• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבה לעתיד לגבי חיסכון לדירה

• פותח הנושא Oraz
  • פורסם בתאריך
נשמע שאתה וחברה שלך קצת מנוגדים בגישה.
הייתי מתחיל בלשבת איתה (למרות שאם אתם עוד לא נשואים, לא יודע כמה נכון להתנהל יחד, אבל זה כבר עניין אישי שלך), ולדבר על העתיד הכלכלי - להגדיר מטרות, להגדיר יעדים, מה רוצים להשיג ומתי, ומשם לגזור דרכי פעולה חודשיים.
אולי אם היא תראה את המספרים ומה צריך לעשות כדי להגיע ליעד, היא תוותר על דברים מסויימים.
אין קיצורים, אין כסף חינם, אף אחד לא יפיל עליכם דירות משמיים. אתם תצטרכו לעבוד בשביל זה קשה ולהקריב דברים. בין אם זה חופשה אחת לשנה ו/או רכב חדש.

אני מסכים אבל אנחנו גמישים ולא מתבצרים בעמדותנו, בסה"כ מנסים לתכנן את העתיד בצורה אופטימלית ולא לחיות ב"פזרנות" כי YOLO.

העניין פה הוא אי ההסכמה ביני לבין בת זוגתי.

אם כך, העניין העקרוני פה הוא בכלל לא שאלה כלכלית.

בסוף אתה שואל פה שאלות של העדפה אישית ואין תשובה נכונה או לא. יש תשובה נכונה *בשבילך*. מאוד יקל על החיים אם זאת תהיה גם התשובה הנכונה עבור זוגתך, אבל אם לא, אחד מכם יאלץ להתפשר. מה שאני הייתי עושה, במקום להתייעץ עם דמויות וירטואליות על-גבי הרשת זה לברר עם עצמי ועם זוגתי מה כל אחד מאיתנו רוצה ומדוע. האם הרצון לקנות בית נובע ממחשבה שזה עדיף כלכלית? כי כולם עושים את זה? כי זה ממלא צורך במקום פיזי שיהיה *שלנו*? התשובות לשאלות הנ"ל יכווינו אתכם למה נכון בשבילכם.

בסופו של יום מה שצריך בחיים זה קורת גג. אם היא בבעלותך, מוחכרת, מושכרת, או סקוואט שפלשת אליו, אלו הן רק חלק מהאפשרויות להגשים את הצורך.

אני מסכים אבל אנחנו גמישים ולא מתבצרים בעמדותנו, בסה"כ מנסים לתכנן את העתיד בצורה אופטימלית ולא לחיות ב"פזרנות" כי YOLO.
אני באמת ממליץ שתקרא את ההודעה הקודמת שלי יש שם התייחסות לרוב הנק' שעלו בשרשור
אני תיארתי לעצמי כי הייתי (ועודני בגדול) איפה שאתה נמצא לפני כמה שנים.

השיקולים רלוונטיים הנתונים פחות.

פשוט הוא מאגד הרבה תפיסות פופולריות בנושא דירות ומעמת אותן עם המציאות. אשתי קראה את הפוסט בזמנו וזה מאד עזר להרגיע אותה שדחיית קניה בכמה שנים היא לא שלילית בהכרח.

יש הרבה סיבות טובות לקנות דירה.
ויש הרבה סיבות פופולריות לקנות דירה.
החיתוך בין הקבוצות הנ"ל די קטן.

דרך אגב הכותב קנה דירה במחיר למשתכן ופירט את שיקוליו בפוסט אחר לפני מספר שנים.

@Or93

השיקולים רלוונטיים הנתונים פחות.

פשוט הוא מאגד הרבה תפיסות פופולריות בנושא דירות ומעמת אותן עם המציאות. אשתי קראה את הפוסט בזמנו וזה מאד עזר להרגיע אותה שדחיית קניה בכמה שנים היא לא שלילית בהכרח.

יש הרבה סיבות טובות לקנות דירה.
ויש הרבה סיבות פופולריות לקנות דירה.
החיתוך בין הקבוצות הנ"ל די קטן.

דרך אגב הכותב קנה דירה במחיר למשתכן ופירט את שיקוליו בפוסט אחר לפני מספר שנים.

@Or93

מעניין, אני עוד מחפש את הדרך לשלב בין לנפח את התיק השקעות לבין קניית דירה (אם להשקעה ואם למגורים).
גם אם זה במחיר של לדחות את הקניית דירה בעוד 5 -10 שנים...

