• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לגשת לחיפוש דירה להשקעה לטווח "קצר"

GuyHol

משתמש סולידי
דירוג
7
היי,

קצת רקע
אנחנו זוג בתחילת שנות ה30 עם ילדים, גרים בשכירות בתל אביב ורואים את העתיד שלנו בעיר. לאורך השנים חילקנו את החסכונות שלנו ל2 אפיקים - תיק השקעות שמטרתו חסכון ארוך טווח (גיל 50+) וחסכון "מזומן" שמטרו רכישת דירה למגורים בעיר.
עד לא מזמן גרנו בדירה קטנה והמחשבה הייתה שכאשר נעבור לדירה גדולה יותר זה יהיה ברכישה. משלל סיבות עברנו בסוף לדירה גדולה יותר בשכירות שאנחנו מאוד מרוצים ממנה ורואים את ה~5 שנים הקרובות שלנו בדירה הזאת.
לכן נוצרה הסיטואציה בו יש לנו סכום נזיל מכובד אשר משוריין לרכישת דירה אך כרגע שוכב ללא מעש. לכן חשבנו לנצל את הכסף הנ"ל עבור דירה להשקעה, כך גם ליהנות מהצמדה מסוימת למחירי הנדלן בעיר (ארחיב בהמשך), וגם ננצל את העובדה שחלק מהתשואות יהיו עם שיעור מס נמוך (שכירות).
קשה לי באמת לחזות את המועד בו נחליט לרכוש (כפי שלמדתי בפעם הקודמת עושים תוכניות והמציאות שונה) אבל אני צריך להיות מוכן לאופציה בו אדרש למכור תוך ~5 שנים.

מטרות

1. שמירה נגד שחיקה- ז"א נרצה להשקיע במקום בו הקורולציה של העליות/ירידות לזו של מחירי הדירות בתל אביב. לדוגמה נרצה שמקיים לרוב את התנאי הבא - אם במרכז תל אביב מחירי הדירות עלו בX אז במקום שנהיה מושקעים בו מחירי הדירות יעלו בX (עד כדי אפסילון) או יותר (בשאיפה).

2. תשואת שכירות סבירה - אעדיף דירה שעונה על הקריטריון הראשון ועם שכירות נמוכה קצת מהאופטימום בנדלן מאשר דירה עם תשואת שכירות גבוהה באחוזים אך לא קשור לשוק של תל אביב.

3. מעט כאב ראש- דירה שפונה לשוק שוכרים יציב יותר (פחות סיכוי למישהו שלא משלם, פחות תחלופה). אני בסדר עם שיפוץ ראשוני במידת הצורך אבל לא רוצה משהו שאני צריך להגיע לטפל בו בתדירות גבוהה מידי. עדיפות חלשה למקום יחסית קרוב על מנת שזה לא יהיה תיק אם אדרש להגיע (אני גם יחסית יודע לתקן דברים בעצמי - אז אולי אנצל את זה על חשבון להזמין איש מקצוע לכל פיפס. לא ידוע כמה זה נכון מבחינת ניצול הזמן שלי...)

4.נזילות- אם וכאשר נרצה לקנות דירה ואדרש למכור את זאת ארצה שזה לא יהווה חסם גדול מידי בגלל שוק קניה חלש באיזור זה.

שאלות

1. איך אני מוצא מקום עם קורולציה דומה לתל אביב? התחלתי להסתכל על הגרפים של מדלן וחשבתי לעשות SCRAPER לכל שכונה. השאלה האם זה בכלל יעיל, האם נדרש להסתכל על רזולוציה כזאת דקה או שמספיק להסתכל ברמת העיר / מדגם של אזורים? מאיפה בכלל מתחילים?

2. האם עדיף דירה על הנייר, דירה חדשה בנויה או דירה ישנה שעתידה לעבור תמ"ע. אישית מרגיש לי שדירה חדשה עונה הכי טוב על הדרישות שלי אבל זה תחושת בטן בלבד.

3. האם להשקיע במקום עם פוטנציאל ארוך טווח (נניח לאורך התווי של הקו הסגול/ירוק) או בגלל שיש סיכוי שאדרש למכור "בקרוב" אז ללכת רק על מקום שכרגע "טוב" או מקום שישודרג בעתיק הקרוב (נניח לאורך התווי של הקו האדום)?

4. האם בכלל כל זה רלוונטי לי? אני יודע שבדירות יש עלויות טראנזקציה גבוהות (מתווך, עו"ד וכו) ואם אני עומד לעשות את זה שוב בקרוב האם זה לא עומד לפגוע בי? האם זה נופל על הקונה? המוכר? או על שתיהם במידה שווה? בדירה חדשה יש מתווך או שאני פשוט קונה מהקבלן ואז זה חוסך את העמלה הזאת?

5. לאיזה תשואת שכירות עלי לכוון?

6. לאיזה טווח מחירים אני צריך לכוון? אם נניח יש לי מיליון מזומן לצורך העניין אז אני יכול לקנות דירה של 2M עם 50% מימון או 3M עם 33% מימון. מצד אחד ככל שאני ממנף יותר אני יודע שעלויות המשכנתא גבוהות יותר אך אם זאת הבנתי שדווקא בנדלן מינוף גבוהה זה לא כל כך דבר רע. לכאורה גם יש פה מקום שבו ככל שאני משקיע יותר (עד לגבול של 5M) אני מנצל את הטבת מס הרכישה של דירה ראשונה בצורה מיטבית יותר. (במידה ואיכשהו אצליח לרכוש את הדירה למגורים בלי למכור את הדירה הזאת).

באופן כללי אני מרגיש שזה עולם עם המון פרמטרים ואני חייב לקבע משתנים על מנת לצמצם את טווח החיפוש.

1. איך אני מוצא מקום עם קורולציה דומה לתל אביב? התחלתי להסתכל על הגרפים של מדלן וחשבתי לעשות SCRAPER לכל שכונה. השאלה האם זה בכלל יעיל, האם נדרש להסתכל על רזולוציה כזאת דקה או שמספיק להסתכל ברמת העיר / מדגם של אזורים? מאיפה בכלל מתחילים?
זה מידע מאוד מעניין, כי יש שוני גדול בין אזורים בתוך עיר ואפילו בתוך שכונה, כמובן שעדיין אלו מגמות שלא קל לחזות במדויק הרבה יותר משאר השוק.
אני בכל אופן ממש אשמח לDB עם המידע שיש במדלן/רשות המיסים אפשר להוציא משם מידע ממש מעניין.

חוץ מזה שאלת שאלות מאוד גדולות... באופן כללי יש טרייד אוף בין תשואת שכירות לבין אזורים עם ביקוש גבוה לשכירות, בסוף תמצא את האיזון שמתאים לך בין השניים.

קשה לי באמת לחזות את המועד בו נחליט לרכוש (כפי שלמדתי בפעם הקודמת עושים תוכניות והמציאות שונה) אבל אני צריך להיות מוכן לאופציה בו אדרש למכור תוך ~5 שנים.
אופק ההשקעה והנחות העבודה שציינת, מאפשרות לדעתי להשקיע בדירה חדשה "על הנייר", בעדיפות רגע לפני היתר, ומקבלן רציני.

שמירה נגד שחיקה - רכישה באזור בו אתם רוצים להתגורר תשמר הצמדה לנכסים.
שכירות - לא תהיה. לדעתי בטווח של 5 שנים נכס "על הנייר" בת"א יכול לעלות בכ 30%, תשואה והשבחה גבוהה משכירות של 2%~ לשנה.
כאב ראש - לדעתי מינימלי, במיוחד אם תוכל להקצות את פלח החיסכון השוטף ל"מזומן",לתשלום משכנתא ובכך לעצור את ההצמדה למדד התושומות שמשתולל בשנתיים האחרונות ולדעתי צפוי להימשך לאור המצב הגיאו-פיננסי.
נזילות - בעוד כ 5 שנים תהיה לכם דירה חדשה בת"א, אני מניח שלא תהיה בעיה למכור אותה.

אופק ההשקעה והנחות העבודה שציינת, מאפשרות לדעתי להשקיע בדירה חדשה "על הנייר", בעדיפות רגע לפני היתר, ומקבלן רציני.
מה קורה אם קונים דירה "רגע לפני היתר" ואז ההיתר לא מאושר?

אתה נשאר הבעלים של הנייר.
אתה בטוח ?
התייחסת מידיעה ?
מה קורה אם קונים דירה "רגע לפני היתר" ואז ההיתר לא מאושר?

לדעתי אתה אמור לקבל את הכסף בחזרה.
במיוחד אם נקשרת ל:
ומקבלן רציני
אולי מביני נדל"ן רציניים בפורום ידעו להתייחס לסוגיה
@אורי ג. @רוני

אולי מביני נדל"ן רציניים בפורום ידעו להתייחס לסוגיה
@אורי ג. @רוני
קודם כל זה מצב נדיר ביותר, קבלן רציני לא ימכור לפני היתר אא"כ ההיתר אמור להגיע במהירה ואחרי החלטת ועדה. אם בכל זאת לא מתקבל היתר אז הכסף שלך מוגן בגלל ערבות חוק מכר, אמור להיות לך אפשרות לסגת מהחוזה ולקבל את הכסף בחזרה או להמתין לקבלת היתר, בכל מקרה בכל חוזה למכירת דירה הקבלן מתחייב לתאריך מסירה, קבלת או אי קבלת היתר בנייה זו בעיה שלו, הוא חייב לתת לך דירה בזמן או פיצוי שמן על איחור.

אתה בטוח ?
התייחסת מידיעה ?
זה נכתב בהלצה. אתה צריך לוודא שהחוזה איתו מבטיח ערבויות מספיקות להשבת הכסף במקרה שאין היתר תוך תקופה נתונה.

קודם כל זה מצב נדיר ביותר, קבלן רציני לא ימכור לפני היתר אא"כ ההיתר אמור להגיע במהירה ואחרי החלטת ועדה. אם בכל זאת לא מתקבל היתר אז הכסף שלך מוגן בגלל ערבות חוק מכר, אמור להיות לך אפשרות לסגת מהחוזה ולקבל את הכסף בחזרה או להמתין לקבלת היתר, בכל מקרה בכל חוזה למכירת דירה הקבלן מתחייב לתאריך מסירה, קבלת או אי קבלת היתר בנייה זו בעיה שלו, הוא חייב לתת לך דירה בזמן או פיצוי שמן על איחור.
אז למה בכל זאת דירות בפריסייל יותר זולות מאשר אחרי קבלת היתר? חשבתי שזה תמחור של הסיכון, אבל אם אין סיכון נשמע שזה ארביטראז בחינם, לא?

אז למה בכל זאת דירות בפריסייל יותר זולות מאשר אחרי קבלת היתר? חשבתי שזה תמחור של הסיכון, אבל אם אין סיכון נשמע שזה ארביטראז בחינם, לא?
1. מי אמר לך שהם יותר זולות? איש המכירות?
2. קבלן צריך למכור X% דירות כדי לקבל ליווי בנקאי ולהתחיל את הפרוייקט, אין מכירות אין פרוייקט, אולי עדיף לו לרדת במחיר קצת כדי למכור מהר.
3. ככל שאתה מתרחק בזמן מהאכלוס המחיר אמור להיות זול יותר (זמן שווה כסף), אז הלכת יותר אחורה בזמן = זול יותר.

2. קבלן צריך למכור X% דירות כדי לקבל ליווי בנקאי ולהתחיל את הפרוייקט, אין מכירות אין פרוייקט, אולי עדיף לו לרדת במחיר קצת כדי למכור מהר.
במקרה הזה בעצם אני קונה ישר מהקבלן ואז נחסכים ממני ה2% טיווח? האם המצב גם בדירות שנמכרות על ידי הקבלן בסיום הפרויקט או ממש רגע לפני האכלוס או שזה לא חיה שקיימת?

באופן כללי מרגיש לי שעבור הפרמטרים שלי דירה "רחוקה" זה כנראה לא ניצול מיטבי של הכסף הרי אם אני קונה משהו עכשיו אז אני מקבל גם את התשואה על השכירות. איזה סיבה יש לי להעדיף דירה כזו?

במקרה הזה בעצם אני קונה ישר מהקבלן ואז נחסכים ממני ה2% טיווח? האם המצב גם בדירות שנמכרות על ידי הקבלן בסיום הפרויקט או ממש רגע לפני האכלוס
נכון וכן.
באופן כללי מרגיש לי שעבור הפרמטרים שלי דירה "רחוקה" זה כנראה לא ניצול מיטבי של הכסף הרי אם אני קונה משהו עכשיו אז אני מקבל גם את התשואה על השכירות. איזה סיבה יש לי להעדיף דירה כזו?
הרבה:
1. תשלום גמיש בדרך כלל, צריך להשכיב מעט כסף בהתחלה.
2. מקבלים הנחה, דירה על הנייר שווה פחות מדירה מוכנה. כפועל יוצא מזה גם פחות מס רכישה.
3. טכנית תקבל גם דירה חדשה יותר שכנראה תהיה טובה יותר.
4. אין התעסקות עם שוכרים, אין תיקונים, אין גבייה, אין נכס ריק, לא צריך לחפש דייר.
5. אין שכ"ד אז גם אין מס.

1. תשלום גמיש בדרך כלל, צריך להשכיב מעט כסף בהתחלה.
2. מקבלים הנחה, דירה על הנייר שווה פחות מדירה מוכנה. כפועל יוצא מזה גם פחות מס רכישה.
3. טכנית תקבל גם דירה חדשה יותר שכנראה תהיה טובה יותר.
4. אין התעסקות עם שוכרים, אין תיקונים, אין גבייה, אין נכס ריק, לא צריך לחפש דייר.
5. אין שכ"ד אז גם אין מס.
אני לא בטוח שכל זה הוא יתרון בשבילי במסגרת מה שכתבתי בפוסט המקורי, יש לי כסף שמוכן וגם אם אדרש לשים בהתחלה רק קצת לא ארצה לסכן את היתרה בזמן הזה, גם כדירה ראשונה נושא המס רכישה הוא פחות מאשר בדירה שניה. לגבי 5 - בכלל שאין לי כלל הכנסה משכירות אז ה5K הראשונים פתורים והשאר אם יהיו עם מס נמוך אז נשמע לי שדווקא אני רוצה שכירות.

ממה שאני מבין, מרגיש לי שהיתרונות שרשמת הם טובים לדירה שניה והילך....

מה שכן מרגיש לי שהשרשור נשאב לשאלה מספר 2, אני כרגע עובד על נושא הDATA (שאלה 1) בתקווה ארשום מסקנות בקרוב.
@אורי ג. בתור מישהו בעל ניסיון בתחום הייתי שמח לשמוע את דעתך בקשר לשאר השאלות בפוסט המקורי

אמ;לק בבקשה.
מתכנן לקנות דירה למגורים במרכז תל אביב בעוד 5+ שנים ומתלבט איזו דירה (זולה יותר) לקנות בינתיים להשקעה (על הנייר/חדשה/לפני תמא? קטנה יותר באותו מיקום? עיר אחרת בסביבה? על תוואי הקו האדום? הירוק/סגול?) כדי לגדר חלקית את מחיר הדירה העתידית , בלי יותר מידי התעסקות. והאם זה בכלל מהלך הגיוני בהינתן עלויות העסקה.

מתכנן לקנות דירה למגורים במרכז תל אביב בעוד 5+ שנים ומתלבט איזו דירה (זולה יותר) לקנות בינתיים להשקעה (על הנייר/חדשה/לפני תמא? קטנה יותר באותו מיקום? עיר אחרת בסביבה? על תוואי הקו האדום? הירוק/סגול?) כדי לגדר חלקית את מחיר הדירה העתידית , בלי יותר מידי התעסקות. והאם זה בכלל מהלך הגיוני בהינתן עלויות העסקה.
דעתי: דירה על הנייר סביב התוואי, סביב 2 עד 2.5M, בהנחה וזו דירתך היחידה.
תחסוך מס רכישה (לפחות את רובה) וגידור חלקי למחירי הדיור.
0 התעסקות.
אופציה נוספת: דירה לא על הנייר והשכרתה עם כל המשתמע, יש משמעות יתרה לחסוך בדמי התיווך כי העסקה לטווח קצר יחסית.
אופציה נוספת עם סיכון לא קטן בכלל: השקעה בתיק מניות בארץ או בחו"ל.

לא יעוץ!

דעתי: דירה על הנייר סביב התוואי, סביב 2 עד 2.5M, בהנחה וזו דירתך היחידה.
תחסוך מס רכישה (לפחות את רובה) וגידור חלקי למחירי הדיור.
0 התעסקות.
אופציה נוספת: דירה לא על הנייר והשכרתה עם כל המשתמע, יש משמעות יתרה לחסוך בדמי התיווך כי העסקה לטווח קצר יחסית.
אופציה נוספת עם סיכון לא קטן בכלל: השקעה בתיק מניות בארץ או בחו"ל.

תודה על המענה - פרט לנושא ההתעסקות למה להעדיף דירה על הנייר ולא כזאת שממש רגע לפני אכלוס/מכירה מהקבלן לאכלוס ישר. מרגיש לי שבאופציה השנייה אני מקבל גם שכר דירה ואז נהנה מהמס על השכירות. הDownside היחיד שאני חושב עליו זה שאין הרבה דירות כאלה והדירות שיש הם "לא טובות" (כי אם היו טובות מישהו היה קונה אותם מראש).
כמה מראש הדירות ה"טובות" בפרויקט נמכרות או שהכל מתומחר ואין כזה דבר טוב מול לא טוב?

לגבי נושא הDATA השלמתי את העבודה אחרי פגרת הפורים ;). עוד טרם יצא לי לעבור על כולו אבל אשים פה למישהו שרוצה להסתכל ולתת חווד:
הגדרתי את המדד שלי כממוצע המחירים בשכונות הבאות :
["הצפון החדש החלק הדרומי", "הצפון החדש החלק הדרומי", "הצפון הישן החלק הדרום מערבי", "הצפון הישן החלק הדרום מזרחי", "לב תל אביב"]
הערך הוא המחיר בשכונה אל מול המחיר המדד - זאת אומרת אם זה קרוב ל1 אז זה המדד עצמו אם זה 0.5 אז מחירי הנדלן שם חצי מהמדד ואם זה 1.5 אז זה 50% יותר מהמדד.

אשים פה את הגרף של בת ים לדוגמה (יש 2 גרסאות - לפי מחיר ממוצע שנתי ורבעוני):

אפשר לראות שבפארק הים ומחתם גן הים יש תנודתיות גדולה ביחד למדד- מישהו יודע להסביר למה?
ברמת יוסף יש עליה משמעותית גם בשנה האחרונה - האם בגלל שינוי סוג הדירות שיש שם?

מישהו שמבין בנדלן יכול להגיד האם זה עוזר במשהו או סתם מוסיף הרבה רעש?

גרפים שנתיים:

גרפים רבועוניים:

פרט לנושא ההתעסקות למה להעדיף דירה על הנייר ולא כזאת שממש רגע לפני אכלוס/מכירה מהקבלן לאכלוס ישר.
כתבתי, אתה מקבל הנחה יפה וגם פחות מס רכישה כי המחיר זול יותר, בנוסף מקבל דירה חדשה מקבלן, אין צורך לשפץ והכל טיפ-טופ (בסטנדרד קבלן כמובן).
כמה מראש הדירות ה"טובות" בפרויקט נמכרות או שהכל מתומחר ואין כזה דבר טוב מול לא טוב?
בימינו כמעט כל הדירות החדשות נמכרות על הנייר, אם נשאר משהו זה בדרך כלל הדירות המיוחדות, פנטהאוזים ודירות גן.

בימינו כמעט כל הדירות החדשות נמכרות על הנייר, אם נשאר משהו זה בדרך כלל הדירות המיוחדות, פנטהאוזים ודירות גן

אדייק את השאלה שלי, באיזור גוש דן כמה זמן מרגע פתיחת מכירה של פרייקט יש דברים "רלוונטיים" על הנייר? האם אני צריך לחכות ולערוב לפתיחת פרוייקטים חדשים או שגם משהו שהתחיל בו המכירה אבל עדיין בשלבים הראשונים (שנה מהתחלת שיווק?) יהיו בו עדיין דירות שאינם "מיוחדים"?

למה על הנייר עדיף? מה לגבי מדד תשומות הבניה? האם הקבלן יסכים לקבל את כל הסכום לפני?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G איך לגשת לעניין העלאת שכר בהעברת תפקיד? התפתחות אישית 30
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
N אתר לחיפוש קרנות נאמנות להשקעה מחקות מדדים שוק ההון 3
S עזרים טכנולוגיים לחיפוש דירה בישראל נדל"ן 1
S גר בשפלה ומחפש גבולות צפוניים לחיפוש עבודה מבחינת זמן נסיעה אוף טופיק 9
Modric19 תוסף דפדפן לחיפוש ביד 2 אוף טופיק 6
S קבלת דירה ללא תמורה- האם ניתן למכור כמשפר דיור? נדל"ן 2
ל משנכתא בשותפים שרוכשים דירה נדל"ן 8
ס בין דירה לפרישה- העו"ש מעלה אבק יומני מסע אישיים 12
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2