• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תחילתו של מסע של יליד 99'

אדיר99

משתמש רשום
דירוג
3
קצת עליי:
בן 21, דובר אנגלית כשפת אם, ומכור לטוויטר.

סיימתי את החובות המוטלות עליי כבן שגדל במדינת ישראל, אני חודשים ספורים מהשחרור מצבא ההגנה לישראל, ובפעם הראשונה אי פעם, אני לא מחויב לעשות שום דבר. אני מקווה שהפורום הנהדר פה, שבו אני אמנם לא מגיב כמעט כלל, אך אני נהנה מאוד לקרוא בו, יהיה מקום שבו אני אוכל לתעד את המסע שלי, שלמעשה מתחיל עכשיו. הפוסט הראשון ככל הנראה לא יהיה מאוד מעניין, רק בן 21 סך הכול, לא היה לי זמן להספיק יותר מדי, לא שברתי מוסכמות וחסכתי הרים. בכל זאת, מקווה שאפילו רק הכתיבה לעצמה תעזור לי לעשות סדר באנדרלמוסיה שהיא החיים המודרניים.

מה צפוי לי בחודשים הקרובים?

אני צפוי לגשת לפסיכומטרי בדצמבר הקרוב, אני אמור ללמוד ממש ברגעים אלה, אבל אני דוחה משימות שיטתי, ורציתי לכתוב קצת אחרי יום חסר מעש נוסף בצה"ל. אני מקווה לקבל ציון בין 650-720. אחרי המבחן צפויים לי עוד שישה חודשים של שירות, לקראת הסוף שלו בתפקיד שלכתחילה לא היה עמוס מדי, אני לא יודע מה אעשה עם כל הזמן שאכלה שם, אולי אחזור ללימודי צרפתית, אקרא ספרים ואמשיך לרכוש השכלה פיננסית. אני צריך בטווח הזמן שבין דצמבר למרץ להחליט:

1. איפה אני עומד ללמוד?

2. מה אני עומד ללמוד?

כרגע אני נוטה להעדיף את האוניברסיטה העברית, גם כי סוג האנשים שלומדים שם הוא יותר מהסביבות שאני גדלתי בהם, וגם כי אני מאוד אוהב את העיר. אני מתלבט מאוד איזה מקצוע ללמוד. אחרי שאני אבחר מה אני לומד, אני צריך להחליט איפה אני עומד לגור, האם אני מתכנן לעבוד, להירשם ללימודים ולתפוס מקום במעונות או למצוא דירה חדשה. אני משתחרר ביוני, ואז אני צריך להחליט מה אני עושה עד אוקטובר. אני מעריך שאיזה סוג של טיול של חודש-חודשיים בתכנונים, כנראה מכספי המענק והעו"ש. לימודים מתחילים באוקטובר.

מה ללמוד?

הפורום הזה ורבים אחרים כמובן יגיד שמדעי המחשב, הכסף מפתה, אני לא מסוגל להעלות על דל שפתיי את הסכומים שחבריי בוגרי היחידות הטכנולוגיות ירוויחו, ובכל מקרה, גם לא ארוויח כך, מיצוי השכר ותנאי העבודה הם לחלוטין הדבר הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת. אני יכול תיאורטית לחרוק שיניים בתואר מדעי המחשב, לזרוק את עצמי לתוך העניין. ניסיתי לתכנת בעבר, זה היה כיף לתקופה מסוימת אבל נמאס עליי די מהר. חבריי שמתכנתים מתארים על מה הם עובדים ובחיי שאני לא יכול לראות את עצמי עוסק בתחום.

מאידך, יש מסלולים בעברית: פכ"מ, מכפיל משפטים (משפטים כלכלה פילוסופיה), משפטים אמירים, או סתם משפטים דו חוגי, שאני יותר רואה את עצמי מפתח קריירה ארוכת שנים בהם. יכול להיות שאלו קונספציות שבניתי לעצמי בראש, אבל אני יכול לדמיין את עצמי יושב כמה שעות ביום ומנסה למצוא בדיוק את פסק הדין הספיציפי הזה, אני גם אוהב לחקור, ולחפש ולהשוות. אני גם מביע את עצמי יחסית היטב בכתב ובעל פה, אני מאמין שאלה נושאים שחשובים אוניברסלית בשוק העבודה. אני נוטה כרגע לאחת מהאופציות האלה.

