• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע אל המליון השני

הדמי ניהול בסכומים האלה כמעט לא רלוונטיים.
נניח כשהיא תגיע לצבירה של 10,000₪ בהשתלמות, ההבדל בין 0.6% ל0.45% הוא 15₪ בשנה.

תבדוק בהפניקס ומיטב, חושב שיש להם דמי ניהול סבירים גם לצבירה אפסית, ובנוסף יש מחקה סנופי.
עד שהיא תצבור סכום שמתחיל להיות משמעותי (נניח 50,000₪) זה לא כזה קריטי.
פתחנו לה אתמול קרן בהראל, להם יש את שירות הלקוחות הטוב ביותר בפער לדעתי, והעברנו למנהלת החשבונות שלה כדי שתתחיל להפקיד כבר במשכורת הקרובה.
אציין שעקב נסיון עבר לא הייתי סומך על זה שתהיה הפרשה רטרואקטיבית, לפחות לא ב"קלות".

התהיה שלי לגבי דמי הניהול לא היו לגבי הרלוונטיות או הגובה שלהם, אלא יותר לכיוון של מי שיש לו גב כלכלי יכול לדרוש תנאים ותחרותיות בקלות רבה יותר ממי שאין לו או נמצא בתחילת הדרך...

פתחנו לה אתמול קרן בהראל, להם יש את שירות הלקוחות הטוב ביותר בפער לדעתי, והעברנו למנהלת החשבונות שלה כדי שתתחיל להפקיד כבר במשכורת הקרובה.
אציין שעקב נסיון עבר לא הייתי סומך על זה שתהיה הפרשה רטרואקטיבית, לפחות לא ב"קלות".

התהיה שלי לגבי דמי הניהול לא היו לגבי הרלוונטיות או הגובה שלהם, אלא יותר לכיוון של מי שיש לו גב כלכלי יכול לדרוש תנאים ותחרותיות בקלות רבה יותר ממי שאין לו או נמצא בתחילת הדרך...

בוודאי.
החברות השונות רוצות למקסם רווחים. אם יש לך קרן השתלמות של 400,000₪ אתה מאוד אטרקטיבי, כי גם דמי ניהול של 0.25% הם 1,000₪ לשנה.

מבחינתם זה כמו לקחת דמי ניהול של 2% ממישהו עם צבירה של 50,000₪.

לי יש עוקב S&P500 ב0.5%.
אפשר לשאול דרך איזו חברה ואיך?
בוודאי.
החברות השונות רוצות למקסם רווחים. אם יש לך קרן השתלמות של 400,000₪ אתה מאוד אטרקטיבי, כי גם דמי ניהול של 0.25% הם 1,000₪ לשנה.

מבחינתם זה כמו לקחת דמי ניהול של 2% ממישהו עם צבירה של 50,000₪.
צודק.

תיק ניירות הערך שלנו
אני חדש בתחום ההשקעות הפאסיביות (8 חודשים בערך).

בעבר, בעצתו של סבי, הייתי משקיע באג"ח קונצרני נבחרות. לאחר שהתעמקתי בתחום, הבנתי שיחס התשואה לסיכון נמוך מדי. בנוסף, הצורך להיות עם יד על הדופק ומעורה בעניינים הופך את ההשקעה הנ"ל לאקטיבית, ואין לי כרגע את הרצון להשקיע את הזמן הזה.

לאחר שקיבלתי הבנה טובה יותר של התחום, הבנתי שבהשקעה במניות יש הלימה יותר טובה בין הסיכון והתשואה (בוודאי שבתווך הארוך). ההבנה שמניה היא בעצם חלק מחברה ואתה בעל חלק ברווחים (ובהפסדים) של אותה חברה אם אתה מחזיק אותה הדהימה אותי.