של קרוב לילדים (מה שיקשה על מגורים בדירה קטנה) ונאלץ לחשוב על אלטרנטיבה אחרת.
אצל הרבה אנשים, גם אם הם מראש תכננו לשים את הילד בחדר משלו, הילד ממשיך לישון בחדר ההורים עד גיל שנתיים (זה יותר נוח ככה, עד שהוא גדל ומפסיק להתעורר הרבה בלילה). אז אולי תוכלו למשוך ביחידת הדיור עוד כמה שנים. בכל מקרה, אם ההורים יכולים לעזור לכם קצת בבייביסיטר, אני לא רואה טעם לעבור עוד לפני שהילד נולד.

גם אם זה במחיר של לדחות את הקניית דירה בעוד 5 -10 שנים...
אם זה בא בחשבון זה מאד מגדיל את היכולת שלך לקחת סיכונים ואולי לקבל תשואה בהתאם.
וכדאי לזכור גם שמכיוון שרוב ההשקעות כרגע לא בתיק אז הסיכון כרגע נמוך אבל יגדל עם הזמן.
לצורך העניין אם עוד שנה "תאבד" חצי מהסכום זה יהיה עשרות אלפים אבל אם זה יקרה עוד חמש אז הסכום שתסכן משמעותי יותר - לפחות פי חמש (ומצד שני יכול להיות שעד אז יהיו עליות שיתקזזו חלקית).

אני ממש לא רוצה לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה, העניין פה הוא אי ההסכמה ביני לבין בת זוגתי.
ברור. אני מבין. אני טוען שאתה צריך לקבל החלטה, שהיא באמת קשה והכל אבל בבסיסה היא פשוטה: או שתשקיע מה שאתה יכול בשנים הקרובות בשוק ההון וה"חלק שלך" להון עצמי בדירה יתעכב בכמה שנים, או שתחסוך מעכשיו לדירה וההשקעות (האגרסיביות) בשוק ההון יחכו קצת. אין גם וגם בהתאם לתנאים שפירטת, אני מבין שזה ברור לך. אתה צריך להבין עם עצמך מה אתה מעדיף (בטח מול אשתך לעתיד).

1. דלק 1.2K בממוצע (עובד עם הרכב), 250 חד"כ, 350 ש"ח ביטוחים, קניות לבית 700 בממוצע, 300 עוד שטויות (אוכל בחוץ, קניות באינטרנט וכו'),
200 ש"ח הנותרים בדר"כ הולכים לטבק.
עוד דבר שגורר הוצאות גבוהות בקניות הוא שאני מפתח גוף תחרותי ועניין האוכל מאוד משפיע כספית.
מה ההוצאות של חברה שלך (בערך)? מה ההוצאות שאתם צופים יחד? מתי אתם מתכננים לעבור לגור יחד (חצי שנה, שנה, שנתיים)?

2. אני מאמין ורוצה לקוות שהיא תכניס יותר מ6.5K.
אני גם מקווה בשבילכם. אולי @גרהם או שאר העוסקים במקצוע יכולים להגיד מה ריאלי (אם תרצה גם לשתף נתונים נוספים כמו איפה היא לומדת או עוד נתונים רלוונטים). אבל הייתי מתכנן להמשך כאילו היא תתחיל ממקסימום 7-8.
עריכה:
10K ברוטו לאישה בלי ילדים זה 7.8K נטו אחרי מיסים והפרשות. בשנה שאחרי התואר 8K
8K ברוטו זה 6.6K נטו, 6.8K בשנה שאחרי התואר
12K זה 9 ו-9.2 בהתאמה

זה אנקדוטלי אבל יש פה פוסט של שלומי ארדן שמתאר 12, 14, 16 ברוטו ב-3 שנים ראשונות במשרד גדול ברמת החייל (עבודה 9:00~20:30), אחרי התמחות אצל עו”ד בחדלות פירעון בשכר שקרוב למינימום + עבודה קצרה (עד שנה) אצל עורך דין המתמחה בדיני משפחה

אין לי בעיה להנמיך את גובה ההשקעה בעתיד או אפילו לעצור לכמה חודשים טובים, העניין אם זה הדבר הנכון לעשות,
זאת אומרת אם עדיף לי מעכשיו להתחיל לשים כסף בצד או כרגע להשקיע כל שקל פנוי בתיק ההשקעות עד שהסטטוס שלי ישתנה?
זה משהו סובייקטיבי שרק אתה תוכל לענות עליו. כי זה משליך באופן ישיר על בת הזוג שלך.
אם היית בהייטק ומרוויח 17K נטו, והיא הייתה לומדת מדעי המחשב, הייתי אומר לך: בשנה-שנתיים הקרובות תשקיע בשוק ההון אגרסיבי, וכשתגורו ביחד תקבל החלטה אם להתחיל לחסוך אגרסיבי לדירה (כי תוכל לשלב או שתוכל להשלים את ה200K שאתה צריך לדירה די מהר). עם הפרטים הנוכחיים אם תקבל החלטה להשקיע בשוק ההון כרגע, תצטרך להיות שקוף מול בת הזוג ככה שלא תופתע בעוד שנתיים שאין לך כבר 100K לדירה.

נערך לאחרונה ב:
אני גם מקווה בשבילכם. אולי @גרהם או שאר העוסקים במקצוע יכולים להגיד מה ריאלי (אם תרצה גם לשתף נתונים נוספים כמו איפה היא לומדת או עוד נתונים רלוונטים). אבל הייתי מתכנן להמשך כאילו היא תתחיל ממקסימום 7-8.
אני כבר לא בגיל הרלוונטי, לצערי ולכן לא מכיר.
נדמה לי שקראתי באיזה מקום מהימן יחסית שעו"ד ללא ניסיון מרוויח כ-10K ברוטו ובשנים הראשונות השכר עולה באופן משמעותי כל שנה, אבל זה נתון ממוצע שלא אומר הרבה. יש שונות עצומה בין מרכז ופריפריה, משרדים גדולים וקטנים ותחומי עיסוק.

אצל הרבה אנשים, גם אם הם מראש תכננו לשים את הילד בחדר משלו, הילד ממשיך לישון בחדר ההורים עד גיל שנתיים (זה יותר נוח ככה, עד שהוא גדל ומפסיק להתעורר הרבה בלילה). אז אולי תוכלו למשוך ביחידת הדיור עוד כמה שנים. בכל מקרה, אם ההורים יכולים לעזור לכם קצת בבייביסיטר, אני לא רואה טעם לעבור עוד לפני שהילד נולד.

זה משהו שאני מנסה להשריש בה, מקווה שנוכל להגיע לפשרה טובה.
תודה על התשובה.
ברור. אני מבין. אני טוען שאתה צריך לקבל החלטה, שהיא באמת קשה והכל אבל בבסיסה היא פשוטה: או שתשקיע מה שאתה יכול בשנים הקרובות בשוק ההון וה"חלק שלך" להון עצמי בדירה יתעכב בכמה שנים, או שתחסוך מעכשיו לדירה וההשקעות (האגרסיביות) בשוק ההון יחכו קצת. אין גם וגם בהתאם לתנאים שפירטת, אני מבין שזה ברור לך. אתה צריך להבין עם עצמך מה אתה מעדיף (בטח מול אשתך לעתיד).
אני עד היום הייתי בטוח שהדבר הנכון הוא לפנות את כל ההון שברשותי להשקעות בשוק ההון תוך הגדלה איטית של קרן החירום מעל מה שנהוג (למשל 2-2.5K בחודש)
כרגע אחרי השיחה איתה אני באמת רוצה לדעת שאני לא עושה טעות שאצטער עליה מאוחר מידי.
אני יכול גם להזרים את כל ה2-2.5K במקום לקרן חירום לתיק השקעות אבל זה נראה לי קצת חסר אחריות להגיע לגיל 33-35 עם הון נזיל מינימלי...
מה ההוצאות של חברה שלך (בערך)? מה ההוצאות שאתם צופים יחד? מתי אתם מתכננים לעבור לגור יחד (חצי שנה, שנה, שנתיים)?

מסתכם במשהו כמו 3,000 ש"ח בחודש אבל אנחנו עובדים על להקטין את זה כי המון הולך למותרות.
מאמין שיחדיו בהנחה ונגור ביחידה ולא בשכירות ההוצאות יסתכמו בגג 7K ש"ח. (מאמין שאפילו פחות אבל מעדיף לעגל למעלה)

אגב, אנחנו גרים יחדיו כבר מעל שנה, פשוט ביחידה שבניתי ליד בית הוריי.
עריכה:
10K ברוטו לאישה בלי ילדים זה 7.8K נטו אחרי מיסים והפרשות. בשנה שאחרי התואר 8K
8K ברוטו זה 6.6K נטו, 6.8K בשנה שאחרי התואר
12K זה 9 ו-9.2 בהתאמה

זה אנקדוטלי אבל יש פה פוסט של שלומי ארדן שמתאר 12, 14, 16 ברוטו ב-3 שנים ראשונות במשרד גדול ברמת החייל (עבודה 9:00~20:30), אחרי התמחות אצל עו”ד בחדלות פירעון בשכר שקרוב למינימום + עבודה קצרה (עד שנה) אצל עורך דין המתמחה בדיני משפחה

אוקיי, אני מעדיף להתייחס לגבול התחתון של השכר כדי לא להיות מופתע לרעה, אז נגיד שהיא תתחיל מ6.5K נטו ותעלה לאט לאט.
תודה על הסקירה הקצרה.
זה משהו סובייקטיבי שרק אתה תוכל לענות עליו. כי זה משליך באופן ישיר על בת הזוג שלך.
אם היית בהייטק ומרוויח 17K נטו, והיא הייתה לומדת מדעי המחשב, הייתי אומר לך: בשנה-שנתיים הקרובות תשקיע בשוק ההון אגרסיבי, וכשתגורו ביחד תקבל החלטה אם להתחיל לחסוך אגרסיבי לדירה (כי תוכל לשלב או שתוכל להשלים את ה200K שאתה צריך לדירה די מהר). עם הפרטים הנוכחיים אם תקבל החלטה להשקיע בשוק ההון כרגע, תצטרך להיות שקוף מול בת הזוג ככה שלא תופתע בעוד שנתיים שאין לך כבר 100K לדירה.

אני מקווה מאוד שנמשיך להעלות את ההכנסות שלנו כי גם אני וגם היא נמצאים במקום שיהיה קשה ללכת אחורה מבחינת שכר ודווקא כן אני רואה
אופציות התקדמות ושיפור לטובה בשכר.
אני שקוף מולה ב200% ובגלל זה נותן לה גם לקרוא פה את התגובות שלכם מידי פעם, תודה רבה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S סתם מחשבה שעלתה לי וקשה לי למצוא את הקאץ' הכלכלי אוף טופיק 8
Y מחשבה חצי פילוסופית שוק ההון 12
ד כיווני מחשבה ישנים-חדשים שוק ההון 31
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
א מחשבה על "קומבינה" בנטילת הלוואה להשקעה שוק ההון 14
ד מחשבה על משכנתאות נדל"ן 3
א מחשבה לגבי קרן השתלמות שוק ההון 19
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
O רכיב הפריים במשכנתה בהסתכלות לעתיד נדל"ן 1
ס בין אושר ועושר. באמצע שנות ה-20 רופא לעתיד. יומני מסע אישיים 3
ט מה עושים עם 2.5 מליון כדי לדאוג לעצמך לעתיד? שוק ההון 10
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
N מתלבט בין 2 תארים באוניברסיטת רייכמן ומסלול לעתיד אוף טופיק 16
V בת 22, המון התלבטויות בקשר לעתיד... יומני מסע אישיים 100
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2
al'Thor בחזרה לעתיד יומני מסע אישיים 32
S מדד תשומות בנייה מגמה לעתיד נדל"ן 19
ה דרך פעולה לעתיד נדל"ן 6
D קניית מניית CGRO (INVZ לעתיד) ב- 5% מהתיק שוק ההון 67
י התוכנית שלי לעתיד יומני מסע אישיים 4
Benjamin W שפת תכנות לעתיד אוף טופיק 45
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
ERE בלי ה E השקעה בשוק ההון כדחיית החיים "לעתיד" לעומת תזרים מזומנים "עכשיו" מנדל"ן שוק ההון 12
Roi כתבה מפתיעה ב YNET על חסכון לעתיד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
ט מחשבות לעתיד יומני מסע אישיים 126
ITS סדר ותכנון פיננסי לעתיד שוק ההון 36
K השקעות INCOME לעתיד שוק ההון 4
J חוות דעת על אלוקציית השקעות ותכנון לעתיד שוק ההון 35
ד השקעה לעתיד הקטנטנים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
amidar קצבאות ילדים => השקעה לעתיד? שוק ההון 17
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 8
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24

נושאים דומים

Back
למעלה