• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בריביות הנוכחיות ביטוח לאומי "פושט רגל"

רוב הצרות שלך ייעלמו?
אם אני מעביר סכום אחד למקום אחד, אני יכול לחיות עם זה
אבל אילו רק הצרות שלי

יש גם את העובדים שלא תמיד יודעים מה קורה עם כספם העתידי
בכל זאת יש תקופת זמן שבו המעסיק מחזיק עשרות אם לא מאות אלפי שקלים שלא שייכים לו
אני מכיר באופן אישי מעסיק (אני הייתי השכיר שלו) שהשתמש בכסף הזה כי "היה חייב אותו"

אני מכיר באופן אישי מעסיק (אני הייתי השכיר שלו) שהשתמש בכסף הזה כי "היה חייב אותו"
גם לי יצא לשמוע על זה. על כמה עובדים וותיקים זה יכול להגיע לסכום רציני.
זה חוקי(מעריך שלא)? אין איזה מנגנון ברוקרטי שמסדיר איפה הכספים האלה מוחזקים?

איפה הכספים האלה מוחזקים?
חוקי, אם אתה משלם משכורת בתחילת החודש עד ה 9, הכספים מועברים לקופות עד ה 15 (כולל)
הם נשמרים במקום שיש גישה רק לבעל העסק ומנהל הכספים (אם יש) - חשבון הבנק

יתכן שהם לא קיימים עד כמה ימים לפני עקב גבייה מסויימת אז לא בטוח שהעובד לא מממן את תזרים העסק

כנ"ל ביטוח לאומי אגב, שידור ב 15, תשלום ב 24
מס הכנסה, שידור עד ה 15, תשלום עד שבועיים מהשידור

הם נשמרים במקום שיש גישה רק לבעל העסק ומנהל הכספים (אם יש) - חשבון הבנק
מצד אחד הלוואה ללא ריבית לפעמים לשנים רבות
מצד שני מגיע הקורונה(או כול ברבור שחור אחר) ובעל עסק קטן שהשתמש בכסף מוצא את עצמו לא מסוגל\רוצה לפטר עובדים כי הוא חייב מעל מליון בפיצויים.......

ממליץ לחפש ביוטיוב קטעים של מילטון פרידמן על ביטוח לאומי (הגרסה האמריקאית כמובן). הוא אומר שם משהו די מדהים - ביטוח לאומי זה צירוף של שני דברים:
- מס גרוע (נלקח כאחוז קבוע מהשכר ללא מדרגות, ועוד עם תקרה יחסית נמוכה שאחריה הוא לא נגבה יותר מה שהופך אותו לסופר-רגרסיבי)
-תוכנית הטבות גרועה (משולם לכולם כולל לעשירים ללא מבחן הכנסה)

כל אחד מהדברים הללו בנפרד, אם היו מוצעים לציבור האמריקאי, היו ללא ספק נדחים בשאט נפש. אבל תארוז את שניהם ביחד ותמציא להם שם לא קשור (אין שום דבר ביטוחי בביטוח לאומי) ופתאום כולם בעד. פשוט שיעור בשיווק.

למה בעצם אין שום דבר ביטוחי בביטוח לאומי?
אתה משלם כל עוד לא קרה לך מקרה ביטוחי (נניח נכות, אבטלה, זיקנה).
אתה מקבל סכום כלשהו במקרה שכן קרה לך מקרה ביטוחי, גם אם אתה עשיר.
אתה לא מקבל כלום אם לא קרה לך מקרה ביטוחי.

זה לא מאפיינים של ביטוח? (גם אם גרוע/כזה שלא היית בוחר לעצמך)

אתם מדברים פה על מעסיק שמעכב תשלומים שוטפים.
לאשתי פעם המעסיק שלח את ידו, ורוקן מהקופה תשלומים ששילם לאורך כמה שנים!
אין לי מושג איך המערכת מאפשרת את זה בצורה טכנית. המעסיק ממלא קובץ אקסל, ומקבל חזרה כסף מזומן? בלי שום אישור של מי שהכסף רשום על שמו כרגע?

אצל אשתי אמנם זה היה בטעות, שלקחה לו שנה כדי לתקן. אבל עצם היכולת לבצע דבר כזה מזעזעת.

מצד אחד הלוואה ללא ריבית לפעמים לשנים רבות
מצד שני מגיע הקורונה(או כול ברבור שחור אחר) ובעל עסק קטן שהשתמש בכסף מוצא את עצמו לא מסוגל\רוצה לפטר עובדים כי הוא חייב מעל מליון בפיצויים.......
זה בדיוק מה שאני בתור מעסיק רוצה למנוע
הרי כל גוף יכול לעקל כספים מהחשבון העיסקי, אם חזר צ'ק של לקוח שגרר חזרות של צ'קים, והמועד ביצוע תשלום הקופות והמיסים מגיע כשבועיים אחרי
המעסיק אכן נמצא במצב שהוא מעכב כספים "שלא בזדון", ועדיין עבריין פלילי
עכשיו אם זה נגרר במשך יותר מחודש אחד, כאן מתחילות הצרות שאין להן סוף

עסק שיהיה חייב כסף לעובדים ויפשוט רגל - יידע שהביטוח הלאומי ילטף קצת את העובד והמעסיק לא ישלם על זה שקל
אבל אם אתה פושט רגל לפני שהעברת את מס ההכנסה המנוכה והמע"מ אתה עבד בשלשלאות

לכן אני אומר, אל תשימו אותי במצב שבו חירותי עלולה להשלל, רק כי מצפים ממני להיות בעל הכספת ללא המפתחות

למה בעצם אין שום דבר ביטוחי בביטוח לאומי?
איפה הפוליסה שלך?

ועוד משהו, ביטוח *חייב* להיות מאוזן אקטוארית, ז"א לגבות מספיק כסף כדי שיהיה ממה לשלם את הפרמיות.
הבט"ל לא גובה מספיק כדי לשלם את התחייבויותיו ולכן צפוי "לפשוט את הרגל" בכאילו) עוד עשור או שניים.

איפה הפוליסה שלך?

פה
https://www.btl.gov.il/Pages/default.aspx

ועוד משהו, ביטוח *חייב* להיות מאוזן אקטוארית, ז"א לגבות מספיק כסף כדי שיהיה ממה לשלם את הפרמיות.

המשמעות היא שלדעתך אף חברת ביטוח פרטית לא יכולה לעולם לפשוט את הרגל?

הבט"ל לא גובה מספיק כדי לשלם את התחייבויותיו ולכן צפוי "לפשוט את הרגל" בכאילו) עוד עשור או שניים.

דווקא הביטוח הלאומי כנראה ייתאזן בסופו של דבר... על ידי המיסים של משלם המיסים הישראלי (בעוד עשור או שניים).

השם שלך לא רשום עליה, אין שם תאריך, אין תוקף לתנאים, לא רשום שם "פוליסת ביטוח" - זו לא פוליסת ביטוח.
באותה מידה תוכלי לומר שמס הכנסה הוא פרמיית ביטוח, ילד שמגיע לגיל 3 זה אירוע ביטוחי וזכאות של הילד להיכנס למסגרת חינוכית תחת חוק חינוך חובה הוא תשלום הביטוח.

המשמעות היא שלדעתך אף חברת ביטוח פרטית לא יכולה לעולם לפשוט את הרגל?
אם אקטואריה הייתה מדע מדויק שיודע לחזות כל בלת"מ - כן.
בפועל, מדובר סיכון מחושב מאוד ולכן לא.
בישראל - הרגולציה על זה די הדוקה (אלא אם מדובר במוסד ממשלתי ואז הכל מותר כי למי אכפת)

דווקא הביטוח הלאומי כנראה ייתאזן בסופו של דבר... על ידי המיסים של משלם המיסים הישראלי (בעוד עשור או שניים).
זו בדיוק הפואנטה, לכן אני אומר שזה סתם עוד מס.
ההפרדה לדמי בט"ל ומס הכנסה זה לשם גיוון שיטת הגביה והכסף עצמו מופרד רעיונית בלבד, בפועל זה אותו כיס.
ובכלל לא בטוח שיתאזן, זה ממש יקר, יותר סביר שיקצצו בזכויות לבעלי הכנסות גבוהות.

השם שלך לא רשום עליה, אין שם תאריך, אין תוקף לתנאים, לא רשום שם "פוליסת ביטוח" - זו לא פוליסת ביטוח.
באותה מידה תוכלי לומר שמס הכנסה הוא פרמיית ביטוח, ילד שמגיע לגיל 3 זה אירוע ביטוחי וזכאות של הילד להיכנס למסגרת חינוכית תחת חוק חינוך חובה הוא תשלום הביטוח.

אם אקטואריה הייתה מדע מדויק שיודע לחזות כל בלת"מ - כן.
בפועל, מדובר סיכון מחושב מאוד ולכן לא.
בישראל - הרגולציה על זה די הדוקה (אלא אם מדובר במוסד ממשלתי ואז הכל מותר כי למי אכפת)

זו בדיוק הפואנטה, לכן אני אומר שזה סתם עוד מס.
ההפרדה לדמי בט"ל ומס הכנסה זה לשם גיוון שיטת הגביה והכסף עצמו מופרד רעיונית בלבד, בפועל זה אותו כיס.
ובכלל לא בטוח שיתאזן, זה ממש יקר, יותר סביר שיקצצו בזכויות לבעלי הכנסות גבוהות.

תכלס, לדעתי זו סתם טרמינולוגיה.
בא לך לקרוא לזה מס. תקרא לזה מס. לא מתכוונת להתווכח על זה כי לדעתי זה לא באמת משנה...

תכלס, לדעתי זו סתם טרמינולוגיה.
בא לך לקרוא לזה מס. תקרא לזה מס. לא מתכוונת להתווכח על זה כי לדעתי זה לא באמת משנה...

לגיטימי.
אני מתעקש שזה מס ולא ביטוח כי אנשים שלא מבינים עד הסוף (הרוב) נוטים להתבלבל ולומר לעיתים קרובות דברים בסגנון:
"שילמתי ביטוח לאומי כל החיים, עכשיו שקרה לי כך וכך איפה כל מה ששילמתי?"
אדם שמבין שמדובר במס, לא היה מתלונן ככה.

רק במשבר האחרון ראינו גל מחאה גדול של עצמאים שמוחים שהם לא מקבלים דמי אבטלה, למרות ששילמו ביטוח לאומי.
במקרה הזה הם טועים פעמיים:
פעם ראשונה - מכיוון שעצמאים אינם זכאים לביטוח אבטלה ולכן גם משלמים פחות בט"ל משכירים (עובד+מעביד).
פעם שניה - אילו היו מבינים שמדובר במס שמתחזה לביטוח, היה להם ברור שהקשר בין מה ששילמו לבין מה שמקבלים או לא מקבלים הוא רופף במקרים מסוימים ולא קיים ברוב המקרים האחרים.

נערך לאחרונה ב:
במקרה הזה הם טועים פעמיים:
הם מוטעים... (הסיבה בהמשך)
אם אני לא טועה הג'ינגל שלהם זה
"ביטוח לאומי - הביטחון שלי"

הנה סרטון סאטירי להמחשת מקור הבילבול

לגיטימי.
אני מתעקש שזה מס ולא ביטוח כי אנשים שלא מבינים עד הסוף (הרוב) נוטים להתבלבל ולומר לעיתים קרובות דברים בסגנון:
"שילמתי ביטוח לאומי כל החיים, עכשיו שקרה לי כך וכך איפה כל מה ששילמתי?"
אדם שמבין שמדובר במס, לא היה מתלונן ככה.

אז לי אישית יש דוגמא הפוכה.
לפני שנים ״קרה לנו מקרה ביטוחי״...
התחושה? שעולמנו חרב עלינו. אבל התמיכה שקיבלנו מהביטוח הלאומי הייתה מדהימה. הן כספית כמובן, אבל גם התנהלותית.
(במיוחד לאור התלונות הרבות שכמו שאתה כותב זה מה שבעיקר שומעים).
לכן דווקא בגלל שתמיד התייחסתי לביטוח הלאומי כ״מס״ ולא כביטוח, זה מאוד הפתיע אותי.

אולי בגלל הניסיון שלי, מבחינתי, ביטוח לאומי הוא - ביטוח.

@קפיצת הדרך , לאחרונה גם אני ציינתי לטובה את ההנהלות של הבט"ל בתחום הסיעוד בשרשור אחר.
ועדיין - זה לא בדיוק ביטוח, זה כמו שאם קורה "מקרה ביטוחי" בתחום הרווחה אז שירותי הרווחה יבואו לעזרתך בין אם שילמת מיסים ובין אם לא.
שימי לב שהבט"ל מגדיר גם דברים כמו לידה וקיום של ילד עד גיל 18 כאירוע ביטוחי, איזה מן אירוע ביטוחי זה? סתם תשלומי העברה.
אין לי בעיה שיקראו לבט"ל המוסד לתשלומי העברה, אבל לקרוא לזה ביטוח זו הטעיה, גם אם יש לו אלמנטים ביטוחיים מסויימים (כמו השם שלו).

@קפיצת הדרך הסיבה העיקרית שביטוח לאומי הוא לא ביטוח היא שהמקרה הביטוחי הוא לא נדיר אלא בטוח. רוב תשלומי הביטוח הלאומי הם קצבאות זקנה (ושארים?), כלומר קצבאות שישולמו בכל המצבים חוץ ממצבי קיצון - ביטוח אמיתי עובד הפוך, משלם אך ורק במצבי קיצון.

אם הייתי מתחיל חברה שתמורת תשלום כלשהו בעת קניית מכונית חדשה מתחייבת לקנות את המכונית במחיר מוגדר מראש כאשר היא מגיעה לגיל 15, זה אולי היה יכול להיות שירות יפה ומוצלח מאוד אבל זה בטח לא ביטוח.

@קפיצת הדרך הסיבה העיקרית שביטוח לאומי הוא לא ביטוח היא שהמקרה הביטוחי הוא לא נדיר אלא בטוח. רוב תשלומי הביטוח הלאומי הם קצבאות זקנה (ושארים?), כלומר קצבאות שישולמו בכל המצבים חוץ ממצבי קיצון - ביטוח אמיתי עובד הפוך, משלם אך ורק במצבי קיצון.

אם הייתי מתחיל חברה שתמורת תשלום כלשהו בעת קניית מכונית חדשה מתחייבת לקנות את המכונית במחיר מוגדר מראש כאשר היא מגיעה לגיל 15, זה אולי היה יכול להיות שירות יפה ומוצלח מאוד אבל זה בטח לא ביטוח.
ביטוח שיניים. ביטוח סיעוד. ביטוח רפואי (איפה שזה לא ממלכתי כמו בארץ, או בארץ לפני 30 שנה) בחלק שמתייחס למרפאות ורופאי משפחה.
היה אפשר לקרוא לזה "מנוי לשירות". משום מה הרוב קוראים לזה ביטוח.

המקרה הביטוחי שהיה לי הוא ממש, אבל ממש לא שכיח.
מה שאני קיבלתי היה ביטוח בהגדרתו הטהורה ביותר.

תכלס... מאחלת לכל באי הפורום להכיר את הביטוח הלאומי רק דרך העיניים כפי שאתה רואה ומציג אותו.

כמו שיש אחרויות למוצרי חשמל, או אחרויות למזרן לכל החיים (Lifetime guarantee)
ביטוח לאומי זה: X Time guarantee

כאשר ה X משתנה בין סוגי האחרויות שלו

האמת, צריך ללמוד מהאמריקאים קצת שיווק ומיתוג
אצלנו - חופשה ללא תשלום - נשמע כמו משהו משעמם ולא קורה כלום
ארה"ב - Paycheck Protection - נשמע כמו מצור של שודדי המשכורות על המקום שבו מייצרים שכר עבור העובדים
זאת דרמה שאפשר להתחבר אליה :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A פקדון צמוד ושקלי לטווח בינוני בריביות גבוהות צרכנות פיננסית 3
W ביטוח נהג צעיר ליברה צרכנות פיננסית 31
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A גביית ביטוח שארים למרות קיום מסמך המבטל זאת - איך להתנהל מול הגוף המנהל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
J ביטוח לדירה שכורה כשוכר ואחריות צולבת צרכנות פיננסית 5
עלילה מסלול שעבוד נכס לחברת ביטוח (ולא בנק) נדל"ן 5
A ביטוח סיעודי (2024) - מה הטעם? צרכנות פיננסית 0
A ביטוח סיעודי - מוצר הגיוני? צרכנות פיננסית 9
D ביטוח פרטי מהעבודה עם הצהרת בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מקיף וחובה בחברות נפרדות צרכנות פיננסית 1
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
M ביטוח בריאות אחרי הרפורמה בסוף 2023 צרכנות פיננסית 9
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
the_newbie האם יש היגיון להחזיק ביטוח שב"ן בתקופת RELOCATION? צרכנות פיננסית 2
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א ביטוח דירה לדירה חדשה מקבלן נדל"ן 6
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
I ביטוח לאומי - בונוס חד פעמי מיסים 61
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
ס ביטוח לאומי כסטודנט וכשכיר מיסים 6
F ביטוח בניין משותף צרכנות פיננסית 8
מ עלויות ביטוח גבוהות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A ביטוח שארים בקר"פ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
1337justme ביטוח נגד נזקי טרור נדל"ן 6
M החלפת ביטוח חיים למשכנתא צרכנות פיננסית 5
ttmoon הפסקת ביטוח מנהלים ומעבר לפנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
S פנסיה מקיפה - ביטוח מינימלי על א.כ.ע ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S ביטוח חיים עם תשלום קבוע ל 15 שנים או לא צרכנות פיננסית 12
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S הפעלת ביטוח תכולה צרכנות פיננסית 6
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
ר כיצד להחליט על ביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 6
C מעבר לקנדה כתעודת ביטוח אוף טופיק 31
S ביטוח חיים עבור משכנתא עתידית נדל"ן 3
Z ביטוח סיעודי הרעת תנאים. צרכנות פיננסית 62
S ביטוח מנהלים מ-2012 מול פנסיה משלימה מול ק. גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
S ביטוח בזמן שכירת דירה נדל"ן 16
K פדיון כספי ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel שינוי מסלול ביטוח אובדן כושר עקב עלות גבוהה מאוד ככל שמתבגרים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23

נושאים דומים

Back
למעלה