החלטתי לאמץ את ההשקעה בקרנות מחקות מדד בעקבות חשיפה ברשתות החברתיות. כשאני מסביר לאנשים את השיטה, אני מתאר אותה כדייג שהולך לדוג ופורש רשת רחבה על פני המים בתקווה לתפוס משהו ללא מאמץ מיוחד.

אני גם אוהב להסביר שאני בעצם יושב מהצד, רוכב ואוכל חינם מעבודתם של מליוני אנליסטים ומשקיעים.

אנחנו מנהלים את תיק ניירות הערך בחשבון ממוסה + קרנות השתלמות.
קרנות הפנסיה לא נכנסות למשוואה. אני תוהה אם ואיך להתייחס אליהן עקב מנגנון הערבות ההדדית, אי היכולת למשיכה הונית (אלא בעיקר במסגרת קצבה) והעובדה שמדובר בסופו של יום בביטוח ולא קרן השקעה.

אז להרכב תיק:
חלק מנייתי – 80%, המתחלק כך:

אמריקה – 65% (520K).
אירופה – 15% (128K).
שווקים מתעוררים – 20% (170K).

חלק סולידי – 20%, המתחלק כך:
אג"ח צמוד 2-5 – 10%.
מזומן – 10%

בעוד ההשקעה באירופה ושווקים מתעוררים היא פשוטה מאוד דרך הקרנות השקליות של בלאקרוק, והקרן לאג"ח הצמוד היא של קסם (5113329) ההשקעה בשוק האמריקני קצת יותר מתוחכמת ופחות מפוזרת:
50k – קה"ש מחקה s&p500 בהראל (דמי ניהול 0.1818%).
43k – נאסד"ק 100.
54k – RSU+ESPP.
373k – קרן מחקה s&p500 של בלאקרוק.

כרגע אנחנו משקיעים את ההכנסות החודשיות בקרנות של בלאקרוק לפי הסטייה שלהם מההקצאה שקבענו (עד כדי 3k, כדי לא לשלם עמלת מינימום).

במזומן יש לנו קרן חירום בגובה 50 אלף. 10k נמצאים בעו"ש ו40k בפיקדון יומי.
שאר המזומן נשאר מזומן בחשבון המסחר כרגע בעיקר בגלל היעדר פתרון סולידי – הסיכון באג"ח שקלי לא שווה בראייתי את התשואה האפסית.

מחשבות לעתיד
הצמיחה החודשית שלנו מאוד גבוהה, בעיקר בזכות המשכורת שלי. עברנו את נקודת הציון של מליון ש"ח די מהר מאז נחשפנו לקונצפט של עצמאות פיננסית. אנו הרבה יותר ממוקדים מבעבר ולשם שינוי יש לנו מטרה להשקעת כספנו.

בעוד שקיבולת הסיכון שלנו גבוהה, איננו יודעים עדיין מהי סיבולת הסיכון שלנו. במרץ 2020 רוב כספי היה באג"ח קונצרני והתיק נחתך בכ15-20% בשיא. חרקתי שיניים קיבעתי הספד גם כשהיה קשה. כן, היה לי מאוד קשה לראות את התיק נחתך באחוזים גבוהים ותחושה הייתה רעה, אבל גם הסגר לא היה להיט ולדעתי הייתה לו השפעה גדולה יותר. בנוסף, ה20% הללו היו אז שכר של 2-3 חודשי עבודה, בעוד היום הם כמעט משכורת שנתית.

בנוסף לבדיקת סיבולת הסיכון שלנו, החלק הסולידי נמצא שם לאפשרות של רכישת בטון בטווח הקרוב-בינוני.

מאז יצא לי לחוות ימים תנודתיים. ימים של מינוס 11K ופלוס 8K, אבל הם לא גרמו לי להתרגש ורק גרמו לי לרצות עוד. גם הפנמתי שהיות ואנחנו רק במחצית/שליש הדרך, התנודתיות יכולה עכשיו דווקא להיות החברה הכי טובה שלנו.

אני תוהה גם האם לטווח הארוך לא עדיף לי לעבור לקרן msci acwi או להמיר את כספי לקרנות דולריות ולברוקר זר.
בנוסף, אני מודע לכך שאנחנו מחזיקים הרבה מזומן ותוהה מה לעשות איתו.

דעתכם?

נערך לאחרונה ב:
השבוע יצאנו לירח דבש בארץ (באיחור של שנה) אז עדכון קטן מהרכבת להרצליה :)

אתמול מקום שאנחנו אוהבים פרסם שמגיעה סטודנטית לספר במחירים סטודנטיאלים + האפי האוור.
היות ולא הסתפרתי מאז תקופת בין הסגרים, קפצתי על ההזדמנות.

הספרית סיפרה שהיא לומדת אומנות בבצלאל וסיפרה שאין בזה פרנסה ולכן היא מחפשת מקורות הכנסה אחרים (כמו לספר אנשים) והיא תעסוק באומנות בעיקר כתחביב.

סיפרתי לה שאני מהנדס, ואמנם אני אוהב את העבודה, ואממם השכר והתנאים מאוד מתגמלים אבל כלוב זהב וזה ושאני לא מתכנן להמשיך כל חיי.

אז היא אמרה שהיא קראה על מישהי שפרשה מהעבודה בגיל 30 אבל היא לא זוכרת איך קוראים לה. שאלתי "הסולידית?" ונעניתי "נכון!". אז סיפרתי שאנחנו עוקבים אחרי הבלוג והיא התלהבה.

היא שאלה אותי אם אני לא חושב ש"להקריב" עשור מהחיים כדי שרק בגיל 35 אוכל להיות אדון על הזמן שלי, אז שאלתי אותה מה עדיף: להפוך המבורגרים במקדונלדס כשיש לך תיק נכסים מכובד, או להפוך המבורגרים כדי לשלם חשבונות? הרי העבודה יותר מהנה כשלא צריך לעבוד.
היא לא בדיוק ירדה לסף דעתי אבל נראה לי שהפנימה את המסר.

הרי העבודה יותר מהנה כשלא צריך לעבוד.
בזה אני לא בטוחה לגמרי...
פסיכולוגית, כשיש לך מספיק כסף - קשה לעבוד במקום לא מהנה וקשה להימנע מלהתפטר כשרק נוצר קושי ראשון (גם אם העבודה בסך הכל מהנה).

בזה אני לא בטוחה לגמרי...
פסיכולוגית, כשיש לך מספיק כסף - קשה לעבוד במקום לא מהנה וקשה להימנע מלהתפטר כשרק נוצר קושי ראשון (גם אם העבודה בסך הכל מהנה).
איך אדע ועודני צעיר בלי די נסיון ובינה ;)
מצד שני, אני זוכר שלפני לימודי התואר נשכתי שיניים בעבודה שכבר לא אהבתי בלשון המעטה רק כדי לשלם פחות מס גזל לאומי.

הכל (מעבר ל240 מהחסכון) זה מתנות של ההורים לחתונה?
אני מניח ששכחתי בחישוב של תחילת השנה כ10-20k של espp + הוצאות שקשורות לחתונה שהוצאנו ב2019 ולכן הרווח התפעולי מהחתונה הייתה יותר גבוהה ב2020.

הצמיחה מתחלקת ככה בערך:
110-115k - מתנות לחתונה (מתוכם כ40k מהורים, סבים וסבתות).
240k - שכר.
10-20k - כספים אבודים בינואר (לא ביצעתי מעקב כלל עד נובמבר 2020).

שאר הצמיחה (כ115-130k) הם מתשואות הון.

סופ"ש חוויתי מעבר להרי החושך

אז חזרנו עכשיו מסופ"ש עשיר תובנות ואירועים אצל הוריה של אשתי.

חמי, מר "בורסה זה הימורים", שאל אותי על השקעה בשוק ההון. הוא רוצה להשקיע את חסכונותיהם באג"ח צמוד, כי ראה שמדד המחירים מרים את הראש והוא רוצה לשמור על הערך הריאלי של הכסף, בלי לסכן אותו, במחשבה שהם יצטרכו אותו בשנה-שנתיים הקרובות.
שבוע הבא נפתח לו חשבון מסחר בפסגות ונקנה את נייר 5111240.
כמו כן, בפעם הראשונה הוריה של אשתי נתנו ברכתם להשקעה במניות והסכימו שלנו עדיף שלא לשפוך את כל כספנו על 4 קירות.
המגשרת טוענת שחזון אחרית הימים הגיע, שאני קוסם ושאם הצלחתי לעשות את זה אז אני יכול לכבוש את העולם.

היום בבוקר הלכנו להצגת תכלית של דירה חדשה שחברים השתעבדו לבנק בשבילה, במסווה של מסיבת יום הולדת לבת שלהם.
מדובר בצמוד קרקע קטן בכרמיאל עם גינה קטנה.

הדירה הייתה מוזרה, אבל על טעם ועל ריח אין להתווכח. החברה אמרה כמה משפטים בסגנון של "לא נורא, גם לכם אולי יהיה כזה יום אחד" ו"אם תעבדו קשה גם לכם יהיה". אשתי ואני צחקקנו לנו על המשפטים האלה, שנאמרו בנימה של התנשאות, והחלקנו. stealth wealth זה הדבר :lol:
כשביצעו את הצגת התכלית, שמתי לב לחור בתקרה. החברה הסבירה שזה הכניסה לעליית הגג וכרגע זה ככה אבל כשיהיה להם כסף הם יסיימו את העליה לשם ופירטה שיש עוד הרבה רהיטים שהיא רוצה להחליף (בעיקר ארונות) ולהוסיף (מקרר יינות, כשהם בכלל לא שותים יין) והתמרמרה על כך שאין להם כסף לכך ושהמשכנתא גבוהה.
אשתי ניסתה לעודד אותה שיהיה בסדר, שאולי כדאי שיסתפקו כרגע במה שיש ושאם יתאמצו אז זה יגיע. החברה מהר מאוד הפנתה את השיחה חזרה ל"איזה יפים הבלוקים ששרפנו עליהם את כל החסכונות שלנו".

לסיכום, הייתה גיחה נחמדה. להיות מספר יודע כל בנוגע לעניינים פיננסים זה הדבר!

מעולה! בטח נחנקתם מצחוק
החזקנו את עצמנו. גם החזקנו את עצמנו מלבקר את הבחירות (המוזרות בעינינו) שלהם.

עוד משהו שצרם לי הוא שעיקר העיסוק היה בנראות של הדירה. כשנכנסנו, החברה ואבא של בעלה ניסו לעורר בנו התלהבות מדלת הכניסה המאסיבית והמעוצבת, בזמן שדברים אחרים נזנחו. למשל, גינת הירק שנמצאת ליד הדלת או הגדר שהבעל ואביו בנו במו ידיהם.

כמו כן, בפעם הראשונה הוריה של אשתי נתנו ברכתם להשקעה במניות והסכימו שלנו עדיף שלא לשפוך את כל כספנו על 4 קירות.
המגשרת טוענת שחזון אחרית הימים הגיע, שאני קוסם ושאם הצלחתי לעשות את זה אז אני יכול לכבוש את העולם.
וואו, אני אכול קנאה, נראה לי שבזאת יצאת ממירוץ העכברים האמיתי
תמיד חשבתי שפולניות של הורים זה משחק שאי אפשר לנצח בו. גם כשאתה מגשים את מה שהם מתלוננים שאין, הם מתלוננים על הדבר הבא, וחוזר חלילה.
״חבל שאין לך דירה ואתה זורק כסף לאדם זר על שכירות״
- אתה קונה דירה להשקעה.
״איזו דירה יפה, חבל שהיא כל כך רחוקה מאיפה שאתה גר ואתה לא יכול לגור בה״ (נאמר תוך התעלמות אבסורדית מכך שאם היא הייתה בעיר שאתה גר, היא הייתה עולה פי 3 והתשואה עליה באחוזים הייתה קטנה פי 2).
- אתה גר בדירה פשוטה יותר כדי לחסוך
״איזו דירה ישנה וקטנה, חבל שאתה לא יכול לגור בדירה שקנית שהיא הרבה יותר חדשה וגדולה״
- אחרי שנים של חיסכון ועליה בהכנסות, אתה משתדרג לדירה גדולה וחדשה בשכירות במיקום מעולה
״איזו דירה יפה, חבל שהיא לא שלך״.

היום בבוקר הלכנו להצגת תכלית של דירה חדשה שחברים השתעבדו לבנק בשבילה, במסווה של מסיבת יום הולדת לבת שלהם.
מדובר בצמוד קרקע קטן בכרמיאל עם גינה קטנה.

הדירה הייתה מוזרה, אבל על טעם ועל ריח אין להתווכח. החברה אמרה כמה משפטים בסגנון של "לא נורא, גם לכם אולי יהיה כזה יום אחד" ו"אם תעבדו קשה גם לכם יהיה". אשתי ואני צחקקנו לנו על המשפטים האלה, שנאמרו בנימה של התנשאות, והחלקנו. stealth wealth זה הדבר :lol:
כשביצעו את הצגת התכלית, שמתי לב לחור בתקרה. החברה הסבירה שזה הכניסה לעליית הגג וכרגע זה ככה אבל כשיהיה להם כסף הם יסיימו את העליה לשם ופירטה שיש עוד הרבה רהיטים שהיא רוצה להחליף (בעיקר ארונות) ולהוסיף (מקרר יינות, כשהם בכלל לא שותים יין) והתמרמרה על כך שאין להם כסף לכך ושהמשכנתא גבוהה.
אשתי ניסתה לעודד אותה שיהיה בסדר, שאולי כדאי שיסתפקו כרגע במה שיש ושאם יתאמצו אז זה יגיע. החברה מהר מאוד הפנתה את השיחה חזרה ל"איזה יפים הבלוקים ששרפנו עליהם את כל החסכונות שלנו".
סיפור מעניין, מסכים איתך כמובן לגבי זה שההתנהלות שלכם הרבה יותר נכונה כלכלית משלהם, אבל נקודה אחת למחשבה -
כשאנחנו חושבים שמשהו שהזולת עושה הוא טעות, אנחנו נוטים להשוות את האופציה שהוא בחר בה למה שאנחנו היינו עושים במקומו, אבל זו השוואה לא הוגנת, כי מה שצריך להשוות אליו הוא מה הוא היה עושה אם הוא היה צריך לבחור באופציה אחרת. עבור הרבה מאוד משפחות, בשל מגוון מחסומים שנובעים מחוסר השכלה פיננסית, עצלנות, פחד פסיכולוגי מהבורסה ועוד - השקעה בשוק ההון איננה אופציה מעשית - כלומר היא קיימת בתיאוריה אבל היא פשוט לא תצא לפועל. מעבר לכך, עבור הרבה אנשים אין את המשמעת העצמית או המודעות לחסוך, ולכן תשלומי משכנתא הם forcing function נהדר עבורם. כמו כן, בד״כ המינוף מגדיל את התשואה. לפיכך, עבור אותם אנשים, התמנפות מקסימלית לרכישת בית מגורים היא אסטרטגיה לא רעה ביחס לשאר האופציות שעומדות על הפרק מבחינתם. יכול להיות שמה שהחברים שלכם עושים אינה טעות בשבילם.

החזקנו את עצמנו. גם החזקנו את עצמנו מלבקר את הבחירות (המוזרות בעינינו) שלהם.

עוד משהו שצרם לי הוא שעיקר העיסוק היה בנראות של הדירה. כשנכנסנו, החברה ואבא של בעלה ניסו לעורר בנו התלהבות מדלת הכניסה המאסיבית והמעוצבת, בזמן שדברים אחרים נזנחו. למשל, גינת הירק שנמצאת ליד הדלת או הגדר שהבעל ואביו בנו במו ידיהם.
טוב שלא ביקרתם את הבחירות שלהם (בדיוק כמו שאתם הייתם מעדיפים שלא יבקרו את שלכם).
זה בסדר גם לשמוח בשמחתם על הבית החדש והדלת היפה - כי זה מה שחשוב להם ומשמח אותם.
וכמובן במקביל להתלהב מגינת הירק המלבלבת ומהעבודה היפה על הגדר. כי זה באמת מרשים שהם עשו את זה לבד.

החברה אמרה כמה משפטים בסגנון של "לא נורא, גם לכם אולי יהיה כזה יום אחד" ו"אם תעבדו קשה גם לכם יהיה".
בלי קשר שלכם זה לא מזיז כי ממילא אתם לא מעוניינים בבית כזה, עדיין… אם זה נאמר בצורה כזו זו אמירה מאוד לא נעימה, בטח לא מחברים…

בד״כ המינוף מגדיל את התשואה
אבל הצורך בלשפץ ולקנות ולחדש מאפס את ההגדלה (אם לא הופך אותה לשלילית) בדיוק כמו הסיפור של המהנדל. כשמדובר על דירת מגורים בבעלות - הפנטזיות מנצחות את התשואה לרוב האנשים. זה אמור להיות אחרת כאשר אתה קונה דירה להשקעה (וגם כאן אנשים רבים נופלים על פסיכולוגיה).

תמיד חשבתי שפולניות של הורים זה משחק שאי אפשר לנצח בו. גם כשאתה מגשים את מה שהם מתלוננים שאין, הם מתלוננים על הדבר הבא, וחוזר חלילה.
״חבל שאין לך דירה ואתה זורק כסף לאדם זר על שכירות״
- אתה קונה דירה להשקעה.
״איזו דירה יפה, חבל שהיא כל כך רחוקה מאיפה שאתה גר ואתה לא יכול לגור בה״ (נאמר תוך התעלמות אבסורדית מכך שאם היא הייתה בעיר שאתה גר, היא הייתה עולה פי 3 והתשואה עליה באחוזים הייתה קטנה פי 2).
- אתה גר בדירה פשוטה יותר כדי לחסוך
״איזו דירה ישנה וקטנה, חבל שאתה לא יכול לגור בדירה שקנית שהיא הרבה יותר חדשה וגדולה״
- אחרי שנים של חיסכון ועליה בהכנסות, אתה משתדרג לדירה גדולה וחדשה בשכירות במיקום מעולה
״איזו דירה יפה, חבל שהיא לא שלך״.
אתה מתאר כאן כמעט אחד לאחד :lol: ימים יגידו אם באמת יצאנו, אבל המגשרת עדיין לא מאמינה:lol:
סיפור מעניין, מסכים איתך כמובן לגבי זה שההתנהלות שלכם הרבה יותר נכונה כלכלית משלהם, אבל נקודה אחת למחשבה -
כשאנחנו חושבים שמשהו שהזולת עושה הוא טעות, אנחנו נוטים להשוות את האופציה שהוא בחר בה למה שאנחנו היינו עושים במקומו, אבל זו השוואה לא הוגנת, כי מה שצריך להשוות אליו הוא מה הוא היה עושה אם הוא היה צריך לבחור באופציה אחרת. עבור הרבה מאוד משפחות, בשל מגוון מחסומים שנובעים מחוסר השכלה פיננסית, עצלנות, פחד פסיכולוגי מהבורסה ועוד - השקעה בשוק ההון איננה אופציה מעשית - כלומר היא קיימת בתיאוריה אבל היא פשוט לא תצא לפועל. מעבר לכך, עבור הרבה אנשים אין את המשמעת העצמית או המודעות לחסוך, ולכן תשלומי משכנתא הם forcing function נהדר עבורם. כמו כן, בד״כ המינוף מגדיל את התשואה. לפיכך, עבור אותם אנשים, התמנפות מקסימלית לרכישת בית מגורים היא אסטרטגיה לא רעה ביחס לשאר האופציות שעומדות על הפרק מבחינתם. יכול להיות שמה שהחברים שלכם עושים אינה טעות בשבילם.
אני מסכים איתך בכך שהחסכון הכפוי שמתלווה למשכנתא בעת רכישת דירה למגורים הוא מושלם עבור מרבית הישראלים. ועדיין, יש פער ניכר בין המטרה וההוצאה לפועל:
אבל הצורך בלשפץ ולקנות ולחדש מאפס את ההגדלה (אם לא הופך אותה לשלילית) בדיוק כמו הסיפור של המהנדל. כשמדובר על דירת מגורים בבעלות - הפנטזיות מנצחות את התשואה לרוב האנשים. זה אמור להיות אחרת כאשר אתה קונה דירה להשקעה (וגם כאן אנשים רבים נופלים על פסיכולוגיה).
אמא שלי מתכננת כבר שנים שיפוץ (שהיא מעריכה בחצי מליון שקל) שלא יעלה את שווי הבית ואף יוריד אותו, כדי להתאים את הדירה לרצונות המאוד ספציפים שלה.
כשניסיתי לשכנע אותם לעבור לבית שיותר יתאים להם (מבחינת החדרים ורמת השיפוץ) הם סירבו בגלל שהם נקשרו קשר רגשי לבטון.
למזלי(?) היא לא מצליחה לחסוך את הסכום הזה...

יש לנו זוג חברים שקנו לפני 3 שנים דירה במטרה להשכיר אותה. אחרי שראו שלא מצאו שוכרים, החליטו לשפץ אותה בעלות של 100-150K, במטרה להפוך אותה לדירת המגורים שלהם ולהעלות את השווי שלה. הם גם הספיקו בתקופה הזו להחליף מקרר חדש ו2 ספות, וכנראה הוציאו עוד סכום של 50K על ריהוט הדירה.
לפני חצי שנה הם החליטו שכשהבת השנייה שלהם תיוולד, הדירה תהיה קטנה מדי בשבילם ולכן הם צריכים לעבור לדירה גדולה יותר. לקח להם 7 חודשים למכור את הדירה, ב90K יותר ממה שקנו אותה. להערכתי הם הפסידו בפרק הזה 100-150K, בלי להחשיב עלות אלטרנטיבית.

בנוסף, רוב בני המשפחה שלנו נמצאים בגרעון ומינוס כרונים בגלל המחשבה ש4 הקירות שלהם בבעלותם, גם אם הם עדיין משועבדים לבנק. המחשבה הזו נותנת להם תחושת בטחון יתר שגויה.
ביום שההורים שלי וההורים של אשתי סיימו לשלם את המשכנתא, הוסר כל רסן והם החלו לבזבז במידה מוגברת כדי לפצות על החסכים ב10/15 שנות המשכנתא (גם היום, 10-15 שנה אחרי).

נערך לאחרונה ב:
טוב שלא ביקרתם את הבחירות שלהם (בדיוק כמו שאתם הייתם מעדיפים שלא יבקרו את שלכם).
זה בסדר גם לשמוח בשמחתם על הבית החדש והדלת היפה - כי זה מה שחשוב להם ומשמח אותם.
וכמובן במקביל להתלהב מגינת הירק המלבלבת ומהעבודה היפה על הגדר. כי זה באמת מרשים שהם עשו את זה לבד.
הבטחתי למגשרת שלא אציין את דעתי על הבחירות שלהם ועמדתי במשימה בגבורה. אני חייב לציין שזה היה די קשה, במיוחד כשקיבלנו וויב מאוד מוזר מהדירה הזו.
בדרך כלל כששואלים אותנו על משהו שקשור לבחירות שלנו, אני שותק והיא מובילה את השיחה.
בלי קשר שלכם זה לא מזיז כי ממילא אתם לא מעוניינים בבית כזה, עדיין… אם זה נאמר בצורה כזו זו אמירה מאוד לא נעימה, בטח לא מחברים…
אני כנראה קצת מקצין את האמירות שלה אבל כן, אם היא הייתה "משיגה" את החלום שלי ומדברת ככה על ההשגה שלי אותו, הייתי מאוד נפגע.
מזל שאנחנו בקושי רואים אותם...

אני חושב שמירוץ העכברים הנ"ל מתקיים רק בראש של מי שחושב שייעודו בחיים הוא לרצות את הוריו גם כשהוא כבר אדם בוגר.

לשם העניין, לא אמא שלי ולא ההורים של אשתי מרוצים מההחלטות הכלכליות שעשינו לאורך השנים.
היות ואני לא מאוד מעריך (לצערי) את דעותיהם של השלושה הנ"ל בנושאים כלכליים אני פשוט נותן לאמירות שלהם "לעבור דרכי".
קשה מאוד לשנות ולשכנע אנשים בשנות ה-60 וה-70 לחייהם ולדעתי עדיף פשוט להתמקד בלעשות את הבחירות שטובות עבורך.
אסטרטגיה לא רעה ביחס לשאר האופציות שעומדות על הפרק מבחינתם. יכול להיות שמה שהחברים שלכם עושים אינה טעות בשבילם.
+1
יש פער ניכר בין המטרה וההוצאה לפועל:
בעיני השאלה היא פשוטה: האם אתה חושב שמצבם הכלכלי (מבחינת שווי נקי) של הוריך היה טוב יותר אם הם לא היו רוכשים דירה למגורים? לדעתי עבור הרבה אנשים התשובה היא לא.

בעיני השאלה היא פשוטה: האם אתה חושב שמצבם הכלכלי (מבחינת שווי נקי) של הוריך היה טוב יותר אם הם לא היו רוכשים דירה למגורים? לדעתי עבור הרבה אנשים התשובה היא לא.
אז זהו, שאני לא יודע.
אבא שלי קיבל במתנה דירה מההורים שלו, עוד לפני שהכיר את אמא שלי. אחרי 10 שנים הם קנו את הדירה בה הם חיים היום עם משכנתא ל15 שנים ומאז שפכו סכומים לא מבוטלים על הדירה ועל תחביבים יקרים של אבא שלי.
אם לא היה להם את ה"בטחון" שברכישת דירה, עוגת ההוצאות שלהם כנראה הייתה מתחלקת אחרת אבל לא בטוח שהם היו מוציאים פחות במרוצת השנים. אצלם אני מסכים איתך שרכישת דירה למגורים שיפר את השווי הנקי שלהם.

לאבא של אשתי היו שתי דירות שהוא קנה לפני שהכיר את אמא שלה. אמא שלה רצתה לגור בדירה מאוד ספציפית, מה שהוביל אותו למכור את שתי הדירות + לקחת משכנתא ל10 שנים תוך כדי חיי סגפנות, מה שגרם לו לשחרר כל רסן מאז. אצלם אני יודע שאם הם לא היו קונים את הדירה הזו, מצבם היה טוב פי כמה.

הבעיה שלי היא לא עם הרעיון שמשכנתא ורכישת דירה למגורים הם למעשה חסכון כפוי של הרוכשים, אלא שלרב החיסכון הכפוי הזה מלווה בהוצאות נלוות מאוד גדולות ולכן המחשבה על דירה למגורים כשהשקעה עבור רוב הישראלים היא שגויה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 12
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
wish המסע שלי לחירות ועצמאות יומני מסע אישיים 136
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 36
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15