• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

IRA != חשבון פטור (או: עד כמה מסובך יכול להיות תיק הפנסיה)

FreeAgent

משתמש רגיל
דירוג
322
[מצטער אם זה לא החלק הנכון בפורום - נראה לי יותר מתאים כאן מאשר בפינת המשקיעים? למרות שרוב הנושא הוא מס רווח הון]
ניסיתי לענות על השאלה: איך וכמה מהכסף בחסכונות הפנסיוניים שלי יהיו זמינים - כמה אפשר/כדאי/חייב לקבל כקצבה וכמה אפשר יהיה למשוך הונית. ממה שהבנתי יש לי הרבה סוגים שונים של כספים, עם חוקים שונים. אני אשמח אם יוכלו כאן לאשש/לתקן את מה שמצאתי.

[יש קשר לIRA וחשבון פטור, אני אגיע לזה]

תגמולים - בקרן פנסיה מקיפה ובקופת גמל - עד תקרה מסוימת, הכספים הם ל'קצבה מזכה' - כלומר הם היו פטורים ממס בהפקדה וישלמו מס לפי מדרגות במשיכה. עם פטור מקסימלי, קצבה מעל 20,129 (לפי הפטור המקסימלי ב2025) מגיעה למס שולי של 31% - יותר ממס רווח הון, למרות שרוב הכספים יהיו רווח הון. אין דרך להתחמק מזה, חוץ מלמשוך עם קנס של 35% - ואז יהיה מס רווח הון משם והלאה, אבל הקנס גדול מדי.
ניתן להוון כספים מעבר לקצבה מינימלית, בתשלום אותו מס.
(אם מעלים את הקצבה עוד יותר, ב6000 בערך, המס השולי הופך ל35% ואז משיכה 'שלא כדין' לוקחת אותו מס כמו הקצבה? איך זה הגיוני?)

תגמולים מעבר לתקרה - בקופת גמל - משלמים מס בהפקדה ומיועדים ל'קצבה מוכרת' - לא משלמת מס במשיכה. ניתן להוון, בתשלום מס של 15% רווח הון נומינלי.

פיצויים - בקרן פנסיה ובקופת גמל - עד לאחרונה (2017?) היו פטורים ממס ולכן ל'קצבה מזכה'. היום פיצויים מעל התקרה משלמים מס בהפקדה ולכן פטורים במשיכה (אז גם כאן יש פיצויים לקצבה מזכה ופיצויים לקצבה מוכרת)

קרן השתלמות - עד לתקרה, הכספים פטורים ממס במשיכה עם ותק. מעל התקרה, הם משלמים מס רווח הון כמו כל השקעה פרטית. הכספים שבקרן השתלמות מעל התקרה בעצם משלמים דמי ניהול תמורת דחיית אירועי המס למועד המשיכה. לא משתלם, לדעתי.

אני מקבל כמה מסקנות שהפתיעו אותי:
* החשבון עם המס רווח הון הכי גבוה (שם כדאי לשים את החלק של התיק עם תוחלת התשואה הנמוכה, כמו אג"ח) הוא קרן הפנסיה (עליה יש שליטה רק חלקית) והכספים בקופת גמל המיועדים לקצבה מזכה (שם אפשר לנהל IRA, אבל לא יודע אם אפשר להפריד את הכספים הפטורים מהמוכרים).
* בקרן ההשתלמות יש כספים מעבר לתקרה שמשלמים דמי ניהול סתם - אם אפשר למשוך אותם ולהעביר לחשבון הממוסה, זה עדיף (הם משלמים מס רווח הון בכל מקרה, ודמי ניהול יקרים יותר מעלויות אירוע המס באיזון התיק).
* עדיין לא גיליתי איך אני יכול לגלות כמה פה וכמה פה. שאלתי את חברת הפנסיה, והם אמרו שהם יחזרו אלי. שאלתי את סוכן הקופת גמל (שאני עובר אליה כרגע) והוא אמר שהוא יוציא לי דוח כזה. נשמע כמו חיכוך גבוה.

קה״ש עם הפקדות מעל התקרה זה חשבון עם *דחיית מס*.
זה נורא שימושי למי שקצת יותר פעיל ולא רק מחזיק VT.
וגם יש מספיק דרכים לקבל דמי ניהול סבירים באזור 0.2%.

נערך לאחרונה ב:
בהחלט - אם אתה מתחזק תיק פעיל, דחיית מס היא הטבה נהדרת. אם אתה רק מחזיק קרן אחת, דחיית המס לא קיימת (זו אותו אירוע מס כמו בתיק ממוסה).
גם אם אתה מחזיק נייר שמשלם דיבידנדים שלא מוסו כבר לגמרי במקור - הקה"ש הופכת לקרן צוברת.

אותי מעניינת כרגע המקסנה הראשונה - קראתי כאן שבגלל שיקולי המס, כדאי להחזיק את האג"ח בממוסה ואת המניות בפטור, וכך עשיתי בינתיים - את הכספים הפנסיוניים למנייתי (בקרוב IRA) ואג"ח במשקל מתאים בממוסה. אבל נראה שעדיף להעביר חלק מתאים בפנסיה לאג"ח ולהחזיק מניות בממוסה

אותי מעניינת כרגע המקסנה הראשונה - קראתי כאן שבגלל שיקולי המס, כדאי להחזיק את האג"ח בממוסה ואת המניות בפטור
פספסת את החלק שאפשר לקבל פטור מסוים ממס על קצבה מזכה, שמדרגת המס של ה-31% היא הגבוהה ביותר (כלומר רק על חלק מהכסף שנכנס לקצבה המזכה ועל הרווחים מהחלק הזה תשלם את המס ה"גבוה" יותר), שבגלל הקנס הפנסיה היא מקום שהרבה יותר "קל" להשקיע בו לטווח הארוך (לעומת תיק ממוסה שבו יותר "קל" לעשות שינויים / לנסות לתזמן).

כמו כן, בזמן שהזכרת שבקרן השתלמות יש דמי ניהול, גם בקרן פנסיה יש (וגם בקופת גמל) ובכל המקומות הם "מורידים" מהשווי של הטבות המס השונות.

שמדרגת המס של ה-31% היא הגבוהה ביותר (כלומר רק על חלק מהכסף שנכנס לקצבה המזכה ועל הרווחים מהחלק הזה תשלם את המס ה"גבוה" יותר)
תוכל להסביר? (פשוט לא בטוח שהבנתי)
על קצבה מזכה אפשר להגיע גם ל-47% (ומס יסף)

פספסת את החלק שאפשר לקבל פטור מסוים ממס על קצבה מזכה, שמדרגת המס של ה-31% היא הגבוהה ביותר (כלומר רק על חלק מהכסף שנכנס לקצבה המזכה ועל הרווחים מהחלק הזה תשלם את המס ה"גבוה" יותר), שבגלל הקנס הפנסיה היא מקום שהרבה יותר "קל" להשקיע בו לטווח הארוך (לעומת תיק ממוסה שבו יותר "קל" לעשות שינויים / לנסות לתזמן).
לא פספסתי את החלק הזה - כתבתי שהמס השולי הוא 31% - מעבר לסכום מסוים, כל שקל נוסף ישלם 31% מס. אם אפשר "להעביר" את העודף הזה (לדוגמה, להשקיע שם חלק בנכסים עם תוחלת נמוכה במקום בחשבון עם מס נמוך יותר), זה כדאי.
לא הבנתי את החלק השני. אם קל לא למשוך את קרן הפנסיה, אז צריך להתייחס אליה מבחינת חלוקת התיק כאילו המס בה נמוך יותר מהתיק הממוסה? גם אם יהיה בה מספיק צבירה שכל תוספת משלמת מס גבוה יותר?

לדעתי טענות על מה קל יותר או פחות הן אינדיווידואליות. יש אנשים שקשה להם מאוד לנסות לתזמן את השוק, או בכלל לסטות מתכנית ההשקעה שלהם. אפשר גם לטעון שבקרן פנסיה קל מאוד לעשות שינויים - אני שולח טופס אחד עם חלוקה חדשה למסלולים, וכל עבודת המכירה/קנייה נעשית בשבילי.

כמו כן, בזמן שהזכרת שבקרן השתלמות יש דמי ניהול, גם בקרן פנסיה יש (וגם בקופת גמל) ובכל המקומות הם "מורידים" מהשווי של הטבות המס השונות.
כמובן. אבל שם אתה מקבל תמורה על דמי הניהול בצורת הטבת המס - פטור חלקי או מלא, לא רק דחיית מס. לשלם דמי ניהול בשביל אפס הטבה (אם אתה מחזיק נייר אחד, מוכר אותו פעם אחת במשיכה ומשלם מס רווח הון מלא כי הכספים היו מעבר לתקרה) זה סתם לשלם.
גם יש שם קנס יציאה שהוא גבוה מספיק למנוע אותך מלפדות את הקרן (אלא אם כן אתה חושב שתוכל להכות את השוק ב2+ אחוזים). לקרן השתלמות שיש בה רק כספים מעבר לתקרה (לא יודע אם אפשר להרכיב חיה כזו) אין קנס יציאה בכלל - אתה תשלם מס רווח הון מלא במשיכה ללא תלות במועד המשיכה. אני לא יודע מה המצב של כספים מעבר לתקרה בקרן השתלמות 'רגילה' - האם אפשר למשוך אותם בלי לפגוע במועד הותק ומצב הקרן באופן כללי

תוכל להסביר? (פשוט לא בטוח שהבנתי)
על קצבה מזכה אפשר להגיע גם ל-47% (ומס יסף)
בתרחיש שהוא תיאר הוא הגיע ל-31% שזה יותר מ-25%, אולי לא הייתי ברור אבל התכוונתי ביחס לתרחיש שלו (הוא הציג את זה כאילו הכל ממוסה יותר מרווח הון, כשבפועל זה לא נכון).

לא פספסתי את החלק הזה - כתבתי שהמס השולי הוא 31% - מעבר לסכום מסוים, כל שקל נוסף ישלם 31% מס. אם אפשר "להעביר" את העודף הזה (לדוגמה, להשקיע שם חלק בנכסים עם תוחלת נמוכה במקום בחשבון עם מס נמוך יותר), זה כדאי.
כמו שציין יעקב, מעל סכום מסוים (נניח ויש לך הכנסות נוספות במהלך השנה) אתה יכול לשלם גם יותר מ-31% מס על הקצבה המזכה, השאלה היא מה תכנית הפרישה שלך.

לדעתי טענות על מה קל יותר או פחות הן אינדיווידואליות
אולי, ובכל זאת יש נתונים סטטיסטיים.
כמו כן, די ניכר מהפוסט הראשון שלך שהקנס אפקטיבי נגדך (לא ששינוי מסלול זה לא "מסוכן" אבל לפחות נדמה שאתה לא תמשוך את הכסף).

לא הבנתי את החלק השני. אם קל לא למשוך את קרן הפנסיה, אז צריך להתייחס אליה מבחינת חלוקת התיק כאילו המס בה נמוך יותר מהתיק הממוסה?
לאו דווקא, אבל נראה לי סביר יותר להאמין בדחיית המס בקרן פנסיה מאשר בתיק ממוסה (ושוב, זה נכון שקיים סיכון עדיין לשינויי מסלול ואפילו משיכה מוקדמת עם קנס, אבל אני חושב שההיקפים שבהם זה קורה נמוכים יותר).

אבל שם אתה מקבל תמורה על דמי הניהול בצורת הטבת המס - פטור חלקי או מלא, לא רק דחיית מס
בקרן השתלמות אתה מקבל גם כן פטור חלקי ממס, לא הבנתי איך זה שונה לטענתך.

בתרחיש שהוא תיאר הוא הגיע ל-31% שזה יותר מ-25%, אולי לא הייתי ברור אבל התכוונתי ביחס לתרחיש שלו (הוא הציג את זה כאילו הכל ממוסה יותר מרווח הון, כשבפועל זה לא נכון).
איך תארתי את זה ככה? כתבתי במפורש 'מדרגות מס', 'מס שולי' ("מס שולי הוא המונח לתיאור מדרגת מס הכנסה הגבוהה ביותר מתוך משכורתו של עובד"). הנושא הוא רק כספים מעל תקרה מסוימת, והמס החל עליהם. ברור שיש חלק מהקצבה שלא משלמת מס וחלק שמשלם מס נמוך.

תגמולים מעבר לתקרה - בקופת גמל - משלמים מס בהפקדה ומיועדים ל'קצבה מוכרת' - לא משלמת מס במשיכה. ניתן להוון, בתשלום מס של 15% רווח הון נומינלי.

פיצויים - בקרן פנסיה ובקופת גמל - עד לאחרונה (2017?) היו פטורים ממס ולכן ל'קצבה מזכה'. היום פיצויים מעל התקרה משלמים מס בהפקדה ולכן פטורים במשיכה (אז גם כאן יש פיצויים לקצבה מזכה ופיצויים לקצבה מוכרת)
עד כמה שאני מבין ההפקדות שמשוייכות לקצבה מוכרת הן כל ההפקדות שלא התקבלו עבורן הטבת מס בזמן ההפקדה. כלומר גם הפקדות המעסיק לתגמולים ופיצויים מעבר לתקרות הרלבנטיות כפי שכתבת, אבל גם הפקדות העובד לתגמולים מעבר לתקרה המזכה בהטבת מס (609 ש"ח בחודש בשנת 2021).
פרקטית, בשכר גבוה חלק גדול מאוד מההפקדות הוא באחת הקטגוריות האלו, וזה מוריד את שיעור המס האפקטיבי (הממוצע) שהכסף בפנסיה / קופ"ג יהיה חייב בו.

החשבון עם המס רווח הון הכי גבוה (שם כדאי לשים את החלק של התיק עם תוחלת התשואה הנמוכה, כמו אג"ח) הוא קרן הפנסיה (עליה יש שליטה רק חלקית) והכספים בקופת גמל המיועדים לקצבה מזכה (שם אפשר לנהל IRA, אבל לא יודע אם אפשר להפריד את הכספים הפטורים מהמוכרים).
מעבר לנקודה הקודמת לגבי המס האפקטיבי, החישוב פה הוא קצת טריקי כי זה נכון שבכספים של קצבה מזכה גם הקרן וגם הרווח יהיו חייבים במס שולי, אבל צריך לזכור שמדובר בכסף ש(בקירוב )מראש לא שילמת עליו מס שולי בכלל. למעשה המס השולי נדחה מרגע קבלת ההכנסה לרגע הפרישה (= אתה מקבל מינוף "חינם" על חשבון המדינה).
תחושת הבטן שלי היא שמבחינת אופטימיזציית מיסוי, עדיף לכוון את החלק של התיק עם תוחלת התשואה הגבוהה לפנסיה (על פני חשבונות ממוסים רגילים) אבל עדיין לא הצלחתי להסביר לעצמי למה אז בהחלט ייתכן שאני מפספס :)

עדיין לא גיליתי איך אני יכול לגלות כמה פה וכמה פה. שאלתי את חברת הפנסיה, והם אמרו שהם יחזרו אלי. שאלתי את סוכן הקופת גמל (שאני עובר אליה כרגע) והוא אמר שהוא יוציא לי דוח כזה. נשמע כמו חיכוך גבוה.
יצא לי לנסות להבין את זה כמה פעמים וממדגם לא מייצג, חברות הפנסיה לא מצטיינות בלסמן ולתעד את הסטטוס של כל שקל בקופה (או שאולי האשמה היא במעסיקים שלא מדווחים כמו שצריך?).
אם מבצעים ניודים ואיחודים של קופות אז בכלל אפשר לשכוח מרישום מדוייק. אם אני לא טועה @נדב הזכיר באחד הפוסטים באתר שלו שברשות שוק ההון מודעים לבלגן ומנסים למצוא פתרונות.
בינתיים אני מחשב לעצמי את החלוקה בין הסכומים (לפי ההפקדות שאני יודע שהיו) ואני מקווה שמתישהו עד שאפרוש תהיה דרך לתקן את הרישומים.

אבל גם הפקדות העובד לתגמולים מעבר לתקרה המזכה בהטבת מס (609 ש"ח בחודש בשנת 2021).
זוהי התקרה להטבת הזיכוי על ההפקדה.
לטובת קצבה מוכרת התקרה היא 7% מהשכר הממוצע במשק (ב-2021 - 10,551 ולכן - 739 ש"ח לחודש). אני חושב על זה כמעין "השתתפות עצמית" שצריך לספוג כדי לקבל את הקצבה המוכרת (אבל בתכלס אם היה אופציה לקטום הייתי קוטם ב-609).

פרקטית, בשכר גבוה חלק גדול מאוד מההפקדות הוא באחת הקטגוריות האלו, וזה מוריד את שיעור המס האפקטיבי (הממוצע) שהכסף בפנסיה / קופ"ג יהיה חייב בו.
אני לא חושב שזה נכון למזג הכל ביחד ולדבר על שיעור מס ממוצע. כמו שמתייחסים לכלי החיסכון השונים בתיק בנפרד. תחשוב על זה כעל שתי קרנות: באחת יש כספים פטורים (מעל התקרה) ותשלם קצבה מוכרת ללא מס. השנייה היא הקרן ה'רגילה', שתשלם קצבה מזכה עם מס לפי מדרגות. מעל סכום מסוים, המס השולי בקרן השנייה נהיה גבוה, ואז אפשר לחשוב על להוון את העודף, בין אם בפועל ובין אם דרך הסטת החלקים בתיק.
בפרישה תהיה הפרדה כזו: בהתחשבנות המס יקבעו איזה סכום פטור ומה גובה הקצבה המוכרת ומה גובה הקצבה המזכה.
אפשר (אולי?) גם להפריד אותם בפועל: לפתוח קופת גמל ולהעביר אליה רק את הכספים הפטורים.
באותה מידה אפשר להעמיד פנים שניתן לחלק את הקרן לקצבה מזכה לחמש קרנות: אחת פטורה ממס, אחת ממוסה ב10%, אחת ב14%, אחת ב20% ואחת ב31%

מעבר לנקודה הקודמת לגבי המס האפקטיבי, החישוב פה הוא קצת טריקי כי זה נכון שבכספים של קצבה מזכה גם הקרן וגם הרווח יהיו חייבים במס שולי, אבל צריך לזכור שמדובר בכסף ש(בקירוב )מראש לא שילמת עליו מס שולי בכלל. למעשה המס השולי נדחה מרגע קבלת ההכנסה לרגע הפרישה (= אתה מקבל מינוף "חינם" על חשבון המדינה).
תחושת הבטן שלי היא שמבחינת אופטימיזציית מיסוי, עדיף לכוון את החלק של התיק עם תוחלת התשואה הגבוהה לפנסיה (על פני חשבונות ממוסים רגילים) אבל עדיין לא הצלחתי להסביר לעצמי למה אז בהחלט ייתכן שאני מפספס :)
כן, בקרן לקצבה מזכה מדובר בדחיית מס משמעותית מאוד - מההפקדה ולא רק אירועי מס. אם אתה מושך את הכסף ומשלם 35% קנס, אתה צריך להשיג 2% תשואה עודפת על פני יותר מעשרים שנה כדי לחפות על זה - לא אפשרי בעליל (לא סביר שהאי יעילות של ניהול הקרן כל כך גרוע שהוא מפגר אחרי המדד ב2%, ואי אפשר 'להכות' את המדד עשרים שנה).
אבל הנושא כאן הוא הכסף שכבר יושב בקרן, ובמיוחד ב"קרנות" הממוסות יותר מתוך החמש המדומות שלנו. כשקשה לי להסביר את האינטואיציה, אני עושה סימולציה. קח שני חשבונות, אחד ממוסה ב25% על הרווח, השני ב31% על כל המשיכה. אחד נותן 7% תשואה והשני 2%. מי עדיף לשים איפה?
מסתבר שיש עדיפות לחלוקה ה'הגיונית' (תשואה נמוכה במס הון, תשואה גבוהה במס-שולי-גבוה), אבל של פחות מחמש אחוז, גם אחרי 30 שנה.
מול ה"קרן" של 20% מס שולי, התוצאה נראית מפתיעה: הקרן מס שולי נותנת נטו נמוך יותר ב24 שנה הראשונות (לוקח 24 שנה לריבית-דריבית לעקוף את המס שחל על כל הקרן במשיכה), אבל כבר מהשנה הראשונה עדיף לשים בה את החלק עם התוחלת תשואה הגבוהה.
בעצם זה הגיוני: אם המס במשיכה הוא 25% על כל הסכום, זה לא משנה איזה חלק אתה שם באיזה קרן (כי המס על הרווח יהיה אותו דבר, ואת המס על הבסיס הראשוני אתה משלם בלי קשר לכמות הרווח).
אז אם אני יכול 'לכוון' כך שהאג"ח הוא ב"קרן" עם המס הגבוה, זה עדיף לי. אבל פחות משהייתי חושב, כנראה. בשביל 3% יותר כסף בפרישה אני אוותר על הכאב ראש הזה. וזה הרבה פחות מ3% - זה 3% כפול החלק של הכספים שמעבר למדרגת המס בחלק המזכה של הפנסיה.
גם ההיפך נכון - להשתמש בכלי פטור ממס (קה"ש) זה יעיל משמעותית מאשר החשבון הממוסה. אבל קרן פנסיה, שמשלמת 10% מס, וכספים פטורים (שמשלמים 15% נומינלי בהיוון) נותנים יתרון הרבה יותר קטן, אז פחות חשוב "לדחוף" את האג"ח החוצה מהם.