כלכלית:

אני מפחד משנות התואר, אין לי מושג איך אני אממן את עצמי, בעיקר בזמן תארים מאוד אינטנסיביים כמו מכפיל משפטים, מדעי המחשב או פכ"מ. ההורים שלי אולי יעזרו לי, אבל אני לא רוצה לראות את עצמי בגיל 25 עדיין או גר אצל ההורים או מקבל מהם דמי כיס, על אף שזה ממש ברור שזה הכיוון שזה הולך להיות.

כרגע תיק ההשקעות שלי נראה כך:

אני מכניס 850 ש"ח בחודש במשכורת צבאית. 1200 ש"ח נוספים בכל חודש מעבודות נוספות כמו שיעורים פרטיים. אני חוסך בערך 500 ש"ח בחודש.

בעו"ש כ10,000 ש"ח.

יש לי תיק מניות: סה"כ 116,000.

- 40,000 קרן סל של ת"א 125 דמי ניהול 0.1. (הפסד של 200 ש"ח)

- 3700 ריט 1 (הפסד של 300 ש"ח)

- 15000 קרן סל MSFTECH דמי ניהול 0.4 דמי נאמנות 0.03 (רווח של 3000 ש"ח)

- 13500 פייבר (רווח 8000 ש"ח בלי חישובי דולרים)

- 15000 טימס (רווח 6000 ש"ח)

- 32000 וויקס WIX (רווח 28000 ש"ח)

- 600 XSPA (ניסיון כושל בפני סטוקס, הפסד 1200)

חיסכון לכל ילד: 2500 ש"ח.

עם השחרור: פיקדון של כ18000 ומענק של כ12000 (בחודשים הקרובים).

(או: כ22000 פיקדון ומענק של 15).

בזמן התואר אני מפחד שאני אבזבז כסף וזמן חשובים שהיו יכולים להיכנס לבורסה ולהתחיל לעשות לי ריבית דריבית, זמן שאני מבזבז על הגדלת הידע האנושי שלי, אך אני מפסיד כסף אמיתי שיכול היה לקנות לי עוד מניות. להתחיל לחסוך על גבי זה רק בגיל 26 נראה לי קצת מאוחר מדי, ואני לא יודע איך אני מתחיל להכניס כסף בזמן מוקדם יותר, תוך כדי האוניברסיטה.

שאלות:

1. מה אתם חושבים על התכנון שלי עד עכשיו? הוא קצר טווח מדי? אני צריך להתחיל לתכנן לשנים שאחרי התואר?

2. האם שווה להפחית בעומס של התואר (ללמוד משפטים לבד) ולמצוא דרכים להרוויח כסף כדי להפקיד בתיק המניות?

3. אני יודע שתיק המניות שלי פרוס בצורה רעה להחריד עם חשיפה גבוהה מדי לווטאליות וספציפיות, אני פשוט כלוא על ידי מסר רווחי הון, בעיקר עם וויקס ופייבר, איך מאזנים מחדש?

4. האם שווה לי לנסות ולמכור את תיק המניות ולקנות בית להשקעה בפריפריה? אני לא חושב שזה רעיון טוב אבל אולי ישכנעו אותי אחרת.

5. האם אני מגזים בפער בין עובדי הייטק לשאר? האם אפשר להרוויח משכורות מכובדות גם בתור עורך דין או עובד מטה בהייטק?

6. מה צריכה להיות המטרה הפיננסית שלי? הגדלת ההון בשלב הזה?

אני מודה לכם מאוד אם קראתם עד כאן, בכל מקרה אני נהניתי לכתוב ולעשות סדר בכל הבלאגן בראש שלי.

קצת עליי:
בן 21, דובר אנגלית כשפת אם, ומכור לטוויטר.

סיימתי את החובות המוטלות עליי כבן שגדל במדינת ישראל, אני חודשים ספורים מהשחרור מצבא ההגנה לישראל, ובפעם הראשונה אי פעם, אני לא מחויב לעשות שום דבר. אני מקווה שהפורום הנהדר פה, שבו אני אמנם לא מגיב כמעט כלל, אך אני נהנה מאוד לקרוא בו, יהיה מקום שבו אני אוכל לתעד את המסע שלי, שלמעשה מתחיל עכשיו. הפוסט הראשון ככל הנראה לא יהיה מאוד מעניין, רק בן 21 סך הכול, לא היה לי זמן להספיק יותר מדי, לא שברתי מוסכמות וחסכתי הרים. בכל זאת, מקווה שאפילו רק הכתיבה לעצמה תעזור לי לעשות סדר באנדרלמוסיה שהיא החיים המודרניים.

