• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חובת דיווח מס על חשבון IB עם VTI+VXUS

רק מס דיבידנד (ודומיו, אולי, אבל לא מס רווחי הון) מניירות ממדינות שמנכות במקור (שזה, כמדומני, בעיקר ניירות אמריקאיים). אני מנחש שזה כך גם בברוקר אירופי.
תודה רבה על ההסבר. זה אומר שאם אני רוצה להמשיך לא לשלם את המס, עדיף להמשיך להשקיע בבורסה באירופה ולא לעבור לבורסה בארה"ב? ממה שהבנתי אין קרנות צוברות בארה"ב?

להמשיך לא לשלם את המס
איזה מס, דיבידנד? זה תלוי מי מחזיק בנייר - ישראלי שמחזיק נייר אמריקאי, מנוכה לו 25% (בהתאם לאמנת המס בין ישראל וארה"ב), קרן אירית שמחזיקה בנייר אמריקאי משלמת 15% (בהתאם לאמנת המס של אירלנד וארה"ב) ולכן אם את מחזיקה קרן אירית שמחזיקה ניירות אמריקאיים אז הקרן משלמת את המס המופחת. קרן אירופית אחרת יכולה לשלם לאמריקאים יותר (לדוגמה, 30%) בהתאם לאמנת המס הרלוונטית.
בלי קשר, כשאת מחזיקה כל נייר לא מחלק שהוא (לדוגמה - מניה שלא מחלקת דיבידנד, קרן צוברת), את כמובן לא משלמת מס דיבידנד (כי אין דיבידנד), אם את מחזיקה נייר שכן מחלק דיבידנד (לדוגמה, קרן אירית מחלקת) את כן משלמת מס דיבידנד בהתאם לחבות המס שלך מול המדינה שלה את חייבת מיסים ומול המדינה בה הנייר רשום (לא בטוח שרשום זו ההגדרה הנכונה), וכמובן בהתאם לאמנת המס שביניהן.

ואני לא מדבר כאן על מס רווחי הון.

כל האמור משקף את הידע הלא מקצועי שלי שעלול להיות שגוי בעליל ולא מהווה המלצה כללית או אישית. השימוש בכינוי הגוף "את" הוא למטרות רטוריות בלבד.

איזה מס, דיבידנד? זה תלוי מי מחזיק בנייר - ישראלי שמחזיק נייר אמריקאי, מנוכה לו 25% (בהתאם לאמנת המס בין ישראל וארה"ב), קרן אירית שמחזיקה בנייר אמריקאי משלמת 15% (בהתאם לאמנת המס של אירלנד וארה"ב) ולכן אם את מחזיקה קרן אירית שמחזיקה ניירות אמריקאיים אז הקרן משלמת את המס המופחת. קרן אירופית אחרת יכולה לשלם לאמריקאים יותר (לדוגמה, 30%) בהתאם לאמנת המס הרלוונטית.

תודה רבה על ההסבר! ראיתי שהקרנות המחלקות שלי לא גבו ממני מס על הדיבידנדים, אבל אולי זה נעשה ברמה אחרת שאני לא רואה... ליתר ביטחון אצמד לצוברות:)

IB גובה מס מישראלים? זה נכון לכל הברוקרים האמריקאים? גם לschwab?
לא בדיוק.
כל ברוקר בעולם (כולל בגרמניה) מנכה במקור את המס שמגיע למדינת התושבות של החברה שחילקה לך דיבידנד.
המס הזה משתנה בין מדינה למדינה. למשל עבור דיבידנד מחברה חברה/קרן אמריקאית שמקבל תושב ישראל, ארה"ב לוקחת 25%.

ואני פטורה מזה כתושב חוזר
את פטורה מזה רק מבחינת מדינת ישראל. למדינת התשובות של החברה שמחלקת דיבידנד לא איכפת אם את חייבת מס בישראל או לא.
תודה רבה על ההסבר. זה אומר שאם אני רוצה להמשיך לא לשלם את המס, עדיף להמשיך להשקיע בבורסה באירופה ולא לעבור לבורסה בארה"ב? ממה שהבנתי אין קרנות צוברות בארה"ב?
אין קרנות צוברות בארה"ב.
אבל קחי בחשבון שזה שאת לא משלמת מס לא אומר שגם הקרן לא משלמת מס.
תודה רבה על ההסבר! ראיתי שהקרנות המחלקות שלי לא גבו ממני מס על הדיבידנדים,
זה תלוי במדינת התושבות של הקרנות.
למשל אירלנד גובה 0% מס דיבידנד מישראלים.

זהו שהשאלה שלי יותר כללית, מהי בעצם המשמעות של פתיחת תיק במס הכנסה, האם זה קורה גם רק כשבן אדם מגיש בקשה להחזר/תיאום מס? והאם נפתח תיק בפעם הראשונה שמגישים דוח למס הכנסה למשל רק בשביל לגרור מגן מס לשנה הבאה עבור תיק מנייתי?

יש כל מיני סוגי תיקים, ולכל אחד משמעות אחרת.
גם בקשה להחזר מס פותחת סוג מסוים של "תיק" אך זה לא תיק אשר דורש ממך להגיש דוחות גם בשנים העוקבות.

הקרנות המחלקות שלי לא גבו ממני מס על הדיבידנדים, אבל אולי זה נעשה ברמה אחרת שאני לא רואה...
מה שכתבתי (בחלק שציטטת) זה המס שהקרן עצמה משלמת, וזה קורה גם בקרן מחלקת וגם בקרן צוברת. זה לא מתייחס לדיבידנד שהקרן מחלקת לך, אלא לדיבידנד שהקרן עצמה מקבלת מכל נייר שהיא מחזיקה (ואת מה שנשאר לה אחרי המס הזה היא מחלקת לך כדיבידנד אם זו קרן מחלקת, או צוברת אותו אם זו קרן צוברת).
כשמדובר בקרן מחלקת, אז חוץ מהדיבידנד שהקרן קיבלה, יש את הדיבידנד שהקרן חילקה, ועליו את צריכה לשלם מס לפי החבות שלך מול מדינות התושבות שלך ושל המחלקת בהתאם לאמנת המס (כמו שכתב @roneng במקרה של אירלנד וישראל זה 0% לאירלנד, ואת אחראית להסדיר מול ישראל. שימי לב שלא כל קרן אירופית, צוברת או מחלקת, היא אירית, ולמדינות שונות יש אמנות שונות מול ישראל).

תוספת- למיטב ידיעתי, כל האמור נכון לברוקר אמריקאי או אירופי במידה דומה, ותלוי בניירות שאת מחזיקה.

תודה רבה על ההסברים ועוד יותר תודה על הסבלנות. אני נמנעת מהנושא כבר שנים כי אני לא מבינה ואתם עוזרים לי סוף סוף להתמודד עם זה...

אין קרנות צוברות בארה"ב.

במקרה של אירלנד וישראל זה 0% לאירלנד

מה גורם לאנשים בכל זאת לבחור בקרנות אמריקאיות על פני איריות? ראיתי שמבחינת עלויות הן כמעט זהות.

מה גורם לאנשים בכל זאת לבחור בקרנות אמריקאיות על פני איריות? ראיתי שמבחינת עלויות הן כמעט זהות.
בעיקר בגלל החלק הראשון שדיברתי עליו בהודעה האחרונה - הקרן האירית שמחזיקה ניירות אמריקאיים, משלמת עליהם מס של 15% לארה"ב, ואת מה שנשאר היא מחלקת למשקיע או צוברת. אם היא מחלקת למשקיע, אז המשקיע מחוייב מס דיבידנדים על מה שנותר, מה שאומר לרוב תושבי ישראל 25% על ה-85% שקיבלו, כלומר כפל מס.
גם אם היא צוברת, אז בעתיד כשהמשקיע ימכור הוא ישלם 25% מס רווחי הון על ה-85% דיבידנד שנצברו, שזה עדיין כפל מס. מנגד, כפל המס בקרן צוברת יבוא לידי ביטוי רק בפדיון, שיכול להיות בעוד עשרות שנים (כתלות באופק ההשקעה) ולכן דחיית המס יכולה להיות רווחית יותר מכפל המס. סימולציות שונות מצאו שהיתרון לאירית צוברת על פני אמריקאית (בחשבון רגיל שמשלם 25% מס על רווחי הון) מתחילה כעבור 20-30 שנה (זה כמובן מבוסס על הרבה הנחות לגבי העתיד).
לעומת זה, בקרן אמריקאית אמנם משלמים 25% מס דיבידנד, אבל לא משלמים עליו שוב מס דיבידנד בישראל (כי התשלום לארה"ב מנוכה מחבות המס לישראל, בהתאם לאמנת המס בין ישראל וארה"ב) כך שאין כלל כפל מס.
חוץ מזה יש סיבות של נזילות וגודל שוק, עלויות וכדומה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
deussex חובת דיווח מס הכנסה על חשבון מדדי בבית השקעות ישראלי שוק ההון 38
פ העלאת מס יסף + הרחבת חובת דיווח למס הכנסה שוק ההון 84
זאב חוק חדש: חובת דיווח על קבלת ייעוץ לצורך תכנון מס צרכנות פיננסית 3
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
R חובת דיווח על הוצאת כספים לחו"ל לבני זוג מיסים 1
MaorRocky דיבידנים מ-interactive האם חלה עלי חובת דיווח? מיסים 7
R חובת דיווח על מניות בחו"ל כשאין רווחים מיסים 4
M שאלה בנושא חובת דיווח של ברוקר על שינויים בקרן שוק ההון 0
נ חובת דיווח על העברת כספים לחו"ל שוק ההון 3
yossik חובת דיווח למס הכנסה על מסחר בבורסה? שוק ההון 15