1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

נדל"ן בחו"ל לעומת שוק ההון

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י טחינה גולמית, ‏21/9/16.

 1. ברננקי

  ברננקי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏19/9/15
  הודעות:
  1,011
  לייקים שהתקבלו:
  1,456
  הטענה שגויה (אפשר להרויח ריבית בלי לממש אגרות חוב, ואפשר להרויח דיבידנדים מבלי לממש מניות)
   
  אורי ג., daat99 ו-ogi אוהבים את זה.
 2. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  הטענה נכונה ליתר 95% מהפעילות בשוק ההון.
   
  daat99 אוהב/ת את זה.
 3. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  יש אמת בנקודה הראשונה שלך על שליטה בהון, ולמעשה זה ניסוח אחר של מה שכבר כתבתי שכמשקיע (=ספקולנט) בשוק ההון יש לך רק שתי החלטות: לקנות ולמכור. כמובן שגם לנקודה זו יש סייגים כמו מפולות שמתרחשות במהירות, סגירת המסחר במקרים מסויימים, סוגיות מיסוי ועוד, אבל נשים את כל אלו בצד. אין ספק שהנזילות בשוק ההון גבוהה עשרו מונים מנדל"ן.
  לגבי הנקודה השנייה אני חולק עליך עמוקות. כשמשקיע נדל"ן מחליט להפוך את עליית הגג לקומה נוספת עם עוד שני חדרים וחדר אמבטיה, הוא לא "מתפלל." הוא יודע שעבור בית של שלוש קומות ל-6 חדרים הוא יקבל יותר מאשר עבור בית של שתי קומות ו-4 חדרים. אולי הוא מקווה שהשינוי יאפשר לו להעלות את שכר הדירה ב-30% ויסתבר שהוא הצליח להעלותו רק ב-20%, אבל הוא לא פועל רק בציפיה חסרת אונים למזל טוב כמו משקיע בשוק ההון. כשמשקיע לוקח דירת ארבעה חדרים מול אוניברסיטה ומפצל אותה לארבע דירות סטודיו קטנות שמתאימות לסטודנטים, זו לא ספקולציה. זו החלטה מושכלת שאכן יש בה כמה נעלמים, אבל זה לא הופך את השינוי למושא רחמי שמיים וכוחות עליונים. כשמשקיע מחליט לשלם רימיום נמוך יותר עבור הביטוח ולהסתכן בהשתתפות עצמית גבוהה יותר במקרה של מימוש הפוליסה, או ליהפך, הוא עושה החלטה מושכלת. כשהוא מחליט להחזיק את הנכב באמצעות חברה בע"מ, או חברה בערבות מוגבל, או בשותפות עם ילדיו, או בשמו שלו, או בתכנית ה-IRA שלו, כל אלו החלטות שישפיעו על התשואה שלו שה בידיו ואינן מושא לתקוות ותפילות. כשהוא מחליט אם לנכות פחת במיסים השנתיים שלו או לא בהתאם למשלעויות המיידיות לעומת אלו העתידיות הוא מקבל החלטה מושכלת. כך גם על ההחלטה לשפץ גג או להחליף אותו בחדש, אם לסגור את הגראז' או להשאיר אותו פתוח, לעדכן את המטבח ולספק מכשירי חשמל או לא ועוד. אף אחת מההחלטות הללו לא קשורה במזל או בתפילה.
   
  רוני, daat99, Roi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 4. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  יש אמת בנקודה הראשונה שלך על שליטה בהון, ולמעשה זה ניסוח אחר של מה שכבר כתבתי שכמשקיע (=ספקולנט) בשוק ההון יש לך רק שתי החלטות: לקנות ולמכור. כמובן שגם לנקודה זו יש סייגים כמו מפולות שמתרחשות במהירות, סגירת המסחר במקרים מסויימים, סוגיות מיסוי ועוד, אבל נשים את כל אלו בצד. אין ספק שהנזילות בשוק ההון גבוהה עשרות מונים מנדל"ן.
  לגבי הנקודה השנייה אני חולק עליך עמוקות. כשמשקיע נדל"ן מחליט להפוך את עליית הגג לקומה נוספת עם עוד שני חדרים וחדר אמבטיה, הוא לא "מתפלל." הוא יודע שעבור בית של שלוש קומות ל-6 חדרים הוא יקבל יותר מאשר עבור בית של שתי קומות ו-4 חדרים. אולי הוא מקווה שהשינוי יאפשר לו להעלות את שכר הדירה ב-30% ויסתבר שהוא הצליח להעלותו רק ב-20%, אבל הוא לא פועל רק בציפיה חסרת אונים למזל טוב כמו משקיע בשוק ההון. כשמשקיע לוקח דירת ארבעה חדרים מול אוניברסיטה ומפצל אותה לארבע דירות סטודיו קטנות שמתאימות לסטודנטים, זו לא ספקולציה. זו החלטה מושכלת שאכן יש בה כמה נעלמים, אבל זה לא הופך את השינוי למושא רחמי שמיים וכוחות עליונים. כשמשקיע מחליט לשלם רימיום נמוך יותר עבור הביטוח ולהסתכן בהשתתפות עצמית גבוהה יותר במקרה של מימוש הפוליסה, או ליהפך, הוא עושה החלטה מושכלת. כשהוא מחליט להחזיק את הנכב באמצעות חברה בע"מ, או חברה בערבות מוגבל, או בשותפות עם ילדיו, או בשמו שלו, או בתכנית ה-IRA שלו, כל אלו החלטות שישפיעו על התשואה שלו שה בידיו ואינן מושא לתקוות ותפילות. כשהוא מחליט אם לנכות פחת במיסים השנתיים שלו או לא בהתאם למשלעויות המיידיות לעומת אלו העתידיות הוא מקבל החלטה מושכלת. כך גם על ההחלטה לשפץ גג או להחליף אותו בחדש, אם לסגור את הגראז' או להשאיר אותו פתוח, לעדכן את המטבח ולספק מכשירי חשמל או לא ועוד. אף אחת מההחלטות הללו לא קשורה במזל או בתפילה, גם אם יש בהם מרכיב של חוזר וודאות.
  אני לא מסתכל על 100% חוסר וודאות בשוק ההון ועל 10% חוסר וודאות בנדל"ן ואומר: הנה, גם כאן וגם כאן יש חוסר וודאות. הן אותו הדבר...
   
  רוני ו-daat99 אוהבים את זה.
 5. Royalties Man

  Royalties Man משתמש סולידי

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  272
  לייקים שהתקבלו:
  385
  אוקיי בוא נגיד ואתה בעזרת המינוף מפזר את ההון העצמי שלך על יותר נכסים, אבל אל תשכח שגם את ההתחייבות שלך אתה מפזר על יותר נכסים ובכך חשוף יותר לתנודות השוק בין אם שוק השכירות לבין לשוק הקניה ומכירה של הנכס. קח 2 תרחישים:

  יש לך 100 שח.

  1) קונה עם 100 ש"ח נכס במזומן.
  2) קונה עם 100 ש"ח 2 נכסים עם מינוף.
  איך בדיוק במצב מספר 2 יש לך פחות סיכון? אתה חשוף לבעיות עם שוכרים (משפיע על תזרים) /ירידות מחירים (משפיע על מכירה) כפול 2.

  מינוף, או כמו שנקרא בשפה המקצועית הון זר הוא תמיד לקיחת יותר סיכון. לא סתם כשבאים לקנות חברות בשוק ההון מנסים להתרחק מחברות ממונפות יותר מידי ברמת החברה (משמע החברה לקחה הרבה הלוואות והיחס בין ההון הזר להון העצמי שלה הוא לא טוב). אותו דבר בנדל"ן, אמנם מינוף עוזר לבנות הון אבל הוא גם יכול מאד "לעזור" למחוק אותו, וזה הסיכון.

  להגיד שבגלל שלקחת הלוואה הקטנת את הסיכון זה אבסורדי כמו להגיד שבגלל שאתה משקיע במדד הS&P 500 אתה בעצם מוריד את הסיכון כי עוד 30 שנה יהיה לך הרבה יותר כסף ואז אם תצטרך לא עלינו סכום כסף גדול למשהו דחוף אז יהיה לך כסף כי השקעת במדד כל ה 30 שנה ובגלל זה הורדת לעצמך את הסיכון.

  אבל זו רק דעתי.
   
  מתכנת ו-daat99 אוהבים את זה.
 6. ogi

  ogi משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏10/8/15
  הודעות:
  2,111
  לייקים שהתקבלו:
  2,652
  גם חברה בורסאית לא מסתמכת על מזל או תפילה לבדם -- יש לה מנהלים והם מקבלים החלטות מושכלות בנוגע לסוג הייצור והיקפו, למיסוי ולהטבות מיסוי, כולל כל מה שקשור במינוף החברה. אז נכון שההחלטות הללו מתקבלות ע"י ההנהלה ולא ע"י המחזיק, אבל זה לא מצדיק התפייטות על רחמי שמיים וכוחות עליונים. מה שהשתנה כאן זה הגורם המחליט (ההנהלה במקום המחזיק), ולא מידת הרציונליות של ההחלטות.

  הערה: כשמעבירים החלטות למישהו אחר עלולה להיווצר בעיית נציג, וזו אכן בעיה בבורסה. אבל מכאן ועד התפייטות על מיסטיקה, והצגת ההשקעה במניות כאי-רציונלית, הדרך ארוכה...
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/9/16
 7. daat99

  daat99 משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏18/3/15
  הודעות:
  6,338
  לייקים שהתקבלו:
  6,159
  נכון.
  שהם לא אתה.
  ולא אתה.
  וזו בדיוק הנקודה ש @אורי מנסה להעביר.
  כל עוד אתה הגורם המחליט אז אתה לא נתון ברחמי הנהלת החברה בתקווה שיתקבלו החלטות כלכליות נכונות עבור החברה ולא עבור קידום "ויטמין פ." כלשהו.
   
  רוני ו-אורי אוהבים את זה.
 8. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  לו היית קורא את הדברים שכתבתי בעבר ואליהם קישרתי היית מוצא את התייחסותי לתרחיש זה בדיוק. כשעשית שימוש במינוף וכעת יש לך שניים, שלושה, או ארבעה נכסים ממונפים במקום אחד ללא מינוף הקטנת סיכונים רבים.
  לא הכפלת ב-4 את הבעיות עם הדיירים אלא הקטנת אותם, כי ללא מינוף דייר בעייתי אחד, או נכס שעומד ריק אחד, מייצגים 100% מהנכסים שלך. אבל הסבירות שכל ארבעת הנכסים יעמדו ריקים בו זמנית, שבכולם יתפוצץ הדוד באותו יום, על כל ארבעת הגגות יפול ענף ויחריב אותם וכדומה: קטן. אי לכך ההשפעה של כל אחת מהבעיות הפוטנציאליות הללו - קטנה.
  זה גם אומר שלא רק שחבות המס שלך קטנה ושהתשואה שלך עלתה, אלא גם שהרזרווה שאתה שומר, שהיא ביטוי פיננסי לסיכון שאתה נערך אליו, קטנה גם היא (כי אתה לא שם בצד לארבעה גגות וארבעה דודים וחודשיים ללא דייר לכל נכס בכל שנה ועוד).
  אגב, מינוף גם מפחית את סיכון הליטיגציה, כי עם מבנה אחזקות נכון (ולא מסובך כל כך) אין כל כך על מה לתבוע אותך כי אין מה לקחת, אבל את בעליו של נכס ללא מינוף ממהרים לתבוע, ולא חסרים עוכרי דין תאבי בצע שמתפרנסים מתביעות כאלו.
  נעצור כאן. יש עוד.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/9/16
  רוני, RaeNye, daat99 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 9. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  ההחלטות שלהם אולי רציונאליות (וטובת המשקיעים איננה בהכרח בראש מעייניהם), אבל השאלה איננה מה עושה החברה וכיצד היא מקבלת החלטות. השאלה היא מה עושה המשקיע ואיך הוא מקבל החלטות. משקיעים בשוק ההון מחליטים להשקיע בחברה (כי הם קראו תשקיף, כי הם עושים ניתוח טכני, או כי הם קיבלו "טיפ" מהסנדלר, לא משנה) וזהו. עכשיו מתפללים. זו הנקודה.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/9/16
  daat99 ו-Roi אוהבים את זה.
 10. ברננקי

  ברננקי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏19/9/15
  הודעות:
  1,011
  לייקים שהתקבלו:
  1,456
  לא יודע מה זה אומר.
  זה כמו שאטען שבתל אביב אי אפשר להסתפר, ותציג לי כנגד רשימה של מספרות בתל אביב, ואז אטען שטענתי (הקודמת) נכונה ליתר 95% מהפעילות העסקית בתל אביב.
  בקיצור, אפשר להרוויח בשוק ההון גם בלי לממש אף נכס. בניגוד לטענתך המקורית.

  זו הפשטה מעט גסה. גם אני יכול לטעון שלך כמשקיע נדלן יש רק שתי החלטות: כן או לא; או להתמנף או לא, או לשפץ או לא, וכו'.
  אז נכון שכל החלטה מסתכמת ללקנות או למכור, אבל יש אינסוף דברים לקנות או למכור, אלוקציות שונות של נכסים, תזמון של קניה/מכירה וכו'.
  אני מסכים (וכבר כתבתי כך) שאכן יש יותר מרווח פעולה בתור משקיע נדלן, אבל זה לא אומר שיש רק 2 החלטות בשוק ההון אלא המון. בתור משקיע פסיבי למשל אני בקושי נדרש להחלטות כאלו - בהתאם להחלטה שלי, להשקיע בצורה כזו.

  תראה, אני מבין שרמת האי וודאות גבוהה יותר בשוק ההון. דירת 6 חדרים אמורה להכניס יותר מדירת 4? וול, איך שדעת אוהב להגיד, אמור זה שם של דג. אף אחד לא מבטיח לך שתמצא שוכר בזמן וכו' וכו'. גם מכירת סמארטפונים אמורה להכניס יותר כסף מלהלוות כסף (בריבית שלילית!) ועדיין אתה תסכים שהתשואה העודפת של אפל לעומת אגחים בכלל לא מובטחת. למרות שהיא אמורה להיות חיובית.
  אז זה כל מה שניסיתי לטעון: לא שהסיכונים או רמת הוודאות זהה, אלא שבדומה לשוק ההון, גם בתור משקיע נדלן אתה תלוי באחרים ולא *הכל* בשליטתך (בניגוד לטענה שרק בשוק ההון אתה יכול להתפלל לתשואה, כאילו היתה תשואת שוק הנדלן העתידית אמת ידועה ומוחלטת)
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/9/16
  קפה שחור, daat99 ו-מתכנת אוהבים את זה.
 11. Royalties Man

  Royalties Man משתמש סולידי

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  272
  לייקים שהתקבלו:
  385
  מסכים איתך לגבי זה, תוכל להרחיב על מבנה אחזקות נכון?
   
  daat99 אוהב/ת את זה.
 12. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  בקצרה, כי הדיון גולש למרחבים תיאורטיים ולא פרקטיים:
  1. נכון, אפשר להרוויח מדיווידנדים, מאופציות, מאג"ח ועוד בלי לממש אחזקות. אבל אלו פעולות שרוב המשקיעים לא עושים. רוב המשקיעים קונים מניות ומדדים ומחזיקים אותם, או קונים ומוכרים לפי תנודות כאלו ואחרות. גם בנדל"ן יש פעילויות מגוונות מאוד ועדיין אנחנו כל הזמן מדברים על דירת מגורים, כי זה מה שמובן לרוב, ואני לא לוקח את הדיון למחוזות של non-preforming junior liens או של tax liens, או של קניית יחידת גיור עצמאית במלון בונגלוס בבליז או למגרש של 200 יחידות של מבנים ייבילים שאינן בבעלותך שאתה רק משכיר להם את הקרקע (כל הדוגמאות הן של תחומים אמיתיים שיש לי הכירות של ממש איתם). אני משאיר את הדיון ב-mainstream וכך גם אני עושה בנוגע לשוק ההון.
  2. זה לא פשטני אלא די מדוייק. נכון שיש לך כל מני החלטות לגבי גיבוש האסטרטגיה שלך, אבל ביחס לנכס שבבעלותך או שאתה עומד לרכוש יש לך רק שתי החלטות לקנות או למכור. זהו. אין לך שום השפעה אחרת. לא כך זה בנדל"ן.
  3. מעולם לא טענתי, ולו ברמז, שכמשקיע נדל"ן יש לך שיטה של 100% בהכל. אתה טוען נגד איש קש. ברור שיש דיירים, ורגולציה, ומזג אוויר, וסביבה חוקית ועוד. אבל בשונה משוק ההון, לא רק גם בניכוי אלו עדיין יש לך שליטה רבה, אלא גם שרוב הדברים האנו ניתן לצפות מראש ולהתכונן אליהם בצורות של רזרוות, ביטוח, מבנה משפטי, ככליפ ופרוצדורות לבחירת דיירים וקבלני משנה, בקרה על מנהלי נכסים ועוד ועוד. כן, גם בנדל"ן יש חוסר וודאות רב, אבל יש פעולות שאפשר לעשות בנידון. בשוק ההון, שוב, אפשר בעיקר לקנות ולמכור. מקסימום משקיע ממוצע אולי יקנה או ימכור אופציה כ"ביטוח". וזהו. כל השאר זה תפילה.
   
  daat99 אוהב/ת את זה.
 13. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  זה נושא רחב שמצדיק שירשור נרחב וקצת זמן פנוי. כמובן גם שיש הרבה נתונים סובייקטיביים (אזרחות, היקף השקעות, סוגי נכסים ועוד) שישפיעו על החלטות אלו. תחום ה-asset protection הוא נרחב. יש למבנה שכזה גם עלויות, שבסדר גודל מסויים אינן משתלמות. ומשאמרתי כל זאת, הנה על קצה המזלג:
  • נכסי נדל"ן מוטב להחזיק בתוך יישות משפטית נפרדת שתספק הגנה משפטית לשני הכיוונים: אם תהייה תביעה כנגד הנכס (דייר שהחליק במדרדות) היא תוגבל לנכס ולא תסכן את נכסיך האחרים; תביעה כנגדך (בן העשרה שלך היה מעורב בתאונת דרכים) לא תסכן את השקעותיך. לרוב חברה מסוג LLC מספיקה לכך, אם כי יש לשים לב למדינה בה החברה מתאגדת, לסוגיות של charging order, לעלויות שנתיות, לחשיפה למיסוי מדינתי וכדומה.
  • יש להחליט מהו כמות ההון שמוכנים "לסכן" בכל חברה שכזו, ולא לספור נכסים. כלומר, נגיד שהחלטנו שכל $100,000 צריכים להיות מבודדים, אז יכול להיות שבית של $100,000 יהיה לבדו בחברה. יכול להיות ש-5 בתים של $100,000 במינוף של 20%, קרי הון עצמי של $100,000 יהיו בחברה, ויכול להיות שחנות מסחרית של $400,000 במינוף של 75% תהייה בה. שתי הנקודות הללו הן הרמה הבסיסית ביותר.
  • ברמה השנייה מקימים חברה נפרדת שהיא חברת ניהול. כל חברה שמחזיקה נכסים חותמת על הסכם עם חברת הניהול על מנת שתנהל עבורה את הנכסים. כלומר חברת הניהול תחתום על חוזי השכירות, או על החוזים מול חברות הניהול צד שלישי שמנהלת את הנכסים עבורך, חברת הניהול תשכור קבלני משנה לתיקון, ואז תגבה החזרים מהחברה בעלת הנכס וכדומה. כך, תביעות כנגד רשלנות או כאלו הקשורות בניהול הנכסים (אפליה בבחירת דיירים, הטרדה מינית של קבלן משנה ועוד) תעצר ברמת חברת הניהול, שחוץ מחשבון בנק שוטף אין לה נכסים. בדרך כלל חברה שכזו תהייה חברה בע"מ ולמנהליה (למשקיע) כדאי שיהיו ביטוחים שונים לרשלנות וכדומה.
  • ברמה השלישית מקימים חברה שלישית שהיא בעלת ההון והבנק של כל המבנה. עכשיו החברה הזו תלווה את הכסף לחברות שמחזיקות בנכסים, ותקבל בתמורה שטר חוב. כך, אפילו ה-20% הון עצמי שיש לחברה המחזיקה בנכס הם בעצם לא שלה, כי קיים חוב לחברת הבנק. לשיטה זאת קוראים draining equity או taking equity out.
  • על המבנה כולו מוסיפים גיוון בין מדינות שונות, לעתים ארצות שונות. יש לו עלויות אחזקה וקצת בירוקרטיה, בעיקר בשלבי ההקמה. הוא דורש לקיים פרוצדורות כשחברות עושות עסקאות ביניהם כדי שלא לספק עילה ״להרים את המסך״ (corporate vial). זה יותר פשוט ממה שזה נשמע, אבל זה דורש תכנון. כמובן שלתכנון זה יש גם היבטי מיסוי, במקרה של ארה"ב גם של מס עיזבון ועוד.
  אני רוצה לחזור ולהדגיש. מי שיש לו שני בתים והשקעה של $100,000, למשל, לא חייב את שלושת השכבות. ניתן להסתפק בראשונה. המבנה הזה מודולארי ויכול להתרחב עם הזמן והגידול, אבל כדאי לסמן את הדרך מראש ולהתקדם עם המבנה בצורה אינקרמנטאלית לפי הצורך והיכולת כשיודעים מהו היעד.

  זהו. עד כאן על קצה המזלג.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏28/9/16
  Tractor, Tom, רוני ו-8 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
 14. ברננקי

  ברננקי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏19/9/15
  הודעות:
  1,011
  לייקים שהתקבלו:
  1,456
  לא צריך להיות @daat99 כדי להרויח מדיבידנדים. רוב המשקיעים שציינת אשר קונים מדדים ומחזיקים בהם, מקבלים דיבידנדים בתקופה הזאת. פשוט רובם משקיעים אותם חזרה במדד (ומתוכם אצל רובם זה קורה באופן אוטומטי ע"י מנהל הקרן. אני מאמין שמתוך אלו - רובם אפילו לא יודעים על כך). אבל זה לא משנה את העובדה שיש להם מקור הכנסה (כלומר רווח) נוסף, כלומר לא מעליית מחיר הנכס. אז רוב המשקיעים כן מרויחים משוק ההון מבלי לממש אף נכס.
  על שאר הנקודות אין לי מה להרחיב מעבר למה שכבר כתבתי. אבל תודה על דבריך, למרות שאני לא מסכים אתם.
  אגב לגבי 3, לא טענתי כנגד אמירה שלך כביכול שהשליטה שלך בנדלן היא מוחלטת. זו (הטענה שהשליטה אינה מוחלטת) היתה טענת עזר כדי להראות שלא רק למשקיעי מניות "נותר רק להתפלל", אלא שגם בשיטות השקעה שונות (נדלן במקרה זה) יש תלות באחרים והתשואה ממש לא מובטחת.
   
  אורי, daat99 ו-אורי ג. אוהבים את זה.
 15. Roi

  Roi משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏28/7/15
  הודעות:
  2,092
  לייקים שהתקבלו:
  2,202
  מאוד מעניין אורי, תודה.
  אשמח אם יבוא לך להרחיב בהזדמנות כמובן על הנושא הזה.
   
 16. amit

  amit משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏28/1/15
  הודעות:
  1,286
  לייקים שהתקבלו:
  1,190
  בארץ זה קצת בעייתי בנדלן למגורים:
  1.אי אפשר לקחת משכנתא בריבית מוזלת.
  2.אי אפשר להשתמש בפטור או ב10% מס על שכירות.
  3.אני חושב שתאלץ לחייב את הדיירים במע"מ על חשבונך.
  4.בעת מכירה תחוייב במע"מ.
  5.כבר לא הכי רלבנטי - אבל עד 2014 היית מפסיד גם את הפטור על רווחי הון ממכירת דירת מגורים.
   
  מתכנת, אורי, daat99 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 17. TunaGolem

  TunaGolem משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏27/9/15
  הודעות:
  7,510
  לייקים שהתקבלו:
  7,733
  לא הצגתי נוסחאות תיאורטיות. הצגתי שיטה לכימות הסיכון. כימות זה הינו נכון במציאות פר הגדרה וממש לא תיאורטי. אתה יכול לטעון שאין לי דרך להעריך אותו, אבל הטענה שלי נכונה גם כך.

  בקשר לשאר הטענות על היחס בין נדל"ן לבין שוק ההון:
  סף ההשקעה הנדרש להשגת שליטה על חברות קטנות, הינו גבוה מאותו הסף בנדל"ן בכסדר גודל אחד, לכן ההבדל אותו תיארת הינו כמותי בלבד. לאדם עם תיק של כמה מליונים, מינוף יאפשר שליטה מרובה יותר בשוק ההון בדיוק כמו בנדל"ן, אולם המינוף יהיה זמין יותר וזול יותר בגלל הנזילות.
  מצד שני, ניתוח חברות קטנות ומניפולציה של שוויין (לא של המחיר) הינו קל וזמין עבור תיק באותו הגודל, תוך כדי פיזור גדול יותר בשוק ההון.
   
 18. daat99

  daat99 משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏18/3/15
  הודעות:
  6,338
  לייקים שהתקבלו:
  6,159
  +1
   
  Royalties Man ו-אורי אוהבים את זה.
 19. אורי

  אורי משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏24/1/15
  הודעות:
  1,019
  לייקים שהתקבלו:
  2,010
  תודה. נראה לי שהגענו לשלב בו מוטב שנסכים שלא להסכים.
   
  Tom, daat99, אורי ג. ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 20. Royalties Man

  Royalties Man משתמש סולידי

  הצטרף ב:
  ‏25/1/15
  הודעות:
  272
  לייקים שהתקבלו:
  385
  אורי תודה רבה על הפירוט, סופר מעניין. תמיד היתי מודע לעיניין שמוטב להחזיק כל נכס ב LLC משלו (בארהב) ולאו דווקא על כל סכום מסויים, מה שנשמע הרבה יותר הגיוני מאשר LLC לכל נכס בלי קשר לסכום. בארץ כמו שכתבו אני לא שמעתי שעושים את זה, ככה שאתה מוזמן להרחיב מתי שתרצה ואולי אפילו כדאי לפתוח שרשור נפרד לגבי הגנה משפטית על נכסים באמצעות ישויות משפטיות + ביטוחים ולדון על זה שם. יעניין מאד באילו ארצות אתה משתמש במבנה הזה.
  לגבי הקמת חברת ניהול בלבד ששוכרת את שירותיה של חברת ניהול/בעלי מקצוע אחרים, פה באמת חידשת לי.

  אז אתה בעצם אומר שצריכה להיות חברת החזקות שמחזיקה בתורה חברת ניהול + חברות הנכסים ומממנת אותם?

  תודה
   
  daat99 אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
השקעה בנדלן בחול- איפה הקאטצ? פינת המשקיעים ‏7/10/18
realextate - השקעות בנדלן בחול ביחידות השקעה נמוכות- מה דעתכם? פינת המשקיעים ‏9/11/16
אפשרויות שונות להשקעה (מלבד שוק ההון, נדלן, ..) פינת המשקיעים ‏11/5/19
השקעה בנדלן באמצעות Fundrise פינת המשקיעים ‏18/3/19
חסכון פנסיוני ונדלן באלוקציית נכסים פינת המשקיעים ‏6/12/18
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.