• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הלוואות בשוק האפור - על נפלאותיה של ריבית דריבית

כל ביטוח מעביר כסף מבעלי המזל לחסר המזל
נכון. העניין הוא שבביטוח לאומי ניתן לדעת בעוד מועד מי הם חסרי המזל. בהעדר כפייה סידור כזה לא היה יכול להיות להימשך מכיוון שאותם האנשים שהיו יודעים שהסיכוי שלהם לקבל פיצוי מביטוח לאומי כל-כך נמוך היו פורשים מהביטוח, עד כדי הבאת המצב שלא היה ניתן לממן את הפיצויים מהפרמיות המגבות.

• אהבתי
Reactions: ogi
כל ביטוח מעביר כסף מבעלי המזל לחסר המזלה (חוץ מביטוח פנסיוני, לגישת מי שחושב שחיים ארוכים במיוחד זו ברכה). הייחוד של הביטוח הלאומי הוא יסוד הכפיה שבו.
לא נכון. ביטוח קובע את הפרמיה לפי תוחלת הסיכון, לעומת זאת ביטוח לאומי גובה יותר ממי שמרוויח יותר, ללא קשר לתוחלת הסיכון שלו.
ביטוח לאומי הוא תוצר של מדינת הרווחה, שהיא תוצר של אידאולוגיה שדוגלת בשוויון, סולידריות חברתית, צדק חברתי, ועוד כמה מילים שדי ברור לי שהתמיכה הציבורית בהם נמוכה מאוד.

נכון. העניין הוא שבביטוח לאומי ניתן לדעת בעוד מועד מי הם חסרי המזל.
כולי קנאה.
מסקרן אותי לדעת בן כמה את ומה מצבך המשפחתי. אתה כמובן לא חייב לענות.

לא נכון. ביטוח קובע את הפרמיה לפי תוחלת הסיכון, לעומת זאת ביטוח לאומי גובה יותר ממי שמרוויח יותר, ללא קשר לתוחלת הסיכון שלו.
זה מה שכתבתי (לא יודע למה לא הופיע אצלך)
ביטוח לאומי הוא תוצר של מדינת הרווחה, שהיא תוצר של אידאולוגיה שדוגלת בשוויון, סולידריות חברתית, צדק חברתי, ועוד כמה מילים שדי ברור לי שהתמיכה הציבורית בהם נמוכה מאוד.
איזה מפלגות היום קוראות לביטול מדינת הרווחה והסולידריות החברתית? שאלה קלה יותר - איזה מפלגות דוגלות היום בביטול קצבאות הביטוח הלאומי? איזה תומכות לפחות בביטול הקצבאות האוניברסליות?
ומילא בשמאל שדוגל בקללות שכתבת. כמה מפלגות בימין הדוגל בחופש כלכלי דוגלות ברעיונות נעדרי התמיכה הציבורית?

כולי קנאה.
מסקרן אותי לדעת בן כמה את ומה מצבך המשפחתי. אתה כמובן לא חייב לענות.
כנראה לא הייתי ברור, אבהיר בעזרת דוגמא.

אם אני עובד בעבודה משרדית, לא אבטח את עצמי בביטוח תאונות שכולל גם שחקני פוטבול מקצועיים. הסיבה לך ברורה, הסיכוי שלי להיפצע הרבה יותר קטן מאשר של שחקן פוטבול.

נערך לאחרונה ב:
כנראה לא הייתי ברור, הבהיר בעזרת דוגמא.

אם אני עובד בעבודה משרדית, לא אבטח את עצמי בביטוח תאונות שכולל גם שחקני פוטבול מקצועיים. הסיבה לך ברורה, הסיכוי שלי להיפצע הרבה יותר קטן מאשר של שחקן פוטבול.
אין סיבה לא לבטח. כפי שכתבתי ההבדל הוא בפרמיה. בביטוח פרטי תשלם פרמיה פחותה משחקן פוטבול (וגם בביטוח לאומי D:)

נערך לאחרונה ב:
@גרהם
לא. ההבדל הוא שניתן לחזות מראש באופן סיסטמטי אלו אוכלוסיות יהיו המנצחות ואלו המפסידות. כלומר, מי בממוצע ישלם יותר ויוציא פחות, וכן ההפך.

זה לא ביטוח, זו תוכנית לחלוקת הכנסה מחדש.

ומילא בשמאל שדוגל בקללות שכתבת. כמה מפלגות בימין הדוגל בחופש כלכלי דוגלות ברעיונות נעדרי התמיכה הציבורית?
אף אחת. אבל זה לא נובע מאידאולוגיה סדורה, אלא מכך שהרבה אנשים נהנים מכספם של מעט אנשים. כך שמפלגה שתדגול בביטול מדינת הרווחה תקבל מעט מאוד קולות.
זוהי לא תמיכה אידאולוגית.

@גרהם
לא. ההבדל הוא שניתן לחזות מראש באופן סיסטמטי אלו אוכלוסיות יהיו המנצחות ואלו המפסידות. כלומר, מי בממוצע ישלם יותר ויוציא פחות, וכן ההפך.

זה לא ביטוח, זו תוכנית לחלוקת הכנסה מחדש.
נו זה מובן מאליו. אם הפרמיה לא לפי סיכון אז מה שכתבת ברור מאליו.
ועדיין ברמת הפרט, אף אחד לא יכול לדעת מראש אם יפסיד או ירוויח.
אבל העיקר כפי שכתבתי למעלה, הרוב בארץ רוצה סולידריות חברתית. מי שמתנגד מוזמן לעבור למדינות שיתאמו את השקפותיו.

אף אחת. אבל זה לא נובע מאידאולוגיה סדורה, אלא מכך שהרבה אנשים נהנים מכספם של מעט אנשים. כך שמפלגה שתדגול בביטול מדינת הרווחה תקבל מעט מאוד קולות.
זוהי לא תמיכה אידאולוגית.
לא הבנתי איך אתה יודע מתי תמיכה היא אידיאולוגית ומתי אחרת.
אבל גם ההסבר עצמו בעייתי. מקצבאות נכות נהנים מעט אנשים, למה לא לבטל אותן?
ומהצד השני המיעוט שאתה מדבר עליו הוא בעל עוצמה אדירה. למה הוא לא משפיע לביטול הקצבאות?

החוק משקף את ערכי החברה. אם הרוב במדינה היה חושב כמו הרוב בפורום גם החוק היה שונה.
אין קשר בין החוק לסולידריות.
החוק נועד לרצות קבוצות לחץ קטנות אך אפקטיביות.

נו זה מובן מאליו. אם הפרמיה לא לפי סיכון אז מה שכתבת ברור מאליו.
ועדיין ברמת הפרט, אף אחד לא יכול לדעת מראש אם יפסיד או ירוויח.
אבל העיקר כפי שכתבתי למעלה, הרוב בארץ רוצה סולידריות חברתית. מי שמתנגד מוזמן לעבור למדינות שיתאמו את השקפותיו.
לא הבנתי איך קודם חשבת שזה מוגחך אבל עכשיו זה מובן מאליו?
הפרימה זה לא העניין. העניין הוא שיש העברה סיסטמטית בין אוכלוסיה אחת לשניה. הסיבה לכך היא לא הפרימיה (שבכלל לא נקבעת לפי סיכון כפי שציינת), אלא שישנן מספר קבוצות שונות של אנשים עם מאפיינים שונים שקובעים את נטייתם להיות זכאים לפיצוי, ו הם מקובצים תחת אותו ביטוח. זו הסיבה שזה לא ביטוח, אלא חלוקת הכנסה.
כמו בדוגמא שלי עם השחקן פוטבול - אני לא אכנס לביטוח שבו אני יודע שהסיכוי שלי להיות זכאי כל-כך שונה משל שחקני הפוטבול.
ברמת הפרט לא ניתן לתת שום הערכת סיכון כמותית. זה ניתן לעשות רק עם קולקטיב.
מה שאני מנסה להעביר הוא שניתן לדעת אילו קולקטיבים ירוויחו תמיד ואילו יפסידו תמיד בעוד מועד.

ובאשר לסולידריות, מעולם לא הבנתי איך ניתן ליצור סולידריות דרך כפייה. אבל זה מחוץ לדיון.

אין קשר בין החוק לסולידריות.
איזה לחץ הפעילו היתומים,למשל, שזיכה אותם בקצבה?

לא הבנתי איך אתה יודע מתי תמיכה היא אידיאולוגית ומתי אחרת.
כשאדם תומך בהסדר שהוא נהנה ממנו, זה לא בהכרח תמיכה אידאולוגית. אתה צודק שאין הכרח להפך, אבל ההתרשמות שלי היא שרוב הציבור לא באמת חושבים שהם צריכים לשלם אלפי שקלים בחודש בשביל "צדק חברתי". גם לא ראיתי אנשים שמשלמים מיסים בכיף ומתוך תחושת שליחות (בניגוד לתרומה לעמותות חסד).
אבל גם ההסבר עצמו בעייתי. מקצבאות נכות נהנים מעט אנשים, למה לא לבטל אותן?
קצבאות נכות כן זוכות לתמיכה ציבורית רחבה משתי סיבות: 1. נכה הוא אדם שאינו יכול (בהרבה מן המקרים) לפרנס את עצמו. 2. העלות למדינה של קיצבאות הנכים נמוכה בהרבה משלל קצבאות אחרות.
מהצד השני המיעוט שאתה מדבר עליו הוא בעל עוצמה אדירה. למה הוא לא משפיע לביטול הקצבאות?
בקלפי הוא מיעוט.
רוב הציבור נהנה ממדיניות הרווחה. החוק מרצה את הרוב על ידי שהוא כופה על המיעוט לממן אותו.

כשאדם תומך בהסדר שהוא נהנה ממנו, זה לא בהכרח תמיכה אידאולוגית
בקלפי הוא מיעוט.
החוקים בארץ לא נקבעים רק בקלפי. תחשוב על מילצ'ן שקיבל חוק, תאר לך איך משפיעים כל המילצ'נים יחד כשהם רוצים משהו. המספר שלהם בקלפי לא רלוונטי.
בכל מקרה, גם מה שכתבת זו אידיאולוגיה. ברור שבוחרי הבית היהודי נהנים מהתמיכה בהתנחלויות, בוחרי יהדות התורה מהפטור משרות צבאי וכו' וכו'. זה עדיין אידיאולוגי.
קצבאות נכות כן זוכות לתמיכה ציבורית רחבה
אבל על זה מדובר. סולידריות ציבורית משמעה תמיכה בחלשים. לא הבנתי למה לא הסכמת בפוסטים הקודמים.

החוקים בארץ לא נקבעים רק בקלפי. תחשוב על מילצ'ן שקיבל חוק,
1. שחיתות היא עדיין לא תופעה שקובעת מדיניות כלכלית במדינת ישראל. כך אני מקווה לפחות. יש כנראה שחיתויות פה ושם, אבל אין לתמוה מדוע לא הכל שחיתות.
2. גם ראש ממשלה מושחת לא פוגע בעצמו, בעידן שבו ככל שאתה יותר חברתי אתה מקבל יותר מנדטים (שוב, בקולותיהם של הנהנים מכך) אין להתפלא מדוע העשירים לא מבטלים את מדיניות הרווחה.
בכל מקרה, גם מה שכתבת זו אידיאולוגיה.
אידאולוגיה זו תפיסת עולם שאני מוכן ליישם אותה ולהקריב למענה. בוחרי הבית היהודי אינם בעד התנחלויות, הם בעד ארץ ישראל השלמה, ולמענה הם מוכנים לגור בקארוונים. בוחרי יהדות התורה אינם נגד גיוס, הם בעד לימוד תורה ולכן הם מוכנים להקריב את חייהם לכך. (נכון, יש שאומרים שהם סתם משתמטים, ולגירסתם זו באמת אינה אידאולוגיה).
אבל על זה מדובר. סולידריות ציבורית משמעה תמיכה בחלשים. לא הבנתי למה לא הסכמת בפוסטים הקודמים.
כי יש חלשים ויש חלשים. ההתרשמות שלי היא שיש תמיכה ציבורית רחבה לגבי קצבאות נכות, אבל לא לגבי מדיניות רווחה באופן כללי.

1. שחיתות היא עדיין לא תופעה שקובעת מדיניות כלכלית במדינת ישראל. כך אני מקווה לפחות. יש כנראה שחיתויות פה ושם, אבל אין לתמוה מדוע לא הכל שחיתות.
ככה זה בכל מדינה דמוקרטית. זו תמימות לחשוב שהעשיר והעני משפיעים באותה מידה.
בעידן שבו ככל שאתה יותר חברתי אתה מקבל יותר מנדטים
בדיוק. הרוב בעד מדינת רווחה, גם כשהם לא מרוויחים ממנה (נכים, יתומים, עניים וכו').
אידאולוגיה זו תפיסת עולם שאני מוכן ליישם אותה ולהקריב למענה. בוחרי הבית היהודי אינם בעד התנחלויות, הם בעד ארץ ישראל השלמה, ולמענה הם מוכנים לגור בקארוונים. בוחרי יהדות התורה אינם נגד גיוס, הם בעד לימוד תורה ולכן הם מוכנים להקריב את חייהם לכך
כולם אידיאולוגים ומרוויחים - בוחרי הבית היהודי נהנים מתקציבי ההתנחלויות ותומכי לימוד התורה מוכנים בתיאוריה להקריב חייהם ובאופן מעשי מעדיפים שהילדים שלי יקריבו את חייהם מאשר ילדיהם.
כי יש חלשים ויש חלשים. ההתרשמות שלי היא שיש תמיכה ציבורית רחבה לגבי קצבאות נכות, אבל לא לגבי מדיניות רווחה באופן כללי.
אבל החלשים של ביטוח לאומי זה בעיקר נכים, יתומים וכד'. זה עיקר מדינת הרווחה. מעבר לכך יש קצבאות ילדים (אכן קבוצת אינטרסים), מילואים, אבטלה, אמהות ועוד כמה עניינים קטנים. מילואים, אבטלה ואמהות קשורים לשכר כך שלא ממש תקציב רווחה.

הפרימה זה לא העניין.
הפרמיה היא העיקר וזה מה שכתבתי כל הזמן. גם בביטוח רגיל יש רמות סיכון שונות, אבל הפרמיה השונה הופכת אותו לכדאי גם לך וגם לשחקן הפוטבול.
ועדיין בביטוח לאומי יש אלמנט ביטוחי - גם לחזקים יש דמי אבטלה, זקנה, ילדים, אמהות וסכום צנוע במקרה שיתרחש הסיכון של נכות. חלק מהקצבאות תלויות בשכר שלך, כך שיש כאן אלמנט מסויים שמי ששילם יותר יקבל יותר, בניגוד למס רגיל בו אין קשר בין התשלום לקבלת התמורה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו הלוואות למדינה בריבית 6% פוסטים מאיכות נמוכה 9
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
A הלוואות אישיות שוק ההון 0
ע הלוואות בנקאיות בדיגיטל צרכנות פיננסית 3
H שאלה האם כדאי למחזר הלוואות שיש לי עקב עליית הריבית? צרכנות פיננסית 3
ט החזרי הלוואות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ItayG אפליקציית מעקב שווי נכסים/השקעות/הלוואות ונתונים חסכון והוצאות צרכנות פיננסית 18
F נטילת הלוואות לצרכי השקעה - תלוי סביבת אינפלציה שוק ההון 69
A כמה סוגיות בנושא הלוואות \ מחזור הלוואות בתקופת פריים עולה נדל"ן 3
C הלוואות צרכנות פיננסית 4
ל הלוואות חברתיות פוסטים מאיכות נמוכה 2
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
I החזר מס על הלוואות חברתיות השקעות אלטרנטיביות 2
A התייעצות לגבי מסלול תשלום לקבלן - חלק מההון קיים בנכס אחר שהוא ללא משכון \ הלוואות נדל"ן 8
mudale222 האם פחות שווה להחזיר הלוואות ככל שעובר הזמן? צרכנות פיננסית 10
The Stoic הלוואות ללא ריבית - למה לא כולכם עושים את זה כל הזמן? צרכנות פיננסית 44
ישראלית הלוואות בריבית אפסית צרכנות פיננסית 14
ה הלוואות ללא ריבית צרכנות פיננסית 7
י הלוואות מפנסיה/גמל - אפשרות למינוף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
P הלוואות Margin ב IB - על מה להסתכל כדי להמנע מ margin call ? שוק ההון 5
א ריביות על הלוואות שונות לדיור נדל"ן 1
Wonko הורדת מינוף וסדר סגירת הלוואות צרכנות פיננסית 27
stamEhad הלוואות P2P, כמה גדול הסיכון? השקעות אלטרנטיביות 2
ל הלוואות לא יומיות מהברוקר - יש חיה כזאת? שוק ההון 6
H שאלה לגבי הלוואות בשני חשבונות בבנקים שונים צרכנות פיננסית 8
T למה בנקים לא רוצים לתת הלוואות לדיור? נדל"ן 29
A הלוואות מקרנות פנסיה / השתלמות מנייתיות. צרכנות פיננסית 2
זריקת תבונה מסע יציאה מבור כלכלי - חיסול הלוואות בגובה 90 אש"ח תוך שנה וקצת יומני מסע אישיים 28
א הלוואות מקרן השתלמות\קופות גמל. הקפאה עד להודעה חדשה? צרכנות פיננסית 31
L הלוואות של securities שוק ההון 3
O אחוז החזר הלוואות (מינוף, לא צריכה) מסך ההכנסות שוק ההון 4
I הלוואות זהב BTB שוק ההון 9
מ הלוואות מקרן השתלמות IRA צרכנות פיננסית 4
A מיטב ד״ש - סגירת הלוואות בזמן הקורונה צרכנות פיננסית 6
ב קיזוז הלוואות על חשבון קרן השתלמות צרכנות פיננסית 4
O הלוואות IB שוק ההון 43
O לא %100 מניות, יש הלוואות כדאית? שוק ההון 9
ERE בלי ה E הלוואות לשיפוץ נדל"ן -MPL – Market Place Lending נדל"ן 3
hommie אלטשולר שחם - הלוואות ע"ח קרן השתלמות שוק ההון 61
ImCarryGG הלוואות מבנקים לפי דירוג אשראי צרכנות פיננסית 18
נ כתבה שמסבירה על הלוואות ולא מעודדת לקיחה שלהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
Y מיצוי הלוואות-משכנתא מול הלוואה על חשבון פנסיה או הלוואה מהבנק נדל"ן 19
E הלוואות P2P צרכנות פיננסית 1
A הלוואות מגופים מוסדיים - שאלת תם שוק ההון 2
סול הלוואות לחברות שוק ההון 10
B שאלות בנושא הלוואות ליזמי נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
always.smile הלוואות במט״ח צרכנות פיננסית 3
always.smile אחוז החיסכון כשלוקחים הלוואות צרכנות פיננסית 16
א כלי להשוואת הלוואות (משכנתא) נדל"ן 5
G הלוואות בין קרובי משפחה צרכנות פיננסית 13

נושאים דומים

Back
למעלה