• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעסיק לא חותם על שינוי מסלול לכספי פיצויים

סולידי אופנסיבי

משתמש סולידי
דירוג
24
אני עובד בתאגיד גדול וכשביקשתי מסוכן הפנסיה להעביר את הקרן למסלול מחקה סנופי הגענו לבעיה מול המעסיק שהוציא הנחיה (ללא קשר למקרה הפרטי שלי) לא לחתום על העברת כספי הפיצויים ל"מסלולים בסיכון גבוה" (= כל מסלול שונה מברירת המחדל). האם זה חוקי? האם ניתן לעשות משהו בנידון במידה וכל הנסיונות לשכנוע כשלו?
מה האינטרס שלו בכלל לעשות דבר כזה?

האם זה חוקי?
כן.
האם ניתן לעשות משהו בנידון במידה וכל הנסיונות לשכנוע כשלו?
לרענן.
כל עוד אתה לא חתום על סעיף 14 זה חושף אותו לסיכון.
בגדול במקרה פיטורים הוא מחוייב לשלם לך שכר אחרון כפול שנות עבודה.
אם הכסף שהוא הפריש לפיצויים נחתך בצי בגלל ה"הימורים" שלך הוא זה שיצטרך לשלם את הפער.*

*לא לגמרי מדוייק, אבל לצורך העניין זה מספיק קרוב כדי לתאר את החשש שלו.

אני עובד בתאגיד גדול וכשביקשתי מסוכן הפנסיה להעביר את הקרן למסלול מחקה סנופי הגענו לבעיה מול המעסיק שהוציא הנחיה (ללא קשר למקרה הפרטי שלי) לא לחתום על העברת כספי הפיצויים ל"מסלולים בסיכון גבוה" (= כל מסלול שונה מברירת המחדל). האם זה חוקי? האם ניתן לעשות משהו בנידון במידה וכל הנסיונות לשכנוע כשלו?

קיבלנו סירוב זהה מהמעסיק של זוגתי (משרד ממשלתי), בטענה שישנה הוראה גורפת לא לחתום על הנ"ל.

@Trevor
הצלחתי לפספס את הסוגריים :$

אין סעיף 14 במשרד ממשלתי?
בהחלט יש.
זה לא משנה את העובדה שחברות הפנסיה מחייבות להחתים את המעסיק על שינוי מסלול השקעת כספי הפיצויים (לאו דווקא למסלול "מסוכן").

שאלת תם - מה קורה אם אני מפריש מהמעסיק הזה לקרן פנסיה קיימת אחרת ששם כבר מרכיב הפיצויים נמצא במסלול הרצוי מראש? האם זה עוקף את האיסור האקטיבי שלו?

קיבלנו סירוב זהה מהמעסיק של זוגתי (משרד ממשלתי), בטענה שישנה הוראה גורפת לא לחתום על הנ"ל.
אתה יכול לפרט?
אני גם עובד מדינה ולא נראה לי שהחשבות אצלנו בכלל מודעת למסלול הפנסיה שלי ובכל מקרה כשעברתי מסלול הכל היה מול הקרן בלבד

אתה יכול לפרט?
אני גם עובד מדינה ולא נראה לי שהחשבות אצלנו בכלל מודעת למסלול הפנסיה שלי ובכל מקרה כשעברתי מסלול הכל היה מול הקרן בלבד

ראשית הייתי ממליץ לך לוודא, שאכן גם הפיצויים מהמעסיק הנוכחי החליפו מסלול השקעה, ללא חתימה של המעסיק. יכול להיות שכן, ומישהו פספס.
לאחרונה שיניתי את מסלולי ההשקעה בפנסיות של שנינו (הלמן + מיטב דש), וההתניה הופיעה בשני המקרים שחור על גבי PDF (בהלמן יש לחתום על טופס נפרד ולצרף, במיטב דש יש תיבה ייעודית בדף בקשת שינוי המסלולים).

בכל אופן, אשת השכר טענה שישנו איסור גורף (מהנהלת המשרד?) לחתום על טפסים כאלה, אולי במטרה להתנער מטענות עתידיות של עובדים על הפסדים וכו'.
היא גם טענה ש-"אני מטפלת באלפי עובדים, ומעולם לא התבקשתי לחתום על הטופס לפני כן", מה שכנראה מבטא בצורה מיטבית את הבורות של העובדים בקשר לחסכונותיהם הפנסיוניים.

שאלת תם - מה קורה אם אני מפריש מהמעסיק הזה לקרן פנסיה קיימת אחרת ששם כבר מרכיב הפיצויים נמצא במסלול הרצוי מראש? האם זה עוקף את האיסור האקטיבי שלו?

ברגע שתבקש להתחיל להפקיד לקרן X, תפגוש את הסעיף המדובר בטפסי ההצטרפות.
ככלל, אני חושב שההגבלה בשינוי המסלול היא על כספי פיצויים מהמעסיק הנוכחי והפקדות עתידיות לפיצויים, אם הכספים כבר "שוחררו" בסיום ההעסקה, אתה חופשי לעשות בהם מה שתבחר.

זה לא משנה את העובדה שחברות הפנסיה מחייבות להחתים את המעסיק על שינוי מסלול השקעת כספי הפיצויים (לאו דווקא למסלול "מסוכן").
אתה בטוח?
מהניסיון שלי מספיק להעביר לחברת הפנסיה את האישור שאתה חתום על ס.14

אתה בטוח?

אני בטוח שזה התנאי שפגשתי בניסיונות שלי לאחרונה (2 מ-2) לשנות את מסלול ההשקעה של הפיצויים מברירת המחדל.
אתה מחדש לי עם הסעיף 14, אנסה לברר.
בכל מקרה, ככה זה נראה במיטב דש: (קישור, סעיף 4)

אני בטוח שזה התנאי שפגשתי בניסיונות שלי לאחרונה (2 מ-2) לשנות את מסלול ההשקעה של הפיצויים מברירת המחדל.
אני יודע מה הם טוענים שהם מבקשים בטופס.
אני אומר שמהנסיון שלי (ושל עוד הרבה מקרים ששמעתי) מספיק להם לקבל אישור על ס14. זה נחשב מבחינתם מספיק טוב כ"אישור מעסיק"

ניסית להעביר להם אישור על סעיף 14, והם התעקשו עדיין על אישור מעסיק מעבר לזה?

אתה בטוח?
ולפעמים גם בלי זה.
בהלמן מסלול סנופי אפשר להעביר גם בלי אישור בכלל ובלי להיות חתומים על סעיף 14 , זה דורש קצת התנהלות מול דרג גבוה יותר.

ולפעמים גם בלי זה.
בהלמן מסלול סנופי אפשר להעביר גם בלי אישור בכלל ובלי להיות חתומים על סעיף 14 , זה דורש קצת התנהלות מול דרג גבוה יותר.
זה כבר בעייתי ויכול הכניס את חברת הפנסיה (ואת העובד שאישר את זה) לצרות.
בגדול, במקרה שאין ס14 וכל עוד העובד עובד אצל המעסיק, כספי הפיצויים שייכים למעסיק

אני ניסיתי לפני שנתיים לעבור למסלול מנייתי, וביקשו ממני אישור מעסיק עבור רכיב הפיצויים, המעסיק לא אישר לי, וויתרתי.
לפני כחודשיים החלטתי לעבור להלמן snp, וכמובן שלא ביקשתי מהמעסיק, פשוט מצאתי את הסעיף הרלוונטי בחוזה שלי, ושלחתי להם את החוזה העסקה שלי.. ממה שחיפשתי באתר כל זכות, אם אני חתום על סעיף 14 בחוזה אין למעסיק זכות להתערב במסלול בו אני בוחר.

זה כבר בעייתי ויכול הכניס את חברת הפנסיה (ואת העובד שאישר את זה) לצרות.
בגדול, במקרה שאין ס14 וכל עוד העובד עובד אצל המעסיק, כספי הפיצויים שייכים למעסיק
פעם ראשונה שאני שומע על הסעיף 14 המדובר.
ממה שקראתי כאן https://www.kolzchut.org.il/he/סעיף_14_לחוק_פיצויי_פיטורים
זה משהו שמופעל אוטומטית כיום.
בהנחה שאני טועה, אם אני חותם למעסיק על סעיף 14 אז לכאורה אין לו סיבה לסרב לאשר לי את השינוי מסלול בכספי הפיצויים?

אם אני חותם למעסיק על סעיף 14 אז לכאורה אין לו סיבה לסרב לאשר לי את השינוי מסלול בכספי הפיצויים?
נכון.
אבל הקטע שברגע שאתה חתום על הסעיף אתה אפילו לא צריך לשאול אותו. אתה יכול פשוט לשלוח לחברת הפנסיה את החלק בחוזה שמראה שאתה חתום על ס14

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S עבודה מול מעסיק בחו"ל - מה הדיבור? מיסים 2
S חוזה עם מעסיק על שכר ברוטו נמוך שלא כולל הפרשות ??? אוף טופיק 6
ח הגשת תביעה נגד מעסיק בבית הדין לעבודה אוף טופיק 2
M עזרו לי להבין, יש לי קופת גמל מעסיק ישנה, ללא הפקדות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y מעסיק לא מאשר העברת קרן פנסיה למסלול מחכה snp500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
W האם מעסיק יכול לנכות מס הכנסה שנתי ולא חדשי? מיסים 4
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S החזר מס, שכיר בשינוי משכורת אצל אותו מעסיק מיסים 5
יבגני_ל התייחסות בטופס תיאום מס להפרשות מעסיק לאכ"א מיסים 6
ב הפרשות מעסיק לקצבה ופיצויים מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L משיכת כספים על ידי מעסיק התפטרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
F עבודה מישראל אצל מעסיק מחו''ל מיסים 3
O עבודה עבור מעסיק מחו''ל למשך זמן קצר מיסים 6
I ביטוח אכ״א ומעבר מעסיק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
I מעסיק משך כספים מקרן הפנסיה שלי. הגיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
I קופת גמל בסכום קטן לאחר פשיטת רגל של מעסיק לשעבר צרכנות פיננסית 1
א חישוב עלות מעסיק ואופטימיזצית מס מיסים 5
Tsachi01 האם מעסיק יכול לדרוש ממני לעבוד בתפקיד שאינו מוגדר בהסכם עבודה? אוף טופיק 53
U הפקדת שכיר+מעסיק לשתי קרנות השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S עבודה צדדית מידי פעם - מס/תיאום מס/ אישור מעסיק ? מיסים 1
T תביעת מעסיק בנוגע לניוד קרן השתלמות פוסטים מאיכות נמוכה 7
י האם זה אפשרי להגדיל הפרשת מעסיק לקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
P תיאום מס במהלך השנה - מעסיק חדש + שינוי באחוז משרה קיימת מיסים 1
M האם קופות גמל והשתלמות חייבות לאפשר עדכון פרטי מעסיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
מ מעסיק שמפקיד פנסיה מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
H שינוי אחוז הפרשת מעסיק לתגמולים - האם מקובל (ורלוונטי)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B מעסיק שדורש לעבוד דרך סוכן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ולנטין מעסיק לא הפריש פנסיה במשך יותר משלוש שנים - שואל בשביל חבר. אוף טופיק 7
W מעסיק לא העביר הפקדות לקרן השתלמות עבור מספר חודשים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S סירוב מעסיק לנייד כספי פיצויים מפנסיה לקופת גמל שוק ההון 18
R צביעת קצבה מוכרת כשיש תשלום מעסיק על אובדן כושר עבודה צרכנות פיננסית 1
ת מעסיק לא רוצה שאעביר את הפנסיה לקופת גמל? צרכנות פיננסית 47
tpr הפרשות מעסיק בהייטק (עצמאי מבולבל) צרכנות פיננסית 11
M דרישת אישור מעסיק לשינוי מסלול רכיב פיצויים צרכנות פיננסית 1
O הפקדות מעסיק דולריות ל-IRA שוק ההון 6
M תגמולי מעסיק מעל תקרת הפטור ממס שוק ההון 24
M מעסיק חדש שלא יודע מה זה קופת גמל שוק ההון 18
E קרן השתלמות לשכיר ללא הפקדת מעסיק שוק ההון 12
N קופת גמל לשכיר מעסיק "שכיר כללי" צרכנות פיננסית 14
B מעסיק שהפריש לקרן הלא נכונה צרכנות פיננסית 2
J רצף פיצויים - מעסיק הבא צרכנות פיננסית 12