1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

עמלות ודמי ניהול - שרשור מתעדכן

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י הסולידית, ‏20/4/15.

1. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת הנהלה

אוקי,

סיימתי עכשיו לעדכן את הפוסט כך תשקיעו בזול.

היו לא מעט שינויים -- חלקם נבעו מהנפקתן המבורכת של מוצרי השקעה חדשים וזולים להפליא (ובראשן הקרן העולמית החדשה של תכלית), וחלקם בעקבות העלאת דמי ניהול בקרנות קיימות.

הייתי שמחה אם נוכל להשתמש בשרשור זה כדי לעדכן ולהתעדכן בשינויים מהסוגים האמורים. אחת לתקופה אקח את צבר השינויים ואעדכן אותם בפוסט הראשי.

אפשר ורצוי לעדכן כאן גם על שינויים בעמלות שגובים בתי ההשקעות, במיוחד אם יש סטייה משמעותית בין המידע שברשותכם למידע המופיע בטבלת השוואת בתי השקעות.

אם יהיה ביקוש, בהמשך אולי אפתח שרשור/פוסט דומה בנושא קרנות השתלמות, עמלות בנקים ועוד.

בריסל, nvshayl, Tal ו-14 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

3. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

לגבי קרנות כספיות:
    ״הזולה ביותר: אנליסט כספית ללא נע"מ (סימול 5121140) – ד"נ 0.01%״

בדיוק בחנתי את זה לאחרונה. מה שאני רואה דרך ממשק המסחר של בנק לאומי (שאני סומך עליו כמקור מהימן) זה:
    דמי ניהול: 0.01%
    דמי נאמנות: 0.02%
    שיעור הוספה: 0.1%

(אגב -דמי הנאמנות כלולים בדמי הניהול שציינת עבור שאר הקרנות בפוסט?)

האופציה היחידה שראיתי נכון להיום של קרנות כספיות עם דמי ניהול נמוכים יותר מהתשואה שלהן (לאור ריבית של 0.1%) זה:
    מנורה מבטחים כספית (סימול: 5119680):
    דמי ניהול: 0.03%
    דמי נאמנות: 0.02%
    שיעור הוספה: 0.01%

Johnson, alon700 ו-הסולידית אוהבים את זה.
  4. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

אגב, עוד איזה נקודה מעניינת אם כי יותר נידחת זה שהרבה מקרנות הסל מנסות לצמצם את טעות העקיבה (לפצות על דמי הניהול) ע״י הלוואת ניירות ערך (securities lending program). למשל יש כזאת ל-VXUS והיא מחזירה 100% מהרווחים מזה לקרן, ואילו זאת של SWDA מחזירה רק שני שליש (62.5%) מהרווחים לקרן (והשאר הולך ל-Blackrock, בעלת הבית).
    כך שזה אמנם בדיקה מורכבת יותר, אבל כנראה שיותר נכון לבדוק את טעות העקיבה בפועל מול המדד ולא את דמי הניהול. גם מדדי ה-NTR למיניהם מניחים את ההנחות הכי פסימיות לגבי ניכוי מס במקור של דיבידנדים, בעוד שקרנות שונות יכולות להינות משערי ניכוי נמוכים יותר, לפי מדינת ההתאגדות שלהן בין השאר (וכך ״להביס״ את מדד ה-NTR).

5. alon700

alon700 משתמש רשום

יבגני, שמתי לב לנושא, אבל האם החישוב הוא פשוט ולהוסיף את 3 העמלות הללו?
    ככה שבאנליסט כספית אתה משלם סך של 0.13% לעומת מנורה מבטחים שזה 0.06% ?

6. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

שיעור הוספה נגבה פעם אחת בקניה, וההשפעה היחסית שלו קטנה ככל שאתה מחזיק יותר זמן את קרן.
    זה נועד לפצות בהרבה מקרים על עלות מסחר שיש לקרנות שמנהלות מוצרים פחות סחירים, או קרנות שעדיין קטנות יחסית ועלות פעולות המסחר מהווה חלק לא זניח מהתפעול. לחלופין, זה יכול להיות מנגנון פחות שקוף מבחינת המשקיעים לעשות עוד רווח מהקרן.

נערך לאחרונה ב: ‏20/4/15
    alon700 אוהב/ת את זה.
  7. Cfy

Cfy משתמש רשום

אתה יכול להרחיב קצת על ה-SLP הזה? P:
    ואיפה מצאת את האחוזים הנ"ל?
    תודה

8. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

SLP זה מי שנמצא בצד השני של עסקת שורט. כדי לעשות שורט אתה לווה נייר ערך ממי שמתכנן להחזיק אותו בכל מקרה (כמו קרן מחקה), מוכר ומבטיח להחזיר להם את הנייר בעתיד (כי אתה חושב שתוכל לקנות אותו בחזרה בעתיד בזול יותר) + עמלה. העמלה הזאת היא עוד מקור רווח לקרן. תקרא כאן: https://www.bogleheads.org/wiki/Securities_lending
    קישורים לאחוזים ספציפיים:
    * עבור VXUS, התשקיף הוא כאן (חפש Securities Lending), אבל אם אתה רוצה משהו קריא, תבדוק כאן (חוצץ "Efficiency", בטבלה מימין למטה)
    * עבור SWDA, בדף של הקרן, תחת Holdings => Securities Lending

9. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

@הסולידית - ראיתי שעדכנת את הקרן הכספית בפוסט ל-״מנורה מבטחים כספית״, אבל רשמת דמי ניהול של 0.03% במקום 0.06% (דמי ניהול + דמי נאמנות + שיעור הוספה)

הסולידית אוהב/ת את זה.
  10. סנקה

סנקה משתמש רשום

ברובריקת "מניות באירופה": בצמוד ל"תעודת סל הראל STOXX Europe 600 מנוטרלת מטבע (סימול 1130376)" אפשר לצרף את אחותה שדואגת לא לנטרל מטבע - מספר נייר 1130368 (להבנתי גם 0% דמי ניהול). http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=867394

11. Cfy

Cfy משתמש רשום

אני מכיר את הקונספט, אבל לא ידעתי שהקרנות האלה עושות את זה. מצד אחד מדובר על עוד קצת בשורת הרווח (ועוד יתרון במבנה של ואנגארד, שאני מניח שהוא הסיבה לחלוקת 100%/0% שם), אבל מצד שני האם לא מדובר פה על עוד רכיב סיכון (גם אם קטן) וצד שלישי שצריכים לקחת בחשבון?

12. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

אכן, וזה מפורט למשל בנספח לתשקיף של ואנגארד שקישרתי בתגובה שלי.

13. אבישי

אבישי משתמש רשום

תקן אותי אם אני טועה, אבל לפי התשקיף של הקרן:
    http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=914524
    דמי הניהול + נאמנות מגיעים ל- 0.15%...

14. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

התשקיף המקורי יכול לציין את גבוה דמי הניהול המקסימליים שהקרן יכולה לגבות, אבל לעיתים יש עדכונים מאוחרים יותר על "הנחות" או ויתור על דמי ניהול (בין אם קבוע או זמני) - ובאותו אופן יכולה להיות העלאה בעתיד. את המספרים העדכניים שצירפתי לקחת מממשק המסחר של בנק לאומי, שלטעמי הוא מקור טוב.

15. רועי10

רועי10 משתמש רשום

שאלה: ראיתי שרשמת שדמי הניהול של מגדל MTF מחקה S&P 500 (סימול 5117478)
    הולכים לעלות ל 0.25. האם זה כולל כספים שכבר מושקעים שם או רק לגבי קנית מיום השינוי ואילך? האם מותר להם לשנות דמי ניהול כך סתם? הרי מי שקנה את התעודה הוא "נעול" מכיוון שכדי לעבור למתחרים עליו למכור ולשלם מס, כך שכל בית השקעות יקים תעודה עם דמי ניהול נמוכים להחריד ולאחר כמה שנים שיצטברו בהם סכומים גבוהים יעלה את הדמי ניהול והלקוחות ישארו כלואים.
    אשמח להבהרות בנושא.

16. Cfy

Cfy משתמש רשום

כן.

כן.

כן.

כן.

כן.

וביתר רצינות - אכן כל מה שכתבת נכון, וזה בדיוק מה שקורה בפועל. דובר על מלכודות הדבש האלה בפורום כבר בעבר. אין שום התחייבות מצד החברות לאי-העלאה של דמי ניהול. לכאורה הדבר היחיד שיש ביכולתך לעשות הוא לנסות ולבחור בקרנות שהן קונסיסטנטיות באי-העלאה או נמצאות בשווקים תחרותיים שלא יאפשרו זאת (או בקיצור, לא בארץ). וכמובן, תמיד תוכל להעביר את הנכסים שנמצאים ב-IRA (חשבון פטור ממס) בעת העלאת דמי ניהול, ולשלם רק עמלות ק/מ אבל ללא אירוע מס.

17. Sinister

Sinister משתמש רשום

@Cfy הרגת אותי (:

18. Sinister

Sinister משתמש רשום

אם אני מופסד, והעלו את דמי הניהול, יש סיבה (פרט לעמלת קנייה מכירה) לא למכור ולקנות הקרן הזולה?

עריכה: חשבתי על זה, הם בטח מעלים את דמי הניהול ישר אחרי עלייה משמעותית בערך התעודה

19. Ron1

Ron1 משתמש רשום

לגבי :
    תעודת סל קסם סל צפון אמריקה שקלי (סימול 1122480) - דמ"נ 0.4
    ראיתי ב ביזפוטרל שיש שם עמלת המרה 0.3 אחוז.

מה זה אומר? האם סך הדמ"נ זה 0.7?

נערך לאחרונה ב: ‏29/4/15
  20. tomeron

tomeron משתמש רשום

היום קיבלתי מ- ibi trade את ההודעה הבאה:

לקוח יקר,
    הרינו להודיעך שהחל מיום 1 יוני, 2015 (01.06.2015) חשבונך יחויב בעמלת קרנות סל/מחקות בהתאם לפירוט הבא:

קרנות סל/מחקות מנייתיות 0.07%

קרנות סל/מחקות אג"ח צמוד/שקלי 0.06%

קרנות סל/מחקות מט"ח 0.06%

עד כה לא שילמתי על קניה ומכירה של המוצרים הללו.
    שאלתי אותם למה הוחלט על עליה בעמלות והם ציינו שזה כתוצאה מ"שינויים בשוק".

אני בשוק! האם קיבלתם הודעה דומה ממבתי ההשקעות שלכם?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
עמלות בבנק הפועלים - חו״ד והאם יש טבלת/סקר עמלות כללי? פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 12:44
קופות גמל להשקעה - עמלות פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 00:05
עמלות בורסה בIB? פינת המשקיעים ‏11/5/17
ניהול תיק השקעות עם הטבות משמעותיות בעמלות פינת המשקיעים ‏7/5/17
עמלות... פינת המשקיעים ‏21/4/17

שתפו: