• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הלוואות עמית לעמית בארץ

האם אתם מרוצים מהלוואות p2p

• השקעתי ב eloan וכן

הצבעות: 1 0.3%
  • השקעתי ב eloan ולא

הצבעות: 27 8.3%
  • השקעתי בטריאה וכן

הצבעות: 33 10.2%
  • השקעתי בטריאה ולא

הצבעות: 15 4.6%
  • השקעתי בבלנדר וכן

הצבעות: 10 3.1%
  • השקעתי בבלנדר ולא

הצבעות: 13 4.0%
  • השקעתי ב btb וכן

הצבעות: 22 6.8%
  • השקעתי ב btb ולא

הצבעות: 12 3.7%
  • השקעתי באחר וכן

הצבעות: 4 1.2%
  • השקעתי באחר ולא

הצבעות: 0 0.0%
  • לא השקעתי ושוקל בחיוב

הצבעות: 70 21.5%
  • לא השקעתי ולא מתכנן

הצבעות: 153 47.1%

• סך הכל מצביעים
    325
@nils
כשמחלקים לפי דירוג אין מספיק סטטיסטיקה, אבל הנה:
4 הלוואות בדירוג A ו-0% בפיגור.
26 הלוואות בדירוג B ו-4% בפיגור.
70 הלוואות בדירוג C כלומר 6% מהן בפיגור.
51 הלוואות בדירוג D ו-0% בפיגור.
10 הלוואות בדירוג E כלומר 10% מהן בפיגור.
(14 הלוואות בדירוג S (דירוג מיוחד להלוואות קצרות טווח) ו0% בפיגור)

אל תשכח שככל שהלווים יותר מסוכנים מקבלים יותר תשואה. אם לוקחים ברצינות את שיעורי חדלות הפירעון שאילואן שלחו לנו פעם (אולי היום זה יותר אמין) יוצא מסימולציה שתמיד משתלם להלוות ללווים מסוכנים. לא מייעץ.

בכל אופן, מי שרוצה פיזור מקסימאלי, ונותן את המינימום לכל הלוואה (100 שח) כנראה לא ירצה לעשות איפה ואיפה כי אין כל כך הרבה הלוואות באתר (אחת או שתיים בשבוע).

שלום לכולם,

שמחתי מאוד לגלות את הפורום הזה לאחרונה.
אני גם כן 'גיליתי' את אתרי ההלוואות החברתיות לקראת סוף שנה שעברה אחרי הבאז שעשו האתרים האמריקיים והחלטתי להיכנס לשני אתרים עם אותם סכומים. תיקים אלו מבחינתי הינם חיסכון לטווח ארוך אליו אני מעביר כספים מידי חודש המשמשים בו זמנית ניסוי מעניין ודרך להרוויח כמה גרושים תוך עזרה לאנשים אחרים להימלט ממלתעות הבנקים.

פתחתי שני תיקים בו זמנית ב eLoan וב Tarya ודאגתי להפקדות זהות בשניהם על מנת לבחון את שתי הפלטפורמות ולנסות לעמוד על הסיכון/תשואה בכל אחד מהם. בזמנו כשתחלתי את הניסוי בלנדר דרשו חשבון פייסבוק - תנאי שמבחינתי היה לא בא בחשבון והם התעקשו לא לאפשר להירשם לאתר ללא חשבון פייסבוק.
אם אתחיל דווקא מהסוף, לי לא יצא (עדיין) להיתקל בהלוואות שלא הוחזרו באף אחד מהאתרים והתיק מפוזר בצורה יפה על פני כ 50-60 הלוואות. התשואה (ריבית) שהתקבלה בשניהם דומה מאוד (ב Tarya הינה גבוהה במקצת). הפילטרים (הסוכן החכם) שהגדרתי בשני האתרים היו בהתחלה די הדוקים אך לאחר מספר חודשים השוותי את התנאים ופתחתי את הפילטרים לכל הלוואה עד 3 שנים.
לאחר ש Tarya פרסמו את האפשרות 'למכור את התיק' או לפדות את התיק תוך מכירתו לאדם אחר - פתחתי את הפילטר לגמרי לכל הלוואה. - עד כאן מערך הניסוי.

התשואה השנתית הצפויה *(בהתאם לחישוב המפורט ב eLoan) המציגה מבחינתי רמת סיכון הינה כ 6.6%, בעוד 'שיעור התשואה הפנימי' המוצג באתר Tarya הינו כ 3.7%
יש לציין כי חישוב התשואה באחוזים אינו דומה כלל בשני האתרים ולא ניתן להשוות בין המספרים המוצגים בצורה זו.
כמו שציינתי קודם - כאשר מסתכלים על ההחזרים האבסולוטים מפתיע לראות שדווקא ב Tarya הריבית האבסולוטית שהתקבלה היתה גבוהה במקצת מהריבית שהתקבלה דרך eLoan.
לדעתי הדבר נובע בנוסף משני גורמים נוספים שהוזכרו כאן בפוסטים קודמים :
1. שיעורי המס השונים המחושבים בכל אחד מהאתרים - 15% ב Tarya, ו 25% ב eLoan.
2. הלוואות רבות בהן אני משקיע ב eLoan אינן יוצאות אל הפועל ומבוטלות בתהליך ההשקעה (והכסף מוחזר לחשבוני). לפעמים לוקח לי 2-3 מחזורי השקעה עד ש'ההשקעה נתפסת' ובאמת מועברת ללקוח. יש לציין שכל מחזור השקעה כזה ב eLoan אורך עד 14 יום בו לא ניתן לנסות להשקיע כסף זה בהלוואה אחרת או לבטל השקעה בהלוואה קיימת (לפחות לא דרך ממשק המשתמש באתר). ב Tarya לעומת זאת, כל נושא בחירת ההשקעה ברמת ההלוואה ממוסך מעיני המשתמש ובשורה התחתונה בסוף כל חודש אני רואה שכל הכספים שהעברתי הושקעו בהצלחה.

בהתייחס לסוג הריבית הניתנת בכל אחד מהאתרים (ריבית קבועה - Tarya מול ריבית צמודת מדד ב eLoan) - כרגע ההצמדה למדד באתר eLoan לא הניבה כלל רווחים (פחות משקל) בעוד המס 25% מחושב על כל הריבית החוזרת. נושא זה נראה לי תמוה מאוד שכן כמו שציינו כאן רבים לפני המס על פקדונות בארץ הינו 15% - כלומר רק על הרווחים הנובעים מההצמדה למדד יש לחשב 25% מס.

האם יש כאן רואי חשבון שיוכלו לאשר זאת ?
מדוע לא ניתן לחשב מס של 15% על ריבית הפיקדוון וריבית של 25% על הפרשי ההצמדה למדד ?

בברכה,
ניר.

תודה על הפוסט המפורט.

לי לא יצא (עדיין) להיתקל בהלוואות שלא הוחזרו באף אחד מהאתרים
אתה בר מזל (-:

שיעורי המס השונים המחושבים בכל אחד מהאתרים - 15% ב Tarya, ו 25% ב eLoan.

בדרך כלל, וגם באילואן מציינים את התשואה לפני מס. אם גם טריה מציינים אותה לפני מס אזי אני לא רואה סיבה שזה ישפיע.

יכול להיות שכמו שאמרת, זה נובע מהבדלים בין חישוב 'תשואת הכסף שניסית להשקיע' לבין חישוב 'תשואת הכסף שהצלחת להשקיע'

@nils
בכל אופן, מי שרוצה פיזור מקסימאלי, ונותן את המינימום לכל הלוואה (100 שח) כנראה לא ירצה לעשות איפה ואיפה כי אין כל כך הרבה הלוואות באתר (אחת או שתיים בשבוע).

@Sinister,
כלומר אם רוצים פיזור מקסימלי "הכניסה" להשקעה היא איטית, נניח 200 ש"ח בשבוע, סה"כ חצי שנה כדי לפזר כ- 5,000 ש"ח.
שאר הכסף ממתין בחשבון ללא תשואה, איך התמודדת עם זה? פשוט העברת סכום קטן בהתחלה או שנתת הלוואות גדולות יותר?

זה תלוי באיזה הלוואות אתה מוכן להשקיע,
מהנסיון שלי, יש שם שבועות שיש הרבה הלוואות ( אבל לא כולן מוצאות חן בעיניי, למשל עם משך של 48-60 חודשים )
ויש שבועות "חלשים"
לקח לי כ-חודשיים לפזר 5000 ש"ח

@nils

1. מאחר שלא עולה כסף לעשות להם העברה בנקאית (אני מקווה שאתה לא משלם על פעולות בבנק שלך), העברתי במנות קטנות, וכשעמד להיגמר העברתי עוד. אני לא נותן ליותר מכמה אלפים להמתין בחשבון שם.

2. 'התפרעתי' בהתחלה ונתתי 1000 שקל לכל הלוואה, היום אחת מהן בחדלות פירעון...היום אני נותן 300 שקל להלוואה.

3. בהתחלה לא היו הרבה אנשים שידעו על זה והיה קל יותר לדחוף לשם כסף, קצת יריתי לעצמי ברגל כשפתחתי את השרשור הזה (-:

5. היום אני כבר לא מעביר אליהם כסף מהבנק, הסכום החודשי שחוזר אלי (קרן פלוס ריבית) הוא כ3000 שח וזה יותר ממספיק בשביל לכסות את כל ההלוואות החדשות. לפי החישוב הזה מי שמשקיע 100 ש"ח בכל ההלוואות של עד 36 חודשים יכול 'לדחוף' היום כ1000 שקל בחודש.

6. מסקנה: עדיף להתחיל מוקדם מסכומים קטנים מאשר מאוחר מסכום גדול.

(יכול להיות שהיה מינימום להתחלה, איזה 6000 שח, אולי בשביל 'לדחוף' אותם שווה להתחיל מלתת הרבה לכל הלוואה ולצמצם בהמשך).

@Sinister
יש לי כמה שאלות לגבי אירועי החדלות פרעון :

האם ניסית לפנות לחברה בבקשה לקבל את פרטי ההלאות החדלות פרעון על מנת לתבוע באופן פרטי בבית משפט לתביעות קטנות (עולה 70 שקל עמלה) ?
הרי הרבה יותר פשוט ומהיר לתבוע 1000 שקל בבית משפט לתביעות קטנות מאשר להמתין שהחברה תתבע את ה 20-30 אלף שקל בתביעה רגילה (שכנראה תימרח על פני 3-4 שנים) ותגרור עלויות משפט גבוהות שבספק ישאירו משהו מהכסף.

בנוסף, הרי ברור לכל בר דעת שאדם שלוקח הלוואה למספר שנים וכבר בחודש השני-שלישי מפסיק להחזירה שזהו תרגיל עוקץ ולא אדם שאינו יכול להחזיר את הכסף.
אם זה אכן המצב הרי שיכול להיות שיש כאן אנשים שבוחנים את הכוח המשפטי שיש לאתרי הלוואות ההמונים בגביית החובות תוך כדי שהם מסתתרים מאחורי החברה המתווכת בעסקה.

מעבר לכך, ניתן לטעון שאם החברה מסתירה את פרטי הלווה ובכך מונעת ממך לממש את זכותך לתבוע את האדם באופן פרטי - היא בעצם עוברת על החוק.
מעניין אותי מאוד לדעת האם הטיעון הזה תופס בבית משפט והאם הטענה שלהם שהם לא יחשפו את פרטי הלווים אכן עומדת במבחן החוק.

האם החברה מעדכנת אותך בהליכי הגביה ובשלביה ?

@nirf היי,

אני לא מבין גדול, אבל ההלוואות הן על סכום כזה שאפשר לפתוח הוצאה לפועל בהליך מזורז, וכך החברה עושה.

כאשר הלוואה בפיגור אני מקבל הודעה, כאשר היא חוזרת מפיגור אני מקבל הודעה, כאשר היא עוברת להוצאה לפועל אני מקבל הודעה. לא לוקח זמן רב מאז שהלוואה בפיגור ואז שהיא עוברת להוצאה לפועל.

עד כמה שאני מבין זאת, החברה תובעת בשמי ולכן אני לא רואה הבדל בין אם הייתי תובע בעצמי ובין אם הן תובעים.

באופן כללי אני מדבר עם אנשי החברה מדי פעם (מאוד נחמדים וקשובים), מציע הצעות לשיפור ושואל שאלות. כל עוד חדלות הפירעון שלי קרובה לממוצע (~2%) אני לא רואה סיבה לעשות בלאגן. זה משהו שלקחתי בחשבון לפני שנכנסתי לזה.

כולי תקווה שבעתיד הקרוב, מדינת ישראל תנהיג 'דירוג אשראי' (אולי הם קוראים לזה תעודת זהות בנקאית) ואז אנשים יחששו יותר שלא להחזיר הלוואות.

קשה לי להאמין שמישהו מוכן להסתבך עם הוצאה לפועל בשביל כמה עשרות אלפי שקלים, מצד שני אני לא מכיר את העולם הזה.

דיון חשוב ומרתק , אני כבר יותר מחצי שנה משקיע בeLoan ,וכבר תקופה ארוכה יש מחסור בהלוואות בכלל ,והלוואות בתנאים אטרקטיביים בפרט, ולכן עלה לי לאחרונה הצורך לבדוק גם אופציה להשקעה בבלנדר ו-tarya .מה שלא אהבתי באתרים אלה זה את הדרישה להפקדה מינימלית של 5000 ש"ח . אומנם רציתי להפקיד אצלם כמה אלפים בתור התחלה ,אבל פחות אהבתי את הכפייה להפקיד בבת אחת את הסכום הזה.. ב-eLoan משתמש חדש יכול בתור התחלה להפקיד סכומים קטנים, לבדוק את המערכת ולצבור ביטחון. ממה שהבנתי באתרים האלה גם אין אופציה לבחור באופן ספציפי את ההלוואות וזה מתבצע אוטומטית לפי התנאים שמגדירים ..בeLoan יש יותר שקיפות בנושא. החיסרונות בeLoan ,לעומת המתחרים ממה שנחשפתי פה בדיון ,זה עניין המיסוי 25% במקום 15%, והעדר הנזילות של ההלוואות , שלפי מה שנכתב פה אפשר להעביר את ההלוואות למשקיעים אחרים בtarya וגם בBTB, שזאת נשמעת אופציה בהחלט מעניינת וכרגע היתרון הגדול שלהם לפי מה שנכתב זה שאין אצלם מיסוי על החזרי הריביות בטרם מתבצעת משיכה.

עכשיו לחלק המעניין, בנוגע לeLoan, הם כבר הרבה זמן מדברים על מהפכה גדולה שצפוייה בעולם הבנקאות , על שת"פ עם גוף מוסדי גדול ,הם אפילו שלחו מייל ביום ראשון שעבר:
מהפכה בתחום הבנקאות בישראל - הערב 19:30 ב"תוכנית חיסכון" ערוץ 2 חברת eLoan מכריזה על שיתוף פעולה שעתיד לשנות את עולם ההשקעות וההלוואות ולהשפיע על הכיס של כולנו."
אז בסופו של דבר זה נדחה.. .ואני עדיין ממתין לשמוע במה מדובר והאם באמת מדובר בכזאת מהפכה גדולה,
מחכה כבר שיכריזו על כך ...אם למישהו יש פרטים נוספים אשמח שיעדכן בשרשור זה.

וכבר תקופה ארוכה יש מחסור בהלוואות בכלל ,והלוואות בתנאים אטרקטיביים בפרט,
תופעה דומה קרתה גם ב-lending club, ככל שהאפיק צבר פופולאריות.

סתם שאלה לאנשים שומרי המסורת פה (אם יש בכלל). הרי אסור להלוות בריבית והפתרון ההלכתי של זה הוא בעריכת "היתר עיסקא".
הבנקים ומוסדות הלוואות רציניים עושים היתר עיסקא כדי שגם דתיים וחרדים יוכלו לקחת הלוואות.
מה באמת עם eLoan ודומותיה? יש להם איזה מנגנון הלכתי שמאפשר גם לדתיים להשתתף?

זה סתם מעניין אותי לדעת מתוך עניין נטו. זה כן חשוב לי לקיים מצוות וכ'ד אז אני לא הייתי משתתף במיזם הזה עד שהייתי בטוח. וגם כי אני לא אוהב ברמה האישית fixed income investments.

עריכה: בדקתי עכשיו באתר שלהם ויש להם היתר עיסקא. טוב, זה היה צפוי... בכל זאת - מוסד הלוואות שפועל בישראל.

נערך לאחרונה ב:
סתם שאלה לאנשים שומרי המסורת פה (אם יש בכלל). הרי אסור להלוות בריבית והפתרון ההלכתי של זה הוא בעריכת "היתר עיסקא".
הבנקים ומוסדות הלוואות רציניים עושים היתר עיסקא כדי שגם דתיים וחרדים יוכלו לקחת הלוואות.
מה באמת עם eLoan ודומותיה? יש להם איזה מנגנון הלכתי שמאפשר גם לדתיים להשתתף?

זה סתם מעניין אותי לדעת מתוך עניין נטו. זה כן חשוב לי לקיים מצוות וכ'ד אז אני לא הייתי משתתף במיזם הזה עד שהייתי בטוח. וגם כי אני לא אוהב ברמה האישית fixed income investments.

עריכה: בדקתי עכשיו באתר שלהם ויש להם היתר עיסקא. טוב, זה היה צפוי... בכל זאת - מוסד הלוואות שפועל בישראל.
אם תקרא את היתר העסקא אז אתה תראה שאתה מקבל את ה"ריבית" שלך בגלל שאתה שותף ל"רווחים שהרויח המלוה ע"י השקעה של ההלוואה".
אני לא יודע מה איתך אבל אני לא שמעתי על חופשה בחו"ל שמייצרת "רווחים על סמך העלות של החופשה".

זה מאוד נחמד שיש להם מסמך שקוראים לו "היתר עסקא" אבל בפועל מדובר בהלוואה בריבית ולא ב"עסקא" כפי הגדרת חז"ל ולכן לדעתי אתה כמלווה כן עובר על איסור הלוואה בריבית.

בכל אופן אחת המצוות הבסיסיות הן "עשה לך רב".
לך לרב שאתה מכיר ומעריך ותשאל אותו מה דעתו.
אם הוא מתיר אז אין לך בעיה.

גילוי נאות:
זו הסיבה שאני לא משקיע באתרים כאלו עם או בלי מסמך "היתר עסקא".

אם תקרא את היתר העסקא אז אתה תראה שאתה מקבל את ה"ריבית" שלך בגלל שאתה שותף ל"רווחים שהרויח המלוה ע"י השקעה של ההלוואה".
אני לא יודע מה איתך אבל אני לא שמעתי על חופשה בחו"ל שמייצרת "רווחים על סמך העלות של החופשה".

זה מאוד נחמד שיש להם מסמך שקוראים לו "היתר עסקא" אבל בפועל מדובר בהלוואה בריבית ולא ב"עסקא" כפי הגדרת חז"ל ולכן לדעתי אתה כמלווה כן עובר על איסור הלוואה בריבית.

בכל אופן אחת המצוות הבסיסיות הן "עשה לך רב".
לך לרב שאתה מכיר ומעריך ותשאל אותו מה דעתו.
אם הוא מתיר אז אין לך בעיה.

גילוי נאות:
זו הסיבה שאני לא משקיע באתרים כאלו עם או בלי מסמך "היתר עסקא".
כן, האמת היא שקראתי את ההיתר. וגם לי זה הריח לא כל כך טוב, כך שאני לא ממהר להסיק מסקנות ולפתוח משתמש.
אם אני מסתמך רק על ההגיון שלי - זה בסדר להשקיע בהלוואות ההן רק אם זה לצורך סגירת מינוס או לימודים וכ'ד. כי כשאתה נגיד מחלץ מישהו מחוב אתה גם עושה מצווה של לעזור כלכלית למי שקשה וגם אתה משקיע לו על הדרך בחוב (השקעה שבגינה מגיע לך רווח).
ומכיוון שרוב ההלוואות שם הן לצורך סגירת מינוס אז זה קל.
ולימודים גם - זה כמו סוג של צדקה כי אתה עוזר לבנאדם בפרנסה העתידית שלו. וגם אחרי הלימודים יש לו יותר כסף אז זה השקעה בבנאדם כמו סגירת חובות.

אבל באמת, חוץ ממטרות כאלה (וגם זה לא לפני שאני אתייעץ עם כמה רבנים) לא הייתי טורח. העונש של מלווה בריבית הוא קשה ביותר - אובדן כל הרכוש והממון. הייתי מרגיש הרבה יותר בנוח אם היה שירות כזה שמאפשר להלוות לגויים בחו"ל או משהו.

דרך אגב אני לא כזה דוס :) פשוט שומר מסורת כזה סטייל חוזר בתשובה.
עשיתי שנה שעברה עבודה נרחבת על היתר עיסקא, אז מעניין אותי לראות איך זה בא לידי ביטוי בחיים שלנו היום.

@daat99 מה כתוב ב"היתר עסקא" של בנק הפועלים/ לאומי/ דיסקונט...?

וכשאתם קונים מדד מניות עם מניות של בנקים וכל מיני חברות שוק אפור זה בסדר?

@daat99 מה כתוב ב"היתר עסקא" של בנק הפועלים/ לאומי/ דיסקונט...?
אין לי שמץ של מושג ולא באמת מעניין אותי.
בכל מקרה אם הבנק נותן הלוואה למישהו אז לא אני נתתי את ההלוואה הזו, לא אני בחרתי מי יקבל אותה ואין לי מושג מה הצד המקבל הולך לעשות איתה.

וכשאתם קונים מדד מניות עם מניות של בנקים וכל מיני חברות שוק אפור זה בסדר?
כאן אנחנו נכנסים לדיון אחר לגמרי.
כאשר אתה נותן הלוואה למישהו ומקבל עליה ריבית אז אתה מלוה בריבית.
כאשר אתה רוכש מניות של עסק אז אתה לא מלוה בריבית אלא משתתף ברווחים שאותו העסק הרויח כך שאתה לא עובר על איסור הלוואה בריבית.

לגבי השקעה במניות זה כבר עניין אישי ומצפוני ולא הלכתי.
אני אישית לא רוצה לקנות מניות בחברה שמייצרת סיגריות (או מדד שמחזיק מניוק של חברה שמייצרת סיגריות).
זה לא בגלל שישנו איסור הלכתי אלא בגלל שהמצפון שלי אומר לי אחרת.

גם ברכישת מניות בנקים אתה לא עוסק בהלוואות בריבית, אתה בסך הכול שותף לרווחים של הבנק.
אם הבנק יפסיד כסף אז גם אתה תפסיד כסף ואם הבנק ירויח פי 10 אז אתה תרויח פי 10.
הבנק לא מתחייב לשלם לך בדיוק את אותה ה"ריבית" על המניות גם אם הוא בתהליכי פשיטת רגל וגם אם הוא מצליח והופך לבנק הבין-גלקטי הראשון...
לא כל הרווחים של הבנק הם בגלל ריביות אלא אם כן אתה טוען שהבנק שלך לא גובה מאף אחד אף עמלה כולל עמלות מסחר בבורסה ודמי ניהול חשבון?

לגבי שוק אפור: לא מתקרב.

נ.ב.
ובנימה יותר אישית אני לא מבין למה זה מפריע לכם שיש אנשים שלא רוצים להשקיע בהלוואות בריבית.
מה באמת איכפת לכם מה אנשים אחרים עושים עם הכסף שלהם ומה הם לא עושים איתו שהחלטתם להיות כל כך תוקפניים (אני מרגיש שאתם תוקפניים מנוסח התגובה גם אם לא באמת התכוונתם).
מי שמעניין אותו הנושא יכול לבדוק ולקבל החלטה מתאימה.
מי שלא לדעתי לא צריך להתערב.

האם אתם נפגעים מזה שאני לא משקיע בהלוואות בריבית או בשוק האפור?

@c881 אני לא בטוח שזה פתוח לציבור הרחב. בכל אופן, זה לא מעניין אותי למען האמת. ברגע שאתה מבין את העקרונות של ההיתר אתה יכול כבר להעריך פחות או יותר מה כתוב שם.

@Sinister האמת, זה לא מעניין אותי בתור משקיע. אין לי בעיות מוסריות עם חברות סיגריות, נשק וכ'ו... אני בנאדם שמרן, והתורה אוסרת במפורש בכמה מקומות מתן הלוואה בריבית. מה שהבנק עושה בכלל לא מעניין אותי כי זה לא אני שעוסק בהלוואה בריבית. אבל p2p לעומת זאת, מרגיש לי יותר מדי קרוב המרחק ביני לבין הלווה.
בקשר להערת השוק האפור שלך אני לא יודע מה לומר. למיטב ידיעתי אין לי דבר עם הישויות האלה.
אגב אם כבר סטינו לשם, יש כאלה שעושים הבחנה בין ריבית סבירה (interest) לבין ריבית רצחנית (usury). בעיני אנשים רבים בלי קשר להלכה אין בעיה מוסרית עם ריבית סבירה. ברור לך שהתופעה שהתורה רצתה למנוע זה בראש ובראשונה את השוק האפור עם הריבית הרצחנית שתופס אנשים שממילא מסובכים בחובות ומסבך אותם עוד יותר.

אחדד את הנקודה.

1. לא מעניין אותי אם תשתמשו בהלוואות עמית לעמית או לאו (עדיף לי שלא). אני פשוט חובב של קונסיסטנטיות.

2. אם אתם כבר עושים שיקוליים מוסריים (לא הלכתיים) אזי שימו לב שאתם לא עובדים על עצמכם, לטעמי רוב השיקולים המוסריים מאגדים בתוכם השקעה במדדים והלוואות עמית לעמית. רוב הרווחים של ת"א 100 מגיע מעשיית הפיננסים שרוב הרווחים שלה מגיעים ממתן אשראי. אני לא מטיף מוסר לכאן או לכאן, רק מטיף לקונסיסטנטיות.

3. אם אתם עושים שיקולים הלכתיים, היתר העסקה אמור להספיק. אם החלתתם לפקפק בו, מן הראוי שתפקפקו בו גם בהקשר של הבנק. אם אתם חושבים שהרב קובע (ואין בזה שום פסול) אז תשאלו אותו.

• אהבתי
Reactions: HHH
אחדד את הנקודה.

1. לא מעניין אותי אם תשתמשו בהלוואות עמית לעמית או לאו (עדיף לי שלא). אני פשוט חובב של קונסיסטנטיות.

2. אם אתם כבר עושים שיקוליים מוסריים (לא הלכתיים) אזי שימו לב שאתם לא עובדים על עצמכם, לטעמי רוב השיקולים המוסריים מאגדים בתוכם השקעה במדדים והלוואות עמית לעמית. רוב הרווחים של ת"א 100 מגיע מעשיית הפיננסים שרוב הרווחים שלה מגיעים ממתן אשראי. אני לא מטיף מוסר לכאן או לכאן, רק מטיף לקונסיסטנטיות.

3. אם אתם עושים שיקולים הלכתיים, היתר העסקה אמור להספיק. אם החלתתם לפקפק בו, מן הראוי שתפקפקו בו גם בהקשר של הבנק. אם אתם חושבים שהרב קובע (ואין בזה שום פסול) אז תשאלו אותו.
1. גם אני
2. אני לא משקיע במדדים, אני בוחר מניות דיבידנד שמתאימות לי.
3. ההיתר עיסקא שניתן הוא לעסק עצמו ולא למשקיעים שהם נותני ההלוואות.
אם לעסק יש היתר עיסקא זה לא אומר שלי כאדם פרטי יש היתר עיסקא ואני יכול לתת הלוואות בריבית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
nicepo1 הלוואות עמית לעמית בחול - לנדינג קלאב שוק ההון 79
Y השקעה בזמן משבר: לקיחת הלוואות בסכומים גדולים עם ריבית נמוכה צרכנות פיננסית 8
D צרת משרד הביטחון - הלוואות, פנסיה ומינוס בבנק הפועלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
ו הלוואות למדינה בריבית 6% פוסטים מאיכות נמוכה 9
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
A הלוואות אישיות שוק ההון 0
ע הלוואות בנקאיות בדיגיטל צרכנות פיננסית 3
H שאלה האם כדאי למחזר הלוואות שיש לי עקב עליית הריבית? צרכנות פיננסית 3
ט החזרי הלוואות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ItayG אפליקציית מעקב שווי נכסים/השקעות/הלוואות ונתונים חסכון והוצאות צרכנות פיננסית 18
F נטילת הלוואות לצרכי השקעה - תלוי סביבת אינפלציה שוק ההון 69
A כמה סוגיות בנושא הלוואות \ מחזור הלוואות בתקופת פריים עולה נדל"ן 3
C הלוואות צרכנות פיננסית 4
ל הלוואות חברתיות פוסטים מאיכות נמוכה 2
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
I החזר מס על הלוואות חברתיות השקעות אלטרנטיביות 2
A התייעצות לגבי מסלול תשלום לקבלן - חלק מההון קיים בנכס אחר שהוא ללא משכון \ הלוואות נדל"ן 8
mudale222 האם פחות שווה להחזיר הלוואות ככל שעובר הזמן? צרכנות פיננסית 10
The Stoic הלוואות ללא ריבית - למה לא כולכם עושים את זה כל הזמן? צרכנות פיננסית 44
ישראלית הלוואות בריבית אפסית צרכנות פיננסית 14
ה הלוואות ללא ריבית צרכנות פיננסית 7
י הלוואות מפנסיה/גמל - אפשרות למינוף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
P הלוואות Margin ב IB - על מה להסתכל כדי להמנע מ margin call ? שוק ההון 5
א ריביות על הלוואות שונות לדיור נדל"ן 1
Wonko הורדת מינוף וסדר סגירת הלוואות צרכנות פיננסית 27
stamEhad הלוואות P2P, כמה גדול הסיכון? השקעות אלטרנטיביות 2
ל הלוואות לא יומיות מהברוקר - יש חיה כזאת? שוק ההון 6
H שאלה לגבי הלוואות בשני חשבונות בבנקים שונים צרכנות פיננסית 8
T למה בנקים לא רוצים לתת הלוואות לדיור? נדל"ן 29
A הלוואות מקרנות פנסיה / השתלמות מנייתיות. צרכנות פיננסית 2
זריקת תבונה מסע יציאה מבור כלכלי - חיסול הלוואות בגובה 90 אש"ח תוך שנה וקצת יומני מסע אישיים 28
א הלוואות מקרן השתלמות\קופות גמל. הקפאה עד להודעה חדשה? צרכנות פיננסית 31
L הלוואות של securities שוק ההון 3
O אחוז החזר הלוואות (מינוף, לא צריכה) מסך ההכנסות שוק ההון 4
I הלוואות זהב BTB שוק ההון 9
מ הלוואות מקרן השתלמות IRA צרכנות פיננסית 4
A מיטב ד״ש - סגירת הלוואות בזמן הקורונה צרכנות פיננסית 6
ב קיזוז הלוואות על חשבון קרן השתלמות צרכנות פיננסית 4
O הלוואות IB שוק ההון 43
O לא %100 מניות, יש הלוואות כדאית? שוק ההון 9
ERE בלי ה E הלוואות לשיפוץ נדל"ן -MPL – Market Place Lending נדל"ן 3
hommie אלטשולר שחם - הלוואות ע"ח קרן השתלמות שוק ההון 61
ImCarryGG הלוואות מבנקים לפי דירוג אשראי צרכנות פיננסית 18
נ כתבה שמסבירה על הלוואות ולא מעודדת לקיחה שלהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
Y מיצוי הלוואות-משכנתא מול הלוואה על חשבון פנסיה או הלוואה מהבנק נדל"ן 19
E הלוואות P2P צרכנות פיננסית 1
A הלוואות מגופים מוסדיים - שאלת תם שוק ההון 2
סול הלוואות לחברות שוק ההון 10
B שאלות בנושא הלוואות ליזמי נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
always.smile הלוואות במט״ח צרכנות פיננסית 3

נושאים דומים

Back
למעלה