• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה המשמעות של שווי נקי

TWOSIXNINE

משתמש בכיר
דירוג
800
היי,
בפוסט ״כמה אני שווה?״ הסולידית כותבת ששווי נקי משקף את החוסן הפיננסי ברגע נתון אבל אני לא מבין מה זה עוזר לי שיש לי נכסים, פנסיה לצורך העניין, שאני לא יכול לעשות בה שימוש?

תודה לעונים, מבין שזו אולי שאלה של מתחילים.

היי,
בפוסט ״כמה אני שווה?״ הסולידית כותבת ששווי נקי משקף את החוסן הפיננסי ברגע נתון אבל אני לא מבין מה זה עוזר לי שיש לי נכסים, פנסיה לצורך העניין, שאני לא יכול לעשות בה שימוש?

אתה יכול למשוך את הפנסיה שלך בכל רגע שתרצה, בתשלום ״קנס״ של 35% אחוז. שזה גם לא באמת קנס כי קיבלת הטבת מס בהפקדה לפנסיה אז זה בגדול ההיפוך של הטבת המס.
אם אתה רוצה - תכפיל את שווי הפנסיה ב-0.65 ותוסיף את זה לשווי הנקי שלך. זה כסף שלך לכל דבר ועניין.

סכום הכסף שאני יכול להרשות לעצמי להוציא היום תלוי, בין השאר, בכמה אני צריך לשים בצד בשביל העתיד.
פנסיה גדולה אומרת שאני לא צריך לשים הרבה בצד.

יש דרכים שונות להסתכל על השווי. יש כאלו שלא יכללו את הפנסיה כל עוד הם מאוד רחוקים מגיל 60 כי היא מחוץ למשחק בשבילם ומכניסה רעש.
הכל תלוי מה המטרה שלך בחישוב. אני למשל מחשב מדי פעם את השווי הנקי בעיקר כדי לבחון את השינוי לאורך זמן, ולראות שהמגמה תואמת את התכניות שלי לגידול בשווי. אם זה לא המצב, אני בודק איפה טעיתי.

לא בטוח שאני מסכים, יש מחקרים שמראים שתיעוד מטריקות לאורך זמן עוזר לשמור על תוכנית הפעולה.
יש גם מחקרים שמראים ש"תחושת האושר" גורמת דווקא לצריכה מוגברת ובאופן פרדוקסלי משהו להקטנת העושר העתידי.
אני גם חושב שלשמור על תוכנית הפעולה זה דבר שגוי, מה שמתאים לך בגיל 20 אולי פחות מתאים בגיל 50 ויש הבדלים באפשרויות אם אתה מנהל מיליון שקל או 50 מיליון שקל.

אגב בעלת הבית צייצה משהו (נכון) בנושא היום:

יש גם מחקרים שמראים ש"תחושת האושר" גורמת דווקא לצריכה מוגברת ובאופן פרדוקסלי משהו להקטנת העושר העתידי.
אני גם חושב שלשמור על תוכנית הפעולה זה דבר שגוי, מה שמתאים לך בגיל 20 אולי פחות מתאים בגיל 50 ויש הבדלים באפשרויות אם אתה מנהל מיליון שקל או 50 מיליון שקל.
אבל אז המטריקה היא שיקול לשינוי הפוטנציאלי, לא?
כלומר היא אחד הכלים/שיקולים

בסופו של דבר זו שאלה פילוסופית למדי בלי יותר מידי משמעויות בעולם האמיתי.

אני נוטה להאמין שיש קורולציה בין גילוי אפתיות לחסכונות הפנסיוניים ובין התשואה תקבל עליהם.
לכן אני חושב שלהכניס את הפנסיה לשווי הנקי תעשה אותך קצת יותר ערני למה שקורה שם ותמנע ממך להפסיד כסף.

כמובן שאתה יכול להיות ערני גם בלי להכליל את הפנסיה בחישוב.

אני גם חושב שלשמור על תוכנית הפעולה זה דבר שגוי, מה שמתאים לך בגיל 20 אולי פחות מתאים בגיל 50
זה לא סותר (כפי שיעיד כל מנהל מוצר בחברת סטארטאפ בינונית ומעלה)
יש תוכנית פעולה, נוסעים בה, משתדלים לא לקחת פניות לא נכונות, ואם הוויז פתאום אומר לך "נמצא דרך חלופית טובה יותר" אז עושים כדבריו.

אבל אז המטריקה היא שיקול לשינוי הפוטנציאלי, לא?
כלומר היא אחד הכלים/שיקולים
בגדול כן אבל יותר כשיש הבדלים בסדרי גודל.
מה זה משנה אם יש לך בית למגורים ששווה 10M או בית ששווה 1M??

היי,

בטחון כלכלי לגיל זקנה הוא דבר בעל ערך רב.
בנוסף, אתה יכול לעשות שימוש כבר היום בכספי הפנסיה כבטוחה להלוואה בריבית מצויינת.
ואחרון, רכיב הפיצויים ניתן למשיכה בתנאים שונים הרבה לפני גיל פרישה ללא תשלום מס.

מה זה משנה אם יש לך בית למגורים ששווה 10M או בית ששווה 1M??
מסכים שזה מאוד תלוי על בסיס מה אתה מבסס את קבלת ההחלטות, ואכן לרוב האנשים ברגע שיש להם בית למגורים הם אגנוסטיים לשווי שלו.

מסכים שזה מאוד תלוי על בסיס מה אתה מבסס את קבלת ההחלטות, ואכן לרוב האנשים ברגע שיש להם בית למגורים הם אגנוסטיים לשווי שלו.
בעיקר כשהשווי שלו עולה. אם המחירים יצנחו ורבים יגלו שהם חייבים על הבית יותר ממה שהוא שווה, מאד יהיה להם אכפת.

נערך לאחרונה ב:
פנסיה לצורך העניין
אני בכלל לא טורח לחשב את הפנסייה כשאני עושה תכניות עתידיות.
כלומר - אני חוסך ומשקיע לפנסייה כאילו שאין לי פנסיה.

יש לזה כמה סיבות:
זה באמת חלק מעתיד כל כך רחוק, שבשלב הזה אין לי אפשרות לחזות או להעריך מה יהיו הצרכים שלי ולכן אני לא מתכנן.
זה ממרכב את החישובים, ואני מאמין בלפשט את החיים כמה שיותר.

ומה בכל זאת?
משתדל כן למקסם את הצבירה ברמת האופטימיזציה הבסיסית- דמי ניהול, מסלול, מעקב אחרי הפקדות.
אני יודע מה הסכום, כך שבמקרה חירום (אסון או השקעה שאסור לפספס) אני אדע לפדות/להלוות ממנה.
אני מניח שעשור לקראת גיל הפרישה כבר אתחיל לעשות הערכות שיקחו את ההון הצבור בחשבון.

גם אם תיקח את כל הסכום שיש לך בפנסיה לטובת כלל 3.5%/4% זה עדיין מחמיר מאוד.
אני מבין את הצורך בהגנות לתוכנית פרישה/עצמאות, אבל אישית אני מעדיף לעשות אותם ממקום של הנחות על כלל הסכום שיש לי ולא התעלמות גורפת שבוודאות תאריך את שנות העבודה הדרושות להגעה לעצמאות כלכלית.

אבל אישית אני מעדיף לעשות אותם ממקום של הנחות על כלל הסכום שיש לי ולא התעלמות גורפת שבוודאות תאריך את שנות העבודה הדרושות להגעה לעצמאות כלכלית.
זו בחירה אישית מאוד לגיטימית, אין לי שום ביקורת כלפי מי שמתנהל ככה.
אני לא מעוניין לפרוש מעבודה. כמו שאמרתי, כנראה כשזה יהיה יותר קרוב, או אם פתאום יתחשק לי, אני אתחיל להתייחס לכספים מהסוג הזה.

באופן כללי לגבי עצמי, כל מה שחשבתי לפני 10 שנים, וכל מה שתיכננתי השתנה לחלוטין, שוב ושוב ושוב.
הסכומים הגדולים שנכנסו לחיי הגיעו ״בהפתעה״ כלומר לפני 10 שנים, כשנפתחה לי הצ׳אקרה של הכסף, לא יכולתי בשום צורה לחזות כמה כסף יכנס לי (נדל״ן, שכר, מענקי חתימה), ודווקא הדברים שחשבתי שכן יתרחשו בטווח של 10 שנים, לא קרו בכלל.

אז אני בחרתי לי שיטה פשוטה להתנהלות כלכלית, ובה אני מנטרל כל מיני סכומים עתידיים מידי (כמו פנסיה, ירושה, שטחים וכו׳).
מה הכי גרוע שיהיה? יהיה לי יותר כסף ממה שתיכננתי? פתאום בגיל 50 אני אחליט דווקא כן לפרוש מוקדם ואגלה שזה אפשרי?

• אהבתי
Reactions: Leo
אני בכלל לא טורח לחשב את הפנסייה כשאני עושה תכניות עתידיות.
כלומר - אני חוסך ומשקיע לפנסייה כאילו שאין לי פנסיה.

יש לזה כמה סיבות:
זה באמת חלק מעתיד כל כך רחוק, שבשלב הזה אין לי אפשרות לחזות או להעריך מה יהיו הצרכים שלי ולכן אני לא מתכנן.

ומה בכל זאת?
משתדל כן למקסם את הצבירה ברמת האופטימיזציה הבסיסית- דמי ניהול, מסלול, מעקב אחרי הפקדות.
אני יודע מה הסכום, כך שבמקרה חירום (אסון או השקעה שאסור לפספס) אני אדע לפדות/להלוות ממנה.
אני מניח שעשור לקראת גיל הפרישה כבר אתחיל לעשות הערכות שיקחו את ההון הצבור בחשבון.
אתה יכול למשוך את כל קרן הפנסיה מיידית ולשלם כ35% מס. כלומר בחישובים אתה יכול לספור לפחות 65% מהכסף הזה כאילו הוא כסף נזיל.
אם היה לך 15 מיליון בקרן הפנסיה ו-15 שקל בבנק/תיק השקעות היית יכול לפרוש היום. לא בגיל 67, לא בגיל 60, היום.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ז מה המשמעות של מספר אסמכתה? אוף טופיק 5
S המשמעות של הפסקת תשלום לפנסיה אוף טופיק 30
ח מה המשמעות של הורדת דירוג אשראי לישראל אוף טופיק 46
Sander מה המשמעות של פקודת Stop Loss Limit שוק ההון 24
ד מה המשמעות של פקודת מסחר LMO ? שוק ההון 2
ק מה המשמעות של LEAPS שהBID והASK שלו על 0 שוק ההון 17
N המשמעות של אינפלציה על חיסכון פנסיוני וצפי עתידי לקצבה שוק ההון 6
ש מה המשמעות של השינוי במעמד הקרנות המחקות? שוק ההון 4
Z מה המשמעות של הרפורמה בבורסה (לינק בפנים) שוק ההון 0
K מה המשמעות של Exempt From Withholding שוק ההון 13
amidar מה המשמעות של "מחיקת מניה" מהבורסה? שוק ההון 4
efrat נותני שירות לא מבינים את המשמעות של ללא תשלומים אוף טופיק 14
U אישור תכנית התחדשות עירונית - מה המשמעות נדל"ן 1
S פרטנר נמחקת מהבורסה האמריקאית, מה המשמעות למחזיקי המניות? שוק ההון 1
C הפסקת אפשרות מסחר בשותפויות ציבוריות נסחרות - PTP ומה המשמעות לישראלים שוק ההון 28
J הודעה ב-IB על split spread orders. מה המשמעות? שוק ההון 7
yossik אורמת מתמזגת עם אורמת טכנולגיות - מה המשמעות עבורי? שוק ההון 4
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2

נושאים דומים

Back
למעלה