1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חוויה של משקיע מתחיל בזמן הקורונה - 16% על ת"א 125 וקצת מדד הבנקים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י investin, ‏9/6/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. investin

investin משתמש סולידי

קודם כל אציין שמדובר ב- 16% על סכום 5 ספרתי קטן מאוד, ככה שלא 'שברתי את הבנק'.
    דבר שני והכי חשוב: אני לגמרי מכיר בזה שזה בעיקר אחוז תשואה יפה להשוויץ בו, אבל תוחלת הרווח בהשקעה הייתה כנראה נמוכה יותר, כי המצב כשנכנסתי היה לא יציב.
    למרות כל אלה, הנה 2 הסנטים שלי לגבי למה לדעתי זו כן הייתה השקעה עם תוחלת רווח חיובית, למה יצאתי מהשוק עכשיו, ואולי קצת ביקורת על חלק מהרעיונות המובעים בבלוג לעתים קרובות.

למה נכנסתי? הרגיש לי שהמדד פשוט ירד מדי. קניתי אותו במצב שלא באמת האמנתי שהוא ירד יותר מזה, אבל וואלה ירד כמה אחוזים טובים אפילו יותר מזה.

למה ת"א? כי זה שוק שאני מכיר. כן, היו ירידות גם בארה"ב, אבל אני לא מכיר את השוק שם ברמה מספקת בכלל. תואר בכלכלה לא מכשיר אותי להבין מספיק את המשמעויות של הדפסת הכסף המסיבית ע"י הפד, או כל דבר כזה.

למה יצאתי? כי הרגיש לי שהשוק התייצב חזרה מהר מדי. כמו שבדהמרקר מציעים, נראה ששוק המניות התנתק קצת מהכלכלה הריאלית. אם כי תכלס- לא עברתי על דוח של אף חברה ספציפית. הסיבה המרכזית שיצאתי היא זו:

כבנאדם רציונאלי שרוצה לבצע השקעות עם תוחלת רווח חיובית, אני מבין שאין לי באמת את הכלים 'להכות את השוק'. אני לא נכנס לניתוחים סטטיסטיים מורכבים וגם לא מעוניין להשקיע בזה יותר מדי מהזמן והמרץ שלי (בהינתן כמות הכסף שיש לי להשקיע). אני חושב שזה אפשרי 'להכות את השוק' בהינתן מספיק זמן ידע והשקעה, בניגוד לכותבת הבלוג, אבל לרוב המשקיעים זה פשוט לא ישים. מה שכן, בזמן משבר כזה אני יכול להשתמש בתובנות כלליות לגבי הפסיכולוגיה של בני אדם ו'להכות' את הציפיות\הנטיות הפסיכולוגיות של משקיעים שהם בסוף בני אדם. בשיא המשבר זה נראה לי שהירידות מוגזמות, עכשיו זה נראה לי שחזרנו לאופוריה מהר מדי. זו התנהגות שאני מכיר גם מחיי היומיום ולגבי עצמי, ולכן אני חושב שאני יכול לעשות כאן איזה היסק.
    האם אני צודק? אני לא יודע. עדיין, אני חושב שאלו שיקולים סבירים סה'כ ושלפעולות שלי יש תוחלת חיובית בלי קשר למה שתהיה התוצאה.

לסיום, לא סתם הדגשתי את כל הביטויים בבולד, שלא נשענים על ניתוחים מספריים קרים.
    מרגיש לי שחסרה הכרה בבלוג ביכולת של אינטואיציה, חשיבה שכלית סבירה, והרגשה שבסיטואציה מסויימת אפשר לנצל הזדמנות כלכלית, להביא גם כן תשואה.

אני דווקא הכי אשמח לשמוע ממי שחושב שכל מה שכתבתי הוא קשקוש, למקרה שכל מה שאני חווה כרגע הוא הימצאות על הקצה השמאלי של העקומה הכ"כ מדוייקת הזאת.
    תודה!

דוק אוהב/ת את זה.
  2. משה

משה משתמש ותיק

יש פער גדול בין הצלחה חד פעמית להצלחה עקבית. אני שמח בשבילך שעבד לך הפעם אבל האם תוכל להשיג את אותם התוצאות שוב ושוב?

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  3. JG1

JG1 משתמש ותיק

לא הכת את השוק
    ולא הבנתי מה מטרת הפוסט? להגיד שמכרת ברווח של 16%?
    אתה יכול להסביר מהלכים בדיעבד עד מחר.. זה חסר משמעות.. אתה תדע אם יצאת בזמן או לא רק בעתיד

יש לי מכר, סטודנט בן 24 שאני משחק איתו כדורגל
    יש לו 0 ידע בהשקעות והוא החליט להתחיל 'לסחור' קצת לפני הקורונה ..
    למזלו הוא נכנס בסכום כסף קטן, ואז בעיצומו של המשבר לקח הלוואה גדולה וקנה TQQQ וSOXL
    עשה יותר מ100% בחודשיים

4. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

ג'ניה, אני בשוק לשמוע תובנות כאלה דווקא ממך o_o

5. JG1

JG1 משתמש ותיק

כנראה אף פעם לא קראת את מה שאני כותב או לא ירדת לסוף דעתי אף פעם
    אבל אני עדין בוחר בעצמי את המניות שאני רוצה להשקיע בהן (מתוך אמונה והזדהות עם החברה יותר מאשר מיקסום תוחלת הרווח שלי ע"ס נתוני עבר)

Yoss ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  6. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אז תנסה.
    כמה דברים לשקול
    אפילו עם אתה צודק(לא ראיתי אף מחקר שמראה את זה) זה לא אומר שתרוויח הרבה יותר ממשקיע פסיבי,צריך לתזמן בדיוק כדי לעשות רווחים גדולים.
    ברור לך שאתה גם תטעה לפעמים,המשחק בכול מקרה זה להצליח יותר מלטעות ולא תמיד להצליח.
    וכן אנחנו מגיעים לחלק הפרקטי כדי לתזמן באופן קבוע אתה צריך לחיות את השוק להתעניין ולבצע החלטות קשות בזמן אמת,ממש לא מתאים לכול אחד.
    כמובן שיש גם את המתח הנפשי כשתעשה טעות(והיא תגיע גם במידה שאתה רווחי לטווח הארוך).

7. Yoss

Yoss משתמש בכיר

לא תיארת שום דבר שניתן לחזור להשתמש בו, אלא סתם אירוע חד פעמי שהרגיש לך משהו. אין משמעות לתוחלת עבור זוג פעולות שהוא יחידני במהותו.
    בהתאם, לא רואה הרבה טעם בדיון כל עוד לא תנסה להציג תובנות שנכונות (לדעתך) באופן כללי, ושניתנות לשימוש באופן מתמשך.

מה שכן, את העקומה שהבאת אתה עצמך תיארת כ

8. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

יש שמץ של הגיון במה שאתה כותב
    כי שוק ההון זה פסיכולוגיה
    אבל לך בתוך חלק מ"קבוצת הביקורת" אין שום מידע עודף על השוק, אם יש לך אתה תעשה מלא כסף
    אבל אם אין לך ואתה חושב שיש לך, זה תורת המשחקים קלאסית

לגביי "הכאת השוק", השוק היה שם לפני שנים רבות ויהיה שם אחרייך
    אם אתה בכלל שוקל להשוואת את עצמך לשוק אז תבוא עוד 10 שנים לפחות, רק כדי שנוכל להתחיל לדבר על ההצלחות שלך

זה לא מה שיש לך היום, זה עם מה אתה מסיים את מחר.

ניצן המצוין ו-Modric19 אוהבים את זה.
  9. Spinier

Spinier משתמש ותיק

נשמע מהפוסט ובכללי שאתה שם משקל רב מדי על מה שאתה מרגיש.
    לשוק ההון ולחיים בכלל לא ממש אכפת מהאינטואיציה שלך או הרגשות שלך.

10. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

כי המחקרים מראים שאין יכולת כזו (בשוק ההון).
    ברכות על הרווחים שלך מקוה שתמשיך כך!

ניצן המצוין, Yoss ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  11. Kramer89

Kramer89 משתמש סולידי

ההגדרות שלך לאינטואיציה וחשיבה שכלית "סבירה" קצת אמורפיות.
    כבר הוצע בעבר שהתנהגויות של פרטים בשוק ההון לא בהכרח רציונליות. אם כך - חשיבה שאינה רציונלית היא "סבירה" בעינייך?
    יצאתי קצת מבולבל מהפוסט הזה

12. investin

investin משתמש סולידי

אני שמח על כל התגובות, אבל אחדד כמה דברים-
    (1) ה-16% בכותרת זה באמת סוג של קליקבייט (מצטער :)) - אני לא חושב שפיצחתי איזו 'שיטה', רק שעשיתי השקעה עם תוחלת רווח חיובית (כמו שכולנו כאן מנסים לעשות).
    אני מקווה אבל גם מאמין שאני לא מסיק שהתוחלת חיובית רק בדיעבד (זה הרי מפיל את מה שאני אומר) אלא שהתוחלת הייתה חיובית בנקודת הזמן ההיא כשנכנסתי לשוק.
    (2) לגבי מי שמעיר שהחכמה היא לעשות הרבה פעולות נכונות, לא אחת - אתם צודקים לגמרי, אבל לא טענתי שאני מסוגל או יודע לבצע יותר מזה.
    רק אמרתי שבמקרה הנקודתי הזה הנחה אותי היגיון כלשהו ששווי המניות לא צריך לרדת עד כדי כך בגלל תקופת השבתה של חודשים אחדים (זה לא נראה לי סביר) ושאנשים נוטים להגיב תגובת יתר לסיכונים ול'הלך רוח' כללי. זה נראה לי היגיון פשוט וטוב שנח לי לסכן את הכסף שלי על סמך אותו היגיון.
    ובאופן כללי אני טוען שיש מקום לטיעונים כאלה ושזו דרך לגיטימית ואפילו רווחית (בתוחלת) לנצל את הכסף שלך - לנצל הזדמנות כשאתה רואה אותה.
    (3) לכל מי שבירך אותי על הסכום הקטן שעשיתי, תודה :)

13. Mr. Bigglesworth

האם הטענה שלך מגובה במחקר כמותי כלשהו?

14. investin

investin משתמש סולידי

לא טענתי שאני מביא תובנה עמוקה יותר, אלא רק למקרה שהשוק ירד בכזאת דרסטיות בתגובה לאירוע שלא נראה שצריך להשפיע עד כדי כך.
    לא מסכים איתך. כל יד שתשחק בטקסס הולדם לא תשחק שוב בימי חייך, ובכל זאת לכל פעולה שתבצע יש תוחלת מסויימת.
    במקרה הנ"ל, אנחנו פשוט לעולם לא נדע אותה, אפשר רק להשתמש בהיגיון ובהיסק.
    שוב, אין לי כאלה :)

15. investin

investin משתמש סולידי

הטענה שלי היא בדיוק אנטי-תזה לשאלה שלך.
    במדעי החברה יש את המושג של Folk Psychology (בין השאר נשאלת השאלה האם מדעי החברה מצליחים ביכולת הפרדיקציה שלהם מעבר לזה... אבל זה לא רלוונטי כרגע).
    הנקודה היא שאנחנו משתמשים ב- Folk Psychology כל הזמן ביומיום שלנו. אז פתאום כשזה מגיע אל שוק המניות לא נשתמש? זה לא נראה לי סביר.

16. Mr. Bigglesworth

זה אכן המקרה.

Modric19 אוהב/ת את זה.
  17. investin

investin משתמש סולידי

הטענה שלי היא בדיוק אנטי-תזה לשאלה שלך.
    במדעי החברה יש את המושג של Folk Psychology (בין השאר נשאלת השאלה האם מדעי החברה מצליחים ביכולת הפרדיקציה שלהם מעבר לזה... אבל זה לא רלוונטי כרגע).
    הנקודה היא שאנחנו משתמשים ב- Folk Psychology כל הזמן ביומיום שלנו. אז פתאום כשזה מגיע אל שוק המניות לא נשתמש? זה לא נראה לי סביר.

* אני לא יכול לשתף לינק, אפשר לחפש את המושג בויקי *

18. בוגל-ראש

בוגל-ראש משתמש סולידי

השאלה המהותית היא האם הפעלת היגיון בריא וכישורי היסק עדיפים או שאולי רק היה לך מזל?
    אם ניקח את אנלוגיית הפוקר שלך עד הסוף - פוקר הוא תחום שיחסית מאוד קשה בו להבחין בין כישרון במזל (והdunning kruger effect משחק תפקיד גדול בפופולריות שלו). אפילו שחקנים מאוד רווחים שמתנהלים בצורה אחראית יכולים בקלות לסיים שנה שלמה בה שיחקו מאות אלפי ידיים בהפסדים, וזה סתם כי היה להם מזל רע. אתה בא אלינו עם יד אחת שניצחת ושואל אותנו האם עצם העובדה שהלך לך טוב מעידה שמערכת השיקולים שלך הייתה טובה. התשובה היא לא. ערימות של מחקרים אומרים שלא. גם בהשקעות, כמו בפוקר, כדאי שתחשוב מי המתחרים שלך ומי כנראה מכרו לך/יקנו ממך מניות כשאתה מנסה לבצע תזמון שוק כזה - כמו שאומרים בפוקר:
    " If you can't spot the sucker in the first half hour at the table, then you ARE the sucker."

nicepo1, משה ו-Spinier אוהבים את זה.
  19. investin

investin משתמש סולידי

ואם יש לי יתרון על קבוצת והביקורת ואני יודע את זה?
    אם נדמיין כוכב לכת כלשהו בו חצי מהאוכלוסיה מסוגלת לחשוב 6 צעדים קדימה וחצי מהאוכלוסיה מסוגלת לחשוב 7 צעדים קדימה, האם לא סביר לראות את חצי האוכלוסיה שחושב 7 צעדים קדימה מצליח יותר?
    חלילה שלא יתפרש כאילו אני חושב שאני חכם יותר מאחרים, הטיעון כאן הוא עקרוני.

מאחורי הטענה שאין מקום לחשיבה כזאת נמצאת הנחה שכולנו יצורים רציונליים עם ידע מלא (אגב תורת המשחקים). מי שחושב בצורה הזאת - טבעי שלא יסכים עם שום דבר ממה שכתבתי.

20. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

היתרון נכון לשניה שביצעת פעולה, לא ביצעת פעולה, הלך היתרון
    חוץ מזה, התחרות שלך היא גם מול עצמך, בתור אחד המשתתפים בשוק

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
הרכב התיק שלי ושינויים גדולים שצפויים בקרוב (אזרח ישראלי שחי בארה״ב ובקרוב יהיה תושב חוזר) פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 18:44
החלפה של קרנות במקבילות זולות יותר בתיק הממוסה, משתלם? פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 01:56
חלופה של אג"ח בתיק מניות בנדלן פיסי פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 15:25
קרן מחקה אג״ח ממשלתי פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 14:48
שערים של הקרנות של בלאקרוק השקליות פינת המשקיעים ‏3/8/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.