• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה כולם לא שמים את הקרן פנסיה שלהם מנייתית?

@chenreuven1 אתה צודק לגמרי, שיעור הנכסים במסלול המניות עומד על פחות מ- 1% מסך הנכסים בקרנות הפנסיה.
נראה שמעבר לכך שהחוסכים מפחדים מהמילה מניות, גם סוכני הביטוח והמשווקים חוששים להעביר לשם לקוחות (או אפילו להציע את המסלול).

ניחוש שלי - בקרנות פנסיה בהם המסלול הכללי הציג ביצועים נמוכים ביחס לשוק יותר חוסכים "הופנו" למסלול מניות (לדוגמא פסגות ומקפת), בקרנות פנסיה בהם היו מסלולי מניות מתמחים כמו מדדי חול בפניקס או עוקב מדד במיטב דש - יותר חוסכים בחרו במסלולים אלו.

בכל יתר הקרנות בקושי מדובר במסלולים ליודעי דבר.
(גם בזה נגעתי באתר שלי - https://pensuni.com/?p=5154 )

אולי אני מפספס משהו אבל למה כל הצעירים גילאים 20-40, לא שמים את הקרנות פנסיה שלהם על קרנות מנייתית? (רוב האנשים שמים את הקרנות לקרנות כלליות)

תודה
כי אנשים בוחרים מסלול לפי התשואה הטובה ביותר בשנה האחרונה, כנראה שלא תמיד הם נופלים על המנייתי...

גם אני לא מצליח להבין את זה. זו שיחת טלפון אחת (אפשר לשנות מסלול גם באינטרנט בד"כ) וההפרש הממוצע אחרי 40 שנה יהיה מיליוני ₪. השמרנות של המשקיעים בישראל היא מטורפת והיא דנה אותם לפרישה עניה.

לא שמים את הקרנות פנסיה שלהם על קרנות מנייתית? (רוב האנשים שמים את הקרנות לקרנות כלליות)
רוב האנשים לא יודעים באיזו חברת ביטוח/השקעות נמצאת קרן הפנסיה שלהם.
יותר אנשים מרוב האנשים ממקודם ממש לא יודע באיזה מסלול בכלל נמצאת קרן הפנסיה שלהם.
עוד יותר אנשים מהיותר אנשים של רוב האנשים ממקודם, מאוד לא יודע מה דמי הניהול שהוא משלם בקרן הפנסיה שלו (ובטח שאין טעם לדבר על תשואה).
עוד יותר אנשים מהעוד יותר האנשים של היותר אנשים של רוב האנשים ממקודם לא עושים שום דבר חוץ מלומר לסוכן/משווק/יועץ "טוב" כשהוא מציע את ההצעות שלו, וממשיכים בחייהם כאילו כלום.
אז למה אתה באמת מצפה מהאנשים?...
הייתי אומר שזו שאלה טיפשית, אבל היא ממש לא. כשהאוריינות הפיננסית שלך תגדל ותגדל (בעזרת עץ הדומים תפוס), ויעברו עוד כמה חודשים עד כמה שנים, ואחרי שתבין עד כמה הציבור מאוד לא מיודע לגבי מצבו בצורה כמעט קטסטרופאלית ושאין עם מי לדבר כמעט (במיוחד בכל הנוגע להשקעות ואוריינות פיננסית), כבר תבין לגמרי בעצמך למה כששאלת את השאלה הזו ברצינות, הייתי אני זה שחשב שהשאלה הזו כמעט טיפשית (למרות שאני יודע שהיא לא!).
רוב המכרים שלי עדיין מתנהלים ככה. רובם בכלל לא יודעים באיזה מסלול הם או מה ההבדל בין "מסלול מנייתי" למסלול "כללי" וכו.
מ.ש.ל.

אבל התכוונתי שנגיד מישהו מעביר את הכל לקרנות מנייתיות בגיל 30 והוא מוריד אותם לתלויות גיל לקראת הפרישה, 5-6 שנים לפני, ז"א שיהיה לו מספיק זמן לתקן את העיוות שקרה במהלך השנים שזה יקרה
לא הייתי קורא לזה מספיק זמן לתקן את העיוות...
אז נכון שבמפולת של 2008 ההתאוששות הייתה יחסית מהירה, ותוך 5 שנים לערך (מסוף 2007 עד אמצע 2013) ה- S&P500 חזר לרמת ה- 1,800 נקודות של לפני המפולת... ואם היית מושקע כולך מנייתי בגיל 65 ב- 2008?...
תיאורטית, ובממוצע, אני זוכר מהספר "הליכת אקראי בוול סטריט", שהמחזורים של שוק המניות הם בסביבות ה- 10 עד 15 שנים ולא 5-6 שנים. אולי אפילו יותר, אבל אני מפחד לרשום שטויות, וייתכן שאני מאוד טועה (מודה שזה מה שאני זוכר והספר לא אצלי כדי שאבדוק).
מכאן שלא מספיק להוריד את החשיפה למניות 5-6 שנים לפני הפרישה. צריך להוריד אותה בטווח של עשור אחת לפחות (אבל זו לא קביעה שרירותית), ואף למעלה מכך, שאם לא כן, תיאורטית מסתכנים יותר "מהרגיל".
אבל אני מדבר שטויות.
ביום שחסכת וחסכת וחסכת ובגיל 62, כשבעקרון אין לך מספיק "זמן לתקן", ולשוק יכול לקחת 20 שנים לתקן, אתה בבעיה חמורה מאוד.
אלא אם יש לך ירושה מהסבתא.

