• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מסלול כלכלי של הומלס

• פותח הנושא aziz
  • פורסם בתאריך

aziz

משתמש רגיל
דירוג
200
התחלתי את עצמאותי הכלכלית בגיל שלוש עשרה וחצי בתור הומלס. ישנתי על ספסלים ברחוב במשך היום ועבדתי במאפייה בלילה. לא כל לילה היתה לי עבודה שם אז גם בתנובה ירקות בתור מעמיס ארגזים מ3 בבוקר עד 7. בשלב מסוים עזבתי את התיכון ואומצתי ע"י חוקר באוניברסיטת בן גוריון שהיה זואולוג ועסקתי בלכידת בעלי חיים לפרנסתי. התגייסתי לשירות צבאי והשתחררתי בן עשרים עם שקית ניילון ומענק שחרור קטן. ביום השחרור השגתי עבודה באוניברסיטה כאיש שדה ובחברה להגנת הטבע. את שתי משכורות המינימום הללו חסכתי ונמנעתי מתשלום שכר דירה כי לישון יכולתי בדיונות המדבריות שהיו שטח הפעולה העיקרי שלי או עם המטיילים בשטח. נמנעתי מלשלם שכר דירה, חשבונות מים, חשמל ומיסי עירייה מ1978 עד 1992. שמרתי על כתובתי הרשמית באוניברסיטת בן גוריון כל השנים הללו ומשרדי הפך לביתי בהיותי בשטח מיושב. את כל הכסף שחסכתי השקעתי בקרנות נאמנות. בהיותי בור ועם הארץ בהלכות השקעה ומתוך זהירות של איש שדה מדברי הקפדתי לא להוציא כסף על הפועל לגור וכמעט נגמלתי ממנו לחלוטין. ב1994 הקמתי עם חברי חברה לייעוץ הדרכה ומחקר והיא נשאה רווח והתנסות (במקביל המשכתי לעבוד באוניברסיטה כשסתום ביטחון וכבר הייתה לי קביעות...). ב1997 פירקנו את החברה - אני מסיבות של שעמום והוא מסיבות של עניין חדש. בשלב הזה בצעתי השקעות נדל"ן (המחירים היו בשפל). בכל חיי לא הייתי חייב אגורה לאף ארגון או אדם. אני גר בביתי ללא שום חובות, אני ובת זוגי מגדלים 3 ילדים. מעולם לא בצענו טקס חתונה היות ועלותו היא בזבוז כספים מיותר. עשינו הסכם ממון מסודר אצל שופט. אני מנגן ב5 כלים ובעיקר באך. למותר לציין שהלימודים באוניברסיטה לא עלו לי כלום כעובד אוניברסיטה. היום אני עובד כעמית מחקר באוניברסיטת ת"א ועדיין יש לי שותפי מחקר בבן גוריון.

נערך לאחרונה ב:
Wow, that's an amazing story. very cool. you had an interesting life.

זו לא קללה סינית עתיקה? אני ממש לא מתגעגע לימי כילד או נער...

ואוו! בהחלט נותן השראה. תודה על השיתוף! :)

תודה, בהחלט מעורר השראה. מעניין אותי לדעת אם ידעת מה אתה עושה מההתחלה. האם הבחירה בצורת החיים הזו היתה מודעת ומתוכננת או שהתפתחה בצורה טבעית.

בהחלט מרשים.
מצטרף לשאלה של דליה.

בהתחלה זה חוסר בברירות, אחר כך זה הרגל. היום, כשאני יכול לקנות דברים בקלות זה שיקול דעת ובעיקר משמעת עצמית - אבל הבסיס מתחיל במחסור ובהשלכותיו. אין לי טלויזיה בבית אבל יש מחשב לכל בן משפחה. אני לא מחזיק טלפון של בזק כבר 15 שנים - זו הוצאה שוטפת. אבל לכל אחד יש טלפון סלולרי בעלות של 10 אג' לדקה ללא דמי מנוי או דמי שימוש. בקיצור תקנה מה שאתה צריך אבל אל תבצע הוצאות שוטפות מיותרות ובפרט כאילו שאין לך שליטה עליהן. אני לא מסכים לבצע עסקה שאני לא יכול לבטל באופן חד צדדי ללא הסכמת הארגון בצד הנגדי - ודגש על התפיסה שהוא בצד הנגדי...

נערך לאחרונה ב:
ואו, מסוג סיפורי ההצלחה שאתה קורא ואומר לעצמך פשוט "וואו!".
מדהים aziz.
נראה שגם היה לך מזל, עם אותו בחור ש"אימץ" אותך, אבל הכי חשוב שלא וויתרת לעצמך.
מזל זה לא הכל בחיים, בלי השקעה ובלי רצון להתקדם ולהצליח לא נגיע לשום דבר.
קצת דחיפה, והגעת לפסגה. אפשר ללמוד המון מהסיפור.

עלו לי כמובן מספר שאלות, כמו למשל, איך לדעת להשקיע בקרנות נאמנות? יש אנשים שלא יודעים אפילו מהי המילה קרן נאמנות.
האם מישהו ייעץ לך? קראת על כלכלה בזמנך החופשי?
מהיכן היה הניסיון והידע להקים חברה? להשקיע לאחר מכן בנדלן?
יש כאן דברים שאדם רגיל לא מתחיל ועושה אותם פתאום, לכן זה מעלה מספר שאלות מעניינות, שאולי אם תענה יחשפו עוד קצת על חייך. שנראים לי מאוד מעניינים ומסקרנים.

מה שבאמת קרה הוא שלא ידעתי כל כך איך משקיעים. ניסיתי להתייעץ עם הבנק ומשהו בשפת הגוף של הגברת שטיפלה בי היה לקוי להבנתי. לקחתי את הנתונים למשרד שלי באוניברסיטה, והיות ויש לי רקע סטטיסטי כבד ביצעתי רגרסיות רבות משתנים על נתוני המניות שהרכיבו את סל המניות דאז. הגעתי למסקנה שההשקעה החכמה מבחינתי צריכה להיות סולידית (מתנצל על השימוש דורין..) עד שיצטבר שם מספיק כדי לקנות בית/דירה. ביצעתי את החישוב וחישבתי את ההסתברות עבור משהו כ 200 משתנים פרמטריים. בנוסף הרכבתי משוואה לוגיסטית וראיתי שיש לי סיכוי טוב להצליח בקצב החיסכון שאני צובר+ ההשקעה בקרנות לקנות דירה בדרום הארץ. כשחקרתי את פונקציית תנועות מחירי הדירות מצאתי שאני אהיה כשיר ב1993 לקנות דירה אם אמנף ביוזמה. כשהקמתי את "איכות למידה יוצרת" ב 1994 נוצרה היוזמה המבוקשת ויכולתי לקנות ב1996 דירה ראשונה. כלומר שגיתי בשנתיים שלוש. אבל הייתי עם בת זוג ולפני ילד ראשון שנולד לפי התכנון ב1999 שאז קניתי עוד בית. למעשה יכולתי לצאת לפנסיה בגיל 36 אילולא עשיתי דבר כל כך מעניין כמו מחקר.

קורת גג היא צורך בסיסי של הומוספיינס. עלות הצורך וטווח השימוש הם הנדונים כאן. לעתים קרובות אנשים חושבים שקורת גג פרטית היא העניין וכאן נעוצה השגיאה לתפיסתי. בהתעלם מההסטוריה הפרטית הקשה שלי, למעשה, כל אדם שמסיים צבא יכול לגור עם הוריו לפחות 10 שנים ולחסוך סכום נאה אם יוותר על מכונית וישתמש באופניים, יוותר על נסיעות לחו"ל, ולא יערוך חתונה בכלל. את הכסף יוכל להשקיע בהשכלתו ובהשכלת ילדיו לעתיד לבוא וכמובן בבית משלו. אדם המשלם שכר דירה ממוצע של 3000 ש"ח לחודש מוציא 360 אלף בעשר שנים ואם נביא בחשבון את הוצאות המים החשמל והארנונה הוא עלול להגיע לחצי מליון...אם נוסיף את בת זוגו נקבל ממש מליון ש"ח שניתן לצבור, תוסיף את שאר ההוצאות שאנשים מעיפים כמו חתונה בזבזנית, רכב, חו"ל והנה הדירה שרצו לקנות...אז קורת גג פרטית היא בהחלט צורך בסיסי החובות הם לא צורך בסיסי וגם הפינוק. לא חייבים לזרוק אותכם מהבית בגיל 13.5 .....

אחד הסיפורים המדהימים ששמעתי ורק בשבילו היה שווה לפתוח את הפורום! כל הכבוד על הכח להגשים את שאיפותך ויחד עם זאת ללמוד ולהתפתח כאדם..

עזיז הוא התגלמות של איש רנסאנס מודרני אמיתי. אדם מיוחד וכבוד אמיתי שהוא כותב כאן. ממליצה בחום על האתר שלו! :)

לכבוד הוא לי, לא חשבתי ששמת לב לקיומו של אתרי הצנוע

מעורר השראה , RESPECT

מדהים aziz,

התחלת ממה שרוב האנשים ייתפסו כ-'תחתית של התחתית' ומשם צמחת ועלית ועשית.

אתה נשמע (מהמ שכתוב פה ומהבלוג) אדם עם ראש על הכתפיים. איך זה שהתחלת את החיים בנקודה נמוכה ?

מה גרם לך לשינוי התפיסה ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ מה קורה לתשואות קיימות כשמחליפים מסלול פנסיה/קה"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
TalYaro1 מסלול בחיסכון ארוך טווח עם נטייה וחשיפה לרכיבי P/E. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
א מסלול פטור או מס שולי בהשכרת דירה מיסים 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ס שינוי מסלול לימודים התפתחות אישית 13
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
J סגירת מסלול משכנתא אל מול השקעה בפקדון נדל"ן 9
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 15
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5
ה מיטב גמל להשקעה מסלול פאסיבי - מדדי מניות, תשואה לא מוסברת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
E קיצור מסלול משכנתא לא משנה ריביות? נדל"ן 28
י פנסיה או השתלמות - מסלול מחקה nasdaq 100 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
T מסלול פנסיה כתלות בגיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
TheTieMan שינוי מסלול - הפקדות עבר + הפקדות עתיד או רק הפקדות עתיד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
N מישהו מכיר מסלול במיטב הנקרא "מיטב גמל עוקב מדדים גמיש" פוסטים מאיכות נמוכה 3
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Michel שינוי מסלול ביטוח אובדן כושר עקב עלות גבוהה מאוד ככל שמתבגרים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
ה ניכוי הוצאת שכר דירה מסלול 10% נדל"ן 6
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ה השקעת סכום לסגירת מסלול משכנתא - עכשיו או לחכות נדל"ן 7
E מיסוי בגין השכרת דירה - מסלול מס מלא מיסים 4
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
Finfree קה"ש ילין לפידות מסלול מנייתי-איך לזהות חשיפה למדדים השונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א קיזוז הפסד הון מול מימוש רווחים באופציות (סעיף 102 מסלול הוני) מיסים 2
L מסלול מחקה מדד בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א מסלול מחקה מדד SP500 - חסר היסטוריה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
Y האם יש מסלול פסיבי או IRA בתוכנית "חסכון לכל ילד"? פוסטים מאיכות נמוכה 63
M מנסה לעבור מסלול השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מסלול השקעה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y האם כדאי לסגור מסלול פריים? נדל"ן 6
Z האם מסלול עוקב מדדים בקופות גמל הוא מנוטרל מט״ח ? פוסטים מאיכות נמוכה 37
M חשוב מאוד - לבעלי חשבון ואן זירו- מסלול ברירת המחדל הוא בתשלום צרכנות פיננסית 1
א איך לבחור איזה מסלול לסגור במשכנתא נדל"ן 17
K שאלה לגבי מסלול השקעות עוקב מדדים ← קרנות חוץ לעומת קרנות שקליות שוק ההון 18
Y מסלול סלולר ללא הוראת קבע? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
M סגירת מסלול משכנתא? נדל"ן 4
JBUZZ סילוק מסלול (משכנתא) נדל"ן 4
S משכנתא - איזה מסלול לסגור קודם? נדל"ן 4
Y בחירת מסלול במשכנתא לסילוק נדל"ן 5
D כספים לטווח של 5 שנים - קרן כספית או גמל להשקעה מסלול כללי? שוק ההון 4
R קרן השתלמות - מסלול ״בטוח״ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
א בחירת מסלול השקעה לs&p500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16

נושאים דומים

Back
למעלה