• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לקנות מניות - תהיה בעקבות הפוסט

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,280
בעקבות הפוסט האחרון של הסולידית עלתה לי תהיה בנוגע לBID והASK.
לדבריה, אם הרבה ירצו למכור המחיר צפוי לרדת ואם הרבה ירצו לקנות המחיר עשוי לעלות.
זאת אומרת שהיצע וביקוש הם הקובעים מחיר של מניה מסוימת.

אך מה קורה עם קניה ומכירה של קרנות עולמיות? נניח שהשוק העולמי עולה, ומניות אותה מחזיקה קרן עולמית -עולות (יותר ביקוש מהיצע). עם זאת, במקביל לכך, אותה קרן עולמית מחליטה להעלות את דמי הניהול שלה מ0.2% ל2%.
קהל המשקיעים הפאסיביים הינו בעל מודעות לדמי ניהול ואולי רבים ירצו למכור את הנייר ולהמיר אותו בנייר פאסיבי אחר.
השאלה - האם זה לא יגרום לעודף היצע של מוכרים ולמחיר המדד לרדת, על אף עליית המניות שאחריהן הוא עוקב?
ממה בעצם נקבע מחיר המדד? מכמה שרוצים לקנות ולמכור אותו או מכמה שרוצים לקנות ולמכור את המניות שאחריהן הוא עוקב?

השאלה - האם זה לא יגרום לעודף היצע של מוכרים ולמחיר המדד לרדת, על אף עליית המניות שאחריהן הוא עוקב?
כן
במקרה כזה נכנס עושה השוק שיקנה יחידות ויפרק אותם למניות בשביל רווח כתוצאה בטווח הפחות מידי המחיר של יחידה יהיה שווה למחיר הנכסים שממנו היא מורכבת.

מצטער שאני נדחף לאשכול ועל השאלה הקלולסית, אבל:
"
אקסלנס טרייד – מינימום 20,00 ₪ לפתיחת חשבון

פסגות טרייד – מינימום 20,000 ₪ לפתיחת חשבון

מיטב טרייד – מינימום 30,000 ₪ לפתיחת חשבון

איביאי טרייד – מינימום 50,000 ₪ לפתיחת חשבון"

האם הכוונה פה היא לניהול אישי?

האם הכוונה פה היא לניהול אישי?
לא, הכוונה היא לחשבון מסחר עצמאי בבורסה. זה המקבילה של חשבון חייב במס.
ניהול אישי (IRA) רלוונטי לבחירת ניירות הערך המסוימים בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל שלך. לצורך פתיחת חשבון IRA צריך ליצור קשר עם דסק הגמל של החברות הללו ולא עם דסק הטרייד. בפרקטיקה, ניהול ה-IRA מתבצע בדיוק כמו חשבון רגיל (דרך ספארק/viewtrade).

אשמח גם להוסיף 2 שאלות מאוד מאוד תיאורטיות בעקבות הפוסט הזה:
1) נגיד והנפקתי את החברה שלי עכשיו. אז אני מנפיק אותה למספר מסויים של מניות מן הסתם. אבל איך זה עובד:
א. האם אני בוחר כמה מניות להוציא (ומה זה בעצם אומר בכלל, הרי זה אמור להקנות אחוזי שליטה על החברה)
ב. האם אני יכול להחליט "לייצר" עוד מניות ולמכור אותם?
2) איך שווי השוק שלי (שנקבע בעקבות ההיצע והביקוש כפי שהסולידית הסבירה) מתורגם לרווח כלכלי של בעל החברה?
הרי בסופו של דבר נגיד קניתי מניה של פייסבוק, אני הרי סוחר אותה עם אנשים אחרים שהיא לא פייסבוק -
קניתי אותה ממישהו שהוא לא פייסבוק וגם מכרתי אותה למישהו שהוא לא פייסבוק (כנראה). אז מה זה עוזר לפייסבוק שהשווי שוק שלה גבוה
אבל הכסף הזה בכלל לא אצלה?

ניהול ה-IRA מתבצע בדיוק כמו חשבון רגיל (דרך ספארק/viewtrade)
לא בטוח שזה אפשרי. ה-IRA שלי אמנם מנוהל אצל אחד הברוקרים, אבל המסחר לא כמו בחשבון ברוקראז', אלא דרך מערכות הבנק בו נפתח חשבון ייעודי לצורך כך.

אשמח גם להוסיף 2 שאלות מאוד מאוד תיאורטיות בעקבות הפוסט הזה:
1) נגיד והנפקתי את החברה שלי עכשיו. אז אני מנפיק אותה למספר מסויים של מניות מן הסתם. אבל איך זה עובד:
א. האם אני בוחר כמה מניות להוציא (ומה זה בעצם אומר בכלל, הרי זה אמור להקנות אחוזי שליטה על החברה)
ב. האם אני יכול להחליט "לייצר" עוד מניות ולמכור אותם?
2) איך שווי השוק שלי (שנקבע בעקבות ההיצע והביקוש כפי שהסולידית הסבירה) מתורגם לרווח כלכלי של בעל החברה?
הרי בסופו של דבר נגיד קניתי מניה של פייסבוק, אני הרי סוחר אותה עם אנשים אחרים שהיא לא פייסבוק -
קניתי אותה ממישהו שהוא לא פייסבוק וגם מכרתי אותה למישהו שהוא לא פייסבוק (כנראה). אז מה זה עוזר לפייסבוק שהשווי שוק שלה גבוה
אבל הכסף הזה בכלל לא אצלה?

1א) בגדול, לחברה יש "הון מניות רשום" ו-"הון מניות מונפק".
הון מניות רשום הוא מספר תיאורטי שמייצג את מספר המקסימום שהחברה יכולה להוציא, זו בעצם התקרה שמעליה אתה לא יכול לעבור בכמות המניות שתבחר להנפיק (אלא אם תגדיל את התקרה). הון מניות מונפק הוא מספר המניות שהחברה הנפיקה בפועל עד אותו זמן.
החברה מחליטה מה הון המניות הרשום ומה הון המניות המונפק שלה, ושווי המניה נגזר מהחלוקה של שווי החברה בהון המניות המונפק. נניח - אם יש לך חברה שהון המניות המונפק שלה הוא 1,000,000 מניות, והשווי שלה הוא 10,000,000 ש"ח, שווי מניה בודדת יהיה 10 ש"ח.

כשחברה מנפיקה בבורסה, היא מחליטה איזה אחוז מתוך הבעלות על החברה היא מוציאה החוצה לציבור (לרוב לפי הערכה של כמות הכסף שהחברה רוצה ומצפה לקבל כתוצאה מזה), ואז מס' המניות שנמכרות בפועל נגזר מזה. למשל, החברה שהצגתי למעלה רוצה לגייס 2.5 מיליון ש"ח, אז היא מניחה שתצטרך להוציא לציבור 25% מהמניות שלה = 250,000 מניות יוצעו לציבור.

1ב) ההחלטה על הנפקת עוד מניות של החברה היא החלטה של הדירקטוריון של החברה (בדר"כ), וזו החלטה עסקית סטנדרטית. למשל - להנפיק עוד מניות כדי לגייס משקיעים נוספים בלי שהמשקיעים הקיימים יצטרכו "למכור" מניות; החלטה להנפיק אופציות לעובדים ונושאי משרה; הנפקת אג"ח שניתן להמיר למניות וכו'.
המגבלה העיקרית היא הון המניות הרשום - אי אפשר להנפיק מניות אם עוברים את המספר שקבוע בהון הרשום. במקרה כזה, צריך ללכת לתקן את תקנון החברה בהחלטה של האסיפה הכללית שלה.

2) השווי בא לידי ביטוי בכמה דרכים. העיקרית שבהם היא שבעלי החברה ממשיכים להחזיק בכמות מסוימת של מניות החברה. אם שווי החברה גבוה, ערך המניות שנשארו בידיים של הבעלים וככה הם מרוויחים מזה (על הנייר, כל עוד הם לא מכרו). אז אם אתה מוכר במחיר גבוה מניית פייסבוק למישהו אחר, מארק צוקרברג מרוויח מזה שעכשיו השוק מעריך את המניה שלו ב-x יותר ויכול לנצל את זה כדי למכור כמה מהמניות שלו במחיר החדש בשוק.

דרכים נוספות שבהן שווי גבוה יכול לעזור לחברה:
- חברה יכולה לבצע עסקאות באמצעות המניות שלה - למשל לקנות חברה אחרת ולשלם לה באמצעות מניות ולא כסף. ככל שהמניות שוות יותר, תוכל לתת פחות מאחוזי השליטה בחברה. זה נכון גם לגיוס הון.
- מוניטין - חברות ששוות יותר נתפסות כגדולות יותר והמוניטין הזה יכול לעזור להן לקדם את העסקים שלהן.
- עובדים ומנהלים מתומרצים באמצעות אופציות. ככל שאתה שווה יותר, אתה יכול להביא אנשים טובים יותר ויש להם אינטרס להישאר בחברה כדי להנות מעליות הערך שלה.

1א) בגדול, לחברה יש "הון מניות רשום" ו-"הון מניות מונפק".
הון מניות רשום הוא מספר תיאורטי שמייצג את מספר המקסימום שהחברה יכולה להוציא, זו בעצם התקרה שמעליה אתה לא יכול לעבור בכמות המניות שתבחר להנפיק (אלא אם תגדיל את התקרה). הון מניות מונפק הוא מספר המניות שהחברה הנפיקה בפועל עד אותו זמן.
החברה מחליטה מה הון המניות הרשום ומה הון המניות המונפק שלה, ושווי המניה נגזר מהחלוקה של שווי החברה בהון המניות המונפק. נניח - אם יש לך חברה שהון המניות המונפק שלה הוא 1,000,000 מניות, והשווי שלה הוא 10,000,000 ש"ח, שווי מניה בודדת יהיה 10 ש"ח.

כשחברה מנפיקה בבורסה, היא מחליטה איזה אחוז מתוך הבעלות על החברה היא מוציאה החוצה לציבור (לרוב לפי הערכה של כמות הכסף שהחברה רוצה ומצפה לקבל כתוצאה מזה), ואז מס' המניות שנמכרות בפועל נגזר מזה. למשל, החברה שהצגתי למעלה רוצה לגייס 2.5 מיליון ש"ח, אז היא מניחה שתצטרך להוציא לציבור 25% מהמניות שלה = 250,000 מניות יוצעו לציבור.

1ב) ההחלטה על הנפקת עוד מניות של החברה היא החלטה של הדירקטוריון של החברה (בדר"כ), וזו החלטה עסקית סטנדרטית. למשל - להנפיק עוד מניות כדי לגייס משקיעים נוספים בלי שהמשקיעים הקיימים יצטרכו "למכור" מניות; החלטה להנפיק אופציות לעובדים ונושאי משרה; הנפקת אג"ח שניתן להמיר למניות וכו'.
המגבלה העיקרית היא הון המניות הרשום - אי אפשר להנפיק מניות אם עוברים את המספר שקבוע בהון הרשום. במקרה כזה, צריך ללכת לתקן את תקנון החברה בהחלטה של האסיפה הכללית שלה.

2) השווי בא לידי ביטוי בכמה דרכים. העיקרית שבהם היא שבעלי החברה ממשיכים להחזיק בכמות מסוימת של מניות החברה. אם שווי החברה גבוה, ערך המניות שנשארו בידיים של הבעלים וככה הם מרוויחים מזה (על הנייר, כל עוד הם לא מכרו). אז אם אתה מוכר במחיר גבוה מניית פייסבוק למישהו אחר, מארק צוקרברג מרוויח מזה שעכשיו השוק מעריך את המניה שלו ב-x יותר ויכול לנצל את זה כדי למכור כמה מהמניות שלו במחיר החדש בשוק.

