• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע אל המליון השני

נכדה ראשונה ואני מניח שאתם קרובים (תהיו קרובים יותר) להורים?
תן להם לפנק אותה. נצל את שרותי הבייביסיטר ברגע שאפשר.
אני הייתי במקום אחר לחלוטין היום אם לא היתה עזרה מההורים.
האמת שכשנולדה הבת, כאילו בבת אחת, נפלו עלי רוגע ומשפחתיות (ועייפות).
אני וחמתי מצאנו מכנה משותף באהבתנו לילדה,
ליתר הסיפור נראה לי שכדאי להיות מוכן ליום שהוצאות רפואיות של ההורים יפלו עליכם (ברגע שלהם אין כסף זה נופל על הילדים).
אני הופך על עידון הניסוח שלי, אבל העייפות לא עוזרת. :lol:
במקרה שלהם כשאני אומר עניים, אני מתכוון בעיקר לחוסר היכולת לדחות סיפוקים או לתכנן לטווח ארוך. כבר לפחות עשור שאמא שלי חולמת על שיפוץ מאסיבי בבית אבל לא מסוגלת להביא את עצמה לחסוך אליו.

חצי נחמה? האבות שלנו כפסע מהפרישה החוקית (אליה התחילו לחסוך בשנות ה90) ולאמהות יש פנסיה תקציבית.
בנוסף, שני ההורים שלה מקבלים קצבאת נכות, כך שהפגיעה בעקבות הבעיות הבריאותיות היא אמנם גדולה, אבל לא מאסיבית.

נקווה לטוב, אבל נתכונן גם לזה...
נ.ב.
תזכור תמיד לומר תודה בסוף. כמה פעמים שלא יגידו "אין על מה"/ "לא צריך".
אסור לקחת את זה כמובן מאליו.
בוודאי, הכי חשוב.
אישית, הכרת תודה (גם אם מובנת מאליה) מחממת לי את הלב.

הצעה אחת לגבי טיטולים.
ילדה של נובמבר/דצמבר כלומר אפשר לגמול בפסח - כלומר בגיל שנה ו-4~5 חודשים.
בזמנו לימדתי חבר סובייטי איך לגמול את הבן שלו (כבר היה בן 3) אז הסבתא קפצה וסיפרה שגמלה (את החבר) בגיל 8 חודשים, כי למי היה כח וזמן לכבס חיטולי טטרה.

הצעה אחת לגבי טיטולים.
לא!!!!

מניסיון כואב לא כל הילדים אותו הדבר גם בן אחים

זה שלאחד זה הצליח או ל100 זה לא בהכרח יהיה ככה אצלך

אצלנו התחלנו גמילה שהוא לא היה מוכן עוד רגשית (לדעתי בגיל שנתיים גם קצת אחרי פסח שעברנו לקצר)
וזה חזר אלינו אחרכ כמו בומרנג
של יותר מ6 חודשים של גמילה מתמשכת
שעלתה לנו בהרבה כסף ליועצות גמילה פיזוטרפיה וכדומה

ואחותו גמלה את עצמה לבד בגיל שנה וחצי
החליטה בעצמה שהיא לא מסכימה לחיתול
הורידה אותו ומאז היא בלי
לקח לי חודש שלם שהייתי סקפטי ובא בלילה להלביש לה חיתול שהיא ישנה רק למקרה שלה ופשוט לא היה צריך....

קיצר @המהנדל חיתולים זה באמת כסף קטן כמו כתבתי. אתכם כנראה תשלמו דמי ניהול על הקרן פנסיה שלכם השנה הרבה יותר משייעלו לכם החיתולים לאורך כל חיי הילד

תהנו מהזמן הזה
תדעו לייצר לעצמם זמן זוגי לבד
והכל יסדר
זמן הוא הכוח הכי חזק בגידול ילדים (הכל עובר ורק משתפר עם הזמן!) כו ריבית דה ריבית...

@A42
תברר עם ההורים שלך, באיזה גיל סיימו. כלומר, אם זה היה חיתולי טטרה.
כמו שאמרתי, סובייטית אמיתית היתה נותנת לך בגיל 6 חודשים להתחיל לכבס את הטיטולים לבד.

אני מוכן לתת שיעורים.
ילד זה לא אבוקדו.

@A42
תברר עם ההורים שלך, באיזה גיל סיימו. כלומר, אם זה היה חיתולי טטרה.
כמו שאמרתי, סובייטית אמיתית היתה נותנת לך בגיל 6 חודשים להתחיל לכבס את הטיטולים לבד.

אני מוכן לתת שיעורים.
ילד זה לא אבוקדו.
אני כבר מהדור שזה להיות בחיתולים חד פעמיים
אבל שלי היה מספר שהיה הולך לקנות בשוק חיתולים בבודדים והיו שמים לו בשקית שחורה...

מכיר גם חברים שלי שגמלו ב6 חודשים מחיתולים בזמנו עכשיו
אבל לא בגלל כסף
בגלל מניעים אקולוגים
שרוצים אפשר זה בטוח

אבל זה גם גמילה מסוג אחר
זה אתה לוקח את הילד לסיר שאתה רואה אותו מתאמץ או לפני
או שלומד לתזמן

ב6 חודשים ילדים עוד לא יושבים בכלל וההמלצה גם לא להושיב אותם
אז לא הייתי קורה לזה גמילה

יותר בסגנון של לתזמן את הקקי
ולהזניח את הילד עם בגדים רטןבים מפיפי

אבל נראה לי שסוטים מהדיון
אם כבר באנו לתת נקודת מבט חיובית על הילד החדש....

בבריה"מ (לפחות ממה שאני מכיר) אכן היה נהוג לגמול ברגע שהילד יודע לשבת (לפעמים זה "לשבת") אבל אף אחד לא אמר שהם היו אלופי העולם בהורות.
קיצר @המהנדל חיתולים זה באמת כסף קטן כמו כתבתי. אתכם כנראה תשלמו דמי ניהול על הקרן פנסיה שלכם השנה הרבה יותר משייעלו לכם החיתולים לאורך כל חיי הילד
+1
חסכון כספי יחסית זניח, רוב העלות של ילדים קטנים זה עלות הטיפול בהם (הורה שלא עובד/גן) + שדרוג מגורים.

אצלנו התחלנו גמילה שהוא לא היה מוכן עוד רגשית (לדעתי בגיל שנתיים גם קצת אחרי פסח שעברנו לקצר)
וזה חזר אלינו אחרכ כמו בומרנג
של יותר מ6 חודשים של גמילה מתמשכת
שעלתה לנו בהרבה כסף ליועצות גמילה פיזוטרפיה וכדומה
זה תהליך שאפשר לעשות גם במכוון. למה כוונתי? אם הילד לא מוכן (רגשית? מנסיוני זה לא הילד שלא מוכן, אלא הסבתא והאבא שלא רוצים לנגב שלוליות ונלחצים מכל פספוס, אבל נניח שזה גם הילד), מורידים לו את החיתול לזמנים מסויימים ביום, מרגילים אותו לסיר (ואף לפיפי מאחורי שיח, אם יש אפשרות - הם מתים על זה). לא מגדירים את זה "גמילה". המטרה היא רק להרגיל את הילד לאפשרות ולעודד אותו. ככה לא צריך לחכות עם הגמילה לחופש או לזמן מסויים שנמצאים בבית ברציפות, אלא מספיק פה ושם אחה"צ (כשמספיק חם לתת לילד להסתובב חשוף שת או רטוב לכמה דקות). מבחינת הילד זה מין משחק כזה.
בסופו של דבר, כשמרגישים שהילד כבר מבין יותר מה הוא עושה, אפשר לגמול אותו בקלות יחסית.
במשפחה המורחבת גמלנו בשיטה הזאת כבר חמישה ילדים, כולם לפני גיל שנתיים.
ומה שעוד יותר מקל על העניין, הרבה פעמים יש סבתא מתנדבת, שגמלה כך את ילדיה ומוכנה לנסות גם עם הנכדים.

הצעה אחת לגבי טיטולים.
בזמנו לימדתי חבר סובייטי איך לגמול את הבן שלו (כבר היה בן 3) אז הסבתא קפצה וסיפרה שגמלה (את החבר) בגיל 8 חודשים, כי למי היה כח וזמן לכבס חיטולי טטרה.
עוד חזון למועד :lol:

תהנו מהזמן הזה
תדעו לייצר לעצמם זמן זוגי לבד
והכל יסדר
זמן הוא הכוח הכי חזק בגידול ילדים (הכל עובר ורק משתפר עם הזמן!) כו ריבית דה ריבית...
צודק!
ושוב, תודה רבה על התגובות והטיפים!

• אהבתי
Reactions: A42
על מה תינוקות חולמים? – סיכום שנת 2021

אז מה קורה? לא הייתי פעיל כאן לאחרונה הודות להולדת בתנו המתוקה 3>.

השבועות הראשונים היו קשים. לקח לנו זמן להכיר יותר טוב את הצרכים של בתנו הקטנה, שלימדה אותנו כמה שיעורים בניהול זמן, התייעלות וצניעות. כעת, כשהיא קמה בערך פעם בלילה, ואנחנו הרבה יותר מתורגלים, אנו מתפקדים הרבה יותר טוב ביום יום.
כל המעמד וההתנהלות היא חוויה מדהימה. המבטים, הקולות (והריחות) שהיא מפיקה פשוט ממיסים אותי.

בנוסף, עלתה בידי הזכות לעבוד מהבית, כך שבנוסף להיותי דול בחדר הלידה ושותף פעיל למהלך ההריון, אני שותף סופר פעיל לגידול והטיפול בבתנו המתוקה. לצערי, מההתפעלות של הסביבה, זו אינה ברירת המחדל ואני מגלה שאבות רבים לא שותפים כמוני לתהליך וזה עצוב בעיני. אשתי מתגאה בכך באומרה שאם הייתי יכול, הייתי גם מניק

בפאן הפיננסי, נכון לכרגע ההוצאות השוטפות (מטרנה, חיתולים, חשבונות וכו') על בתנו לא הגדילו בצורה משמעותית את ההוצאות הכוללות שלנו, ומתקזזות עם הוצאות אחרות שחסכנו (אוכל בחוץ, נסיעות) והכנסות חדשות (קצבאת ילדים והטבה במס), ומתגמדות לעומת המתנות שקיבלנו לרגל הולדתה.
במהלך השנה האחרונה גילינו מספר מקורות הכנסה/חסכון שונים, אשר תרומתם לצמיחה שלנו מוערכת בכ1k לחודש.
מנגד, ההוצאה החודשית הממוצעת שלנו עלתה בכ63 ש"ח לעומת השנה שעברה. הישג מכובד בהתחשב בכך ש:
  • נוספה לנו דיירת חדשה.
  • מחירי מוצרים שאנחנו רגילים לצרוך עלו.
  • השנה תיעדנו את ההוצאות שלנו בצורה הרבה יותר מדויקת.
סטאטוס פיננסי

Q4 2021

סה"כ הכנסות – 99.5K
מתוכן:
שכר – 78.6K
אחר – 20.9K
סה"כ הוצאות – 26.2K
סה"כ חסכון – 73.3K
אחוז החסכון – 73.61%

כל 2021
סה"כ הכנסות – 380K
מתוכן:
שכר – 341.6K
אחר – 31.4K
סה"כ הוצאות – 94.4K
סה"כ חסכון – 285.6K
אחוז החסכון – 75.17%

שווי כולל נטו ללא חסכונות פנסיונים בסוף השנה – 1227k
צמיחה ברבעון – 93.5k
צמיחה שנתית – 357k (41% YOY)
חסכונות פנסיונים – 392k

מה הלאה?

אנחנו עדיין נוקטים בגישת stealth wealth. למשפחה ולחברים שלנו אין מושג כמה אנחנו שווים וזה הופך את השיחות למאוד מעניינות. לצורך העניין, ההורים של אשתי בטוחים שאנחנו עניים מרודים. זאת בניגוד לחברים שלנו, שנטלו על עצמם חובות גדולים ויונקים ממון מהוריהם, אבל מעלים תמונות שופוני לאינסטוש ולפייסוש ולכן "מסודרים".

מנגד, הפכנו למעין מגדלור פיננסי, כתובת לפנות אליה כשיש שאלות ותהיות.
אמא שלי פתחה תוכנית חסכון בבנק עבור האחיין שלי, אליה הפקידה 360 ש"ח כל חודש, וכשנולדה ביתנו היא רצתה לפתוח לה אפיק חסכון גם כן ושאלה לעצתי. שברנו את תכנית החסכון עבור האחיין שלי ופתחנו לשניהם קופת גמל להשקעה עוקבת s&p500.
בעקבות המהלך הזה, היא ביקשה שאעזור להם לעשות סדר בפנסיה הלא תקציבית שלה ובביטוח המנהלים של אבי.

אשתי מתכננת להאריך את "חופשת" הלידה שלה ל6 חודשים, מה שיגרע מהחסכון שלנו השנה סכום של כ20K. מנגד, היא בונה מעכשיו מנופי לחץ להעלאת השכר במקום הנוכחי ובמקביל תחפש מקום עבודה יותר מתגמל.

בצד שלי, למרות שנשארתי באותו מקום עבודה, השכר שלי עלה בכ24% לעומת השנה שעברה והוא כ29k ללא בונוסים, RSU וצ'וקולוקים. העליה הזו בשכר, בתוספת ההטבה במס להולדת הבת, מתרגמים לתוספת של לפחות 3k לחודש.

בסוף חוזה השכירות שלנו (אוגוסט) אנחנו נעבור דירה. איננו יודעים לאן, והגיע הזמן שנחשוב על זה בצורה יותר רצינית. בעוד שזה מדהים איך הצלחנו לסדר דירת 45 מ"ר כך שתהיה מרווחת עם תינוקת ומשרד ביתי, אנחנו נרצה לעבור לדירה גדולה יותר ולכן ההוצאה שלנו על דיור כנראה תעלה.
מנגד, זולת הקרבה הפיזית להורים וסבים שלי, אנחנו לא רואים סיבה להישאר ולגור בירושלים, ושוקלים להגר צפונה כדי להתקרב למשפחה של אשתי (לא בונים עליהם לביביסיטר!).
מבחינת עבודה, עקב העבודה המאסיבית מהבית לא תהיה למעבר שום השפעה על העבודה שלנו (לצורך העניין, אחד החברה עבר לאילת, ואחר מסבלט דירות ברחבי אירופה). מנגד, אם נחזור לעבודה מלאה במשרד, מרחב אפשרויות התעסוקה שלי גדל משמעותית באיזור חיפה.

שקלנו לפתוח לבתנו קופת גמל להשקעה שתירשם על שמה ותהיה מופרדת מנכסינו, אך לאחר מחשבה רבה החלטנו לוותר על הרעיון והסתפקנו בהגדלת ההפקדה לתוכנית חסכון לכל ילד. לכשבתנו (ואחיה) יגיעו לגיל רלוונטי, נחליט האם ואיך להעביר אליהם חלק מנכסינו.

חשבתי שנוכל להעלות את שיעור החסכון שלנו השנה לכיוון ה80%, אך מהלך זה לא נחל הצלחה גדולה. אולי בשנה הבאה :lol:

תודה על העדכון!
הולדת בתנו המתוקה
מזל טוב!
בניגוד לחברים שלנו, שנטלו על עצמם חובות גדולים ויונקים ממון מהוריהם, אבל מעלים תמונות שופוני לאינסטוש ולפייסוש ולכן "מסודרים".
אוי, עד כמה אני מכיר את זה, עוד לא גמרו משכנתא ומעלים תמונות של הרכב החדש מהנילונים...

אחד היומנים הכי נעימים לקריאה בפורום! תמשיך לעדכן :)
למה ההתעקשות לא לכלול את החיסכון הפנסיוני בשווי? מאוד קרובים למיליון השני איתו.

במהלך עבודתי באותו מלון עשיתי דיאטה (ירדתי ממשקל של 116 ק"ג ל86 ק"ג) מה שדירבן אותי לחזור הביתה ברגל (מרחק של 4-5 ק"מ).

אם תרצה לעדכן אם הצלחת לשמור או על אתגרים לאורך הדרך בנושא הזה בעשור האחרון, אשמח לקרוא :)

בצד שלי, למרות שנשארתי באותו מקום עבודה, השכר שלי עלה בכ24% לעומת השנה שעברה והוא כ29k ללא בונוסים, RSU וצ'וקולוקים. העליה הזו בשכר, בתוספת ההטבה במס להולדת הבת, מתרגמים לתוספת של לפחות 3k לחודש.
תוספת קטנה (או חידודון), שכר הבסיס שלי עכשיו הוא 29k, בעוד שכר הנטו שלי ב2021 (כולל בונוסים וכו') הוא כ22k נטו, עליה מ18.5k ב2020.
ב2022, שכר הנטו החודשי שלי צפוי להיות כ25k בממוצע.

למה ההתעקשות לא לכלול את החיסכון הפנסיוני בשווי? מאוד קרובים למיליון השני איתו.
תודה רבה על המחמאה!:)
אנחנו יכולים, אבל חוץ מהעובדה שזה יהיה קיצור דרך רציני, חוסר הנזילות של הכספים הנ"ל גורם לי לא להכליל אותם.
זה בסדר להתעשר לאט ;)
אם תרצה לעדכן אם הצלחת לשמור או על אתגרים לאורך הדרך בנושא הזה בעשור האחרון, אשמח לקרוא :)
לא הצלחתי לשמור על הירידה, ועליתי מעט, אבל די התייצבתי.
כיום אני הולך הרבה ברגל (כ200km בחודש), מה שמתקזז עם הישיבה הארוכה על התחת בהייטקס. זו גם הסיבה למדוע אני מתנגד אידיאולוגית ללחזור ולהתנייד ברכב.
כן הלכתי לדיאטנית לאחרונה וראינו תוצאות, אבל בתנו המתוקה קצת שיבשה את זה.

1+

אני מרגיש לעיתים שאתה מדברר אותי, מוצא המון קווי השקה למיינדסט ולסטטוס המשפחתי והפיננסי.

המון הצלחה בדרככם!

תוספות, סטטיסטיקות ותיקונים

בתור איש מדע, אני אוהב לאסוף נתונים ולנתח אותם. רציתי לשתף כמה מהן, אך שכחתי.
אז הנה זה בא.

הוצאה חודשית וממוצע
אז טעיתי במידה מסוימת בקביעה הבאה
מנגד, ההוצאה החודשית הממוצעת שלנו עלתה בכ63 ש"ח לעומת השנה שעברה.
בחודש שעבר יצאנו לחופשה במלון יולדות. אשתי מאוד נהנתה מהביביסיטר הצמוד (שגם מחליף קקי), הפנסיון המלא לשלושתנו והעובדה שיכלנו לישון לילה שלם, ביחד, ובלי מישהי חמודה שתעיר אותנו :lol:
התענוג הזה עלה לנו כ2600 ש"ח, כשאנו זכאים להחזר של 1000 ש"ח מקופת החולים. בעוד שההוצאה על המלון כן נכנסה לחישוב, ההחזר לא (היות וטרם קיבלנו אותו). בתוספת החזרים נוספים שנקבל המקופה, ההוצאה החודשית שלנו תרד בכ100 ש"ח. מהצד השני, ב2020 נכללו חיובים על חופשה בחו"ל בסוף 2019.
בנוסף לכך, השנה העברנו גם את עלות תשלומי הביטוחים שלנו מההורים שלנו אלינו.
אותי זה עדיין מדהים שלמרות עליות המחירים הניכרות לעין, והתרחבות התא המשפחתי, ההוצאה החודשית שלנו בממוצע כמעט לא השתנתה.
1641992762637.png

כן ניתן לראות ירידה רצינית בהוצאה בעקבות הסגר הראשון, אך אני רואה שההוצאה החודשית שלנו מאוד תנודתית מסיבות שונות (למשל אכלנו יותר בחוץ או שעשינו קניה גדולה בסוף החודש שהתקזזה עם החודש שלאחריו).
אני כן רואה עליה עקבית בחודשים האחרונים, אך הן נובעות בעיקר ממספר קניות נקודתיות גדולות לכבוד הולדת בתנו, ולא צפויות להמשך.

צמיחת הון וקצב הצמיחה

בהסתכלות על צמיחת ההון שלנו, ועל קצב הצמיחה החודשי, אני מוצא מעין מחזוריות דו-חודשית.
למען האמת, אין לי מושג מה מקורה, מעניין אותי לעקוב ולראות האם זה נמשך.
1641993182298.png
אנו צומחים ב(כמעט) כל חודש בשיעור של לפחות 2%, שזה יותר משיעור של 1.58% צמיחה חודשית כדי להגיע ליעד המקורי שלנו.
החודש (בלי נדר) אשתי ואני נגיע לשווי של מליון ש"ח, או כ14 שנות מחיה, כאשר לפי התחזיות שלי נגיע לחסכון של 30 שנות מחיה תוך 5 שנים.
אציין כי בתחילת היומן, התשואה החודשית הדרושה לצורך עמידה ביעד הייתה 1.71%. נראה היכן נהיה בשנה הבאה :)

נערך לאחרונה ב:
גרפים מהממים!

אנו צומחים ב(כמעט) כל חודש בשיעור של לפחות 2%, שזה יותר משיעור של 1.58% צמיחה חודשית כדי להגיע ליעד המקורי שלנו.

אציין כי בתחילת היומן, התשואה החודשית הדרושה לצורך עמידה ביעד הייתה 1.71%. נראה היכן נהיה בשנה הבאה :)
לגבי נושא הצמיחה של השווי הנקי, אני מעריך שאתה מבין שקצב הצמיחה הולך ויורד מאחר וככל שאתה צובר יותר הון אז קורים שני דברים:
1. החסכון מתוך ההכנסות מעבודה נשאר באותו סדר גודל והתשואה של ההון גדלה, כלומר החסכון מהכנסות עבודה הולך וקטן באופן יחסי לרווחי ההון.
2. אותו חסכון מתוך ההכנסות יתרום פחות לצמיחה באחוזים של השווי הנקי, כי השווי הנקי יותר גדול.

למעשה אם יעבור הרבה מאוד זמן אז אחוז הצמיחה ילך וישאף לאחוז התשואה שאתה מקבל על ההון שלך גם אם אתה חוסך בנוסף את כל המשכורת שלך. בסיטואציה הזאת תשואה של 2% בחודש ואפילו 1.5% בחודש אינן ריאליות כשמדובר במדדי מניות גדולים לאורך זמן (בעשורים האחרונים זה היה כ-0.9% או משהו באיזור).

לדעתי זה גם יוצר את אחד האתגרים הפסיכולוגים הגדולים ביותר להמשיך לחסוך מההכנסה כשההון יותר גדול - אם השגת למשל בשנה שהייתה תשואה גבוהה עליה של 40k בחודש של רווחי הון, זה פתאום ירגיש שהתאמצות בשביל לחסוך עוד 2k בחודש מהמשכורת זה זניח ואולי לא שווה את המאמץ.

הצד הרע של הנושא הזה הוא שהצמיחה בשנה ספציפית נעשית הרבה פחות תלויה בך ותלויה יותר ויותר כמעט באופן בלעדי בתשואות שייתן השוק באותה שנה.

איך אתה מתמודד במודלים שלך עם העובדה שאחוז הצמיחה צפוי לרדת בתוחלת?

נערך לאחרונה ב:
איך אתה מתמודד במודלים שלך עם העובדה שאחוז הצמיחה צפוי לרדת בתוחלת?
אתה צודק בכל מה שכתבת, וההתעסקות בבעיות הללו נשארת כרגע בעיקר במסגרת ניסויים מחשבתיים.

לגבי נושא הצמיחה של השווי הנקי, אני מעריך שאתה מבין שקצב הצמיחה הולך ויורד מאחר וככל שאתה צובר יותר הון אז קורים שני דברים:
1. החסכון מתוך ההכנסות מעבודה נשאר באותו סדר גודל והתשואה של ההון גדלה, כלומר החסכון מהכנסות עבודה הולך וקטן באופן יחסי לרווחי ההון.
2. אותו חסכון מתוך ההכנסות יתרום פחות לצמיחה באחוזים של השווי הנקי, כי השווי הנקי יותר גדול.

למעשה אם יעבור הרבה מאוד זמן אז אחוז הצמיחה ילך וישאף לאחוז התשואה שאתה מקבל על ההון שלך גם אם אתה חוסך בנוסף את כל המשכורת שלך. בסיטואציה הזאת תשואה של 2% בחודש ואפילו 1.5% בחודש אינן ריאליות כשמדובר במדדי מניות גדולים לאורך זמן (בעשורים האחרונים זה היה כ-0.9% או משהו באיזור).
חקירה לעומק הינה מחשבה שעלתה לי בראש לפני מספר חודשים, שזולת הרצת סימולציה מאוד קצרה ושטחית במטלב, והיות וגם הסימולציה בוצעה בעיקר כדי לסיע לאשתי להשתתף עמי בניסוי מחשבתי, היא לא קיבלה את תשומת הלב הראויה לה.
שווה לבנות מודל מעט יותר "חכם", שיתחשב בהנחת תשואה מסוימת שנתית, שכר ועליה בו, אך מנגד יתחשב באינפלציה.

חצי נחמה? קצב הצמיחה הרצוי מתחשב לא רק בהון הקיים בחודש מסוים, אלא גם בהוצאה החודשית הממוצעת בשנה שקדמה לאותו החודש.

לדעתי זה גם יוצר את אחד האתגרים הפסיכולוגים הגדולים ביותר להמשיך לחסוך מההכנסה כשההון יותר גדול - אם השגת למשל בשנה שהייתה תשואה גבוהה עליה של 40k בחודש של רווחי הון, זה פתאום ירגיש שהתאמצות בשביל לחסוך עוד 2k בחודש מהמשכורת זה זניח ואולי לא שווה את המאמץ.
אני מסכים שיכול להיווצר כאן קושי פסיכולוגי. ביצענו ניסוי שבמסגרתו הנחנו שאשתי מרוויחה בדיוק כמוני. התוצאה הייתה העלאה של שיעור החסכון ב10%, מ75% ל85%, שלכאורה זה נראה מעט, אך מתרגם להגדלת החסכון ב15k לחודש, או 180k בשנה.
אם נשליך את כלל ה400 על הוצאה של 8k, מדובר בתוספת של 5.6% מערך המטרה בשנה, רק מהחסכון.

אך היות ואנו יותר צנועים, הנחנו גם הגדלת שיעור החסכון ב2k, או הורדת ההוצאות בסכום זהה.
במצב של הגדלת החסכון, מדובר בתוספת של 0.75% מערך היעד (3200k) לשנה, כך שההשפעה שלו על התוצאה הסופית היא אכן זניחה כמו שציינת :'(
מנגד, בצמצום ההוצאות ב2k, ערך היעד קטן ב33%, ל2400k. אז, הסכום שנוסף לחסכון הופך ל1% מהיעד לשנה, שזה עדיין לא משהו להתרברב בו...
הצד הרע של הנושא הזה הוא שהצמיחה בשנה ספציפית נעשית הרבה פחות תלויה בך ותלויה יותר ויותר כמעט באופן בלעדי בתשואות שייתן השוק באותה שנה.
זו בהחלט בעיה, וכדי להתמודד עם הבעיה הזו, וגם עם הבעיה של השפעת החסכון החודשי, אנחנו מחפשים מקורות הכנסה (או צמצום הוצאות) שמימושם קל או דורש מאמץ מינימלי, שאינם תלויים בביצועיו של שוק ההון או הסטאטוס התעסוקתי שלנו.
דוגמאות לכך הן נידוב מידע "רגיש", שימוש בתווי קניה וקופונים וניצול oversights במערכות של רשתות גדולות. כפי שהוסבר ע"י @סול בשרשור אחר
אני רואה את שני הצדדים. לפעמים חוסכים, בדרך כלל גברים צעירים אך לא תמיד, מתחילים להפוך את החיסכון האגרסיבי למין "משחק מחשב" - בוא נראה כמה "אסימוני חופש" אוכל לצבור החודש. הם שואבים סיפוק ואושר מהמשחק, מהחיוניות של המוח שלהם שפועל תמיד בצורה יצירתית - כיצד אוכל למקסם כל בעיה מבחינה כלכלית. ה"טראק אחד" הזה אופייני לגברים בעיקר שכאן נשים מצטיינות יותר בחשיבה רוחבית ומאוזנת, אך כמובן שיש יוצאים מן הכלל.
אותם חוסכים צעירים נהנים, פשוטו כמשמעו, מהמשחק. הם לא חושקים שיניים, לא מתמרמרים כשהם יושבים במחלקת תיירים, הם שואבים סיפוק מהחיסכון. אפשר לראות אחד כזה בכתבה כאן - https://www.youtube.com/watch?v=Gj0NQiSS0lc.

אז מה רע בזה? אם הם גם נהנים מהתהליך וגם חוסכים, הכל טוב לא? אז זהו שלפחות מצד החברה (במקרה הטוב) או האישה (במקרה הפחות טוב) - הם נוטים להגזים. לקנות בגדים יד שניה ישמע לחלק לאנשים הזוי ולחלק (כמוני) הארון מלא בעיקר במציאות שליקטתי ב10 שקלים בחנויות כאלה, דברים שנראים חדשים לגמרי. לדעתי זה בערך קו הגבול. אבל יש דברים שרוב האנשים לא יסכימו להתפשר עליהם ויקנו רק חדש - מזרן, נעליים ועוד.

גם לי יש את ההנאה מהחיוניות של החיסכון, אך כמי שמבוגר ממך בכמה שנים אני מתחיל להבין גם את הסביבה. החשבנאות הזאת היא לא דבר בריא כל הזמן בכל מקום. מותר להתפנק לפעמים, ואתה באמת לא תיקח איתך את הכסף לקבר. לחסוך קצת פחות ולעשות את היחסים שלכם יותר נינוחים עבורה זאת השקעה טובה, גם לה וגם לך. עליך ללמוד להנות מהכסף שלך, וזאת מיומנות שאנשים כמונו צריכים ללמוד אותה לפעמים.
אני נהנה מזה ובהחלט תופס את זה כמשחק :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 12
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
wish המסע שלי לחירות ועצמאות יומני מסע אישיים 136
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 36
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15