• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טיוטא לתיק - לאחר שהצקתי לרוב הפורום (ותודה לכולם)

אדם,
יש מקום עם הסבר לשימוש בסיסי ב-retrolyzer?

צריך לציין שהקרן הישראלית נקובה בשח אחרת ההשוואה היא לא נכונה.
חשבתי שזה משנה רק אם היא מגודרת או לא.
הרי נקובה בש"ח אבל חשופה למט"ח. כך שעליה ב1% אמורה להתבטא בעליה של 1%, לא?

חשבתי שזה משנה רק אם היא מגודרת או לא.
הרי נקובה בש"ח אבל חשופה למט"ח. כך שעליה ב1% אמורה להתבטא בעליה של 1%, לא?
להיפך. אם כבר אם היא מגודרת זה לא משנה. אם היא לא מגודרת איך אתה מגדיר עליה של 1%, לפי איזה מטבע? ואם היחס בין המטבעות השתנה?
אתה לא יכול להשוות שתי קרנות שנקובות במטבעות שונים בלי להמיר אותן למטבע אחיד, אחרת כל ההשוואה מאבדת תוקף.

תחשוב על הדוגמא הבאה:
נניח שאתה קונה מניות ב1000 ש"ח בשתי קרנות שונות שאחת נקובה ב$ והשניה בש"ח, ונניח שבתקופה הזאת 1$=4 ש"ח (כלומר 1000 ש"ח שווה ערך ל250$)
נניח שאחרי תקופה שער הדולר השתנה ככה ש1$ = 2 ש"ח, ונניח שהשווי הדולרי של שתי הקרנות עלה ל 500$
יוצא שקרן שנקובה בדולרים עלתה פי 2 (500$ = 2*250$), אבל קרן שנקובה בש"ח נשארה באותו שווי של 1000 ש"ח (500*2).
עכשיו כדי להשוות אתה צריך או להמיר את הקרן הראשונה לשקלים או להמיר את הקרן השניה לדולרים.

שלום

אני בהתלבטות לגבי אפשרויות השקעה של 140,000. מבלי להכנס לשיקולים או למטרת ההשקעה, רק אציין שאמנם זה החסכון היחידי שלי אבל אין לי משהו טוב יותר לעשות איתו - הוא מספר שנים בפק"מ בריבית 0%.
אציין גם כי התיק בנוי מקרן השתלמות (25,000) ועוד 125,000.
התיק לא כולל את הפנסיה, קרן השתלמות נוספת, וקרן חירום.
חלוקה מועדפת עלי - 60 מדדים מחקים מניות/40 אפיק סולידי - לא נקבע בשלב זה.
הבעיה היא שהוצעה לי פוליסת חסכון בדמי ניהול של 0.9%. 20% מניות.
היא רלוונטית (למרות החסרונות - דמי ניהול גבוהים, חוסר שקיפות) כיוון שביחס להשקעות - לא חש שישי לי עדיין מספיק נסיון.
מעבר לכך, מישהו פה בפורום ציין כי סה"כ הסכום (150,000) נמוך מכדי להשקיע בקרנות מחקות זרות.
ומצד שני - אני חושש מהשקעה בקרנות ישראליות (הן מבחינת פיזור נמוך והן מבחינת השיטה - סינטטיות).

מה אומרים

הי.
אם קבעת לעצמך חלוקה של 60 אחוז מניות , למה אתה שוקל פוליסת חסכון עם 20 אחוז מניות?

מישהו פה בפורום ציין כי סה"כ הסכום (150,000) נמוך מכדי להשקיע בקרנות מחקות זרות
מי שאמר את זה עשה לך חוסר שירות (disservice)
הבעיה היא שהוצעה לי פוליסת חסכון בדמי ניהול של 0.9%
זו לא בעיה. פשוט תאמר לא.
גם אם אתה רוצה ניהול ישיר יש לך קופות גמל להשקעה בדמי ניהול הרבה יותר נמוכים וגמישות יותר גדולה במעבר מסלולים או אפילו לנייד את קופת הגמל לבית השקעות אחר.

מי שאמר את זה עשה לך חוסר שירות (disservice)
זו התשובה שניתנה. היא הפוכה לחלוטין:

השאלה שלי:
אתה מתכוון באופן כללי לתיק ? תוכל להסביר באופן מפורט מעט יותר למה 130K לא 'מספיק' לתיק עם ETF זרים ?
מדוע אם אני מתכוון לקנות ETF אירי, לא להמיר אותו בכלל ורק כל פרק זמן לא קצר לקנות ממנו עוד - מדוע זה לא טוב? מנסה להבין
התשובה שניתנה:
אני לא יודע מה התנאים שלך
אבל בכל עיסקה יש את הרכיבים הבאים
1. עמלת קניה/מכירה במטבע העיסקה
2. עמלת המרה
3. עמלת קסטודיאן (עבור בתי השקעה/בנקים ישראלים)

אם אתה משקיע 100k שח חד פעמית זה בסדר, אבל כשאתה מתכוון לקנות כל חודש etf ב 1500 ש״ח או כל רבעון ב 6000 ש״ח או אפילו כל שנה ב 18000 אלף ש״ח אני מעריך שתגלה מקדם ״החיכוך״ של העלויות פוגע משמעותית בתשואה שלך, להבדיל , אם כל הצער בכך שמדובר במוצר נחות ולא מדוייק בעקיבה אחרי התיק האידאלי, קרנות ישראליות חוסכות לך בעלויות ואם אתה משקיע בחשבון פטור אתה לא חשוף להאלעת עמלות מצד הספק, ולכן אסטרטגיה שבה כמו שהציע פעם @Yevgeny להחנות את הכסף בקרנות ישראליות ופעם בשנה-שנתיים לרכוש את ה etf

יכול להיות שיש לך תנאים מדהימים , אני מכיר לדוגמא בira כ 30 $/יורו לקסטודיאן ו 0.3% להמרת מטח ו ק/מ זה 0.01% (?) ולא לשכוח שדמי הניהול של ה ira זה גם פקטור שיכל לנוע בין 0.22% - 0.35%
כשהצבירה שלך נמוכה הוצאה שנתית של 360 דולר (כ 1100 ש״ח) בעמלת קסטודיאן בעל השקעת 18000 ש״ח שמתווספים ל 100000 ש״ח שמושקעים זה קצת הופך את התשואה האפקטיבית ללא ראלית.ֿֿ

כמובן שחשוב תיק נכון שמשקף את צורכי הלקוח אבל שגיאת עקיבה סיסטמטית גבוהה עקב עמלות זה בהחלט שיקול שצריך להיות מודע לו.

הי.
אם קבעת לעצמך חלוקה של 60 אחוז מניות , למה אתה שוקל פוליסת חסכון עם 20 אחוז מניות?
כיוון שההשקעה בפוליסה היא לזמן קצוב (סביב חצי שנה) - בזמן הזה - מתכוון ללמוד יותר לעומק את נושא ההקשעה ולתכנן את פתיחת התיק. כמו כן, עקב אי שקיפותו של המוצר.

כיוון שההשקעה בפוליסה היא לזמן קצוב (סביב חצי שנה) - בזמן הזה - מתכוון ללמוד יותר לעומק את נושא ההקשעה ולתכנן את פתיחת התיק.

היתרון היחיד אולי (לדעתי) של ״פוליסת חסכון״ הוא היכולת לעבור מסלולים ללא ארוע מס, ועם אופק של חצי שנה אתה לא ממש מנצל אותו. מצד שני, גם הנזק בזמן קצר כל כך די מוגבל. לא נורא משנה היכן ״יחנה״ הכסף בזמן התכנון, שיהיה בפוליסה, שישאר אפילו בפק״מ. מה שאתה מרגיש איתו טוב, ויתן לך מוטיבציה לתכנן את התיק ה״קבוע״.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
@FIYaakov
@Oziris

כשמדובר בהשקעה ישירה ב etf זר יש צורך לקחת את מכלןל העמלות ולכן לא נתתי תשובה מדוייקת אלא תאור של מבנה העלויות ורמזתי שמי שמתכנן השקיה סדרתית חודשית או אפילו רבעונית כדאי שיבדוק כמה תעלה לו צורת ההשקעה

לדוגמא - מי שי לו בקרה״ש 25k יבזבז הרבה עמלות ברכישה חודשית של etf זר כי המרת המטבע והקסטודיאן ״תקרע״ אותו
שרות הדוב הוא לומר לאדם חדש ״ כן רוץ על זה , לא חשוב מה העלויות העיקר שיש לך עקיבה מושלמת במוצר איכותי״
גם אני ו גם @Yevgeny נוקטים בגישה מדורגת

לגבי השקעות ב etf זר בחשבון הממוסה יש ״קונצנזוס״ בפורום שברוקר זר הוא הזול ביותר, ברוקר ישראלי אחריו, והבנק בסוף
כמובן שזה תלוי סכום כסף, יש אנשים שמשיגים בבנק שלהם תנאים מאוד טובים כי התיק שלהם הוא של מליון ש״ח, אבל ב״ממוצע״ זו ההיררכיה
לגבי השקעה בברוקר זר יש מגוון יתרונות וחסרונות בתחום המיסוי והעמלות שמצריכים עיון בת׳רדים אחרים
(מס ירושה, חובת דיווח למס הכנסה, האם המשקיע ישראלי או בעל אזרחות זרה (ביחוד אמריקאית)

אם @Oziris מ,כנן להשקיע כ 60% מהונו במניות שזה אומר באופן גס כ 65k וממתוכם 25k בקרהש אז אני חושש שיגלה שאיפוק וסבלנות היו אסטרטגיה שתועיל לו יותר פיננסית מאשר תיק מושלם בניהול עצמי

לדעתי קרנות מחקות ישראליות ו קרה״ש מדדית של חברה כלשהיא תהיה עדיפה וזולה וכשיעבור x זמן (3-5 שנים) יוכל לקפוץ לניהול עצמי בIRA

לגבי קופת גמל להשקעה, אני אישית סולד ממנה, לא נועל כסף ממוסה בחשבון שי לו דמי ניהול גבוהים תמורת ״הבטחה״ למשיכת קצבה בגיל 67 כשיש לי מספיק הון במסלולי הקצבה הקיימים, ושוב החישוב הוא עבורי ולא עבור אף אחד אחר.

@FIYaakov
@Oziris

כשמדובר בהשקעה ישירה ב etf זר יש צורך לקחת את מכלןל העמלות ולכן לא נתתי תשובה מדוייקת אלא תאור של מבנה העלויות ורמזתי שמי שמתכנן השקיה סדרתית חודשית או אפילו רבעונית כדאי שיבדוק כמה תעלה לו צורת ההשקעה

לדוגמא - מי שי לו בקרה״ש 25k יבזבז הרבה עמלות ברכישה חודשית של etf זר כי המרת המטבע והקסטודיאן ״תקרע״ אותו
שרות הדוב הוא לומר לאדם חדש ״ כן רוץ על זה , לא חשוב מה העלויות העיקר שיש לך עקיבה מושלמת במוצר איכותי״
גם אני ו גם @Yevgeny נוקטים בגישה מדורגת

לגבי השקעות ב etf זר בחשבון הממוסה יש ״קונצנזוס״ בפורום שברוקר זר הוא הזול ביותר, ברוקר ישראלי אחריו, והבנק בסוף
כמובן שזה תלוי סכום כסף, יש אנשים שמשיגים בבנק שלהם תנאים מאוד טובים כי התיק שלהם הוא של מליון ש״ח, אבל ב״ממוצע״ זו ההיררכיה
לגבי השקעה בברוקר זר יש מגוון יתרונות וחסרונות בתחום המיסוי והעמלות שמצריכים עיון בת׳רדים אחרים
(מס ירושה, חובת דיווח למס הכנסה, האם המשקיע ישראלי או בעל אזרחות זרה (ביחוד אמריקאית)

אם @Oziris מ,כנן להשקיע כ 60% מהונו במניות שזה אומר באופן גס כ 65k וממתוכם 25k בקרהש אז אני חושש שיגלה שאיפוק וסבלנות היו אסטרטגיה שתועיל לו יותר פיננסית מאשר תיק מושלם בניהול עצמי

לדעתי קרנות מחקות ישראליות ו קרה״ש מדדית של חברה כלשהיא תהיה עדיפה וזולה וכשיעבור x זמן (3-5 שנים) יוכל לקפוץ לניהול עצמי בIRA

לגבי קופת גמל להשקעה, אני אישית סולד ממנה, לא נועל כסף ממוסה בחשבון שי לו דמי ניהול גבוהים תמורת ״הבטחה״ למשיכת קצבה בגיל 67 כשיש לי מספיק הון במסלולי הקצבה הקיימים, ושוב החישוב הוא עבורי ולא עבור אף אחד אחר.
תודה על ההבהרה. אני לא הייתי עד לשיחה ביניכם ולכן הסתמכתי על זה:
מעבר לכך, מישהו פה בפורום ציין כי סה"כ הסכום (150,000) נמוך מכדי להשקיע בקרנות מחקות זרות.
שמן הסתם לא מתארת את המכלול השלם שאתה התייחסת אליה.
@Oziris רצוי להביא את כל התמונה להבא.
ואני גם תומך באיחוד של כל השרשורים של @Oziris (במידת האפשר)

היתרון היחיד אולי (לדעתי) של ״פוליסת חסכון״ הוא היכולת לעבור מסלולים ללא ארוע מס, ועם אופק של חצי שנה אתה לא ממש מנצל אותו.
אבל גם היתרון הזה מוגבל למעברים בתוך אותה חברת ביטוח, בעוד שקופ"ג להשקעה מאפשרת מעבר גם בין חברות ללא ארוע מס. כך שכלל לא ברור לי איזה יתרון נשאר לפוליסת חסכון על פני קופ"ג להשקעה, במיוחד כשגם דמי הניהול בדרך כלל גבוהים יותר.

פתחת לפחות שלושה שרשורים באותו נושא, ואתה מצטט תגובות משרשורים אחרים כאן.
בקש מההנהלה לאחד הכל לשרשור הראשון על התיק שלך.
@adamshalev
@מתכנת
בוצע.
כדי שיישמר הקונטקסט גם הוספתי בפוסט הראשון קישור לפוסט עדכני יותר של התיק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N טיוטא לתיק השקעות לטווח של 7+ שוק ההון 24
ה טיוטא לתיק שלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
לא חשוב שמות דעות בדבר הרכב תיק ההשקעות שלי - טיוטא ראשונית שוק ההון 67
L הגעתי למצב שבו אני מתלבט אם להפריש כספים לתיק מנוהל אישית שוק ההון 5
K גורם מייצב לתיק השקעות שוק ההון 13
A הפקדה לתיק ההשקעות במט"ח שוק ההון 2
littleSeal QA לתיק השקעות ראשון שוק ההון 1
ס הוראת קבע לתיק השקעות שוק ההון 8
A משיכת קרן השתלמות לטובת העברה לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מעבר מתיק מנוהל בבורסת ת"א לתיק פסיבי מבוסס מדד עולמי שוק ההון 16
freakazoid המרת תיק מנוהל שירשנו לתיק לא מנוהל פאסיבי לטווח הארוך שוק ההון 8
א חוות דעת לתיק השקעות שוק ההון 4
S תאורייה לתיק סולידי שוק ההון 15
פיטר גריפין קופת גמל להשקעה בנוסף לתיק השקעות כתכנית גיבוי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
O רכישת מניות דיבידנד לתיק משקיע פסיבי שוק ההון 59
B מחיר למשתכן כמינוף לתיק השקעות דיבדנדים\פסיבי נדל"ן 39
e4e5nf3nc6 אסטרטגית מעבר מתיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 13
א מעבר לתיק דיבידנדים עם השנים שוק ההון 31
N קופת גמל להשקעה בנוסף לתיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
E מעבר מתיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 2
S רעיונות לתיק השקעות (150K שקל ) שוק ההון 2
M שאלות בסיסיות בקשר לתיק ראשון (שלא מצאתי עליהם מענה) שוק ההון 5
י איך כדאי לחלק את ההשקעות בין קרנות השתלמות לתיק בבנק שוק ההון 2
A האם יש הגבלה על סכום כסף שאפשר להעביר לתיק IRA בתור עצמאי? שוק ההון 28
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
P החזרת האג"ח לתיק ההשקעות שלי שוק ההון 4