• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק מנוהל על ידי Gerber Kawasaki

אני לא יודעת בשביל מה פירטת כל-כך לגבי מיהו מנהל התיקים שלך (זה קצת פירסומי לדעתי) אבל מבינה היטב שההחלטה להעביר את הניהול לאחרים
נובעת מההבנה שקשה לך לנהל בקור רוח לבד את הכספים. רק תזכור שגם למנהלי התיקים שלך אין שום אחריות לגבי הפסדים שעלולים לקרות. דמי הניהול לא כוללים ביטוח על זה (למה בעצם?).
כשההון הנזיל הגיע ל 200 אשח כבר קצת רעדתי.
זה לא הזמן להעביר את חלקו לחוף מבטחים (יחסי, הכל יחסי) בדמות תכנית חסכון, פק"מ או כל דבר שיאפשר לך להרגיש רגוע?
אם היית משאיר רק חצי מההון הנזיל במניות, היית רגוע יותר? ואיך העברה לתיק מנוהל יכולה לעזור להרגיש בטוח יותר?

אני לא יודעת בשביל מה פירטת כל-כך לגבי מיהו מנהל התיקים שלך (זה קצת פירסומי לדעתי)
כדי שזה יועיל למישהו אחר במידה ורלוונטי לו. למה אנשים מדברים בפורום על אלף ואחד דברים ספציפיים ולא רק ״אחוז מניות מול אגח״. פרסומי זה לא כי אין לי שום קשר לחברה.
נובעת מההבנה שקשה לך לנהל בקור רוח לבד את הכספים.
זה לא בדיוק זה. אני עדיין מנהל את הרוב המוחלט של הכספים, אבל אני רגוע יותר כאשר אני יודע שיש גם חלק שלא אני אחראי עליו, אלא מישהו אחר שאני סומך עליו. כיוון שאשתי לא מעורבת בשום פן בהשקעות וזה לא יכל לעניין אותה פחות, האחריות נופלת כולה עלי וזה יכול להיות לעיתים לא פשוט.

אם היית משאיר רק חצי מההון הנזיל במניות, היית רגוע יותר? ואיך העברה לתיק מנוהל יכולה לעזור להרגיש בטוח יותר?
בראיה שלי אלו שתי בעיות נפרדות.
1. האם אני מרגיש רגוע עם הקצאת הנכסים שלי
2. האם אני פוחד שאעשה משהו בגלל שאני לא רגוע (או לחילופין בגלל שאהיה חמדן, שזו בעיה לא פחות קשה מבחינה פסיכולוגית כשרואים עלייה מטאורית של מניות/סקטורים כאלו או אחרים)

אין ספק שהשלב הראשוני והבסיסי הוא לבחון את סעיף 1.
יחד עם זאת אתה יכול להחליט שגם אם אתה עדיין לא ״רגוע״ מבחינה פסיכולוגית, בשקלול כל ההיבטים הרציונליים והכלכליים הבחירה בהקצאת נכסים מסויימת יותר נכונה עבורך. ואז מגיעים לשאלה השניה…
האם אני סומך על עצמי, שלמרות שאני יודעת ״מה טוב עבורי״ (כאמור מבחינה כלכלית/רציונלית) אני לא אפעל משיקולים פסיכולוגיים.

אגב, השאלה הזו יכולה לצוץ גם אם אתה בטוח שאת החלטה מספר 1 עשית נכון. לחשוב שתהיה רגוע בנפילות משמעותיות (או שלא תהיה חמדן בעליות משמעותיות) זה נחמד, אבל זה ממש לא תמיד ״מחזיק מים״. למעשה, לרוב זה לא…
(מחקרית לרובנו הרבה יותר קל לעשות החלטות ״שקולות/טובות״ כשהמצב רגוע ורובנו נתקשה להעריך נכון את המסוגלות שלנו לפעול בצורה שקולה/טובה ברגעים קשים).

ההשקעה המנוהלת הרציפה הכי ארוכה שלי היא בקרן של עדן אלפא מתחילת 2016, מאז ועד היום היו כמה נפילות בשוק ושמתי לב שלמרות המחשבות הרגילות של ״השוק מרגיש יקר״, ״הנה קטליסט לנפילה שכולם מדברים עליו״, ״הנה קטליסט לנפילה שאף אחד לא מדבר עליו״, ״הנה הנפילה התחילה״, ״כדאי לגדר עכשיו לפני שיפול עוד הרבה״, ״מאוחר מדי לגדר עכשיו זה כבר נפל לא מעט״, ״עכשיו זה הזמן לקנות במבצע״, ״זה רק נפילה של X% זה עדיין לא הזמן לקנות במבצע״, מחשבות שתמיד עולות כך או אחרת בזמני קיצון בשוק, בין אם פועלים לפיהן או לא הן שם, אבל שהן כמעט ולא תקפות לגבי החלק מהתיק שמנוהל על ידי מישהו אחר, עדן אלפא למשל. אני לא תוהה לעצמי מה הם עושים עם כל השאלות הנ״ל ברגע נתון, אני בטוח שהם מודעים לשאלות ולוקחים אותן בחשבון ועושים את המיטב. אני אישית לא צריך לדאוג לזה, הם דואגים לזה.

הטעויות הן לוא דווקא כשהפסדתי כסף על השקעה, אלא כאשר ניהלתי סיכון לא נכון. כאשר לקחתי יותר סיכון משהייתי צריך או תכננתי מראש, זה המקרים שבהם אתה מפסיד סכום רציני שלא יחזור (לא מההשקעה הזאת). לכן אני רוצה לוודא בראיה קדימה לשנים הרבות קדימה, שאם אעשה טעות שהיא בהכרח תהיה תחומה, גם אם כשלתי בניהול סיכונים.
למשל, כ-20% מהתיק מושקע בנדלן להשקעה, והחלק הזה מבודד מכל שאלה או החלטה שלי לגבי הקצאה של מניות אגח או כל דבר אחר בדוק ההון. ספציפית הוא גם בשותפות עם אנשים אחרים אז גם אם ארצה למכור את הנדלן זאת לא החלטה שתתקבל לבד. החלק שנמצא בעדן אלפא, הוא לא סחיר כמניה, בשביל למכור אותו צריך להתקשר לחדר המסחר, וזה בכלל בחשבון IRA של אשתי, אז היא צריכה להתקשר, ואני צריך להסביר לה למה היא צריכה לעשות את זה. זה ריחוק אופרטיבי ומנטלי. החלק שב Gerber Kawasaki מנוהל על ידי יועץ השקעות, אני עובד מול אדם ספציפי שמכיר אותי ואני מכיר אותו. אם אני ארצה למשוך את הכסף או להורות לו לפעול כנגד העצה שלו אני אצתרך לעלות לשיחת זום מולו ולהסביר לו למה. זה כנ״ל ריחוק אופרטיבי ומנטלי. במקרים אחרים כמו הקרן של ביל אקמן או קייטי ווד (או הetf שצפוי לצאת של GK) מדובר בני״ע שאפשר לקנות ולמכור בקליל, כך שאין ריחוק אופרטיבי, אבל עדיין יש את אותו ריחוק המנטלי של ״אם אני סומך על קבלת ההחלטות שלהם, אני לא צריך לקבל את ההחלטות הללו במקומם״. השאלה היחידה שאני צריך לשאול את עצמי זה אם אני עדיין סומך על שיקול הדעת שלהם. מבחינת אחוזים אין לי תשובה מדוייקת, אני משתדל לא לשים יותר מכ-10% בסל אחד, אבל זה לא קשיח (נדלן על 20%, קייטי על כ-13%).
מזדהה מאוד עם המחשבות האלו.
לפעמים כשמשווים השקעה בנדל"ן לעומת מניות, מציינים את הנזילות של מניות בתור יתרון. שני קליקים ומכרת הכול.
ולעיתים אני תוהה האם זה באמת יתרון למשקיע מהשורה.

לרובנו הרבה יותר קל לעשות החלטות ״שקולות/טובות״ כשהמצב רגוע ורובנו נתקשה להעריך נכון את המסוגלות שלנו לפעול בצורה שקולה/טובה ברגעים קשים
באופן כללי זה נכון, רק שאני לא בטוחה שבפורום הזה יש גם רוב לכך.
אני זוכרת את השרשור בתחילת הקורונה והירידות הדרסטיות - מיעוט תמך כאן ביציאה מבוהלת מהמניות.
לגבי הפות"ש, זה בהחלט הפתיע אותי כי הוא הצטייר בעיניי כאדם סופר שקול (למעט צורך בקצת ריגושים והקצאת סכום לזה).
מצד שני, אני מאד מאד מבינה את השיקול הזה
כיוון שאשתי לא מעורבת בשום פן בהשקעות וזה לא יכל לעניין אותה פחות, האחריות נופלת כולה עלי וזה יכול להיות לעיתים לא פשוט.
כי גם בעלי לא מתעניין, והחשש שהוא עלול לבוא בטענות שגרמתי להפסדים תמיד קיים. למזלי, בעלי אמר בתחילת הדרך של התיק שמבחינתו אפשר גם להפסיד את הכל ואנחנו נשרוד (והיה מדובר על סכום מאד גדול בבת אחת) וזה באמת משהו שלא הרבה יגידו לבני זוגם.

באופן כללי זה נכון, רק שאני לא בטוחה שבפורום הזה יש גם רוב לכך.
אני זוכרת את השרשור בתחילת הקורונה והירידות הדרסטיות - מיעוט תמך כאן ביציאה מבוהלת מהמניות.
לגבי יציאה מבוהלת מהמניות - אני מסכימה שיש כאן יחסית הרבה אנשים שהצליחו לעמוד בקריסה בזמן הקורונה ולא לצאת בהיסטריה. לזכותו של הפורום יאמר שהוא מהווה מעיין קבוצת תמיכה ואני די בטוחה שקבוצת התמיכה הזו עזרה לאנשים ברגעים הקשים (להבדיל למשל מהתייחסות היסטרית של התקשורת או אוכלוסיה מחוץ לפורום שאולי הייתה גורמת להם לצאת).
מה שכן, יש לציין בהקשר הזה שבמבחן הזה (פה בפורום) עמדו אנשים רק בקורונה שהייתה קריסה קצרה במיוחד. כך שאני לא יודעת עד כמה זה היה מייצג קריסה ארוכה של כמה חודשים לפחות.
בנוסף, לדעתי, היו כאן לא מעט אנשים שאחרי שעבר הזעם והמניות חזרו לרמה שלפני הקורונה, הם כן שקלו מחדש את ההקצאה הראשונית שלהם. מה שבכל זאת מראה שהטלטלה שהם עברו לא הייתה פשוטה (למרות שהייתה כל כך קצרה).

לגבי חמדנות/FOMO שזה הצד השני של התנהגות מונעת רגש - לתחושתי יש פה בפורום לא מעט אנשים שלא עומדים בפיתוי וכן משנים את האסטרטגיה הראשונית שלהם (גם אם זה באחוזים לא גדולים).

דווקא זה מאוד מעניין מה שאתה עושה - לא רק פיזור ניירות (או השקעה בנייר אחד מפוזר) אלא גם פיזור מוחות.
אני חושב שהדבר הזה נכון לאנשים שמנהלים סכומי כסף גדולים ויכול להבין את השקט הפסיכולוגי שזה נותן.

עמדו אנשים רק בקורונה שהייתה קריסה קצרה במיוחד. כך שאני לא יודעת עד כמה זה היה מייצג קריסה ארוכה של כמה חודשים לפחות.
קריסה ארוכה זה לא כמה חודשים אלא שנים...
אני חושב שהקריסות הבאות יהיו הרבה יותר קצרות מהעבר, גם בגלל שהבנקים המרכזים גילו שזה לא כל כך רע להתערב, מהר ובאגרסיביות וזה מביא תוצאות. ובנוסף היום המידע עובר מהר , אנשים מגיבים מהר לטוב ולרע ולכן השינויים מהירים יותר. אבל כל הנ''ל זה רק השערה, צריך להיערך גם לקריסת ארוכות...

בהסתכלות על המשברים ב30 שנה האחרונות, נראה שהמקסימום עומד על כשנתיים.
זה אומנם יותר משנה אחת, אבל זה בקושי "שנים" :)
יווווו איזה מדקדקים אתם…
נראה לי אנשים כבר שכחו את המשפט המקורי שמשם נבעה ההתפלפלות הזו ומתחילים להסתובב במעגלים :>
כך שאני לא יודעת עד כמה זה היה מייצג קריסה ארוכה של כמה חודשים לפחות.

מה שכן, יש לציין בהקשר הזה שבמבחן הזה (פה בפורום) עמדו אנשים רק בקורונה שהייתה קריסה קצרה במיוחד. כך שאני לא יודעת עד כמה זה היה מייצג קריסה ארוכה של כמה חודשים לפחות.
הקריסה אומנם הייתה קצרה, אבל בזמן אמת זה לא היה ברור בכלל אם הצעדים של הבנקים המרכזיים והממשלות יצליחו להחזיק את המשק.
אף פעם לא הושבתו חלקים כ"כ גדולים מהכלכלות הגדולות בבת אחת, רמות אבטלה דו ספרתיות, ירידה של עשרות אחוזים בתוצר.
אנשים דיברו על מיתון ברמה של שנות ה-30.

הקריסה אומנם הייתה קצרה, אבל בזמן אמת זה לא היה ברור בכלל אם הצעדים של הבנקים המרכזיים והממשלות יצליחו להחזיק את המשק.
אף פעם לא הושבתו חלקים כ"כ גדולים מהכלכלות הגדולות בבת אחת, רמות אבטלה דו ספרתיות, ירידה של עשרות אחוזים בתוצר.
אנשים דיברו על מיתון ברמה של שנות ה-30.
בגלל זה כתבתי שאני לא יודעת עד כמה זה מייצג…
כבר כתבתי בעבר (בתשובה לטיעון הזה) שלדעתי התארכות (משמעותית) של משבר יוצרת סוג אחר של לחץ וחששות. זה אולי פחות קיצוני מבחינת העוצמה, שקורית בזמן הנפילות הגדולות, אבל זה לחץ זוחל, מכרסם. כזה שבסוף יכול לאכול כל חלקה טובה.
אנשים שעמידים בפני הלחץ הראשוני (העוצמתי) לא תמיד עמידים בפני סוג הלחץ השני...

אנשים שעמידים בפני הלחץ הראשוני (העוצמתי) לא תמיד עמידים בפני סוג הלחץ השני...
מסכימה איתך ועברתי על בשרי. פשוט הזכרתי לעצמי שזה לעוד עשר שנים לפחות אז לא מעניין מה עכשיו (והעכשיו לקח איזה שנה וחצי שכל כמה חודשים היו עוד ירידות, וכשהיו עליות אז הדולר ירד לעומת השקל...מבאס).

תודה על השיתוף.
באיזה סדר גודל באחוזים מכלל ההשקעות שלך מדובר?

אגב, ציינת בתגובה קודמת שאתה משקיע בעדן אלפא דרך ira של אשתך. איך זה עובד? הם מקבלים גישה לתיק וקונים עבורך? אתה מגביל אותם באיזה סכום או שהם רשאים לרכוש בכל הסכום שיש שם?

תודה על השיתוף.
באיזה סדר גודל באחוזים מכלל ההשקעות שלך מדובר?

אגב, ציינת בתגובה קודמת שאתה משקיע בעדן אלפא דרך ira של אשתך. איך זה עובד? הם מקבלים גישה לתיק וקונים עבורך? אתה מגביל אותם באיזה סכום או שהם רשאים לרכוש בכל הסכום שיש שם?
מייעד להיות 10% כרגע.

עדן אלפא לא מנהלים תיקים, זאת קרן באיי קיימן שאתה יכול לקנות בה יחידות. בגדול ביקשתי מחדר המסחר של הלמן לקנות את הקרן לפי ה ISIN שלה. יש עוד כמה סיבוכים ואני לא בטוח אם אפשר לעשות את זה היום.

עדן אלפא לא מנהלים תיקים, זאת קרן באיי קיימן שאתה יכול לקנות בה יחידות. בגדול ביקשתי מחדר המסחר של הלמן לקנות את הקרן לפי ה ISIN שלה.
וואלה.
אפשר לקנות אותה נגיד דרך אינטראקטיב בבורסת איי קיימן ?

וואלה.
אפשר לקנות אותה נגיד דרך אינטראקטיב בבורסת איי קיימן ?
לא נראה לי. זאת קרן, לא מניה סחירה. לקנות יחידות זה להכניס כסף לקרן ולמכור זה למשוך כסף מהקרן.

ה-ETF שלהם מתחיל להסיר היום, אפשר לראות פה את האחזקות:
זה נראה מאד עקבי עם התמות שהם מקצים בתיק המנוהל והדברים ש Ross מדבר עליהם בטוויטר.

ה-ETF שלהם מתחיל להסיר היום, אפשר לראות פה את האחזקות:
זה נראה מאד עקבי עם התמות שהם מקצים בתיק המנוהל והדברים ש Ross מדבר עליהם בטוויטר.
האחזקה הכי גדולה ב- ETF זאת החברה שלהם...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O אסטרטגיה להעברת תיק מנוהל להשקעה פאסיבית שוק ההון 2
I פיקדון בנקאי/תיק השקעות מנוהל השקעות אלטרנטיביות 1
freakazoid המרת תיק מנוהל שירשנו לתיק לא מנוהל פאסיבי לטווח הארוך שוק ההון 8
י השקעה באגח בתקופת אינפלציה. תיק מנוהל שוק ההון 11
D תיק השקעות מנוהל שוק ההון 0
א תיק השקעות מנוהל שוק ההון 7
S תיק השקעות מנוהל, פוליסת חיסכון או גם וגם? שוק ההון 4
K השוואת תיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 2
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
ח האומנם תיק עצמאי עדיף על תיק מנוהל? שוק ההון 17
ה המנוהל בעל כורחו - בקשת טיפים לשליטה על תיק מנוהל שוק ההון 1
E תיק מנוהל מעל 1 מש"ח צרכנות פיננסית 18
S שאלות לגבי חיסכון לטווח קצר, תיק מנוהל וחיסכון בכללי שוק ההון 0
unrealx תיק השקעות מנוהל - חוות דעת? שוק ההון 2
J תיק מנוהל עוקב מדדים עם תעודות סל באפס עמלות שוק ההון 68
amikal תיק השקעות מנוהל ע"י בית השקעות ללא דמי ניהול? שוק ההון 18
B קופות גמל להשקעה מול תיק מנוהל שוק ההון 1
נ תיק מנוהל דרך בית השקעות שוק ההון 21
Y תיק השקעות מנוהל שוק ההון 1
רולי :( מסחר יומי תיק מנוהל - תובנות והמלצות שוק ההון 25
4 תיק מנוהל דרך בית השקעות שוק ההון 2
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה