• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הדבר הכי פשוט להשקעה כהגנה לקריסה

FinFin

משתמש סולידי
דירוג
13
מהו הדבר הפשוט ביותר שהכי עדיף להשקיע בו כהגנה לקריסה?

"הפשוט ביותר" = לחסרי הבנה בשוק ההון שצריכים הגנה מיידית ואין מספיק זמן ללמוד.

הגנה לקריסה כוללת:
* הגנה לקריסת נדלן.
* הגנה לקריסת בנק(ים).
* הגנה לקריסת בתי השקעות.

כמובן שפיזור זו טקטיקה טובה המספקת הגנה.
אבל פיזור איפה?
פיזור בשוק ההון דורש מעט הבנה.

פיקדון בנקאי זו כנראה התשובה הכי גרועה אלא אם מפזרים בכמה בנקים.
אבל בנקים מושקעים בנדלן (הלוואות...).
משמע אם נדלן נופל אז גם הבנקים נופלים.
מצד שני, בנק ישראל יכול "לחלץ" את הבנקים הכושלים כך שלא אמורה להיות בעיה מבחינת הכסף השמור אצלם.
מצד שלישי, הבנקים הרוויחו לא מעט עקב הפיקדונות בתקופה האחרונה המיטיבים איתם.
לא יודע כמה הרווח הזה יכול לעזור להם אם תהיה נפילת נדלן.

קרן כספית שקלית - חלקן משקיעות בפיקדונות בנקאיים בשילוב עם אג"ח וחלקן במשקל גדול באג"ח.
אבל כמה אג"ח יכול להיות עמיד לנפילת בנקים?

אין מספיק זמן ללמוד השקעות לפני שהכל קורס?

איזה תוכן אתה צורך תגיד לי?

אין מספיק זמן ללמוד השקעות לפני שהכל קורס?

איזה תוכן אתה צורך תגיד לי?
אם הייתי באופן זמני מפקיד הכל בפיקדון בבנק אחד ואז הוא היה קורס ומאיזו שהיא סיבה אין חילוץ מהבנק המרכזי - אז ברור שאני במיקום לא טוב.
יש לי עוד דברים בחיים חוץ מלהשקיע את כל הזמן שאין לי בללמוד 24/7 על השקעות.
ברור שקריסה של כל העולם לא בהכרח תתממש, אבל מצד שני גם ברור שקריסה של בנק אחד או שניים עם ripple effect יכולה להתרחש כמו ב-2008.

לוף ותחמושת.

כל נכס שתשקיע בו חשוף לסיכונים. אין נכס שמגן מפני הכל.
כמובן, אני מחפש רק הגנה סבירה שנחשבת חכמה בהתחשב בנסיבות.
ברור שאין משהו בלתי מופסד..

אגח של ממשלת ישראל (מקמ או אגח ארוך יותר). אם זה קורס כנראה הכל קרס

אג"ח ממשלה קצר?
אגח של ממשלת ישראל (מקמ או אגח ארוך יותר). אם זה קורס כנראה הכל קרס

קראתי שהאג"ח נופלים בגלל עליית הריבית - האם זה נכון גם לאג"ח קצר של ממשלת ישראל או שזה נכון לאג"ח אחרים?
"קצר" זה פחות משנה?
איך יודעים איזה אג"ח לבחור?

עכשיו עם הרפורמה המשפטית זה עלול להעיב על האג"ח של ממשלת ישראל?

כל עוד תחזיק את האגח עד הפדיון, לא יקרה לך כלום. התשלום מובטח. עלית הריבית לא קשורה ליכולת הפדיון של המדינה את האגח שקנית.
אתה חשוף לסיכון של אינפלציה, להפסד של תשואה אלטרנטיבית, אבל פחות חשוף לסיכון של קריסה של המנפיק.

אם הולכים לפי הספר, אז מזומן או שווי-מזומן. כשיש קריסה, אז הערך של המטבע נוטה לעלות - כי כולם בורחים אליו. זה לא שהנכסים נופלים כמו שבאותה מידה גם הכסף עצמו מתחזק. אז הדבר ״״הכי בטוח״״ במערכת זה אג״ח עם מח״מ של עד שנה-שנתיים. וגם, האג״ח מוחזק עבורך בנאמנות - מה שלא נכון כשמדובר בפקדונות בנקאיים. אותו סיפור גם עם בתי השקעות - ניירות הערך בתיאוריה מוגנים. בפועל, לא מן הנמנע שבית השקעות קורס ינסה למצוא הצדקות להניח ידיים על כספי המפקידים. וגם זהב ״מנייר״ (מניות של חברות כרייה וחציבה וסתם אחזקה - אני אישית מחזיק הרבה מאלה). ואולי גם קריפטו בתוך בבתי המסחר הרלוונטיים.*

אם אתה רוצה ללכת יותר לחומרא, אז זה כבר אומר להוציא כסף מזומן מהמערכת ולשמור עליו איכשהו ו/או מטבעות ומטילי זהב. אני לא רואה לנכון ללכת עד כדי כך רחוק. אולי להחזיק ככה סכום קטן יותר של עד 50,000. ו/או ארנקי קריפטו קרים.**

**קריפטו זה כמובן שנוי במחלוקת.
@FinFin

אגב, במקרים של חשש לשלום המערכת, דווקא הולכים לאג״ח ולא לפיקדונות בבנקים (או קרנות כספיות שמפקידות בבנקים בשבילך). מהסיבה הפשוטה שהיכולת של הממשלה להישאר בעלת כושר פרעון היא בסדרי-גודל פי כמה וכמה יותר גבוהה מאשר הבנקים. וזה קורה כל הזמן במדינות מתפתחות - אנשים נוהרים לאג״ח עד כדי שהתשואה הריאלית שלו שלילית הרבה פעמים - והם רואים בזה כפרמיה שהם משלמים בשביל שמירת הכסף אצל הריבון.

כל עוד תחזיק את האגח עד הפדיון, לא יקרה לך כלום. התשלום מובטח. עלית הריבית לא קשורה ליכולת הפדיון של המדינה את האגח שקנית.
אתה חשוף לסיכון של אינפלציה, להפסד של תשואה אלטרנטיבית, אבל פחות חשוף לסיכון של קריסה של המנפיק.
יש כל כך הרבה אגחים ואני לא מבין איזה מהם "עדיף" על פני האחר.
אני חושב שבגלל הבילבול הזה ועודף המידע (שאצטרך ללמוד..) - אולי עדיף להשקיע בכלי אחר (פשוט יותר) שהוא עצמו משקיע באג"ח.

אגב יש אג"ח ממשלתיות צמודות מדד - ראה רשימה:
לכן אם משקיעים בהן אז אולי לא אמור להיות סיכון של אינפלציה?

אם הולכים לפי הספר, אז מזומן או שווי-מזומן. כשיש קריסה, אז הערך של המטבע נוטה לעלות - כי כולם בורחים אליו. זה לא שהנכסים נופלים כמו שבאותה מידה גם הכסף עצמו מתחזק. אז הדבר ״״הכי בטוח״״ במערכת זה אג״ח עם מח״מ של עד שנה-שנתיים. וגם, האג״ח מוחזק עבורך בנאמנות - מה שלא נכון כשמדובר בפקדונות בנקאיים. אותו סיפור גם עם בתי השקעות - ניירות הערך בתיאוריה מוגנים. בפועל, לא מן הנמנע שבית השקעות קורס ינסה למצוא הצדקות להניח ידיים על כספי המפקידים. וגם זהב ״מנייר״ (מניות של חברות כרייה וחציבה וסתם אחזקה - אני אישית מחזיק הרבה מאלה). ואולי גם קריפטו בתוך בבתי המסחר הרלוונטיים.*

אם אתה רוצה ללכת יותר לחומרא, אז זה כבר אומר להוציא כסף מזומן מהמערכת ולשמור עליו איכשהו ו/או מטבעות ומטילי זהב. אני לא רואה לנכון ללכת עד כדי כך רחוק. אולי להחזיק ככה סכום קטן יותר של עד 50,000. ו/או ארנקי קריפטו קרים.**

**קריפטו זה כמובן שנוי במחלוקת.
@FinFin

אגב, במקרים של חשש לשלום המערכת, דווקא הולכים לאג״ח ולא לפיקדונות בבנקים (או קרנות כספיות שמפקידות בבנקים בשבילך). מהסיבה הפשוטה שהיכולת של הממשלה להישאר בעלת כושר פרעון היא בסדרי-גודל פי כמה וכמה יותר גבוהה מאשר הבנקים. וזה קורה כל הזמן במדינות מתפתחות - אנשים נוהרים לאג״ח עד כדי שהתשואה הריאלית שלו שלילית הרבה פעמים - והם רואים בזה כפרמיה שהם משלמים בשביל שמירת הכסף אצל הריבון.

"אגב, במקרים של חשש לשלום המערכת, דווקא הולכים לאג״ח ולא לפיקדונות בבנקים (או קרנות כספיות שמפקידות בבנקים בשבילך)"
קרנות כספיות כמו קרן כספית שקלית?
ההרכב שלהן מאוד מגוון, יש להן אג"ח קונצרני וגם פיקדונות בבנקים וגם מק"מ.
לחלקן יש פיקדון בבנק אחד שמהווה כמעט חצי מהרכב הקרן.

אם הולכים לפי הספר, אז מזומן או שווי-מזומן. כשיש קריסה, אז הערך של המטבע נוטה לעלות - כי כולם בורחים אליו. זה לא שהנכסים נופלים כמו שבאותה מידה גם הכסף עצמו מתחזק. אז הדבר ״״הכי בטוח״״ במערכת זה אג״ח עם מח״מ של עד שנה-שנתיים.
אג"ח זה רק אם יש צפי שהמדינה תשלם אותו (למשל, סרי לנקה/גאנה/אוקראינה/מצרים לא ברור אם ישלמו את האג"ח. משבר החוב של אמריקה בלטינית בשנות ה-70 למשל גרם לעליות ריבית באגחים ולאיבוד ערך משמעותי). יש מקרים שהמדינה קורסת עם היפר אינפלציה כגון רפובליקת וייאמר/ונצואלה ועוד דוגמאות ממזרח אירופה/אפריקה. אפילו ישראל קרסה ב1983 עם משבר המניות הבנקים והלירה כבר לא שווה כלום כמעט. האג"חים בריבית קבועה שווים בהתאם והמדד לא בדיוק משקף תמיד את האינפלציה האמיתית ולפעמים גם יש חדלות פירעון לגביו (אם הוא קונצרני למשל).

"אגב, במקרים של חשש לשלום המערכת, דווקא הולכים לאג״ח ולא לפיקדונות בבנקים (או קרנות כספיות שמפקידות בבנקים בשבילך)"
קרנות כספיות כמו קרן כספית שקלית?
ההרכב שלהן מאוד מגוון, יש להן אג"ח קונצרני וגם פיקדונות בבנקים וגם מק"מ.
לחלקן יש פיקדון בבנק אחד שמהווה כמעט חצי מהרכב הקרן.
כותרת הדיון שלך מדברת על ״הגנה מקריסה״. בקרנות כספיות אתה חשוף לכל מיני חיות - קונצרני, פיקדונות... כמובן, לא כל חברה או בנק יקרסו אם יהיה משבר - גם בשפל הגדול הרבה בנקים קרסו והרבה בנקים שרדו. אבל אתה כמדומני רוצה לשמור על ערך הכסף שלך ולא לסכן אותו שלא לצורך כדי לקבל עוד קצת ריבית/קופונים.

ומה זה קשור אם הקרן הכספית שקלית או נקובה במט״ח? אותו דבר מבחינת הסיכון. הייתי ואמר אפילו שהשקל יותר בטוח מרוב המט״חים, שם בחוץ.
אג"ח זה רק אם יש צפי שהמדינה תשלם אותו (למשל, סרי לנקה/גאנה/אוקראינה/מצרים לא ברור אם ישלמו את האג"ח. משבר החוב של אמריקה בלטינית בשנות ה-70 למשל גרם לעליות ריבית באגחים ולאיבוד ערך משמעותי). יש מקרים שהמדינה קורסת עם היפר אינפלציה כגון רפובליקת וייאמר/ונצואלה ועוד דוגמאות ממזרח אירופה/אפריקה. אפילו ישראל קרסה ב1983 עם משבר המניות הבנקים והלירה כבר לא שווה כלום כמעט. האג"חים בריבית קבועה שווים בהתאם והמדד לא בדיוק משקף תמיד את האינפלציה האמיתית ולפעמים גם יש חדלות פירעון לגביו (אם הוא קונצרני למשל).
אין דבר כזה שמדינה לא מסוגלת לשלם קופונים על אג״ח במטבע שלה. אתה תמיד תקבל את הקופונים בחזרה - השאלה רק אם הם יהיו שווים משהו, אבל את הספרות לחשבון אתה תקבל. מה שאתה מדבר עליו זה נטו אג״ח במט״ח של מדינות שלא מנפיקות את אותו מטבע.

כשמדובר בכסף פיאט, אתה בוחר לקחת סיכון מטבע או סיכון מוסדי. כל אחד שיבחר את הרעל של עצמו. אבל לצורך הדיון, לסמוך על הריבון זו האופציה ״הבטוחה יותר״. אף בנק לא יכול להישאר עם כושר פרעון יותר גבוה מאשר של מדינה - למדינה יש יכולת להטיל מסים, להדפיס כסף...

כשמדובר בכסף פיאט, אתה בוחר לקחת סיכון מטבע או סיכון מוסדי. כל אחד שיבחר את הרעל של עצמו. אבל לצורך הדיון, לסמוך על הריבון זו האופציה ״הבטוחה יותר״. אף בנק לא יכול להישאר עם כושר פרעון יותר גבוה מאשר של מדינה - למדינה יש יכולת להטיל מסים, להדפיס כסף...
מדינה/ממשלה לא יכולה להדפיס כסף - הבנק המרכזי יכול. יש מקרים שבהם הבנק המרכזי מחליט לא להדפיס כמו במקרה של יוון (שמשתמשת באירו). בנוסף, יש מדינות שהצמידו את המטבע לדולר ובחרו לפשוט רגל ולא להוריד את הצימוד הזה (שעוזר להם בייצוא ממה שהבנתי) כמו ארגנטינה (אני קורא לגבי הדוגמא הזו ויכול להיות אי דיוקים אבל זה קרה בסביבות 2001 במיתון הגדול של ארגנטינה). דוגמא מהעת האחרונה זו רוסיה שלא יכולה לשלם את החוב בגלל סנקציות בינלאומיות אז בפועל לא מקבלים את התשלומים.

