• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תואר או עסק שמכניס הרבה ?

עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ, אנחנו חיים בתקופה של חוסר ודאות בשוק העבודה ובתחום העסקי,
נכון לעכשיו העסק הוא קיים ועובד, מומלץ לנצל זאת, אפילו לנסות לפתח את העסק, במקביל ניתן ללמוד בקצב מתאים.

בעתיד לאחר שתסיים את הלימודים תוכל להחליט לאיזה דרך לפנות, אחרי שאתה עובד בעסק, קל יותר להחליט האם להמשיך
או לבצע שינוי.

עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ, אנחנו חיים בתקופה של חוסר ודאות בשוק העבודה ובתחום העסקי,
נכון לעכשיו העסק הוא קיים ועובד, מומלץ לנצל זאת, אפילו לנסות לפתח את העסק, במקביל ניתן ללמוד בקצב מתאים.

בעתיד לאחר שתסיים את הלימודים תוכל להחליט לאיזה דרך לפנות, אחרי שאתה עובד בעסק, קל יותר להחליט האם להמשיך
או לבצע שינוי.
תודה רבה על המענה רוני ! נהנה לקרוא תגובות שלך ברחבי הפורום .

עסק חד משמעית - מה שהעסק ילמד אותך, שום אוניברסיטה לא תלמד אותך תאמין לי. ההתפתחות האישית שלך תיהיה מאד גדולה וכך תוכל להיות חכם יותר אחר כך. השאיפות והרצונות שלך תמיד ישתנו עד שתבין באמת מה גם מספק אותך וגם מה מעשיר את חשבון הבנק שלך במקביל - זו השאיפה.

אני לא חושב שאתה כל כך מבין כמה המוניטין והקשרים האלו שווים מבחינה כספית אם לא תמשיך לפתח את העסק (מליוני שקלים) ואם תתחיל לפתח אותו, אותו מוניטין רק יעזור לסגור לקוחות חדשים וכך תוכל להפוך את העסק לעסק ששווה גם עשרות מליונים. בדרך כלל בתעשיות low-tech הסבא בונה ועושה את העבודה הקשה במשך שנים, ואם היורשים חכמים, הם מעיפים אותו למעלה, כי בנקודה הזאת הכל כבר קל יותר כשיש הוכחות בשטח, דבר שחשוב לפיתוח העסק.

למדתי מדעי המחשב, וזה תרם לי להתניע את הקריירה, אבל שתבין שרוב ההיטקיסטים לא מרוויחים 25-30 נטו, ובשביל להתקרב למספרים הללו אתה צריך להיות עם 10 שנות נסיון וטוב במה שאתה עושה. תוסיף לזה את ה-4 שנות לימוד ואתה תהיה בן 35 ותרוויח פחות משאתה יכול להתחיל להרוויח בגיל 20?!
עם כל הכסף שתחסוך מלעבוד בעסק של סבא שלך אתה יכול להגיע לעצמאות כלכלית תוך 10 שנים עם תיק השקעות מניב, עסק שיהיה בסופו של דבר שלך (ועם תזרים כזה שווה כנראה עשרות מיליונים) ושכר. בשלב הזה אתה יכול ללמוד ולעסוק במה שתרצה לשארית חייך.
אין בכלל שאלה בעיני.
Disillusioned מהייטק?

עסק חד משמעית - מה שהעסק ילמד אותך, שום אוניברסיטה לא תלמד אותך תאמין לי. ההתפתחות האישית שלך תיהיה מאד גדולה וכך תוכל להיות חכם יותר אחר כך. השאיפות והרצונות שלך תמיד ישתנו עד שתבין באמת מה גם מספק אותך וגם מה מעשיר את חשבון הבנק שלך במקביל - זו השאיפה.

אני לא חושב שאתה כל כך מבין כמה המוניטין והקשרים האלו שווים מבחינה כספית אם לא תמשיך לפתח את העסק (מליוני שקלים) ואם תתחיל לפתח אותו, אותו מוניטין רק יעזור לסגור לקוחות חדשים וכך תוכל להפוך את העסק לעסק ששווה גם עשרות מליונים. בדרך כלל בתעשיות low-tech הסבא בונה ועושה את העבודה הקשה במשך שנים, ואם היורשים חכמים, הם מעיפים אותו למעלה, כי בנקודה הזאת הכל כבר קל יותר כשיש הוכחות בשטח, דבר שחשוב לפיתוח העסק.
אהבתי מאוד, תודה רבה לך !

בסופו של דבר סבא שלי בשנים האחרונות כבר מבוגר ולא השקיע בעסק כמו פעם).
עוד נקודה לטובת העסק היא הסבא. היום הוא שם בשביל לחנוך ליעץ וללמד, וזה ידע שלקח לו שנים של ניסוי תהיה וכישלונות לרכוש. העברה של עסק משפחתי נחשבת אתגר לא פשוט, אבל אם אתה מוכן לאתגר אז חבל לזרוק נכס וידע שקיבלת במתנה.

עוד נקודה לטובת העסק היא הסבא. היום הוא שם בשביל לחנוך ליעץ וללמד, וזה ידע שלקח לו שנים של ניסוי תהיה וכישלונות לרכוש. העברה של עסק משפחתי נחשבת אתגר לא פשוט, אבל אם אתה מוכן לאתגר אז חבל לזרוק נכס וידע שקיבלת במתנה.
אכן ארוחת כמעט חינם.
הכמעט כי בכל המקרים שאני מכיר, היחסים המשפחתיים הורעו בעקבות המהלך הזה, אבל אולי אפשר גם אחרת.

אכן ארוחת כמעט חינם.
הכמעט כי בכל המקרים שאני מכיר, היחסים המשפחתיים הורעו בעקבות המהלך הזה, אבל אולי אפשר גם אחרת.
אין אך להרע את המצב, סבא שלי לא מעוניין לעבוד יותר, אם אני לא אקח את העסק הוא פשוט ימכור את הרכבים והחוזים..בסהכ לא כל כך מעניין אותו, הוא רוצה את זה בשבילי .

אין אך להרע את המצב, סבא שלי לא מעוניין לעבוד יותר, אם אני לא אקח את העסק הוא פשוט ימכור את הרכבים והחוזים..בסהכ לא כל כך מעניין אותו, הוא רוצה את זה בשבילי .
שמע, זו מתנה בסכום מאד גבוה. אני לא מכיר את המבנה המשפחתי שלכם, אבל אם אתה בטוח שאין אף אח, דוד, גיס וכו שהיה שמח לחלוק איתך את המתנה, אז אין בעיה. במקרים שאני הכרתי הורים קיללו את הרגע שהכניסו ילדים לעסק כי משפחות נהרסו. ושוב, ברור לי שייתכן גם אחרת, רק אני לא נתקלתי.

נערך לאחרונה ב:
שמע, זו מתנה בסכום מאד גבוה. אני לא מכיר את המבנה המשפחתי שלכם, אבל אם אתה בטוח שאין אף אח, דוד, גיס וכו שהיה שמח לחלוק איתך את המתנה, אז אין בעיה. במקרים שאני הכרתי הורים קיללו את הרגע שהכניסו ילדים לעסק כי משפחות נהרסו. ושוב, ברור לי שייתכן גם אחרת, רק אני לא נתקלתי.
צודק לגמרי

ממממ, אני יסכם לך למען הפשטות.
אתה צריך להיות מטורף\טיפש אמיתי בשביל לא להיכנס לעסק שיניב\מניב לך 25-30 נטו.
במיוחד שאין לך שום אלטרנטיבה שבכלל מתקרבת לזה.
מקווה שלא הייתי בוטה מדי אבל זה נראה לי זועק לשמיים.

כבעל 2 תארים אוניברסיטאים בתחומים שונים שהביאו לי לא מעט כסף עד היום, חד משמעית עסק.
תואר שורף המון זמן והכסף שיוצא ממנו הוא לא מיידי. זאת השקעה לטווח ארוך שלא תמיד מחזירה את עצמה ושלא ממש מתאימה לפורשים צעירים. בכל מקומות העבודה שעבדתי בהם היום (בגדול, הייטק), היו המון אנשים ללא תואר שלמדו את החומר לבד בזמנם הפנוי או במשרות אחרות. תואר ממש לא חובה להמון עבודות היום. תואר בתחומים המכניסים כסף לטווח ארוך (מדמ"ח, הנדסה, רפואה וכו') ובאונ' טובה זה פרוייקט רציני שדורש המון השקעה וכוחות נפשיים. זאת בהחלט לא חוויה כיפית. בכללי, לדעתי האונ' היום נורא מיושנות וצריכות להעלם מהעולם במתכונתן הנוכחית. אני חושב שהרצאות פרונטליות ומבחנים עם 20-40% מעבר לא תורמים הרבה לידע שלך. יש קורסים שעשיתי באינטרנט שלימדו אותי הרבה יותר מהקורס המקביל באונ' (למעשה רובם היו טובים יותר בהרבה).
בנוסף, בכל תואר תראה בני 30,40,50... ככה שאתה לא מפספס את הרכבת. תמיד תוכל להרשם וללמוד תואר (בטח אם יש לך ראש שקט מבחינה כלכלית עם כמה מיליונים בתיק השקעות וכשאתה לא צריך לעבוד מהצד).

עסק לדעתי ילמד אותך הרבה יותר על החיים ועל עולם העבודה מאשר כל תואר. אני שוקל להרים עסק בקרוב ויש לי כ"כ הרבה שאלות וחוסר ידע בתחום שהייתי בכיף מוותר על תואר כדי להשיג אותו.
אם תצליח באמת לגור אצל ההורים ולחסוך 20-25 נטו בחודש, תוך שנים בודדות תגיע לסכומים גבוהים מאד (תחשב תוך כמה זמן תעבור את המיליון, את ה- 2 מיליון וכו). לדעתי לעבוד כשכבר יש לך כסף לפרישה זה הרבה יותר כיף ופחות שוחק. זה ייתן לך יותר חופש לקחת סיכונים בעסק ובחיים.
גם אם תעבור לגור בעצמך בשלב מסויים, עדיין תחסוך המון במשכורות האלה.
משכורות של 20-30 נטו מאד נדירות היום בשוק, בטח בתחום הכלכלה שאתה מתעניין בו. יש לי חברים רבים שעובדים בבנקים/בתי השקעות גם בתפקידי ניהול והמשכורות שלהם רחוקות מזה שנות אור.

חוץ מזה, ברגע שתכנס טוב לעסק ותנהל אותו בעצמך, יכול להיות שתוכל לקחת קורסים מהצד או ממש ללמוד לתואר, תלוי באינטנסיביות של העסק.

עוד שיקול שיש להכניס למשוואה (לדעתי חשוב, אבל יהיו כאלה שיחלקו עלי):
סבא שלך עבד על העסק כל חייו ולדעתי הוא נורא ישמח אם אתה תיקח אותו. זה הבייבי שלו ואני לא חושב שהוא ישמח למכור את זה לאדם זר. בסופו של דבר העסק הזה כנראה תרם רבות לגידול שלך ושל ההורים שלך, וזה המינימום שאתה יכול לעשות בשבילו כדי להחזיר לו טובה.

נערך לאחרונה ב:
סבא שלך עבד על העסק כל חייו ולדעתי הוא נורא ישמח אם אתה תיקח אותו. זה הבייבי שלו ואני לא חושב שהוא ישמח למכור את זה לאדם זר. בסופו של דבר העסק הזה כנראה תרם רבות לגידול שלך ושל ההורים שלך, וזה המינימום שאתה יכול לעשות בשבילו כדי להחזיר לו טובה.
לא הית נכנס מתוך תחושת חובה. נשמע לי כמו להתחתן בשביל ההורים. מצד שני אם תצליח לבנות מערכת יחסים של הקשבה כבוד ולמידה עם הסבא, וזה לא יהיה קל, זה נשמע כמו חוויה משפחתית מאד איכותית ומיוחדת שאין להרבה אנשים.

כבעל 2 תארים אוניברסיטאים בתחומים שונים שהביאו לי לא מעט כסף עד היום, חד משמעית עסק.
תואר שורף המון זמן והכסף שיוצא ממנו הוא לא מיידי. זאת השקעה לטווח ארוך שלא תמיד מחזירה את עצמה ושלא ממש מתאימה לפורשים צעירים. בכל מקומות העבודה שעבדתי בהם היום (בגדול, הייטק), היו המון אנשים ללא תואר שלמדו את החומר לבד בזמנם הפנוי או במשרות אחרות. תואר ממש לא חובה להמון עבודות היום. תואר בתחומים המכניסים כסף לטווח ארוך (מדמ"ח, הנדסה, רפואה וכו') ובאונ' טובה זה פרוייקט רציני שדורש המון השקעה וכוחות נפשיים. זאת בהחלט לא חוויה כיפית. בכללי, לדעתי האונ' היום נורא מיושנות וצריכות להעלם מהעולם במתכונתן הנוכחית. אני חושב שהרצאות פרונטליות ומבחנים עם 20-40% מעבר לא תורמים הרבה לידע שלך. יש קורסים שעשיתי באינטרנט שלימדו אותי הרבה יותר מהקורס המקביל באונ' (למעשה רובם היו טובים יותר בהרבה).
בנוסף, בכל תואר תראה בני 30,40,50... ככה שאתה לא מפספס את הרכבת. תמיד תוכל להרשם וללמוד תואר (בטח אם יש לך ראש שקט מבחינה כלכלית עם כמה מיליונים בתיק השקעות וכשאתה לא צריך לעבוד מהצד).

עסק לדעתי ילמד אותך הרבה יותר על החיים ועל עולם העבודה מאשר כל תואר. אני שוקל להרים עסק בקרוב ויש לי כ"כ הרבה שאלות וחוסר ידע בתחום שהייתי בכיף מוותר על תואר כדי להשיג אותו.
אם תצליח באמת לגור אצל ההורים ולחסוך 20-25 נטו בחודש, תוך שנים בודדות תגיע לסכומים גבוהים מאד (תחשב תוך כמה זמן תעבור את המיליון, את ה- 2 מיליון וכו). לדעתי לעבוד כשכבר יש לך כסף לפרישה זה הרבה יותר כיף ופחות שוחק. זה ייתן לך יותר חופש לקחת סיכונים בעסק ובחיים.
גם אם תעבור לגור בעצמך בשלב מסויים, עדיין תחסוך המון במשכורות האלה.
משכורות של 20-30 נטו מאד נדירות היום בשוק, בטח בתחום הכלכלה שאתה מתעניין בו. יש לי חברים רבים שעובדים בבנקים/בתי השקעות גם בתפקידי ניהול והמשכורות שלהם רחוקות מזה שנות אור.

חוץ מזה, ברגע שתכנס טוב לעסק ותנהל אותו בעצמך, יכול להיות שתוכל לקחת קורסים מהצד או ממש ללמוד לתואר, תלוי באינטנסיביות של העסק.

עוד שיקול שיש להכניס למשוואה (לדעתי חשוב, אבל יהיו כאלה שיחלקו עלי):
וואו איזו תשובה מדהימה ! תודה רבה על הפירוט והעצות, באמת.

נראה לי שיש כאן הרבה אנשים שמסתנוורים מהסכומים המדוברים ולכן ברשותך אני אקח את הצד השני.

לפני הכל, חשוב להשקיע בעצמך, לא בהכרח בתואר - אבל באיזשהו חינוך או למידה, כי מה שלקח לסבא שלך עשרות שנים לבנות, אתה תוכל להרוס בשנים בודדות אם לא תלמד איך לנהל.
מעבר לכך - אתה צריך לשאול את עצמך האם העסק הזה יחזיק מעבר לשנת X, יש הרבה מאוד חברות שעובדות קשה כדי לעשות אוטומציה של מה שאתם עושים (הובלת X למפעלים) והם ישמחו מאוד לגרום לכם לפשוט רגל, אז ישנם סיכונים גם בחזית העסקית.
אבל לפני שמחליטים איך כל החיים שלך יראו, אתה צריך לראות אם זה משהו שתתחבר אליו, לכן גם אין טעם לצאת בהכרזות גרנדיוזיות וקודם כל לנסות.