יצא לי לנסות להבין את זה כמה פעמים וממדגם לא מייצג, חברות הפנסיה לא מצטיינות בלסמן ולתעד את הסטטוס של כל שקל בקופה (או שאולי האשמה היא במעסיקים שלא מדווחים כמו שצריך?).
אם מבצעים ניודים ואיחודים של קופות אז בכלל אפשר לשכוח מרישום מדוייק. אם אני לא טועה @נדב הזכיר באחד הפוסטים באתר שלו שברשות שוק ההון מודעים לבלגן ומנסים למצוא פתרונות.
בינתיים אני מחשב לעצמי את החלוקה בין הסכומים (לפי ההפקדות שאני יודע שהיו) ואני מקווה שמתישהו עד שאפרוש תהיה דרך לתקן את הרישומים.
זה ממש מדאיג.

עם פטור מקסימלי, קצבה מעל 20,129 (לפי הפטור המקסימלי ב2025) מגיעה למס שולי של 31% - יותר ממס רווח הון

מעבר לסכום מסוים, כל שקל נוסף ישלם 31% מס. אם אפשר "להעביר" את העודף הזה

אפשר ״למשוך״ קצבה עד דרגת המס הרצויה לך ואת השאר להשאיר בפנסיה (מה שבתגמולים הכוונה) ולהוריש ללא מס.

אפשר להעביר טפסי 106 לקופות בסוף שנה והם יבצעו את התיקון ולאחר מכן פשוט להקפיד שהמעסיק ידווח כנדרש.

אפשר להעביר טפסי 106 לקופות בסוף שנה והם יבצעו את התיקון ולאחר מכן פשוט להקפיד שהמעסיק ידווח כנדרש.

@נדב , מנצל לשאול:

1. בעיה לבנות על זה. אני עובד מדינה והמעסיק לא מסוגל לדווח כנדרש למרות שהערתי את תשומת ליבו מספר פעמים. יותר מזה, אצלי מתבצעת חלוקה בין פנסיה/לביטח מנהלים ובשניהם הקצבה המוכרת 0 למרות שבשתי ההפקדות אני עובר את התקרה.

2. האם טפסי 106 מספיקים כדי לפתור את העניין? נניח ועד הפרישה עברתי 10 פעמים חברות שונות, האם טפסי 106 יספיקו כדי לעשות סדר לפני הפרישה או שצריך לסנכרן בין כל החברות? הרי יש גם רווחים שנצברו בהפקדות. אני ניסיתי להסדיר את העניין בחברה אחת ולקח לי כמעט חצי שנה. מאז אני מפחד לנייד את הקופות לחברה אחרת.

עירבבת בין גמל לקצבה וגמל להשקעה, אלה 2 מוצרים שונים לגמרי שרק נקראים בשמות דומים.

פתרון לבעיית המיסוי אם אתה לא צריך את הכסף של הפנסיה, לאחר הפרישה להעביר הכל לקופת גמל לקצבה ואז היורשים יקבלו אותו פטור ממס.
שים לב שאם הכסף נשאר בקרן הפנסיה אם קיימים יורשים לפי התקנון של קרן הפנסיה הם יקבלו קצבה חודשית ולא את כל הכסף פטור ממס, לכן כדאי להעביר לקופת גמל לקצבה.

החשבון עם המס רווח הון הכי גבוה (שם כדאי לשים את החלק של התיק עם תוחלת התשואה הנמוכה, כמו אג"ח) הוא קרן הפנסיה (עליה יש שליטה רק חלקית) והכספים בקופת גמל המיועדים לקצבה מזכה (שם אפשר לנהל IRA, אבל לא יודע אם אפשר להפריד את הכספים הפטורים מהמוכרים).
כדאי לקרוא את הפוסט של @נדב בנושא חוזר מרכיבי חשבון בקופת גמל. להבנתי אפשר בעת הפרישה להחליף בין קצבה מוכרת במוצר אחד לקצבה מזכה במוצר אחר, כל עוד סה"כ הקצבה מכל סוג נשאר זהה. ספציפית יש בפוסט סעיף "צביעת כספים פטורים ממס להגדלת הקצבה" לפיו אפשר לסווג תגמולים בקרן הפנסיה כקצבה מוכרת בשביל לקבל קצבה פטורה ממס, תמורת סיווג תגמולים בקופת גמל כקצבה מזכה אותה אפשר להוריש בפטור ממס.

כדאי לקרוא את הפוסט של @נדב בנושא חוזר מרכיבי חשבון בקופת גמל. להבנתי אפשר בעת הפרישה להחליף בין קצבה מוכרת במוצר אחד לקצבה מזכה במוצר אחר, כל עוד סה"כ הקצבה מכל סוג נשאר זהה. ספציפית יש בפוסט סעיף "צביעת כספים פטורים ממס להגדלת הקצבה" לפיו אפשר לסווג תגמולים בקרן הפנסיה כקצבה מוכרת בשביל לקבל קצבה פטורה ממס, תמורת סיווג תגמולים בקופת גמל כקצבה מזכה אותה אפשר להוריש בפטור ממס.
נשמע מסובך אך מעולה. תודה!
אז אם הבנתי נכון: מעבירים את הסיווג של כספים מוכרים לקרן אחת ומושכים ממנה קצבה מוכרת. שאר הכספים (נמצאים בקופת גמל) מהוונים או משאירים בקופה והם יהפכו לירושה ללא מס (כספים שחייבים ב15% נומינלי עדיין יהיו חייבים, כספים שהיו חייבים במס שולי לא).

מה קורה אם רוצים למשוך את הכספים שנשארו בקופת גמל? עושים 'קיבוע זכויות' שני? אני מניח שאותם חוקים חלים, לא? (כספים מוכרים אפשר להוון עם 15% מס וכספים מזכים ישלמו מס שולי)

אני לא חושב שזה נכון למזג הכל ביחד ולדבר על שיעור מס ממוצע. כמו שמתייחסים לכלי החיסכון השונים בתיק בנפרד. תחשוב על זה כעל שתי קרנות: באחת יש כספים פטורים (מעל התקרה) ותשלם קצבה מוכרת ללא מס. השנייה היא הקרן ה'רגילה', שתשלם קצבה מזכה עם מס לפי מדרגות. מעל סכום מסוים, המס השולי בקרן השנייה נהיה גבוה, ואז אפשר לחשוב על להוון את העודף, בין אם בפועל ובין אם דרך הסטת החלקים בתיק.
בפרישה תהיה הפרדה כזו: בהתחשבנות המס יקבעו איזה סכום פטור ומה גובה הקצבה המוכרת ומה גובה הקצבה המזכה.
אפשר (אולי?) גם להפריד אותם בפועל: לפתוח קופת גמל ולהעביר אליה רק את הכספים הפטורים.
באותה מידה אפשר להעמיד פנים שניתן לחלק את הקרן לקצבה מזכה לחמש קרנות: אחת פטורה ממס, אחת ממוסה ב10%, אחת ב14%, אחת ב20% ואחת ב31%
אני חושב שזו הייתה דרך ההסתכלות הנכונה אם באמת אפשר היה להפריד בין הכספים כמו שכתבת. בפועל אני לא מכיר דרך כזו היום (אולי חוץ מלהפקיד מראש את התשלומים הפטורים והלא-פטורים לקרנות אחרות?), ולכן בעיני המצב הוא כזה:
בפרישה תהיה התחשבנות כלשהי שתחלק את הרווחים בקופה בין רווחים שמקורם בתשלומים (הפקדות) פטורים לכאלו שאינם פטורים. נניח לצורך העניין שהרווחים שמקורם בתשלומים שאינם פטורים יהיו X אחוזים מכלל הרווחים. זה אומר שכל שקל נוסף שיתקבל כתוצאה מתשואה עד אז יהיה חייב במס שולי על X אגורות מתוכו, ובמס 15% נומינלי (או פטור במקרה של קצבה) על השאר. עכשיו אפשר, בהינתן ההנחות על המס השולי בפרישה, להבין מה המס האפקטיבי שהרווחים יהיו חייבים בו.
אם יש דרך לפצל בין הסכומים הפטורים והלא-פטורים אני מסכים שאין צורך להסתבך ואפשר להסתכל על החלקים האלו בנפרד.

האם טפסי 106 מספיקים כדי לפתור את העניין? נניח ועד הפרישה עברתי 10 פעמים חברות שונות, האם טפסי 106 יספיקו כדי לעשות סדר לפני הפרישה או שצריך לסנכרן בין כל החברות?
1. אם תרצה לבחור בחברה ספציפית שאצלה תרשם הקצבה המוכרת תידרש לסנכרן בין החברות
2. טפסי 106 יסייעו בתיקון סיווג. נניח בהלמן אלדובי יש לך את הרובד השני והוא לא סווג תקין. ניתן באמצעות טופס 106 לתקן את הסיווג בהלמן אלדובי.

לגבי תיקון בגמל הוא לא מורכב לגבי דיווחי עבר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11
N פתיחת חשבון מסחר לטובת קופ"ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
N IRA עם קרן קטנה. אף חברה לא מוכנה לפתוח לי חשבון.. פוסטים מאיכות נמוכה 13
פ מס ירושה על השקעה בקרן אמריקאית במסגרת חשבון השתלמות IRA מיסים 8
K קופת גמל IRA או חשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R תקנות ניוד לקרן השתלמות בניהול אישי IRA - ניוד פנימי אל חשבון העמית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G חשבון IRA בקופ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E IRA בהלמן - זמן טיפול/פתיחת חשבון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א IRA, חשבון מסחר שוק ההון 2
Z חשבון IRA שוק ההון 4
U פתיחת חשבון השקעה רגיל או דרך השתלמות IRA? שוק ההון 8
Y פתיחת חשבון ROTH IRA ב IB עם אזרחות אמריקאית ו LLC שוק ההון 8
T השקעות בחו"ל - דרך קרן השתלמות IRA או דרך חשבון בברוקר זר? שוק ההון 10
yanosh34 חשבון IRA - האם חלוקת מניות חייבת במס שוק ההון 11
aeh ניהול חשבון פרישה אישי - IRA שוק ההון 0
א אינטרגמל SP500 בדמי ניהול של 0.35 VS חשבון IRA דרך קבוצת חסמבה צרכנות פיננסית 92
נ פתיחת חשבון קופת גמל IRA שוק ההון 4
A בחירה אופטימלית של ETF אמריקאיים עבור חשבון קרן השתלמות מסוג IRA שוק ההון 31
ל איך מנהלים IRA ביחד עם חשבון ממוסה כתיק אחד? שוק ההון 11
ל להתחיל להשקיע דרך קה"ש IRA או חשבון השקעות? שוק ההון 18
N קופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A קרן השתלמות IRA מגבלת קניה חודשית סנופי אירי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
L ניוד כספים IRA קה״ש + גמל שוק ההון 1
A מנגנון ה"דלת האחורית" ב- IRA אמריקני וניכוי במקור ע"י ברוקר מיסים 0
F האם ניתן לחזור מ-IRA לבית השקעות "רגיל"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
M קניה ומכירה של ניירות ערך גלובלנט IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרנות ריט ב IRA שוק ההון 6
V IRA קופות גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ttmoon קרן פנסיה IRA וETFs פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R קה"ש IRA Vs s&p פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
M קופת גמל IRA לתושבי חוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N דמי ניהול תיק ממוסה לעומת IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O קרן השתלמות IRA במגדל - לא ניתן להפקיד הפקדות חדשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 57
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U קרן השתלמות IRA בנק לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
N IRA - איחוד קרנות השתלמות וקופות גמל - קושי במעקב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
O קופת גמל IRA - אג״חים פוסטים מאיכות נמוכה 2
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
T מסלקה פנסיונית וקה״ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
O קופת גמל IRA בפרישה וקבלת קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
ttmoon סוגי הוצאות בקרן פנסיה אל מול קופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0

נושאים דומים

Back
למעלה