• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טביעת רגל ראשונה בעולם הפיננסי - אשמח לדעתכם.

מחקה מקק

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום לכולם,
אני ואשתי בני 26 והתחלנו להתעניין לאחרונה בשוק ההון ובהשקעות פיננסיות.
קראתי הרבה פוסטים של הסולידית ואני בטוח שאיישם הרבה מאוד ממה שקראתי, אבל בעתיד... :roll:

וזה בגלל שבעוד 4 שנים אנחנו רוצים לרכוש דירה למגורים (חשוב לנו היציבות - אנחנו לא מעוניינים לשכור)

כרגע יש לנו בחשבון הבנק 160,000 ש"ח שמעלים אבק.
יכולים לחסוך כל חודש 12,000 ש"ח. (סכום שבכל שנה עוד אמור לעלות עקב עליה במשכורות)

חשבנו על משהו כזה:
1 - לפתוח קופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם במסלול כללי אג"ח עד 15% מניות - לשים שם 70,000 ש"ח בשנת 2020 (על שם אשתי)
2 - בעוד חודש בשנת 2021 לשים שם עוד 70,000 ש"ח (על שם אשתי)
3 - לפתוח קופת גמל להשקעה נוספת אצל אקסלנס מחקה מדד S&P500 ולהפקיד כל חודש 5,900 ש"ח עד לתקרת הפקדה שנתית (על שמי)
4 - לפתוח פוליסת חיסכון כללי אצל הכשרה חברה לביטוח במסלול בסט אינווסט ולשים שם כל חודש את שאר החסכונות שלנו
(אנחנו רוצים שבכל רגע נתון יישארו לנו בבנק רק 20,000 ש"ח)

וכך לעשות בעצם ב4 השנים הקרובות, בכל שנה לראות את הביצועים ולהבין האם כדאי להחליף מסלולים וכדומה.
בתום 4 השנים בתקווה ולא יהיו נפילות להוציא את הכסף, לשלם מס רווחי הון ואינשאללה לקנות דירה.
ולאחר מכן להתחיל השקעות סולידיות כמו שהסולידית מלמדת D:

מה דעתכם? אשמח לביקורות, הצעות, תגובות... כל דבר ;)

חג שמח!

מסלול כללי אג"ח עד 15% מניות
תוכלו לקנות פעמון לדלת הדירה בריבית שתקבלו.

מה דעתכם? אשמח לביקורות, הצעות, תגובות... כל דבר ;)
אנחנו בעולם של ריבית אפסית.

הבחירה שלכם היא או להשקיע באג"ח לסוגיו ולקבל כלום, או להשקיע במניות ולקבל משהו עבור סיכון שתהיה נפילה גדולה בדרך.

לא כיף.

גם אם תיתן למישהו אחר לנהל עבורך (לא משנה למי) הוא יהיה בדיוק באותו מצב.

בכל שנה לראות את הביצועים ולהבין האם כדאי להחליף מסלולים
בשום אופן לא מודדים ביצועים לפי תשואות של שנה.

הבחירה שלכם היא או להשקיע באג"ח לסוגיו ולקבל כלום, או להשקיע במניות ולקבל משהו עבור סיכון שתהיה נפילה גדולה בדרך.
יש עולם שלם של אג"ח בו אפשר לקבל משהו ולהיות בהרבה פחות סיכון ממניות.

תודה על התגובה המהירה והאדיבה. למען האמת גם אם נרוויח במהלך ה4 שנים האלו "רק" 10,000₪ - זה עדיין כסף שיועיל לנו מאוד.
לקחתי לתשומת ליבי את הפסקה האחרונה שכתבת.

4 שנים זה טווח מאוד קצר בשוק ההון, במיוחד שהשוק עכשיו לא יציב בגלל הקורונה ואתה צריך את הכסף בעוד 4 שנים לקנות דירה.
אני מאז משבר הקורונה העלתי את החשיפה למניות כמעט ל100 אחוז מהתיק, אבל אני לא צריך את הכסף נזיל תוך 4 שנים וגם לא בעוד 15 שנה , אני ישן טוב בלילה שזה הכי חשוב.

בנוסף אם קראת את הבלוגו והפורום מה השיקול לפתוח 3 קופת גמל להשקעה במקום לסחור בברוסה לבד? או לפתוח קופה אחת ולא שלוש. אני חושב שאפילו דרך הבנק יצא לך דמי ניהול יותר נמוכים מדמי ניהול של 3 קופות , אמרת שאתם רוצים להשקיע במדד sp500 למה לא לקנות אותו פשוט דרך ib ופלטפורמות דומות?
לא ממליץ/ מייעץ .

4 שנים זה טווח מאוד קצר בשוק ההון, במיוחד שהשוק עכשיו לא יציב בגלל הקורונה ואתה צריך את הכסף בעוד 4 שנים לקנות דירה.

צודק לגמרי. לצערי אין לי כסף להשאיר בצד ל40 שנים הקרובות. האם זה אומר שעדיף לוותר על שוק ההון עד שאתייצב? שזה ככל הנראה רק בעוד עשר שנים? או שלקחתי את זה לקיצון השני..

בנוסף אם קראת את הבלוגו והפורום מה השיקול לפתוח 3 קופת גמל להשקעה במקום לסחור בברוסה לבד? או לפתוח קופה אחת ולא שלוש. אני חושב שאפילו דרך הבנק יצא לך דמי ניהול יותר נמוכים מדמי ניהול של 3 קופות , אמרת שאתם רוצים להשקיע במדד sp500 למה לא לקנות אותו פשוט דרך ib ופלטפורמות דומות?
לא ממליץ/ מייעץ .

קופה אחת אני לא יכול לפתוח כי אנחנו מפקידים יותר מהתקרה. אני פותח 2 כי כל אחת במסלול סיכון אחר.
השנים הקרובות הולכות להיות מאוד עמוסות בחיי הפרטיים, לא חושב שיהיה לי זמן להתעסק בזה בעצמי גם אם זה אומר פעם בכמה חודשים לתת פקודות של מכירה/קנייה, לעקוב אחרי מדדים ותשואות וכו'.
פייר אני גם לא מרגיש ביטחון מספיק כדי לפתוח לבד ולהשקיע בעצמי כרגע :$

תודה רבה על התגובה, מעריך את זה מאוד.

בגלל שאתם רוצים לקנות דירה עוד 4 שנים אני הייתי נמנעת משוק ההון לחלוטין. ההשקעה שכן הייתי עושה היא לקנות דירה להשקעה במחיר זול משמעותית מהדירה שאתם רוצים לגור בה. עדיף דירה קטנה באותה שכונה (אם רלוונטי). הנימוק הוא שאתם מצמידים את הנכסים שלכם למחיר הנדל"ן, ואם אתם מצליחים באותה שכונה אז ההצמדה שלכם מדוייקת יותר.

כרגע יש לנו בחשבון הבנק 160,000 ש"ח שמעלים אבק.
יכולים לחסוך כל חודש 12,000 ש"ח.
לאיזה שווי דירה אתם מתכווננים (בערכים של היום)? האם אתם צפויים לקבל תוספת להון העצמי מהמשפחה?
בהנחה ואין לכם עזרה מההורים, אם פשוט תצברו את החסכון בעו"ש, אתם תגיעו לפחות ל800K הון עצמי שיאפשר לכם לרכוש דירה בשווי סביבות 1.8M והשאלה האם זה יספק אתכם. בכל מקרה, גם אני סבורה שיש סיכון רב מדי בהשקעה של 4 שנים בכלים שנותנים סיכוי לתשואה של כמה אחוזים בשנה אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שדווקא אז השוק יצנח.

וזה בגלל שבעוד 4 שנים אנחנו רוצים לרכוש דירה למגורים (חשוב לנו היציבות - אנחנו לא מעוניינים לשכור)
מעולה.
תשאיר את כל הכסף בעו"ש, תתרחק משוק ההון, תתרחק מהפורום וסע לשלום.
לא עצה (לא מייעץ כי אני טמבל מוכח).
זה מה שאני הייתי עושה אם בעוד 4 שנים בלבד הייתי רוצה להשכיב סכום כדי לרכוש דירה.
תראה מה קרה עד לפני 3-4 חודשים למי שרצה לרכוש דירה לפני 5 חודשים, ונניח שרוב הכסף שלו היה על S&P500...
(אתה לא באמת מתרחק משוק ההון, הפנסיה שלך שם וכו').

בעוד 4 שנים, שהם כלום במונחים של "השקעה", כלום במונחים של "ריבית" (או "עשיית כסף") ובעיקר המון מאוד במונחים של האופציה לאבד אותו יומיים ו- 3 וחצי שעות לפני שאתה רוצה לרכוש דירה (!), ורק אחרי שתרכוש דירה, תחזור לפה.
רובנו עדיין נהיה פה. חלקנו עם יבלות על האצבע המקלידה.

אצלנו בשכונה היו רושמים "אתה מתעסק בקקה" (קקה=שוק ההון במונחי אופק השקעה של 4 שנים והסיכון הנלווה לו).

בגלל שאתם רוצים לקנות דירה עוד 4 שנים אני הייתי נמנעת משוק ההון לחלוטין. ההשקעה שכן הייתי עושה היא לקנות דירה להשקעה במחיר זול משמעותית מהדירה שאתם רוצים לגור בה. עדיף דירה קטנה באותה שכונה (אם רלוונטי). הנימוק הוא שאתם מצמידים את הנכסים שלכם למחיר הנדל"ן, ואם אתם מצליחים באותה שכונה אז ההצמדה שלכם מדוייקת יותר.
לאיזה שווי דירה אתם מתכווננים (בערכים של היום)? האם אתם צפויים לקבל תוספת להון העצמי מהמשפחה?
בהנחה ואין לכם עזרה מההורים, אם פשוט תצברו את החסכון בעו"ש, אתם תגיעו לפחות ל800K הון עצמי שיאפשר לכם לרכוש דירה בשווי סביבות 1.8M והשאלה האם זה יספק אתכם. בכל מקרה, גם אני סבורה שיש סיכון רב מדי בהשקעה של 4 שנים בכלים שנותנים סיכוי לתשואה של כמה אחוזים בשנה אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שדווקא אז השוק יצנח.
מעולה.
תשאיר את כל הכסף בעו"ש, תתרחק משוק ההון ותתרחק מהפורום.
לא עצה (לא מייעץ כי אני טמבל מוכח).
זה מה שאני הייתי עושה אם בעוד 4 שנים בלבד הייתי רוצה להשכיב סכום כדי לרכוש דירה.
תראה מה קרה עד לפני 3-4 חודשים למי שרצה לרכוש דירה לפני 5 חודשים ונניח שרוב הכסף שלו היה על S&P500...
(אתה לא באמת מתרחק משוק ההון, הפנסיה שלך שם וכו').

בעוד 4 שנים, שהם כלום במונחים של "השקעה", כלום במונחים של "ריבית" (או "עשיית כסף") ובעיקר המון מאוד במונחים של האופציה לאבד אותו יומיים לפני שאתה רוצה לרכוש דירה, ורק אחרי שתרכוש דירה, תחזור לפה.

אצלנו בשכונה היו רושמים "אתה מתעסק בקקה" (קקה=שוק ההון במונחי אופק השקעה של 4 שנים).

תודה רבה לכם על התגובות האחראיות מאוד. הרבה חומר למחשבה נתתם לי.

אכן התכנון הוא להגיע לאיזור ה800K ועם עוד עזרה מההורים ומשכנתא נגיע לדירה של 2M.

השאלה שלי היא כזאת - אחרי הדירה אנחנו נרצה לחסוך עבור ילדים, אחרי זה עבור חופשה ותוך כדי הכל גם עבור פנסיה ולימודים. מרגיש לי שאף פעם לא יהיה לי "זמן טוב" להיכנס לשוק ההון - תמיד יש מטרות להשיג וכל מטרה בארץ ישראל היא ממש יקרה...

מה זה משנה אם אתחיל עכשיו או רק אחרי שנרכשו דירה? תודה רבה חברים.

אכן התכנון הוא להגיע לאיזור ה800K ועם עוד עזרה מההורים ומשכנתא נגיע לדירה של 2M.

השאלה שלי היא כזאת - אחרי הדירה אנחנו נרצה לחסוך עבור ילדים, אחרי זה עבור חופשה ותוך כדי הכל גם עבור פנסיה ולימודים. מרגיש לי שאף פעם לא יהיה לי "זמן טוב" להיכנס לשוק ההון - תמיד יש מטרות להשיג וכל מטרה בארץ ישראל היא ממש יקרה...

לחסוך עבור ילדים: הנה אחלה כסף לשים בשוק ההון. מלא זמן חסכון יש לילדים. בקצת כסף היום אתה קונה המון כסף כשהם יהיו מבוגרים. פנסיה: כנל

כשאני נכנסתי לשוק ההון משך הזמן היה לא מוגדר- "כשיהיה לי כסף לקנות דירה ללא הלוואה נקנה משהו". בפועל זה לקח לנו 14 שנים, אבל לא ידעתי מראש שזה ייקח 14 שנים, זה יכל לקחת יותר או פחות תלוי בטיב ההחלטות שלי, בשוק ובמזל . הנחתי שזה יגיע מתישהו, אבל לא הייתה נקודה בציר הזמן בה ידעתי שנקנה.

מה שאתה אומר זה "עוד 4 שנים אני קונה" ויהייה נחמד אם יהיה לי ביד עוד סכום זניח שאני חוסך בחודש אחד באותה נקודה. אבל בשביל הסכום הזניח הזה אתה חושף את עצמך לסיכון שבדיוק עוד 4 שנים תגיע איזה פורענות לעולם, השוק יהפוך ללא משוכלל כל הנכסים שקנית ימכרו במחירים מגוכחים. אני ראיתי את זה קורה ב2008, הפסדים כבדים כמעט בכל נכס פיננסי שהחזקת. אתה מסכן את ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בחיים שלך בשביל לקבל עוד 10K בארבע שנים? זה באמת נשמע לך כמו ניהול סיכונים הגיוני?

כדי לסבר את האוזן אני עברתי מ100% מניות למזומן חודשים ארוכים לפני שקניתי דירה, ברגע שהחלטנו על רכישת דירה וחיסול תיק ההשקעות. לדעתי הייתי כמעט שנה על מזומן עד שממש עשיתי משהו עם הכסף הזה. לא המשכתי להחזיק במניות בגלל שהתוחלת חיובית ואולי ארוויח עוד כסף. לא דמיינתי נפילה בשוק, אבל באמת רגע קטן לאחר הרכישה שלי הגיעה הקורונה לארץ, סגר והמניות צונחות. אם הייתי ממשיכה להחזיק בהן המשכנתא שלי הייתה משמעותית גבוהה ממה שהיא היום. (אציין שבאותו רגע 90% מהכסף עוד היה אצלי בעו"ש). ההרגשה שלי היא שאסור לסכן החלטה כלכלית גדולה שכבר החלטת לבצע. המיקרו אופטימזציות האלה לא שוות את זה, אם הייתי קצת יותר חמדנית הייתי מפסידה שנים שלמות של חיסכון אגרסיבי. ב12 שנים האחרונות היו שתי קטסטרופות, אתה באמת לא יכול להבטיח עוד ארבע שנים לא תהיה אחת, זה לא נדיר כמו שנדמה לך.

עכשיו אני תומכת נלהבת של השקעה בשוק ההון, אני חייבת להשקעה כזאת את רוב הנכסים שלי. ואני אפילו חושבת שלא ברור שכדאי לכם (כלכלית) לקנות דירה עוד ארבע שנים אלה במקום זה כנראה יותר משתלם להישאר בשוק ההון עד שיהיה לכם את ה2M כי ברגע שההון העצמי שלכם יתחיל לתפוס תאוצה ממש תתחילו להרגיש את הכוח של ריבית דה ריבית. ואם תשבו עם אחוז החיסכון שלכם 20 שנים בשוק ההון כנראה תהיהו אנשים מבוססים ולבטח תוכלו לקנות דירה של 2M במזומן, וישאר לכם תיק השקעות נאה בנוסף לדירה.

נערך לאחרונה ב:
בשמחה.
תודה על התודה.

החיים יקרים.
או שלא.
רמת החיים שלנו ואיכות החיים שלנו היא מטורפת. לא פחות.
חסרת כל פרופרציות כמעט.
זו תהיה העלבה (לחיים שלנו הכוונה) לומר שאנחנו חיים חיים של מלכים.
הרבה מעבר לכך. טכנית ותיאורטית.
החיים לא חייבים להיות יקרים... אני חי חיים זולים למדי בהתחשב ויחסית.

