• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יזם צעיר המעוניין להקים עסק

לא יודע אם הייתי הולך עד כדי כך רחוק לכל בית קפה...אבל יש מספיק סיבות ללמה עסקי המזון הם כל כך קשים עם אחוז כשלון כל כך גבוה:

1. חוסר ניסיון של היזמים - הרבה נכנסים לזה וזו התנסות קשוחה כיזמות ראשונה...הרוב לא מתאימים ליזמות ונופלים בעשרות הבורות שיש בדרך...ומראש להתחיל באחד המקומות הקשים לא עוזר.
(מעניין אם מי שהציע כאן את זה לבחור, הוא מישהו שמכר לו איזה זיכיון או משהו ואז תיאר את זה בצבעים ורודים)
2. העסק תחרותי מאד עם מתח רווחים נמוך גם אם עובד כמו שצריך.
3. צריך בד"כ מספר שותפים גם בשביל המימון וגם בשביל שיהיה יותר משותף אחד פעיל כדי שאחד לא "יטחן"...שותפים בכל דבר זה קשוח...כשזה בעסק כזה תובעני, אם אחד לא מתאים(מוסר עבודה, אמינות, רצון, יכולות ניהול, מו"מ וכו וכ...) זה בכלל מכניס את הכל לסחרור.
4. ההתמודדות עם כל החזיתות, כל הזמן...לקוחות ישראלים, ספקים קשים, עובדים צעירים ובלי מחויבות, בנקים, בעלי דירה, מלאי, מכונות, כשרות...לא נגמר.
5. ואחרי שטחנת את עצמך למוות...עם מה אתה נשאר בסוף?

ראיתי את מה שאח שלי עבר מקרוב...הוא יצא מחושל...והרוויח יפה...אבל הוא לא יחזור למזון...ובעיני אם אתה כבר עושה משהו בעסקי המזון...KISS...חור בקיר, איזה מוצר טוב מאד אבל "פשוט" ופופלארי,(פיצה? פלאפל? המבורגריה?), תפריט קטן מאד למזער מלאי, בלי שירות , לא מקום גדול...קנו ולכו... אם במיקום טוב ומוצר טוב...יש סיכוי יותר טוב...
אבל בית קפה? מסעדה גדולה? להתרחק כמו מאש.
כשאתה אומר יפה מה זה יפה ? יותר מהאיש שתיארתי למעלה ? ואיזה תחום במסעדנות ?

כשאתה אומר יפה מה זה יפה ? יותר מהאיש שתיארתי למעלה ? ואיזה תחום במסעדנות ?
הוא ניהל והרים בהתחלה בית קפה בינוני, עם מאפיה...עשה שכר של 15+, הבית קפה עשה בערך 40-60 לחודש(אבל הוא החזיק רק חצי) על מחזור של חצי מיליון בד"כ, כשהוא היה השותף הפעיל.

אבל במקומך הייתי פחות מתמקד באיזשהו מספר שאתה שומע ולא מסתנוור...הרוב נכשלים בתחום הזה...בגלל כל הסיבות + שתיארנו...והוא קרע את התחת והתמודד עם קשיים מאד מאד גדולים בהתחלה(לא מעט מהם פסיכולוגיים..).

בסופו של דבר אתה צריך לנסות ולהבין כמה ההזדמנות היא באמת אמיתית ומשמעותית, באופן אובייקטיבי כמה שאפשר(כולל אולי לנסות ולדבר עם אנשים שאתה מכיר) להעריך כמה אתה מתאים ליזמות כזו ולהבין לעומק את הסיכון....אני לא אומר שזה לא אפשרי, כי זה כן, אבל זו פשוט יזמות קשוחה בד"כ, ובכלל קשוחה ליזם שעושה את צעדיו הראשונים ביזמות...יש חתיכת שיפוע של למידה והתמודדות שצריכים לעבור.

עשה שכר של 15+, הבית קפה עשה בערך 40-60 לחודש(אבל הוא החזיק רק חצי) על מחזור של חצי מיליון בד"כ, כשהוא היה השותף הפעיל.
הוא קרע את התחת והתמודד עם קשיים מאד מאד גדולים בהתחלה(לא מעט מהם פסיכולוגיים..).
זה בדיוק הסיפור בשני משפטים.
אדם קורע את עצמו, אין איזון בין עבודה לחיים האחרים, ובסוף הפער הענק בין מחזור ההכנסות למה שנכנס לך לכיס.
בגלל זה @NeedHelp , אם אתה רוצה לפתוח עסק עצמאי - מציעה לך לבחור יחס נורמלי יותר בין עבודה-פנאי ובין מחזור-נטו לכיס.

