• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להיות חופשי ומאושר

את לא יכולה לשמור תושבות ישראלית מעבר לשנתיים או גג חמש לדעתי אם את לא מתגוררת חצי שנה לפחות בארץ, אחרת זה אוטומטי מבטלים לך תושבות.
לפי מבחן מרכז החיים, זה לא בהכרח כך. אדם שאינו עומד במבחן הכמותי, אך שומר על זיקות מרכזיות לישראל ייחשב כתושב ישראל. מס הכנסה מעוניין להיות מסוגל למסות כמה שיותר אנשים, אין לו אינטרס לבטל חבות במס. למיטב ידיעתי אין לך ביטול אוטומטי, אשמח לדעת מהיכן הבאת את זה?
לאורך השנים מנסיוני, אנשים שהמשיכו לשלם דמי ביטוח לאומי למשל , גם לאחר תקופות מאד ארוכות בחו"ל לא איבדו את תושבותם.
האם אתה מתייחס לחקיקה ששונה מפקודת מס הכנסה? מאד אשמח לדעת על אותו ביטול אוטומטי, מי זה שעושה זאת?

אני מתייחסת לסעיף 1 הגדרות.

א) לגבי יחיד – מי שמרכז חייו בישראל; ולענין זה יחולו הוראות אלה:

(1) לשם קביעת מקום מרכז חייו של יחיד, יובאו בחשבון מכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים, ובהם בין השאר:

(א) מקום ביתו הקבוע;

(ב) מקום המגורים שלו ושל בני משפחתו;

(ג) מקום עיסוקו הרגיל או הקבוע או מקום העסקתו הקבוע;

(ד) מקום האינטרסים הכלכליים הפעילים והמהותיים שלו;

(ה) מקום פעילותו בארגונים, באיגודים או במוסדות שונים;

(2) חזקה היא שמרכז חייו של יחיד בשנת המס הוא בישראל -

(א) אם שהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר;

(ב) אם שהה בישראל בשנת המס 30 ימים או יותר, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר;

לענין פסקה זו, "יום" - לרבות חלק מיום;

(3) החזקה שבפסקה (2) ניתנת לסתירה הן על ידי היחיד והן על ידי פקיד השומה;

• אהבתי
Reactions: Roi
גם אני חשבתי כך, עד השרשור הזהD: אבל איפה אתה רואה את זה בלשון החוק? ההחרגה היא כללית, ולא כתוב משהו ספציפי על ישראל.
תוכל לציין בדיוק איפה בלשון החוק אתה רואה שכתוב רק בישראל? קוראת את הסעיף שוב ומלשונו מבינה שחל על דירה למגורים בכל מקום

ההגדרה של זכות במקרקעין בפקודה היא "כמשמעותה בחוק מיסוי מקרקעין".
בחוק מיסוי מקרקעין, ההגדרה למקרקעין היא נדל"ן בישראל בלבד.

לפי מבחן מרכז החיים, זה לא בהכרח כך
זה בדיוק מה שאני מכיר, שוב אני לא מומחה, אבל כן התייעצתי בנושא.
אדם שלא מחזיק נכסים בארץ, שחי דרך קבע בארץ אחרת ומרכז חייו שם, והוא לא מתגורר בארץ לפחות חצי שנה, יחשב שלא תושב.
לגבי ביטוח לאומי, אחרי שנתיים גם אם את משלמת ביטוח לאומי, אבל לא מתגוררת בארץ את תחשבי כלא תושב אחרי חמש שני באופן די אוטומטי ראי כאן
בדרך כלל הביטוח הלאומי ממשיך להכיר באדם כתושב ישראל במשך 5 השנים הראשונות ליציאתו מהארץ.
בתום 5 השנים, מתבקש האדם להוכיח ששהותו בחוץ לארץ ממשיכה להיות זמנית, ושמרכז החיים שלו עדיין בישראל. לשם כך עליו למלא שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל, לצרף הוכחות בהתאם ולהגישו למחלקת ביטוח וגבייה בסניף או באמצעות האתר.

הביטוח הלאומי רשאי לבחון את תושבותו של האדם גם לפני שמלאו 5 שנים לשהותו בחוץ לארץ, למשל על פי בקשתו של האדם או כשיש בידי הביטוח הלאומי מידע, ממנו עולה לכאורה, שהאדם חדל להיות תושב ישראל

ההגדרה של זכות במקרקעין בפקודה היא "כמשמעותה בחוק מיסוי מקרקעין".
בחוק מיסוי מקרקעין, ההגדרה למקרקעין היא נדל"ן בישראל בלבד.
זה נכון לגבי "זכות במקרקעין" אין הגדרה כזו לגבי "זכות חזקה במקרקעין" (בחוק מיסוי מקרקעין, כל "מקרקעין" זה בישראל. זה לא המצב בפקודה).
תלוי באופן ההחזקה בדירה בחול, עדין נראה לי שיש מצב שיכול להיות פטור.
אם מדובר על החזקה ישירה כולל מרכיב הקרקע, זה כנראה בכלל לא "זכות חזקה במקרקעין" (לא קשור לזה שזה לא בישראל). אבל אם יש מצב בו זה "זכות חזקה במקרקעין", נראה שיש פטור.

זה נכון לגבי "זכות במקרקעין" אין הגדרה כזו לגבי "זכות חזקה במקרקעין" (בחוק מיסוי מקרקעין, כל "מקרקעין" זה בישראל. זה לא המצב בפקודה).

זה כן. הפקודה מאמצת את הגדרת חוק מיסוי מקרקעין למונח "מקרקעין".
לא ברור לי איך הגעת למסקנה שיש פטור.
דירה בחו"ל, בהגדרתה, היא לא מקרקעין.
ולכן, היא בוודאי לא נכללת בסייג של "זכות חזקה במקרקעין".

זה כן. הפקודה מאמצת את הגדרת חוק מיסוי מקרקעין למונח "מקרקעין".
היכן?
במיסוי מקרקעין:
"מקרקעין" – קרקע בישראל לרבות בתים,
בפקודה לעומת זאת, היכן אתה מוצא את זה. יש הגדרה ספציפית לגבי "זכות במקרקעין" שבאמת מאמצת את ההגדרה בחוק מיסוי מקרקעין. אבל אין הגדרת "מקרקעין" בפקודה.
בפקודה משתמשים במילה מקרקעין כמו בעברית רגילה. לדוגמא:
יחיד שהיתה לו בשנת המס הכנסה מדמי שכירות מהשכרת מקרקעין מחוץ לישראל רשאי לשלם עליה מס בשיעור של 15%

(שוב, כל הנושא כאן, זה במקרה שמחזיקים דירה שתיכלל ב"זכות חזקה במקרקעין". איזושהי החזקה בדירה ללא ההחזקה בקרקע עצמה. צריך להיות מקביל לדיירות מוגנת או משהו דומה שהסעיף הזה מדבר עליו. אם זה החזקה רגילה בדירה, לא נראה לי שזה קשור לסעיף הזה)

בפקודה לעומת זאת, היכן אתה מוצא את זה. יש הגדרה ספציפית לגבי "זכות במקרקעין" שבאמת מאמצת את ההגדרה בחוק מיסוי מקרקעין. אבל אין הגדרת "מקרקעין" בפקודה.
בפקודה משתמשים במילה מקרקעין כמו בעברית רגילה.

ראה הגדרת "מקרקעין" בסעיף 1 לפקודה.

"זכות במקרקעין--כמשמעותה בחוק מיסוי מקרקעין"
טוב, את זה אני כבר ציטטתי...
למה נראה לך שהגדרת "זכות במקרקעין" שווה להגדרת "זכות חזקה במקרקעין"?
בסעיף 88, ברור שמדובר על דברים שונים. סעיף 3 בהגדרת נכס מחריגה זכות חזקה במקרקעין (דיירות מוגנת או משהו דומה). וסעיף 4 זכות במקרקעין. סעיף 4, ברור שחל רק בארץ (וזה המקרה הנפוץ של בעלות נורמלית). סעיף 3, אמור לחול גם שלא בישראל.

(לעניין השרשור, כמעט בטוח שבאמת אין פטור כי כנראה מדובר על בעלות רגילה (אז אין כאן מחלוקת מעשית). אבל ההחרגה ש @Nina T ציטטה (3), לכאורה באמת חל גם בחול, ובזה היא צדקה (רק שהסעיף כנראה לא מדבר על המקרה שלה, ובזה היא כנראה טעתה))

למה נראה לך שהגדרת "זכות במקרקעין" שווה להגדרת "זכות חזקה במקרקעין"?

תחת ההנחה שמקרקעין הוא בהגדרה בישראל, הם לא צריכים להיות שווים כדי לומר שדירה בחו"ל אינה פטורה.
ייתכן וההנחה שגויה.

בסעיף 122א למשל, רשום "מקרקעין מחוץ לישראל".
יש מי שיגיד שזה מוכיח שההנחה שלי נכונה, ויש מי שיגיד שזה מוכיח שההנחה שלי שגויה.

ובכלל, אני לא בטוח שיש הבדל מהותי, אם בכלל, בין "זכות במקרקעין" לבין זכות חזקה במקרקעין". האחרון מופיע בכל חוק מסמ"ק פעם אחת בלבד בהקשר לאיזה אופציה ייחודית במקרקעין. יכול להיות שמדובר בניסוח שונה בפער של שנים רבות, והעגה השתנתה? לא יודע.

ולמה החלטת שחזקה במקרקעין זה סוג של דיירות מוגנת? איפה זה כתוב?
לשיטתך, גם "בעלות רגילה" פטורה.

ולמה החלטת שחזקה במקרקעין זה סוג של דיירות מוגנת? איפה זה כתוב?
קראתי פעם שזו הכוונה. לא מוצא החוק לתיקון הפקודה בה הוסיפו את הסעיף, אז לא יכולתי לחפש את דברי ההסבר לחוק.
אני כמעט בטוח שכאן לדוגמא, מתייחסים לסעיף הזה (3). וגם הם הבינו שמדובר על זכות דיירות מוגנת.
ג. זכות דיירות מוגנת ביחידת מגורים - הפטורים מכוח פרק חמישי 4 ניתנים לדיירים מחזיקי זכויות שונות: בעלים, חוכרים, שוכרים, דיירים מוגנים ופולשים. בטרם בוצע התיקון ניתן היה לטעון כי התקרה שנקבעה בסעיף 49כב' לחוק חלה רק כאשר עסקינן בבעלים או חוכרים הכפופים לחוק מיסוי מקרקעין או לפולשים, שוכרים ודיירים מוגנים בנכסים עסקיים הכפופים לפקודת מס הכנסה. זכות הדיירות המוגנת בדירת מגורים מועטה מהגדרת "נכס" בסעיף 88 לפקודת מס הכנסה ולפיכך ניתן היה לטעון כי מכירת זכות דיירות מוגנת במתחם פינוי ובינוי פטורה לחלוטין ממס ללא תקרה כלשהי.

לשיטתך, גם "בעלות רגילה" פטורה.
לא. בגלל שאני מבין שיש חילוק בין זכות במקרקעין (שמוחרג רק בישראל), לזכות חזקה במקרקעין (שמוחרג תמיד), לכן בבעלות רגילה, יש רק את הפטור לפי מסמק.

עריכה: לא משנה אם אני צודק או טועה, נראה לי שחפרתי מספיק... גם להבנתי, זה כמעט אף פעם לא מעשי...

עריכה 2: בכתבה א @Nina T v לינקקה מגלובס, 2 עורכי הדין גם הבינו כך. הם פשוט טוענים שאולי ניתן להחיל את זה אפילו על בעלות רגילה. לדעתי, זה לא מחזיק מים.

נערך לאחרונה ב:
תודה @דן ג. לא ידעתי שקיים הבדל במונח חזקה במקרקעין לבעלות. נראה שאכן הכוונה לדיירות מוגננת שהינה זכות חזקה.
קראתי פעם שזו הכוונה. לא מוצא החוק לתיקון הפקודה בה הוסיפו את הסעיף, אז לא יכולתי לחפש את דברי ההסבר לחוק.
אני כמעט בטוח שכאן לדוגמא, מתייחסים לסעיף הזה (3). וגם הם הבינו שמדובר על זכות דיירות מוגנת.

לא. בגלל שאני מבין שיש חילוק בין זכות במקרקעין (שמוחרג רק בישראל), לזכות חזקה במקרקעין (שמוחרג תמיד), לכן בבעלות רגילה, יש רק את הפטור לפי מסמק.

עריכה: לא משנה אם אני צודק או טועה, נראה לי שחפרתי מספיק... גם להבנתי, זה כמעט אף פעם לא מעשי...

עריכה 2: בכתבה א @Nina T v לינקקה מגלובס, 2 עורכי הדין גם הבינו כך. הם פשוט טוענים שאולי ניתן להחיל את זה אפילו על בעלות רגילה. לדעתי, זה לא מחזיק מים.

מאד מקווה שיחזיק מים. מדובר על סכום מס מאד גבוה. אתה צודק לגבי זכות חזקה במקרקעין והקשרה לדיירות מוגנת, דמי מפתח. בכל אופן פניתי לרשות המיסים טרם אפנה טת הלקוחה לעורך דין יקר שיכתוב מכתב עמדה

מתייחסים לסעיף הזה (3). וגם הם הבינו שמדובר על זכות דיירות מוגנת.

עריכה 2: בכתבה לינקקה מגלובס, 2 עורכי הדין גם הבינו כך. הם פשוט טוענים שאולי ניתן להחיל את זה אפילו על בעלות רגילה. לדעתי, זה לא מחזיק מים.

יפה. אין ספק שהעדר הגדרה מפורשת בפקודה ל"זכות חזקה במקרקעין" משאירה מקום לפרשנויות.

יפה. אין ספק שהעדר הגדרה מפורשת בפקודה ל"זכות חזקה במקרקעין" משאירה מקום לפרשנויות.
זה כנראה כתוב מפורש בדברי ההסבר לחוק (=בשביל מה הוסיפו את הסעיף הזה).

