• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בפתח הדרך, מבקש להתייעץ

• פותח הנושא efa
  • פורסם בתאריך

efa

משתמש רגיל
דירוג
34
שבוע טוב לכולם!

אפרים, 22 חדש כאן.
קורא את הבלוג מזה חודשיים, קצת עליי:
לבלוג הגעתי משתי סיבות:
א. אני ממש קרוב לכניסה שלי לשירות קבע, והרגשתי צורך ללמוד על כסף, על התנהלות ועל איך לנהוג בתבונה
ב.בשנים האחרונות אני מחפש אחר חומר קריאה איכותי באינטרנט (מאסתי לחלוטין בכל האתרים הפופולריים), ואחד הכלים העיקריים הוא בלוגים איכותיים. מתכנן לפתוח אחד כזה בעצמי.
{
אני מוכרח לציין שרמת הדיון והשיח בפורום היא נהדרת, ואני ממעיט.
כמובן גם על רמת הפוסטים של הסולידית אין מה להכביר במילים.
}
חוזר אלי, ואשתדל לתמצת:
מזדהה עם המון מהרעיונות הרווחים כאן, ורוצה לעשות בעצמי את הצעדים הנכונים הנדרשים.
(כרגע באמצע הספר "הליכת אקראי")
גר עם ההורים, לא בזוגיות, ללא התחייבויות משמעותיות.
נכסיי המועטים כרגע:
א. 7000 ש"ח בעו"ש
ב. 20000 ש"ח בתכנית חיסכון במסלול "כללי" במנורה מבטחים עם דמי ניהול של 1.3 אחוז. הפקדה של 900 ש"ח בחודש.

המשכורת שאקבל תעמוד אני מעריך סביב 8000 ש"ח ויחד עם מענק השחרור, אני כמובן מתכנן לנצל את אופק ההשקעה שיש לי.
מבין את התהליך הארוך ומבין את הסיכויים והסיכונים.

המהלכים אותם אני מבקש לבצע בעתיד הקרוב, והמקום לשאלות שלי אליכם:
א. תכנית החיסכון במנורה תיאלץ להישאר קיימת כרגע (אבל לצורך העניין אני יכול לעצור את ההפקדה החודשית), שאלתי הראשונה היא איך נכון יהיה למצות אותה בצורה הטובה ביותר? (כמובן מעבר להורדת דמי הניהול שזה צעד הכרחי. ירד בקרוב ל0.9, יודע שזה עדיין די גבוה)
ב. מצפה לחסוך ולהשקיע 6500-7000 מתוך המשכורת העתידית שלי בחודש, ולהשקיע את מענק השחרור.
ג. מה שמביא אותי לנושא הבא - הצעדים הנבונים ביותר שאוכל לעשות כעת:
1. לפני הקצאת הנכסים באחוזים,יעד מספרי שאני רואה לנכון:
- הגעה (הדרגתית) ל10.000 בעו"ש, אין לי בעיה שזה ייקח זמן, הרעיון הוא הגמישות המיידית שלי.
- יצירת "סכום למקרה הצורך" גם של 10.000 ש"ח (שוב, הדרגתי). הצורך יכול להיות חיובי, או חלילה מסיבה שלילית.
- השקת שאר הסכום שאני מסוגל, והפיכתו לנכס. (אמנם שורה זו כתובה שלישית במספר, אבל לדעתי היא בעדיפות ראשונה מבחינת הסדר של מה שאני יוצר, ולזה התכוונתי כשכתבתי למעלה 'הדרגתי')
2. הקצאת נכסים:
50% מניות , 10% נדל"ן (מעוניין בנדל"ן על מנת להרגיש את השוק ואת הצעדים שנדרשים כדי להיות מעורב בו 3. לגבי הנדל"ן - מבין שזה מספק סוג של גיוון לתיק ההשקעות, וכמו שכתבתי הלמידה היא אלמנט מבחינתי, אבל אני מוכן לוותר אם באמת אין צורך.
4. אמצעי ההשקעה ובחירת הנכסים:
שתי אפשרויות שמתאימות לי. הראשונה - קופת גמל במסלול מחקה מדד. השנייה - קניית המניות דרך ברוקר ישראלי. דעתכם?

ד. חסרים כאן קצת פרטים על מה שאני מתכנן לעשות, כדי שבאמת תוכלו להגיב (זה בגלל שהקריאה המרובה שלי כאן התמקדה בעיקר בעקרונות ופחות בפרטים הטכניים ולכן חסר לי מאוד ה"איך" לעשות את הצעדים הבאים), אשתדל להרחיב אחרי קריאה מחודשת, אבל בכל זאת אשמח לדעות ולתגובות שלכם על כל דבר שנכתב כאן. מוזמנים לחלוק על כל מה שכתבתי, החל מהיעדים ועד הפרטים העובדתיים עלי :) .

22 זה גיל נהדר להתחיל לחסוך ולהשקיע בו... בהצלחה (:
אני לא חוסך הרבה זמן אז אין לי תובנות עמוקות (חוץ ממה שאתה כבר יודע, שניהול הכספים בפוליסות חיסכון בא עם עלויות גבוהות לא בהכרח מוצדקות).
אני חושב שלפני כל הפרטים היבשים חשוב למקם את עצמך על שתי רצפים, לפני שעושים כמעט כל החלטה:

1. כמה פסיבי/אקטיבי אתה מתכנן להיות. למשל אם אתה מעדיף להיות פסיבי, אז במקום מניות ישראליות הייתי קונה תעודות סל/קרנות נאמנות שמחקות מדדי מניות. פוליסת חיסכון כמו במנורה זה קיצון אחד בסקאלה הזאת - כל כך פסיבי שאפילו אין לך מושג מה הם עושים שם (ויש אנשים שזה עדיף בשבילם).

2. איזה רמת סיכון מתאימה לך: א. באיזה סיכון אתה יכול לעמוד (=לא להיכנס לפאניקה ולמכור כשהשוק מתרסק). ב. עוד כמה זמן תצטרך את הכסף? ככל שהטווח יותר ארוך אז סיכון גבוה משתלם יותר (היסטורית-סטטיסטית). רוצה לטייל אחרי הצבא? -> תביא את זה בחשבון.

בהינתן שמיקמת את עצמך על 2 הסקאלות האלה, תמצא את המכשיר שמתאים לנ.צ. האלה בעלויות הכי נמוכות שתמצא, ולך על זה (:
זו דעתי לפחות, כמובן שאני לא מוסמך לתת שום ייעוץ בעניין ובמיוחד נסיוני הדל לא אומר כלום על העתיד

פוליסת חיסכון כמו במנורה זה קיצון אחד בסקאלה הזאת - כל כך פסיבי שאפילו אין לך מושג מה הם עושים שם (ויש אנשים שזה עדיף בשבילם).
לא פסיבי בכלל. דורש הימור מתחדש על מנהל הכספים התורן.

בשביל?

בשביל?

איך אתה הולך ליישם את זה?

40% וואקום?

בהצלחה.

תודה שאתה דורש ממני להסביר את עצמי טוב יותר!
אז ככה,
הרציונל הוא שצריך מדרג מסוין של הכסף -
ולכן חלקו צריך להיות נזיל לחלוטין
חלקו נזיל למקרה הצורך
וחלקו מושקע
אז נכון שהסכום של 10000 בעוד הוא שרירותי, אבל אני חושב שהגעה הדרגתית לדרגה כזו של גמישות תוך שנה תהיה חיובית, אין צורך ספציפי כרגע, אבל אם זה יהיה טיול, רכישת מכשיר או משהו אחר.
לגבי הכסף למקרה הצורך - אז מוסכם על ידינו שכל אחד צריך איזה שהוא סכום למקרה קצה, נכון? אז גם פה הצבתי יעד שהייתי רוצה להגיע אליו תוך כמה זמן.
לגבי הוואקום - ארבעים אחוז באג''ח + עו''ש + הקרן שציינתי
אז אם כרגע מצב הנכסים שלי הוא כזה
27000 סה''כ
20000 במסלול כללי (אמור להיות עד 30% מניות - כלומר שליש מתוך שני שליש מהנכסים שלי, בערך, יעני קצת פחות מ 20%)

אז זה אומר שמתוך חסכון של 7000 בחודש אוכל להפקיד כך-
א. 500 לקרן למקרה הצורך
ב. 6500 לרכישת ני''ע של קרנות מחקות מדד, עד שארגיש צורך לאזן.
מה אומרים?
הצעד המתוכנן הבא - סקר שוק לקראת פתיחת חשבון להשקעה.
צעד נוסף - בחירת פיזור מניות מתאים
צעד נוסף - הבנה של איך הסיפור עם מס רווחי ההון עובד (אולי אני מפספס משהו אבל אני לא מבין איך מחשבים את ה25% האלה. יש לי כמה שאלות - כמו למשל בהינתן משיכה של חלק מהסכום, מניחים שהוא כולו מה''רווחים''? מי אחראי על החישוב והאם ההפחתה מתבצעת אוטומטית)
בקיצור אני כותב די מבולגן כשזה דרך הטלפון, ויש עוד מה להעמיק

אבל אני חושב שהגעה הדרגתית לדרגה כזו של גמישות תוך שנה תהיה חיובית
הצבתי יעד שהייתי רוצה להגיע אליו תוך כמה זמן.
יחד עם זה
מצפה לחסוך ולהשקיע 6500-7000
אומר שתוך 3 חודשים אתה מגיע ליעד.

סקר שוק לקראת פתיחת חשבון להשקעה.
תראה פה:
עמלות ודמי ניהול - שרשור מתעדכן
צעד נוסף - הבנה של איך הסיפור עם מס רווחי ההון עובד
בהנחה ואתה משקיע לטווח ארוך מאוד, אין לך מה לדעת על זה כי אתה לא הולך למכור כלום.

לא פסיבי בכלל. דורש הימור מתחדש על מנהל הכספים התורן.
אפשר להחיל את הגיון כזה על כל ני"ע ונכס שמחזיקים... שהוא דורש הימור מתחדש על הערך שלו. בהשקעות מנוהלות אנחנו עושים דלגציה למישהו אחר כדי שיעשה את ההחלטות האלה, וביחס אליהן אנחנו פסיביים. זה שאפשר להיות מעורבים אם רוצים לא הופך את זה לאספקט מפתח באופי של המכשיר.

הבנתי את המסר,
אין בעיה בוא נפתח את זה - ונחשב חצי שנה קדימה
משכורת של 8000 בחודש זה 48 אל''ש בחצי שנה ב''ה
+ 20 אל''ש מענק שחרור
+ 27 אל''ש שיש ברשותי כרגע
נותן לי לחלק עוגה של 95 אל''ש
וכך אני רואה את זה, מוזמן להגיב באריכות:
א. 20 אל''ש עוש וקרן סיכון (איך כדאי באמת לשמור אותה? בפק''מ?)
ב. 10 אל''ש באג''ח
ג. 65 אל''ש במניות (ופה יש לי תהיה האם כדאי להתעסק עם ריט, עבור הלימוד?)

אני מבין את הסיכונים, והסיבה לאחוז מזומן גבוה היא רצון לגמישות כלכלית מסויימת.

עכשיו זה היה טיפה מסודר יותר

בהשקעות מנוהלות אנחנו עושים דלגציה למישהו אחר כדי שיעשה את ההחלטות האלה, וביחס אליהן אנחנו פסיביים
בכל שנה ספציפית 80% ממנהלי ההשקעות מפסידים למדד הייחוס שלהם.
כל שנה שאתה בקרן מנוהלת אתה מהמר על משהו שסיכויי ההצלחה שלו הם 20%. גם אם החלטת להישאר רצל מנהל מסוים וזה נראה לך פסיבי, זו החלטה אקטיבית (ויש שיגידו שאפילו עבור אחד כזה שהיה מוצלח בשנה הקודמת יש אפילו פחות מ-20%)

א. 20 אל''ש עוש וקרן סיכון (איך כדאי באמת לשמור אותה? בפק''מ?)
לדעתי, ובניגוד למה שאחרים אמרו פה, לשמור מזומן שיהיה זמין למשיכה מבנקט באופן מיידי זה חשוב ונותן לך ביטחון פיננסי ופסיכולוגי.
אני לא רואה סיבה להפריד את ה- 10 בעו"ש מה- 10 של הקרן, למה לא 20 בעו"ש וזהו (אלא אם אתה מפחד שתתפתה לבזבז)?

שתי אפשרויות שמתאימות לי. הראשונה - קופת גמל במסלול מחקה מדד. השנייה - קניית המניות דרך ברוקר ישראלי. דעתכם?

קופ"ג להשקעה תגבה ממך לפחות 0.5% דמי ניהול שנתיים ובתמורה תעניק לך פטור מעיסוק בנושא, ברוקר ישראלי זו דרך הרבה יותר זולה לנהל את הכסף (0.5% הפרש זה משמעותי מאוד לאורך זמן) ויכריח אותך ללמוד את התחום. היום ואתה בצבא קבע ויש לך זמן פנוי לנושא, אני חושב שכדאי להשקיע וללמוד את הנושא כמה שיותר מוקדם, זה יקל לך על החיים בעתיד ואם אתה מתכנן להיות משקיע פאסיבי, העיסוק שלך בזה מהר מאוד יהיה די מינימלי (ברמה של שעה בחודש לכל היותר).

אפשר להחיל את הגיון כזה על כל ני"ע ונכס שמחזיקים... שהוא דורש הימור מתחדש על הערך שלו.
נכון. וההשקעה הינה פסיבית רק אם ההימור לא משתנה מיום ליום.
אדם שקנה בולים בחצי מכספו ושכח אותם בכספת במשך שנים רבות, איננו משקיע פסיבי, אלא משקיע שמיעט בפעולות.
לעומת זאת, חברה שמנהלת מסלול פסיבי עשויה להגיע למצב בו היא מבצעת אלפי פעולות בשנה.

אפשר להחיל את הגיון כזה על כל ני"ע ונכס שמחזיקים... שהוא דורש הימור מתחדש על הערך שלו. בהשקעות מנוהלות אנחנו עושים דלגציה למישהו אחר כדי שיעשה את ההחלטות האלה, וביחס אליהן אנחנו פסיביים. זה שאפשר להיות מעורבים אם רוצים לא הופך את זה לאספקט מפתח באופי של המכשיר.
כאן מתכוונים בדכ בהשקעה פאסיבית למחקה מדדים, זה נכון שלהשקיע פוליסת חסכון היא גם פאסיבית וגם בקרן נאמנות אקטיבית
אבל ההבדל הוא שבקרן אקטיבית/פוליסת את מהמר על יכולת מנהל (אנונימי) להכות את מדד היחוס שהוא מצהיר עליו
ובקרן מחקה אתה מהמר שתשיג את מדד השוק,
במקרה הראשון סטטיסטית הוא שואף לאפס
במקרה השני הוא כמעט בוודאות 1.0

בקרן מחקה אתה מהמר לטוח ארוך על מודל רווח שנתי ממוצע , אבל בכל השקעה יש את ההימור הזה אחרת אף אחד לא היה משקיע.

אדם שקנה בולים בחצי מכספו ושכח אותם בכספת במשך שנים רבות, איננו משקיע פסיבי, אלא משקיע שמיעט בפעולות.
מיעוט בפעולות זו בדיוק המשמעות של פסיביות. מתוך מילוג:
פירוש של פסיביות
לא פעיל, חסר יוזמה; סָבִילוּת

עדכון
עם קצת מבוכה וראשוניות, ביצעתי צעד נוסף - קבלת הצעה ראשונה מibi, היה בסדר
א. על קרן נאמנות מנוהלת הם לוקחים 0.7% אבל פחות דיברנו על זה.
ב. על חשבון מסחר עצמאי -
0.09 קו''מ למניות ותעודות סל
0.08 אג''ח
0.08 קו''מ קרנות נאמנות
סנט למניה/מינ' 10$ בארהב
זו ההצעה הסטנדרטית שלהם לפני מיקוח אני מניח.לא? אעבור אח''כ על השרשור על העמלות.

כמובן בנוסף 15 ש''ח תשלום חודשי מתקזז.
די הוגן סך הכל.
אתקשר גם לפסגות, אקסלנס, ואלטשולר כדי לקבל קונטרה על המנוהלות.

תזכירו לי איזה עוד אופציות של מסחר עצמאי (לא כולל ברוקר זר) יש? אלו שציינתי שורה קודם גם מאפשרות עצמאי?

אעדכן על זה..

יש כמה דברים לגבי רכישת קרנות או מדדים דרך חשבון עצמאי שלא ברורים לי
א. רכישת קרן נאמנות דרך חשבון מסחר עצמאי - משלמים עמלה על העיסקה, מחזיקים את הקרן ולא משלמים ד''נ?
ב. רכישת קרן ואנגארד לדוגמה, קיימת שלא דרך ברוקר זר?

הי, אז מפרסם פה את ההצעות שקיבלתי (אפרסם גם בשרשור הייעודי)
א. אקסלנס
0.085 ני''ע, 0.07 אג''ח, 0.06 מק''מ
מיני 3 ש''ח
חול 1 סנט למניה מיני 5$
19 ש''ח מתקזז
התגאו במערכץ המאוג טובה שלהם, ובאופציות שיש בה. סירב לעשות מו''מ נוסף בהמשך.

ב. מיטב דש:
0.09 מניות , 0.08 אג''ח, 0.06 מקמ
מיני לביצוע 4.65
ארה''ב 1 סנט למניה מיני 8$
תשלום פדיון אג''ח 0.08
15 ש''ח חודשי מתקזז, 15 עמלת משיכת מטח
חצי שנה ראשונה דמי ניהול חינם

ג. אי בי אי
אותן עמלות קו''מ, קרן נאמנות 0.8
מיני 2.35 לעסקה
ארה''ב סנט למניה מיני 10$
15 חודשי מתקזז

ד. פסגות
0.08 מניות וקרן נאמנות, 0.07 אג''ח 0.05 מקמ
אג''ח חול 0.25
מניות חול 1 סנט למניה מיני 8$ מקס 10$
התגאו בכך שהמערכת אחודה

אז, מה אתם אומרים? עד כמה ההבדלים מכאן רלוונטיים, עד כמה העניין עם המערכות מסחר באמת משנה?
איזה שאלות אני צריך לשאול בסבב הטלפונים השני?
האם כדאי שארכיב כבר את מבנה התיק כדי לדעת מה באמת משנה לי בחוזה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
milx טענת BALAJI - האם אנו בפתח קריסה רצינית בבנקים בארה"ב? SVB רק ההתחלה? פוסטים מאיכות נמוכה 11
mudale222 מחפש המלצות ומידע על שכירות בפתח תקווה והסביבה נדל"ן 1
Body Solid שנה חדשה בפתח: שינויים בדמי הניהול של קרנות מחקות שוק ההון 14
י מחיר למשתכן בפתח תקווה - התלבטות נדל"ן 30
R מה הדרך הטובה והזולה ביותר להצמד לדולר? פוסטים מאיכות נמוכה 5
P הדרך לאיתקה יומני מסע אישיים 1
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
T מה הדרך הטובה ביותר לקצור רווחים מקריפטו במינימום עמלות? השקעות אלטרנטיביות 0
Bonfire מה הדרך הזולה ביותר להמיר עשרות אלפי דולרים לש"ח? צרכנות פיננסית 9
Henchman34 האם קל גמל \ slice הגיעו לסוף הדרך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
S מה הדרך הקלה ביותר לגהץ בגדים? צרכנות פיננסית 18
E הדרך המומלצת למעקב אחר S&P 500 שוק ההון 1
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
A מה הדרך הטובה לרכוש רכב? צרכנות פיננסית 6
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
I הדרך הנכונה להשקעה בקרן נאמנות שוק ההון 3
ע הדרך שלי יומני מסע אישיים 13
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
נ הדרך הזולה להעברת כסף לחשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 2
ה תיעוד הדרך יומני מסע אישיים 17
גימפל הדרך הטובה ביותר לחקות את ה- S&P 500 שוק ההון 4
ח התייעצות | תחילת הדרך עם סכום כסף משמעותי יומני מסע אישיים 9
A זוג באמצע הדרך יומני מסע אישיים 25
T מהי הדרך האופטימלית להחליף קרן אחת באחרת? שוק ההון 9
X מהי הדרך הזולה ביותר להעביר להמיר יורו ולהעבירם לבנק בישראל? צרכנות פיננסית 1
ש מה הדרך הכי טובה וזולה להעביר סכום כסף לחו'ל שוק ההון 4
T הדרך הבריאה והזולה ביותר לסינון מים? צרכנות פיננסית 8
avivaviv מה הדרך הזולה ביותר להשקיע בעוקב סנופי בסכומים קטנים? שוק ההון 7
@ מנטור לתחילת הדרך אוף טופיק 49
Know one משפחה הייטקיסטית בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 24
א מה הדרך הכי סבירה להשקיע באינפלציה ? שוק ההון 5
tomchoook מהי הדרך הזולה ביותר לבצע money order או cashier’s check? צרכנות פיננסית 1
K זוג בתחילת הדרך - הכל פתוח יומני מסע אישיים 56
Y מה הדרך הכי זולה להעביר כמה אלפי שקלים לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 0
פ מהי הדרך המומלצת לשלם על דירה? נדל"ן 4
שיר הלל לטבע מה הדרך הפשוטה והזולה ביותר להחזיק s&p 500? שוק ההון 14
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
K תחילת הדרך בהשקעות (ובכלל) יומני מסע אישיים 20
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 43
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 0
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
V בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 2
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
נגב הדרך היעילה ביותר לנצל הכנסה מפאונדים - GBP שוק ההון 7
stamEhad הדרך היעילה והזולה להעברת כספים מישראל (ש"ח) לארצות הברית (דולר) נדל"ן 0

נושאים דומים

Back
למעלה