מישהו יכול להסביר איך נוצרת אינפלציה מהדפסת כסף?

• פותח הנושא Aviad
  • פורסם בתאריך

Aviad

משתמש סולידי
דירוג
24
אשמח להבין איך הדפסת כסף(בכמויות גדולות) גורמת לאינפלציה? תודה מראש!

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,787
בוא תדמיין מה יקרה אם המדינה תיתן מליון ש"ח לכל אזרח.
כמה ידרשו ממך לשלם על מזון אחרי זה? כמה משכורת יהיו מוכנים לשלם לך בשביל שתעבוד?

Aviad

משתמש סולידי
דירוג
24
בוא תדמיין מה יקרה אם המדינה תיתן מליון ש"ח לכל אזרח.
כמה ידרשו ממך לשלם על מזון אחרי זה? כמה משכורת יהיו מוכנים לשלם לך בשביל שתעבוד?
איך בדיוק זה משפיע? לדוגמא, אם המדינה תדפיס עכשיו 10 מיליארד שקל(בערך 1,000 שקלים לכל אזרח) ותחלק לאזרחים, שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,787
שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?
בעיקרון כן.
נתתי לך דוגמה מוגזמת כדי להמחיש, אבל העיקרון אמור לפעול גם בסכומים קטנים יותר.

או אולי נגיד את זה אחרת: נניח שהמדינה נותנת 1000 ש"ח לכל אזרח, אבל הוא חייב לקנות איתם בשופרסל. מה דעתך, הם יעלו מחירים או לא?

Aviad

משתמש סולידי
דירוג
24
בעיקרון כן.
נתתי לך דוגמה מוגזמת כדי להמחיש, אבל העיקרון אמור לפעול גם בסכומים קטנים יותר.

או אולי נגיד את זה אחרת: נניח שהמדינה נותנת 1000 ש"ח לכל אזרח, אבל הוא חייב לקנות איתם בשופרסל. מה דעתך, הם יעלו מחירים או לא?
יעלו מחירים, לדעתי בארץ זה פשוט יתבטא בחוסרים(כמו שכבר רואים עם הביצים והחמאה) כי יש הרבה מחירים מפוקחים ויהיה לחץ ציבורי עצום על רשתות המזון לא לעלות מחירים.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,787

mark18

משתמש ותיק
דירוג
380

אינפלציה=ירידה של כוח קנייה של הכסף.
(גרסת ELI5)
לדוגמה נניח כי הכלכלה מורכבת מ100 תפוחים ו100 מטבעות של שקל.
מחיר הוא: תפוח=מטבע של שקל.
תוך שנה המדינה מנפיקה עוד 100 מטבעות של שקל (דרך מנגנון של הבנק המרכזי), עכשיו המחיר: תפוח= 2 שקלים.
הכסף שלך קונה פחות סחורה ולכן יש ירידה בכוח הקנייה (אינפלציה של 100%).

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,365
הסבירו לך למה היא גורמת לאינפלציה בתאוריה אבל לא הסבירו איך הדפסת הכסף המסיבית של העשור האחרון לא גרמה לאינפלציה בפועל.
יאללה, תביאו הסברים

דור ה-Z

משתמש בכיר
דירוג
1,377
הסבירו לך למה היא גורמת לאינפלציה בתאוריה אבל לא הסבירו איך הדפסת הכסף המסיבית של העשור האחרון לא גרמה לאינפלציה בפועל.
יאללה, תביאו הסברים
אני די בטוח שאין לאף כלכלן תשובה חד משמעית
השערות שקיימות בין היתר:
1. המסחר הבין לאומי שהופך פריטים ליותר "עמידים" לאינפלצייה מקומית, ויחד עם התקדמות הטכנולוגיה וכושר הייצור מפעיל לחצים דפלציוניים
ראוי לציין כאן גם חברות כמו אמזון שמאפשרות להשוות מחירים בין קצות תבל, וכך נותנות לצרכן כוח מיקוח גדול יותר
2. עליית אחוזי החיסכון בקרב בני דור ה-y בהשוואה לדורות קודמים
3. ריכוז הכסף בקרב האליטה, שם הוא לא נצרך ולא מגיע לכלכלה הריאלית

Shadows

משתמש ותיק
דירוג
178
יאללה, תביאו הסברים
זה פשוט מתקזז עם גורמים אחרים שגורמים לדיפלציה

Rahash

משתמש בכיר
דירוג
727
ברור שאם כל אזרח יקבל כמות גדולה של כסף, הכסף יהיה שווה פחות. אבל איך הדפסת הכסף קשורה לזה? עצם זה שהמדינה יוצרת עוד כסף לא אומר שבהכרח הוא מתחלק שווה בשווה בין כל האזרחים הרי. לאן בעצם הוא מגיע, ואיך? וחוץ מזה, למה באמת מתכוונים כשמדברים על הדפסה? הרי לא מדובר בהדפסה פיזית של שטרות (או שמא??)

Shaz

משתמש בכיר
דירוג
1,721
אני חיה בחו"ל, בחיי :)
או שאני גרה קרוב לתרנגולות והפרות... אין במכולת במושב שום חוסר.
אצלנו יש הרבלות של 2 חבילות ביצים לקניה אבל גם אין מחסור..
אולי במקרה תפסו סופר שבדיוק היה שם שיגעון של אנשים לקניית ביצים ועוד לא הגיע סחורה חדשה..

למשל בסופר לייד הבית שלי לפני שבועיים כשהייתי שם היה מחסור בנייר טואלט אשכרה כמעט הכל נגמר שם כמעט.. אבל כמה ימים אחרי כשבאתי שוב זה היה שוב מלא לגמרי.. אז כנראה תלוי בתזמון

alon700

משתמש ותיק
דירוג
108
אני די בטוח שאין לאף כלכלן תשובה חד משמעית
השערות שקיימות בין היתר:
1. המסחר הבין לאומי שהופך פריטים ליותר "עמידים" לאינפלצייה מקומית, ויחד עם התקדמות הטכנולוגיה וכושר הייצור מפעיל לחצים דפלציוניים
ראוי לציין כאן גם חברות כמו אמזון שמאפשרות להשוות מחירים בין קצות תבל, וכך נותנות לצרכן כוח מיקוח גדול יותר
2. עליית אחוזי החיסכון בקרב בני דור ה-y בהשוואה לדורות קודמים
3. ריכוז הכסף בקרב האליטה, שם הוא לא נצרך ולא מגיע לכלכלה הריאלית
הייתי מוסיף גם התרחבות האוכלוסיה- בתיאוריה אם מדפיסים כסף בחישוב שתמיד יהיו נגיד 100,000 פר אדם אז לא יהיה לחץ אינפלציוני, כי פר אדם כי לכל אחד עדיין יש אותו סכום. לא באמת בטוח בזה אבל זו השערה הגיונית.

i3arnon

משתמש ותיק
דירוג
796
יאללה, תביאו הסברים
ה"הדפסה" המדוברת היא יצירת רזרבות וקנייה של אג"חים (ונכסים פיננסים אחרים) באמצעותם.
כשה"כסף" הזה נכנס לשוק, הוא מוציא החוצה (למאזן של הבנק המרכזי) נכסים בשווי דומה (רק פחות נזילים).
המצב היה שונה אם היו מייצרים רזרבות ופשוט נותנים אותן לשוק/לאנשים בלי שום דבר בתמורה. זה היה מגדיל את כמות הכסף שמסתובב בידיי אנשים..

real12

משתמש סולידי
דירוג
17
תוהה באמת מה יקרה אם המדינה תדפיס לעצמה כסף וכך היא תוכל לגבות פחות מיסים מהאזרחים. מדוע גם במקרה כזה תיווצר אינפלציה?

דור ה-Z

משתמש בכיר
דירוג
1,377
ה"הדפסה" המדוברת היא יצירת רזרבות וקנייה של אג"חים (ונכסים פיננסים אחרים) באמצעותם.
כשה"כסף" הזה נכנס לשוק, הוא מוציא החוצה (למאזן של הבנק המרכזי) נכסים בשווי דומה (רק פחות נזילים).
המצב היה שונה אם היו מייצרים רזרבות ופשוט נותנים אותן לשוק/לאנשים בלי שום דבר בתמורה. זה היה מגדיל את כמות הכסף שמסתובב בידיי אנשים..

אבל למה הכוונה בזה שמאזן הבנק המרכזי גדל בעצם?
אג''ח, הוא לא נכס קלאסי בפני עצמו
אג''ח הוא בעצם בקשת אשראי-הבטחה לכסף מהעתיד
אני יכול ליצור אינסוף כאלה תיאורטית

אם באתי אליך ואמרתי לך "שמע ארנון, אני צריך 100 ש''ח. עוד שנה, אחזיר לך 102 ש''ח, סבבה?" ואתה הולך, מדפיס לי 100 ש''ח ומלווה לי אותם
עכשיו, לשנה, יהיו עוד 100 ש''ח חדשים בעולם שיסתובבו בין אנשים, עד שאחזיר לך 102 ש''ח ואז תוכל למחוק את האג''ח ואת הכסף מהמאזן שלך. במציאות זה קצת מסובך יותר, כי לרוב זה אג''ח ממשלתי ואז זה עובר עוד ידיים וכו'.

אני מסכים עם זה שאם היו פשוט מחלקים כסף ללא שום תמורה לכולם, המצב היה משתנה, אבל לא בהכרח כי זה ללא שום תמורה. אולי בגלל שאג''ח קונצרני בדירוג גבוה יכולים להנפיק רק תאגידים ש''יש להם'' ואג''ח ממשלתי מצוי בעיקר בידיים של המוסדיים ושם הכסף לא מופנה לצריכה בהווה, אז התועלת השולית של כל דולר שמביאים להם נמוכה ביחס לדולר שהיו נותנים לעקרת בית מטקסס, רק שהיא לא יכולה להנפיק אג''ח AAA

במילים אחרות, הפד מדפיס דולרים לארגונים שלא ממהרים להוציא דולרים, וגם כשהדולרים עוברים ידיים סיכוי טוב שהם פשוט יחזרו לשוק ההון, כי הם יגיעו למשקיעים/מוסדיים בחזרה

נערך לאחרונה ב:

Paranoid

משתמש ותיק
דירוג
438
יאללה, תביאו הסברים
הסיבה לכך זה שמה שאת אומרת זה עובדתית לא נכון.
הכסף זורם לשם:
למה הבנקים יורדים הרבה יותר משאר השוק?
ובנוסף לכך
טרנד הדפסת הכסף, זהב ומה שביניהם
שימי לב לתמונה השניה שכוללת את M2
M2 - כולל את כל המזומנים , העו"ש , הפקדונות והמח"מים הדולריים.

וגם קל מאוד להוכיח שהשקל שלך בארנק שווה כל שנה פחות ופחות.

הייתי מוסיף גם התרחבות האוכלוסיה- בתיאוריה אם מדפיסים כסף בחישוב שתמיד יהיו נגיד 100,000 פר אדם אז לא יהיה לחץ אינפלציוני, כי פר אדם כי לכל אחד עדיין יש אותו סכום. לא באמת בטוח בזה אבל זו השערה הגיונית.
לא נכון.

איך בדיוק זה משפיע? לדוגמא, אם המדינה תדפיס עכשיו 10 מיליארד שקל(בערך 1,000 שקלים לכל אזרח) ותחלק לאזרחים, שופרסל ורמי לוי יעלו מחירים?
תחשוב על זה בצורה הכי פשוטה, בעזרת כל הכסף שקיים במערכת אנחנו מודדים את השווי של כל המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה.
אם הכפלתה(נניח X2) את כמות הכסף במערכת ולא נגעת בכמות המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה אז עכשיו הכל ימדד ב X2. זה אינפלציה.

""ההדפסה"" גם כוללת כל הלוואה שהבנק נותן.
ואגב בצורה כזו או אחרת בסוף הכספים האלה נשפכים לשוק/אנשים.

