• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פתיחת עוסק מורשה בשביל קרן השתלמות של עצמאי

הפוך - הנתונים שלך רלוונטים רק אם מישהו באמת מתכוון לפתוח את קרן ההשתלמות ולנצל את כל הכסף שבה.
האם 100% שכולם יעשו זאת?

אולי כן, ואולי לא. תלוי מה המטרה שלהם

מה טוב?
יש המון דרכים יותר יעילות כלכלית לעשות את זה. לפדות קרן השתלמות לדעתי זאת לא אחת מהן.

למשל?
הלוואה כנגד קרן השתלמות היא אחת מהן.

באותה מידה אתה יכול לקחת הלוואה מהברוקר שלך.
אגב, שים לב שהלוואה מהקה"ש לא אפשרית אם אתה בIRA, מה שקצת סותר את הנקודה הקודמת שלך לגבי הוזלת דמי הניהול.

האמת שלא הכרתי את האפשרות הזו (אצל ברוקרים שהם לא בנקים לפחות).
לגבי דמי הניהול-לאור סכומי הכסף ההולכים וגדלים בקרן ההשתלמות, אני מאמין שאפשר יהיה להתמקח ולא להעביר ל-IRA.
חוץ מזה, יש את האופציה לנעול חלק מהכספים במסלולים משתלמים פחות מ-IRA בשביל לקבל את ההלוואה.

עוד יותר נחמד להיות בעלים של תיק השקעות רגיל, שיכול להיות נזיל בין רגע מהשנה הראשונה, ואפשר להלוות כנגדו תחת תנאים לא רעים בכלל.
ויותר מזה - הוא הרבה יותר גמיש. אתה יכול לקחת אותו איתך לכל מדינה שתחפוץ.

הלוואה כנגד תיק השקעות? מודה שלא הכרתי את גם האופציה הזו.

שמע, הנקודה המרכזית היא פשוטה: קרן השתלמות היא יותר משתלמת מתיק השקעות רגיל בהיבטי מס (אלא אם כן עושים כל מיני משחקים בשביל לקבל מגן מס גבוה, אבל זה כבר סיפור אחר) והיא זולה יותר ממנו לטווח זמן מכובד מאוד.

אולי כן, ואולי לא. תלוי מה המטרה שלהם
בדיוק!
אתה משום מה מניח שרוב האנשים יפדו את הקה"ש שלהם במכה כדי לקנות משהו.
אני טוען שבפורום הזה רוב האנשים יעשו את ההיפך.
למשל?
הלוואה כנגד קרן השתלמות היא אחת מהן.
הלוואה כנגד תיק השקעות. משכנתא. מגורים בשכירות. ועוד ועוד.
לגבי דמי הניהול-לאור סכומי הכסף ההולכים וגדלים בקרן ההשתלמות, אני מאמין שאפשר יהיה להתמקח ולא להעביר ל-IRA.
אבל אז
א. אתה מוגבל באפשרויות ההשקעה שלך (יש אומנם קרנות פאסיביות שעוקבות אחרי סנופי, אבל אין משהו עולמי נורמלי).
ב. אתה שוכח את ההבדל באיכות/יעילות המעקב. קרן אירית שעוקבת אחרי הסנופי תתן תשואה עדיפה של כ 0.4% רק בזכות יעילות במיסוי דיבידנדים. ובקרן עולמית ההפרש אפילו יותר גדול. תוסיף לזה את העובדה שקרן "רגילה" תמיד תיהיה יקרה יותר מIRA ואתה "הוצאות ניהול השקעה" הגבוהים יותר בקרנות "רגילות" וכבר אתה מפסיד די הרבה כסף רק בשביל האופציה לקבל הלוואה.
חוץ מזה, יש את האופציה לנעול חלק מהכספים במסלולים משתלמים פחות מ-IRA בשביל לקבל את ההלוואה.
אבל אז אתה בעצם משלם יותר על ההלוואה (גם דמי ניהול גבוהים יותר וגם ריבית על ההלואה), מה שהופך את ההלואה להרבה פחות כדאית.
הלוואה כנגד תיק השקעות? מודה שלא הכרתי את גם האופציה הזו.
אז הגיע הזמן שתכיר. זה נקרא "מינוף" :)

שמע, הנקודה המרכזית היא פשוטה: קרן השתלמות היא יותר משתלמת מתיק השקעות רגיל בהיבטי מס (אלא אם כן עושים כל מיני משחקים בשביל לקבל מגן מס גבוה, אבל זה כבר סיפור אחר) והיא זולה יותר ממנו לטווח זמן מכובד מאוד.
זאת בדיוק הנקודה שאתה מפספס - הנקודה המרכיזת היא שאין מסקנה פשוטה!
יש אנשים שעבורם קה"ש היא אכן משתלמת, ועבור הרבה אנשים אחרים היא לא משתלמת.
הבעיה שלי היא בדיוק עם הצהרות בסגנון של "קה"ש תמיד יותר משתלמת מתיק השקעות רגיל!" (נכון שזה לא בדיוק מה שאמרת, אני בכוונה מקצין קצת).
שכל אחד יבדוק אם קה"ש מתאימה לתנאים שלו אישית או לא. אם מישהו רוצה לקנות למבוריגני מפוארת בעוד 7 שנים, אז קה"ש אכן יכול להיות כלי יעיל כדי לחסוך דרכו את הכסף (ולחסוך הרבה מהמס), אבל עבור מישהו שמתעניין בפרישה מוקדמת (שבכל זאת, על זה מדבר רוב הפורום) בהרבה מקרים קה"ש פחות מתאימה.

* ג"נ - מחזיק קה"ש IRA בדמי ניהול נמוכים יחסית. לא מתכוון לפדות אותה בקרוב.

בדיוק!
אתה משום מה מניח שרוב האנשים יפדו את הקה"ש שלהם במכה כדי לקנות משהו.
אני טוען שבפורום הזה רוב האנשים יעשו את ההיפך.

אני מסכים בקשר לפלח האוכלוסייה בפורום הזה :)

הלוואה כנגד תיק השקעות. משכנתא. מגורים בשכירות. ועוד ועוד.

משכנתא יותר משתלמת מהלוואה בערבות קרן השתלמות?
אני מניח שהדבר נובע מהפסד התשואה האלטרנטיבית אם לא הופכים את קרן ההשתלמות ל-IRA עם קרנות איריות צוברות?

אבל אז
א. אתה מוגבל באפשרויות ההשקעה שלך (יש אומנם קרנות פאסיביות שעוקבות אחרי סנופי, אבל אין משהו עולמי נורמלי).
ב. אתה שוכח את ההבדל באיכות/יעילות המעקב. קרן אירית שעוקבת אחרי הסנופי תתן תשואה עדיפה של כ 0.4% רק בזכות יעילות במיסוי דיבידנדים. ובקרן עולמית ההפרש אפילו יותר גדול. תוסיף לזה את העובדה שקרן "רגילה" תמיד תיהיה יקרה יותר מIRA ואתה "הוצאות ניהול השקעה" הגבוהים יותר בקרנות "רגילות" וכבר אתה מפסיד די הרבה כסף רק בשביל האופציה לקבל הלוואה.

א. סנופי זה לא כל כך רע לטעמי, אבל זה אכן חיסרון מסוים
ב. מסכים. אולי להכין גם פונקציה שתבחן את הכדאיות של זה, אבל מכיוון שכל הפסד של תשואה אלטרנטיבית כאלו נוסף לעלות הלוואה, כנראה שזה ייצא עסק יקר.

אבל אז אתה בעצם משלם יותר על ההלוואה (גם דמי ניהול גבוהים יותר וגם ריבית על ההלואה), מה שהופך את ההלואה להרבה פחות כדאית.

כאמור עלות אלטרנטיבית. באמת לא חשבתי על זה, אני מסכים איתך.

אז הגיע הזמן שתכיר. זה נקרא "מינוף" :)

חשבתי שמינוף יכול לשמש רק לקניית ני"ע :$

זאת בדיוק הנקודה שאתה מפספס - הנקודה המרכיזת היא שאין מסקנה פשוטה!
יש אנשים שעבורם קה"ש היא אכן משתלמת, ועבור הרבה אנשים אחרים היא לא משתלמת.
הבעיה שלי היא בדיוק עם הצהרות בסגנון של "קה"ש תמיד יותר משתלמת מתיק השקעות רגיל!" (נכון שזה לא בדיוק מה שאמרת, אני בכוונה מקצין קצת).
שכל אחד יבדוק אם קה"ש מתאימה לתנאים שלו אישית או לא. אם מישהו רוצה לקנות למבוריגני מפוארת בעוד 7 שנים, אז קה"ש אכן יכול להיות כלי יעיל כדי לחסוך דרכו את הכסף (ולחסוך הרבה מהמס), אבל עבור מישהו שמתעניין בפרישה מוקדמת (שבכל זאת, על זה מדבר רוב הפורום) בהרבה מקרים קה"ש פחות מתאימה.

* ג"נ - מחזיק קה"ש IRA בדמי ניהול נמוכים יחסית. לא מתכוון לפדות אותה בקרוב.

מסכים לחלוטין, ולכן ציינתי עוד בהתחלה-קה"ש משתלמת לכל מי שמתכנן להוציא את כל הכסף האצור בה, עד תקופת הזמן שבה דמי הניהול זולים יותר ממס רווחי הון (ע"פ החישוב-49 שנים בתנאים המדוברים), לפני גיל הפרישה הרשמי, והיא לא כל כך מתאימה למי שרוצה לצאת לעצמאות כלכלית (שבה החשבון הממוסה בעל התנאים הגמישים הרבה יותר עדיף בעיניי).
המסקנה ש" הנקודה המרכזית היא פשוטה: קרן השתלמות היא יותר משתלמת מתיק השקעות רגיל בהיבטי מס (אלא אם כן עושים כל מיני משחקים בשביל לקבל מגן מס גבוה, אבל זה כבר סיפור אחר) והיא זולה יותר ממנו לטווח זמן מכובד מאוד." נכתבה תחת הנחות אלה.
אין דבר, המציאות יותר מורכבת מכמה סימולציות נחמדות בגרפים.

משכנתא יותר משתלמת מהלוואה בערבות קרן השתלמות?
אני מניח שהדבר נובע מהפסד התשואה האלטרנטיבית אם לא הופכים את קרן ההשתלמות ל-IRA עם קרנות איריות צוברות?
תלוי מאוד בתנאים, ביכולת ההחזר וכו'
הלוואה מקה"ש אפשר לפרוס להרבה פחות זמן ממשכנתא. חוץ מזה שברגע שאתה מראה לבנק שיש לך הון רציני בחשבון השקעות (בנוסף לבית שהוא ממשכן לך) אתה תוכל לקבל תנאים הרבה יותר טובים מאשר אדם "רגיל".
חשבתי שמינוף יכול לשמש רק לקניית ני"ע :$
בגדול נכון, אבל לכסף אין צבע.
נניח שיש לך תיק בשווי 1 מליון ש"ח, אם אתה עכשיו מושך ממנו 500 אש"ח לעו"ש שלך זה כאילו שמת 500 אש"ח בתיק ההשקעות ומינפת אותם פי 2 כדי לקנות מניות.

הלוואה מקה"ש אפשר לפרוס להרבה פחות זמן ממשכנתא. חוץ מזה שברגע שאתה מראה לבנק שיש לך הון רציני בחשבון השקעות (בנוסף לבית שהוא ממשכן לך) אתה תוכל לקבל תנאים הרבה יותר טובים מאשר אדם "רגיל".

נניח שיש לך תיק בשווי 1 מליון ש"ח, אם אתה עכשיו מושך ממנו 500 אש"ח לעו"ש שלך זה כאילו שמת 500 אש"ח בתיק ההשקעות ומינפת אותם פי 2 כדי לקנות מניות.

מעניין, חידשת לי לא מעט
תודה :)

אהלן,
אני עובד כשכיר בתחום ההייטק (מהנדס תוכנה), בעקבות היתרונות הרבים של קרן ההשתלמות אצל שכירים (פטור ממס על הרווח, והלוואה של 78% מההון בריבית פריים פלוס חצי), אני מעוניין לפתוח קרן השתלמות של עצמאי.
אין לי בפועל עסק, מה עליי לעשות כדי לפתוח קרן השתלמות של עצמאי? מקריאה מהירה באינטרנט, אני לא יכול להיות עוסק פטור (כי שירותי מתכנת למשל לא כלולים שם), אך אני יכול לפתוח עוסק מורשה.
השאלה הנוספת היא האם תהיה בעיה לפתוח עוסק מורשה למרות שאין לי עסק בפועל?
והאם תהיה איזשהי מניעה לא להפקיד לקרן השתלמות של עצמאי? כי בסופו של דבר לקרן לא אמור להיות אכפת, העיקר שאני מפקיד לשם כסף. (כמובן אני אשים לב להטבת המס, שלא יעלה על סכום מסויים בשנה הזו, סדר גודל של 18אלף ממה שזכור לי).
תודה מראש לעוזרים!

תוכל להסביר מה היתרון של קרן השתלמות לעצמאים לעומת שכיר?

אהלן,
אני עובד כשכיר בתחום ההייטק (מהנדס תוכנה), בעקבות היתרונות הרבים של קרן ההשתלמות אצל שכירים (פטור ממס על הרווח, והלוואה של 78% מההון בריבית פריים פלוס חצי), אני מעוניין לפתוח קרן השתלמות של עצמאי.
אין לי בפועל עסק, מה עליי לעשות כדי לפתוח קרן השתלמות של עצמאי? מקריאה מהירה באינטרנט, אני לא יכול להיות עוסק פטור (כי שירותי מתכנת למשל לא כלולים שם), אך אני יכול לפתוח עוסק מורשה.
השאלה הנוספת היא האם תהיה בעיה לפתוח עוסק מורשה למרות שאין לי עסק בפועל?
והאם תהיה איזשהי מניעה לא להפקיד לקרן השתלמות של עצמאי? כי בסופו של דבר לקרן לא אמור להיות אכפת, העיקר שאני מפקיד לשם כסף. (כמובן אני אשים לב להטבת המס, שלא יעלה על סכום מסויים בשנה הזו, סדר גודל של 18אלף ממה שזכור לי).
תודה מראש לעוזרים!

אשמח להתייחסות,
האם תהיה בעיה לפתוח עוסק מורשה ללא עסק בפועל?

כשאני פתחתי עוסק פטור, שאלו אותי מה הגדרת העסק, כשאמרתי יעוץ הנדסי בקשו ממני תעודת מהנדס ואמרו שאפשר רק עוסק מורשה. מכיוון שלא הייתה לי תעודה סרוקה ולא רציתי לחזור לשם פעם נוספת שיניתי את הגדרת העסק לאנליזות הנדסיות ופתחתי פטור.

היו שנים שלא הייתה לי בהם הכנסה ולא עשו לי בעיות עם זה (בסוף שנה שואלים אותך מה הייתה ההכנסה ואם לא הייתה האם אתה רוצה לסגור את העסק ופשוט אמרתי לא).

לפי יעוץ שאני קיבלתי, עצמאי יכול לפתוח מספר קרנות השתלמות בבתי השקעות שונים ולקבל על כל אחת מהן פטור על מס רווחי הון (אבל פטור ממס הכנסה רק על אחת ועד לתקרה). בעיקרון נאמר לי שזה לא לא חוקי (זא כשר אבל מסריח). נאמר לי שכשתבוא לפדות את הקרן יד ימין של רשות המיסים לא יודעת מה יד שמאל עושה ולכן לא יהיו לך בעיות.

** לא מייעץ.

נערך לאחרונה ב:
לפי יעוץ שאני קיבלתי, עצמאי יכול לפתוח מספר קרנות השתלמות בבתי השקעות שונים ולקבל על כל אחת מהן פטור על מס רווחי הון (אבל פטור ממס הכנסה רק על אחת ועד לתקרה). בעיקרון נאמר לי שזה לא לא חוקי (זא כשר אבל מסריח). נאמר לי שכשתבוא לפדות את הקרן יד ימין של רשות המיסים לא יודעת מה יד שמאל עושה ולכן לא יהיו לך בעיות.
זה היה נכון בעבר (ואולי עדיין נכון היום), אבל הידים של רשות המיסים מתחילות ללמוד לדבר אחת עם השניה.
עד שתגיע לשלב שאתה תמשוך כספים, יש סיכוי מאוד גבוהה שהם כבר ידעו אחת על השניה

יעוץ אחיתופל

תוכל להסביר מה היתרון של קרן השתלמות לעצמאים לעומת שכיר?
אני רוצה שיהיו לי 2 קרנות השתלמות.
על מנת לקחת הלוואה משם בריבית נמוכה מאוד אחרי 6 שנים שזה יהיה נזיל.

כשאני פתחתי עוסק פטור, שאלו אותי מה הגדרת העסק, כשאמרתי יעוץ הנדסי בקשו ממני תעודת מהנדס ואמרו שאפשר רק עוסק מורשה. מכיוון שלא הייתה לי תעודה סרוקה ולא רציתי לחזור לשם פעם נוספת שיניתי את הגדרת העסק לאנליזות הנדסיות ופתחתי פטור.

היו שנים שלא הייתה לי בהם הכנסה ולא עשו לי בעיות עם זה (בסוף שנה שואלים אותך מה הייתה ההכנסה ואם לא הייתה האם אתה רוצה לסגור את העסק ופשוט אמרתי לא).

** לא מייעץ.

תודה רבה. אני אפתח את העוסק פטור/מורשה עם איזה מקצוע מופלץ כמו האנליזות הנדסיות וכו', אעדכן.

כל עוד זה לא לא חוקי זה כן חוקי.
אלא אם כן חוקקו חוק שאומר שזה לא חוקי.

עריכה: מעדכנים כאן שזה לא חוקי.

נערך לאחרונה ב:
כל עוד זה לא לא חוקי זה כן חוקי.
אלא אם כן חוקקו חוק שאומר שזה לא חוקי.

עריכה: מעדכנים כאן שזה לא חוקי.
אני די בטוח שחוקי, פשוט לא פטור ממס. גם אם פקיד השומה לא יעלה על זה זו עדיין העלמת מס. העלמת מס זה בהחלט לא חוקי.
(אני לא באמת יודע)

זה תקף גם לגבי חשבון שלא מתנהל בבנקים או בבתי ההשקעות המובילים בישראל? יצא לך להתנסות או מכיר מישהו שעשה זאת?

זה תקף גם לגבי חשבון שלא מתנהל בבנקים או בבתי ההשקעות המובילים בישראל? יצא לך להתנסות או מכיר מישהו שעשה זאת?
מה, מינוף?
כן. זה אפשרי גם בברוקרים זרים ולא רק בבנקים ישראלים. ולרוב אפילו בתנאים יותר טובים.

שלום לכולם,
למישהו יש מסקנה סופית לגבי החוקיות של פתיחת עוסק מורשה רק לצורך פתיחת קה״ש?
תודה!

היי,
רוכב על הדיון, כי הוא הכי קרוב לשאלה שלי:
אני שכיר במקום עבודה המפריש לי קרן השתלמות שלא מגיעה לתקרה השנתית.
בנוסף, אני עצמאי בתחום החינוך וההדרכות, עוסק פטור. עם הכנסות של כמה אלפי שקלים בודדים (לפחות השנה, צפוי לגדול בשנה הבאה משמעותית).
אני רוצה להפקיד לקרן השתלמות כעצמאי (כבר פתחתי קרן אך טרם הפקדתי בה).
1. האם ישנה מגבלה בהפקדה לקרן כעצמאי בהתאם להכנסות כעצמאי? האם מותר לי להפקיד את כל ההכנסות שלי כעצמאי לקרן, כך שיגיעו לתקרת ההפקדה הפטורה ממס רווחי הון? האם מותר לי להפקיד מעבר לסכום ההכנסות שלי כעצמאי?
2. האם ואיך נעשה תיאום בין הקרנות השונות, המנוהלות בחברות שונות? איך קרן המנוהלת בחברה מסוימת יודעת כמה הפקדתי לקרן בחברה אחרת? איך הן יודעת שלא עברתי את תקרת הפטור ממס?
3. באותו הקשר - אם הפקדתי יותר מתקרת הפטור ממס רווחי הון - כיצד מחושב המס. נאמר שקרן אחת עשתה ביצועים טובים מהשניה, אז כמובן שאעדיף שהמיסוי בבוא היום יהיה מתוך התשואה הנמוכה יותר. האם ניתן לתכנן זאת בצורה כלשהי?

תודה

לגבי הפקדות לקרן השתלמות ושילוב בין קרן ההשתלמות העצמאית והשכירה. נחזור להוראות הפקודה (כל ההדגשות לא במקור):

יש לנו את סעיף 3 המדבר על הכנסות פטורות (זהו הפטור על רווחי הון שמדובר עליו). זה לשון סעיף 3:
(16א) (א) סכומים שמשך עובד מחשבונו בקרן השתלמות, לרבות הפרשי הצמדה, וכן ריבית ורווחים אחרים שמקורם בהפקדה המוטבת אם חלפו 6 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו החשבון, ולגבי עובד שהגיע לגיל הפרישה – אם חלפו 3 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו חשבון; ולגבי סכומים ששימשו את העובד לצורך השתלמותו – אם חלפו 3 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו החשבון; נפטר העובד, יהיו הזכאים לקבלת הסכומים כאמור רשאים למשכם מקרן ההשתלמות בפטור ממס; [...]
"הפקדה מוטבת" – כל אחד מאלה:

(1) סכום ששילם מעביד, עד גובה הסכום או השיעור שאין רואים אותו, לפי סעיף 3(ה), כהכנסת עבודה בעת ששולם לקרן;

(2) סכום ששילם העובד שהוא אחד מאלה:

(א) סכום שאינו עולה על שליש מהסכום ששילם המעביד בשיעור הקבוע בסעיף 3(ה), בשל משכורתו הקובעת של העובד כהגדרתה בסעיף האמור;

(ב) סכום בשיעור שאינו עולה על 2.5% ממשכורתו הקובעת של העובד;

[...]

ולשם השלמת התמונה נביא את סעיף 3(ה):
(ה) סכומים ששילם מעביד לקרנות השתלמות בשביל עובדו בגבולות שנקבעו בהסכם קיבוצי כמשמעותו בחוק הסכמים קיבוציים, תשי"ז-1957, (להלן - הסכם קיבוצי), ולגבי עובד שאין הסכם קיבוצי החל עליו - בגבולות שנקבעו בהסכם קיבוצי החל על עובד שמקצועו, הוותק שלו ותנאי העבודה שלו דומים, אך לא יותר מ-8.4% מהמשכורת הקובעת לגבי עובד הוראה ולא יותר מ-7.5% מהמשכורת הקובעת לגבי כל עובד אחר, יראום כהכנסת עבודה של העובד בעת שקיבל אותם; ואילו סכומים ששילם מעביד מעל לגבולות כאמור יראום כהכנסת עבודה של העובד בעת ששולמו לקרן. לענין זה –

"משכורת קובעת" - הכנסת עבודה - למעט תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו, שכר שעות נוספות ותשלומים בשל מאמץ מיוחד או אירוע מסויים - אך לא יותר מכפל הסכום המהווה תקרה לענין תשלום תוספת היוקר כפי שהוא נקבע מעת לעת בהסכם בין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים לבין ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל;
[...]

(ה2) סכומים שקיבל יחיד מקרן השתלמות לעצמאים כהגדרתה בסעיף 17(5א), לרבות ריבית, הפרשי הצמדה ורווחים אחרים ולמעט סכומים שהפקיד, שלא הותרו בניכוי לפי סעיף 17(5א), יראו אותם כהשתכרות או כרווח מעסק או ממשלח יד של היחיד בעת שקיבל אותם, ואולם סכומי ריבית, הפרשי הצמדה ורווחים אחרים שקיבל מקרן ההשתלמות במועדים הקבועים בסעיף 9(16ב), יראו אותם כהכנסה מריבית כאמור בסעיף 2(4).

(16ב) (א) סכומים שמשך יחיד מחשבונו בקרן השתלמות לעצמאים כהגדרתה בסעיף 17(5א), לרבות הפרשי הצמדה, וכן ריבית ורווחים אחרים שמקורם בהפקדה המוטבת – אם חלפו 6 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו חשבון, ולגבי יחיד שהגיע לגיל הפרישה, אם חלפו 3 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו חשבון, ולגבי סכומים ששימשו את היחיד לצורך השתלמותו – אם חלפו 3 שנים ממועד התשלום הראשון לאותו החשבון; נפטר היחיד, יהיו הזכאים לקבלת סכומים כאמור למשכם מקרן ההשתלמות בפטור ממס; המנהל רשאי לקבוע כללים לענין הזכאות למשוך סכומים לצורך השתלמות בפטור ממס. לענין זה, "ההפקדה המוטבת" – 14,140 שקלים חדשים לשנה;

(ב) הוראות פסקה (16א)(ב) עד (ד) יחולו על משיכת סכומים לפי פסקה זו, בשינויים המחוייבים;

הנה כי כן, לעניין הפטור על פי סעיפים 16(א) ו16(ב) התלוי בהפקדה המוטבת, המחוקק לא ביצע קיזוז בין ההפקדה לקרן השתלמות שכירה לבין קרן ההשתלמות לעצמאים.

בנוסף יש את סעיף 17 שמדבר על ניכויים המותרים:
(5א) סכומים ששילם יחיד לקרן השתלמות לעצמאים לא יעלו על 4.5% מהכנסתו הקובעת; לענין זה –

"הכנסה קובעת" - הכנסתו החייבת של היחיד מעסק או ממשלח יד, לפני הניכוי לפי פסקה זו, ועד לסכום של 156,000 שקלים חדשים בשנה;

כאן רשות המיסים הוציאה הוראה מפורשת המדברת על כך שמאותה הכנסה קובעת מקזזים ראשית את ההכנסה כשכיר ורק מהנותר ניתן ניכוי לעצמאי.

לכן לעניין פטור מרווחי הון אתה יכול לקבל את הפטור המלא, מבחינת ניכוי תוכל לקבל לפי התקרה.

לשאלת ההפקדה בלי שיש עסק:

על מנת שאפשר להפקיד לקרן השתלמות לעצמאי לכאורה לפי לשון הפקודה צריך שתהיה לך הכנסה מעסק או משלח יד, אבל בפועל לא מקפידים על זה (מאפשרים להפקיד גם בשנים שיש הפסד), כך שלא אמורים לעשות בעיות על זה. אם פקיד השומה יחליט להתלבש עליך יש לו את סעיף 86 כדי להחליט שהפעולה שלך מהווה "התחמקות לא נאותה ממס", אבל קשה לי לראות אותו עושה את זה בשביל דג קטן כמוך.

אבל הכי טוב לבקש מהמעסיק שיפיק לך קצת הכנסה בחשבונית, וכך גם תוכל לקזז הוצאות כנגד הכנסה זו, וגם לחסוך בביטוח לאומי (אם מתחת ל25K בשנה ומתחת ל10 ש"ש).

כרגיל, לא מייעץ לא ממליץ, לא עו"ד לא רו"ח ולא כלום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D פתיחת חשבון בנק עבור עוסק מורשה צרכנות פיננסית 0
זאב פתיחת עוסק מורשה התפתחות אישית 7
ע פתיחת תיק עוסק פטור פיקטיבי רק לצורך הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
deussex פתיחת עוסק פטור שאינו עומד בתנאי ביטוח לאומי, בשביל קרן השתלמות נוספת + הוצאות מוכרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
U מחויבות בירוקרטית על פתיחת תיק עוסק פטור מיסים 2
M פתיחת עוסק פטור עבור קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
א פתיחת עוסק פטור עבור הטבת קרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 4
T פתיחת תיקים עוסק פטור במס הכנסה אונליין מיסים 0
unrealx פתיחת עוסק זעיר התפתחות אישית 6
G פתיחת עוסק פטור במקביל לעבודה כשכיר - שווה את הבלאגן? אוף טופיק 1
מ פתיחת עוסק פטור להכנסה שנתית נמוכה מאד צרכנות פיננסית 7
ד פתיחת עוסק פטור וכו' צרכנות פיננסית 48
Fitch פתיחת עוסק פטור לשכיר - רשימת מטלות ראשונית התפתחות אישית 30
S פתיחת עוסק פטור - שאלות על התהליך צרכנות פיננסית 7
Sinister פתיחת עוסק פטור למטרת הפרשה לקרן השתלמות - הצד הביורוקראטי צרכנות פיננסית 8
M פתיחת חשבון משותף ומשכנתא נדל"ן 3
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
H הוזלת עמלות בעת פתיחת חשבון מסחר שוק ההון 9
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
S פתיחת קרן השתלמות חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
H פתיחת חשבון נוסף באינטרקטיב והפרדת פעילות שוק ההון 5
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
ע גילוי מרצון לזוג אמריקאי + פתיחת חשבון ב ib מיסים 28
N מס' שאלות לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 59
Omer Daniel פתיחת חשבון באקסלנס שוק ההון 5
S פתיחת תיק עבור צעיר עם חשיפה גבוהה לשוק המניות (העולמי) שוק ההון 8
D פתיחת סתימה עם פומפה בכיור מטבח כשיש גם ניקוז מדיח כלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
ג פתיחת חשבון בחו"ל לחירום שוק ההון 8
G פתיחת חשבון בנק בארה"ב ללא נוכחות שם צרכנות פיננסית 5
ה פתיחת קרן השתלמות ללא סוכן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
N פתיחת חשבון מסחר באינטראקטיב בתור תושב אירופה שוק ההון 0
ס השוואת פתיחת חשבון בנק בקפריסין מול אנגליה צרכנות פיננסית 2
ז פתיחת חשבון ב IB - אין אפשרות לבחור ישראל במדינה פוסטים מאיכות נמוכה 7
N פתיחת קופת גמל להשקעה דרך מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
H פתיחת תיק מניות במיטב דש שוק ההון 4
י רילוקיישן לארה"ב - פתיחת חשבון השקעות שוק ההון 1
M שותפות בסטארט אפ ומהלך הדברים בעת פתיחת חברה התפתחות אישית 25
ה פתיחת חשבון באינטרקטיב למרות שאקסלנס פתחו בשמי צרכנות פיננסית 0
ShayIL פתיחת חשבון. EUR בWise צרכנות פיננסית 7