@רוני מאז תגובתך האחרונה פה נוסף פיחות בפאונד אל מול השקל בערך בכ10%. אני מאמין יותר בגלל עוצמת השקל ולא תזוזות של הפאונד.

האם אתה חושב שהגבלות על ריבוי נכסים (או חדרי שינה) שחלים על מקומיים יחולו גם עלי משקיעי חוץ?
עד כמה קל לקבל משכנתאות מרובות לנכסים באנגליה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ה איך להיות בעל רכב וגם מנימליסט ;) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
Z עוד סיבה לא להיות רשום כנשוי בישראל. אוף טופיק 41
נ האם להיות חבר מועדון? (צרכנות ברשתות) צרכנות פיננסית 27
א איך יכול להיות שאג"ח מדינה לא צמוד עם מח"מ גבוה נותן תשואה נמוכה\דומה למק"מ? שוק ההון 2
F ראיית חשבון מבלי להיות רואה חשבון פוסטים מאיכות נמוכה 5
ס האם ללמוד חשבונאות גם אם לא ארצה להיות רואה חשבון התפתחות אישית 3
D חברות :"בדק בית" של דירה ישנה, אך משופצת, האם מומלץ? ויש ריח רע של ביוב באחד החדרים, מה יכולה להיות הסיבה? נדל"ן 18
Z-Matrix ריבית של 4.2% עבור פקדון דולרי... איך זה יכול להיות? שוק ההון 54
ד הצעת מחיר ראשונה במכירת דירה נוטה להיות ההצעה הכי טובה? נדל"ן 10
נ מעוניין לעבור להיות יועץ עצמאי בתחום שלי, לפי פרוייקטים בתחום המומחיות שלי, התפתחות אישית 4
ז להיות פראייר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
T להיות אנג׳ל בישראל השקעות אלטרנטיביות 12
שם משתמש בעייתי האם נייר מחכה מדד יכול להיות "בועה"? שוק ההון 21
Y בנצ׳מרק של כמה בכלל אמור להיות לי בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
C האם יכול להיות שאינדיקטורים מסויימים אופיניים למניות מסוימות? שוק ההון 5
א איך אני נהיה מפתח טוב יותר ומעלה את הסיכויים שלי להיות מקודם? התפתחות אישית 6
E זו סיבה מספיקה להיות זכאי לפיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Tsachi01 האם קופאית בסופר יכולה להיות סולידית? אוף טופיק 53
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
פ יכול להיות שכולנו משלמים מעל 70% מס על ההכנסה? מיסים 46
F IRA != חשבון פטור (או: עד כמה מסובך יכול להיות תיק הפנסיה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 70
oferM המשלוחים מאליקספרסס הפכו להיות איטיים. למי הפתרונים? אוף טופיק 11
א מסחר בASX עמלות. יכול להיות שבנק ירושלים עדיף? שוק ההון 6
P הפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי, לשכיר שהפסיק להיות עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
mudale222 יכול להיות ארביטראז' מעניין על קמהדע שוק ההון 22
N כמה זמן יקח לקרן זרה זולה להיות משלמת יותר ממקומית יקרה יותר? שוק ההון 3
S להתפטר? או להיות מפוטר? התפתחות אישית 30
ל מתעתד להיות עצמאי אוף טופיק 1
ד לימודי משפטים כדי להיות עורך דין אוף טופיק 76
A האם קרנות פנסיה ברירת מחדל צפויות להיות עם גרעון אקטאורי שלילי משמעותי? צרכנות פיננסית 108
L להיות מורה בגילאי ה30 התפתחות אישית 17
ה בן 21- רוצה להיות חוקר. רק הייטקיסטים יכולים לשרוד במדינה? יומני מסע אישיים 143
א להיות שמחה עם מה שיש לי ולשאוף קדימה - איך עושים את זה? יומני מסע אישיים 25
א להיות ערפד בשוק ההון שוק ההון 17
J האם עדיף להשקיע בפוליסת חיסכון אם אני מעדיף להיות פחות מושקע רגשית? שוק ההון 23
ד להיות חייל סולידי יומני מסע אישיים 100
א חילוק ההשקעות - האם חייב להיות שווה בשווה? שוק ההון 7
ל שאלה- למה לא הלכתם להיות במגזר הציבורי? התפתחות אישית 8
D פירוט עובר ושב של הבנק (בינלאומי) הפך להיות מסובך ובלתי מובן צרכנות פיננסית 11
S רוצה להיות סגור על עצמי לגבי למי להצביע בבחירות אוף טופיק 80
ג יכול להיות שזה אף פעם לא משתלם לעבור בין קרנות? שוק ההון 12
סול קרן פנסיה- חייבת להיות מנייתית? צרכנות פיננסית 5
ס הולך להיות משעשע, אשמח ליעוץ אוף טופיק 61
הק995 האם קופות IRA לא נזילות חייבות להיות מושקעות פאסיבי? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה