לייצר מכירה בשכבות בנייר ישראלי בשביל להוריד מיסוי בפרישה

• פותח הנושא A42
  • פורסם בתאריך

A42

משתמש ותיק
דירוג
820
מחשבות על מכירה בשכבות

אני מבין את הייתרון הגדול של מכירה בשכבות והאפשרות בעצם לממש חלק מהתיק מבלי לשלם מס רווחי הון כי אני ממש את השכבה האחרונה שעוד לא צברה תשואה משמעותית

ואז בשנים הראשונות לפרישה אני אוכל לשלם מס רווחי הון יחסית מאוד נמוך אם בכלל

עכשיו מהרבה שיקולים אישים שלי אני לא משקיע בברוקר זר אלה בישראלי אז האפשרות הזאת חסומה לי

אני מנסה לחשוב אם אפשרי ואם בכלל יש טעם לעשות את זה בניירות ישראלים
הרעיון שלי הוא כזה:
1. בזמן שלב החיסכון (נניח 10 שנים) לפתוח בכל שנה חשבון חדש אצל ברוקר ישראלי (לצורך העניין באותו בית השקעות או בכמה בתי השקעות) ובכל אחד מהם לקנות את אותו הנייר
2. כמה יווצרו לי 10 חשבונות שונים של אותו הנייר וכל אחד עם תאריך קניה אחר ורווח אחר
2. בשלב הפרישה המוקדמת למכור תחילה את החשבון/ תיק שעשה את התשואה הכי נמוכה וככה לשלם עליו רק את המס היחסי כמו בשכבות

חסרונות:
1. כאב ראש קצת
2. מעלה את דמי הטיפול החודשי של הברוקר לפי 10, למרות שמניח שבסכומים גדולים ובטח אצל אותו ברוקר אפשר להגיע למספרים זניחים.

* אפשרי לעשות אותו הדבר בחשבון אחד עם ניירות שונים מקבילים (לדוגמא 10 קרנות מחקות של SP500 באותו החשבון)

מה דעתכם? יש אולי משהו מובנה כזה?
זה שווה בכלל את הכאב ראש?

ולמי שכבר בפרישה מוקדמת אצל ברוקר זר, כמה באמת זה חוסך אם בכלל המכירה בשכבות (בתור הבנה שגם ככה אפשר להגיע בהגשת דוחות שנתיים למס הכנסה לתשלום מס כולל מאוד נמוך בגלל נקודות זיכוי וכו)

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
2,872
רוב האנשים יעדיפו כבר לעבור לברוקר זר ולכן אף אחד לא נכנס לחישובים האלה ברמה כזו רצינית.
על פניו זה נשמע תקין. לקנות קרנות מחקות שונות זו אופציה שכבר עלתה בעבר.

אני מנחש שכבר היו מעלים את זה בפורום בדיונים קודמים בנושא אבל אם יש כמובן אשמח לשמוע :). אני מעולם לא שמעתי על אופציה כזו.
צריך לעשות חישוב אקסל ולהזין את הפרטים הרלוונטיים אבל כנראה שלפחות במידה קטנה (כלומר מספר שכבות מצומצם) כן.

nicepo1

משתמש בכיר
דירוג
3,463
עכשיו מהרבה שיקולים אישים שלי אני לא משקיע בברוקר זר אלה בישראלי אז האפשרות הזאת חסומה לי

הרעיון שלי הוא כזה:
1. בזמן שלב החיסכון (נניח 10 שנים) לפתוח בכל שנה חשבון חדש אצל ברוקר ישראלי (לצורך העניין באותו בית השקעות או בכמה בתי השקעות) ובכל אחד מהם לקנות את אותו הנייר
2. כמה יווצרו לי 10 חשבונות שונים של אותו הנייר וכל אחד עם תאריך קניה אחר ורווח אחר
2. בשלב הפרישה המוקדמת למכור תחילה את החשבון/ תיק שעשה את התשואה הכי נמוכה וככה לשלם עליו רק את המס היחסי כמו בשכבות

חסרונות:
1. כאב ראש קצת
2. מעלה את דמי הטיפול החודשי של הברוקר לפי 10, למרות שמניח שבסכומים גדולים ובטח אצל אותו ברוקר אפשר להגיע למספרים זניחים.

* אפשרי לעשות אותו הדבר בחשבון אחד עם ניירות שונים מקבילים (לדוגמא 10 קרנות מחקות של SP500 באותו החשבון)
הנושא עלה בשרשור הארוך על סדר מכירה,והבאתי שם מקור להמלצה של לשכת רואי החשבון.
כמה מחשבות
במידה ואתה קונה ניירות זרים(בברוקר ישראלי)תוכל להעביר אותם בעתיד (רק במידה ותחליט שזה משתלם לך) לברוקר בחו"ל.
בהקשר הזה יש סבירות שמדינת ישראל תישר קוו עם שאר העולם(המידע קיים במחשבים זה עניין של החלטה טכנית).
בקשר לרעיון הכללי, כן סביר לגמרי אותו נייר בחשבונות שונים זה ההמלצה של לשכת רואי החשבון בהקשר של מכירה בשכבות.
קניה של קרנות שונות על אותו מדד חוקית לגמרי וממה שעלה בשרשור ההוא לא צפויה לגרום בעיות.
במידה ואתה הולך על זה הכי הגיוני לדעתי זה לשלב לפי הצורך.
אין טעם לעשות את זה שנתי אלה אחרי תנודות גדולות, במידה והשוק לא זז עדיף לחכות ולהפך.
גם שילוב של שתי הגישות יהיה הכי אופטימלי ונוח, לפי הצורך והעלות לשלב חשבונות שונים\החלפת קרנות בקרנות דומות על אותו מדד.

אדון ארון

משתמש ותיק
דירוג
150
מחשבות על מכירה בשכבות

אני מבין את הייתרון הגדול של מכירה בשכבות והאפשרות בעצם לממש חלק מהתיק מבלי לשלם מס רווחי הון כי אני ממש את השכבה האחרונה שעוד לא צברה תשואה משמעותית

ואז בשנים הראשונות לפרישה אני אוכל לשלם מס רווחי הון יחסית מאוד נמוך אם בכלל

הרעיון שלי הוא כזה:

חסרונות:
1. כאב ראש קצת

ולמי שכבר בפרישה מוקדמת אצל ברוקר זר, כמה באמת זה חוסך אם בכלל המכירה בשכבות (בתור הבנה שגם ככה אפשר להגיע בהגשת דוחות שנתיים למס הכנסה לתשלום מס כולל מאוד נמוך בגלל נקודות זיכוי וכו)
עושה את זה בעצמי.
לא כפונקציה של זמן (לא רלוונטי) אלא כפונקציה של מחיר. אני מכוון ל3-4 שכבות כאשר כל שכבה היא עליה של 100 אחוז.
כרגע אני בשכבה השניה (זה לא שהשכבה הראשונה כבר צברה 100 אחוז אלא פשוט הגדרתי נקודה שממנה אני קונה את שכבה 2 ומתחתיה את שכבה 1).

10 שכבות נשמע לי יותר מדי

אדון ארון

משתמש ותיק
דירוג
150
אותו ברוקר (פסגות), משחק עם הקרנות כך:
שכבה ראשונה: iwda + eimi
שכבה שניה: vwra
שכבה שלישית: כנראה vt

בתור מישהו שמפחד ממס ירושה, התכנון הוא שאגיע לשכבה השלישית בשלב כזה בתיק שלי שעל כל שקל שאני שם במניות אני ישים 3-4 שקל על חלק סולידי כך ש60k$ זה באים ביחד עם משהו כמו 600-800 אש"ח לחלק הסולידי.

10 שכבות זה יותר מדי כי בסופו של דבר המטרה היא לא למכור את השכבה הכי נמוכה שם הריבית דריבית תבוא לידי ביטוי, אצלי זה הiwda שאקח לקבר

נערך לאחרונה ב:

A42

משתמש ותיק
דירוג
820
הנושא עלה בשרשור הארוך על סדר מכירה
אנסה לחפש את הדיון הזה

אין טעם לעשות את זה שנתי אלה אחרי תנודות גדולות, במידה והשוק לא זז עדיף לחכות ולהפך.
צודקים, לוקח את זה לתשובת ליבי

עושה את זה בעצמי.
אשמח אם תפרט יותר איך אתה עושה את זה, ומה השיקולים
אני גם בפסגות, אתה יודע אם הם מסכימים לפצל את החשבון או לייצר 2 חשבונות מקבילים עם דמי ניהול מופחתים
לגבי נירות שונים כנראה שכן אנסה לשלב בהמשך אבל נראה לי דווקא כמה חשבונות אצל אותו ברוקר זה יותר קל לתפעול

אני מכוון ל3-4 שכבות כאשר כל שכבה היא עליה של 100 אחוז.
ממש אשמח לחישוב ולסיבות לחלוקה הזאת

תור מישהו שמפחד ממס ירושה
כנל, בשביל זה מנסה להימנע בכלל מברוקר זר וגם מניירות אמריקאים ונשאר בניירות בלאק רוק ישראלים

10 שכבות זה יותר מדי כי בסופו של דבר המטרה היא לא למכור את השכבה הכי נמוכה שם הריבית דריבית תבוא לידי ביטוי, אצלי זה הiwda שאקח לקבר
לא ממש הבנתי את זה, הרי ככל שיהיו יותר שכבות אז המיסוי בכל שכבה יהיה יותר קטן
ברור שאת השכבות הראשונות מעדיפים תמיד להשאיר כל עוד התיק לא נופל

אדון ארון

משתמש ותיק
דירוג
150
אני גם בפסגות, אתה יודע אם הם מסכימים לפצל את החשבון או לייצר 2 חשבונות מקבילים עם דמי ניהול מופחתים
לגבי נירות שונים כנראה שכן אנסה לשלב בהמשך אבל נראה לי דווקא כמה חשבונות אצל אותו ברוקר זה יותר קל לתפעול
אין לי בעיה, אם כבר לפצל בתי השקעות לשם הפיזור סיכונים ... אבל זה יהיה בשלבים מאוחרים יותר שכבר יהיה תיק גדול מאוד (נאמר מעל 1.5M).

ממש אשמח לחישוב ולסיבות לחלוקה הזאת
אני בן 34. כיום עם תיק 70/30 לטובת מניות (כולל מוצרים פנסיונים 100% מניתיים). הכוונה שלי היא שבאיזור גיל 50 אהיה עם תיק 50/50.
כלומר בשלב מסויים אתחיל להפקיד רק לחלק הסולידי (או לחלק המנייתי רק אם היו ירידות גדולות, כלומר שכבות קיימות) ולכן, אני לא רוצה צורך ביותר מ3-4 שכבות.

כמו שאמרתי, השכבות הן כפונקציה של מחיר (הן יכלו להיות של זמן בהנחה והשוק היה עולה מונוטונית למעלה)
האפקט ריבית דריבית יבוא לידי ביטוי הכי הרבה בשכבה הראשונה, מה שהיה אצלי זה ששמתי בערך 200 אש"ח לפני הקורונה והכרזתי לעצמי שזו נקודת המעבר בין השכבה הראשונה לשניה כך שבמהלך הקורונה קניתי עוד מהשכבה הראשונה, ולפני חודש קניתי בפעם הראשונה מהשכבה השניה.

מתי לעבור מהשכבה השניה לשלישית? זה כבר משהו שתצטרך לקבוע בעצמך. אני הגדרתי 100% עליה כי אין לי משהו יותר מתוחכם לעשות :).

בשלב מאוחר של התיק אני לא אפחד מלהחזיק vt כיהשכבה הכי עליונה תיהיה שכבה עם הפקדות בקצב יותר איטי (כי כאמור על כל שקל שאשים שם אשים 3-4 שקל בסולידי).

לא ממש הבנתי את זה, הרי ככל שיהיו יותר שכבות אז המיסוי בכל שכבה יהיה יותר קטן
ברור שאת השכבות הראשונות מעדיפים תמיד להשאיר כל עוד התיק לא נופל
מחישוב גס שעשיתי חבל לבזבז יותר מדי אנרגיות על שכבות עם זה כסף שלא יושב נאמר מעל 15-20 שנה. כי בזמן יותר קצר הריבית דריבית מתנהגת יותר כמו קו ישר מעכשיו מעריך.

A42

משתמש ותיק
דירוג
820
לומר בשלב מסויים אתחיל להפקיד רק לחלק הסולידי (או לחלק המנייתי רק אם היו ירידות גדולות, כלומר שכבות קיימות) ולכן, אני לא רוצה צורך ביותר מ3-4 שכבות.
אוקי זה יותר מסביר
אני לפחות מנסה להימנע מאג"חים בכלל ורואה את עצמי תמיד רק עם החלק המנייתי
(החלק הסולידי בנדלן)
אז כן הגיוני שאצטרך יותר שכבות

תודה על המידע בהחלט עזר
(בעיקר להבין שאני לא היחידי שחושב על זה:)

אדון ארון

משתמש ותיק
דירוג
150
אוקי זה יותר מסביר
אני לפחות מנסה להימנע מאג"חים בכלל ורואה את עצמי תמיד רק עם החלק המנייתי
(החלק הסולידי בנדלן)
אז כן הגיוני שאצטרך יותר שכבות

תודה על המידע בהחלט עזר
(בעיקר להבין שאני לא היחידי שחושב על זה:)
תעדכן מה החלטת!

uwillneverknow

משתמש ותיק
דירוג
26
כירה בשכבות
תוכל להסביר איך פרקטית מבוצעת המכירה בשכבות ?
נניח וקניתי 10 יחידות של מניה מסוימת במחיר 20
כעבור שנה קניתי עוד 20 יחידות במחיר של 35
כעת אני רוצה למכור 15 יחידות. אז בעצם אני אעדיף שכל ה- 15 ימכרו מהמחיר היקר יותר. איך פרקטית זה מבוצע ?

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,090
יש שיטות יותר פשוטה.
למשל שיטה שהציעו לא מזמן באחר הדיונים האחרים פה בפורום:
קנה הכל כרגיל בחשבון אחד.
כשאתה רוצה למכור שכבה, תפתח חשבון השקעות נוסף (חשבון ב').
תעביר ניירות מחשבון א' לחשבון ב' עד שתגיע לשכבה שאתה רוצה למכור. (גם ההעברה וגם המכירה הם בFIFO. אז אם אתה רוצה למכור את ניירות מספר 71-90 שקנית אז פשוט תעביר 70 ניירות).
תמכור את המניות שרצית בחשבון א. (עכשיו הנייר הראשון שיימכר הוא מספר 71)
לסיום אתה יכול להעביר חזרה את הניירות מחשבון ב' לחשבון א ולסגור את חשבון ב.

קצת מסורבל, אבל לדעתי פחות מסורבל מלהחזיק 10 חשבונות שונים במשך כל זמן הצבירה.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,090

YPV

משתמש בכיר
דירוג
1,718
בIB יש מערכת שמאפשרת לך לבחור איזה יחידות בדיוק אתה רוצה למכור.
רק לחדד למי שלא מכיר את המערכת - יש שורה של תאריך (יום, שעה, דקה, שניה) וכמות יחידות שנקנו.
ואז פשוט בוחרים את השורה הרצויה.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
11,090
רק לחדד למי שלא מכיר את המערכת - יש שורה של תאריך (יום, שעה, דקה, שניה) וכמות יחידות שנקנו.
ואז פשוט בוחרים את השורה הרצויה.
או שאתה בוחר אסטרטגיה(fifo/lifo/highest cost וכו') ונותן למערכת לבחור את הLOT באופן אוטומטי לפי ההגדרות האלה

YPV

משתמש בכיר
דירוג
1,718
או שאתה בוחר אסטרטגיה(fifo/lifo/highest cost וכו') ונותן למערכת לבחור את הLOT באופן אוטומטי לפי ההגדרות האלה
נכון אבל לא הייתי ממליץ את זה כאופציה ראשונה למישהו שלא מכיר את המערכת ועדיין לא התנסה באפשרות להגדרה ידנית.

A42

משתמש ותיק
דירוג
820
תוכל להסביר איך פרקטית מבוצעת המכירה בשכבות ?
נניח וקניתי 10 יחידות של מניה מסוימת במחיר 20
כעבור שנה קניתי עוד 20 יחידות במחיר של 35
כעת אני רוצה למכור 15 יחידות. אז בעצם אני אעדיף שכל ה- 15 ימכרו מהמחיר היקר יותר. איך פרקטית זה מבוצע ?
בגדול 3 אופציות (זה הבנתי לפחות, לא ביצעתי בפועל עוד)
1. דרך ברוקר זר כמו שאמרו
2. בברוקר ישראלי אם תחזיק 2 חשובונות / 2 קרנות מקבילות לדוגמא - תמכור 15 רק מהחשבון או הקרן שקנית יותר מאוחר
3. בבוקר ישראלי בחשבון יחיד, לפתוח חשבון חדש, לנייד אליו את כל מה שאתה לא רוצה למכור- ואז מה שנשאר בחשבון המקורי למכור הכל

ש שיטות יותר פשוטה.
למשל שיטה שהציעו לא מזמן באחר הדיונים האחרים פה בפורום:
חחח, הייתי חלק פעיל בדיון הזה, הוא כמובן היה אחרי זה (-:
בהחלט זה מסתמן כרגע כאופציה הכי טובה מבחינתי

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
193
בהרצאה ששמעתי בקבוצת "ידע שווה כסף", נמרוד ירון, מומחה במיסוי ישראלי ובינלאומי אמר שמכירה בשכבות בברוקר זר שמאפשר זאת לא תואמת למיסוי הישראלי,
כלומר בברוקר זר אתה יכול להחליט למכור בשכבות, אבל את המס בארץ אתה בכל מקרה תצטרך לשלם לפי FIFO.

nicepo1

משתמש בכיר
דירוג
3,463
כלומר בברוקר זר אתה יכול להחליט למכור בשכבות, אבל את המס בארץ אתה בכל מקרה תצטרך לשלם לפי FIFO.
זה לא אפשרי טכנית.
מה שהם יכולים לעשות זה לדרוש ממך\מהברוקר למכור לפי FIFO אבל אתה לא יכול למכור לא FIFO ולשלם מס על היחידות שלא מכרת.

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
193
זה לא אפשרי טכנית.
מה שהם יכולים לעשות זה לדרוש ממך\מהברוקר למכור לפי FIFO אבל אתה לא יכול למכור לא FIFO ולשלם מס על היחידות שלא מכרת.
למה לא אפשרי? יש מידע מלא על מה קנית מתי, ואפשר לעשות את החישוב של כמה מס אתה צריך לשלם אם במקום למכור את המניות שקנית בשער של x אתה מוכר לפי שער קנייה y שהוא השער של השכבה הראשונה שקנית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R חשבון ב-ETRADE לצורך מסחר במניות ESPP/RSU שהצטברו שם (על מנת לייצר פיזור) שוק ההון 92
J איך ניתן לייצר הכנסה נוספת מהתיק מניות? שוק ההון 7
לא חשוב שמות דיון - איך לייצר הכנסה פסיבית ממניות דיבידנד (פוסט מ-25.11) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 28
נ קבלתי החזר מס בסוף החודש אחרי מכירה בהפסד מיסים 5
ד מכירה בשכבות - כמה זה שווה? שוק ההון 41
ח מס שבח מכירה של כמה דירות מיסים 0
ט מכירה בתוך אינטרוול ב-viewtrade ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
ס אגרות חוב - מכירה במחיר גבוה מהפארי שוק ההון 23
N מכירה בשכבות - RSU ואופציות שוק ההון 6
N RSU - המרת דולרים לשקלים בעת מכירה שוק ההון 2
W דיווח על מכירה בהפסד צרכנות פיננסית 1
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2
G יש קרן נאמנות (לא מחקה) ללא דמי קניה מכירה שוק ההון 0
O המס על קנייה/מכירה של מנייה אחת בוול סטריט שוק ההון 9
M מס רווח הון במקרה של מכירה של חלק מהמניות שוק ההון 9
ג שאלה לגבי מכירה של ניירות ערך שוק ההון 5
S מס מכירה ברווח שוק ההון 2
G קרה למישהו פעם ? מכירה רעיונית שוק ההון 5
I ESPP - פקודת מכירה אוטומטית שוק ההון 12
B קיזוז מס רווחי הון לאחר מכירה ברווח שוק ההון 30
R שער החליפין בקניית ומכירת מניות לצורכי חישוב מס - נקבע ברגע הרכישה\מכירה? שוק ההון 4
Rahash מכירה רעיונית ו-Spin-off שוק ההון 11
S שאלות על קנייה/מכירה ני"ע שוק ההון 4
liranviper מכירה לשם קיזוז רווח - והאם יש אוטומציה ב IB ? שוק ההון 3
M פיצול הוראת מכירה וגבייה עבור כל חלק שוק ההון 4
efrat מכירה של נייר בהפסד וקניה של אחד חדש שוק ההון 5
I אסטרטגיית מכירה והעברת תיק שוק ההון 0
U היבטי מס - מכירה בהפסד שוק ההון 9
O שאלה לגבי יחידות מינימום בפקודת מכירה של מניה שוק ההון 1
1 מכירה של מניות ישראליות בהפסד גדול כדי לקבל מגן מס על רווחי הון שוק ההון 16
א האם יש חשיבות לסדר מכירה של מניות ? שוק ההון 1
ש קניית קרנות שונות בשביל מכירה בשכבות שוק ההון 127
L מישהו יודע אם יש דרך לוותר על פוזיציה או לעשות מכירה רעיונית ב-IB? שוק ההון 9