אל תטעה, אפשר להרוויח סכומים כאלה בכל מיני צורות ודרכים, ואפילו להרוויח יותר - השמיים הם הגבול, אבל אין שום סיכוי להגדיל או לבנות עסק שאתה לא מתחבר לעשייה שלו.

אשמח אם תענה על כמה שאלות כדי שאוכל להתייחס.
1. האם הסבא מצפה לתמורה ממך על זה שהוא מעביר אליך עסק עומד ומכניס ? חלק מהרווחים בעתיד אולי ?
2. נניח שבן משפחה רואה כי טוב ומבקש להצטרף אליך בניהול העסק, איך תגיב ? ואולי בעקבותיו יבואו עוד בני משפחה ? אם תסרב זה פתח לסכסוך ?ואם תסכים אתה בעצם פותח שער לכל מי שנושא את שם המשפחה לבוא ולנסות לנגוס בעוגה ?

מהתגובה שלך משתמע שלסבא כבר לא אכפת מה תעשה עם העסק, אין לו צורך בכסף שהעסק מכניס ואין לו צורך בכסף שיתקבל ממכירת העסק.
אני מדייק?

נראה לי שיש כאן הרבה אנשים שמסתנוורים מהסכומים המדוברים ולכן ברשותך אני אקח את הצד השני.

לפני הכל, חשוב להשקיע בעצמך, לא בהכרח בתואר - אבל באיזשהו חינוך או למידה, כי מה שלקח לסבא שלך עשרות שנים לבנות, אתה תוכל להרוס בשנים בודדות אם לא תלמד איך לנהל.
מעבר לכך - אתה צריך לשאול את עצמך האם העסק הזה יחזיק מעבר לשנת X, יש הרבה מאוד חברות שעובדות קשה כדי לעשות אוטומציה של מה שאתם עושים (הובלת X למפעלים) והם ישמחו מאוד לגרום לכם לפשוט רגל, אז ישנם סיכונים גם בחזית העסקית.
אבל לפני שמחליטים איך כל החיים שלך יראו, אתה צריך לראות אם זה משהו שתתחבר אליו, לכן גם אין טעם לצאת בהכרזות גרנדיוזיות וקודם כל לנסות.

אל תטעה, אפשר להרוויח סכומים כאלה בכל מיני צורות ודרכים, ואפילו להרוויח יותר - השמיים הם הגבול, אבל אין שום סיכוי להגדיל או לבנות עסק שאתה לא מתחבר לעשייה שלו.
מסכים איתך,אבל איפה הוא ילמד איך לנהל ? בטח לא באוניברסיטה.
אולי סבא שלו ילמד אותו-זה הכי נכון.

אני הייתי קופץ על העסק ומנסה להשלים תואר תוך כדי.

אתה בעצם פותח שער לכל מי שנושא את שם המשפחה לבוא ולנסות לנגוס בעוגה ?
קרו כבר דברים מעולם. אנשים לא רוצים להתעסק במשהו שאין להם ידע או שלא מעוניינים וכאילו בהסכמה בע"פ מוותרים על זכותם בעסק.
אבל, אם מגיע הנכד שלקח אחריות ורצון לשמר את העסק והוא מצליח אז כל השבט יתעורר וירצה פרוסה מהעוגה.
ולכן אם @Yuvalbuz3 תחליט להמשיך ולשמר את העסק של סבא, אני ממליץ מאוד שהכול יהיה בכתב עם חתימת עו"ד או נוטריון.
בהצלחה.

אשמח אם תענה על כמה שאלות כדי שאוכל להתייחס.
1. האם הסבא מצפה לתמורה ממך על זה שהוא מעביר אליך עסק עומד ומכניס ? חלק מהרווחים בעתיד אולי ?
2. נניח שבן משפחה רואה כי טוב ומבקש להצטרף אליך בניהול העסק, איך תגיב ? ואולי בעקבותיו יבואו עוד בני משפחה ? אם תסרב זה פתח לסכסוך ?ואם תסכים אתה בעצם פותח שער לכל מי שנושא את שם המשפחה לבוא ולנסות לנגוס בעוגה ?

מהתגובה שלך משתמע שלסבא כבר לא אכפת מה תעשה עם העסק, אין לו צורך בכסף שהעסק מכניס ואין לו צורך בכסף שיתקבל ממכירת העסק.
אני מדייק?
1. בוודאות לא, אך אם אצליח להרחיב את העסק וארוויח יותר, כמובן שאתן לו מתוך בחירה.
2.בעניין הזה, אני הנכד הבכור, היחיד שמעוניין בזה והיחיד שבגלל יכול לנהל את העסק ב5 שנים הקרובות לפחות, אבל אם העסק ישגשג אני יותר מאשמח להכניס את אחי הקטן לעסק, שאר המשפחה לא ינגסו בעוגה כי הם או בני 70+ כרגע, או בני 5 חח.

תראה, העסק הזה כן היה סוג של בייבי של סבי אבל הוא די סלד מהעסק בשנים האחרונות מסיבות שונות ( מבוגר, התחיל לטייל המון,3 נכדות שנולדו ועוד).
מדובר בעסק עם פוטנציאל הכנסות גבוה שכרגע על אש קטנה.
אוסיף ואומר שרצה בעבר להרחיב את העסק, אבל הוא פשוט הסתפק במה שיש לו ולא היה לו כוח להתעסק עם זה , זה סוג כזה של אנשים כנראה..

תשמע, להרוס את העסק בשנים בודדות, זה משהו שאפשר לומר לכל בנאדם שנכנס לעסק, לא צריך להסתכל על התרחיש הכי גרוע, שאם לומר את האמת מתוך ההיכרות שלי עם אנשים שסבי עובד איתם וקצת עם העבודה, זה עסק שאתה צריך להיות גאון כדי ממש לדרדר אותו.
ובנוגע לאוטומציה- מעניין אותי כי יש כאן עוד תגובה בנושא, אם יש איזשהו סיכוי שישנו תחליף טכנולוגי כזה או אחר לתחום ההובלות אני אשמח לשמוע עליו, כי ברצינות חוץ ממסעיות אוטונומיות , שכמובן כל חברת הובלות תצטרך להחזיק, אני לא רואה איזשהו קידום טכנולוגי כזה או אחר שיכול לפגוע בתחום הזה בשנים המאוד רחוקות, ברמה שהענף ייסגר ולא יצליח להשתלב יחד עם ההתייעלות הטכנולוגית.
בנוגע להתחברות לעשייה אני לגמרי מסכים איתך, גם 40 אלף שח בחודש לא יעזרו אם אני ארגיש שאני מתנוון נפשית, אבל אם מעולם לא ניהלתי עסק אז אי אפשר לדעת, אולי ארגיש סיפוק ואולי אשחק, אבל בסוף מדובר בסיכון שאני מוכן לקחת על עצמי גם בגלל הניסיון שילמד אותי הרבה לטוב ולרע וגם פוטנציאל ההשתכרות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y תואר בפיזיקה או בחשמל התפתחות אישית 4
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
AsMachined הסבה להייטקס - bootcamp או תואר שני? התפתחות אישית 15
U תואר במדמח באוניברסיטה נחשבת או בוטקאמפ? התפתחות אישית 61
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
ישראלי מצוי מתלבט לגבי תואר שני במדעי המחשב- מכללה או האוניברסיטה הפתוחה התפתחות אישית 5
R תואר באוניברסיטה הפתוחה (בשילוב עבודה) או תואר בבן גוריון (ללא עבודה) התפתחות אישית 32
ל הייטק עם או בלי תואר? התפתחות אישית 4
U תואר שלישי בכלכלה או מנהל עסקים ? אוף טופיק 2
F שינוי קריירה להנדסת תוכנה-בוטקאמפ, לימודי תעודה או תואר נוסף? התפתחות אישית 11
O תואר או לא תואר - זאת השאלה! התפתחות אישית 23
S תואר שני - יתרון או Nice To Have? התפתחות אישית 9
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
L תואר בחשבונאות/סטטיסטיקה התפתחות אישית 9
A תואר שני - Data science התפתחות אישית 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
N תואר ופרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
M איך להציג תואר שנמרח בקורות חיים? התפתחות אישית 10
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
C תואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 27
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13