• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעבדות לחירות

מעבדות לחירות

משתמש רשום
דירוג
3
קצת על עצמי
בן 30, רווק ללא ילדים, עוסק בתחומים טכנולוגיים.
אחרי מספיק שנים בשוק העבודה לתפיסתי, הגעתי למסקנה שעבודה היא עבדות מבחינתי.
אני רוצה את החופש לא לעבוד, או לעבוד לבחירתי (במשהו שאהנה ממנו, או שאוכל להתפטר בכל רגע נתון ללא חשש כלכלי, או להתנדב).
לכן עברתי ל"מוד הסולידית" - מינימום הוצאות, מקסימום הכנסות וחיסכון ארוך טווח.
המטרה - להגיע לעצמאות כלכלית תוך 10 שנים

הכנסות והוצאות
עבודה עיקרית ועבודה משנית, סה"כ 23,000 ש"ח נטו בחודש.
בנוסף יש בונוסים בעבודה מדי פעם, כמה מאות ש"ח נטו בחודש בממוצע, ועוד קצת הכנסות מעבודות מזדמנות ולא קבועות.
הוצאות מחייה - כ-6,000 ש"ח בחודש (די מינימליסטי).

נכסים והתחייבויות
1. דירה להשקעה שאמורה לעבור השבחה משמעותית בעשור הקרוב ובזה שאחריו (התחדשות עירונית משמעותית של הבניין ושל כל הסביבה).
משכנתא לעוד עשרות שנים, כרגע מעבר לשכר הדירה אני מוסיף כמה מאות ש"ח בחודש עבור המשכנתא.
2. חשבון מסחר עצמאי - 70 אלף ש"ח (קרנות מחקות מדדים).
3. קרנות השתלמות - 150 אלף ש"ח (מסלול S&P).
4. קרן פנסיה - 300 אלף ש"ח (מסלול S&P).
5. קרן ביטחון - 30 אלף ש"ח (קרן כספית).

החסכונות שהיו לי עד כה הלכו לרכישת הדירה, כעת הם מופנים לחשבון המסחר.
בהנחה זהירה של תשואת שוק ממוצעת של 7% בשנה והפקדה מקסימלית לקרנות השתלמות (שכיר+עצמאי), בעוד 10 שנים יהיו לי:
1. 2.4 מיליון ש"ח בחשבון המסחר הממוסה (2.15 מיליון ש"ח אחרי הפחתת מס מחמיר של 25% מכל רווחי ההון, בלי קיזוז אינפלציה).
2. 800 אלף ש"ח בקרנות השתלמות.
3. 1.5 מיליון ש"ח בקרן הפנסיה.
4. כמה אלפי ש"ח בחודש משכר דירה לאחר קיזוז החזרי המשכנתא (החזרי המשכנתא לא צמודים, עד אז שכר הדירה יעלה משמעותית הן בגלל ההשבחה והן בגלל העלייה שמתרחשת עם הזמן באיזורי ביקוש).

סדר המשיכה הצפוי - חשבון ממוסה, קרנות השתלמות, קרן פנסיה (אם יהיה צורך, עם קנס של 35%).
התכנון הוא למשוך כ-9,000 ש"ח לאחר מס, שזה כ-2.7% משווי ההשקעות לאחר מס (שיעור משיכה די בטוח).
כמובן שכל הנתונים כאן הם בהנחה שההכנסות לא יעלו יותר מקצב עליית ההכנסות עם השנים - להערכתי ההכנסה נטו כן תגדל אך זה מתערבב עם הרבה גורמים שקשה לכמת.
אני מקווה גם למצוא זמן ליצור קורסים או אתרים עם ידע רב שיש לי בתחומים שונים, שיוכלו להכניס קצת כסף נוסף במקביל.
אם כן אחליט לעבוד אחרי הפרישה, אוכל למשוך פחות, בהתאם לצורך.

האם יש משהו שפספסתי? משהו שחשוב לדעת? משהו אחר שבא לכם להגיב? אשמח לכל תגובה.
זו גם הזדמנות מצוינת לומר תודה לכל מי שפעיל כאן ותורם המון מהידע (והמוטיבציה)!

אחרי מספיק שנים בשוק העבודה לתפיסתי, הגעתי למסקנה שעבודה היא עבדות מבחינתי.
תודה על השיתוף. המשפט הפותח הזה מטריד אותי יותר מהכל. לבלות עכשיו 10 שנים במצב שאתה מכנה עבדות יכול לגרוס לך את הנפש. בנוסף, לא ברור לי (וכנראה ממה שכתבת, גם לך) מה יקרה ביום הפרישה שימלא את חייך במשמעות.

