• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע שלי לחירות ועצמאות

• פותח הנושא wish
  • פורסם בתאריך
מה הסיכוי שעשירית ממה שכתבתי יקרה? שואף לאפס.
בתור חילוני אבל שיצא לו לחוות מעט את המגזר החרדי, אני מאוד מסכים איתך.

כל הכבוד לך על הדרך שעשית, ממש לא טריוואלי, תמשיך לדאוג לילדים שלך ולמשפחה.

בהצלחה!

הייתי בחור ישיבה עילוי

וכך בלי שום ידע מקדים. אפס באנגלית. אפס בביטויים לוגיים. מתמטיקה ברמה של ילד בכיתה ד. אפס הכרות עם מדעי המחשב. אפילו באקסל לא ידעתי להשתמש.
השקעתי את כל כולי, וכנגד כל הסיכויים עברתי בהצלחה את הקורס, והפכתי למתכנת מן המניין בצה"ל.

זה מאוד יוצא דופן. מתוך כ50 חרדים וחרד"לניקים שהגיעו איתי לקורס "מבוא לתכנות" רק כ20 שרדו והמשיכו לקורס תכנות. ורק כ16 עברו לבסוף את הקורס בהצלחה.
מתוך אלו שעברו היה רק עוד אחד שהגיע לגמרי בלי רקע כמוני שעבר את הקורס בהצלחה. והיה עוד אחד שנכשל ונתנו לו בחסד הזדמנות נוספת ואז הוא עבר על הקשקש. כל השאר היו חרד"לניקים או חרדים מודרניים שהגיעו עם ידע מוקדם באנגלית, מתמטיקה, ומדעי המחשב.
ההסבר לזה מאוד פשוט בעיני, אתה כנראה אדם עם יכולות קוגניטיביות גבוהות באופן יחסית חריג (אם המשיכה שלך היא לתכנות אז כנראה שאם היית גדל להורים חילונים היה יכול להיות לך תואר שני או דוקטורט במדעי המחשב לדוגמא)

אני חושב שהצבא צריך לחשוף נתונים כאלה כדי שיהיה אפשר להראות אותם לאנשים (למרבה הפלא פגשתי גם חילונים כאלה) שמאמינים שבוגר ישיבה יכול להשלים את כל מה שחסר לו מבחינת לימודי ליבה תוך פרק זמן קצר.

תודה שחלקת, מעניין מאוד.

נערך לאחרונה ב:
אז אנחנו לימדנו אותו בבית אנגלית. (אשתי בעברה למדה הוראה באנגלית) הוא קלט את השפה מאוד מהר. יודע לקרוא ולהבין ברמה בסיסית
הבן הגדול שלי קולט המון אנגלית מצפיה בסרטים מצויירים באנגלית עם כתוביות בעברית (יש להם שעה ביום של מסכים).

בנוסף, שני הבנים שלי לומדים אנגלית בזום, יש לפחות שתי חברות שמאפשרות לך לעשות שיעור פרטי בזום עם מורה דוברת אנגלית כשפת אם שחיה במדינה אחרת והמחירים יחסית סבירים.

אני לא יודע אם שני הדברים האלה אפשריים עבור ילד חרדי אבל לתחושתי הילדים מפיקים מזה המון.

יש לפחות שתי חברות שמאפשרות לך לעשות שיעור פרטי בזום עם מורה דוברת אנגלית כשפת אם שחיה במדינה אחרת והמחירים יחסית סבירים.
לא יודע אם מותר בפומבי,אז אפשר לשאול בפרטי באילו חברות מדובר? נשמעת דרך טובה ללמוד אנגלית.
אם מותר להמליץ כאן אשמח לשמוע ואולי גם אחרים ימצאו תועלת

לא יודע אם מותר בפומבי,אז אפשר לשאול בפרטי באילו חברות מדובר? נשמעת דרך טובה ללמוד אנגלית.
אם מותר להמליץ כאן אשמח לשמוע ואולי גם אחרים ימצאו תועלת
שלחתי בפרטי כי לא יודע אם מותר לכתוב פה.

מתנצל מראש על הטקסט הארוך. ועל התגובה המאוחרת.
רק לפני כמה ימים ראיתי את ההודעה הזאת, ולקח לי כמה ימים לכתוב. כל יום כשהתפנה לי זמן, ישבתי לכתוב עוד קצת.
תודה על השיתוף!

כדאי לך לשקול לפתוח יומן מסע משלך, זה גם נותן פרספקטיבה חשובה ומעניינת לחברי הפורום, גם מאפשר הזדמנות לחשוף את עצמך פיננסית ולקבל ביקורת כלכלית (ולא רק) בונה שקשה לקבל במקומות אחרים, וגם, האנונימיות והסביבה הבוגרת פה, לי אישית נתנה בפעם הראשונה (!!!) לספר חופשי מה הם דעותיי, ואת הסיפור שלי איך שאני רואה אותו, למישהו שהוא לא אשתי, שאיתה עשיתי את רוב המסלול.
מניח שאצלך זה גם פלוס מינוס הסיטואציה, ואני חושב שזה מאוד בריא לנפש, ממליץ בחום.

למשל סברתי שעקרונית מותר להפעיל חשמל בשבת, ולכן בתנאים מסוימים הייתי משתמש בסתר בחשמל בשבת באופן שאינו מקובל אצל החרדים.
האמת זה חתיכת קטע, יכולים לשבת בישיבה ובכוילל ולהתפלפל בשיטת החזו"א והגרש"ז, כשדי ברור שאפשר להגיע למסקנא סבירה שזה לא "בונה" ולא "מבעיר", ועדיין אם מישהו ידליק אור בשבת בשינוי, כווולם יסתכלו עליו כאל מישהו שאוכל ביו"כ ושום תירוץ לא יעזור כי זה מה שהתקבל והתקבע.

בילדותי בירושלים כשעוד היו מזרחניקים בשכונות, אני זוכר את הבוז העמוק בעיניים למראה המזרחניק הזקן חוזר מהבית כנסת שלהם על הקלנועית גרמא-שבת שלו :)

אבל הבן שלי נשאר בתלמוד תורה ללא לימודי אנגלית. רצינו להעביר אותו, אבל הוא לא רצה לעזוב את החברים שלו.
אז אנחנו לימדנו אותו בבית אנגלית. (אשתי בעברה למדה הוראה באנגלית) הוא קלט את השפה מאוד מהר. יודע לקרוא ולהבין ברמה בסיסית.
בקרוב הוא יעלה לכיתות הגבוהות שמפסיקים ללמוד מתמטיקה, ואז נדאג שהוא ימשיך ללמוד מתמטיקה בבית.
ואולי בהמשך נשלח אותו לישיבה תיכוניות.
אני חושב ממה שיצא לי להכיר, וגם על עצמי, שהפער הגדול קורה בגילאי התיכון-ישיבה ולא הבית ספר-תלמוד תורה.
מתלמוד תורה או חיידר אפשר ל"התאושש" ולהתיישר אח"כ עם כולם (בטח אם בבית שמים מחשב עם אנגלית וכדו') אבל מישיבות (ישי"ק + ישי"ג) כבר לא.

לכן, אני עבורי הבנים שלי, לא אשלח לישיבה קטנה אלא לישיבה תיכונית, גם במחיר עימות (סביר++) על מלא עם ההורים והמשפחה.

(בהנחה ולא כללת בנטו ניכויים וההפרשות להשתלמות ולפנסיה.)
לא כללתי, זה מה שנכנס שנתי לבנק, חלקי 12.

אגב, @wish לא יכולתי להתאפק. ממש מתחשק לי להחמיא לך,
28K נטו, זה בברוטו מעל 55K. (בהנחה ולא כללת בנטו ניכויים וההפרשות להשתלמות ולפנסיה.)
שאפו ענק!
לכאורה אני ותיק ממך בכמה שנים ועדיין רחוק מסכומים כאלה. גם אילו לא הייתי לוקח רכב מהעבודה, הנטו שלי היה באזור ה20K.
אז אתה כנראה תותח אמיתי.
מאחל לך המון בהצלחה!
תודה, מעריך מאוד!
ושתדע, עצם היכולת לעבוד כאחד האדם בסצנת ההייטק התל אביבית-בינ"ל, למי שלמד אך רק במוסדות חרדיים עד בגרותו, זה השג מרשים שדורש סיבולת לא פשוטה וכנראה גם כישרון לא מועט, רוב מוחץ של החרדים הגברים שיצא לי להיפגש בקורס תכנות, בצבא ובתעשייה כמפתחים מן המניין, וזה לא שיש מדי הרבה, אחרי 2 דקות של שיחה מסתבר שהוא או ההורים שלו חוצניקים \ למד בישיבה תיכונית \ עזב את הישיבה בגיל 16, ולא חרדי סטנדרטי.

אני חושב כמוך שהציבור היהודי הלא-חרדי לא מכיר את החרדי הקלאסי השורשי שמהווה את רוב המגזר ומוביל את המגזר.
בד"כ יוצא להם להכיר את החרדי הפתוח והמודרני או המסבירן שרוצה לעשות "קידוש השם".
ואלו גם בד"כ יגידו לחילוני: הנה אתה רואה? עכשיו שאתה מכיר חרדי, אתה רואה שהשד לא כזה נורא..
אבל האמת שאילו היו מכירים מה הולך בפנים, היו מבינים את עומק הבעיה והסכנה.

הממסד החרדי לעולם לא יתרכך ויתפשר על שיטת החינוך ואורח חייו. אין שום סיכוי!
החינוך החרדי הוא עוצמתי, נוקשה, מתוחכם, ויציב מאוד.
בניגוד למיתוסים, אצל החרדים השורשיים אין כמעט יציאה מהעולם החרדי (בקושי 3%). רק אצל בני החוזרים בתשובה יש שיעורי עזיבה משמעותיים (כ20%).
החרדי השורשי הממוצע מחוסן מאוד מפני השפעות זרות. הוא בז לערכי הדמוקרטיה וחרויות הפרט, חסיד של דיכוי וכפייה, על חופש ביטוי אין בכלל מה לדבר, מאמין באמונה שלמה שאם נשמור תורה ומצוות אז השם ידאג לנו לפרנסה ויגן עלינו מהאויבים ולא נצטרך לעבוד ונסתדר בלי צבא ואקדמיה, ויש לו יחס חשדני מאוד ואף מלגלג כלפי המדע.

אגב, בניגוד לפרסומים הרדודים ש70% מהחרדים משתמשים באינטרנט.
כשבודקים את הנתונים מגלים שזה כולל הטענת רב-קו או תרומה ב"נדרים פלוס" במכשירים הציבוריים.
בפועל פחות משליש מהחרדים מחוברים באופן יומיומי לאינטרנט.
וגם המחוברים, לרובם המוחלט יש סינון קפדני.
ואלו שאין להם סינון, ברובם אינם חרדים שורשיים, אלא חוזרים בתשובה, קהילות שוליים, או חוצניקים שלא נטמעו.
מסכים עם כל מילה.

למעשה, למיטב ידיעתי, המגזר החרדי הוא היחיד בעולם שהילודה שלו אינה במגמת ירידה ב50 שנה האחרונות.
טווח של 50 שנה נכון, אבל אם תשווה את ההורים שלנו מול בני ה-30+ היום, הרבה (לא כולם אבל משמעותית) מביאים פחות ילדים (6-7 במקום 9-12), מאז שהשתנה האתוס מאמא עקרת בית לאשת אברך מפרנסת, כמות הילדים בהרבה מאוד משפחות באורח פלא ירדה, והסיבה לזה היא כמעט ישירה לזה שחתכו את הקצבאות ב-2003 ונגמר הכסף של הסבים וסבתות שעבדו ומימנו את הילדים האברכים שלהם.

מה שאומר שהציבור החרדי גם מגיב יפה מאוד לתמריצים כלכליים, לכל מי שחושב שהחרדים מסוגלים לחיות אותו דבר מהאוויר מה שלא יהיה.

להערכתי בטווח של 15 שנה, כנראה שלא יהיה שינוי דרמטי במדינה.
"יהדות התורה" מן הסתם תעלה מ7 ל9 מנדטים, ולגבי ש"ס לא בטוח שיהיה שינוי, קשה לנבא כי כחצי ממצביעיה לא חרדים.
האם זה כזה ביג דיל? לא בהכרח. זה תלוי מאוד בסיטואציה הפוליטית שתהיה.
הלוואי, נבואה ניתנה אתה יודע למי... אבל אני חושב שיעלו למשמעותית הרבה יותר מ-9, כבר היום מרחק מנדט וחצי משם, ה-7 היום זה כנראה בעיקר חוסר מזל.
והעלייה שתהיה, תהיה מאוד משמעותית ליחסי הכוח, לדעתי זה ממש ביג דיל, אבל לו יהי, הלוואי ואתה צודק.

מה הסיכוי שעשירית ממה שכתבתי יקרה? שואף לאפס.
אכן אפס, אין סיכוי בעולם שזה יקרה.
לכן בחוסר חשק, אני מתכנן את צעדי לאט לאט החוצה כדי שזה יהיה כמה שפחות כואב.

אכן אפס, אין סיכוי בעולם שזה יקרה.
לכן בחוסר חשק, אני מתכנן את צעדי לאט לאט החוצה כדי שזה יהיה כמה שפחות כואב.
תמונה מאוד עצובה אתם מתארים... כל כך שונה מהחרדים המעטים שיש פה בפורום שטוענים שהכל בסדר ויהיה בסדר.
תודה על הכנות והפתיחות שלכם.

ההודעה של פותח האשכול @wish עוררה בי הזדהות גדולה, כי יש לי סיפור חיים עם הרבה קווי דמיון.
כדאי שתפתח גם יומן. מאוד מעניין לקרוא!
אז אנחנו לימדנו אותו בבית אנגלית. (אשתי בעברה למדה הוראה באנגלית) הוא קלט את השפה מאוד מהר. יודע לקרוא ולהבין ברמה בסיסית.
בקרוב הוא יעלה לכיתות הגבוהות שמפסיקים ללמוד מתמטיקה, ואז נדאג שהוא ימשיך ללמוד מתמטיקה בבית.
הילדים שלי לומדים אנגלית באמצעות חברה חרדית שמפעילה מערך של קורסים לילדי חדרים בזום. המורה הוא חרדי אמריקאי וכל הילדים הם ילדי חדרים לכל דבר. זה תהליך שקורה מתחת לפני השטח ואני בטוח שהוא יגבר.

בניגוד אליך, אני אופטימי.
הכמויות של החרדיות שיוצאות לעבודה בעבודות מכניסות משנות מהיסוד את המשפחה החרדית. אשה שעובדת בהיטק מבינה בדיוק למה צריך אנגלית ומקצוע ואין לי ספק שזה משפיע על המשפחה. במקרים שהיא עובדת ומרוויחה הבעל הופך להיות עקרת בית וזה משנה מהיסוד את המבנה החברתי ופותח פתח לשינויים אם לא בדור הזה אז בדור הבא.

העדר היכולת "לשחזר" את ההתנהלות הכלכלית של הדורות הקודמים בגלל מחירי הדיור תדחוף אנשים לצאת מהכולל ולרכוש מקצוע ועבודה. אני בניגוד אליכם מרגיש נח בחברה החרדית ומייחל שיהיו מספיק אנשים שיהוו מודל להצלחה בשילוב בין חיי תורה לבין פרנסה ראוייה ומקצוע.

הילדים שלי לומדים אנגלית באמצעות חברה חרדית שמפעילה מערך של קורסים לילדי חדרים בזום. המורה הוא חרדי אמריקאי וכל הילדים הם ילדי חדרים לכל דבר. זה תהליך שקורה מתחת לפני השטח ואני בטוח שהוא יגבר.
קראתי סקר שיש 20% מהחרדים שמעוניינים בלימודי ליבה, עושה רושם שאתם ממש לא אחוז זניח, איך ייתכן שיש לדעה הזו אפס ייצוג בכנסת ובהנהגה שלכם?

אנסה לחדד - לא בעייתי בעיניך להצביע לאנשים שאחת ממטרותיהם העיקריות הינה לדאוג שילדיך לא יידעו אנגלית ובמקביל ללמד את ילדיך אנגלית בסתר?

נערך לאחרונה ב:
לא אנקוב בשמם אבל די ברור לי על מי אתה מדבר, הבן שלי היה בשיעור ניסיון שלהם, אלה בהחלט ילדים חרדים בעיקר מהקהל הפוטנציאלי של הממ"ח או ששולחים לת"ת של החינוך העצמאי כי יש שם קצת אנגלית, והיום בשונה משנים עברו, מסתכלים על מי ששולח את הילדים שלו לכאלה דברים קצת פחות כאילו הוא נפל מהירח אם כי עדיין מזלזלים בזה כמיטב המסורת :)

ובהחלט ישנם חרדים מודרנים ואפילו מעט שלא נחשבים לגמרי "מודרניים" שזה חשוב להם, אבל ממה שאני ראיתי, אלה לא הגרעין הקשה ולא בני אברכים, מדובר בכאלה שגם כך האתוס הליטאי כבר לא מדבר אליהם, ובהתאם האחוז שלהם באוכלוסיה וההשפעה שלהם על הכיוון של המייןסטרים נראית לי לא מספקת בשביל להיות אופטימי.

הכמויות של החרדיות שיוצאות לעבודה בעבודות מכניסות משנות מהיסוד את המשפחה החרדית. אשה שעובדת בהיטק מבינה בדיוק למה צריך אנגלית ומקצוע ואין לי ספק שזה משפיע על המשפחה. במקרים שהיא עובדת ומרוויחה הבעל הופך להיות עקרת בית וזה משנה מהיסוד את המבנה החברתי ופותח פתח לשינויים אם לא בדור הזה אז בדור הבא.
אני בהחלט פחות אופטימי ממך, במשפחתי יש כמה וכמה שעובדות "בחוץ", ולא ראיתי שזה שינה להם את האידיאולוגיה, הילדים שלהם בחיידר בדיוק כמו כולם, הן חושבות שאנגלית זה חשוב, אבל רק לבנות כמותן. בנים הרי לומדים גמרא בישיבה ויהיו אברכים, וגם כך הם גאונים כולם, ויכולים להשלים הכל תוך קורס של חצי שנה, מה, לא ככה?

האם יכול להיות שהדור הבא יישבר? בהחלט ייתכן, אבל הילדים של *היום* שזה כבר אחוז נכבד מאזרחי המדינה של עוד 20 שנה, יהיו בלי השכלה וזה יהיה מאוחר מדי בשבילם, ובשבילנו.

קראתי סקר שיש 20% מהחרדים שמעוניינים בלימודי ליבה
רק כדאי להדגיש, מהצד החרדי גם המיעוט שבעד ליבה לבנים (שבהחלט קיים) מדובר על ליבה לגילאי בית ספר, ולא בגילאי ישיבות שרק מיעוט לגמרי זניח לא מעוניין לשלוח לישיבה שלומדים שם אך רק גמרא, ולדעתי, שם עיקר הפער בהשכלה.

תמונה מאוד עצובה אתם מתארים... כל כך שונה מהחרדים המעטים שיש פה בפורום שטוענים שהכל בסדר ויהיה בסדר.
תודה על הכנות והפתיחות שלכם.
אין סיבה לדמיין שזה נובע מכנות, מדובר כאן בשני אנשים שממזמן לא רואים את עצמם כחרדים, והחרדים זה קבוצה שבעיניהם מאיימת עליהם... שאתה מאמין להם זה לגיטימי, אבל חשוב לשים לב שלא מוצגת כאן דעה של חרדי כנה... בדיוק כמו שחוזר בתשובה או מתחזק הוא לא חילוני כנה...

אם הם יגידו את מה שהם אומרים לחרדים, אף אחד לא יחשוב שמדובר כאן בכנות או בחכמה נשגבה, הם מאמינים במה שהם מאמינים, וזה זכותם, אבל הכול זה פרשנות שלהם אישית.

אין סיבה לדמיין שזה נובע מכנות, מדובר כאן בשני אנשים שממזמן לא רואים את עצמם כחרדים, והחרדים זה קבוצה שבעיניהם מאיימת עליהם... שאתה מאמין להם זה לגיטימי, אבל חשוב לשים לב שלא מוצגת כאן דעה של חרדי כנה... בדיוק כמו שחוזר בתשובה או מתחזק הוא לא חילוני כנה...

אם הם יגידו את מה שהם אומרים לחרדים, אף אחד לא יחשוב שמדובר כאן בכנות או בחכמה נשגבה, הם מאמינים במה שהם מאמינים, וזה זכותם, אבל הכול זה פרשנות שלהם אישית.
למה לא? אתה חושב שהם משקרים? (שזה ההפך מכנות…)
אגב, אני חושבת שגם אתה מדבר בכנות ובפתיחות.
כל אחד והראיה שלו.
וברור שזו הפרשנות האישית שלהם. בדיוק כמו שהדעות שלך הן הפרשנות האישית שלך.

ולגבי ״חוכמה נשגבה״… היחיד שדיבר על חכמה נשגבה זה אתה.
אני למשל ממש (ממש!) מקווה שהם טועים ושאתה צודק וכולנו נוכל לחיות כאן ביחד גם בעוד שלושים, חמישים ומאה שנה. הרי ההסתכלות שלהם על העתיד מאוד מאוד מפחידה ומדכאת.

אגב, מודה שפעם חשבתי כמוך.
היום… עם כל מה שקורה במדינה, וכל החוקים שהחרדים מנסים להעביר, אני כבר ממש לא בטוחה (בלשון המעטה).

מקווה שהם טועים ושאתה צודק וכולנו נוכל לחיות כאן ביחד גם בעוד שלושים, חמישים ומאה שנה.
יחד עם אחוז החרדים-דתיים הגובר, יש לזכור שגם באוכלוסיה הערבית יש אחוז ניכר של פטריארכיות, שמרנות ושנאת הזר.
אני כבר הרבה מאד שנים פסימית לגבי היכולת והרצון של אנשים ליברלים כמוני לחיות בצוותא עם אחוז גבוה כזה של שמרנות וגזענות.
מבחינתי האישית - הציונות גוברת על הכל ואחייה כאן כנראה את שארית חיי. לדור הבא אני מכינה פתח לבחירה, אם כי כיהודים גם במקומות אחרים לא נלקק דבש. די מדכא...

כמו שכבר ציינתי,
החרדים הליטאים מהווים רק כ 30% מהמגזר החרדי...
יש עוד מגזרים כמו ספרדים, חסידים, חוזרים בתשובה, ועוד, שהינם הרבה יותר מעורבים בהוויה הישראלית, לא מתוך אידיאולוגיה, אלא מתוך פרקטיקה.
וגם בתוך המגזר הליטאי יש חרדים פתוחים יותר או כאלו שהם אברכים וגם עובדים .

נראה שלמגזר הליטאי יש נטייה לחשוב שהם המיינסטרים החרדי והרוב המכריע או הקובע של היהדות החרדית.
מעניין שגם כאשר עוזבים אותו, החשיבה הזו נשארת...

תודה על התגובות.
אני רוצה לענות לכולם, ואולי בלילה יתפנה לי זמן לזה.

חשוב לי לכתוב,
הדברים שכתבתי לגבי עתיד החרדים והמדינה,
זה אמנם על רקע היכרות עמוקה ואינטימית עם מרבית הפלגים החרדים, בצעירותי חקרתי הרבה קהילות, הלכתי בעצמי להתרשם, לדבר עם האנשים, לקרוא חומרים..
אבל זה מבוסס על נתונים. מהלמ"ס, משרד החינוך, תוצאות בחירות לכנסת ולרשויות מקומיות, סקרים, ועוד.
אני עוקב אחרי כל מידע רלוונטי במשך שנים, והייתי מאוד שמח להיות אופטימי. אך לצערי זה לא המצב.
לפעמים אני מקנא באלו שמפריכים לאוויר הנחות אופטימיות ואפילו מוצאים אנקדוטות לתמוך באופטימיות שלהם.
אבל הדיון צריך להיות מבוסס נתונים.
כמובן שצריך גם הבנה מעמיקה של המגזר החרדי, כי אחרת לא תדע מה לחפש בנתונים.

הציונות גוברת על הכל ואחייה כאן כנראה את שארית חיי
יש שיגידו שמה שקורה עכשיו הוא ירידת האסימון של הציבור הליברלי-מערבי בארץ לגבי מה צופן לו העתיד. זה הופך את המחאה בו-זמנית ליותר משמעותית וליותר חסרת-תקווה בטווח הארוך.

למה לא? אתה חושב שהם משקרים? (שזה ההפך מכנות…)
אגב, אני חושבת שגם אתה מדבר בכנות ובפתיחות.
כל אחד והראיה שלו.
וברור שזו הפרשנות האישית שלהם. בדיוק כמו שהדעות שלך הן הפרשנות האישית שלך.

ולגבי ״חוכמה נשגבה״… היחיד שדיבר על חכמה נשגבה זה אתה.
אני למשל ממש (ממש!) מקווה שהם טועים ושאתה צודק וכולנו נוכל לחיות כאן ביחד גם בעוד שלושים, חמישים ומאה שנה. הרי ההסתכלות שלהם על העתיד מאוד מאוד מפחידה ומדכאת.

אגב, מודה שפעם חשבתי כמוך.
היום… עם כל מה שקורה במדינה, וכל החוקים שהחרדים מנסים להעביר, אני כבר ממש לא בטוחה (בלשון המעטה).
למה זה לא כנות, גם אתה כן בדבריך, זה לא סותר.
תודה שאתם מאמינים שאני משתדל להיות כנה.

ולגוף הדיון אני לא חושב שהם משקרים ואני מאמין להם שהם כנים במה שהם אומרים, אבל כשמשבחים מישהו על כנות, זה כשהוא אומר דברים שיש בהם אפילו מן הביקורת על עצמו... וכאן זה לא המקרה... כאן זה בדיוק כמו שמגיע חוזר בתשובה ומוסר דרשה נלהבת על הריקנות שיש בחילוניות, ועל חוסר משמעות בחיים, וכולם יגידו לו שאפו על הכנות והפתיחות...

ולגבי החוכמה נשגבה שכתבתי זה נאמר על האמירות כאן בעניין חשמל בשבת, שלכם זה יכול להישמע מבריק ועוצמתי, אבל בדיון הלכתי על חשמל בשבת, אין כאן שום הברקה הלכתית, אלא חוסר קבלת סמכות של הלכה שהתקבלה ביהדות המסורתית, ובשביל זה לא צריך להיות חכם גדול...
בישיבות ובכוללים כל היום דנים על הלכות ויש כל הזמן אנשים שחושבים כך ואנשים שחושבים אחרת, אבל "כולם" יודעים שבסוף חשמל אסור בשבת בצורות שנהוגות בציבור.

אלא חוסר קבלת סמכות
פה תמונה המהות וההבדל בין מדע או חברה מודרנית לבין חברה שמרנית שנסמכת על סמכות ללא מחשבה ביקורתית והתפתחות.
אני לא רוצה להרוס לו את השרשור, אני גם לא כותב את זה ממקום של שיפוטיות, זכותך המלאה לנהוג ככה.

שמעתי את המשפט הזה, אני לא חוזר עליו בדיוק, אבל בגדול הסכנה בעולם היא לא מאנשים רעים אלא מרעיונות רעים, מעטים הם האנשים שהם באמת ממש רעים, הרוב אלו אנשים טובים שהולכים אחרי רעיונות רעים, זה בתמצית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 12
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 36
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
המהנדל המסע אל המליון השני יומני מסע אישיים 315
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15