ההפרש הממוצע אחרי 40 שנה יהיה מיליוני ₪
זה נשמע כאילו שאתה מתנבא ובטוח באופן וודאי שההפרש הממוצע יהיה מליוני ש"ח ושהכל ימשיך להיות כמו שהיה.
מקווה שאתה לא מוכן לחתום לי על זה, כי אם כן אני מיד מביא את החוזה...
אני אישית לא בטוח בכלום ורק מקווה שמה שהיה עד עכשיו ימשיך להיות, ובכך יפעל לטובתי מאחר ופחות או יותר "הבנתי" איזה סוג של גלשן לרכוש כדי לגלוש על הגלים.

זה נשמע כאילו שאתה מתנבא ובטוח באופן וודאי שההפרש הממוצע יהיה מליוני ש"ח ושהכל ימשיך להיות כמו שהיה.

אני לא מתנבא בכלל, תרשה לי לתקן את עצמי:
מבחינה היסטורית, בכל תקופת זמן בת 40 שנה שבה נשווה תיק מניות פסיבי לתיק "כללי" עם אחוז מניות נמוך, ההפרש יהיה מאות עד אלפי אחוזי תשואה לטובת התיק המנייתי פסיבי. לזה התכוונתי ב"הפרש ממוצע".
זה בסדר גמור להחליט להקטין סיכונים ולפחד מהעתיד, רק שצריך להבין שטווח של 40 שנה שונה מאוד מטווח קצר, ושאתה מהמר נגד הסטטיסטיקה.

אני לא מתנבא בכלל, תרשה לי לתקן את עצמי:
מבחינה היסטורית, בכל תקופת זמן בת 40 שנה שבה נשווה תיק מניות פסיבי לתיק "כללי" עם אחוז מניות נמוך, ההפרש יהיה מאות עד אלפי אחוזי תשואה לטובת התיק המנייתי פסיבי. לזה התכוונתי ב"הפרש ממוצע".
זה בסדר גמור להחליט להקטין סיכונים ולפחד מהעתיד, רק שצריך להבין שטווח של 40 שנה שונה מאוד מטווח קצר, ושאתה מהמר נגד הסטטיסטיקה.
תודה על התיקון. זה כבר נשמע אחרת לגמרי, ועם זה אני בהחלט מאוד מסכים.
אני חושב שזה ההגיון שלאורו פועל כל מי שמחליט להקצות יותר מתיק ההשקעה ההוליסטי שלנו למניות על פני מכשירים אחרים בעלי סיכון נמוך יותר (ולכן גם תשואה נמוכה יותר ברמת העקרון).

מקווה שלא משתלט פה על השרשור...
יש לי 3 שאלות לכל העונים, המשיבים והמשתתפים...
נניח #1 שהחלטתם לצמצם סיכונים לקראת הפרישה.
נניח #2 שגיל הפרישה הוא 70 לשם הפשטות.
נניח #3 שאתם נמצאים ב- 75% מניות ומעלה בתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם.
1. מה נקודת הזמן שלכם, שבה אתם סבורים שתפעלו להוריד באופן ניכר את האחוז המנייתי מתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם?
בסביבות איזה גיל לדעתכם?... סביבות גיל 40? גיל 50? גיל 60?
מאיזה גיל אתם מתחילים "לחשוש"?
2. הצד השני של המטבע (לא בטוח האם זו אותה השאלה בשינוי אדרת) - כמה שנים מגיל הפרישה הייתם מתחילים לחשוש להימצא באופן מנייתי מאוד (נניח 75% מניות ומעלה מכך) בתחשיב של מספיק שנים לתקן אם השוק נופל ופועלים להוריד את האחוז המנייתי בתיק ההוליסטי שלכם?
10 שנים לפני הפרישה? 15 שנים? 20 שנים?...
אגב כך, מהו הממוצע המספרי שעליו מסכימים הסטטיסטיקאים שלשוק לקח לתקן את עצמו?
3. במידה ופעלתם להוריד באופן ניכר את האחוז המנייתי מתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם, למתחת ל- 75% מניות.
באיזה % מנייתי "תיתקעו" לדעתכם? 50% עד הפרישה כולל? 25%?...

יודע שזה מאוד מאוד אינדיבידואלי. אני יודע שאלו שאלות מאוד כלליות. אני יודע שכל אדם צריך לדעת מה סיבולת הסיכון שלו. אני יודע שזה תלוי אם יש ירושה או שלא. אני יודע שזה תלוי בהאם יש תיק השקעות שממנו ניתן למשוך 3% בשנה ומספק הכנסה פסיבית נאה (נניח שכר מינימום ומעלה).
ועדיין, אני בסך הכל מחפש תשובות שיכולות לתת כיוון להבנה מאוד מבוזרת של העניין הזה.

מה נקודת הזמן שלכם, שבה אתם סבורים שתפעלו להוריד באופן ניכר את האחוז המנייתי מתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם?
50
לא פחות משליש (33.33..%)

הסבר: היו לי יותר מדי מחשבות על אחוזים בשנה האחרונה וכדי להמנע מהתעסקות אובססיבית החלטתי שעבורי חלוקה בין 2 חלקים יכולה להיות אך ורק 90/10, 50/50 או שליש/שני שליש.
10% מניות מרגיש לי נמוך מדי בצורה מוגזמת.. אז אתקע ב33%.

1. מה נקודת הזמן שלכם, שבה אתם סבורים שתפעלו להוריד באופן ניכר את האחוז המנייתי מתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם?
אף פעם. מבחינתי תנודתיות != סיכון ולכן צמצום סיכונים לא מחייב הקטנת אחוז חשיפה למניות.

גם אני אף פעם. מתכון לפרוש עם תיק מנייתי ולהשאיר אותו כך. מלבד ביטוח מנהלים שיהוה כ-20% מההון שלי בפרישה, שם אין לי שליטה על ההשקעה.

אוקי, פרשת, התיק 100% מנייתי, יום אחרי הפרישה הבורסות קרסו 60%. במשך 5 שנים אחרי הקריסה הבורסות מדשדשות עם תשואה אפסית. אתה לא עובד וזה בעצם מקור ההכנסה שלך, מה שאומר שאתה שוחק את הקרן המדולדלת שלך. מה עכשיו?

אוקי, פרשת, התיק 100% מנייתי, יום אחרי הפרישה הבורסות קרסו 60%. במשך 5 שנים אחרי הקריסה הבורסות מדשדשות עם תשואה אפסית. אתה לא עובד וזה בעצם מקור ההכנסה שלך, מה שאומר שאתה שוחק את הקרן המדולדלת שלך. מה עכשיו?
אם השוק לא קרס כל התקופה הזאת משמעותית (כמו 60%), התיק המנייתי יכול להכיל הרבה יותר "בשר" לנגוס ממנו
זה בנוסף למגן מס הנחמד שאפשר לקבל
ולמי שחי מתיק דיבידנדים "לא משנה מה קורה בחוץ" - צריך לוודא שהעבר חוזר על עצמו

זו שיחת טלפון אחת (אפשר לשנות מסלול גם באינטרנט בד"כ)
לא בדיוק..
זה כן דורש איזושהי יציאה מאיזור נוחות.
בדרך כלל זה להדפיס טופס, למלא ולשלוח, עד לא מזמן התאפשר רק בפקס, היום כבר רובם מקבלים גם במייל.

לא בדיוק..
זה כן דורש איזושהי יציאה מאיזור נוחות.
בדרך כלל זה להדפיס טופס, למלא ולשלוח, עד לא מזמן התאפשר רק בפקס, היום כבר רובם מקבלים גם במייל.
במגדל (לא חברה קיקיונית, אבל רחוקה מסטארט-אפ) החלפתי מסלולים באינטרנט לפני שנה-שנתיים. בלי לשוחח בשום דרך (גם בהתכתבות) עם אף אחד, ובטח בלי לערב עצים מתים.

תיקנתי לך.
תודה, אבל כוונתי היתה שמי שסומך על מניות בתיק דיבידנדים שיחלקו את אותו הדיבידנד כמו ב 50 שנה האחרונות וימשיכו גם ב 50 שנה הבאות, יכול להיות רגוע במקרה והשוק יצלול כלפי מטה...

תודה על התיקון. זה כבר נשמע אחרת לגמרי, ועם זה אני בהחלט מאוד מסכים.
אני חושב שזה ההגיון שלאורו פועל כל מי שמחליט להקצות יותר מתיק ההשקעה ההוליסטי שלנו למניות על פני מכשירים אחרים בעלי סיכון נמוך יותר (ולכן גם תשואה נמוכה יותר ברמת העקרון).

מקווה שלא משתלט פה על השרשור...
יש לי 3 שאלות לכל העונים, המשיבים והמשתתפים...
נניח #1 שהחלטתם לצמצם סיכונים לקראת הפרישה.
נניח #2 שגיל הפרישה הוא 70 לשם הפשטות.
נניח #3 שאתם נמצאים ב- 75% מניות ומעלה בתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם.
מאיזה גיל אתם מתחילים "לחשוש"?
2. הצד השני של המטבע (לא בטוח האם זו אותה השאלה בשינוי אדרת) - כמה שנים מגיל הפרישה הייתם מתחילים לחשוש להימצא באופן מנייתי מאוד (נניח 75% מניות ומעלה מכך) בתחשיב של מספיק שנים לתקן אם השוק נופל ופועלים להוריד את האחוז המנייתי בתיק ההוליסטי שלכם?
10 שנים לפני הפרישה? 15 שנים? 20 שנים?...
אגב כך, מהו הממוצע המספרי שעליו מסכימים הסטטיסטיקאים שלשוק לקח לתקן את עצמו?
3. במידה ופעלתם להוריד באופן ניכר את האחוז המנייתי מתיק ההשקעות ההוליסטי שלכם, למתחת ל- 75% מניות.

יודע שזה מאוד מאוד אינדיבידואלי. אני יודע שאלו שאלות מאוד כלליות. אני יודע שכל אדם צריך לדעת מה סיבולת הסיכון שלו. אני יודע שזה תלוי אם יש ירושה או שלא. אני יודע שזה תלוי בהאם יש תיק השקעות שממנו ניתן למשוך 3% בשנה ומספק הכנסה פסיבית נאה (נניח שכר מינימום ומעלה).
ועדיין, אני בסך הכל מחפש תשובות שיכולות לתת כיוון להבנה מאוד מבוזרת של העניין הזה.

התשובה הקצרה היא שאני מתכנן לעבור טוב טוב על ה-safe withdrawal guide של ERE והמחשבונים שלו ולראות שמסלול הפרישה שלי עומד ב-98% מהתרחישים ההיסטוריים (אגב, כשמסתכלים על אופקי פרישה של 60 שנים ולא 30, או אם רוצים לשמר הון לירושה, תיק מנייתי מצליח ביותר מקרים מאשר תיק חצי-חצי). במקרה הלא סביר שפרשתי ערב קריסה טוטלית (1929, לא 2008), כנראה שאצטרך לחזור לעבוד, לפחות באופן חלקי.
ובאופן כללי, זה שאתה מתקרב לגיל פרישה לא אומר שאתה הולך למשוך את כל הכסף, הרי אתה מושך אותו לאט לאט. לכן הורדת הסיכונים צריכה להיות די מתונה אם בכלל. זה שונה מאוד מקרן פנסיה, שבה בגיל 67 בדיוק מסתכלים מה חסכת וקובעים לך קצבה לשאר החיים, ושם באמת חשוב מאוד להוריד סיכונים לקראת פרישה.

ההסתכלות על קריסה בשוק המניות כאילו היא ארוע שמנותק מהכלכלה היא ראיה צרה.
ההשקעה שלי היא בעיקר ב iwda אז אקח אותה כמיצגת את שוק המניות. כמו שהיא יכולה לקרוס, לפני הקריסה יהיו לה הרבה שנים של עליה כך שבסך הכל מה שנקרא קריסה הוא בעצם חזרה אחורה מספר שנים. מאחר ואני יכול כבר לפרוש, בעוד מספר שנים חזרה להיום לא תפגע בי יותר מדי.
מעבר לכך, מאחר ו iwda מושקע ב 1600 המניות הגדולות בעולם, ירידת ערך שלהן לאורך זמן משמעותה האטה של כל הכלכלה העולמית ומן הסתם תגרור ירידת מחירים.

בכל מקרה שוק המניות הוא המנוע של הכלכלה ולא תיתכן פריחה כלכלית ועליית מחירים לאורך זמן ללא פריחה של החברות הגדולות בעולם.

אני כרגע על 75% מניות בערך, מוכרת 3% בכל שנה. מתכוונת להשאר על 25% מניות מגיל 60 ולמשך מספר שנים בפרישה. אחר כך (אם יהיה אחר-כך) אחזור לקנות מניות.

זה שונה מאוד מקרן פנסיה, שבה בגיל 67 בדיוק מסתכלים מה חסכת וקובעים לך קצבה לשאר החיים, ושם באמת חשוב מאוד להוריד סיכונים לקראת פרישה.
אם אני לא טועה - אפשר לדחות את גיל היציאה לפנסיה (במידה ורוצים).

• אהבתי
Reactions: Ran
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T למה כולם רצים על חשיפה מחוץ לארהב בכל מחיר ? שוק ההון 2
ג למה כולם פה נגד מסחר יומי? שוק ההון 66
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17

נושאים דומים

Back
למעלה