• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה)

investable

משתמש סולידי
דירוג
23
היי,
שאלה מאוד נקודתית.
נגיד שאני משקיע ב- VT.
קראתי את מה שנטען בשרשור הזה לפיו שער הדולר\שקל לא באמת רלוונטי כשאני בא להמיר שקל למט"ח כדי להשקיע:
אין שום משמעות לשער הדולר. אתה קונה נכסים ריאליים. אם שער הדולר גבוה יותר אתה צריך לשלם פחות דולרים כדי לקבל את אותה כמות של מניות.
אבל אני לא מבין את הטיעון הזה עד הסוף.
אנחנו מדברים על שער הדולר\שקל ולא על שער הדולר\כל-המטבעות-בעולם (אני "משקיע" בכל המטבעות כביכול כשאני קונה VT).

האם אני מפספס פה משהו שיעזור לי לצאת מהבאסה וההיסוס לקנות דולרים כשהשער כ"כ גבוה (יחסית אל העבר בכל אופן)?
אני כן מקבל את הטיעון שאין לי באמת ידע (טוב מהשוק) אם השער הולך לעלות או לרדת בעתיד ולכן אין לי סיבה להסס או להתבאס, אבל זה טיעון אחר.

היי,
שאלה מאוד נקודתית.
נגיד שאני משקיע ב- VT.
קראתי את מה שנטען בשרשור הזה לפיו שער הדולר\שקל לא באמת רלוונטי כשאני בא להמיר שקל למט"ח כדי להשקיע:

אבל אני לא מבין את הטיעון הזה עד הסוף.
אנחנו מדברים על שער הדולר\שקל ולא על שער הדולר\כל-המטבעות-בעולם (אני "משקיע" בכל המטבעות כביכול כשאני קונה VT).

האם אני מפספס פה משהו שיעזור לי לצאת מהבאסה וההיסוס לקנות דולרים כשהשער כ"כ גבוה (יחסית אל העבר בכל אופן)?
אני כן מקבל את הטיעון שאין לי באמת ידע (טוב מהשוק) אם השער הולך לעלות או לרדת בעתיד ולכן אין לי סיבה להסס או להתבאס, אבל זה טיעון אחר.
תקרא שוב את השורה שציטטת מ @משה
אתה לא משקיע בשום מטבע אתה מחזיק נכס.

לגבי היחס בין המטבעות השונים
לטווח ארוך אין סיבה כעת שיהיה שינוי ביחס בין המטבעות.
ולכן אין להביא את יחס המטבעות בחשבון
כשחושבים לטווח ארוך
על אף שבוודאות יהיה שינוי.
והאשכול שלך בסכנת נעילה מוגברת.
בהצלחה!

הכל בהנחה של שוק חופשי משוכלל. אם השוק בישראל לא יהיה כזה בעתיד אזי המטבע ישנה ועוד איך ישנה.

הכל בהנחה של שוק חופשי משוכלל. אם השוק בישראל לא יהיה כזה בעתיד אזי המטבע ישנה ועוד איך ישנה.
יתכן שזאת תהיה סיבת השינוי
ויתכן סיבות אחרות.
שינוי במטבעות ודאי יהיה.
יש 2 נעלמים:
מה הסיבה שתגרום לכך
ואילו מטבעות יחלשו/יחזקו.

תודה. אבל עדיין לא יכול להגיד שהבנתי לגמרי...
אני יודע שזה נושא שלא נחקר היטב (אולי כי הוא "לא מעניין" כמו ש @אוהד יהודה טוען),
אבל לפחות אינטואיטיבית, אני חושב שכדאי to diversify לא רק בפורטפוליו\באחזקות אלא גם במטבע. זה נשמע לי כמו חלק די אינטגרלי מ- global diversification.

להבנתי, כל זמן שאני מושקע ב- VT אני מושקע בסל מטבעות גדול, כי החברות האלה פועלות בכל העולם וההכנסות שלהן הן במטבעות מגוונים. אז שם אני בסדר.

ה"בעיה" היא לפני כן - בשלב ההמרה של שקל לדולר (כשאני קונה); ואחרי כן - בהמרה של דולר לשקל (כשאני מוכר).
מספיק ש"נפלתי" על "יום רע" בשלב הקנייה ו\או על "יום רע" בשלב המכירה והתשואה הכוללת שלי יכולה להיפגע משמעותית.

האם הבנתי נכון לפחות את זה?
(והאם מצאתי "הצדקה" נוספת ל- dollar cost averaging, לפחות מהבחינה הפסיכולוגית?)

מספיק ש"נפלתי" על "יום רע" בשלב הקנייה ו\או על "יום רע" בשלב המכירה והתשואה הכוללת שלי יכולה להיפגע משמעותית.
כמה זה יום רע?

התנודות בשוק המט"ח הן בסדר גודל של 1-2% ליום. תמצע את זה על 20 שנות אחזקה ותראה שזה שטויות.

אבל לפחות אינטואיטיבית, אני חושב שכדאי to diversify לא רק בפורטפוליו\באחזקות אלא גם במטבע. זה נשמע לי כמו חלק די אינטגרלי מ- global diversification.
אם אתה מחזיק נכסים צמודי מטבע אז אתה צודק לדעתי.
כלומר אם אתה מחזיק אג"ח, חיסכון, הלוואה ודברים בסגנון.
להבנתי, כל זמן שאני מושקע ב- VT אני מושקע בסל מטבעות גדול,
ממש לא.
אתה מושקע בחברות מכל העולם, אתה לא מושקע באף מטבע. (טוב, אולי אתה קצת מושקע ברזרבות שחברות מסויימות מחזיקות במזומן, אבל זה חלק זניח מהשווי של החברות, ומחולק בין חברות מכל העולם ככה שזה לא באמת רלונטי).
כי החברות האלה פועלות בכל העולם וההכנסות שלהן הן במטבעות מגוונים
יש להן הכנסה במטבעות מגוונים והוצאה במטבעות מגוונים. אבל הן לא מחזיקות את המזומן הזה אצלהן בקופה הרבה זמן (לפחות לא חלק משמעותי ממנו), ולכן המטבע שבו הן מכניסות/מוציאות פחות רלונטי.
ה"בעיה" היא לפני כן - בשלב ההמרה של שקל לדולר (כשאני קונה); ואחרי כן - בהמרה של דולר לשקל (כשאני מוכר).
כלומר הבעיה שלך היא באותם 5 דקות בין המרת הכספים לבין הקניה של המניה?
אתה באמת פוחד שהדולר יפול ב5 דקות האלה?

אם אתה מחזיק נכסים צמודי מטבע אז אתה צודק לדעתי.
כלומר אם אתה מחזיק אג"ח, חיסכון, הלוואה ודברים בסגנון.

האם תוכל להסביר מדוע בנכסים אלו יש השפעה לחוזק המטבע?

האם תוכל להסביר מדוע בנכסים אלו יש השפעה לחוזק המטבע?
בנכסים צמודי מטבע יש השפעה למטבע. בנכסים שלא צמודים למטבע אין השפעה.
זה נראה לי די טריויאלי...

@חתול לילה לא ניסחתי את עצמי טוב.
אני מדבר על הפער שעשוי להיווצר בין שער הדולר\שקל ברגע הקנייה לבין שער הדולר\שקל ברגע המכירה, שייפגע בתשואה. במיוחד שהמרווח בין הקנייה למכירה הוא עשרות שנים ועשויים להיות שינויים מרחיקי לכת.
(אלא אם כן אתה עושה DCA גם במכירה. זה דבר נהוג?)

@roneng
אין לי בעיה לקחת את זה לכיוון של חוסר הבנה שלי, אבל זה מרגיש שאתה מדבר 2 רמות מעל ההבנה שלי (למרות התואר שלי בכלכלה).
אתה אומר שאין רלוונטיות למטבע שהחברות מכניסות ומוציאות בו אבל זה לא מדוייק לגמרי, לא? הרי כל החברות ההייטק המקומיות סובלות כשהשקל מתחזק מול הדולר בתור יצואניות שמרוויחות בדולרים ומשלמות שכר עובדים בשקלים). אם אתה מתכוון בפרספקטיבה רחבה (הרי מדובר כאן על VT) אז מקבל את ההערה שלך.

אשמח גם שתתייחס אל מה שכתבתי לחתול לילה...
יכול לתת את זה יותר ב- explain like i'm 5?
תודה.

אני מדבר על הפער שעשוי להיווצר בין שער הדולר\שקל ברגע הקנייה לבין שער הדולר\שקל ברגע המכירה, שייפגע בתשואה.
אבל הפער הזה לא מעניין אותך, כי בזמן הזה אתה לא מחזיק דולרים אלא נכס שלא צמוד למטבע.
השלב היחיד שבו אתה מחזיק את הדולר זה השלב בין המרת השקלים לדולר ועד השלב שאתה ממיר את הדולרים האלה במניות.
אין לי בעיה לקחת את זה לכיוון של חוסר הבנה שלי, אבל זה מרגיש שאתה מדבר 2 רמות מעל ההבנה שלי (למרות התואר שלי בכלכלה).
או שאני מדבר 2 רמות מתחת להבנה שלך. בכל זאת, לי אין תואר בכלכלה...
אתה אומר שאין רלוונטיות למטבע שהחברות מכניסות ומוציאות בו אבל זה לא מדוייק לגמרי, לא?
אולי לא לגמרי, אבל בקירוב מספיק טוב.
הרי כל החברות ההייטק המקומיות סובלות כשהשקל מתחזק מול הדולר בתור יצואניות שמרוויחות בדולרים ומשלמות שכר עובדים בשקלים
אבל זה משהו מובנה בחברה. באותו אופן חברות שמתעסקות במשלוחים (או למשל חברות תעופה) סובלות כשמחירי הדלק עולים.
אתה הרי לא תגיד שההשקעה שלך צמודה לדלק בגלל שחלק מהחברות שאתה משקיע בהן תלויות במחיר הדלק, נכון?
אם אתה מתכוון בפרספקטיבה רחבה (הרי מדובר כאן על VT) אז מקבל את ההערה שלך.
גם בפרספקטיבה רחבה, אבל בעיקר כי זה משהו פנימי של החברה.
גם אם היית משקיע רק בחברות אמריקאיות, איזה אחוז מהן כבר מרוויח במטבע X ומשלם משכורות במטבע Y באופן מובהק?
ובכמה מהחברות האלה המטבע הוא שקל ולא אירו/פאונד/יין וכו'?

נכון שלחברה עצמה יש סיכונים אם יש לה התחייבויות במטבע אחד והכנסות צפויות במטבע אחר, כי שני אלו באמת צמודים למטבע. אבל אלו התחייבויות של החברה עצמה, והם לא תלויים לא במטבע שבו אתה חי ולא במטבע שבו קנית את המניות של החברה.
רוב החברות יודעות לגדר את עצמן במקרה שהן כלכך תלויות בהכנסות/הוצאות במטבעות שונים, בדיוק כמו שחברות שתלויות בדלק למשל יודעות לגדר את מחירי הדלק.
הנקודה היא שהנכס שאתה מחזיק בסוף הוא חברה (יותר נכון אוסף של חברות). לכל חברה יש איזה סיכון ותלות, בין אם במטבע או סתם בשוק שבו הן עובדות.
אבל בסופו של דבר חברה שמכניסה בדולרים ומוציאה בדולרים (למשל), הרווחים שלה לא באמת צמודים לדולר, כי אם תיהיה אינפלציה דולרית (== ירידה בשווי הדולר) היא תצטרך לשלם יותר במונחים דולריים (גם לעובדים וגם לחומרי גלם), אבל היא גם תגבה מחיר גבוהה יותר (במונחים דולריים) על המוצרים שהיא מוכרת.

נכון שחלק מהנכסים של החברה הוא כסף, אבל זה חלק מאוד קטן מהנכסים. נכון שחלק מהסיכונים של חברות רב לאומיות זה סיכון שע"ח, אבל זה חלק קטן מהסיכון.
בסוף רוב השווי של החברה מגיע מהיכולת שלה לייצר ערך (לקנות חומרי גלם ולייצר מהם מוצר אחר, כאשר היא גובה על מה שהיא מוכרת יותר ממה שעולה לה לייצר), והיכולת הזאת לא תלויה בשער מטבע כזה או אחר.

אני מדבר על הפער שעשוי להיווצר בין שער הדולר\שקל ברגע הקנייה לבין שער הדולר\שקל ברגע המכירה, שייפגע בתשואה
היית מודאג באותה מידה אם היית קונה גוש זהב או נדל"ן?
לא, כי אלה נכסים ריאלים ולא משנה להם יחסים בין מטבעות.
אז מניות זה אותו דבר.

להרחבה:

תחשוב על מניית טבע. בוא נניח שאתה קנית אותה היום בשקלים בישראל ומייק קנה אותה היום בדולר בניו יורק. כעבור 30 שנים בדיוק שניכם מוכרים את ההחזקה. מי הרוויח יותר לדעתך?

דוגמה נוספת, שאתה קונה קולה בארץ אתה משלם בשקלים, בהודו תקנה את אותה קולה ברופי, בלונדון בפאונד ובגרמניה ביורו. כלומר למרות שמחיר המנייה נסחר בדולר החברה עצמה חשופה לכל המטבעות בעולם. גם הוצאות החברה לא מוגבלות לדולר בלבד. גם הוצאות החברה (שכירות, משכורות, חומרי גלם וכו׳) באותו אופן אינן מוגבלות לדולר בלבד

אם כבר רוצים להרוויח מתנודות מט"ח אז גידור שעח דולר - שקל העמיק השנה את ההפסד ובאופן כללי גידור הגדיל תנודתיות בשנים האחרונות. בעיני הימור על השקל מול הדולר זו פעולה מסוכנת שלא קשורה להשקעות פסיביות.

בעיני הימור על השקל מול הדולר זו פעולה מסוכנת שלא קשורה להשקעות פסיביות.
ספציפית לשקל או שאתה מייחס את הטענה לכל מטבע שאינו דולר?

ספציפית לשקל או שאתה מייחס את הטענה לכל מטבע שאינו דולר?
כל הימור מטבע מעלה את הסיכון בתיק.
ספציפית ככל שהכלכלה קטנה יותר הסיכון גדל לדעתי. מצד שני לישראלי יש יותר כלים לנבא את תנודות השקל מאשר את תנודות הבאט התאילנדי. (בהנחה שההימור לא טהור לחלוטין אלא מושכל במידה כלשהי).

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה חברים! ובמיוחד רונן.
ההסבר לא רק טוב והתייחס לנקודות אי הבנה הספציפיות שלי אלא גם down to earth ולא גרמתם לי להרגיש כמו אידיוט.
אני עדיין צריך לקרוא את כל מה שכתבתם כמה פעמים בימים הקרובים כי כנראה i'm set in my ways, אבל האסימון מתחיל ליפול.
אפילו פתחתי את הערך בויקי של מטבע חוץ כי כנראה אני צריך לחזק קצת את הברזלים סביב הנושא הזה.
שוב תודה! עזרתם לי להמשיך להיות בוגלהד ועם קצת יותר שלווה...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F טווח שער הדולר-שקל ומדדים שבנק ישראל בוחן ? שוק ההון 4
Plato נתונים היסטוריים שער הדולר/שקל שוק ההון 1
D הוזלת שער הדולר-שקל בבנק? שוק ההון 2
I גידור שער הדולר בנסדא"ק שוק ההון 2
ז שער הדולר לטווח ארוך שוק ההון 1
R קביעת שער הדולר בקרנות חו"ל שוק ההון 5
I שער הדולר לאן? פוסטים מאיכות נמוכה 268
נ הקשר בין שער הדולר העתידי להשקעה בפלח האגח"י שוק ההון 5
ק שער הדולר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב שוק ההון 4
I על הקשר בין שער הדולר למדדים המקומים שוק ההון 3
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
S למה שער הדולר לפי בנק ישראל נמוך משער הדולר בפועל? שוק ההון 2
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
I כיצד משפיע שינוי שער הדולר על מדד הסנופי? שוק ההון 3
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
י מה אתם חושבים על ירידת שער הדולר? שוק ההון 258
מ שער הדולר בהשקעות שוק ההון 1
אצטרובל שער הדולר האוסטרלי שוק ההון 10
א שער הדולר שוק ההון 20
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
N שער קנית מט"ח בספארק (לא תקין) שוק ההון 28
M הימור על שער שקל/דולר שוק ההון 1
מ עמלות מט"ח והפרשי שער המרה צרכנות פיננסית 9
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
E מס רווחי הון על הפרשי שער מיסים 1
Z שער דולר שוק ההון 114
Shnizelia רווח מהיר מהפרשי שער השקעות אלטרנטיביות 89
B קניית מט"ח לחשבון מט"ח מבנק - איזה שער? צרכנות פיננסית 6
N מערכת ספארק מחייבת במס בגלל הפרשי שער? מיסים 17
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
M חישוב שער הצמדה למט"ח מיסים 2
U דיווח מיסים interactive brokers על בסיס ה tear statement ההתחשבות שער מט"ח שוק ההון 12
Y Foreign Transaction Fee ומרווחי שער באשראי אמריקאי צרכנות פיננסית 17
י קושי במילוי טופס 1325 - שער דולר מיסים 25
שם משתמש בעייתי מה זה "שער"? ומה זה "מחיר קניה/פדיון"? שוק ההון 6
Kipodi קנית דולרים ע"י בנק ישראל וקביעת שער דולר יציג צרכנות פיננסית 33
G מה ההבדל בין שער עלות מתואם לנומינלי? שוק ההון 13
א שער מנייה באינטרקטיב ברוקרס פוסטים מאיכות נמוכה 3
ה שער מניה דואלית שוק ההון 6
D מחפש אתר שמציג שער מניות אמריקאיות בטווח זמן מדויק. פוסטים מאיכות נמוכה 1
B למשקיע המתחיל - לפי מה נקבע שער המכירה/קנייה שוק ההון 9
ע שער המרת מט"ח שוק ההון 19
M שער דולר/שקל שוק ההון 4
M שער קניה בקרן נאמנות כיצד מתבצע? שוק ההון 2
R שער החליפין בקניית ומכירת מניות לצורכי חישוב מס - נקבע ברגע הרכישה\מכירה? שוק ההון 4
ס הפרשי שער בפועל גבוהים מהמפורסם באתר הבנק צרכנות פיננסית 0
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
Y שער של קרן סל וחוזים עתידיים שוק ההון 6
G האם כשמוכרים VTI המיסוי הוא גם על רווחים כתוצאה משינוי שער מטח? שוק ההון 3
1337justme שער דולר-שקל ושוק ההון שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה