• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מישהו יכול להסביר איך נוצרת אינפלציה מהדפסת כסף?

• פותח הנושא Aviad
  • פורסם בתאריך

Aviad

משתמש סולידי
דירוג
25
אשמח להבין איך הדפסת כסף(בכמויות גדולות) גורמת לאינפלציה? תודה מראש!

בוא תדמיין מה יקרה אם המדינה תיתן מליון ש"ח לכל אזרח.
כמה ידרשו ממך לשלם על מזון אחרי זה? כמה משכורת יהיו מוכנים לשלם לך בשביל שתעבוד?

בוא תדמיין מה יקרה אם המדינה תיתן מליון ש"ח לכל אזרח.
כמה ידרשו ממך לשלם על מזון אחרי זה? כמה משכורת יהיו מוכנים לשלם לך בשביל שתעבוד?
איך בדיוק זה משפיע? לדוגמא, אם המדינה תדפיס עכשיו 10 מיליארד שקל(בערך 1,000 שקלים לכל אזרח) ותחלק לאזרחים, שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?

שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?
בעיקרון כן.
נתתי לך דוגמה מוגזמת כדי להמחיש, אבל העיקרון אמור לפעול גם בסכומים קטנים יותר.

או אולי נגיד את זה אחרת: נניח שהמדינה נותנת 1000 ש"ח לכל אזרח, אבל הוא חייב לקנות איתם בשופרסל. מה דעתך, הם יעלו מחירים או לא?

בעיקרון כן.
נתתי לך דוגמה מוגזמת כדי להמחיש, אבל העיקרון אמור לפעול גם בסכומים קטנים יותר.

או אולי נגיד את זה אחרת: נניח שהמדינה נותנת 1000 ש"ח לכל אזרח, אבל הוא חייב לקנות איתם בשופרסל. מה דעתך, הם יעלו מחירים או לא?
יעלו מחירים, לדעתי בארץ זה פשוט יתבטא בחוסרים(כמו שכבר רואים עם הביצים והחמאה) כי יש הרבה מחירים מפוקחים ויהיה לחץ ציבורי עצום על רשתות המזון לא לעלות מחירים.

אינפלציה=ירידה של כוח קנייה של הכסף.
(גרסת ELI5)
לדוגמה נניח כי הכלכלה מורכבת מ100 תפוחים ו100 מטבעות של שקל.
מחיר הוא: תפוח=מטבע של שקל.
תוך שנה המדינה מנפיקה עוד 100 מטבעות של שקל (דרך מנגנון של הבנק המרכזי), עכשיו המחיר: תפוח= 2 שקלים.
הכסף שלך קונה פחות סחורה ולכן יש ירידה בכוח הקנייה (אינפלציה של 100%).

הסבירו לך למה היא גורמת לאינפלציה בתאוריה אבל לא הסבירו איך הדפסת הכסף המסיבית של העשור האחרון לא גרמה לאינפלציה בפועל.
יאללה, תביאו הסברים

הסבירו לך למה היא גורמת לאינפלציה בתאוריה אבל לא הסבירו איך הדפסת הכסף המסיבית של העשור האחרון לא גרמה לאינפלציה בפועל.
יאללה, תביאו הסברים
אני די בטוח שאין לאף כלכלן תשובה חד משמעית
השערות שקיימות בין היתר:
1. המסחר הבין לאומי שהופך פריטים ליותר "עמידים" לאינפלצייה מקומית, ויחד עם התקדמות הטכנולוגיה וכושר הייצור מפעיל לחצים דפלציוניים
ראוי לציין כאן גם חברות כמו אמזון שמאפשרות להשוות מחירים בין קצות תבל, וכך נותנות לצרכן כוח מיקוח גדול יותר
2. עליית אחוזי החיסכון בקרב בני דור ה-y בהשוואה לדורות קודמים
3. ריכוז הכסף בקרב האליטה, שם הוא לא נצרך ולא מגיע לכלכלה הריאלית

יאללה, תביאו הסברים
זה פשוט מתקזז עם גורמים אחרים שגורמים לדיפלציה

ברור שאם כל אזרח יקבל כמות גדולה של כסף, הכסף יהיה שווה פחות. אבל איך הדפסת הכסף קשורה לזה? עצם זה שהמדינה יוצרת עוד כסף לא אומר שבהכרח הוא מתחלק שווה בשווה בין כל האזרחים הרי. לאן בעצם הוא מגיע, ואיך? וחוץ מזה, למה באמת מתכוונים כשמדברים על הדפסה? הרי לא מדובר בהדפסה פיזית של שטרות (או שמא??)

אני חיה בחו"ל, בחיי :)
או שאני גרה קרוב לתרנגולות והפרות... אין במכולת במושב שום חוסר.
אצלנו יש הרבלות של 2 חבילות ביצים לקניה אבל גם אין מחסור..
אולי במקרה תפסו סופר שבדיוק היה שם שיגעון של אנשים לקניית ביצים ועוד לא הגיע סחורה חדשה..

למשל בסופר לייד הבית שלי לפני שבועיים כשהייתי שם היה מחסור בנייר טואלט אשכרה כמעט הכל נגמר שם כמעט.. אבל כמה ימים אחרי כשבאתי שוב זה היה שוב מלא לגמרי.. אז כנראה תלוי בתזמון

אני די בטוח שאין לאף כלכלן תשובה חד משמעית
השערות שקיימות בין היתר:
1. המסחר הבין לאומי שהופך פריטים ליותר "עמידים" לאינפלצייה מקומית, ויחד עם התקדמות הטכנולוגיה וכושר הייצור מפעיל לחצים דפלציוניים
ראוי לציין כאן גם חברות כמו אמזון שמאפשרות להשוות מחירים בין קצות תבל, וכך נותנות לצרכן כוח מיקוח גדול יותר
2. עליית אחוזי החיסכון בקרב בני דור ה-y בהשוואה לדורות קודמים
3. ריכוז הכסף בקרב האליטה, שם הוא לא נצרך ולא מגיע לכלכלה הריאלית
הייתי מוסיף גם התרחבות האוכלוסיה- בתיאוריה אם מדפיסים כסף בחישוב שתמיד יהיו נגיד 100,000 פר אדם אז לא יהיה לחץ אינפלציוני, כי פר אדם כי לכל אחד עדיין יש אותו סכום. לא באמת בטוח בזה אבל זו השערה הגיונית.

יאללה, תביאו הסברים
ה"הדפסה" המדוברת היא יצירת רזרבות וקנייה של אג"חים (ונכסים פיננסים אחרים) באמצעותם.
כשה"כסף" הזה נכנס לשוק, הוא מוציא החוצה (למאזן של הבנק המרכזי) נכסים בשווי דומה (רק פחות נזילים).
המצב היה שונה אם היו מייצרים רזרבות ופשוט נותנים אותן לשוק/לאנשים בלי שום דבר בתמורה. זה היה מגדיל את כמות הכסף שמסתובב בידיי אנשים..

תוהה באמת מה יקרה אם המדינה תדפיס לעצמה כסף וכך היא תוכל לגבות פחות מיסים מהאזרחים. מדוע גם במקרה כזה תיווצר אינפלציה?

ה"הדפסה" המדוברת היא יצירת רזרבות וקנייה של אג"חים (ונכסים פיננסים אחרים) באמצעותם.
כשה"כסף" הזה נכנס לשוק, הוא מוציא החוצה (למאזן של הבנק המרכזי) נכסים בשווי דומה (רק פחות נזילים).
המצב היה שונה אם היו מייצרים רזרבות ופשוט נותנים אותן לשוק/לאנשים בלי שום דבר בתמורה. זה היה מגדיל את כמות הכסף שמסתובב בידיי אנשים..

אבל למה הכוונה בזה שמאזן הבנק המרכזי גדל בעצם?
אג''ח, הוא לא נכס קלאסי בפני עצמו
אג''ח הוא בעצם בקשת אשראי-הבטחה לכסף מהעתיד
אני יכול ליצור אינסוף כאלה תיאורטית

אם באתי אליך ואמרתי לך "שמע ארנון, אני צריך 100 ש''ח. עוד שנה, אחזיר לך 102 ש''ח, סבבה?" ואתה הולך, מדפיס לי 100 ש''ח ומלווה לי אותם
עכשיו, לשנה, יהיו עוד 100 ש''ח חדשים בעולם שיסתובבו בין אנשים, עד שאחזיר לך 102 ש''ח ואז תוכל למחוק את האג''ח ואת הכסף מהמאזן שלך. במציאות זה קצת מסובך יותר, כי לרוב זה אג''ח ממשלתי ואז זה עובר עוד ידיים וכו'.

אני מסכים עם זה שאם היו פשוט מחלקים כסף ללא שום תמורה לכולם, המצב היה משתנה, אבל לא בהכרח כי זה ללא שום תמורה. אולי בגלל שאג''ח קונצרני בדירוג גבוה יכולים להנפיק רק תאגידים ש''יש להם'' ואג''ח ממשלתי מצוי בעיקר בידיים של המוסדיים ושם הכסף לא מופנה לצריכה בהווה, אז התועלת השולית של כל דולר שמביאים להם נמוכה ביחס לדולר שהיו נותנים לעקרת בית מטקסס, רק שהיא לא יכולה להנפיק אג''ח AAA

במילים אחרות, הפד מדפיס דולרים לארגונים שלא ממהרים להוציא דולרים, וגם כשהדולרים עוברים ידיים סיכוי טוב שהם פשוט יחזרו לשוק ההון, כי הם יגיעו למשקיעים/מוסדיים בחזרה

נערך לאחרונה ב:
יאללה, תביאו הסברים
הסיבה לכך זה שמה שאת אומרת זה עובדתית לא נכון.
הכסף זורם לשם:
למה הבנקים יורדים הרבה יותר משאר השוק?
ובנוסף לכך
טרנד הדפסת הכסף, זהב ומה שביניהם
שימי לב לתמונה השניה שכוללת את M2
M2 - כולל את כל המזומנים , העו"ש , הפקדונות והמח"מים הדולריים.

וגם קל מאוד להוכיח שהשקל שלך בארנק שווה כל שנה פחות ופחות.

הייתי מוסיף גם התרחבות האוכלוסיה- בתיאוריה אם מדפיסים כסף בחישוב שתמיד יהיו נגיד 100,000 פר אדם אז לא יהיה לחץ אינפלציוני, כי פר אדם כי לכל אחד עדיין יש אותו סכום. לא באמת בטוח בזה אבל זו השערה הגיונית.
לא נכון.

איך בדיוק זה משפיע? לדוגמא, אם המדינה תדפיס עכשיו 10 מיליארד שקל(בערך 1,000 שקלים לכל אזרח) ותחלק לאזרחים, שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?
תחשוב על זה בצורה הכי פשוטה, בעזרת כל הכסף שקיים במערכת אנחנו מודדים את השווי של כל המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה.
אם הכפלתה(נניח X2) את כמות הכסף במערכת ולא נגעת בכמות המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה אז עכשיו הכל ימדד ב X2. זה אינפלציה.

""ההדפסה"" גם כוללת כל הלוואה שהבנק נותן.
ואגב בצורה כזו או אחרת בסוף הכספים האלה נשפכים לשוק/אנשים.

אגב 2 גם בהונג קונג וגם באר"הב נותנים לכל אזרח סדר גודל של 1000$
ואפילו פה בישראל שולחים צקים לעשרות אלפי עצמאיים בשווי 6000 שקל.

נערך לאחרונה ב:
תוהה באמת מה יקרה אם המדינה תדפיס לעצמה כסף וכך היא תוכל לגבות פחות מיסים מהאזרחים. מדוע גם במקרה כזה תיווצר אינפלציה?
שאלה מעולה, אני גם תוהה חצי מיליון מובטלים בקרוב [600, 700, 800, 900K...]
למעשה מה שאלה שקוראים לעצמם מבינים אומרים:
"להדפיס כסף זה אחלה ולא עושה אינפלציה, אבל אי אפשר להדפיס כסף במקום מיסים כי זה כן עושה אינפלציה."
שזה בקיצור בולשיט אחד גדול.
המערכת המוניטרית שלנו אינה שיוויונית והיא גזל ובנויה כדי לעשוק אותך,וזו התשובה האמיתית.

הסיבה לכך זה שמה שאת אומרת זה עובדתית לא נכון.
לא הבנתי אותך, אתה שולל דברים ע"י הבאת ציטוטים של עצמך בשרשורים אחרים? אדוני הוא היסטוריון או פרופסור לכלכלה?
וגם קל מאוד להוכיח שהשקל שלך בארנק שווה כל שנה פחות ופחות.
אם קל אז תוכיח. דעתי היא שהשקל האישי שלי שווה יותר או פחות על סמך עליית/ירידת מחירים של התצרוכת האישית שלי. באופן לא אישי, יש מדדי אינפלציה המפורסמים כל חודש בכל מדינה.
בעזרת כל הכסף שקיים במערכת אנחנו מודדים את השווי של כל המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה.
אם הכפלתה(נניח X2) את כמות הכסף במערכת ולא נגעת בכמות המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה אז עכשיו הכל ימדד ב X2. זה אינפלציה.
זה נשמע פשוט אבל לא הבנתי מי זה "אנחנו מודדים". רמי לוי או אוסם מחליטים להעלות מחירים/לצאת למבצע הנחות על סמך מדידה כזאת?
למעשה מה שאלה שקוראים לעצמם מבינים אומרים
שזה בקיצור בולשיט אחד גדול.
,וזו התשובה האמיתית
שמע לעצתי, תוסיף מדי פעם את אחת מהאפשרויות הבאות: לדעתי, מניסיוני, קראתי ש... - אתה לא מורה נבוכים עדיין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z החלטת האו״ם האחרונה, מישהו מוכן להסביר ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 18
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
O מישהו יכול להסביר למה ETFs עוקבי TIPS יורדים בחודשים האחרונים? שוק ההון 2
Adrian אשמח אם מישהו יכול להסביר לי יותר לעומק שוק ההון 13
L פער מחירי דירות באריאל - מישהו יודע להסביר בבקשה נדל"ן 3
O מישהו יכול להסביר איך אלטשולר ishares S&P עולה 14/01/2021 היום 2% שוק ההון 5
Y מישהו יכול להסביר לי למה נפילה במחיר מניית דלק יכול לגרום לקריסה של החברה? שוק ההון 2
unrealx מישהו יכול להסביר מה הלך לי פה? שוק ההון 3
R אג"ח צמוד מדד, יצאתי מבולבל מהבלוג. מישהו יודע להסביר? שוק ההון 4
adamshalev מישהו יכול להסביר מה קרה היום בשוק? שוק ההון 56
מוריה מישהו יכול להסביר לי- אג"ח? שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
Y מישהו שנמצא בפסגות טרייד? שוק ההון 4
Z בשעתיים אחרונות לא מצליח לקבל קוד אימות חד פעמי לאיזור אישי במס הכנסה, מישהו עוד נתקל בבעיה כזו? מיסים 0
נ פרויקט 'שובל ברמות' ירושלים מישהו מכיר? נדל"ן 0
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
מ השקעה בביטוח חיים של מישהו אחר השקעות אלטרנטיביות 16
U מישהו התנסה עם Passiv? שוק ההון 0
T מישהו שמע או התנסה עם בוליגו? השקעות מולטי פמילי ועוד השקעות אלטרנטיביות 3
A מישהו יודע מהו אתר המסלקה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
N מישהו מכיר מסלול במיטב הנקרא "מיטב גמל עוקב מדדים גמיש" פוסטים מאיכות נמוכה 3
M קורס ברוקר למסחר בבורסה של אינטראקטיב ישראל- מישהו מכיר יכול להמליץ ? פוסטים מאיכות נמוכה 1
A מישהו יודע כיצד ניתן להשיג מידע על כמה הרוויחו המדדים המובילים שוק ההון 1
A האם מישהו מכיר מקור מידע שיראה לי בכמה עלו ממדי המניות של אירופה (stoxx600) , ארה"ב (S&P500) ומדד המניות העולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א מישהו יכול להמליץ על ספר כדאיות השקעות בנדלן? פוסטים מאיכות נמוכה 0
A מישהו מכיר רו״ח שיתאים לאזרח אמריקאי, תושב חוזר, עם הגשת מסים של סוחר תחת MTM election? מיסים 10
W האם מישהו מכיר שיטה יותר יעילה מ- cost average? פוסטים מאיכות נמוכה 19
N האם עוד מישהו מרגיש מתוסכל מהאופן בו מתנגדי שינוי שיטת המשטר מציגים את הסכנה במהפכה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 64
Cleo הצהרה במשטרת הגבולות על יציאה/כניסה מהארץ בנתב"ג באותו יום (עבור תיירים) - אולי מישהו יודע אוף טופיק 1
מ tastyworks מישהו מכיר/משתמש? פוסטים מאיכות נמוכה 0
I מישהו מכיר סוכן של בית השקעות מומלץ? פוסטים מאיכות נמוכה 0
H האם מישהו כאן גר בישוב עם הטבות מס? צרכנות פיננסית 17
Z האם מישהו קיבל אי פעם הודעה כזאת באיזור אישי במס הכנסה מיסים 7
F מישהו משתמש במסלקה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
F FAIR פלטפורמה חדשה לרכישת קרנות נאמנות נאמנות אקטיביות - האם מישהו התנסה? שוק ההון 27
S מישהו נוסע על סיאט אטקה 2019? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
ת פפר היום הודיעו באפליקציה, פיקדון עם ריבית של 5%. מישהו בדק פוסטים מאיכות נמוכה 2
O Boxabl, מישהו בדק אם ניתן לייבא לישראל? נדל"ן 2
B ניסיון עוקץ מוזר - מישהו מבין מה מטרתו? אוף טופיק 41
M מישהו כאן יודע מבחינת מיסוי של עמותה? מיסים 14
Y מישהו עדיין חושב שBitcoin זה רעיון טוב? השקעות אלטרנטיביות 788
tomer111 מישהו פה קנה שטח חקלאי שהופשר לבניה? נדל"ן 8
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
stamEhad BloxTax - שירותי מיסוי עבור קריפטו. האם מישהו התנסה? השקעות אלטרנטיביות 5
בובין חוט-השני דמי תייווך כרוכש דירה - מישהו הצליח להתחמק? נדל"ן 195
E מחפש מישהו שמבין בגיטרה בסיסית לפנענח טאבים פשוטים פוסטים מאיכות נמוכה 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
A מישהו יודע איזה השקעות צמודות מדד יש היום? שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה