• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תואר או עסק שמכניס הרבה ?

Yuvalbuz3

משתמש רגיל
דירוג
172
אני בן 20 אוטוטו משתחרר.
מצד אחד אני יכול להתחיל להיכנס לעסק של סבי כשבסופו של דבר אקח עליו בעלות. העסק מכניס הרבה כסף , באזור ה25-30 אלף בחודש ממוצע נטו.
מצד שני, אני מאוד מתעניין בכלכלה, קורא ספרים מאמרים ומאוד הייתי רוצה להשתלב במשרות ציבוריות שיוכלו לקדם אותי לעמדות עם הרבה אחריות , תרומה וכמובן שכר טוב.
(לדוגמה אגף תקציבים באוצר שמשם אנשים די צעירים ממשיכים לתפקידים מאוד חזקים )
העניין הוא שבסופו של דבר המטרה היא חיסכון גדול והשקעתו בתיק כדי לצאת לעצמאות כלכלית , ותכלס אני יכול להגיע לזה מאוד מהר אם אכנס לעסק של סבי , בטח כשאני בעשור שלם (20-30) שבו אני כנראה עדיין אגור אצל ההורים, שלא רוצים שאעזוב מהר.
התואר יוסיף להשכלה ולרזומה, ואולי יפתח לי את הדלת למה שאני רוצה, אבל אולי גם לא.. ואז סתם 3 שנים למדתי ועיכבתי את העצמאות הכלכלית שלי בהרבה, אומנם למדתי משהו שמאוד מעניין אותי אבל איבדתי את ההזדמנות להרוויח טוב בעסק.
אני באמת לא יודע מה לעשות, אני פונה לפורום כי יש כאן אנשים שהם אחרי תואר ואחרי כל התהליך הזה וכנראה יכולים לייעץ לי יותר טוב מחברים בני גילי .

נערך לאחרונה ב:
המטרה בחיים היא לא רק לפרוש כמה שיותר מהר אלא גם לחיות ולהנות.
אם זה מאוד מעניין אותך אז תלמד מה שאתה רוצה, תעשיר את הידע שלך, ובמקביל תנסה להשתלב בעסק. זה לא חייב להיות או זה או זה.
לגור עם ההורים, בהנחה שזה מתאים לך, יחסוך לך הרבה הוצאות. אבל שוב, השאלה אם כל מה שחשוב לך זה רק לחסוך או גם לחיות ולהנות מהחיים (ואז אולי תרצה יותר פרטיות).

המטרה בחיים היא לא רק לפרוש כמה שיותר מהר אלא גם לחיות ולהנות.
אם זה מאוד מעניין אותך אז תלמד מה שאתה רוצה, תעשיר את הידע שלך, ובמקביל תנסה להשתלב בעסק. זה לא חייב להיות או זה או זה.
לגור עם ההורים, בהנחה שזה מתאים לך, יחסוך לך הרבה הוצאות. אבל שוב, השאלה אם כל מה שחשוב לך זה רק לחסוך או גם לחיות ולהנות מהחיים (ואז אולי תרצה יותר פרטיות).
העניין הוא שלהינות מהחיים עולה היום הרבה מאוד כסף

עסק שמכניס הרבה.
אם לא עשית תואר, אז אתה לא יודע מה זה אומר בפועל. בודדים האנשים שמקבלים הנאה מלימודים אקדמאים, הרוב סוחבים עד הגמר. עבורי זה היה שנות סיוט.

עסק שמכניס הרבה.
אם לא עשית תואר, אז אתה לא יודע מה זה אומר בפועל. בודדים האנשים שמקבלים הנאה מלימודים אקדמאים, הרוב סוחבים עד הגמר. עבורי זה היה שנות סיוט.
מעניין, אשמח אם תשתף מה למדת והאם זה תרם לך ?

אני בן 20 אוטוטו משתחרר.
מצד אחד אני יכול להתחיל להיכנס לעסק של סבי כשבסופו של דבר אקח עליו בעלות. העסק מכניס הרבה כסף , באזור ה25-30 אלף בחודש ממוצע נטו.
מצד שני, אני מאוד מתעניין בכלכלה, קורא ספרים מאמרים ומאוד הייתי רוצה להשתלב במשרות ציבוריות שיוכלו לקדם אותי לעמדות עם הרבה אחריות , תרומה וכמובן שכר טוב.
(לדוגמה אגף תקציבים באוצר שמשם אנשים די צעירים ממשיכים לתפקידים מאוד חזקים )
העניין הוא שבסופו של דבר המטרה היא חיסכון גדול והשקעתו בתיק כדי לצאת לעצמאות כלכלית , ותכלס אני יכול להגיע לזה מאוד מהר אם אכנס לעסק של סבי , בטח כשאני בעשור שלם (20-30) שבו אני כנראה עדיין אגור אצל ההורים, שלא רוצים שאעזוב מהר.
התואר יוסיף להשכלה ולרזומה, ואולי יפתח לי את הדלת למה שאני רוצה, אבל אולי גם לא.. ואז סתם 3 שנים למדתי ועיכבתי את העצמאות הכלכלית שלי בהרבה, אומנם למדתי משהו שמאוד מעניין אותי אבל איבדתי את ההזדמנות להרוויח טוב בעסק.
אני באמת לא יודע מה לעשות, אני פונה לפורום כי יש כאן אנשים שהם אחרי תואר ואחרי כל התהליך הזה וכנראה יכולים לייעץ לי יותר טוב מחברים בני גילי .
חסר מידע מאד רלוונטי.
לגבי העסק - אתה אוהב את העבודה שם? אתה טוב בה?
בכל עסק יש סיכון. כשהוא עובר לדור הבא, הסיכון גדל. עד כמה ההכנסות בו בטוחות לדעתך?
אם תכנס, אתה תקבלו בודאות? אין לך קרובים שירצו חלק?
לגבי התואר - אתה מכיר את לימודי הכלכלה? אם לא, מומלץ מאד לקחת קורס או שניים באו"פ כדי להבין על מה מדובר. הלימודים תיאורטיים מאד ובכלל לא דומים למה שאתה מכיר מהעיתונות ומספרות שקראת.
לגבי בכלל - אין אף מקצוע בו תהיה לך הכנסה של 25-30 נטו בעשר שנים הקרובות (למעט חריגים שאין טעם לבנות עליהם) ואף בהמשך הסיכוי לכך לא גבוה. מצד שני, אתה מדבר על אחריות ותחושת משמעות בעבודה ואת זה תוכל למצוא במגזר הציבורי יותר מאשר במגזר הפרטי, כפי שכתבת. זו בחירה קשה בכל גיל ובוודאי בגיל צעיר כשאתה לא יודע איפה תהיה עוד 20 שנה.

חסר מידע מאד רלוונטי.
לגבי העסק - אתה אוהב את העבודה שם? אתה טוב בה?
בכל עסק יש סיכון. כשהוא עובר לדור הבא, הסיכון גדל. עד כמה ההכנסות בו בטוחות לדעתך?
אם תכנס, אתה תקבלו בודאות? אין לך קרובים שירצו חלק?
לגבי התואר - אתה מכיר את לימודי הכלכלה? אם לא, מומלץ מאד לקחת קורס או שניים באו"פ כדי להבין על מה מדובר. הלימודים תיאורטיים מאד ובכלל לא דומים למה שאתה מכיר מהעיתונות ומספרות שקראת.
לגבי בכלל - אין אף מקצוע בו תהיה לך הכנסה של 25-30 נטו בעשר שנים הקרובות (למעט חריגים שאין טעם לבנות עליהם) ואף בהמשך הסיכוי לכך לא גבוה. מצד שני, אתה מדבר על אחריות ותחושת משמעות בעבודה ואת זה תוכל למצוא במגזר הציבורי יותר מאשר במגזר הפרטי, כפי שכתבת. זו בחירה קשה בכל גיל ובוודאי בגיל צעיר כשאתה לא יודע איפה תהיה עוד 20 שנה.
העבודה נחמדה, זה להיות עצמאי ולקבוע לעצמי את הזמנים, הרבה נסיעות אבל אני די סבבה עם זה , העבודה היא הובלות למפעלים.
אין מה להיות טוב בה היא לא דורשת יותר מידי שכלית, העסק מרוויח טוב מהמוניטין החזק והקשרים עם הרבה מפעלים שסבי יצר במהלך השנים.
היחיד שיקבל את העסק זה אני.
ולגבי ההכנסות, בוא נגיד שזה עסק שגם אם הוא יקרוס פתאום כשאכנס אליו, אני ארוויח 10 אלף נטו (ואין סיבה בפועל שזה יקרה בזמן הקרוב, בנוסף אני צעיר אנרגטי ושאפתן ואני אוכל ליזום הרבה ולנסות להרחיב את העסק ואת ההכנסות, בסופו של דבר סבא שלי בשנים האחרונות כבר מבוגר ולא השקיע בעסק כמו פעם).
האם זה משהו שיספק אותי ואשמח לקום אליו כל בוקר ? לא.
אבל תכלס גם להיות מול מחשב כל היום ולעשות קודים לא יספק אותי, או לקרוא דוחות של חברה שהיא לא שלי .
אם יש משהו שהוא מפחיד אותי, זה להרוויח 8 אלף בגיל 28, אני שואף להרבה הרבה יותר, אלא אם כן לדברים שאני עושה יש תועלת לסביבה, למדינה ולא נשים.
אז השאלה היא האם לעשות תואר כאשר אני מכוון עצמי לתפקידים מאוד ספציפיים במגזר הציבורי שגם קשה להתקבל אליהם ?

העניין הוא שלהינות מהחיים עולה היום הרבה מאוד כסף
נכון, אז צריך לאזן בין הנאה לחיסכון. אי אפשר רק לחסוך בלי להנות.
כלומר, אפשר, אבל מתי תהנה? רק בפנסיה?

נכון, אז צריך לאזן בין הנאה לחיסכון. אי אפשר רק לחסוך בלי להנות.
אתה צודק אבל תחשוב שיש פה סוג של הימור מקצועי, הקבלה לתפקידים הציבוריים הם מאוד קשים , וגם בהם יש כאלו שאני לא מעוניין בהם .
אני ממש לא רוצה ללמוד תואר, ואז להתמחות בשביל 6 אלף שקל ואז בגיל 27 לעבוד בחברה פרטית או באיזה בית השקעות אפור להתחיל להרוויח 8 אלף או יודע מה ? 9 אלף, וכל זה אחרי הפסקה של 3 שנים.
זה מעצבן, כאילו אם לא הייטק, אז הכל אשכרה חרא בלבן מבחינת שכר.

אתה צודק אבל תחשוב שיש פה סוג של הימור מקצועי, הקבלה לתפקידים הציבוריים הם מאוד קשים , וגם בהם יש כאלו שאני לא מעוניין בהם .
אני ממש לא רוצה ללמוד תואר, ואז להתמחות בשביל 6 אלף שקל ואז בגיל 27 לעבוד בחברה פרטית או באיזה בית השקעות אפור להתחיל להרוויח 8 אלף או יודע מה ? 9 אלף, וכל זה אחרי הפסקה של 3 שנים.
זה מעצבן, כאילו אם לא הייטק, אז הכל אשכרה חרא בלבן מבחינת שכר.
ומה לגבי ללמוד ולעבוד בעסק? כמובן אם אתה רוצה ללמוד (וכתבת שכן)
למשל ללמוד בערב באונ' הפתוחה.
מה דעתך לגבי שנה של לעשות חושבים? תעבוד בעסק, תראה אם זה מתאים לך ואם אתה אוהב את העבודה. מקסימום תמיד תוכל ללמוד בהמשך אם תרצה או לשנות עבודה.

אין מה להיות טוב בה
בכל עבודה ועסק יש טובים וטובים פחות. לפעמים זה קצת סמוי מהעין. אתה יכול להיות בטוח שיש כמה שכבר מחכים שסבך יפרוש כדי לספק למפעלים את אותו שרות.
לגבי השאר, אין ודאות בחיים. קשה לוותר במודע על הכנסה גבוהה מעסק וקשה גם לוותר מראש בגיל צעיר על חלום של מקצוע שיתן סיפוק. אולי אפשר לשלב כפי שהציעו לך ואולי לא ואז צריך לעשות הכרעות קשות. אגב, גיל 30 נראה לך בית אבות, אבל גם בגיל הזה אפשר להתחיל ללמוד ואפילו לעשות קריירה מקצועית ויש לא מעט דוגמאות לאנשים כאלו שלא התחילו בקריירה ביום שהשתחררו מהצבא.

מה דעתך לגבי שנה של לעשות חושבים? תעבוד בעסק, תראה אם זה מתאים לך ואם אתה אוהב את העבודה. מקסימום תמיד תוכל ללמוד בהמשך אם תרצה או לשנות עבודה.
השאלה האם זה אפשרי ?
כי מה שאני שומע מאנשים זה שתואר פשוט שואב לך את כל החיים ובקושי יש זמן לעבוד.
השאלה היא אם אכן יש אלטרנטיבות כמו זאת שהצעת והאם הן ריאליות, כי אם כן זה מעולה, אני פשוט לא כל כך מבין אך המסלולים של תואר עובדים.

אם המטרה הסופית שלו היא להגיע לאגף התקציבים, בספק אם התכנית הזו תביא אותו לשם.
אם הוא מחליט שזה מה שהוא רוצה אז פכ"מ או כלכלה בעברית, לצבור נסיון במשרות סטודנט (יש גם באגף התקציבים עצמו, אבל גם למלא את הקו"ח עם משרת סטודנט בבנק ישראל למשל זה משהו שייראה טוב) ולהצטיין בתואר. אגף התקציבים מקבל אליו מעט מאוד אנשים, וזו מטרה מאוד ספציפית (ואפשרית, פות"ש, אל תתייאש ממה שאני כותב!)

היי
מאחר וישנו עסק קיים ועובד, ואין לך בעיה לעבוד בזה, לך על זה,
זה יכול לשמש כמנוף עבורך להתפתח, לצבור ניסיון, בטחון אולי אפילו להקים עסק או עסקים נוספים.

כיום מקובל הנושא של קריירה שנייה, זה לא אומר שתעבוד בזה כל החיים.
יש לך חיים שלמים ללמוד, זה לא בהכרח חייב להיות תואר אקדמי, אפשר לשלב בין לימודים לעבודה, בקצב איטי יותר.

כי מה שאני שומע מאנשים זה שתואר פשוט שואב לך את כל החיים ובקושי יש זמן לעבוד.
הבן שלי למד כלכלה באו"פ תוך כדי עבודה. יש לו משמעת עצמית גבוהה אבל הוא הפסיק לאחר כמה קורסים כי החומר הנלמד נראה לו פשוט מיותר ולא רלוונטי והוא לא רוצה לעשות תואר רק בשביל התואר. אז השאלה מה חשוב לך? אם יש לך תשוקה גדולה לעבוד במשרד האוצר, לך ללמוד כלכלה במוסד נחשב ותפתח קשרים נכונים. אם אתה רוצה לחסוך באגרסיביות ולצאת לעצמאות כלכלית בגיל צעיר, קח את העסק ותפתח אותו (זה דווקא יתן לך שיעורים טובים בכלכלה) ואז תמצא מישהו שיעשה במקומך את העבודה ותלך ללמוד בשקט.
ולמה לא להתחיל בטיול להודו? זה יכול לתת לך פרספקטיבה אחרת על החיים :)

מעניין, אשמח אם תשתף מה למדת והאם זה תרם לך ?
למדתי מדעי המחשב, וזה תרם לי להתניע את הקריירה, אבל שתבין שרוב ההיטקיסטים לא מרוויחים 25-30 נטו, ובשביל להתקרב למספרים הללו אתה צריך להיות עם 10 שנות נסיון וטוב במה שאתה עושה. תוסיף לזה את ה-4 שנות לימוד ואתה תהיה בן 35 ותרוויח פחות משאתה יכול להתחיל להרוויח בגיל 20?!
עם כל הכסף שתחסוך מלעבוד בעסק של סבא שלך אתה יכול להגיע לעצמאות כלכלית תוך 10 שנים עם תיק השקעות מניב, עסק שיהיה בסופו של דבר שלך (ועם תזרים כזה שווה כנראה עשרות מיליונים) ושכר. בשלב הזה אתה יכול ללמוד ולעסוק במה שתרצה לשארית חייך.
אין בכלל שאלה בעיני.

תשמע לרוב בני האדם יש נטייה חריפה להסתכל רק על הצד החיובי ולא לקחת בחשבון שגם דברים שליליים יכולים לקרות.
לא חסרים סיפורים על עסקים שהיו מצליחים מאוד אבל לא צלחו חילופי דורות.

לדעתי, כבר ביום ראשון תגיע לסבא שלך ותתחיל "להתמחות" גם אם אתה חושב שזה רק נסיעה למפעלים- תמיד יש הרבה מאחורי הקלעים.
ודעתי העוד יותר דעתית- בחיים אל תגיד משפטים כמו "אין מה להיות טוב בזה" , אתה צריך לשאוף להיות מצוין בכל מה שאתה עושה.
וכמו שאמרו לפני, יכול מאוד להיות שיש אנשים שמחכים להזדמנות ואתה צריך להיות שם.

אחרי תקופת הלימוד אתה תיהיה פנוי יותר לתחביבים ותוכל לבחור אם לדחות את הלימודים , אם להתחיל בפתוחה, או לימודי ערב, או קורסים.

תשמע לרוב בני האדם יש נטייה חריפה להסתכל רק על הצד החיובי ולא לקחת בחשבון שגם דברים שליליים יכולים לקרות.
לא חסרים סיפורים על עסקים שהיו מצליחים מאוד אבל לא צלחו חילופי דורות.

לדעתי, כבר ביום ראשון תגיע לסבא שלך ותתחיל "להתמחות" גם אם אתה חושב שזה רק נסיעה למפעלים- תמיד יש הרבה מאחורי הקלעים.
ודעתי העוד יותר דעתית- בחיים אל תגיד משפטים כמו "אין מה להיות טוב בזה" , אתה צריך לשאוף להיות מצוין בכל מה שאתה עושה.
וכמו שאמרו לפני, יכול מאוד להיות שיש אנשים שמחכים להזדמנות ואתה צריך להיות שם.

אחרי תקופת הלימוד אתה תיהיה פנוי יותר לתחביבים ותוכל לבחור אם לדחות את הלימודים , אם להתחיל בפתוחה, או לימודי ערב, או קורסים.
ובנוסף יש את נושא ההעברה הבין דורית עצמה שכמעט אף פעם לא עוברת חלק. השואל לא נכנס לזה, אז רק אכתוב בכלליות שנדיר מאד שביום בו הסב פורש כל העסק וכל ההכנסה עוברים לאחד הנכדים בחינם.

• אהבתי
Reactions: Et1
כמו שכתבו לך כאן, תעבוד בעסק לתקופה כלשהיא, תלמד איך זה עובד, ועל הדרך (שוב, כמו שכבר כתבו לך) תלמד כמה שיעורים בכלכלה, שאני לא בטוחה אם לומדים אותם באוניברסיטה.
אם הייתי במקומך הייתי הולכת על האפשרות של העסק. אמנם לא למדתי לתואר (פעם התחלתי תואר של שנתיים (הנדסאי קולנוע וטלויזיה) אבל פרשתי אחרי סמסטר, אז זה לא נחשב), אבל נראה לי שעשיתי בחירה נכונה בתחום הזה. לי אישית לא מתאים ללמוד. זה מאוד תלוי- אישיות.

אני מציעה שתדבר עם סטודנטים. תשאל אותם איך זה ללמוד לימודים גבוהים ומה הם חושבים אחרי X זמן (למשל אחרי שנה או שנתיים של לימודים) - האם הם חושבים שעשו בחירה נכונה? וכו'.

אני הייתי בודקת קודם את האפשרות של העסק כי אני מאוד אוהבת כל מה שקשור בעסקים ובעצמאות.
האם להיות עצמאי מתאים לך, או שאתה רוצה להיות שכיר? כי כדי להיות עצמאי צריך אופי מתאים (יש כאלה שמתאים להם להיות שכירים כל החיים למשל) ומשמעת. ובטח יש עוד דברים ששכחתי כרגע.

אתה חייב להבין איך עסק עובד-על כל מה שמשתמע מזה. יש הרבה "מאחורי הקלעים" שלא רואים מהצד. אתה מקבל עסק מוכן עם קשרים והכל, האתגר הוא לשמור על זה. יש לך כאן הזדמנות נהדרת לדעתי שאתה צריך לבדוק.
קח חצי שנה-שנה ותעבוד בעסק, כולל כל מה שזה אומר-תתנסה עד כמה שאפשר בניהול, שיווק, פרסום וכו'. יש המון מה ללמוד על עסקים וכדאי לך לקרוא חומר ברשת, גם באנגלית. אחרי זמן מסוים תעצור ותבדוק איך זה מרגיש לך. האם זה מתאים או לא.

לפי מה שאתה מספר זו הזדמנות נהדרת ונדירה. לדעתי, קודם תבדוק אם העסק מתאים לך ואחר כך אם תחליט שלא מתאים, תחשוב בכיוון לימודים. לא יקרה כלום אם תתחיל ללמוד בעוד שנה.

אתה יכול גם לנסות לדמיין איך זה יהיה "לפגוש את עצמך בעוד חמש שנים מהיום"-האם אתה רואה את עצמך עובד בעסק או מסיים תואר בכלכלה ועובד בתחום? מה משתי האפשרויות האלה יותר "קורץ" לך? איך כל אפשרות מרגישה? טוב או לא טוב?

אתה יכול גם לעשות טבלה על דף עם כל מיני פרמטרים. כשאני רוצה להחליט החלטה חשובה, אני רוצה לראות הכל מולי. בטבלה אתה יכול לכתוב קריטריונים כמו הנאה מעבודה, סיפוק, הגשמה, התאמה מבחינה כלכלית לשאיפות שלי, האם זה מה שאני באמת רוצה וכו'. אני יודעת שזה נשמע כמו בולשיט ניו אייג'י אבל זה לא. זו הדרך שבה אני מקבלת החלטות וזה עובד לי, כי אז כל הפרמטרים פרושים בפני ואני יכולה לקבל החלטה טובה יותר.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y תואר בפיזיקה או בחשמל התפתחות אישית 4
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
AsMachined הסבה להייטקס - bootcamp או תואר שני? התפתחות אישית 15
U תואר במדמח באוניברסיטה נחשבת או בוטקאמפ? התפתחות אישית 61
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
ישראלי מצוי מתלבט לגבי תואר שני במדעי המחשב- מכללה או האוניברסיטה הפתוחה התפתחות אישית 5
R תואר באוניברסיטה הפתוחה (בשילוב עבודה) או תואר בבן גוריון (ללא עבודה) התפתחות אישית 32
ל הייטק עם או בלי תואר? התפתחות אישית 4
U תואר שלישי בכלכלה או מנהל עסקים ? אוף טופיק 2
F שינוי קריירה להנדסת תוכנה-בוטקאמפ, לימודי תעודה או תואר נוסף? התפתחות אישית 11
O תואר או לא תואר - זאת השאלה! התפתחות אישית 23
S תואר שני - יתרון או Nice To Have? התפתחות אישית 9
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
L תואר בחשבונאות/סטטיסטיקה התפתחות אישית 9
A תואר שני - Data science התפתחות אישית 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
N תואר ופרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
M איך להציג תואר שנמרח בקורות חיים? התפתחות אישית 10
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
C תואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 27
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13