• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

התייעצות של משקיע מתחיל וסולידי

משקיע סולידי

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם,

ראשית, תודה לסולידית על הבלוג הנפלא. היא אחראית באופן מלא על החינוך הפיננסי שלי, שלא קיבלתי בכלל מהבית. תודה גם לחברי הפורום על דיונים נהדרים. עד כה הייתי רק צופה מן הצד. כעת מקווה להיות פעיל יותר.

אני משקיע שמבצע את צעדיו הראשוניים בהשקעה עצמאית. עד כה השקעתי כספים בהיקף לא גדול יחסית באמצעות בתי השקעות. אני בן 40 עם יציבות תעסוקתית גבוהה.

אשתי ואני בעלים של שתי דירות די יקרות ללא משכנתא, שנרכשו שתיהן בעיתוי טוב (להערכתי, בשווי כולל של כ-6 מיליון ש"ח) (באחת אנחנו מתגוררים. השניה מושכרת ב-5,100 ש"ח לחודש, מתחת לרף המס). מעבר לכך, יש לי קרן פנסיה בשווי של 1.1 מיליון ש"ח ולאשתי פנסיה בשווי של כ-300,000 ש"ח. יש לי קרן השתלמות בשווי של כ-300,000 ש"ח מנוהלת על ידי בית השקעות. מעבר לכך, יש לנו מזומן בהיקף של כ-1.5 מיליון ש"ח.

מבחינת השוטף, יש לנו הכנסה נטו של כ-33,000 ש"ח בחודש. מפריש מזה כ-3,000 ש"ח בחודש באופן עצמאי לקרן פנסיה לאשתי; מעריך שמצליח לחסוך כ-6,500 ש"ח בחודש, כאמור, עד כה באמצעות בתי השקעות (בתקופת הקורונה, קצת יותר, אבל מניח שזה לא יישאר כך).

אנחנו מתלבטים לגבי אופן ההתנהלות קדימה. מבחינת ההכנסות, יש לנו יציבות גבוהה, ופוטנציאל השתכרות גבוה יותר עוד יותר. לכן, מעריכים שהחיסכון לא יידרש לצורך החיים השוטפים והחיסכון מיועד לפנסיה. גם לא מתכננים להפסיק לעבוד בגיל צעיר, אלא בגיל פרישה גמיש (לא בהכרח 67 אלא ייתכן שמוקדם יותר בכמה שנים). בהמשך לכך, ככל שלא נרכוש דירה נוספת להשקעה, חשבנו להשקיע בשוק ההון. השאלה הראשונה היא האם בסכום זה להשקיע את כל הסכום באופן עצמאי, או שעדיף להשקיע סכומים יותר קטנים באופן עצמאי, ואת היתר להשקיע באמצעות בית השקעות. עוד שאלה ראשונית, האם כדאי להיכנס עכשיו, כשהמדדים מאוד גבוהים, וכשנראה שכולם נכנסים כעת לבורסה (כלומר, הפוך מהאינטואיציה לגבי מתי כדאי להתחיל להשקיע).

לגבי השקעה עצמאית, אני אמנם אשמח לתשואה גבוהה אבל מעדיף יותר יציבות גם אם התשואה תהיה קצת יותר נמוכה. חשבתי על תשואה מבוקשת של כ-4.5%. בגלל שיש לנו עורף חזק ונוכל לשרוד תקופה של ירידות, חשבתי להשקיע את מרבית הסכום במניות (בהיקף של כ-80%) ורק 20% באג"ח. לגבי מניות, ראיתי שיש דיבור בפורום על Ishares MSCI ACWI Ucits ETF וזו נראית אופציה טובה עם פיזור גדול. עם זאת, חשבתי האם לא עדיף לחלק את הכספים בין iShares Core S&P 500, iShares Core MSCI Europe ו-iShares Core MSCI EM IMI Ucits ETF לאור דמי הניהול הנמוכים יותר.

לגבי אג"ח, ראיתי כל מיני קרנות רלבנטיות, אבל לא ראיתי המלצה ממש ברורה בפורום. אולי פיספסתי. אשמח לכל תובנה בעניין.
בתודה מראש, וכאמור, מקווה להיות מעורב בפורום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 19
א התייעצות לגבי אינטרס של מנהלי תיק ההשקעות בבנק שוק ההון 47
אמירב התייעצות לגבי מרווח המרה של דולרים שוק ההון 0
A התייעצות בנוגע להעברת כספים ונ"ע מברוקר בישראל לברוקר בחו"ל שוק ההון 2
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
האזרח החשדן התייעצות: השכרת דירה נדל"ן 16
N התייעצות - קניית בית למגורים נדל"ן 26
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
Y התייעצות בנוגע לשכר חודשי עבור מפתח תוכנה התפתחות אישית 9
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
נגב רכב חדש - התייעצות לרכישה בהתאם למאפיינים שלנו אוף טופיק 4
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
משה התייעצות בנוגע לרילוקיישין לאירלנד אוף טופיק 11
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
D התייעצות - מסלול צוערים לשירות המדינה התפתחות אישית 6
S התייעצות בנוגע לחיסכון, ומסחר פעיל שוק ההון 7
C התייעצות לגבי מעבר מאקסלנס לIB כדי להשתמש בשירותי המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 14
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S רכישת דירה במחיר למשתכן ודירה נוספת - התייעצות נדל"ן 25
ש מחיר למשתכן התייעצות נדל"ן 1
T דמי ניהול סבירים למסלול SP500 בקופת גמל? -התייעצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
M התייעצות לבחירת מסלול מעל תקרת הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B התייעצות לגבי דמי ניהול שוק ההון 8
ל התייעצות לפני השקעה (גידור, מטח, מינוף וכו) שוק ההון 40
F התייעצות בנוגע להחזר הלוואה מול חיסכון צרכנות פיננסית 4
H התייעצות- המשך לימודים התפתחות אישית 1
ע התייעצות - בוסט בהשקעה צרכנות פיננסית 7
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
M התייעצות פיננסית רכישת דירה VS דירה להשקעה שוק ההון 4
E התייעצות בנוגע לפתיחת חשבון בנק בדואר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17
Tsachi01 התייעצות: אמא מוציאה מאות שקלים בחודש על Candy Crush אוף טופיק 28