• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הוספת מדדים ספקולטיבים לתיק ההשקעות

Santi

משתמש רגיל
דירוג
359
הפוסט של @milx גרם לי לתהות עם עצמי האם יש מקום להקצות חלק מתיק ההשקעות הפסיבי (נגיד 10%-20%) לשניים-שלושה מדדים נוספים כדי להגדיל את הפוטנציאל (וכמובן גם את הסיכון) של התיק.
להבדיל מmilx, הכוונה פה לא לקנות מיליון מניות/מדדים וגם לא להשקיע לתקופה קצרה של כחמש שנים, אלא להמשיך באותה הגישה הישנה של לקנות מדדים ולהחזיק אותם למשך עשרות שנים.

אני לא מדבר על מדדים יחסית הזויים כמו מדד שעוקב אחרי חברות שמתכננות להטיס אנשים למאדים, אלא למדדים שעוקבים אחר תחומים שהם בוודאות העתיד של העולם (ואפילו ההווה) כמו AI ותחבורה אוטונומית. יש פה מישהו אחד שלא מאמין שהולכת להיות מהפכה ענקית בתחומים האלה? קשה לי להאמין שלילד שלי (שעדיין לא נולד) יהיה רכב וגם אם כן זה כנראה יהיה רכב חשמלי נטו בשביל הכיף ולא כדי להגיע למקום העבודה.
אני מדגיש שהכוונה היא לא להמר על מניות ספציפיות כמו אלה שלאחרונה מככבות בכותרות, אלא להמר על תחום שככל הנראה ישנה את העולם מהר יותר מכפי שרוב האנשים חושבים ולנצל את זה.

מעניין אותי לשמוע מה דעתכם בנושא והאם חלק מכם מקצים אחוז מסוים מהתיק הפסיבי למדדים/מניות שאתם מאמינים שיהיו הדבר הבא.

בנג'מין גראהם בספרו המשקיע הנבון המליץ לא להקצות יותר מ-10% לספקולציות.

באשר לשוק ה-EV והאוטונומי, אומנם ברור לכולנו ששם העתיד, אבל מי אומר שזה לא מתומחר כבר כיום?
כמו שאמרתי לך טסלה של היום יכולה להיות כמו מיקרוסופט של 1999 שלקח לה 17 שנים לחזור למחיר שלה אחרי ההתרסקות של ה-DOT COM.
כולם האמינו שהיא תשנה את העולם אחרי שעלתה 1000% מאז חלונות 95, ועדיין המניה דישדשה הצידה מעל עשור.
אני מציג את הטיעונים הנגדיים למה שאני בפועל עושה, אבל אצלנו מדובר על הון חריג ואנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות ספקולטיביים בחלק הלא נדל"ני של התיק.

מהר יותר מכפי שרוב האנשים חושבים
ומה גורם לך לחשוב שאתה יודע יותר טוב לגבי האם השוק מתחמר בעודף/בחסר מאשר כל בתי ההשקעות וכל האלגוריתמים?

הפוסט של @milx גרם לי לתהות עם עצמי האם יש מקום להקצות חלק מתיק ההשקעות הפסיבי (נגיד 10%-20%) לשניים-שלושה מדדים נוספים כדי להגדיל את הפוטנציאל (וכמובן גם את הסיכון) של התיק.
להבדיל מmilx, הכוונה פה לא לקנות מיליון מניות/מדדים וגם לא להשקיע לתקופה קצרה של כחמש שנים, אלא להמשיך באותה הגישה הישנה של לקנות מדדים ולהחזיק אותם למשך עשרות שנים.

אני לא מדבר על מדדים יחסית הזויים כמו מדד שעוקב אחרי חברות שמתכננות להטיס אנשים למאדים, אלא למדדים שעוקבים אחר תחומים שהם בוודאות העתיד של העולם (ואפילו ההווה) כמו AI ותחבורה אוטונומית. יש פה מישהו אחד שלא מאמין שהולכת להיות מהפכה ענקית בתחומים האלה? קשה לי להאמין שלילד שלי (שעדיין לא נולד) יהיה רכב וגם אם כן זה כנראה יהיה רכב חשמלי נטו בשביל הכיף ולא כדי להגיע למקום העבודה.
אני מדגיש שהכוונה היא לא להמר על מניות ספציפיות כמו אלה שלאחרונה מככבות בכותרות, אלא להמר על תחום שככל הנראה ישנה את העולם מהר יותר מכפי שרוב האנשים חושבים ולנצל את זה.

מעניין אותי לשמוע מה דעתכם בנושא והאם חלק מכם מקצים אחוז מסוים מהתיק הפסיבי למדדים/מניות שאתם מאמינים שיהיו הדבר הבא.
גם אני נניח ואתה צודק שתחום מסויים יצליח(אם). תשאל את עצמך למה אתה חושב שהחברות הספציפיות האלו יצליחו?
תלך לתעופה, תחום ענק שמשפיע המון על חיי אנשים ושינה את העולם, נכון? תראה כמה חברות פשטו רגל ומחקו את ההשקעות של המשקיעים.
תפריד בן להיות צודק שתחום יתפוס(שגם זה קשה) לבין כתוצאה מכך לעשות השקעה חכמה.

+ שים בפרספקטיבה שהשוק גבוה ורק עולה וכתוצאה מכך מעודד המון התנהגות ספקלוטבית של מהמרים שכל מה שהם רואים זה אתה מה שהיה ושמניות רק עולות...אם אתה רוצה לדעת מתי לא לקנות מניות, רק תסתכל בכמה פוסטים צצים בפורום הזה או אחר שבו משקיעים שואלים האם להשקיע ב IPO, מניות ספציפיות או תחומים "חמים"...כשאתה רואה את זה...אל תשקיע.

אני חושב שיש מקום להקצאה לא גדולה
משקיע בכמה מדדים כמו ARKK,ARKW כרגע סביב 5-10% אולי אני אעלה את זה גם ל 20% אבל עם יותר גיוון בקרנות (סוג של פיזור על קרנות כאילו)
התכנון לקנות ולהחזיק לעוד איזה 10-20 או בכלל 30 שנים ונראה מה יהיה איתן
(לא המלצה)

יש כל מיני שיטות שהשיגו אלפא בעבר, הימור על תחומים חמים אינו אחד מהן.

אני חושב שיש מקום להקצאה לא גדולה
משקיע בכמה מדדים כמו ARKK,ARKW כרגע סביב 5-10% אולי אני אעלה את זה גם ל 20% אבל עם יותר גיוון בקרנות (סוג של פיזור על קרנות כאילו)
התכנון לקנות ולהחזיק לעוד איזה 10-20 או בכלל 30 שנים ונראה מה יהיה איתן
(לא המלצה)
Same here... שמתי לפני שנתיים וחצי סכום בARKG שבינתיים שילש את עצמו, כרגע מהווה 20% מהתיק... מצד אחד אני עדיין מאמין בסקטור ובעבר "שגר ושכח" נראת כאופצייה שעובדת הכי טוב. מצד שני זה יותר מידי ושוקל להעביר חלק לSPY פשוט. מה אתם הייתם עושים?

Same here... שמתי לפני שנתיים וחצי סכום בARKG שבינתיים שילש את עצמו, כרגע מהווה 20% מהתיק... מצד אחד אני עדיין מאמין בסקטור ובעבר "שגר ושכח" נראת כאופצייה שעובדת הכי טוב. מצד שני זה יותר מידי ושוקל להעביר חלק לSPY פשוט. מה אתם הייתם עושים?
לא חושב שהייתי מוכר מה שכבר הכנסתי בעבר למרות שזה כבר עלה.. במצב כזה פשוט עם כל כסף חדש הייתי קונה (באופן אישי) VTI\VXUS לפי האיזון שלי (70%~30% בין שתיהן) אם זה ממש היה גדל ל 50% אולי באמת הייתי שוקל למכור חלק אבל סביב ה 20% נשמע לי עוד נסבל לחלוטין (רק דעתי)

לא חושב שהייתי מוכר מה שכבר הכנסתי בעבר למרות שזה כבר עלה.. במצב כזה פשוט עם כל כסף חדש הייתי קונה (באופן אישי) VTI\VXUS לפי האיזון שלי (70%~30% בין שתיהן) אם זה ממש היה גדל ל 50% אולי באמת הייתי שוקל למכור חלק אבל סביב ה 20% נשמע לי עוד נסבל לחלוטין (רק דעתי)
עקרונית נשמע רעיון טוב. אישית התיק הוא מכספי ירושה + כמה עבודות אך ב4 שנים הקרובות אני לומד רפואה ז"א שההכנסה היחידה זה דיבידנדים... כנראה עם המזומן הדולרי אקנה SPY ואולי אגדיל קצת את האחוז חשיפה המנייתי דרך זה.

בנג'מין גראהם בספרו המשקיע הנבון המליץ לא להקצות יותר מ-10% לספקולציות.

באשר לשוק ה-EV והאוטונומי, אומנם ברור לכולנו ששם העתיד, אבל מי אומר שזה לא מתומחר כבר כיום?
כמו שאמרתי לך טסלה של היום יכולה להיות כמו מיקרוסופט של 1999 שלקח לה 17 שנים לחזור למחיר שלה אחרי ההתרסקות של ה-DOT COM.
כולם האמינו שהיא תשנה את העולם אחרי שעלתה 1000% מאז חלונות 95, ועדיין המניה דישדשה הצידה מעל עשור.
אני מציג את הטיעונים הנגדיים למה שאני בפועל עושה, אבל אצלנו מדובר על הון חריג ואנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות ספקולטיביים בחלק הלא נדל"ני של התיק.
האמת שבמקרה אתמול קפץ לי ביוטיוב סרטון דיי חדש שמדבר בדיוק על הנושא הזה. הוא מדבר על זה שהרבה אנשים כמוני מנסים לקפוץ על הטרנדים החמים, מה שיוצר בועה שמתפוצצות בגדול, בעיקר בחרות הטכנולוגיה שקשה יותר להעריך את הרווחים העתידיים שלהן.
הוציא לי קצת את האוויר מהמפרשים.
באופן אישי אני פוסל ETFים שהחלק של טסלה במדד גדול מדי, אני לא ממש מאמין בטסלה אלא בטכנולוגיה.
אני מתכוון לגוון את התיק שלי בעתיד גם עם השקעות נדל"ן, ככה ש10% מתיק המניות שלי בכל מקרה לא יהווה השפעה ענקית על החיים שלי, גם אם כל החברות שנמצאות בו יקרסו (אתעלם מהחפיפה שיש לחלק מהחברות בשאר המדדים).
אבל גם בהנחה ובאמת תיווצר בועה, האם העובדה שאני מבצע רכישות בכל חודש/רבעון לא אמורות להגן עלי במובן מסוים, במיוחד כאשר אני עדיין בשלב הראשוני של הצבירה?

ומה גורם לך לחשוב שאתה יודע יותר טוב לגבי האם השוק מתחמר בעודף/בחסר מאשר כל בתי ההשקעות וכל האלגוריתמים?
אני לא ואני גם מודע לזה שמדובר בסוג של הימור, אבל אני חושב קדימה ואני לא מצליח לחשוב על תחום שהולך לשנות את העולם כמו התחום הזה.
ככל שאני קורא יותר על התחום, האמונה שלי בו רק הולכת וגדלה.
האם רוב העולם חושב כמוני? לא יודע.

גם אני נניח ואתה צודק שתחום מסויים יצליח(אם). תשאל את עצמך למה אתה חושב שהחברות הספציפיות האלו יצליחו?
תלך לתעופה, תחום ענק שמשפיע המון על חיי אנשים ושינה את העולם, נכון? תראה כמה חברות פשטו רגל ומחקו את ההשקעות של המשקיעים.
תפריד בן להיות צודק שתחום יתפוס(שגם זה קשה) לבין כתוצאה מכך לעשות השקעה חכמה.

+ שים בפרספקטיבה שהשוק גבוה ורק עולה וכתוצאה מכך מעודד המון התנהגות ספקלוטבית של מהמרים שכל מה שהם רואים זה אתה מה שהיה ושמניות רק עולות...אם אתה רוצה לדעת מתי לא לקנות מניות, רק תסתכל בכמה פוסטים צצים בפורום הזה או אחר שבו משקיעים שואלים האם להשקיע ב IPO, מניות ספציפיות או תחומים "חמים"...כשאתה רואה את זה...אל תשקיע.
תודה על ההודעה, בהחלט סיפקת לי פה חומר למחשבה.

אני מנסה להתמקד יותק בתחום הרכבים האוטונומיים ופחות בתחום המכוניות החשמליות, חברות כמו טסלה וכו' פחות מדברות אלי.
בגלל זה אני מנסה לחפש ETF שעוקב בעיקר אחרי חברות שיספקו שירותי הסעות לנוסעים, חברות שמובילות סחורה וכמובן החברות שמייצרות את הטכנולוגיה ומספקות אותה לחברות הרכבים.
למה אני חושב שהן יצליחו?
תחשוב על חברה כמו אובר*, שיכולה פתאום להרשות לעצמה לחסוך את כל המשכורות שהיא משלמת לנהגים שלה ברחבי העולם, נשמע לי כמו חיסכון מדהים.
ב* אם כי בדיוק קראתי היום שמשום מה אובר החליטה למכור את החטיבה שלה שעוסקת בפיתוח רחבים אוטונומיים לחברה אחרת, אך היא מקבלת כרבע ממניות החברה.

אני בהחלט חושש מהעובדה שהשוק גבוה, העליות בחודשים האחרונים (במיוחד בתחום הזה) מדאיגות אותי.

אני אנסה לסכם בשביל עצמי, אבל כמובן שאתם מוזמנים להתייחס:
למה כן להקצות 10% מהתיק לETF שמשקיע ברכבים אוטונומיים:
1. אני מאמין מאוד תחום.
2. FOMO.
3. ריגוש.
4. יכול להגדיל את התשואה של התיק שלי.

למה עדיף להישאר עם הרכב התיק הנוכחי שלי:
1. לא באמת יהיה מדובר במהפכה עולמית (קשה לי מאוד להאמין).
2. כאב ראש שבכל מקרה לא אמור להשפיע בצורה דרסטית על תיק ההשקעות שלי.
3. כשבניתי את התיק (כמה חודשים) חשבתי שלא אשנה אותו (בטח שלא כזה מהר), בינתיים הוספתי לפני כמה חודשים מדד נוסף (הנסדק בתקופה שהוא ירד). אם אני אבצע עכשיו שינוי נוסף הדבר עלול ליצור פתח לשינויים נוספים גם בעתיד (הקרוב).
4. כפי שהזכרתי בסעיף הקודם, התיק שלי גם ככה כבר מוטה טכנולוגיה ומכיל חלק לא קטן מהחברות אשר עוסקות בדרך כזו או אחרת בתחום.
5. יכול להיות שמדור בבועה שעומדת להתפוצץ.
6. גם אם התחום באמת ישנה את העולם, לא בטוח שהחברות שבETF שלי יהיו אלה שישנו אותו.
7. יכול להקטין את התשואה של התיק.
8. דמי ניהול אסטרונומים (0.45-0.7%, כאשר הרוב לכיוון ה0.7).

מדדים אשר עוקבים אחרי התחום:
HAIL, MOTO, DRIV, KARS.

אפשרויות:
1. להשקיע עכשיו באחד מהETFים הנ"ל ולהבטיח לעצמי שלא אשנה יותר את התיק בשנים הקרובות.
2. לחכות לתיקון קטן אצל החברות המובילות ואז להשקיע.
3. לחכות שהבועה תתפוצץ ואז להיכנס (כמובן שזה מעט בעייתי מכיוון שלא אדע מתי הETF הגיע לתחתית).
4. לבחור מספר קטן מאוד של מניות שלדעתי יש להם פוטנציאל ולהשקיע בהן סכום *חד פעמי* שלא עולה על 15-30K.
5. להישאר עם התיק הפשוט והדיי מגוון שיש לי כרגע, ולא לחפש הרפתקאות מיותרות.
* במידה והתרחישים באופציות 2 ו-3 לא יתממשו, אז לא אשקיע.

בתחילת השבוע הייתי דיי נעול אז זה שאני הולך להשקיע, אבל עכשיו אני כבר נורא מבולבל.
קל לראות שהצלחתי למצוא כמות כפולה של חסרונות, מה שכרגע גורם לי לוותר על אופציות 1 ו-2.
אני גם ממש לא מתלהב מאפשרות הרביעית, מהסיבה שאם אמכור בעתיד את המנייה והיא תמשיך לגדול בצורה מפחידה, אז אני אצטער על זה. מצד שני, אני אצטער יותר אם לא אמכור את המנייה בזמן לפני שהיא תתרסק.
עדיין מתלבט בין אופציות 3 ו-5.
תודה לכל מי שקרא עד כאן, מוזמנים להגיד לי למה אני טועה/צודק ולעזור לי לקבל החלטה.

נערך לאחרונה ב:

המטרה של משקיע בודד יכולה להיות שונה משל בית השקעות (לא מבין גדול אבל נראה לי) שבית השקעות צריך לנסות להוציא כל שנה וכל רבעון דוח טוב יותר מהמתחרים שלו גם אם זה לא אופטימלי לטווח זמן של 30 שנים

האמת שבמקרה אתמול קפץ לי ביוטיוב סרטון דיי חדש שמדבר בדיוק על הנושא הזה. הוא מדבר על זה שהרבה אנשים כמוני מנסים לקפוץ על הטרנדים החמים, מה שיוצר בועה שמתפוצצות בגדול, בעיקר בחרות הטכנולוגיה שקשה יותר להעריך את הרווחים העתידיים שלהן.
הוציא לי קצת את האוויר מהמפרשים.
באופן אישי אני פוסל ETFים שהחלק של טסלה במדד גדול מדי, אני לא ממש מאמין בטסלה אלא בטכנולוגיה.
אני מתכוון לגוון את התיק שלי בעתיד גם עם השקעות נדל"ן, ככה ש10% מתיק המניות שלי בכל מקרה לא יהווה השפעה ענקית על החיים שלי, גם אם כל החברות שנמצאות בו יקרסו (אתעלם מהחפיפה שיש לחלק מהחברות בשאר המדדים).
אבל גם בהנחה ובאמת תיווצר בועה, האם העובדה שאני מבצע רכישות בכל חודש/רבעון לא אמורות להגן עלי במובן מסוים, במיוחד כאשר אני עדיין בשלב הראשוני של הצבירה?

אני לא ואני גם מודע לזה שמדובר בסוג של הימור, אבל אני חושב קדימה ואני לא מצליח לחשוב על תחום שהולך לשנות את העולם כמו התחום הזה.
ככל שאני קורא יותר על התחום, האמונה שלי בו רק הולכת וגדלה.
האם רוב העולם חושב כמוני? לא יודע.

תודה על ההודעה, בהחלט סיפקת לי פה חומר למחשבה.

אני מנסה להתמקד יותק בתחום הרכבים האוטונומיים ופחות בתחום המכוניות החשמליות, חברות כמו טסלה וכו' פחות מדברות אלי.
בגלל זה אני מנסה לחפש ETF שעוקב בעיקר אחרי חברות שיספקו שירותי הסעות לנוסעים, חברות שמובילות סחורה וכמובן החברות שמייצרות את הטכנולוגיה ומספקות אותה לחברות הרכבים.
למה אני חושב שהן יצליחו?
תחשוב על חברה כמו אובר*, שיכולה פתאום להרשות לעצמה לחסוך את כל המשכורות שהיא משלמת לנהגים שלה ברחבי העולם, נשמע לי כמו חיסכון מדהים.
ב* אם כי בדיוק קראתי היום שמשום מה אובר החליטה למכור את החטיבה שלה שעוסקת בפיתוח רחבים אוטונומיים לחברה אחרת, אך היא מקבלת כרבע ממניות החברה.

אני בהחלט חושש מהעובדה שהשוק גבוה, העליות בחודשים האחרונים (במיוחד בתחום הזה) מדאיגות אותי.

אני אנסה לסכם בשביל עצמי, אבל כמובן שאתם מוזמנים להתייחס:
למה כן להקצות 10% מהתיק לETF שמשקיע ברכבים אוטונומיים:
1. אני מאמין מאוד תחום.
2. FOMO.
3. ריגוש.

למה עדיף להישאר עם הרכב התיק הנוכחי שלי:
1. לא באמת יהיה מדובר במהפכה עולמית (קשה לי מאוד להאמין).
2. כאב ראש שבכל מקרה לא אמור להשפיע בצורה דרסטית על תיק ההשקעות שלי.
3. כשבניתי את התיק (כמה חודשים) חשבתי שלא אשנה אותו (בטח שלא כזה מהר), בינתיים הוספתי לפני כמה חודשים מדד נוסף (הנסדק בתקופה שהוא ירד). אם אני אבצע עכשיו שינוי נוסף הדבר עלול ליצור פתח לשינויים נוספים גם בעתיד (הקרוב).
4. כפי שהזכרתי בסעיף הקודם, התיק שלי גם ככה כבר מוטה טכנולוגיה ומכיל חלק לא קטן מהחברות אשר עוסקות בדרך כזו או אחרת בתחום.
5. יכול להיות שמדור בבועה שעומדת להתפוצץ.
6. גם אם התחום באמת ישנה את העולם, לא בטוח שהחברות שבETF שלי יהיו אלה שישנו אותו.
7. יכול להקטין את התשואה של התיק.
8. דמי ניהול אסטרונומים (0.45-0.7%, כאשר הרוב לכיוון ה0.7).

מדדים אשר עוקבים אחרי התחום:
HAIL, MOTO, DRIV, KARS.

אפשרויות:
1. להשקיע עכשיו באחד מהETFים הנ"ל ולהבטיח לעצמי שלא אשנה יותר את התיק בשנים הקרובות.
2. לחכות לתיקון קטן אצל החברות המובילות ואז להשקיע.
3. לחכות שהבועה תתפוצץ ואז להיכנס (כמובן שזה מעט בעייתי מכיוון שלא אדע מתי הETF הגיע לתחתית).
4. לבחור מספר קטן מאוד של מניות שלדעתי יש להם פוטנציאל ולהשקיע בהן סכום *חד פעמי* שלא עולה על 15-30K.
5. להישאר עם התיק הפשוט והדיי מגוון שיש לי כרגע, ולא לחפש הרפתקאות מיותרות.
* במידה והתרחישים באופציות 2 ו-3 לא יתממשו, אז לא אשקיע.

בתחילת השבוע הייתי דיי נעול אז זה שאני הולך להשקיע, אבל עכשיו אני כבר נורא מבולבל.
קל לראות שהצלחתי למצוא כמות כפולה של חסרונות, מה שכרגע גורם לי לוותר על אופציות 1 ו-2.
אני גם ממש לא מתלהב מאפשרות הרביעית, מהסיבה שאם אמכור בעתיד את המנייה והיא תמשיך לגדול בצורה מפחידה, אז אני אצטער על זה. מצד שני, אני אצטער יותר אם לא אמכור את המנייה בזמן לפני שהיא תתרסק.
עדיין מתלבט בין אופציות 3 ו-5.
תודה לכל מי שקרא עד כאן, מוזמנים להגיד לי למה אני טועה/צודק ולעזור לי לקבל החלטה.
כתבת כמה פעמים "קשה לי מאוד להאמין". האם ניסית לבצע מחקר של טרנדים שהיו חמים ופופולאריים ב10 שנים האחרונות, ומה קרה עם המדדים/מניות שלהם?

אני לא מצליח להבין מהפוסט שלך למה קשה לך להאמין שהתחומים האלה לא יספקו תשואה עודפת.
אם אין לך נתונים ספציפיים בנושא, לדעתי אתה מושפע מחדשות/כתבות באינטרנט/רעש רקע.

כמובן שכסף הוא כסף. אבל אם אתה מפחד להשקיע אותו במשהו, וגם מפחד לא להשקיע אותו באותו הדבר, אולי זה סימן שזה לא השקעה שמתאימה לך.

המטרה של משקיע בודד יכולה להיות שונה משל בית השקעות (לא מבין גדול אבל נראה לי) שבית השקעות צריך לנסות להוציא כל שנה וכל רבעון דוח טוב יותר מהמתחרים שלו גם אם זה לא אופטימלי לטווח זמן של 30 שנים
וכל חברות האלגוטריידינג וההשקעות ערך כמו ביירקשייר? לא הייתי מפקפק בכלל באנשים שיש שם שעוסקים בזה במשרה מלאה++ לעומת אדם שקרא קצת באינטרנט שעה ביום ולא בעל תואר שני/דוקטורט בתחום הרלוונטי.
זה לפחות הגישה שלי, במצטבר לדעתי הכמות אנשים שבאמת "פוגעים" לחברות ומדדים כאלו בלי הידע או המידע הפנימי לא גדולה ממזל, זכותם להמר על הכסף שלהם על סיכוי קטן של מזל כמובן.

וכל חברות האלגוטריידינג וההשקעות ערך כמו ביירקשייר? לא הייתי מפקפק בכלל באנשים שיש שם שעוסקים בזה במשרה מלאה++ לעומת אדם שקרא קצת באינטרנט שעה ביום ולא בעל תואר שני/דוקטורט בתחום הרלוונטי.
זה לפחות הגישה שלי, במצטבר לדעתי הכמות אנשים שבאמת "פוגעים" לחברות ומדדים כאלו בלי הידע או המידע הפנימי לא גדולה ממזל, זכותם להמר על הכסף שלהם על סיכוי קטן של מזל כמובן.
אני לא מזלזל באף אחד ולכל אחד יש את הגישה שלו ואת המטרה שלו.. המטרה שלי זה להשיג תשואה כמה שיותר גבוהה בעיקר דרך מדדים ואין לי בעייה גם לקחת איזה הימור מסויים שיכה את השוק לטווח זמן של עוד 30 שנים נניח ולא משנה מה קורה בדרך
זאת המטרה של כולם? לנסות להכות את המדד טיפה בעוד 30 שנים? אם כן אז סבבה הם יעשו בדרכם ואני בדרי אולי הם ילך יותר טוב ולי פחות טוב אולי הקרנות שלהם יכו ב 20% יותר בממוצע לשנה ושלי ב 2% יותר אין פה שום סתירה וזה בכלל בהנחה שזאת המטרה שלהם
אגב להשקיע בקרנות מנוהלות זה לא בדיוק מה שאתה אומר? זה בדיוק להשיקיע בחברה שמעסיקה אנשים שעוסקים בזה במשרה מלאה לא ככה?
ואין לי שום בעייה שחברות אלגוטרידינג וביירקשייר יכו את המדד ב 30 שנים הקרובות ולא משנה מה קורה בדרך זה לא סותר את זה שגם מה שאני משקיע בו יכול להכות את המדד
כל אחד יעשה מה שטוב לו לפי רמת הסיכון שלו והמטרה שלו

ברגע שתבצע הקצאת נכסים תפתור את הבעיה.
נניח (לא מייעץ נותן דוגמא):
70 אוז מניות עולמי/ארהב
25 אחוז אגח
5 אחוז לשגעון שלך (מה שאתה מאמין בו) ועם תנאי שאתה לא קונה מניה ביותר מ 0.5-1% מהתיק אז זה יהיה בסדר
ותראה אם אתה מצליח לפגוע
מה שאני חושב שב5% של עצמך אתה צריך לבחור הימור עם זנב גדול משמעותית לכיוון הרווח. נניח אם חברה תקרוס תפסיד 60-90% אבל אם היא תרוויח אז תעשה מאות אחוזים
ואם ההימורים הם בחצי אחוז מהתיק אז לא צריכה להיות בעיה כי בשוק שורי ה70 אחוז מניות יפצה על זה

אגב להשקיע בקרנות מנוהלות זה לא בדיוק מה שאתה אומר? זה בדיוק להשיקיע בחברה שמעסיקה אנשים שעוסקים בזה במשרה מלאה לא ככה?
נכון, הבעיה שאתה לא יודע מראש מי מהם יכו את המדד ובכמה...
ביירקשייר המוכרת מכולם כי היא עשתה את זה בעקביות במשך הרבה זמן, ועדיין לא הייתי משקיע שם ישירות(מעבר למדד) כי אני לא מאמין אישית בגישה של החברה ווורן לגבי מהגישות שלו לטכנולוגיה וכדומה.

הטענה שלך נכונה ולגיטימית, אני רק אומר שהרבה מהאנשים שינסו להכות את המדד יסיימו בלהפסיד למדד וגם לזה יש עלות מאוד יקרה בצורה של רווח אלטרנטיבי שהיית מרוויח אם רק היית קונה את המדד, שכמובן זה יכול להיות מתורגם לדחייה של יציאה מוקדמת לפנסיה או דחייה של רכישה של משהו להשקעה שרצית, שכל אחד יעשה את החושבים של עצמו, רק מציין שלהצליח להכות את זה באופן עקבי מעבר לרמת המזל זה משהו שמעטים עושים.

זאת בדיוק הנקודה שאני כל הזמן מתלבט בה.
גטםי בענק מנסים להרוויח לאווח יחסית קצר כי יחסי הציבור שלהם לא יספגו נפילות
המשקיע הבודד למעל עשרים שנה יכול בהחלט לספוג ולכן אולי כן השאחה איך ובמה להשקיע משתנהוכמו כן היכולץ להכות את המוסדיים ובבחירת מדדים (אולי שווקים מתפתחים לטווח ארוך?!)

1. אני מאמין מאוד תחום.
מה זה אומר ולמה זה רלוונטי? אתה צריך לשאול האם זה כבר מתומחר או לא?
2. FOMO.
3. ריגוש.
יפה שאתה מודע שיש סיבות לא רציונליות מעורבות.
גם להגדיל שיעור חשיפה כולל יכול לעשות אותו הדבר בפחות סיכון. אלא אם אתה כבר ב100%

נקודה למחשבה בעקבות שיחה שהייתה לי היום עם אחד מהמשקיעים הפרטיים בסטארטאפ בו אני עובד: ערך החברה יכול במקסימום לרדת ב100% ואז תפסיד את כל כספך, לעומת זאת הוא יכול לעלות במאות אחוזים. מאד קשה להעריך איזה חברה תצליח ואיזה לא ולכן מילת המפתח היא פיזור ההשקעה בין מספר גדול של חברות.
אפשר להשליך את זה גם על השקעה בכל מיני חברות חלום שגם כאן, מילת המפתח צריכה להיות פיזור: לא להתפתות לשים את כל הביצים בסל אחד אלא לפזר בין כמה עשרות חברות ישירות או דרך ETF.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I הוספת תחום עיסוק ברשות המיסים מיסים 0
D הוספת בעלים נוסף לחשבון ב IB צרכנות פיננסית 7
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
א הוספת מדד ת"א 90 לחלק המנייתי ? שוק ההון 25
מ הוספת מרפסת שמש נדל"ן 1
א הוספת כסף לקופת גמל וקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
J בדיקת היתכנות הוספת מרפסת בדירה לפני קניה נדל"ן 10
חושב בגדול הוספת יחידה מניבה לדירה נדל"ן 27
E הוספת קרן לתיק למטרת פיזור שוק ההון 5
E הוספת החלק האג"חי לתיק שוק ההון 8
S הוספת מניות דיבדנד לתיק קיים שוק ההון 14
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
א מדדים שוק ההון 5
N קופת גמל להשקעה או תיק מחקה מדדים באקסלנס? פוסטים מאיכות נמוכה 4
G האם יש איזושהי עדיפות ל3 מדדים מחקים במקום המדד העולמי? שוק ההון 3
N אתר לחיפוש קרנות נאמנות להשקעה מחקות מדדים שוק ההון 3
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
N מישהו מכיר מסלול במיטב הנקרא "מיטב גמל עוקב מדדים גמיש" פוסטים מאיכות נמוכה 3
ס השקעות ערך , מדדים , שאלה אחת קצרה . שוק ההון 17
מ קניית מדדים ביורו שוק ההון 2
ש מכפילי רווח ותשואות דיבידנדים של מדדים פוסטים מאיכות נמוכה 4
ל קניית מדדים או מחקי מדד בזירת מסחר ממונף שוק ההון 20
Z האם מסלול עוקב מדדים בקופות גמל הוא מנוטרל מט״ח ? פוסטים מאיכות נמוכה 37
V נדלן מול מדדים במצב של ריבית נוכחית נדל"ן 37
K שאלה לגבי מסלול השקעות עוקב מדדים ← קרנות חוץ לעומת קרנות שקליות שוק ההון 18
A יש למישהו מידע על מדדים שונים שוק ההון 3
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
ש תיק השקעות - מדדים מובילים שוק ההון 19
ע מדדים רחבים בכלכלה הסינית שוק ההון 15
I באיזה יום בחודש עדיף לרכוש מדדים בקרן ההשתלמות שלי? שוק ההון 8
I איזה מניות או מדדים עולים בזמן משבר? שוק ההון 6
arvin האם באמת כדאי להכניס כספים חדשים למניות (מדדים) גם עכשיו כשהכל סוער? שוק ההון 1842
T סקטורים/מדדים דפנסיביים נגד מיתון שוק ההון 10
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
מ בירור בנושא התאוששות ממשבר - מניות למול מדדים שוק ההון 28
ה ביצועי מדדים עם שינויים שוק ההון 0
ת מדדים עולמים או מדדים לפי סקטורים שוק ההון 17
S שאלה לדיון בנושא תיק דיבידנדים Vs תיק מחקה מדדים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 12
sha256 קרנות מחקות מדדים איריים *מנוטרלות מט"ח* שוק ההון 5
O ריכוז מדדים שוק ההון 14
מ איך אני מוצא נתונים על תשואת מדדים כולל דיבידנדים? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ה בנית תיק השקעות מחקה מדדים וסחורות - מניות בלבד שוק ההון 6
Z האם קרנות איריות על מדדים אמריקאים אינן חשופות למס עיזבון בארה״ב? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Tim_Duncan משקיעי מדדים בשנות ה-2000 שוק ההון 20
מ קרנות ישראליות מחקות מדדים אמריקאים או השקעה ישירות בארהב? שוק ההון 7
G ביידן מכריז על תכנית הכוללת העלאת מס חברות והמניות/מדדים ממשיכים לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 13

נושאים דומים

Back
למעלה