הוא ניהל והרים בהתחלה בית קפה בינוני, עם מאפיה...עשה שכר של 15+, הבית קפה עשה בערך 40-60 לחודש(אבל הוא החזיק רק חצי) על מחזור של חצי מיליון בד"כ, כשהוא היה השותף הפעיל.

אבל במקומך הייתי פחות מתמקד באיזשהו מספר שאתה שומע ולא מסתנוור...הרוב נכשלים בתחום הזה...בגלל כל הסיבות + שתיארנו...והוא קרע את התחת והתמודד עם קשיים מאד מאד גדולים בהתחלה(לא מעט מהם פסיכולוגיים..).

בסופו של דבר אתה צריך לנסות ולהבין כמה ההזדמנות היא באמת אמיתית ומשמעותית, באופן אובייקטיבי כמה שאפשר(כולל אולי לנסות ולדבר עם אנשים שאתה מכיר) להעריך כמה אתה מתאים ליזמות כזו ולהבין לעומק את הסיכון....אני לא אומר שזה לא אפשרי, כי זה כן, אבל זו פשוט יזמות קשוחה בד"כ, ובכלל קשוחה ליזם שעושה את צעדיו הראשונים ביזמות...יש חתיכת שיפוע של למידה והתמודדות שצריכים לעבור.
לגבי מימון איך מגייסים לבד בלי שותף בלי נכסים ובלי ערבויות מהמשפחה לעסק חדש ? נגיד ואני מוצא מיזם רווחי ויש לי רק 80-100 אלף ואני צריך עוד 350 למשל

לגבי מימון איך מגייסים לבד בלי שותף בלי נכסים ובלי ערבויות מהמשפחה לעסק חדש ? נגיד ואני מוצא מיזם רווחי ויש לי רק 80-100 אלף ואני צריך עוד 350 למשל
ברוך הבא ליזמות ולאתגר הראשון .

בדכ זה כסף ממשפחה והכנסה של שותף/ים נוספים … וכאן קבור הכלב הראשון והמהותי … למצוא שותפים טובים זה קשוח … אתה נכנס כאן לנישואים שלא יוצאים מהם בקלות.
אבל חלק מהאתגר.

יש לי חברים בתחום, עצתי:
אפילו אל תחלום להיכנס לתחום לפני שאתה משתפשף בו בתור שכיר כמה שנים טובות.
זה תחום אחד הגרועים שיש מבחינת יחס סיכון/סיכוי ורווח פוטנציאלי חלקי שעות עבודה.

ברוך הבא ליזמות ולאתגר הראשון .

בדכ זה כסף ממשפחה והכנסה של שותף/ים נוספים … וכאן קבור הכלב הראשון והמהותי … למצוא שותפים טובים זה קשוח … אתה נכנס כאן לנישואים שלא יוצאים מהם בקלות.
אבל חלק מהאתגר.
הבנתי שיש הלוואה בערבות מדינה משהו וזה מתאים לעודד יזמים בלי ערבויות ובטחונות

הבנתי שיש הלוואה בערבות מדינה משהו וזה מתאים לעודד יזמים בלי ערבויות ובטחונות
ציטוט מראיון בגלובס מלפני שנתיים עם בכיר לשעבר בכונס הנכסים הרשמי (הדגשים שלי, בשבילך):
"צריך מאוד להיזהר מהלוואות בערבות מדינה", הוא מבהיר. "הערבות היא לא לחייב אלא לבנק. הבנק הוא גוף עסקי וזה לגיטימי לגמרי. הבנק בפועל ידרוש למצות את כל הזכויות שלו מול החייב, לפני שהוא פונה למימוש ערבות המדינה, ויכולת הפירעון הזו היא דבר שצריך לקחת אותו בחשבון. אני אומר לאנשי עסקים, לא להתלהב מהלוואה של מיליון שקלים אם אתה לא יודע בסבירות גבוהה שתוכל לפרוע אותה".

לדברי ד"ר הס, "כמו בכל הלוואה נדרשות בטוחות וערבויות אישיות. רק אחרי שהבנק מיצה את האפיק הזה, הוא יבקש להיפרע מהמדינה. יש לווים שאם מציעים להם הלוואה בערבות מדינה, הם אומרים לעצמם 'מקסימום המדינה תשלם', אבל זה ממש לא נכון. הבנק יילך להיפרע מהמדינה, רק אחרי שיתפוס את החייבים, יהפוך אותם וייקחו להם את כל המטלטלים שייצאו להם מהכיסים. לפעמים עדיף לסגור את העסק עכשיו מאשר לקחת הלוואה ולחזור לאותו מצב עוד ארבעה חודשים, אבל הפעם לא תפסיד רק את החברה אלא גם את הדירה הפרטית ששיעבדת לבנק".

הייתי ניגש לשאלת היזמות מכיוון אחר. איפה אתה יכול לתת ערך יחודי לעולם? האם יש לך כישרון יוצא דופן בתחום ניהול בתי קפה? אם לא אני ממליץ לך לחשוב על כיוון אחר.

לצורך הדוגמה יש לי קרוב משפחה בתיכון שטוב במתמטיקה אז המלצתי לו להתחיל להעביר שיעורים פרטיים כמקור הכנסה.

שאל את עצמך איזה כישורים נדירים ומבוקשים יש לך (או שאתה יכול להשיג) ותתחיל משם.

יזמות זה קשה ומאתגר ויכול להשתלם מאוד אבל אתה צריך לעצב עסק לפי התכונות החזקות שלך.

אחרי שאתה מחליט מה הכיוון של העסק אפשר לדון על עלויות ההקמה שיכולות להשתנות דרמטית מתחום לתחום.

לדוגמה הקמת עסק של שיעורים פרטיים: חינם
הקמת עסק שמוכר ציוד טיולים קל משקל: כמה אלפי שקלים. (עשיתי את זה העסק קרס עקב חוסר מכירות)
הקמת בית קפה: כמה מאות אלפי שקלים (אני מנחש כאן)

עוד טיפ קטן: אם תחליט ללכת על יזמות תתחיל לדבר עם יזמים ותשאל אותם איפה הם נכשלו. אני חושד שיש קווים משותפים להרבה מהכישלונות של עסקים ומי שיגיע מוכן יוכל להקטין את הסיכונים האלו.

בהצלחה יזמות זה כיף
כישורים נדירים ומבוקשים זה מודל שיותר מתאים לשכירים לדעתי. לפעמים הוא חל על עצמאים, לפעמים לא.

בתור יזם אתה צריך להיות מספיק טוב לתחום שלך כמובן.

אבל אם נפלת על הזדמנות טובה, אתה יכול להרוויח יפה.

זה לא קיים בעולם השכירים(חוץ מאופציות בחברות סטארט אפ)

נערך לאחרונה ב:
לא יודע אם הייתי הולך עד כדי כך רחוק לכל בית קפה...אבל יש מספיק סיבות ללמה עסקי המזון הם כל כך קשים עם אחוז כשלון כל כך גבוה:

1. חוסר ניסיון של היזמים - הרבה נכנסים לזה וזו התנסות קשוחה כיזמות ראשונה...הרוב לא מתאימים ליזמות ונופלים בעשרות הבורות שיש בדרך...ומראש להתחיל באחד המקומות הקשים לא עוזר.
(מעניין אם מי שהציע כאן את זה לבחור, הוא מישהו שמכר לו איזה זיכיון או משהו ואז תיאר את זה בצבעים ורודים)
2. העסק תחרותי מאד עם מתח רווחים נמוך גם אם עובד כמו שצריך.
3. צריך בד"כ מספר שותפים גם בשביל המימון וגם בשביל שיהיה יותר משותף אחד פעיל כדי שאחד לא "יטחן"...שותפים בכל דבר זה קשוח...כשזה בעסק כזה תובעני, אם אחד לא מתאים(מוסר עבודה, אמינות, רצון, יכולות ניהול, מו"מ וכו וכ...) זה בכלל מכניס את הכל לסחרור.
4. ההתמודדות עם כל החזיתות, כל הזמן...לקוחות ישראלים, ספקים קשים, עובדים צעירים ובלי מחויבות, בנקים, בעלי דירה, מלאי, מכונות, כשרות...לא נגמר.
5. ואחרי שטחנת את עצמך למוות...עם מה אתה נשאר בסוף?

ראיתי את מה שאח שלי עבר מקרוב...הוא יצא מחושל...והרוויח יפה...אבל הוא לא יחזור למזון...ובעיני אם אתה כבר עושה משהו בעסקי המזון...KISS...חור בקיר, איזה מוצר טוב מאד אבל "פשוט" ופופלארי,(פיצה? פלאפל? המבורגריה?), תפריט קטן מאד למזער מלאי, בלי שירות , לא מקום גדול...קנו ולכו... אם במיקום טוב ומוצר טוב...יש סיכוי יותר טוב...
אבל בית קפה? מסעדה גדולה? להתרחק כמו מאש.
המודל השני הרווחי בעסקי המזון הוא מודל הזכיינות.

אבל זה כמובן הרבה יותר קשה, צריך להצליח בבניית קונספט מספיק טוב, מספיק מבודל, שיצליח מספיק ושיהיה מספיק קשה להעתקה, כדי למשוך בעלי עסקים חדשים.

מעניין אם יש דרך לבחון קונספט בלי הצורך לבנות עסק מאפס ולהיות אחראי על כל העבודה היומיומית.

הרווחים שלי,ההפסדים עליך?
אחלה רווחיות, אפשר גם עסקים פשוטים יותר - קורס שמבטיח הבטחות בשמיים, פרוייקט נדל"ני בטימבוקטו עם תשואה של 50% לשנה או אפילו פרוטקשן...

הרווחים שלי,ההפסדים עליך?
אחלה רווחיות, אפשר גם עסקים פשוטים יותר - קורס שמבטיח הבטחות בשמיים, פרוייקט נדל"ני בטימבוקטו עם תשואה של 50% לשנה או אפילו פרוטקשן...
מה, מודל הזכיינות הוא כולו לא הוגן לדעתך?

אבל זה כמובן הרבה יותר קשה, צריך להצליח בבניית קונספט מספיק טוב, מספיק מבודל, שיצליח מספיק ושיהיה מספיק קשה להעתקה, כדי למשוך בעלי עסקים חדשים.

מעניין אם יש דרך לבחון קונספט בלי הצורך לבנות עסק מאפס ולהיות אחראי על כל העבודה היומיומית.
במודל הזכיינות, בגדול, אתה מביא את הכסף ואת הזמן...ומקבל "ברנד", מחוייבות לסטנדרטים מסויימים, לפעמים קשיחות מוחלטת בהמון אלמנטים של העסק(ספקים, תפריט וכו)...ואתה חולק את ההכנסות שלך עם בעל המותג.(כאשר ככל שהמותג חזק יותר בד"כ ההסכם יהיה דרקוני יותר...והתיאור של "שכיר(שמרוויח יפה(!) מאד)" עצמאי יתאים כאן מאד).
יש כאן כמובן, חתיכת הבדל בין להיות נגיד זכיין של משהו כמו ארומה/מקדולנדס וכו...לעומת להיות זכין של המבורגר מקומי שרוצה לפתוח עוד סניף...יש מנעד.

אם הייתי יזם בתחילת הדרך ומשום מה הייתי נכנס לעולם המזון אז לגמרי הייתי בוחר בין מקום "פשוט" לתפעול (אוכל פשוט, תפריט קטן, צורך גבוה, שכירות נמוכה, כמעט ללא כ"א וכו) או זכיין של רשת מאד רצינית...ולומד את העסק או מעסק "פשוט" יותר או מגב משמעותי שיהיה לי ממי ללמוד/להתייעץ בזמן שאני נכנס לעניינים...
להקים מסעדה/בית קפה או משהו גדול על ההתחלה ללא ניסיון...זה נראה לי ממש להתגרות בסטטיסטיקה.

במודל הזכיינות, בגדול, אתה מביא את הכסף ואת הזמן...ומקבל "ברנד", מחוייבות לסטנדרטים מסויימים, לפעמים קשיחות מוחלטת בהמון אלמנטים של העסק(ספקים, תפריט וכו)...ואתה חולק את ההכנסות שלך עם בעל המותג.(כאשר ככל שהמותג חזק יותר בד"כ ההסכם יהיה דרקוני יותר...והתיאור של "שכיר(שמרוויח יפה(!) מאד)" עצמאי יתאים כאן מאד).
יש כאן כמובן, חתיכת הבדל בין להיות נגיד זכיין של משהו כמו ארומה/מקדולנדס וכו...לעומת להיות זכין של המבורגר מקומי שרוצה לפתוח עוד סניף...יש מנעד.

אם הייתי יזם בתחילת הדרך ומשום מה הייתי נכנס לעולם המזון אז לגמרי הייתי בוחר בין מקום "פשוט" לתפעול (אוכל פשוט, תפריט קטן, צורך גבוה, שכירות נמוכה, כמעט ללא כ"א וכו) או זכיין של רשת מאד רצינית...ולומד את העסק או מעסק "פשוט" יותר או מגב משמעותי שיהיה לי ממי ללמוד/להתייעץ בזמן שאני נכנס לעניינים...
להקים מסעדה/בית קפה או משהו גדול על ההתחלה ללא ניסיון...זה נראה לי ממש להתגרות בסטטיסטיקה.
אני התכוונתי בדברי לכיוון ההפוך , ללהיות החברה שמחלקת זכיינות , הסתקרנתי האם זה מודל שעובד, אם אתה בא עם קונספט טוב. אבל בת העמק שכנעה אותי שנדיר שהמודל הזה עובד.

אני התכוונתי בדברי לכיוון ההפוך , ללהיות החברה שמחלקת זכיינות , הסתקרנתי האם זה מודל שעובד, אם אתה בא עם קונספט טוב. אבל בת העמק שכנעה אותי שנדיר שהמודל הזה עובד.
אה, מהצד של נותן הזכיינות זה הרבה יותר טוב, אני התייחסתי לזכיין עצמו.
אז אם חשקה נפשך להפוך לרשת, תצטרך להתחיל במקום אחד בעצמך ואז לבנות מותג מאד מצליח כדי שיהיו פתיים שירצו לפתוח סניפים נוספים.
אבל אם אתה לא מספיק כריזמטי ובעל יכולת שכנוע, ואם המקום שלך לא מלהיב במיוחד ואין לך הרבה לקוחות - יהיה לך קשה למצוא פתי כזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A השקעת במתחם האלפיים/אלף דרך יזם נדל"ן 5
hommie התייעצות לגבי שמאות לפני תביעת יזם נדל"ן 2
T הערת אזהרה לטובת יזם בתמ״א שבקשתו להיתר סורבה נדל"ן 0
צ'רצ'יל יזם בתחילת הדרך- שילוב של סולידי עם יצר של לקיחת סיכונים יומני מסע אישיים 25
E יומנו של יזם יומני מסע אישיים 11
A יזם נדל"ן דרישות התפתחות אישית 3
L יזם זקוק לייעוץ שוק ההון 11
י תמא 38/1 - יש פה יזם שעושה/עשה פרויקט כזה? נדל"ן 4
W ביטוח נהג צעיר ליברה צרכנות פיננסית 23
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S השקעת כספים בתור אזרח אמריקאי צעיר מיסים 0
S פתיחת תיק עבור צעיר עם חשיפה גבוהה לשוק המניות (העולמי) שוק ההון 8
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ל לזוג צעיר נמאס מהאוטובוסים. מה הלאה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 63
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
ה הבהרת נקודות - משיכת פיצויים מול רצף פיצויים לעובד צעיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Y בחור צעיר - מדוע שיער הזקן מלבין? אוף טופיק 38
תפוזינה השקעה של אלפים בגיל צעיר צרכנות פיננסית 6
L נהג צעיר רכב ראשון - יד 2 או ליסינג פרטי צרכנות פיננסית 3
I מוות בגיל צעיר של מבוטח בקרן פנסיה לעומת מבוטח בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
A תיק השקעות חדש לאזרח אמריקאי צעיר שוק ההון 18
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
I הייטקיסט צעיר - צבירת הון התפתחות אישית 70
T מ״משתכן צעיר״ ל״מחיר למשתכן״ נדל"ן 0
stamEhad מחיר למשתכן לזוג צעיר - עסקה משתלמת תמיד או לא בהכרח? נדל"ן 10
השועל דירה ראשונה להשקעה לזוג צעיר נדל"ן 31
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
א צעיר שבדיוק התחיל בהייטק יומני מסע אישיים 49
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
מסעו של צעיר תל אביבי יומני מסע אישיים 12