בלת"ק - בהנחה שהכוונה לקריסה של כסף הפיאט כולו (לא סתם קריסה בשוק האג"ח ומניות, אלא מצב כמו וונצואלה או ארגנטינה ברוב העולם בו זמנית), אז ההימור הכי טוב שלך הוא לחלק את הנכסים בין:
א. זהב וכסף פיזיים (לא הרבה בבית, לא בבנק, מקום שיש לך גישה ובטוח, רצוי מחוץ למדינה)
ב. נדלן שאתה גר בו או מניב לך משהו, בתנאי שלא לקחת חוב כדי לקנות אותו או החוב לא צמוד. אם יש משכנתא עם חלקים צמודים\ פריים- זה הזמן לסלק אותם לפני הקריסה.
ג. מוצרי צריכה משתמרים היטב בעלי ערך גבוה ביחס לנפח- גנרטור דיזל ודלק (אם יש לך צמוד קרקע או גג), שימורים (במיוחד טונה), תרופות אם תוכל לקנות מה שאתה צריך מראש, בשר ודג קפוא (אם יש לך את המקום לאכסן).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
בובין חוט-השני מה הדבר הכי חשוב שאנשים שלוקחים משכנתא לא יודעים נדל"ן 80
V מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? שוק ההון 69
קורא הדוק מה הדבר הכי מסוכן שאתם מחזיקים בתיק ? שוק ההון 216
amidar מייבש כביסה - הדבר הכי חסכוני שאי פעם היה לי! (האמנם?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 79
עש לילה הדבר הכי גרוע בתיקון הזה אוף טופיק 78
adamshalev הדבר הכי מטומטם שאתם יכולים לעשות עם הכסף שוק ההון 4
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
Y קופת"ג להשקעה מחקה S&P500- לא כולן אותו הדבר... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
R האם קרן כספית ומנייה עובדות אותו הדבר? שוק ההון 4
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
ס אשמח לשמוע דעות לפני פתיחת תיק השקעות, האם זה הדבר הנכון כרגע? שוק ההון 20
anonyshmeger פריקה, מותש, מה לי וכל הדבר הזה אוף טופיק 13
R קרן השתלמות IRA למובטל, או הדבר שהכי קרוב לזה שוק ההון 3
Y איפה הכי זול להמיר שקלים לדולרים? שוק ההון 2
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
א המרת דולרים בצורה הכי פשוטה וזולה שוק ההון 8
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
T מה הבנק הכי ידידותי להעברות מט"ח הקשורות בקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
סול איפה בחו"ל יש הכי פחות אנטישמיות אוף טופיק 45
R איפה הכי טוב לגדל ילדים ? נדל"ן 81
י העיר הכי כדאית להשקעה פוסטים מאיכות נמוכה 6
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
S מהם דמי הניהול הכי הנמוכים שאפשר להשיג היום בפנסיה מקיפה מחקה מדד s&p500 לצבירה של מעל מיליון? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
Y איפה אפשר לקבל את ההלוואה הכי זולה היום? פוסטים מאיכות נמוכה 21
כ כרטיס אשראי cashback הכי משתלם 2023? צרכנות פיננסית 92
L איך להיכנס לחברות גלובאליות/אמריקאיות הכי מהר ? אוף טופיק 2
L איך להיכנס לחברות גלובאליות/אמריקאיות הכי מהר ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
I דרך הכי טובה להיפטר מרכב ישן? צרכנות פיננסית 7
I איך הכי נכון להשתמש בהון העצמי לרכישת דירה למגורים נדל"ן 12
H איפה מקבלים פיקדון הכי גבוה ? לשנה שנתיים פוסטים מאיכות נמוכה 2
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
ח השקעה במדד שירד הכי הרבה מהשיא שוק ההון 7
T קרן ההשתלמות עם הסיכון המחושב הכי גבוה?!? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזו s&p 500 הכי זולה בטווח רחוק? שוק ההון 10
Y איך להתמנף בצורה הכי בטוחה וזולה? שוק ההון 120
Y מה חבילת האינטרנט הכי טובה היום? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
ה מה התשואה לפדיון חסרת סיכון הכי טובה היום? שוק ההון 7
א חיסכון חודשי - איזה מוצר הכי יתאים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
V מה הכלי הכי מומלץ למבוגר בן 60 ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
C איפה הכי משתלם וכדאי לקחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש מה הדרך הכי טובה וזולה להעביר סכום כסף לחו'ל שוק ההון 4
Y IRA - מי נותן היום את השירות\מחיר הכי טוב היום? שוק ההון 48

נושאים דומים