• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם להישאר בביטוח מנהלים?

בין הייתר כי דמי הניהול שלו יחסית זולים
אבל זה לא פקטור.
הפקטור היחיד הוא כמה דמי ניהול היום הוא משלם לעומת קרן פנסיה, ומה צפוי להיות המקדם בכל אחד.

זה שיש לו דמי ניהול יותר זול מאחרים זה חימום לב בלבד.

למען הסר ספק, לא התכוונתי שאוטומטית צריך לעבור מביטוח מנהלים, אלא שצריך לעשות את הבדיקה ללא קשר למיקום שלו בטבלת "דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן יחסית".

בין הייתר כי דמי הניהול שלו יחסית זולים
אבל זה לא פקטור.
הפקטור היחיד הוא כמה דמי ניהול היום הוא משלם לעומת קרן פנסיה, ומה צפוי להיות המקדם בכל אחד.

זה שיש לו דמי ניהול יותר זול מאחרים זה חימום לב בלבד.

למען הסר ספק, לא התכוונתי שאוטומטית צריך לעבור מביטוח מנהלים, אלא שצריך לעשות את הבדיקה ללא קשר למיקום שלו בטבלת "דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן יחסית".

מסכים
תסכים איתי שככל שהמיקום שלו בטבלה יותר טוב הסיכוי שמשתלם לו לעבור קטן יותר.
זה כמובן לא אומר שלא צריך לעשות חישוב :)

בכל מקרה, אנחנו סתם מתווכחים על שטויות. בתכלס שנינו מסכימים

תסכים איתי שככל שהמיקום שלו בטבלה יותר טוב הסיכוי שמשתלם לו לעבור קטן יותר
לא מסכים ב100%, כי לי היה דמי ניהול טובים ממנו ומקדם טוב ממנו.
אבל תכלס אני לא יודע כמה שנים יש לו עד לגיל פרישה (מכאן הספק של ה100%).

בכל מקרה, אנחנו סתם מתווכחים על שטויות. בתכלס שנינו מסכימים
אכן דרושה בדיקה.

בדיוק כתבתי למישהו בהודעה איך לבצע אותה:
תבני אקסל בו את מחשבת כמה צבירה יהיה לך בקרן פנסיה מחד או בביטוח מנהלים מאידך. מן הסתם בביטוח מנהלים יהיה לך פחות בגלל שדמי הניהול גבוהים יותר. עכשיו תקחי את הצבירה בביטוח מנהלים ותחלקי במקדם המובטח. זו תהיה הקצבה שלך אם תישארי בביטוח מנהלים.
כעת קחי את הצבירה של קרן הפנסיה ותחלקי בקצבה שיצאה לך מקודם. התוצאה תהיה המקדם המקסימלי שיכול להיות לך בקרן פנסיה על מנת שתתעדפי אותו על ביטוח המנהלים.
לדוגמא: צבירה בפנסיה מיליון, צבירה במנהלים 800 אלף. מקדם מובטח של 200 במנהלים. הקצבה במנהלים יוצאת 4,000. מיליון לחלק ל-4,000 יוצא 250.
עכשיו איך נדע אם מקדם 250 זה משהו שסביר שנגיע אליו או לא?
נדב מהאתר פנסיוני פרסם מחשבון שממיר מקדמים לתוחלת חיים. תוכלי למצוא אותו כאן.
תמלאי שם את המין הרלוונטי, שנת לידה, ותתחילי לשחק עם תוחלת החיים עד שהמקדם מגיע ל-250. סתם לדוגמא שמתי אישה שנולדה ב-1985, ויצא שרק אם תוחלת החיים בישראל תעלה ל-104, אז המקדם בפנסיה יהיה 250.
עכשיו את צריכה לחשוב כמה סביר שתוחלת החיים לנשים יעלה מ-86 שהוא היום ועד לגיל שיצא לך בזמן שנותר מעכשיו ועד הפרישה. יש כלל אצבע שכל 5 שנים תוחלת החיים גדלה ב-1. כמובן שטכנולוגיות רפואיות יכולות להאיץ את זה, אבל זה כבר יותר הימור.
שימי לב, לא מדובר בכלל בעד איזה גיל את חושבת שאת תחיי, אלא רק תוחלת החיים באוכלוסיה.
בקיצור, אם סביר שתוחלת החיים תצמח לגיל שיצא לך, שווה להישאר בביטוח מנהלים, אחרת לעבור לפנסיה.
הייתי עושה זאת עם כמה תשואות ולוקח את הגיל הממוצע שיוצא לך (נגיד לבדוק עם 4%, 5%, 6% ו-7% לפני דמי ניהול).

אכן דרושה בדיקה.

תבני אקסל בו את מחשבת כמה צבירה יהיה לך בקרן פנסיה מחד או בביטוח מנהלים מאידך. מן הסתם בביטוח מנהלים יהיה לך פחות בגלל שדמי הניהול גבוהים יותר. עכשיו תקחי את הצבירה בביטוח מנהלים ותחלקי במקדם המובטח. זו תהיה הקצבה שלך אם תישארי בביטוח מנהלים.
כעת קחי את הצבירה של קרן הפנסיה ותחלקי בקצבה שיצאה לך מקודם. התוצאה תהיה המקדם המקסימלי שיכול להיות לך בקרן פנסיה על מנת שתתעדפי אותו על ביטוח המנהלים.
לדוגמא: צבירה בפנסיה מיליון, צבירה במנהלים 800 אלף. מקדם מובטח של 200 במנהלים. הקצבה במנהלים יוצאת 4,000. מיליון לחלק ל-4,000 יוצא 250.
עכשיו איך נדע אם מקדם 250 זה משהו שסביר שנגיע אליו או לא?
נדב מהאתר פנסיוני פרסם מחשבון שממיר מקדמים לתוחלת חיים. תוכלי למצוא אותו כאן.
תמלאי שם את המין הרלוונטי, שנת לידה, ותתחילי לשחק עם תוחלת החיים עד שהמקדם מגיע ל-250. סתם לדוגמא שמתי אישה שנולדה ב-1985, ויצא שרק אם תוחלת החיים בישראל תעלה ל-104, אז המקדם בפנסיה יהיה 250.
עכשיו את צריכה לחשוב כמה סביר שתוחלת החיים לנשים יעלה מ-86 שהוא היום ועד לגיל שיצא לך בזמן שנותר מעכשיו ועד הפרישה. יש כלל אצבע שכל 5 שנים תוחלת החיים גדלה ב-1. כמובן שטכנולוגיות רפואיות יכולות להאיץ את זה, אבל זה כבר יותר הימור.
שימי לב, לא מדובר בכלל בעד איזה גיל את חושבת שאת תחיי, אלא רק תוחלת החיים באוכלוסיה.
בקיצור, אם סביר שתוחלת החיים תצמח לגיל שיצא לך, שווה להישאר בביטוח מנהלים, אחרת לעבור לפנסיה.
הייתי עושה זאת עם כמה תשואות ולוקח את הגיל הממוצע שיוצא לך (נגיד לבדוק עם 4%, 5%, 6% ו-7% לפני דמי ניהול).

מה לעניין האיזון האקטוארי בקרן פנסיה? האם אין צורך לקחת אותו בחשבון גם ?

לא אמרתי שאם הוא גבוהה בטבלה אז בהכרח משתלם אלא שככל שהוא יותר גבוהה (כלומר דמי הניהול נמוכים יותר), ואם אין לך שום מידע נוסף, יש סיכוי שמשתלם לא להישאר.
ברור שהזמן עד הפרישה הוא פקטור חשוב, וככל שאתה יותר קרוב לגיל פרישה גדל הסיכוי שמשתלם לך להשאר.
זה בערך החישוב שגם אני עשיתי (אאל"ט אפילו רשמתי את הפירוט באיזה הודעה בפורום מתישהו).
בקיצור אנחנו מסכימים :)

תלוי בהקשר.
במיוחד ההקשר של כלל הפסקה ההיא - נסיון לחשוב על סיבות שבגללן סוכן ביטוח "נייטראלי" ימליץ לשמור על המוצר הספציפי של פות"ש, לא סיבה שאני אישית מציין לטובה.
כי בשונה ממה שפות"ש צריך לעשות, אני לא יודע אם הסוכן באמת השווה את מה שיש מול שאר המוצרים הפנסיוניים הזמינים, אלא פשוט יצא מנקודת הנחה ש"ביטוח מנהלים זה אחלה" ולכן אם מדובר באחד שיש לו דמי ניהול טובים מהרגיל, הוא כנראה "ממש אחלה" וכדאי לשמור עליו. סבירות מאד מאד גבוהה לדעתי שאחרי השוואה מקיפה המוצר לא יראה "ממש אחלה" ושכדאי לשמור עליו.

יש לכם המלצה ליועץ פנסיוני טוב? או לפחות איך אני יכול למצוא יועץ פנסיוני טוב?
כאן אני פחות יכול לעזור כי השתמשתי בדיוק באחד, אז אין לי ממש מדד. כלומר, הוא עשה את העבודה שלשמה שילמתי לו, אבל אני מרגיש שיכלתי למצוא אחד זול יותר עם מספיק חיפושים. לא יודע אם מותר להרחיב כאן בפרטים או לא, מקסימום פנה אלי בפרטי.
כן יכול לומר שהתרשמתי שאין כזה הרבה מהם, ופשוט חיפשתי את מי שהיה הכי קרוב אלי גאוגרפית והכי זמין באותו רגע.

מה לעניין האיזון האקטוארי בקרן פנסיה? האם אין צורך לקחת אותו בחשבון גם ?
לטווח ארוך הוא אמור להיות סביב ה0 (לפעמים קצת מעל ולפעמים קצת מתחת), ככה שהוא לא אמור לשחק יותר מידי תפקיד.
מה שכן, עלות הביטוח הזולה יותר בפנסיה יכולה להיכנס למערכת השיקולים (אם מעניין אותך ביטוח), ולחלופין אתה יכול להשוות לקופת גמל ולנסות להשאר עם הביטוח שיש לך בביטוח המנהלים

אאל"ט אפילו רשמתי את הפירוט באיזה הודעה בפורום מתישהו
אני יודע. ניסיתי למצוא אותו לטובת ההתכתבות ההיא, בסוף ויתרתי והמצאתי את הגלגל מחדש.
בקיצור אנחנו מסכימים
כן כן, מעניין אם אפשר לפתור את זה אנליטית... גיל פרישה Y, צבירה Z, הפקדות חודשיות K, הנחה של הפקדות חודשיות לעוד T חודשים, הנחת תשואה של B, B+1, B+2, B+3, הפרש דמי ניהול M מהצבירה ו-N מההפקדות, מה הגיל המקסימלי עבורו כדאי לעבור מביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

במיוחד ההקשר של כלל הפסקה ההיא - נסיון לחשוב על סיבות שבגללן סוכן ביטוח "נייטראלי" ימליץ לשמור על המוצר הספציפי של פות"ש, לא סיבה שאני אישית מציין לטובה.
כי בשונה ממה שפות"ש צריך לעשות, אני לא יודע אם הסוכן באמת השווה את מה שיש מול שאר המוצרים הפנסיוניים הזמינים, אלא פשוט יצא מנקודת הנחה ש"ביטוח מנהלים זה אחלה" ולכן אם מדובר באחד שיש לו דמי ניהול טובים מהרגיל, הוא כנראה "ממש אחלה" וכדאי לשמור עליו. סבירות מאד מאד גבוהה לדעתי שאחרי השוואה מקיפה המוצר לא יראה "ממש אחלה" ושכדאי לשמור עליו.
+100000

לפעמים קצת מעל ולפעמים קצת מתחת), ככה שהוא לא אמור לשחק יותר מידי תפקיד.
סיכון רצף תשואות? ;)

כן כן, מעניין אם אפשר לפתור את זה אנליטית... גיל פרישה Y, צבירה Z, הפקדות חודשיות K, הנחה של הפקדות חודשיות לעוד T חודשים, הנחת תשואה של B, B+1, B+2, B+3, הפרש דמי ניהול M מהצבירה ו-N מההפקדות, מה הגיל המקסימלי עבורו כדאי לעבור מביטוח מנהלים לקרן פנסיה?
שאלה מעניינת.
נראה לי שזה לא אמור להיות תלוי בצבירה עצמה. ולצורך הפשטות אפשר להתחיל ממשהו שמתעלם מהפקדות חודשיות ומניח תשואה אחידה.
מה שמעניין זה הזמן עד הפרישה, הפרש דמי הניהול והפרש המקדמים. (אני תוהה אם תשואה משפיעה או לא).
בהינתן עוד X שנים עד הפרישה, תשואה של D (במבנה 1.05 לתשואה של 5% למשל), דמי ניהול מצבירה של M (במבנה 0.99 לדמי ניהול של 1%) ומקדם C, אז הקיצבה שלך תיהיה
‎(Z*(B*M)^X)/C
ואם נפתח את זה נקבל
‎(Z*B^X*M^X)/C
מאחר ואנחנו מניחים ו Z ו B זהים בשתי האפשרויות, מה שנשאר להשוות זה:
‎(M1^X)/C1
לעומת
‎(M2^X)/C2

מאחר ואנחנו מניחים ו Z ו B זהים בשתי האפשרויות, מה שנשאר להשוות זה:
‎(M1^X)/C1
לעומת
‎(M2^X)/C2
ואז צריך לעשות את הניתוח על תוחלת החיים הצפויה בגיל פרישה

הי לכולם, פות"ש פה
בהמשך לשאלה המקורית שלי פה נפגשתי עם יועץ פנסיוני ניטראלי וההמלצה שלו הייתה שאני אעבור לקרן פנסיה.
המקדם שיש לי כרגע משקף תוחלת חיים של גיל 89-90 כאשר כרגע תוחלת החיים לגברים היא 80.7. לכן המקדם שיש לי עכשיו ממש לא טוב ובטח שלא מצדיק את דמי הניהול הגבוהים.
הוא המליץ לי לעבור לקרן פנסיה ברירת מחדל בגלל הדמי ניהול הנמוכים.
כמו כן הוא ציין שביטוח האכ"ע שיש לי בביטוח המנהלים הוא דווקא במחיר טוב (1% מהשכר המבוטח) ולכן המליץ לי להשאיר את האכ"ע בביטוח המנהלים ובנוסף
קצת הפקדות בביטוח המנהלים שישמרו את האכ"ע.

הוא עשה חישוב כלשהו כדי להמחיש את העניין ? או פשוט אמר "א יותר טוב מב" ?

עוד לפני שבכלל הוא הסתכל על הנתונים שלי הוא הסביר לי שבאכ"ע הפרמיות נעות בין 1% ל 2.5% מהשכר. ולכן פרמיה של 1% לאכ"ע (שכולל את כל ההרחבות) זה נחשב מאוד טוב ואין פה מקום להתמקחות.
עוד לא בדקתי כמה זה עולה בפנסיה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R האם להישאר בביטוח מנהלים שבוטל בו מסלול מנייתי או לעבור לקרן פנסיה ? צרכנות פיננסית 1
deussex הרגשתם פעם שהמקום הכי טוב - הוא פשוט להישאר ולא לעשות כלום ? התפתחות אישית 14
F להישאר במניות או להתרחב לאפיק נוסף? שוק ההון 13
נ להישאר בתמונה שוק ההון 14
S איך להישאר רלוונטי בשוק העבודה - פיתוח תוכנה בסביבית . NET אוף טופיק 65
S להישאר בונגרד או לא? שוק ההון 65
M להישאר עם דירה ישנה ושיפוץ כולל ואו לקנות דירה חדשה אוף טופיק 20
M האם אנשים עלולים להישאר בלי פנסיה? צרכנות פיננסית 10
מ העלו לי את דמי הניהול, לממש רווחים ולעבור או להישאר? שוק ההון 94
Fitch לסלק חלק ממשכנתא או להישאר עם המימון הזול? יומני מסע אישיים 203
מ הכסף שצריך להישאר זמין שוק ההון 25
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
מ השקעה בביטוח חיים של מישהו אחר השקעות אלטרנטיביות 16
Y ייצוג ע"י רו"ח בביטוח לאומי מיסים 0
ב דמי ניהול גבוהים בביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
R האם להוסיף אחריות צולבת בביטוח דירה ? נדל"ן 12
N מה דעתכם על שינוי מודל הערבות ההדדית הקיים בביטוח הבריאות הציבורי? אוף טופיק 60
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
ש החלפת מנגנון אג"ח מיועדות בביטוח תשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
deussex החלפת סוכן ביטוח בביטוח מבנה נדל"ן 6
P גובים ממני יותר בביטוח הלאומי? מיסים 2
סרגיי אובדן כושר עבודה בביטוח מנהלים - לעומת מטריה ביטוחית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M אובדן כושר עבודה בביטוח מנהלים - תקופת אכשרה / כיסוי מחלות קודמות צרכנות פיננסית 8
ל הפחתת דמי ניהול בביטוח מנהלים שוק ההון 15
breezblock ביטוח משכנתא לבעלי אחוזי נכות בביטוח לאומי נדל"ן 15
H לאן לנייד צבירה בביטוח מנהלים ? צרכנות פיננסית 25
ר אובדן כושר בביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 3
P פרמטרי הנחות או תוספות בביטוח רכב, ועוד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
Michel בחירת מסלול קיצבה בביטוח מנהלים ישן פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
I דמי ניהול בביטוח מנהלים וקרן פנסיה צרכנות פיננסית 15
ל מורים בביטוח לאומי אוף טופיק 1
F העברת החלק ההוני בביטוח מנהלים לקופת גמל צרכנות פיננסית 2
O מדוע יש צורך בביטוח שב"ן של קופת חולים? צרכנות פיננסית 108
O ביטוח מנהלים או קופת גמל כאשר יש צורך בביטוח אובדן כושר עבודה צרכנות פיננסית 17
פסיוני מקדם מובטח בביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 12
Zegman האם מישהו הצליח להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים עם מקדם מובטח צרכנות פיננסית 12
Y האם יש צורך בביטוח הסיעודי בכללית שעלותו 40 ש"ח לחודש ? צרכנות פיננסית 3
Y מקדם קצבה מובטח בביטוח מנהלים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
א הצהרה על ידועים בציבור בביטוח לאומי אוף טופיק 23
A האם אפשר להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן? צרכנות פיננסית 4
ד מה הן אפשרויות המשיכהֽ/ניוד של כספים צבורים בביטוח מנהלים ישן? צרכנות פיננסית 3
P ביטוח מנהלים: מרכיבי דמי ניהול, והטעם בביטוח חיים? צרכנות פיננסית 18
Y התלבטות בין הנחות בפרמיה בביטוח אובדן כושר עבודה צרכנות פיננסית 1
R בוטל המסלול המנייתי בביטוח מנהלים - מה עושים ? שוק ההון 15
אהרון שאלות לגבי סוכן פנסיוני וטיפול בביטוח מנהלים / קרן פנסיה צרכנות פיננסית 1
תמיר כיצד לחסוך בביטוח דירה? האם אפשר לוותר עליו? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
L העברת כספים מביטוח מנהלים לגמל - יתרה שאינה מובנת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה