• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טעות בהגדרת תשואה לפדיון

• פותח הנושא ika
  • פורסם בתאריך

ika

משתמש רגיל
דירוג
165
במספר אתרים בהם ביקרתי וכן בספרים מוסבר המושג תשואה לפדיון תטך כדי הצבת הדרישה שהתשואה לפדיון המתקבלת היא תוך הנחה שכל תקבולי הריבית (הקופונים) מושקעים חזרה באג"ח (להבנתי, זה אומר שבכספי הקופון המתקבלים קונים אג"ח נוספים מאותו סוג).

בהסתכלות על נוסחאות החישוב של "תשואה לפדיון" וכן מתוך בחינת הנוסחה של פונקצית IRR לא הצלחתי להבין מהיכן נובעת ההנחה של השקעה מחדש של תקבולי הקופון.

בחיפושי הרבים להסברים ולתשובה מצאתי את המאמר המצורף אשר מזים את ההנחה ומאשש את הבנתי שחישוב "התשואה לפדיון" אינו מניח שתקבולי הריבית מושקעים חזרה באג"ח.

http://www.economics-finance.org/jefe/econ/ForbesHatemPaulpaper.pdf

בחרתי לחלוק עמכם הבנה זו.

להבנתי, התשואה לפדיון קושרת בין מחיר האג"ח הנוכחי, ריבית הקופון ומשך הזמן עד לפדיון האג"ח. במלים אחרות, ניתן לאמר שהתשואה לפדיון היא הריבית השנתית ( במודל של ריבית דריבית) שיהיה על משקיע לקבל על השקעתו הראשונית (מחיר הקניה של האג"ח) על מנת להחזיר את ההשקעה בהגיע מועד פדיון האג"ח.

על ידי חישוב התשואה לפדיון מקבלים למעשה מספר המאפשר השוואה בין אג"חים שונים בעלי מחיר שוק נתון, גובה קופון וזמן לפדיון, על מנת לקבל החלטות לגבי כדאיות ההשקעה (זה בודאי לא הפרמטר היחיד אבל בין החשובים שבהם).

מצד אחד, אני מבין את כותבי המאמר ומה שמפריע להם. מצד שני, אני מבין את כותבי ההגדרות והמדריכים, שתפקידם לא סתם להגדיר אלא להמחיש, לקרב, ולהסביר "למה זה טוב".

מישהו כאן מכיר משקיע שרוצה שיאפסו לו את הרווח? ריבית היוון זה קונספט קשה בפני עצמו, אבל ריבית היוון שנתפרת במיוחד עבור נכס ספציפי, במטרה לאפס את הרווח ממנו, זה אולי קונספט מבריק אבל לא כל כך אינטואיטיבי... :)

מילולית, המונח "תשואה לפדיון" שם דגש על פדיון, וזה מתחבר מצויין לרעיון של השקעה מחדש של התקבולים הקטנים לאורך הדרך עד שמקבלים פדיון אחד גדול בסוף. זה אולי גורם להטעיה קטנה, אבל בהחלט "מפיל את האסימון".

נערך לאחרונה ב:
@ika עברתי את אותו תהליך כמוך לגבי ה-common misconception הזה, כולל המאמר שקישרת אליו.
ניתן לאמר שהתשואה לפדיון היא הריבית השנתית ( במודל של ריבית דריבית) שיהיה על משקיע לקבל על השקעתו הראשונית (מחיר הקניה של האג"ח) על מנת להחזיר את ההשקעה בהגיע מועד פדיון האג"ח
פה לדעתי צריך לדייק:
מה שאמרת נכון רק אם ההשקעה לא מחלקת קופונים. במקרה זה התשואה לפדיון זהה לריבית השנתית על סכום הקניה.
אם ההשקעה מחלקת קופונים, אז התשואה לפדיון היא לא הריבית השנתית על סכום הקניה אלא על הסכום הנוכחי שמושקע בכל שלב, מה שנקרא outstanding internal investment במאמר השני שקישרת אליו.

אם מניחים בנוסף שהקופונים מושקעים מחדש בריבית שזהה לתשואה לפדיון, אז נקבל שהריבית על כל סכום הקניה זהה לתשואה לפדיון. וזה להבנתי מקור ה-misconception.

@ika עברתי את אותו תהליך כמוך לגבי ה-common misconception הזה, כולל המאמר שקישרת אליו.

פה לדעתי צריך לדייק:
מה שאמרת נכון רק אם ההשקעה לא מחלקת קופונים. במקרה זה התשואה לפדיון זהה לריבית השנתית על סכום הקניה.
אם ההשקעה מחלקת קופונים, אז התשואה לפדיון היא לא הריבית השנתית על סכום הקניה אלא על הסכום הנוכחי שמושקע בכל שלב, מה שנקרא outstanding internal investment במאמר השני שקישרת אליו.

אם מניחים בנוסף שהקופונים מושקעים מחדש בריבית שזהה לתשואה לפדיון, אז נקבל שהריבית על כל סכום הקניה זהה לתשואה לפדיון. וזה להבנתי מקור ה-misconception.

השקעת הקופונים חזרה באותו אג"ח מסבך מאוד את החישוב שכן כל השקעה מחדש כרוכה ברכישת האג"ח במחיר השוק במועד ההשקעה מחדש. הסיבוכיות הזו אינה משתקפת ב-IRR.

אם הקופונים המתקבלים מושקעים מחדש במכשיר פיננסי אחר הנותן ריבית קבועה, ניתן להשתמש בפונקציה MIRR לחשוב התשואה המתקבלת. ראה את המאמר בקישור הבא:
http://www.propertymetrics.com/blog/2015/10/28/how-to-use-the-modified-internal-rate-of-return-mirr/

מאותו מקור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
בובין חוט-השני קופ"ח כללית עשו טעות ואני משלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
Omer Daniel CSPX - טעות בגלובס? שוק ההון 0
ח טעות של בית ההשקעות צרכנות פיננסית 2
R טעות במכירת rsu שוק ההון 2
D טעות של הבנק בהפקדת שיק צרכנות פיננסית 11
L טעות במכירה של RSU מיסים 2
M טעות בהזנת נתוני פיקדון בנק - בוננזה או טעות נוראית? צרכנות פיננסית 12
לואי וו החייאת קרנות פנסיה בהראל - האם אנו מבצעים טעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
D הפסקת הפרשות לקרן פנסיה עקב טעות של נציגת שירות לקוחות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ טעות בחישוב מס מיסים 3
A טעות בטופס 867 או שאני לא יודע חשבון? מיסים 5
Y העברה בנקאית - אם מבוצעת טעות, מה קורה? צרכנות פיננסית 45
L לקחתי הלוואה בריבית אפס צמודה... טעות? צרכנות פיננסית 3
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
M טעות בתיק ההשקעות שוק ההון 4
unrealx טעות בחישוב מס בתלושי שכר אחרונים - איך מתקנים? מיסים 5
E פיצויים. עשיתי טעות שאמרתי את זה? צרכנות פיננסית 40
W טעות של סוכן צרכנות פיננסית 8
ש טעות בחשבון מניות שוק ההון 15
Wonko התמודדות עם טעות של מס הכנסה מיסים 9
shlomi171 טעות עקיבה iShares Core S&P 500 לעומת המדד? שוק ההון 5
א טעות בהעברה לאינטראקטיב ברוקרס שוק ההון 58
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
פשוט איחוד יחידות בקרן נאמנות גררה טעות בקניה שוק ההון 3
S טעות במספר טלפון במאגר מידע אוף טופיק 10
liranviper טעות של הרו"ח שלי בדוח למס הכנסה עבור IB ב- 2018 שוק ההון 15
L עברתי ממכבי מגן כסף, לזהב - עשיתי טעות? אמרו לי שכבר אין כסף מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
בורג אג"ח בתשואה שלילית, טעות או שהשוק חכם שוק ההון 26
נ טעות לטובה בחלוקת דיבידנדים שוק ההון 9
ל טעות מתודית במעקב ״שוקולד מריר״ או שאני פשוט חסר ידע? שוק ההון 1
S נראה לי שעשיתי טעות חמורה בחישובים... מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
yossik לאחר קניה בסופר ראיתם שיש טעות בחשבון לטובתכם צרכנות פיננסית 64
D האם עשיתי טעות? אוף טופיק 17
ח פקיד שומה עשה טעות לטובתי - האם אני מכוסה חוקית? שוק ההון 15
א טעות מעקב בקרן מחקה S&P500 שוק ההון 9
Summers צמצום טעות עקיבה, סיכון מנפיק וסיכון רגולטורי שוק ההון 38
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
liranviper מתקשה בהגדרת התיק שוק ההון 8
O תשואה דירה להשקעה נדל"ן 8
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
I מנגנון תשואה מובטחת בפנסיה כיצד הוא עובד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
K תשואה על נדל''ן במרכז נדל"ן 12
אבי.נהיר תשואה חסרת סיכון להשוואה נדל"ן 4
N תשואה לפדיון אף פעם לא נכונה שוק ההון 54
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
ח פער בין תשואה ממוצעת להחזר בפועל שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה