרגע אני משלם מס הכנסה מלא וכחוק לרשות המס המקומית.
כמו שאתה בטח יודע - אי ידיעת החוק לא פוטרת מעונש.
ברור לי שאתה לא מנסה להעלים מיסים בכוונה. הבעיה שזה לא ימנע ממס הכנסה לתת לך קנסות אם הוא יחליט שבא לו.
האם אתה מתגורר בארץ? האם אתה מעביר כספים מאחד ממקורות ההכנסה שלך בחו"ל אל חשבון הבנק שלך בארץ? במידה והתשובה לאחת משתי השאלות האלו היא "כן", הרי שמצבנו שונה האחד מהשני, וחבות המס שלנו שונה.
זאת בדיוק הטעות שלך - השאלה היא לא אם אתה מתגורר בארץ אלא אם אתה נחשב תושב ישראל לצרכי מס.
מקום מגורים הוא אכן אחד הקריטריונים (העיקריים) לניתוק תושבות, אבל הוא לא קרטריון יחיד.
ואגב, למיקום הכספים (אם בחשבון בנק בארץ או בחול) באמת שאין שום משמעות. בעקבות FATCA ישראל מקבלת דיווח מאה"ב (ולדעתי גם מאוד מדינות) על חשבונות של אזרחים ישראלים בחו"ל

בפוסט אני לא אקבל יותר מלגה (שעד סף של כ70K ש"ח בשנה אין חובת תשלום מס הכנסה), אלא שכר עבודה כעובד האוניברסיטה ששכרה אותי
האם אתה מלמד כחלק מתנאי העסקתך? אם לא, ואתה מוגדר כ-fellow, מדוע זו בעצם לא נחשבת מלגה?

האם אתה מלמד כחלק מתנאי העסקתך? אם לא, ואתה מוגדר כ-fellow, מדוע זו בעצם לא נחשבת מלגה?
אני אלמד (זאת אחת הסיבות המרכזיות שבגללה אוניברסיטאות בצפון אמריקה שוכרות פוסט דוקטורנטים מלכתחילה).

מעדכן שהתייעצתי עם רו"ח (לא משוכנע שזה הרו"ח ה"נכון", אבל אני סומך על דעתו). לעניין נקודות זיכוי הוא טוען שמבחינת מס הכנסה ככל הנראה אני לא אעבור את מבחן התושבות שלהם (כי אהיה מחוץ לישראל יותר מחצי שנה מכל אחת מהשנים שלי שם) ולכן לא אהיה זכאי לנקודות זיכוי בשנים האלה.
מה שכן, בחודשים אוקטובר-דצמבר השנה אני כבר לא אקבל משכורת מהאוניברסיטה בארץ ולכן שוקל למכור חלק מהתיק ולהפחית מחבות המס שלי, וכשאחזור אגיש בקשה לזיכוי על המס ששולם. מה הסכום המקסימלי שאותו אני יכול לנקות ממס באופן הזה? צאו מנקודת הנחה שבחודש רגיל תלוש המשכורת שלי מהאוניברסיטה מגרד את סף המס מלמטה (מעבר לזה יש מלגה שלא חייבת במס).

בנוגע לביטוח לאומי, כמו שכבר נכתב פה, הסיפור הוא אחר והאינטרס שלהם הוא להמשיך לקבל ממני כסף כדי לשמור על רצף ביטוחי. אני עדיין צריך לברר פרטים על אמנת הבט"ל שיש לישראל עם קנדה ואיך אני מממש אותה.

אני גר בגרמניה (גם כן מדינת אמנה) ובאופן משעשע, כמו שהוזכר כאן על מישהו פלוני, אני תושב ישראל מבחינת ביטוח לאומי ולא תושב ישראל מבחינת מס הכנסה (הודעתי למס הכנסה שאני ממשיך לשלם מס בריאות ולהתקזז על הביטוח הלאומי לפי האמנה והם עדיין הסכימו לנתק את תושבותי).
ניסיתי כמה דרכים שונות לממש את האמנה מול ביטוח לאומי. כולן עובדות וכולן לא נוחות מאוד.

ממה שאני גיליתי עד עכשיו, יש אפשרות לצבור חוב בכל חודש, ובכל רבעון לשלוח לביטוח לאומי תלושי משכורת (אפשר להעלות באתר האינטרנט שלהם), לחכות שהם יפחיתו את החוב ואז לשלם. לחילופין, אפשר לשלם בהוראת קבע תשלום מלא, ואז לקבל החזר בכל רבעון (אחרי הצגת התלושים). בשני המקרים לוקח להם די הרבה זמן לעבד את הבקשה להפחתת חוב/החזר, ויכול להיות שתצטרך לשלוח להם את התלושים מספר פעמים עד שהם יואילו בטובם לעשות עם זה משהו.

קח בחשבון שהתשלום לא מתבטל לגמרי, אתה מזדכה על החלק של הביטוח הלאומי אך ממשיך לשלם ביטוח בריאות.

• אהבתי
Reactions: ETL
אני גר בגרמניה (גם כן מדינת אמנה) ובאופן משעשע, כמו שהוזכר כאן על מישהו פלוני, אני תושב ישראל מבחינת ביטוח לאומי ולא תושב ישראל מבחינת מס הכנסה (הודעתי למס הכנסה שאני ממשיך לשלם מס בריאות ולהתקזז על הביטוח הלאומי לפי האמנה והם עדיין הסכימו לנתק את תושבותי).
ניסיתי כמה דרכים שונות לממש את האמנה מול ביטוח לאומי. כולן עובדות וכולן לא נוחות מאוד.

ממה שאני גיליתי עד עכשיו, יש אפשרות לצבור חוב בכל חודש, ובכל רבעון לשלוח לביטוח לאומי תלושי משכורת (אפשר להעלות באתר האינטרנט שלהם), לחכות שהם יפחיתו את החוב ואז לשלם. לחילופין, אפשר לשלם בהוראת קבע תשלום מלא, ואז לקבל החזר בכל רבעון (אחרי הצגת התלושים). בשני המקרים לוקח להם די הרבה זמן לעבד את הבקשה להפחתת חוב/החזר, ויכול להיות שתצטרך לשלוח להם את התלושים מספר פעמים עד שהם יואילו בטובם לעשות עם זה משהו.

קח בחשבון שהתשלום לא מתבטל לגמרי, אתה מזדכה על החלק של הביטוח הלאומי אך ממשיך לשלם ביטוח בריאות.
ברמת הטכנית, היית בקשר עם ביטוח לאומי לפני שעזבת?

ככל הזכור לי, לא. מה שכן, תוודא שיש לך קוד סודי לפעולות בטלפון וסיסמה לאתר האינטרנט, זה יקל עליך.
אגב, אני ממליץ מאוד לקחת רואה חשבון טוב להסדר הפעילות מול מס הכנסה. אני קיבלתי שירות מחברה גדולה שהחברה שסידרה לי רילוקיישן הפנתה אותי אליה והייתי מאוד לא מרוצה, בדיעבד אני בטוח שיכולתי לחסוך אלפי שקלים עם רואה חשבון טוב.

• אהבתי
מעדכן אחרי עוד סשן ייעוץ עם רו"ח שמתמחה בענייני קנדה.
השורה התחתונה היא שאין צורך לשלם בט"ל בארץ, יש רק צורך להביא אישור על תשלום בט"ל שם ומקבלים פטור.
הרו"ח גם אמרה שצריך להמשיך לשלם ביטוח בריאות (172 ש"ח כל חודש).

יש למישהו\י מחשבות לגבי מה כדאי לעשות עם הפנסיה בזמן שאני לא פה (כרגע שנתיים אבל יכול להתארך בשנתיים נוספות). להמשיך להפריש באופן עצמאי?

נראה לי שקצת קצת הטעו אותך. דמי ביטוח לאומי כוללים ביטוח בריאות ועומדים על 172 שח בחודש. הפטור הוא לא על כל ה172 אלא רק על החלק של ביטוח לאומי מתוך הסכום (כ70 שח). את השאר (ביטוח בריאות) תצטרך להמשיך לשלם; כמו שכתבתי למעלה זה לא תהליך חלק במיוחד.

לגבי הפנסיה, אם אתה רוצה לשמור על הכיסויים הביטוחיים אתה יכול להמשיך לשלם רק עליהם במה שנקרא הסדר ריסק זמני. אפשר לעשות את זה למקסימום של שנתיים. להמשיך להפקיד כעצמאי זה קצת בעייתי כי אתה מפקיד מהנטו אבל עלול לשלם שוב מס הכנסה על הכסף הזה כשתגיע לגיל פרישה (או שתצטרך שאיזה פקיד שומה יבין מה בדיוק היה הסיפור ויסכים להכיר בחלק היחסי הזה כפטוּר)

• אהבתי
נראה לי שקצת קצת הטעו אותך. דמי ביטוח לאומי כוללים ביטוח בריאות ועומדים על 172 שח בחודש. הפטור הוא לא על כל ה172 אלא רק על החלק של ביטוח לאומי מתוך הסכום (כ70 שח). את השאר (ביטוח בריאות) תצטרך להמשיך לשלם
במידה ויש הכנסה ממשכורת וכדומה, ביטוח הבריאות תלוי במשכורת (הסכום הקבוע הוא מינימום במקרה שאין הכנסות).

במידה ויש הכנסה ממשכורת וכדומה, ביטוח הבריאות תלוי במשכורת (הסכום הקבוע הוא מינימום במקרה שאין הכנסות).

נכון, אבל ככל הידוע לי ביטוח לאומי גובים את המינימום למי שעובד בחו״ל ומזדכה על דמי הביטוח מכוח אמנה בין המדינות - לפחות במקרה שלי זה כך

ממה שאני מבין מהלינק, הם מדברים על דמי ביטוח, לא דמי בריאות. מבחינת דמי הביטוח אני ופותח השרשור גם ככה מתקזזים כי מדובר במדינות אמנה.
לגבי דמי הבריאות, אני שולח להם את תלושי המשכורת שלי כל רבעון כבר כמה שנים טובות ומעולם לא חייבו אותי מעל המינימום. גם לא שמעתי על אף אחד שמשלם יותר מהמינימום. אבל זה ביטוח לאומי אז לך תדע

אבל זה ביטוח לאומי אז לך תדע
כנראה שזו הסיבה. מבחינת החוק, וודאי שחייבים. (אולי אין להם אפשרות להכניס למחשב סכומים חייבים בביטוח, שהם לא מקבלים אוטומטית ממס הכנסה ודיווחי משכורת...)

אני עומד לפני נסיעה לחו"ל לשנתיים לפחות לטובת פוסט דוקטורט (לקנדה, אם הפרט הזה חשוב).
אני תוהה, האם יש השלכות על מיסוי רווחי הון בתקופה שאני לא גר בארץ? האם יש לי אפשרות להקטין או לבטל את חבות המס שלי על רווחי ההון?

הייתי שם. ממבט של חמש עשרה שנים אחורה (או, ימי הפוסט דוק העליזים) אני ממליץ מאוד לקחת רואה חשבון ישראלי יוצא רשות המיסים שיעזור לך להחליט, ואם צריך ייעץ בנושא ניתוק התושבות וכו'. זה יכול לחסוך מיליוני שקלים. בשיא הרצינות. רק אל תתקרב למשרדים הגדולים (עבדתי עם pwc והם היו נוראים).
אני מסכים עם Benjamin Willard שיש הרבה דרכים לבנות את הדיווח וחלקן זולות במס מאחרות.

העובדה שקיים הבדל בין שני המושגים (תושבות ואזרחות) הוא מובן מאליו, ולזה צריך להוסיף גם את המדינה שבה חיים, ומי משלם לך משכורת. האינטראקציה בין 4 הפרמטרים האלה מבחינת מיסוי ריווחי הון היא החלק המעניין בסיפור.

כמו שכתבת, מיסוי בין לאומי זה דבר מורכב. אם לא תצטרך יועץ היום, תצטרך אותו בעוד שנתיים. גיליתי שעם השנים אתה רוצה לצבור לך פאנל של יועצים שאתה יודע לעבוד איתם ויכול להתקשר אליהם מהיום להיום. אני יכול לחלוק בפרטי את שמו של יועץ המס שלי.

• אהבתי
ככל הזכור לי, לא. מה שכן, תוודא שיש לך קוד סודי לפעולות בטלפון וסיסמה לאתר האינטרנט, זה יקל עליך.
אגב, אני ממליץ מאוד לקחת רואה חשבון טוב להסדר הפעילות מול מס הכנסה. אני קיבלתי שירות מחברה גדולה שהחברה שסידרה לי רילוקיישן הפנתה אותי אליה והייתי מאוד לא מרוצה, בדיעבד אני בטוח שיכולתי לחסוך אלפי שקלים עם רואה חשבון טוב.

שרותי המס ברילוקיישן של החברות הגדולות הם נוראים ומסיבה ברורה בדיעבד: אתה לא הלקוח. (מה שבא בחינם שווה מעט).
לרוב המעסיק שלך משלם להם, והמטרה היחידה שלהם זה להקטין את הסיכוי שתתבע. זה כולל תרגילי מלוכלכים רבים, כמו להחתים אותך על כתבי ויתור מאחריות, ועוד טריקים. אני מצטרף להמלצה לקחת רואה חשבון ממשרד קטן עם קצת נסיון במיסוי בינ"ל. מסיוני: שווה זהב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
קפיטליסט_מרושע העברת מניות ל IB - מס רווחי הון מיסים 5
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
מ מס רווחי הון לאחר פרישה מעבודה מיסים 3
U מס רווחי הון מופחת לבני 60 ומעלה מיסים 5
L מס רווחי הון באירופה מיסים 0
E מס רווחי הון על הפרשי שער מיסים 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
O לגבי דיווח מס רווחי הון מיסים 5
Z האם נקודת זיכוי נוספת לנערים בגיל 18 ניתנת למימוש גם כנגד מס רווחי הון או רק כנגד יגיעה אישית? מיסים 6
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
M אי תשלום מס רווחי הון IB מיסים 13
M קופת גמל להשקעה vs ברוקר. חישוב דמי ניהול, מס רווחי הון. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S מס רווחי הון לגימלאים מיסים 7
D הקמה חברה להשקעות במדינה בעל שיעור מס רווחי הון נמוך שוק ההון 2
שם משתמש בעייתי אזרח ישראלי המתגורר בחו"ל - למי משלם מס רווחי הון? מיסים 2
A מס רווחי הון מופחת לגלאי 60+ אל מול קופ"ג להשקעה מיסים 11
ע שאלות על - קרן השתלמות S&P 500 לעצמאיים + מס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
K מס רווחי הון לפי זמן החזקה שוק ההון 2
Homer ביטול מס רווחי הון אוף טופיק 41
ע אחוז מס רווחי הון בפרישה מוקדמת - איפה אני טועה מיסים 0
ע מס רווחי הון ועוסק פטור מיסים 3
Y החזר מס רווחי הון בגין נקודות זיכוי (שחלקן רק בעבור יגיעה אישית) מיסים 8
O מס רווחי הון ופיזור השקעות מיסים 4
M תשלום מס רווחי הון באיחור מיסים 10
א מלכודת מס רווחי הון מניות מוצלחות שוק ההון 13
חתול לילה העלאת מס רווחי הון מיסים 76
Sp0 שאלה לגבי מס רווחי הון מיסים 2
E מדרגות מס על רווחי הון מניירות אמריקאיים מיסים 8
1337justme ניצול שנתי וקבוע של החזר מס רווחי הון שוק ההון 11