הרבה לי לשאול: מה היית רוצה לעשות? למה אתה לא עושה את זה כרגע? על פני השטח כבר היום עם סט הכישורים שלך ומצבך הפיננסי אמורה להיות לך לא מעט גמישות.

תודה על השיתוף. המשפט הפותח הזה מטריד אותי יותר מהכל. לבלות עכשיו 10 שנים במצב שאתה מכנה עבדות יכול לגרוס לך את הנפש. בנוסף, לא ברור לי (וכנראה ממה שכתבת, גם לך) מה יקרה ביום הפרישה שימלא את חייך במשמעות.

הרבה לי לשאול: מה היית רוצה לעשות? למה אתה לא עושה את זה כרגע? על פני השטח כבר היום עם סט הכישורים שלך ומצבך הפיננסי אמורה להיות לך לא מעט גמישות.
תודה רבה על התגובה, שאלה מצוינת.
קודם כל, אני מחכה להיות "חופשי", כך שאני אוכל לעשות מה שאני רוצה.
כשאני צריך לעבוד יש לי מועקה ותחושה שאני צריך לעשות יותר וזה משפיע על התחושה הכללית שלי וניצול הפנאי.
ברור שזה עניין אישי, אבל זה אני, וזו סיבה לחכות לעצמאות.
מה אני אעשה אחר כך? אולי אני אטייל, אתנדב, אצור דברים, אפיץ ידע כמו שאני אוהב ואולי אני פשוט אעבוד אבל בלי התחושה הזו.
אני מאוד מבין את השאלה, אבל אני לא חושש מזה.
אתה מוציא 6 אבל, מה תעשה עם 9?
כיום אני מוציא 6, לקחתי בחשבון אינפלציה של 3% בשנה בעשור הקרוב ואולי עלייה מסוימת ברמת החיים.
כל הנחות העבודה שלי זהירות, כדי להיות בצד הבטוח ולעמוד בתוכנית.
אם יתאפשר, אולי אני אפרוש עוד קודם.

בהנחה זהירה של תשואת שוק ממוצעת של 7% בשנה
ההנחה לא ממש צנועה :) אבל אם יגיע משבר גדול בשווקים תוכל לדחות בשנתיים שלוש את הפרישה.

נראה לי שאתה במצב כללי מעולה, ההכנסה שלך משכר מרשימה והתכנון הוא חלק חשוב מההצלחה.
התכנית שלך היא לפרוש עוד כעשור ואני תומך בה (אני פרשתי בגיל 46).
אתה כותב על שכ"ד שייכנס מהדירה שרכשת, איפה תגור? מה עם זוגיות וילדים שיעלו לך את ההוצאות?

ההנחה לא ממש צנועה :) אבל אם יגיע משבר גדול בשווקיםכו תוכל לדחות בשנתיים שלוש את הפרישה.

נראה לי שאתה במצב כללי מעולה, ההכנסה שלך משכר מרשימה והתכנון הוא חלק חשוב מההצלחה.
התכנית שלך היא לפרוש עוד כעשור ואני תומך בה (אני פרשתי בגיל 46).
אתה כותב על שכ"ד שייכנס מהדירה שרכשת, איפה תגור? מה עם זוגיות וילדים שיעלו לך את ההוצאות?
7% זה לא סביר? במיוחד אם מפקידים באופן קבוע ועושים מיצוע.
כמובן שיכול להיות משבר רגע לפני, במקרה הכי גרוע כמו שאתה כותב, אני אעבוד עוד קצת ואז אפרוש.
מצד שני גם ייתכן שתהיה נסיקה רגע לפני, אני לא חושב שזה יגרום לי לפרוש מוקדם יותר, מתוך הנחה/חשש שיהיה תיקון אחר כך.
אולי צריך להסתכל על השווי ארוך הטווח של התיק.

אני אגור בשכירות במקום אחר (זול יותר), כפי שאני עושה כעת - אלא אם אני ארצה ואוכל מבחינה כלכלית לוותר על ההכנסות משכ"ד.

זוגיות וילדים זו אכן סוגיה. כשהיא תקרה, אני אצטרך לעשות התאמות מסוימות לתוכנית.
אני מקווה שעליית השכר מעבר לעליית ההוצאות תפצה על כך.

תודה רבה על התגובה שלך, אני מעריך את זה מאוד (וקורא כעת את יומן המסע שלך כדי ללמוד ולקבל השראה).

נערך לאחרונה ב:

נושאים דומים

Back
למעלה