דרכים נוספות שבהן שווי גבוה יכול לעזור לחברה:
- חברה יכולה לבצע עסקאות באמצעות המניות שלה - למשל לקנות חברה אחרת ולשלם לה באמצעות מניות ולא כסף. ככל שהמניות שוות יותר, תוכל לתת פחות מאחוזי השליטה בחברה. זה נכון גם לגיוס הון.
- מוניטין - חברות ששוות יותר נתפסות כגדולות יותר והמוניטין הזה יכול לעזור להן לקדם את העסקים שלהן.
- עובדים ומנהלים מתומרצים באמצעות אופציות. ככל שאתה שווה יותר, אתה יכול להביא אנשים טובים יותר ויש להם אינטרס להישאר בחברה כדי להנות מעליות הערך שלה.
ממש תודה על התשובה המפורטת והמושקעת!
אני אשמח להמשיך את זה לעוד שאלות בקטנה :)

1) בעצם מהרגע שאני מנפיק חברה אז הכל הופך להיות מדובר במונחים של מניות?

2) אז לדוגמה במקרה של בועה מטורפת (כמו נגיד מה שהיה עכשיו עם GameStop) יוצא שהחברה עצמה בהפסדים אבל המניות שהיא מחזיקה יכולות בעצם "למחוק" לה את כל החובות? או מה קורה נגיד במצבים הפוכים שהמניות שלי שוות הרבה פחות ממה שאני שווה באמת - אז יוצא שהפסדתי כסף?

ממש תודה על התשובה המפורטת והמושקעת!
אני אשמח להמשיך את זה לעוד שאלות בקטנה :)

1) בעצם מהרגע שאני מנפיק חברה אז הכל הופך להיות מדובר במונחים של מניות?

2) אז לדוגמה במקרה של בועה מטורפת (כמו נגיד מה שהיה עכשיו עם GameStop) יוצא שהחברה עצמה בהפסדים אבל המניות שהיא מחזיקה יכולות בעצם "למחוק" לה את כל החובות? או מה קורה נגיד במצבים הפוכים שהמניות שלי שוות הרבה פחות ממה שאני שווה באמת - אז יוצא שהפסדתי כסף?

1) לא ממש הבנתי את השאלה, אשמח להבהרה.
אנסה לענות בכלליות - המשמעות של "הנפקה" היא שחברה לקחה חלק מהמניות הקיימות שלה, או שהנפיקה מניות חדשות, ומכרה אותן לאנשים מהציבור הרחב (כולל גופים מוסדיים ומשקיעים למיניהם) תמורת כסף. מאותו רגע, המסחר שמתנהל בבורסה במניות לא מכניס שקל לחברה.
אבל כמו שכתבתי למעלה, לחברה בהחלט יש מה להרוויח מזה ששווי המניות שלה יגדל (אחדד שיש גם מצבים שבהם חברה תשמח ששווי המניות בידי הציבור יקטן - למשל חברה שמעוניינת לבצע buy-back למניות שלה).

2) אם החברה מחזיקה במניות של עצמה, אז כן - היא תוכל למכור אותן וככה להנות מהכנסה. אבל תזכור שלרוב חברה לא מחזיקה מניות של עצמה, אלא בעלי המניות שלה. ולכן במקרה הטיפוסי, זינוק מטורף בערך של מניית החברה לא יכניס לחברה שקל ולא יוכל לכסות חובות שלה. יש חברות שמנצלות זינוק בערך שלהן כדי לנסות לבצע סבב הנפקה במחיר החדש וככה להכניס כסף חדש לחברה.

אם המניות שלך נפלו במחיר, אז ספגת הפסד על הנייר כי הן שוות פחות. אבל זה לא שונה מכל מצב שבו נייר ערך או מדד שאתה מחזיק בו יורד בערך - הפסדת על הנייר, אבל כל עוד לא מימשת, לא באמת הפסדת כסף.

לא בטוח שזה אפשרי.
אפשרי (מניסיון)
כשהצטרפתי ל ira israel היה צריך לבחור מבין IBI אקסלנס בנק ירושלים בנק לאומי
ה-IRA שלי אמנם מנוהל אצל אחד הברוקרים
יותר סביר שה ira מנוהל באמצעות חברת הגמל של אותו המותג, נגיד אקלנס טרייד vs אקסלנס פנסיה וגמל (או בזמנו IBI פנסיה וגמל / IBI TRADE)
אם אתה רוצה לוודא תבדוק בדוחות שהם שולחים.
אבל המסחר לא כמו בחשבון ברוקראז', אלא דרך מערכות הבנק בו נפתח חשבון ייעודי לצורך כך.
כי במקרה שלך הבנק מתפקד כברוקר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A האם לא עדיף לקנות מניות ערך של מדד מסוים מאשר את המדד עצמו? שוק ההון 43
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
T ברוקר טוב שאפשר לקנות בו חלקי מניות שוק ההון 2
D אפשר לקנות מניות ממונפות בקופת גמל בניהול אישי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד אמור לקנות עוד שבוע שבועיים מניות בדולרים, האם להמיר כבר עכשיו לדולר שוק ההון 25
I חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך צרכנות פיננסית 19
J האם כדאי למשקיע לטווח ארוך לקנות מניות דיבידנד? שוק ההון 12
Y אילו מניות אפשר לקנות בקופת גמל בניהול אישי? שוק ההון 7
גלק שאלת תם: איך אני יכול לקנות מניות בארה"ב? שוק ההון 1
K לקנות דירה - מניות שוק ההון 94
F לקנות מניות במתנה צרכנות פיננסית 35
? אני רוצה לתזמן את השוק בזמן הכניסה אילו. לקנות סל מניות עכשיו? שוק ההון 57
Y איפה כדאי לקנות מניות שנותנות דיוידנד ? שוק ההון 36
ע למה לקנות מניות מישראל / משווקים מתעוררים / ממדינות או יבשות ספציפיות? שוק ההון 16
S מתלבט האם כדאי לקנות דירה שניה - עזרה נדל"ן 1
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
edangz איך אפשר לקנות קריפטו הראשון שלי? השקעות אלטרנטיביות 0
ג'וני לנד איך למוכר הנעלים יש כסף לקנות עגבניות? אוף טופיק 4
C האם יש דרך לקנות בלאקרוק iShares מבלי לשלם עלות חודשית קבועה שוק ההון 3
F מתלבט אם לקנות דירה חדשה 20/80 ולקוות לטוב נדל"ן 51
Itayya האם לקנות מט״ח? שוק ההון 2
A האם ניתן לקנות קרנות נאמנות של וואנגראד דרך ברוקר ישראלי? שוק ההון 4
S האם יש אגחים שאפשר לקנות היום עם תשואה ריאלית מובטחת? פוסטים מאיכות נמוכה 7
S תוהה אם: לשדרג נכס,לקנות נכס נוסף להשקעה או להשקיע בשון ההון נדל"ן 7
S לשכור ולהשקיע במדד או לקנות - באירופה עם 100% משכנתא וסבסוד הריבית נדל"ן 5
ד דרך איזה בית השקעות אפשר לקנות ביטקוין ? השקעות אלטרנטיביות 2
R תיק מנייתי - כל כמה זמן לקנות עוד ניירות? שוק ההון 1
מ קרנות מחקות מדד - לקנות בזול או ביקר? שוק ההון 10
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
ה לקנות INVESCO על פני ISHARES שוק ההון 1
ד איזה אג"ח לקנות? שוק ההון 3
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
נ איפה ניתן לקנות פסטת קטניות בזול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
H בשעה טובה מחפשים לקנות דירה. נדל"ן 142
נ מק"מ - לקנות כל פעם לכמה חודשים? שוק ההון 5
M בן 24 שוקל לקנות דירה נדל"ן 9
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
Y האם אפשר לקנות דירה במחיר למשתכן אחרי שקניתי דירה? נדל"ן 2
Avi W האם כדאי לקנות קרן דיבידנדים נוספת? שוק ההון 12
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
פ אג"ח ארה"ב מדינה - איך לקנות פוסטים מאיכות נמוכה 2
Y משהו שנכתב לי בנוגע לעמלת הפצה כשבאתי לקנות קרן כספית בבנק ולא ברור לי שוק ההון 8
C איך לקנות אגח בצורה נכונה עכשיו? שוק ההון 13
C למה לא לקנות ETF? שוק ההון 0
יוזר האם אזרח ישראלי יכול לקנות אגח אמריקאי? שוק ההון 12
צ האם לקנות אג"ח בתקופה של העלאת ריבית - ועוד שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה