• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

yet another משקיע מתחיל

dweasel

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכולם :)
קורא "ותיק" שאפילו הגיב מספר פעמים בודד, שינסתי מותניים והחלטתי לצאת לדרך.

קצת עלי(נו)
זוג נשוי, ללא ילדים, בני 28, עובד הייטק ועובדת מדינה
הכנסה חודשית נטו כ 26k
הוצאה חודשית ממוצעת כ 8k

בבעלותנו דירה שנרכשה במסגרת מחיר למשתכן, ללא משכנתא.

כ 300 אשח בעו"ש
כ 125 אשח בקופת גמל להשקעה (הסבר בהמשך)
כ 100 אשח שהופקדו השבוע בבית השקעות ישראלי
כ 70 אשח בקרן השתלמות מחקה מדד סנופי שהועברה במסגרת קבוצת הרכישה בהלמן אלדובי

"חובות" - 200 אשח תשלום אחרון לדירה בחודש הבא (ועל כן הסכום הנ''ל שיושב בעו"ש).

אנו לא צופים הוצאה משמעותית כלשהי בשנים הבאות שכן אנו מתכננים לגור בדירה הנ"ל.
אני לא יודע לתת מספר מדויק של שנים שלא נצטרך את הכסף, אז ההנחה היא שכרגע המספר הזה הוא 10+.
הגדלת התא המשפחתי צפויה, אבל לא בשנה הקרובה.
לכן מעבר להוצאות השוטפות שציינתי לעיל אני צופה שההוצאות החודשיות לא יצמחו בשנה הקרובה.

קופ"ג להשקעה - זכר היסטורי (בן שנתיים) לרצון להתחיל לחסוך. הפקדה חודשית של 5k. (שלא הכללתי בהוצאות השוטפות) מסלול כללי. דמי ניהול יחסית טובים מאד ביחס לשוק (0.30) בגלל הטבות של מקום העבודה.
כרגע ממשיכים להפקיד בה עד שנחליט מה עושים איתה. נותנת קצת רוגע פסיכולוגי לצד היפה של המשפחה.

חשבון השקעות -
מתכנן להפקיד 5k נוספים בחודש, כל עוד זה מתאפשר.
סהכ מחזיק 3 קרנות בלקרוק
60% - iShares Core S&P 500 UCITS ETF
20% - iShares Core MSCI Europe UCITS ETF
10% - iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF

החלוקה נבעה מחישוב היחס ב VT - Pacific (שנתנה תוצאה קצת שונה) ועיגולה מטה לטובת :
10% - ?
כרגע יושבים להם ומחכים. יש בי רצון לבנות "תיק מחקה ריט ישראלי" כדי לא לסחור בחו"ל (עמלות וכו', תרביצו בי תורה אם אני מדבר שטויות).
אני מודע לכך שזה מכניס לי סיבוך מסוים לתיק (ואפילו סיבוך גדול ביחס לתיקים אחרים).
ובכללי, אולי להפוך את החלק הזה לחלק הפחות פאסיבי בתיק.

אז בתום החפירה, מגיעות התהיות
1. קופ"ג להשקעה נותנת לנו רוגע פסיכולוגי כלשהו ומכיוון שהיא סולידית ביותר היא גם משמשת בין היתר כגורם המאזן. לפי חלוקת הנכסים שלה, מדובר ב (לאחר עיגול קל) 50% אגח, 20% מניות, 30% מזומן (פקמ מקמ וכו')
ובכל זאת, דמי הניהול גבוהים משמעותית ממה שיכולתי לבצע לבד, אך חוסר ידע משווע בעולם האגח מפחיד אותי.

2. אני יודע ש 26 - 8 - 5 - 5 משאיר 8k שממשיכים להיצבר בעו"ש לצד 100 אשח שאני מעריך שיישארו לאחר התשלום.
אני נוטה לשמור כ 50 אשח בעו"ש כקרן חירום. כלומר לפנות 50 אשח חדפ ו 8 אשח חודשיים (או כל סכום אחר שיביא אותי ל 50 באותו חודש נתון).
כאן נכנס פחד פסיכולוגי - האם הפקדה חודשית של 13 אשח זה לא יותר מדי ? (ומן הסתם שלאט לאט הפלח המנייתי יגדל) האם להמשיך במתכונת ה 50-50 ? האם לבחור מסלול השקעה/חיסכון אחר ?

כמובן שלא מבקש ומצפה לייעוץ, אשמח לשמוע חוויות אישיות ודעות אובייקטיביות.

אני אתן למבקרים המהוללים פה בפורום לחוות דעה מעמיקה,
אבל שאפו גדול. אני שמח לקרוא שהצלחתם להשיג את הביטחון הדיורי ללא משכנתא ושיש ברשותכם אפילו עו"ש חיובי.
ההכנסה שלכם מאוד גדולה (אבל חשוב להכיר בזה שבהייטק יש גם סיכון גדול, גם למתכנת, במיוחד מגיל 40) .
בהתחשב בעובדה שאנחנו בשוק של עליות גדולות כבר 11 שנים, ושתקימו משפחה, אם הייתי במצבך הייתי פועל כך:
1. סכום לחירום שישמש אתכם במצב של אי תעסוקה מהצד שלך, אם ההוצאות שלכם היום 8K, עם ילדים זה עלול לגלוש בקלות ל-13K . (ולכן בחישוב הייתי נערך לסכום שיושב בעו"ש בגודל של 13K X 8 חודשים = 104K)
2. לאחר מכן, לחלק את תיק ההשקעות לחלק סולידי, שזה בתאוריה כסף שגם יוכל לשמש אתכם בעתיד להוצאות לא צפויות. וגם להעניק לכם שלווה בתקופת ירידות.
3. ורכיב מסוים מהתיק לשים במניות, אני באופן אישי בחרתי ב-VT, שהוא למעשה כסף שאתם צריכים לראות בו בתור הפנסיה המוקדמת שלכם (300 X 2 X 13000 זה יוצא = 8 מיליון ש"ח. זה אכן סכום שקשה להגיע אליו מאוד, אבל בקצב שלכם תוכלו להגיע לזה בעוד 20 שנה ביחד עם מכירת הנכס בבעלותכם, וסביר שתהנו מחיים מאוד שלווים ושמחים) .

דעתי האישית, לא ממליץ, רק תיארתי מה אני הייתי עושה במצבכם.

לגבי סכום לחירום - הייתי משאיר כמה אלפים בעו"ש וזהו
לא חושב שיש סיבה אמיתית לשמור כסף בעו"ש ולא מכיר אף מקרה חירום כזה שדורש ממך הוצאה מיידית של עשרות אלפי שקלים.
גם במקרה הרע ביותר של פיטורים - יש עדיין דמי אבטלה.
בכל מקרה אחר, כמה ימים על-מנת למשוך כסף מקרן השתלמות, קופג להשקעה או מחשבון השקעות לא ישפיעו לכאן או לכאן.

בסוף היום יש הרבה דעות ומחשבות לכאן ולכאן.
אני אנסה להגיד מה הייתי עושה במקומכם (ולא מדובר בהמלצה / ייעוץ..)

זוג נשוי, ללא ילדים, בני 28, עובד הייטק ועובדת מדינה
הכנסה חודשית נטו כ 26k
הוצאה חודשית ממוצעת כ 8k

בבעלותנו דירה שנרכשה במסגרת מחיר למשתכן, ללא משכנתא.

כ 300 אשח בעו"ש
כ 125 אשח בקופת גמל להשקעה (הסבר בהמשך)
כ 100 אשח שהופקדו השבוע בבית השקעות ישראלי
כ 70 אשח בקרן השתלמות מחקה מדד סנופי שהועברה במסגרת קבוצת הרכישה בהלמן אלדובי

"חובות" - 200 אשח תשלום אחרון לדירה בחודש הבא (ועל כן הסכום הנ''ל שיושב בעו"ש).

אנו לא צופים הוצאה משמעותית כלשהי בשנים הבאות שכן אנו מתכננים לגור בדירה הנ"ל.

18000 בחודש בממוצע (או יותר, אם לאחר בדיקת ההוצאות מצאנו דברים שאפשר לקצץ) אני מעביר לתיק השקעות שתואם את סיבולת הסיכון של הזוג (כיום אתם מכניסים חצי חצי אבל לא ברור לי מה מצב התיק באופן יחסי כעת). אם מבחינת האשה זה מספיק טוב, אפשר גם להפקיד באופן קבוע חצי למניות (אני אישית בחרתי ב-VT ממגוון סיבות אבל גם ללכת על s&p 500 זה בסדר דרך קרן אירית נקובה בשקלים זה בסדר) וחצי ל״נכס סולידי״ (אם מבחינתכם מה שירגיע את האשה זה קופת גמל להשקעה עם דמי ניהול 0.3 במסלול כללי אז זה בסדר).
הייתי בכל זאת מנסה לראות עם האשה אם זה אפשרי להגדיל את הסיכון (לאור זה שאתם במצב מאוד מוגן, לדעתי היא מכניסה יותר מההוצאות החודשיות שלכם ויש לה משרה עם יציבות גבוהה, כמו כן מחודש הבא יש לכם בית בלי חובות).
מזומן עודף הולך להשקעות.
״קרן חירום״ אפשר לכל הפחות להקטין ממה שהיא היום (100000) ל-16000 (ובעדיפות, גם לפחות)

אני אתן למבקרים המהוללים פה בפורום לחוות דעה מעמיקה,
אבל שאפו גדול. אני שמח לקרוא שהצלחתם להשיג את הביטחון הדיורי ללא משכנתא ושיש ברשותכם אפילו עו"ש חיובי.

תודה רבה, לא יכול לקחת קרדיט מלא.. חצי משווי הדירה שולם ע"י ההורים.

1. סכום לחירום שישמש אתכם במצב של אי תעסוקה מהצד שלך, אם ההוצאות שלכם היום 8K, עם ילדים זה עלול לגלוש בקלות ל-13K . (ולכן בחישוב הייתי נערך לסכום שיושב בעו"ש בגודל של 13K X 8 חודשים = 104K)

אומנם נכון לאמר שאי תעסוקה מהצד שלה לא תביא אותנו לבעיית תזרים חודשית, אך גם אי תעסוקה מהצד שלי לא תהיה קטסטרופלית והמספר 50K לא נבחר כי הוא עגול ויפה אלא כיוון שברמת השכר הנוכחית שלה זה מספק לנו שנה לפחות עד שנגיע ל 0 (גם הנחתי 13K פחות רמת השכר שלה כפול 12 חודשים לערך).
במידה ושנינו נאבד את מקום העבודה אפשר להגיד ש 100K נשמע הגיוני אבל זה באמת תרחיש קיצוני..

2. לאחר מכן, לחלק את תיק ההשקעות לחלק סולידי, שזה בתאוריה כסף שגם יוכל לשמש אתכם בעתיד להוצאות לא צפויות. וגם להעניק לכם שלווה בתקופת ירידות.

אפשר להגיד שכרגע זו בדיוק הנחת הפסיכולוגית שקופת הגמל משרה עליי, יחד עם ההפקדות החודשיות. אך בתור קורא קבוע בפורום אני יודע מה חושבים על המוצר הזה וזה הכניס בי קצת פוביה שאני זורק הרבה כסף לפח בדמות דמי ניהול.

אומנם נכון לאמר שאי תעסוקה מהצד שלה לא תביא אותנו לבעיית תזרים חודשית, אך גם אי תעסוקה מהצד שלי לא תהיה קטסטרופלית והמספר 50K לא נבחר כי הוא עגול ויפה אלא כיוון שברמת השכר הנוכחית שלה זה מספק לנו שנה לפחות עד שנגיע ל 0 (גם הנחתי 13K פחות רמת השכר שלה כפול 12 חודשים לערך).
במידה ושנינו נאבד את מקום העבודה אפשר להגיד ש 100K נשמע הגיוני אבל זה באמת תרחיש קיצוני..

מוטב להערך לתרחיש קיצוני (לדעתי האישית)

אפשר להגיד שכרגע זו בדיוק הנחת הפסיכולוגית שקופת הגמל משרה עליי, יחד עם ההפקדות החודשיות. אך בתור קורא קבוע בפורום אני יודע מה חושבים על המוצר הזה וזה הכניס בי קצת פוביה שאני זורק הרבה כסף לפח בדמות דמי ניהול.
בפורום מאוד מזלזלים בקופג"ש מדמי הניהול ומהניהול האקטיבי.
הסולידית דווקא יותר אופטימית בנוגע למודל:
1. לפי הסולידית עדיפה האופציה האקטיבית והיקרה יותר על-פני חוסר אופציה
2. שקט פסיכולוגי הרבה יותר משמעותי מירידה של חצי אחוז בדמי הניהול.

קח בחשבון שבפורום יש נטייה (ונחמד שזה כך) לאובר אופטמיזציה בתיקים, זה טוב להכיר בזה, אבל יותר חשוב להיות רגוע.

ג"נ - אני מחזיק בקופג"ש, מפריש הרבה פחות, ורואה בזה באופן אישי בתור קרן לשעת חירום.
פתחתי גם לאמא שלי שנמצאת כמה שנים לפני פרישה, ואני חושב שזה מאוד חיובי לקבל קצבה פטורה למרות שהוכיחו פה בפורום שלאורך עשרות שנים ההטבה הזו מתגמדת אל מול דמי הניהול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I Three apartments in the building, add another one on top נדל"ן 5
Y חיסכון מקסימלי- משקיע לטווח ארוך שוק ההון 4
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
T צורך בהגשת דו״ח שנתי על דיבידנדים משקיע דרך IB מיסים 8
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
Y מה חשוב ברו"ח עבור משקיע בחו"ל מיסים 2
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
M משקיע לטווח הארוך, מעוניין להוסיף גם טווח קצר שוק ההון 23
O רכישת מניות דיבידנד לתיק משקיע פסיבי שוק ההון 59
K השקעה במדד שמחלק או משקיע חזרה דיווידנד, איך מבצעים? שוק ההון 4
T פשיטת רגל של בנק שבו אני משקיע פוסטים מאיכות נמוכה 30
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
E אמאזון - למה אני משקיע שוק ההון 363
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
H משקיע חדש - לטווח הארוך שוק ההון 4
אוגורן משקיע בשקלים, אבל קיבלתי סכום בדולרים - להמיר או לא להמיר? שוק ההון 8
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
S עצה עבור משקיע בתולי לקראת כניסה ראשונה לשוק ההון שוק ההון 6
כ 2 שאלות של משקיע חדש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S כדאיות של קופת גמל ומייק משקיע לראשונה צרכנות פיננסית 7
T היתרון במינוף עבור משקיע פסיבי לטווח ארוך שוק ההון 6
א יש לי כ-3 מיליון ש"ח. איך אני משקיע אותם לקבלת רנטה חודשית, במקום בית ושכ"ד תמורתו. פוסטים מאיכות נמוכה 21
י משקיע מתחיל שוק ההון 10
מ התייעצות של משקיע מתחיל וסולידי שוק ההון 0
S סיווג משקיע/סוחר בורסה לצרכי מס שוק ההון 0
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
Y משקיע מתחיל לקראת גיוס שוק ההון 22
ד משקיע מתחיל שוק ההון 11
Liron2035 נראה לי שהוא כיסה כל סוג משקיע :) שוק ההון 3
Y האם משקיע פרטי יכול להכנס כמשקיע בקרן גידור? שוק ההון 6
Emmanuel משקיע מתחיל, מתלבט בין ברוקרים שוק ההון 4
D משקיע בדרך לפנסיה שוק ההון 4
Y משקיע בתחילת דרכו - פרמטרים לבחירת קרן מחקה מדד שוק ההון 12
I חוויה של משקיע מתחיל בזמן הקורונה - 16% על ת"א 125 וקצת מדד הבנקים שוק ההון 95
O תחליף לאג"ח ישראלי עבור משקיע עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 3
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
T שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח שוק ההון 3
Ben Dover Preferred stock - עבור משקיע ישראלי שוק ההון 7
D משקיע מתחיל - אשמח לשמוע דעות שוק ההון 12
Cfy נתח שוק לפי סוג משקיע שוק ההון 0
O משקיע מתחיל - עשיתי את שיעורי הבית שלי אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 16
T זמן נוח לקנות עבור משקיע טווח ארוך? שוק ההון 20
ג לאור המצב, מישהו משקיע בנפט/חברות תעופה ? שוק ההון 0
C בתור משקיע חדש וטרי, כיצד נכון להתנהג שוק ההון 5
I חששות של משקיע צעיר + השקעות מחוץ לשוק ההון שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה