• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עד כמה הכסף משפיע עלינו

אונזוקה

משתמש רגיל
דירוג
33
היי, אז בהמשך לשיח קטן בשרשור של - כמה אחוז את חוסכים בחודש חשבתי שזו שאלה לגיטימית.

הפורום והבלוג פתח פה דברים מדהימים, שיח על חסכון, על שיטת מחייה חדשה, על שינוי סט הערכים ועוד דברים שמילים יקשו לתאר אבל מהודעות רבות בפורום (ויצא לי גם כמה פעמיים להרגיש בפוסטים של הסולידית) אני מרגיש - ותסלחו לי על הקיציוניות - אנטי חזק לחיים (לא במובן האובדני) .
הכסף הפך להיות מטרה ולא כלי, החסכון הפך להיות קדוש, הכל סביבו והוא מה שמנחה בבחירות ובערכים, חסכון בהנאות (ולא רגעיות או יומיות) בשביל עתיד טוב יותר.
אין לי ביקורת על אף אחד, וכל דרך שאדם יבחר ויימצא לו מבלי לפגוע באחר היא נכונה (בעייני לפחות) ואני מתנצל אם משהו נפגע - אבל מעניין לשמוע דעות מהפורום.

כמה דוגמאות שאני חושב שימחישו למה אני מתכוון - תנסו לא להדבק לדוגמאות אלא להבין את הכוונה:
לוותר על בירה עם חברים/פגיעה בחיי חברה
לבחור מקצוע שיכניס הרבה.
לוותר עזרה לאחר/לתת פחות לסביבה.
לוותר על בחירת אזורים מגורים/דרך חיים.
ויתור על זוגיות

חשבתי לפתוח סקר אך התקשתי מאוד בלנסח את השאלה ואת התשובות אז נראה לי שדיון חופשי יהיה נכון
עד כמה הכסף משפיע עליכם, והאם לדעתכם זה לא עובר את הגבול?

אני חושב שהשאלות הן:
1. האם אדם צריך להוציא כסף כפי שאחרים מצפים ממנו?
2. האם אדם צריך להוציא כסף רק על דברים שלדעתו שווים את ההוצאה?
והתשובות שלי הן:
1. לא
2. כן

לפעמים אנשים צוחקים עליי שאני עובד בהייטק אבל מתעסק עם מיילים וקאשבק, לפעמים אני עצוב כשהם מספרים לי כמה זמן ייקח להם להחזיר את המשכנתא או על איך שהם לא מסוגלים לחסוך על אף העובדה שהם בתפקיד בכיר בחברת Faang.

מבחינת בילויים אני לא מבטל בילויים עם חברים בגלל שהם עולים כסף אבל לפעמים אני משכנע אותם על חלופה חינמית / זולה יותר מבירה או ארוחה במסעדה (ולפעמים לא, תלוי בחבר ותלוי כמה אני רוצה להיפגש).

למזלי אני אוהב את העבודה שלי והיא גם במקרה די מרוויחה.

אני בזוגיות ואפילו מתחתן בשנה הקרובה 3 פעמים.

לדעתי אני מאוזן, אבל לא כולם מסכימים איתי.

השקעת האנרגיה נראית לי קטנה ממה שאנשים משקיעים בעבודה, וגם שם המטרה (העיקרית?) היא כסף.

ויתור על אזור מגורים או דרך חיים... האם לא בכל דבר כמעט צריך להתפשר בהתאם לאילוצים?

מהודעות רבות בפורום ... אני מרגיש - ותסלחו לי על הקיציוניות - אנטי חזק לחיים (לא במובן האובדני) .
אולי זה פשוט ההבדל בין לחיות את הרגע ללהיות מודאג גם לגבי העתיד.

אני בזוגיות ואפילו מתחתן בשנה הקרובה 3 פעמים.
במקביל או סיריאלית?

השקעת האנרגיה נראית לי קטנה ממה שאנשים משקיעים בעבודה, וגם שם המטרה (העיקרית?) היא כסף.

ויתור על אזור מגורים או דרך חיים... האם לא בכל דבר כמעט צריך להתפשר בהתאם לאילוצים?

אולי זה פשוט ההבדל בין לחיות את הרגע ללהיות מודאג גם לגבי העתיד.

במקביל או סיריאלית?

זה ברור שבכל צעד מתפשרים, וזאת בדיוק מהות הדיון - האם הויתורים בשביל לדאוג לעתיד לא קיצונים מדי שמפספסים משהו בדרך?

כל אדם צריך לבחור לעצמו האם כסף זה כלי או מטרה. גם אני קצת התבלבלתי בזה בהתחלה ו"שכחתי" את העקרונות שלי מסנוור הכסף ו"קדושת החיסכון" מהסלודית, אני חושב שעכשיו אחרי שעיכלתי את הנושא יותר אני מצליח לאזן ולקחת כסף ככלי למטרות שלי ולא כמטרה בפני עצמה, למרות לדעתי די נחוץ להתייחס לזה כמו למטרה בשביל באמת להגיע ליעדי חיסכון שאתה מקציב לעצמך ולחנך את עצמך לקנות רק מה שאתה באמת רוצה ולא מה שאתה חושב שאתה רוצה.

אני חושב שבעקבות החסכנים שאנחנו, אנחנו פעמים רבות במהלך החיים מקבלים החלטות שנובעות מחיסכון של כסף אך בעקבות כך גורמות להרבה מאמץ/סבל ואילו יכולות להיות החלטות שבדיעבד, בעוד הרבה שנים, יראו לנו כמו החלטות שגויות.
לדוגמה דווקא הפוכה - חוזר ב2 בלילה מחתונה, קר מאוד ואני והבת זוג גמורים מעייפות/אלכוהול. הבית במרחק 20 דקות הליכה. יכולנו ללכת אבל המאמץ או החיסכון בכסף פשוט לא היה שווה את זה. הזמנו מונית.
אני בטוח שרבים פה בחיים לא היו שוקלים מונית או אפילו מעזים לבטא את המילה הזאת.

לדעתי כסף הוא אכן מטרה. תסתכל על אלו שמשתמשים בו ככלי-רוכשים בעזרתו (אשראי) דברים שאין להם כסף כרגע לממן אותם.
מה לעשות שהכסף שולט וישלוט בחיינו עד שתהיה שיטה אחרת, טובה יותר. אז כסף הוא שם המשחק, אין הרבה מה לעשות נגד זה לדעתי כרגע (אלא אם יש לך רעיון טוב יותר שיכול "לתפוס" ולהחליף את הכסף) וצריך לשחק את המשחק (לא כדאי להיות בצד השני של המתרס-ללא כסף. קשה מאוד לחיות בלי כסף).

נכון, אני עושה ויתורים כספיים אבל הם לא כואבים לי כי אני בדרך כלל חסכנית (עשיתי בעבר טעויות שקשורות לכסף, עכשיו משלמת עליהן ואם הייתי חכמה יותר בזמנו, היה לי יותר כסף היום). יש פוסט של הסולידית - "איך לחסוך בלי להתעייף".
צריך גם לשנות את המחשבה-למשל, האם קניית כוס קפה באמת מועילה לי? זו הנאה רגעית וזהו. אבל הכסף ששילמת על כוס הקפה הזאת אבוד לתמיד.
גם אם תתלונן (תלונה מוצדקת כמובן) שמשהו לא בסדר בכוס הקפה (או דבר אחר שאתה קונה כמו אוכל), ברוב הפעמים לא יחזירו לך את הכסף אלא יתנו לך שווה ערך (למשל כוס קפה נוספת). אז זה יהיה הגיוני לעצור ולחשוב "האם אני באמת צריך לקנות את זה עכשיו?" לרוב אני מאמינה שהתשובה תהיה לא.

כסף הוא מטרה (וגם כלי) לחיים נוחים וטובים יותר.
כשיש כסף, אז אפשר להיות רגועים יותר ולחיות טוב יותר. תחשוב על אנשים שחיים מתחת לקו העוני. הם חיים בלחץ, לפעמים גם חולים יותר, צריכים לוותר על דברים חשובים כמו אוכל או חימום בחורף וכו' כי אין להם איך לממן את זה. אלה לא חיים טובים.

אז זה יהיה הגיוני לעצור ולחשוב "האם אני באמת צריך לקנות את זה עכשיו?" לרוב אני מאמינה שהתשובה תהיה לא.
כסף הוא מטרה (וגם כלי) לחיים נוחים וטובים יותר.
קצת בעייתי ליישום כי כמעט אין הוצאות שאם תמנע מהן, אז בדיעבד תראה בכך משהו שפגע ב"חיים טובים". מעטים מאד החפצים והחוויות שאתה מרגיש שממש שדרגו את חייך. הבעיה בעיני בעיקר בסכומים הקטנים - אתה הולך ברחוב ביום קיץ חם ורוצה לקנות מים קרים שישפרו את המצב. אז ברור שברוב המקרים אפשר לחכות עד שתגיע הביתה (כמה זמן הגיוני לחכות? דקה / שעה) או לקחת איתך בקבוק מים פושרים ובדיעבד המים שתקנה ב-6 שקלים לא הופכים את חייך ל"טובים יותר". אבל מצד שני, מדובר ב-6 שקלים. לא באמת סכום שפוגע בחיים "טובים יותר".

אני מרגיש - ותסלחו לי על הקיציוניות - אנטי חזק לחיים
כאן דרושה כמובן הגדרה שלך ל"חיים".
בשבילי החיים טובים אם יש לי את הצרכים הבסיסיים (קורת גג, מזון טוב, חימום/קירור, בריאות, בטחון יחסי לזקנה). חיים נהדרים זה שיש לי משפחה וחברים אהובים, בעלי חיים, גינה, טבע מסביב. חיים סופר נהדרים זה שיש לי אפשרות לטייל, להחכים עוד, להכיר אנשים חדשים.
בשביל אדם צעיר בשנות ה-20 זה אולי נראה אנטי לחיים. לפעמים הוא זקוק יותר להרפתקאות וריגושים חזקים כדי להרגיש חי.
החסכון הפך להיות קדוש
לא קדוש אבל הכרחי. בהתחשב בכך שהרבה אנשים נזכרים בצורך הזה כשכבר מאוחר מדי, טוב שיש את הבלוג והפורום הזה שעוד ועוד אנשים נחשפים אליו ומקבלים כלים איך להישמר כבר היום בשביל העתיד.
עד כמה הכסף משפיע עליכם, והאם לדעתכם זה לא עובר את הגבול?
אפשר בהחלט לעבור את הגבול האישי וזה חלק מהאחריות של כל אדם כלפי עצמו לבדוק עד כמה הוא נסחף לטובת העתיד על פני ההווה.
אני יכולה להעיד שלי זה קרה וקורה בעוד תחומים: הצורך שלי להפחית אשפה למינימום והצורך שלי לטפל בכל בעל חיים מסביבי. בכל אופן, זאת האחריות שלי למצוא את האיזון הנדרש.
כמה דוגמאות שאני חושב שימחישו למה אני מתכוון
אדם שרוצה להשתכר הרבה כסף (כדי להנות מנוחות + ביטחון) לא דומה לאדם שמוותר על זוגיות בגלל כסף (זה קורה בכלל?).
בילוי עם חברים יכול להיות ממש בזול: בירה על החוף, פיקניק בפארק, בילוי בדירת אחד החברים. השאלה היא מה קורה כשאחד מהחברים רוצה לבלות בזול ושאר החבר'ה חושבים שהכי מגניב זה לבלות ביוקר. ושאלה יותר גדולה היא אם אדם לא מסוגל לחסוך רק בגלל ההעדפה להתאים את עצמו לחברה המועדפת עליו -אם כן, אז זאת הבעיה שלו.

אוף טופיק - אתה יכול להרחיב על כך?
היא סינית לא יהודיה ואני ישראלי יהודי.
כלומר, להתחתן באופן רשמי בארץ כרגע עוד לא אפשרי, להתחתן באופן רשמי בסין גם לא נוח.
אז אנחנו מתחתנים באופן רשמי במקום אחר, ואחרי זה חוגגים פעם בסין ופעם בארץ.

הכסף משפיע עליי באופן שאני רוצה שיהיה לי אותו כדי שאוכל לנצל אותו למטרות שיתגמלו אותי בעתיד
וכן, לפעמים הניצול של אותו כסף הוא Net Negative (מה שנקרא אצלנו - ביזבוז)
אבל החלק הארי שלו מתדלק מנוע שיפעל בעתיד ללא תידלוק נוסף

במילים אחרות, אגירת הכסף אצלי אמורה להפוך מ 100% אקטיבי ל %100 פאסיבי
ככל שעובר הזמן, ה"מחוג" נוטה לכוון הנדרש, אם אהיה חייב לתת תשובה, כרגע אני באמצע הדרך
אבל מתחיל להיות הרבה יותר קל עם שרירי מוח מתורגלים

• אהבתי
Reactions: Roi
להגיד שהכסף לא משפיע עלי? זה שקר.
אבל בלי ספק לכל אחד יש את ההגדרה שלו לכסף, או יותר נכון
הכסף הפך להיות מטרה ולא כלי, החסכון הפך להיות קדוש, הכל סביבו והוא מה שמנחה בבחירות ובערכים
לדעתי ערבבת פה כמה דברים.
א. החיסכון יכול להיות קדוש
ב.הכסף לא חייב להיות מטרה
ג.הוא לא חייב לבוא על חשבון ערכים.

לכל אחד את היחס שלו בין עבודה לאיכות חיים. וכל אחד מגדיר את זה אחרת.
יש כאלה שמביאים אופר הביתה והם עפים בקריירה ויש כאלה שאחד מבני הזוג מגדל את הילדים והשני יוצא לעבוד.
הכל תלוי למה אתה רוצה להשיג עם הכסף.
אחד רוצה להשיג 3 בתים והכנסה קבועה, והשני רוצה קורת גג וזמן עם המשפחה.
לדעתי? יש המון אנשים שמוכרים את עצמם לעבודה ולכסף. אבל מי אני שאגיד להם שזאת לא דרך חיים נכונה?
במשקפיים שלו? אני זה שחי בחוסר אחריות.
בכל מקרה, לא משנה באיזה דרך חיים בחרת,
חיסכון הוא תמיד ערך עליון בגלל שאתה לא יודע מה ילד יום.
ואיזה יום גשום יתפוס אותך עם המכנסיים למטה.
הסכום כמובן מושפע ישירות מדרך החיים שאתה בוחר.
אני מכיר אנשים מ2 צידי המתרס .
אחד שחזר ב8 בערב כל יום. ופספס שנתיים של גידול הילדות שלו
והשניה? עזבה עבודה טובה והלכה לעבוד בעבודה שאין איפה להתקדם, בשביל הילדים שלה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
Y משקיע חדש תוהה: מה לעשות עם הכסף עד שאלמד את החומר שוק ההון 26
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 18
M אי בי אי חסמו גישה למערת "ספארק" בחו"ל "עד להודעה חדשה" שוק ההון 41
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
S מחפש הזדמנות נדלן עד 1 מש"ח. נדל"ן 0
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
כ מתעניין בדירה חדשה להשקעה עד 2 מ' (10\90) שאלות נדל"ן 12
ס עד כמה ניתן להבין התנהגויות של פורקס? שוק ההון 0
ש דירה להשקעה עד 2 מ' נדל"ן 27
F החזרי מס - מותר עד 6 שנים אחורה, אבל ברשות המיסים ניתן עד קדימה באפריל מיסים 11
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
Z ETF שמחזיק אגרות חוב עד לפקיעה ? שוק ההון 14
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
Y האם כל השכירים נאלצים לשלם ריבית עד אפריל בהגשת דוח מס? מיסים 8
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
C המלצה לנתב קווי עד 250₪ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
יבגני_ל משלוח עד הבית של דואר ישראל אוף טופיק 80
I שאלה עד כמה המשק תלוי בריבית הפריים? שוק ההון 1
Sp0 אם אני מחזיק מק"מ עד תאריך הפירעון אז אני יכול להתעלם מעליות\ירידות? שוק ההון 3
A פרויקטים חדשים במרכז עד 2 מיליון שח, יזמים המאפשרים הקדמת תשלומים\גידור תשומות נדל"ן 19
T האם הוואטסאפ שלי מתוחכם עד כדי כך? אוף טופיק 4
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
א מאפשרים לי הלואה עד 170 K בקל"צ 3.75. לקחת ולהשקיע? שוק ההון 48
יוזר עד כמה כדאית העזרה של משרד השיכון במשכנתא עבור זכאים? נדל"ן 4
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
I עד כמה תשואות האג"ח לטווח ארוך משפיעות על מחירי הדירות? שוק ההון 21
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
ה ממוצע התואר בשנה הראשונה- עד כמה קריטי? התפתחות אישית 31
tomer111 כשאומרים שמחיר האג"ח ירד או שתהיה קריסה באג"ח מה זה משנה אם אני מחזיק אותם עד הסוף? שוק ההון 27
C כלכליסט: דיסקונט לא יגבה ריבית על מינוס של עד 2,000 שקל פוסטים מאיכות נמוכה 30
Z משכנתא לתקופה קצרה שנה עד מקסימום שנתיים. נדל"ן 18
ב עד כמה קומות אפשר? נדל"ן 7
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
L קנייה דירה חדשה מקבלן עם תשלום ריבית על ה75% עד האכלוס נדל"ן 2
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D עד כמה חשוב המאזן האקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
4 עד כמה חשוב לקנות מייבואן/משווק רשמי? אוף טופיק 25
c881 השרשור על בחירות 2019 עד 2021 ננעל אוף טופיק 42
כ מה עושים עם מיליון ש"ח עד שאחליט מה עושים איתם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3

נושאים דומים

Back