מה צפוי לי בחודשים הקרובים?

אני צפוי לגשת לפסיכומטרי בדצמבר הקרוב, אני אמור ללמוד ממש ברגעים אלה, אבל אני דוחה משימות שיטתי, ורציתי לכתוב קצת אחרי יום חסר מעש נוסף בצה"ל. אני מקווה לקבל ציון בין 650-720. אחרי המבחן צפויים לי עוד שישה חודשים של שירות, לקראת הסוף שלו בתפקיד שלכתחילה לא היה עמוס מדי, אני לא יודע מה אעשה עם כל הזמן שאכלה שם, אולי אחזור ללימודי צרפתית, אקרא ספרים ואמשיך לרכוש השכלה פיננסית. אני צריך בטווח הזמן שבין דצמבר למרץ להחליט:

1. איפה אני עומד ללמוד?

2. מה אני עומד ללמוד?

כרגע אני נוטה להעדיף את האוניברסיטה העברית, גם כי סוג האנשים שלומדים שם הוא יותר מהסביבות שאני גדלתי בהם, וגם כי אני מאוד אוהב את העיר. אני מתלבט מאוד איזה מקצוע ללמוד. אחרי שאני אבחר מה אני לומד, אני צריך להחליט איפה אני עומד לגור, האם אני מתכנן לעבוד, להירשם ללימודים ולתפוס מקום במעונות או למצוא דירה חדשה. אני משתחרר ביוני, ואז אני צריך להחליט מה אני עושה עד אוקטובר. אני מעריך שאיזה סוג של טיול של חודש-חודשיים בתכנונים, כנראה מכספי המענק והעו"ש. לימודים מתחילים באוקטובר.

מה ללמוד?

הפורום הזה ורבים אחרים כמובן יגיד שמדעי המחשב, הכסף מפתה, אני לא מסוגל להעלות על דל שפתיי את הסכומים שחבריי בוגרי היחידות הטכנולוגיות ירוויחו, ובכל מקרה, גם לא ארוויח כך, מיצוי השכר ותנאי העבודה הם לחלוטין הדבר הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת. אני יכול תיאורטית לחרוק שיניים בתואר מדעי המחשב, לזרוק את עצמי לתוך העניין. ניסיתי לתכנת בעבר, זה היה כיף לתקופה מסוימת אבל נמאס עליי די מהר. חבריי שמתכנתים מתארים על מה הם עובדים ובחיי שאני לא יכול לראות את עצמי עוסק בתחום.

מאידך, יש מסלולים בעברית: פכ"מ, מכפיל משפטים (משפטים כלכלה פילוסופיה), משפטים אמירים, או סתם משפטים דו חוגי, שאני יותר רואה את עצמי מפתח קריירה ארוכת שנים בהם. יכול להיות שאלו קונספציות שבניתי לעצמי בראש, אבל אני יכול לדמיין את עצמי יושב כמה שעות ביום ומנסה למצוא בדיוק את פסק הדין הספיציפי הזה, אני גם אוהב לחקור, ולחפש ולהשוות. אני גם מביע את עצמי יחסית היטב בכתב ובעל פה, אני מאמין שאלה נושאים שחשובים אוניברסלית בשוק העבודה. אני נוטה כרגע לאחת מהאופציות האלה.

כלכלית:

אני מפחד משנות התואר, אין לי מושג איך אני אממן את עצמי, בעיקר בזמן תארים מאוד אינטנסיביים כמו מכפיל משפטים, מדעי המחשב או פכ"מ. ההורים שלי אולי יעזרו לי, אבל אני לא רוצה לראות את עצמי בגיל 25 עדיין או גר אצל ההורים או מקבל מהם דמי כיס, על אף שזה ממש ברור שזה הכיוון שזה הולך להיות.

כרגע תיק ההשקעות שלי נראה כך:

אני מכניס 850 ש"ח בחודש במשכורת צבאית. 1200 ש"ח נוספים בכל חודש מעבודות נוספות כמו שיעורים פרטיים. אני חוסך בערך 500 ש"ח בחודש.

בעו"ש כ10,000 ש"ח.

יש לי תיק מניות: סה"כ 116,000.

- 40,000 קרן סל של ת"א 125 דמי ניהול 0.1. (הפסד של 200 ש"ח)

- 3700 ריט 1 (הפסד של 300 ש"ח)

- 15000 קרן סל MSFTECH דמי ניהול 0.4 דמי נאמנות 0.03 (רווח של 3000 ש"ח)

- 13500 פייבר (רווח 8000 ש"ח בלי חישובי דולרים)

- 15000 טימס (רווח 6000 ש"ח)

- 32000 וויקס WIX (רווח 28000 ש"ח)

- 600 XSPA (ניסיון כושל בפני סטוקס, הפסד 1200)

חיסכון לכל ילד: 2500 ש"ח.

עם השחרור: פיקדון של כ18000 ומענק של כ12000 (בחודשים הקרובים).

(או: כ22000 פיקדון ומענק של 15).

בזמן התואר אני מפחד שאני אבזבז כסף וזמן חשובים שהיו יכולים להיכנס לבורסה ולהתחיל לעשות לי ריבית דריבית, זמן שאני מבזבז על הגדלת הידע האנושי שלי, אך אני מפסיד כסף אמיתי שיכול היה לקנות לי עוד מניות. להתחיל לחסוך על גבי זה רק בגיל 26 נראה לי קצת מאוחר מדי, ואני לא יודע איך אני מתחיל להכניס כסף בזמן מוקדם יותר, תוך כדי האוניברסיטה.

שאלות:

1. מה אתם חושבים על התכנון שלי עד עכשיו? הוא קצר טווח מדי? אני צריך להתחיל לתכנן לשנים שאחרי התואר?

2. האם שווה להפחית בעומס של התואר (ללמוד משפטים לבד) ולמצוא דרכים להרוויח כסף כדי להפקיד בתיק המניות?

3. אני יודע שתיק המניות שלי פרוס בצורה רעה להחריד עם חשיפה גבוהה מדי לווטאליות וספציפיות, אני פשוט כלוא על ידי מסר רווחי הון, בעיקר עם וויקס ופייבר, איך מאזנים מחדש?

4. האם שווה לי לנסות ולמכור את תיק המניות ולקנות בית להשקעה בפריפריה? אני לא חושב שזה רעיון טוב אבל אולי ישכנעו אותי אחרת.

5. האם אני מגזים בפער בין עובדי הייטק לשאר? האם אפשר להרוויח משכורות מכובדות גם בתור עורך דין או עובד מטה בהייטק?

6. מה צריכה להיות המטרה הפיננסית שלי? הגדלת ההון בשלב הזה?

אני מודה לכם מאוד אם קראתם עד כאן, בכל מקרה אני נהניתי לכתוב ולעשות סדר בכל הבלאגן בראש שלי.
1. יותר ארוך טווח מ95% בני גילך
2. תגדיר מטרות לטווח ארוך ותראה אם יש בזה צורך או שזה גורע.
3. מוכרים ברווח.
4. תלוי במטרות שלך. לא רואה איך אתה מממן משכנתה בשלב זה בחיים שלך.
5. אכן יש פער, אבל אתה לא מכיר אנשים שאינם מתכנתים והם חיים בכבוד? ואפילו מעל הרמה של "לחיות בכבוד"?
6. מטרות פיננסיות כולן מובילות למטרת העל שהיא "הגדלת ההון".

יש לך 100 אלף שח. אתה תצליח לחיות במהלך התואר לדעתי.

שלום לכולם,
עדכון לקראת סוף השנה הראשונה שלי באוניברסיטה. חופשת סמסטר ויש זמן.
אני בן 23. השתחררתי מהצבא בגיל 22 אחרי שירות משעמם ביותר ותוך 4 חודשים מצאתי את עצמי בלימודים אקדמיים. ביליתי חודשיים באירופה במסע בין הוסטלים וערי בירה ובזבזתי עליו את כל מענק השחרור שלי. אני כיום לומד משפטים-כלכלה באחת האוניברסיטאות המובילות. אני משלם שכ"ל מהפיקדון שלי וכשהוא נגמר ההורים ישלימו. אני גר בבית של ההורים. אני עובד קצת בתרגום מאנגלית ועברית וזה מספיק כדי לקנות לי בירה מדי פעם בערב או לקנות קפה באוניברסיטה.

יש שני אפיקים שאני מתלבט עליהם בנוגע להמשך: המסלול התעסוקתי והמסלול הפיננסי. כמובן שהם שלובים זה בזה.

תעסוקתי:
קראתי חזור ושוב את הדיונים בפורום הזה על מקצוע עריכת הדין. יש לי את כל הנתונים שהופכים אותי למועמד מבוקש עבור המשרדים הגדולים: ציונים גבוהים (הצטיינות דיקן :)) מאוניברסיטה גבוהה, חברות בכתב עת של המוסד, מכתבי המלצה, שילוב נוסף וכלכלי, אנגלית כשפת אם וכו'. אני מאמין שאני יכול להגדיל עוד את קורות החיים שלי ולעבות אותם. הייתי רוצה לעבוד בתחום המסחרי. גם כי זה יותר מעניין עבורי. גם כי יש שם כסף. גם כי אני רוצה לשמור לעצמי את האפשרות להגר יום אחד. מפחיד אותי - מאוד - השעות הארוכות. אם יש סיבה שאני לא אהיה שם אלה השעות הארוכות. אפשרויות נוספות מבחינה תעסוקתית זה לעבוד במקצועות שדורשים תואר בכלכלה כמו ייעוץ אסטרטגי או בתי השקעות וכאלה. אם למישהו יש קצת מה לומר על המסלולים האלה אשמח.

אמל"ק לחלק הזה:

1. האם השעות במשרדים הגדולים במחלקת הייטק באמת כל כך גרועות?
2. אם למישהו יש הארות על עבודה בייעוץ אסטרטגי?
3. איך בכלל יודעים במה רוצים לעבוד?

פיננסי:
אני לא מצליח להגדיל את ההון שלי במהלך הלימודים. דהיינו, לחסוך ולהשקיע. אני כרגע משקיע בעצמי על ידי לימודים אבל אני לא מצליח להעביר חסכונות. מבנה התיק שלי כרגע:
- 12% דולר ארה"ב
- 35% תל אביב 125
- 13% MSCI EUROPE
- 7% VOOG US
- 29% SP500 (קרן השתלמות)
- 1% קריפטו למיניו

סה"כ: 172000

.
מפחיד אותי - מאוד - השעות הארוכות. אם יש סיבה שאני לא אהיה שם אלה השעות הארוכות.
כמעט בכל מקצוע העשור הראשון קשה, מבחינת השקעה ומבחינת שעות. אתה מגיע ללא ניסיון, והדרך היחידה לצבור אותו היא לעבוד קשה. אני לא יודע כמה זה נורא בעריכת דין, אבל זה עובר, בכל המקצועות.

3. איך בכלל יודעים במה רוצים לעבוד?
מנסים עד שמוצאים.
פיננסי:
אני לא מצליח להגדיל את ההון שלי במהלך הלימודים. דהיינו, לחסוך ולהשקיע. אני כרגע משקיע בעצמי על ידי לימודים אבל אני לא מצליח להעביר חסכונות. מבנה התיק שלי כרגע:
- 12% דולר ארה"ב
- 35% תל אביב 125
- 13% MSCI EUROPE
- 7% VOOG US
- 29% SP500 (קרן השתלמות)
- 1% קריפטו למיניו

סה"כ: 172000
זה חסר משמעות, חודש אחד של משכורת משרה מלאה יהיה שווה יותר מההתעסקות עם זה. תתמקד בלהמשיך להצטיין בלימודים, זו ההשקעה הכי חשובה בשלב הזה.

מציע לך לקרוא על הטיית הבית, לטעמי החשיפה גבוהה מדי לבורסה בת"א.
*לא ממליץ ולא מייעץ.

אם עניין השעות מרתיע אותך, אין לך מה לחפש במשרדי עורכי הדין הגדולים וגם לא בחברות הייעוץ הגדולות (שם תעבוד 10-12 שעות ביום ולפעמים יותר).

3. עבודה שאתה מחייך שאתה מגיע למשרד (בין אם זה אתגר מקצועי או סביבת עבודה שאתה שמח להיות בה)

תעסוקתי:
קראתי חזור ושוב את הדיונים בפורום הזה על מקצוע עריכת הדין. יש לי את כל הנתונים שהופכים אותי למועמד מבוקש עבור המשרדים הגדולים: ציונים גבוהים (הצטיינות דיקן :)) מאוניברסיטה גבוהה, חברות בכתב עת של המוסד, מכתבי המלצה, שילוב נוסף וכלכלי, אנגלית כשפת אם וכו'. אני מאמין שאני יכול להגדיל עוד את קורות החיים שלי ולעבות אותם. הייתי רוצה לעבוד בתחום המסחרי. גם כי זה יותר מעניין עבורי. גם כי יש שם כסף. גם כי אני רוצה לשמור לעצמי את האפשרות להגר יום אחד. מפחיד אותי - מאוד - השעות הארוכות. אם יש סיבה שאני לא אהיה שם אלה השעות הארוכות. אפשרויות נוספות מבחינה תעסוקתית זה לעבוד במקצועות שדורשים תואר בכלכלה כמו ייעוץ אסטרטגי או בתי השקעות וכאלה. אם למישהו יש קצת מה לומר על המסלולים האלה אשמח.

במשפט אחד: הן לגבי עריכת דין והן לגבי ייעוץ אסטרטגי - השעות ארוכות, התחרות עזה, ואתה מתחיל ב-100% ומגביר אם אתה רוצה להתקדם.

אנגלית כשפת אם זה נחמד אבל יתרון הרבה יותר מינורי לעומת המצב שהיה לפני 20 שנה שאז היית נחטף. הצטיינות תמיד טובה לכל המשרדים (משפטים או ייעוץ).

הייטק בהחלט עוד אופציה לשקול - שמעתי פעמים רבות חברים מתלוננים שכל המתמחים הטובים שלהם (במשרדי העילית - תחשוב הרצוג, מיתר וכד') בורחים להייטק כי השכר טוב יותר והשעות נורמליות יותר (לכאורה - אין לי מושג מה המציאות אבל עובדתית אנשים לא חוזרים לעריכת דין). מה שכן, אם תגלה שאתה אוהב את מקצוע עריכת הדין, סביר להניח שלאור העובדה שאלו חיים קשים יותר ומתגמלים פחות (לפחות בעשור הראשון), תהיה לך שם פחות תחרות יחסית תודות להייטק.

בייעוץ יש לך רק שתי אופציות אמיתיות בישראל - מקינזי ו-BCG. מקום באחד המשרדים יפתח לך עולם שלם בחול (שנראה שאתה מעוניין בו) וגם בארץ. יש לך, על פניו, נתונים שיאפשרו לך לעבור (אולי) את סינון קורות החיים הראשוני שלהם ואחרי זה יש תהליך מסודר ולא קצר של ראיונות (עם אחוזי מעבר שנמדדים באחוז בודד ולעיתים ללא מתקבלים).

החברות עושות ביקורים בקמפוסים (ממה שאני זוכר) אז תנסה לברר ולחפש, אולי גם בוגרים של המוסד שלך שהתקבלו ועבדו - לפעמים מילה טובה שלהם יכולה להכניס אותך לתהליך (לא תמיד). אבל כדי לשים דברים בפרספקטיבה, סטטיסטית מי שמתקבלים למשרדים האלו הם אנשים עם רקע יוצא דופן בשרות הצבאי או באקדמיה (או שניהם כמו בוגרי תלפיות), וההשכלה שלהם בלמעלה מ-95% מהזמן היא במדעים מדויקים ולא במדעי הרוח או החברה. גם אם אין לחברות האלו מגבלות של כמה אנשים לשכור (אף פעם הן לא מוצאות מספיק), הרמה של היכולת הכמותית/חישובית ה"טבעית" שהן דורשות בראיונות היא בדרך כלל גבוהה מספיק שהרוב המוחלט של מי שלמדו מקצועות לא מדעיים לא יעמדו בהן.

בכל מקרה, כמה שתברר יותר ותפנים שכעת ה"ג'וב" שלך הוא להבין לעומק מה עומד בפניך בכל מסלול, כך תצליח למקסם יותר את מה שעשית עד עכשיו.

בהצלחה!

בייעוץ יש לך רק שתי אופציות אמיתיות בישראל - מקינזי ו-BCG. מקום באחד המשרדים יפתח לך עולם שלם בחול (שנראה שאתה מעוניין בו) וגם בארץ
לא מדויק, ישנם משרדי ייעוץ נוספים אך אומנם אלו שציינת הם הידועים.

במשפט אחד: הן לגבי עריכת דין והן לגבי ייעוץ אסטרטגי - השעות ארוכות, התחרות עזה, ואתה מתחיל ב-100% ומגביר אם אתה רוצה להתקדם.

אנגלית כשפת אם זה נחמד אבל יתרון הרבה יותר מינורי לעומת המצב שהיה לפני 20 שנה שאז היית נחטף. הצטיינות תמיד טובה לכל המשרדים (משפטים או ייעוץ).

הייטק בהחלט עוד אופציה לשקול - שמעתי פעמים רבות חברים מתלוננים שכל המתמחים הטובים שלהם (במשרדי העילית - תחשוב הרצוג, מיתר וכד') בורחים להייטק כי השכר טוב יותר והשעות נורמליות יותר (לכאורה - אין לי מושג מה המציאות אבל עובדתית אנשים לא חוזרים לעריכת דין). מה שכן, אם תגלה שאתה אוהב את מקצוע עריכת הדין, סביר להניח שלאור העובדה שאלו חיים קשים יותר ומתגמלים פחות (לפחות בעשור הראשון), תהיה לך שם פחות תחרות יחסית תודות להייטק.

בייעוץ יש לך רק שתי אופציות אמיתיות בישראל - מקינזי ו-BCG. מקום באחד המשרדים יפתח לך עולם שלם בחול (שנראה שאתה מעוניין בו) וגם בארץ. יש לך, על פניו, נתונים שיאפשרו לך לעבור (אולי) את סינון קורות החיים הראשוני שלהם ואחרי זה יש תהליך מסודר ולא קצר של ראיונות (עם אחוזי מעבר שנמדדים באחוז בודד ולעיתים ללא מתקבלים).

החברות עושות ביקורים בקמפוסים (ממה שאני זוכר) אז תנסה לברר ולחפש, אולי גם בוגרים של המוסד שלך שהתקבלו ועבדו - לפעמים מילה טובה שלהם יכולה להכניס אותך לתהליך (לא תמיד). אבל כדי לשים דברים בפרספקטיבה, סטטיסטית מי שמתקבלים למשרדים האלו הם אנשים עם רקע יוצא דופן בשרות הצבאי או באקדמיה (או שניהם כמו בוגרי תלפיות), וההשכלה שלהם בלמעלה מ-95% מהזמן היא במדעים מדויקים ולא במדעי הרוח או החברה. גם אם אין לחברות האלו מגבלות של כמה אנשים לשכור (אף פעם הן לא מוצאות מספיק), הרמה של היכולת הכמותית/חישובית ה"טבעית" שהן דורשות בראיונות היא בדרך כלל גבוהה מספיק שהרוב המוחלט של מי שלמדו מקצועות לא מדעיים לא יעמדו בהן.

בכל מקרה, כמה שתברר יותר ותפנים שכעת ה"ג'וב" שלך הוא להבין לעומק מה עומד בפניך בכל מסלול, כך תצליח למקסם יותר את מה שעשית עד עכשיו.

בהצלחה!
תודה רבה על המענה המפורט!
לא ידעתי על אחוזי הקבלה הנמוכים למשרדי הייעוץ הגדולים. זה קצת מוציא את הרוח מהמפרשים, אבל אני כנראה פשוט אגיש קורות חיים ואם אני אתקבל אז אני אתקבל.

אני אשמח אם תוכל להבהיר שני דברים שהעלית:
1. כשאתה מתכוון ל'הייטק', מן הסתם יש המון תפקידים בחברות טכנולוגיה ישראליות. יש לך אולי שמות של תפקידים ספציפיים שאני אוכל להתחיל לחפש עליהם. כלומר, איפה בהייטק משתלבים בוגרי משפטים-כלכלה.

2. איך היית מציע לממש את הג'וב שלי להבין מה המסלולים שבפניי? לכתוב לאנשים הודעות בלינקדאין לשאול אותם שאלות? לשאול חברים אם יש להם אחים שאני יכול לדבר איתם? ממש cold approaches כאלה?

לא מדויק, ישנם משרדי ייעוץ נוספים אך אומנם אלו שציינת הם הידועים.

פות"ש חושב על עבודה/חיים בחו"ל. עם כל הכבוד שיש למשרדי ייעוץ כגון שלדור וכו' לע"ד הם לא משחקים באותו מגרש כמו חברות הייעוץ הגדולות והבינ"ל שמניתי.

תודה רבה על המענה המפורט!
לא ידעתי על אחוזי הקבלה הנמוכים למשרדי הייעוץ הגדולים. זה קצת מוציא את הרוח מהמפרשים, אבל אני כנראה פשוט אגיש קורות חיים ואם אני אתקבל אז אני אתקבל.

אני אשמח אם תוכל להבהיר שני דברים שהעלית:
1. כשאתה מתכוון ל'הייטק', מן הסתם יש המון תפקידים בחברות טכנולוגיה ישראליות. יש לך אולי שמות של תפקידים ספציפיים שאני אוכל להתחיל לחפש עליהם. כלומר, איפה בהייטק משתלבים בוגרי משפטים-כלכלה.

2. איך היית מציע לממש את הג'וב שלי להבין מה המסלולים שבפניי? לכתוב לאנשים הודעות בלינקדאין לשאול אותם שאלות? לשאול חברים אם יש להם אחים שאני יכול לדבר איתם? ממש cold approaches כאלה?

יש עוד חברות ייעוץ היום כאמור ואולי במחשבה שניה לעשות ייעוץ במקום כמו EY או PWC או דלויט זה גם יפתח לך דלת מספיק טובה לעולם הייעוץ ושם כמובן אחוזי הקבלה יותר גבוהים.

כדי להגדיל את אחוזי ההצלחה צריך להתכונן למבחנים ולראיונות שלא דומים למה שאתה מכיר. תחפש באינטרנט, יש לא מעט אנשים שעשו קריירה מהכנות למיונים האלו :)

אין לי הבנה בהייטק לצערי, אבל מעבר כמובן לעבודה כעו"ד/כלכלן בחברות האלו אני מניח שכל מה שלא דורש תכנות אפשרי - אופרציה, מכירות/שיווק, ניהול מוצר.

תתחיל קודם מלהבין איזה חברות ייעוץ קיימות בשוק, מה ההבדלים ביניהם, תיכנס לאתרים שלהם, מתי סבבי הגיוס, למה הם מצפים - קצת מחקר ראשוני. זה אמור לעלות אצלך שאלות ותובנות ואז אם תחליט לפנות לאנשים במשרדים האלו יהיה לך כבר בסיס של מידע וידע. בלינדקאין אולי תחפש אנשים זוטרים שרק עברו לאחרונה את המיונים ותנסה למצוא אליהם קשר דרך הצבא/חברים (יש להם גם פייסבוק לפעמים) - גם כמעט כל מי שעובד בתחום ולא בחברות הבנ"ל ניסה להמתיין אליהן ולא התקבל כך שלעיתים יהיה להם לא פחות מידע טוב עבורך. תזכור רק שרוב האנשים האלו עובדים שעות מאוד ארוכות וחלק מהזמן בכלל נמצאים בחו"ל אז לקבוע איתם זה לא דבר פשוט, אבל יש לך עוד זמן וכמה שתתחיל יותר מוקדם תבין אם זה בכלל משהו שאתה רוצה לעשות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
boredwhitecollar תחילתו של תיק השקעות ונהול שוק ההון 22
I ״עלייתה ונפילתה של תיאוריית העושר״ - עשור של תובנות על אורך החיים הסולידי יומני מסע אישיים 2
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ק המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 27
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
M האג"ח בסביבה של היום שוק ההון 20
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב הניסוי של ארגנטינה: מס ליברטריאני מינימאלי מיסים 7
A "דוחות מס/הערכות מס של השלוש השנים האחרונות" איך אני מוצא משהו כזה? מיסים 2
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
painblanc נזילה גדולה מהשכן בדירה של בני נדל"ן 8
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B התייחסות לRSU של מניות דיוידנד בפרישה מוקדמת שוק ההון 9
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
H סיפוח של טיוואן ע"י סין. אוף טופיק 9
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
G ניוד כספים של קרה"ש ושל קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א אחזקה של חברה זרה הנסחרת בny - חשוף למס ירושה? שוק ההון 1
ס מס עיזבון על קרנות של בלאקרוק מיסים 4

נושאים דומים

Back
למעלה