אגב 2 גם בהונג קונג וגם באר"הב נותנים לכל אזרח סדר גודל של 1000$
ואפילו פה בישראל שולחים צקים לעשרות אלפי עצמאיים בשווי 6000 שקל.

נערך לאחרונה ב:

Paranoid

משתמש ותיק
דירוג
438
תוהה באמת מה יקרה אם המדינה תדפיס לעצמה כסף וכך היא תוכל לגבות פחות מיסים מהאזרחים. מדוע גם במקרה כזה תיווצר אינפלציה?
שאלה מעולה, אני גם תוהה חצי מיליון מובטלים בקרוב [600, 700, 800, 900K...]
למעשה מה שאלה שקוראים לעצמם מבינים אומרים:
"להדפיס כסף זה אחלה ולא עושה אינפלציה, אבל אי אפשר להדפיס כסף במקום מיסים כי זה כן עושה אינפלציה."
שזה בקיצור בולשיט אחד גדול.
המערכת המוניטרית שלנו אינה שיוויונית והיא גזל ובנויה כדי לעשוק אותך,וזו התשובה האמיתית.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,365
הסיבה לכך זה שמה שאת אומרת זה עובדתית לא נכון.
לא הבנתי אותך, אתה שולל דברים ע"י הבאת ציטוטים של עצמך בשרשורים אחרים? אדוני הוא היסטוריון או פרופסור לכלכלה?
וגם קל מאוד להוכיח שהשקל שלך בארנק שווה כל שנה פחות ופחות.
אם קל אז תוכיח. דעתי היא שהשקל האישי שלי שווה יותר או פחות על סמך עליית/ירידת מחירים של התצרוכת האישית שלי. באופן לא אישי, יש מדדי אינפלציה המפורסמים כל חודש בכל מדינה.
בעזרת כל הכסף שקיים במערכת אנחנו מודדים את השווי של כל המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה.
אם הכפלתה(נניח X2) את כמות הכסף במערכת ולא נגעת בכמות המוצרים/נכסים/שירותים בכלכלה אז עכשיו הכל ימדד ב X2. זה אינפלציה.
זה נשמע פשוט אבל לא הבנתי מי זה "אנחנו מודדים". רמי לוי או אוסם מחליטים להעלות מחירים/לצאת למבצע הנחות על סמך מדידה כזאת?
למעשה מה שאלה שקוראים לעצמם מבינים אומרים
שזה בקיצור בולשיט אחד גדול.
,וזו התשובה האמיתית
שמע לעצתי, תוסיף מדי פעם את אחת מהאפשרויות הבאות: לדעתי, מניסיוני, קראתי ש... - אתה לא מורה נבוכים עדיין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O מישהו יכול להסביר איך אלטשולר ishares S&P עולה 14/01/2021 היום 2% שוק ההון 5
Y מישהו יכול להסביר לי למה נפילה במחיר מניית דלק יכול לגרום לקריסה של החברה? שוק ההון 2
unrealx מישהו יכול להסביר מה הלך לי פה? שוק ההון 3
R אג"ח צמוד מדד, יצאתי מבולבל מהבלוג. מישהו יודע להסביר? שוק ההון 4
adamshalev מישהו יכול להסביר מה קרה היום בשוק? שוק ההון 56
מוריה מישהו יכול להסביר לי- אג"ח? שוק ההון 3
ט מישהו יודע אם ואיך אפשר לצפות במשחקי היורו (בתשלום כמובן) דרך המחשב? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ה השקעה באינטו (iintoo) - מישהו מכיר/ממליץ? נדל"ן 1
1 האם מישהו הצליח לשבור פק"מ שבתנאיו רשום שהוא לא ניתן לשבירה? שוק ההון 12
נ כשאתם רואים מישהו עם מסיכה למרות שמותר פוסטים מאיכות נמוכה 20
R מישהו שיודע שוודית? אוף טופיק 11
always.smile מישהו יודע מה הטיקר של iSFF101 במערכת המסחר של לאומי? שוק ההון 2
M מישהו עבד עם walty? נדל"ן 3
F מישהו הצליח להגיש דוח מקוון מלא? כולל מסמכים תומכים מיסים 34
תפוזינה אם מישהו מצהיר שהוא הולך למכור את הדירה הראשונה בתוך שנה וחצי פוסטים מאיכות נמוכה 4
M בעיות עם ניהול בהלמן - מישהו מכיר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א האם מישהו מכיר קבוצת וואטסאפ של משקיעים ? שוק ההון 5
S יש כאן מישהו שמנהל חשבון השקעות בחו"ל בתור חברה בע"מ? שוק ההון 4
G מישהו מכיר קרן (מחקה או נאמנות) בשקלים על שוק ההון 1
מ אווף יש מישהו שמוכן ללוות אותי בצדדים הטכניים של ההשקעות שוק ההון 6
N מישהו יודע מה העונש היום על אי שיתוף פעולה עם סוקר של הלמ"ס? אוף טופיק 48
ו מישהו מחזיק פה את הקרן העולמית של בלקרוק? שוק ההון 2
הסולידית פוסטים בסגנון "מישהו מכיר את, מישהו שמע על" - יימחקו ברוקרים ופלטפורמות מסחר 0
Shaz מישהו יודע איזה טופס צריך למלא כדי לקבל את המענק שהמיסים שלנו ממנים לנו? פוסטים מאיכות נמוכה 5
G [שם החברה נמחק]- מישהו מכיר ? שוק ההון 79
M WeCheck מול Diffe-rent - דיפרנט מול וייצ'יק - מישהו ניסה? מישהו יודע? נדל"ן 3
C האם מישהו מכיר דרך לעשות אוטומציה לדוחות מס של ברוקר זר? שוק ההון 2
G מישהו יודע מה אני אמור להזין ב-Foreign Tax ID בהרשמה ל-AMERITRADE? שוק ההון 2
Shaz מישהו מכיר מנגנון קיים שבודק השוואה של שני ETF? שוק ההון 1
A VASGX מישהו? שוק ההון 4
always.smile מישהו מיישם את profit first? צרכנות פיננסית 2
ג לאור המצב, מישהו משקיע בנפט/חברות תעופה ? שוק ההון 0
ל קורס זמן לנדל"ן - מישהו עשה ויכול לחוות דעה עליו? נדל"ן 1
4 מישהו שמחליט להשקיע רק בזהב יכול להפסיד את כספו? שוק ההון 30
א מישהו יודע מה זה "Cash update" במערכת IBI ? שוק ההון 7
מ 2020 - מישהו הצליח להגיש תאום מס דרך מערכת הפניות? צרכנות פיננסית 0
L מישהו יודע אם יש דרך לוותר על פוזיציה או לעשות מכירה רעיונית ב-IB? שוק ההון 9
ITS BullionVault - השקעה בזהב פיזי - מישהו משתמש בשירות? שוק ההון 8
זרטוסטרא מישהו מכיר את חברת קליימקס צרכנות פיננסית 15
ש מישהו יודע איך מתקנים קומקום חשמלי שלא מחמם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
ש מישהו מכיר שיטה להתקשר חינם למספר חינם בארהב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ש האם מישהו מכיר את השיטה והיא עובדת? שוק ההון 7
מ Riseup - מישהו ניסה? צרכנות פיננסית 3
ר מישהו ניסה להמיר מט''ח באפליקציה של IB? שוק ההון 10
ו מישהו השתמש בטרפז פיננסים? שוק ההון 4
ImCarryGG מישהו פה הגיש תביעה על פי חוק הספאם? אוף טופיק 66
E Xplace- האם מישהו התנסה באתר? אוף טופיק 1
D מישהו יכול בבקשה להציג אקסל עם חישוב מפורט של למה דחיית מס משתלמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
L איך אני מבצעת פירעון מוקדם לעסקה באתר של ישראכרט? מישהו שעשה? צרכנות פיננסית 39
D מישהו יודע מה קורה עם מיטב דש טרייד? שירות לקוחות לא זמין, פלטפורמה לא תקינה. צרכנות פיננסית 4

נושאים דומים

למעלה