אנחנו נרצה לחסוך עבור ילדים
קופת גמל להשקעה מכשיר מצויין, "אוטומאטי", נטול התעסקות כמעט (בחר מסלול ושגר), מסודר.
לא צריך למלא שום דו"חות. שום כלום. רק למנות מוטבים.
בלי לעשות אופטימיזציית-יתר של התעסקויות ותשואות (משהו שחברי הפורום היקרים לי מאוהבים בו), ועם דמי ניהול טובים (0.3-0.5% דמי ניהול מהצבירה, לא יותר וכמובן שעדיף פחות) - המכשיר הזה עושה את העבודה בצורה על הכיפאק למי שמוכן לשלם את הפרמיה עבור חוסר ההתעסקות המובנה.

אחרי זה עבור חופשה
ותוך כדי הכל גם עבור פנסיה ולימודים
עו"ש/קרן כספית/מק"מ.
משהו לא "מסוכן" ותנודתי מדי.
אתה הרי רוצה שהכסף יהיה לך בכיס כשתצטרך אותו בהגיעך להצטרכות.
תלוי בעלות ובמשך החופשה הצפויה/מתוכננת.
תלוי בעלות ובמשך הלימודים הצפוי/מתוכנן.
אתה לא מצפה לחסוך לחופשה/לימודים (נניח בטווח חיסכון של שנה-שנתיים), להכות את שוק ההון, את המדדים, את האג"חים, את המניות של טסלה ואת הביטקויין ולהשיג תשואה פנומנלית על הכסף הזה.
שחרר.

ותוך כדי הכל גם עבור פנסיה
אתה כבר חוסך על פי חוק. בעל כורחך. כשכיר או כעצמאי.
קרן פנסיה. קופת גמל. ביטוח מנהלים.
תברר מה מו מי.

מרגיש לי שאף פעם לא יהיה לי "זמן טוב" להיכנס לשוק ההון
כמו שהסברתי... אתה כבר נמצא בשוק ההון.

מה זה משנה אם אתחיל עכשיו או רק אחרי שנרכשו דירה?
זו לא הייתה השאלה המקורית שלך, וזו גם (כנראה) לא השאלה שאתה שואל את עצמך עכשיו, כי ענינו לך עליה.
זה כן משנה אם אתה לא רוצה בעוד 4 שנים תיאורטיות לאבד תיאורטית את ההון התיאורטי שטרחת לשים בשוק ההון הלא תיאורטי בדיוק חודש תיאורטי אחד לפני שאתה רוצה תיאורטית להשכיב אותו על 4 קירות לא תיאורטיים.
זה לא משנה אם הסכום שאתה הולך להכניס לתיק ההשקעות שלך הוא לא סכום שמסכן/פוגם/משהה את שאיפת/חלום/פנטזיית 4 הקירות שלך תוך 4 שנים מהיום.
ההגדרות והנחות המוצא לבעיה הן אלו שאתה רשמת בעצמך - בעוד 4 שנים מהיום וכו'.

עריכה:
מצאתי לך :lol:
(תקרא, פוסט מעולה כמו תמיד של מלכת האורות והמאורים):
"
  1. אם אתם צופים הוצאה כספית גדולה בטווח הזמן הקרוב – שוק המניות הוא המקום האחרון שהכסף שלכם צריך להיות בו.
"
סעיף ראשון לראשונים.
מהמאסטרית בעצמה.
יותר מזה?...
(ולשאלתך הבאה - כן, 4 שנים זה בהחלט נחשב בטווח הקצר-קרוב).

נערך לאחרונה ב:
בשמחה.
תודה על התודה.

החיים יקרים.
או שלא.
רמת החיים שלנו ואיכות החיים שלנו היא מטורפת. לא פחות.
חסרת כל פרופרציות כמעט.
זו תהיה העלבה (לחיים שלנו הכוונה) לומר שאנחנו חיים חיים של מלכים.
הרבה מעבר לכך. טכנית ותיאורטית.
החיים לא חייבים להיות יקרים... אני חי חיים זולים למדי בהתחשב ויחסית.

קופת גמל להשקעה מכשיר מצויין, "אוטומאטי", נטול התעסקות כמעט (בחר מסלול ושגר), מסודר.
לא צריך למלא שום דו"חות. שום כלום. רק למנות מוטבים.
בלי לעשות אופטימיזציית-יתר של התעסקויות ותשואות (משהו שחברי הפורום היקרים לי מאוהבים בו), ועם דמי ניהול טובים (0.3-0.5% דמי ניהול מהצבירה, לא יותר וכמובן שעדיף פחות) - המכשיר הזה עושה את העבודה בצורה על הכיפאק למי שמוכן לשלם את הפרמיה עבור חוסר ההתעסקות המובנה.

עו"ש/קרן כספית/מק"מ.
משהו לא "מסוכן" ותנודתי מדי.
אתה הרי רוצה שהכסף יהיה לך בכיס כשתצטרך אותו בהגיעך להצטרכות.
תלוי בעלות ובמשך החופשה הצפויה/מתוכננת.
תלוי בעלות ובמשך הלימודים הצפוי/מתוכנן.
אתה לא מצפה לחסוך לחופשה/לימודים (נניח בטווח חיסכון של שנה-שנתיים), להכות את שוק ההון, את המדדים, את האג"חים, את המניות של טסלה ואת הביטקויין ולהשיג תשואה פנומנלית על הכסף הזה.
שחרר.

אתה כבר חוסך על פי חוק. בעל כורחך. כשכיר או כעצמאי.
קרן פנסיה. קופת גמל. ביטוח מנהלים.
תברר מה מו מי.

כמו שהסברתי... אתה כבר נמצא בשוק ההון.

זו לא הייתה השאלה המקורית שלך, וזו גם (כנראה) לא השאלה שאתה שואל את עצמך עכשיו, כי ענינו לך עליה.
זה כן משנה אם אתה לא רוצה בעוד 4 שנים תיאורטיות לאבד תיאורטית את ההון התיאורטי שטרחת לשים בשוק ההון הלא תיאורטי בדיוק חודש תיאורטי אחד לפני שאתה רוצה תיאורטית להשכיב אותו על 4 קירות לא תיאורטיים.
זה לא משנה אם הסכום שאתה הולך להכניס לתיק ההשקעות שלך הוא לא סכום שמסכן/פוגם/משהה את שאיפת/חלום/פנטזיית 4 הקירות שלך תוך 4 שנים מהיום.
ההגדרות והנחות המוצא לבעיה הן אלו שאתה רשמת בעצמך - בעוד 4 שנים מהיום וכו'.
כשאני נכנסתי לשוק ההון משך הזמן היה לא מוגדר- "כשיהיה לי כסף לקנות דירה ללא הלוואה נקנה משהו". בפועל זה לקח לנו 14 שנים, אבל לא ידעתי מראש שזה ייקח 14 שנים, זה יכל לקחת יותר או פחות תלוי בטיב ההחלטות שלי, בשוק ובמזל . הנחתי שזה יגיע מתישהו, אבל לא הייתה נקודה בציר הזמן בה ידעתי שנקנה.

מה שאתה אומר זה "עוד 4 שנים אני קונה" ויהייה נחמד אם יהיה לי ביד עוד סכום זניח שאני חוסך בחודש אחד באותה נקודה. אבל בשביל הסכום הזניח הזה אתה חושף את עצמך לסיכון שבדיוק עוד 4 שנים תגיע איזה פורענות לעולם, השוק יהפוך ללא משוכלל כל הנכסים שקנית ימכרו במחירים מגוכחים. אני ראיתי את זה קורה ב2008, הפסדים כבדים כמעט בכל נכס פיננסי שהחזקת. אתה מסכן את ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בחיים שלך בשביל לקבל עוד 10K בארבע שנים? זה באמת נשמע לך כמו ניהול סיכונים הגיוני?

כדי לסבר את האוזן אני עברתי מ100% מניות למזומן חודשים ארוכים לפני שקניתי דירה, ברגע שהחלטנו על רכישת דירה וחיסול תיק ההשקעות. לדעתי הייתי כמעט שנה על מזומן עד שממש עשיתי משהו עם הכסף הזה. לא המשכתי להחזיק במניות בגלל שהתוחלת חיובית ואולי ארוויח עוד כסף. לא דמיינתי נפילה בשוק, אבל באמת רגע קטן לאחר הרכישה שלי הגיעה הקורונה לארץ, סגר והמניות צונחות. אם הייתי ממשיכה להחזיק בהן המשכנתא שלי הייתה משמעותית גבוהה ממה שהיא היום. (אציין שבאותו רגע 90% מהכסף עוד היה אצלי בעו"ש). ההרגשה שלי היא שאסור לסכן החלטה כלכלית גדולה שכבר החלטת לבצע. המיקרו אופטימזציות האלה לא שוות את זה, אם הייתי קצת יותר חמדנית הייתי מפסידה שנים שלמות של חיסכון אגרסיבי. ב12 שנים האחרונות היו שתי קטסטרופות, אתה באמת לא יכול להבטיח עוד ארבע שנים לא תהיה אחת, זה לא נדיר כמו שנדמה לך.

עכשיו אני תומכת נלהבת של השקעה בשוק ההון, אני חייבת להשקעה כזאת את רוב הנכסים שלי. ואני אפילו חושבת שלא ברור שכדאי לכם (כלכלית) לקנות דירה עוד ארבע שנים אלה במקום זה כנראה יותר משתלם להישאר בשוק ההון עד שיהיה לכם את ה2M כי ברגע שההון העצמי שלכם יתחיל לתפוס תאוצה ממש תתחילו להרגיש את הכוח של ריבית דה ריבית. ואם תשבו עם אחוז החיסכון שלכם 20 שנים בשוק ההון כנראה תהיהו אנשים מבוססים ולבטח תוכלו לקנות דירה של 2M במזומן, וישאר לכם תיק השקעות נאה בנוסף לדירה.

מילים כדורבנות, של שניכם. הסבר נגיש מפורט ומדויק. שוב הרבה מאוד חומר למחשבה והרבה לעכל. אשן על זה לילה ואחליט ביחד עם אשתי מה הדבר הנכון לעשות. אולי נשקול מחדש את כל רעיון רכישת הדירה ב4 השנים הקרובות כדי לחסוך יותר הון ראשוני משלנו.

מודה לכם בשנית (אפילו כבר בשלישית) על הקדשת הזמן שלכם והדאגה. לא מובן מאליו :>

מודה לכם בשנית (אפילו כבר בשלישית) על הקדשת הזמן שלכם והדאגה. לא מובן מאליו :
בכיף.
תסתכל בתגובה האחרונה שכתבתי ממקודם.., הוספתי עריכה עם קישור לפוסט של הסולידית.
סעיף ראשון.

אם בסוף תחליטו לחכות עם הדירה וכן להשקיע, אז קח בחשבון שקופת גמל להשקעה היא מוצר יקר ולא משתלם גם עם הטבת המס, ובטח ובטח שבלי הטבת המס.

תגגל פורום הסולידית קופת גמל להשקעה לעוד פרטים.

מה שאני הייתי עושה ...במיוחד אם אתה נרתע ״משוק ההון״
פותח קג״ל (S&P 500) ושם 160K
שם כל שנה 144K (סכום החיסכון השנתי שתיארת)
בתום 4 שנים אמורה להיות ״תיאורטית״ קרן בסך 736K
משאיר שם את הכסף ולוקח הלוואה מעולה כנגד הקג״ל (ניתן לקבל באזור הפריים לעיתים גם מינוס)
משתמש בהלוואה כהון עצמי ולוקח את היתרה כמשכנתא בתנאי פריים החדשים
אם החיסכון שלכם הוא 12K אני מניח שתוך כמה שנים ספורות תסיים את המשכנתא (בהנחה שמדובר בדירה ממוצעת בעלותה)
ותהיה עם קג״ל במעל מיליון ודירה נקייה ממשכנתא....לא רע

משאיר שם את הכסף ולוקח הלוואה מעולה כנגד הקג״ל (ניתן לקבל באזור הפריים לעיתים גם מינוס)
במילים אחרות - מינוף (כנראה) זול.
לא אומר שזה רע, רק אומר שלא כולם ישנים טוב בלילה עם 2 הלוואות ענקיות - גם משכנתא שאוכלת לו את ה"חיסכון" החודשי (ואין גרוש בצד) + הלוואה ענקית כנגד אין כסף בקופ"ג להשקעה שגם אוכלת לו את ה"חיסכון" החודשי...
ומה יקרה אם כל הכסף בקופ"ג להשקעה יירד לטמיון יחד עם המדדים בשוק ההון?
ואז גם אין גרוש בצד.
זה מצב מאוד שביר ומאוד פריך.

משתמש בהלוואה כהון עצמי ולוקח את היתרה כמשכנתא בתנאי פריים החדשים
אם החיסכון שלכם הוא 12K אני מניח שתוך כמה שנים ספורות תסיים את המשכנתא (בהנחה שמדובר בדירה ממוצעת בעלותה)
ותהיה עם קג״ל במעל מיליון ודירה נקייה ממשכנתא....לא רע
שכחת שאת ההלוואה על קופ"ג להשקעה הוא צריך להחזיר?
אין יש מאין.

אם פרק הזמן הזה 4 שנים הוא חקוק בסלע אז באמת עדיף להשקיע באג"ח בלבד ללא מניות בכלל כפי שהציעו פה אנשים.
אני אבל חושב שאם זה מתאפשר אז פשוט להגמיש קצת את התקופה עד לקנית הדירה. כלומר שאם השוק נופל בדיוק שאתה צריך את הכסף, אז תמתינו עוד כמה שנים ואז תקנו דירה. אם נניח תוכלו להתפשר על לקנות דירה עוד 6 שנים במקום 4 אז תוכלו לשים את הכסף במסלול כללי במקום מסלול אג"ח ולקבל תשואה טוב יותר.
כמובן, כל זה בתיאוריה בלבד ואין מדובר בהמלצה.
לפתוח קופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם במסלול כללי אג"ח עד 15% מניות
קופ"ג להשקע זה רעיון טוב.
אלטשולר... פחות. הם סתם יקרנים. (אלא אם קימבנת איזו הנחה אצלם)
אל תתפתה להאמין להם שהתשואות שלהם שוות את דמי הניהול המוגזמים.
כנס לגמל-נט, תתעלם מהתשואות, ותלך עם החברה שמציעה דמי ניהול הכי זולים.
לשלם מס רווחי הון ואינשאללה לקנות דירה.
ולאחר מכן להתחיל השקעות סולידיות כמו שהסולידית מלמדת
להשקיע בצורה סולידית את ה 1.90 שקל שישאר לך אחרי ההחזר החודשי של המשכנתא אתה מתכוון :roll:

להשקיע בצורה סולידית את ה 1.90 שקל שישאר לך אחרי ההחזר החודשי של המשכנתא אתה מתכוון :roll:
למה? הם חוסכים כבר היום 12K בחודש וזה אמור לעלות לפי התכנון. נניח שהם ישלמו משכנתא של 8K, עדיין ישארו להם כמה אלפי ש"ח פנויים להשקעה במניות.
כמובן שאם הם יחליטו להשתקע בנוחות בהווה, לשדרג את הדירה ולקנות את הביוקר לילדים שיגיעו, יהיה קשה לצמוח. אדם צריך תמיד לעשות איזונים בין הווה ועתיד ולוותר על משהו (בין הנוחות המקסימלית בהווה ובין הבטחון המקסימלי בעתיד).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
yossik מכתב מ Bittrex על פשיטת רגל צרכנות פיננסית 8
A ETF של ishares במקרה של פשיטת רגל שוק ההון 3
ש קרן 1159235 יכולה לפשוט רגל? שוק ההון 5
I קופת גמל בסכום קטן לאחר פשיטת רגל של מעסיק לשעבר צרכנות פיננסית 1
T פשיטת רגל של בנק שבו אני משקיע פוסטים מאיכות נמוכה 30
N ארה"ב בפשיטת רגל - ניסוי מחשבתי שוק ההון 10
T צו מניעה בטאבו עקב פשיטת רגל נדל"ן 6
ר כניסת רגל לעולם ההשקעות - כאזרח אמריקאי שוק ההון 2
V רכש ציוד מחברות בפשיטת רגל/סגירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
ל בריביות הנוכחיות ביטוח לאומי "פושט רגל" אוף טופיק 58
R אג"ח ש"פשט" רגל ולא נסחר שוק ההון 33
ה פשיטת רגל - חלק 1 צרכנות פיננסית 25
ה עסק שני: ניהול כספים (או: איך יוצאים מפשיטת רגל ומתחילים מאפס) יומני מסע אישיים 15
M למה שמניה של חברה שהודיעה על פשיטת רגל תעלה? שוק ההון 13
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
ג רכישת דירה מפושט רגל - יש סיכונים חריגים?? נדל"ן 28
flower פשיטת רגל - נכסים שוק ההון 8
RaeNye תיק ממונף אצל ברוקר שפשט רגל (דיון תיאורטי) שוק ההון 4
א פשיטת רגל של מנפיקי etf שוק ההון 8
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 18
M רכישת דירה ראשונה נדל"ן 6
ב קנית דירה ראשונה - איפה שווה? נדל"ן 3
A דירה ראשונה להשקעה בשדרות למשל נדל"ן 17
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0