• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם טעיתי? והאם לתקן?

TWOSIXNINE

משתמש בכיר
דירוג
802
פוסט שיתופי שמצאתי לנכון להניח אותו פה ולא בתת הפורום ״שוק ההון״ משום שהייתי מעדיף להתמקד בהיבטים ההתנהגותיים/מחשבתיים שבנושא ולא בצד הפרקטי של מה בפועל לעשות.

אתחיל,

ממש בשבועות האחרונים שמתי לב שהתחלתי פרק חדש בחיי הפיננסיים,
במהלך השנתיים האחרונות קראתי, חקרתי, השקעתי מחשבה רבה, והוצאתי לפועל את התכנית הכלכלית שגיבשתי בנוגע לקרן הפנסיה, קרן ההשתלמות, תיק ההשקעות וקרן ״לשעת חירום״ שברשותי.

ללא ספק, השנה האחרונה הייתה חוויה מעצימה, עוצמתית ומלמדת ביותר עבורי:

א. משום שיצא לי לחוש בתחושה הטובה הזו שמתלווה ללקיחת אחריות ולשיקול דעת.
ב. פעלתי מתוך מחשבה והבנה

על כן הוחלט כי :

קרן הפנסיה מסלול מחקה מדד SP500
קרן ההשתלמות מסלול מחקה מדד SP500
קרן חירום עו״ש משכורת חודשית ממוצעת (יעד - 3 משכורות לפחות בתום שנתיים)
תיק השקעות קרן אירית שקלית מחקה מדד SP500

הרציונל פשוט, אני בשנות ה-30 לחיי ולכן חושב שקרן הפנסיה מקומה במסלול מחקה מדד.
קרן ההשתלמות כרגע אינה עומדת בקריטריונים (שלי) למסלול IRA, עם זאת בעוד כ-5 שנים ו/או יושג יעד הצבירה המתאים היא תועבר למסלול IRA (אם ויתאפשר) ותושקע בקרן אירית שקלית מחקה מדד עולמי (MSCI ACWI).
האסטרטגיה שבה אני פועל לטובת הקרן חירום היא ע״י ״הפקדות״ קטנות על בסיס חודשי בשילוב של ״הפקדה״ נוספת גדולה אחת לשנה ומתאימה לאורח החיים שלי.
נכון לכרגע אני מקצה כ-11% מהמשכורת החודשית לתיק ההשקעות ומכוון להגדיל בהדרגה את אחוז ההפקדה.

עד כאן לא נשמע מרגש במיוחד, וטוב שכך. אנחנו לא משקיעים על מנת ליצור ריגושים אלא להבטיח עתיד על פי ראות עינינו.

מה שדווקא מטריד אותי הוא הספק שהתעורר, פתאום, אחרי שבמשך חודשים ישבתי וחשבתי והגעתי למסקנות ושיניתי את דעתי ושיניתי אותה שוב וביררתי ושלחתי מיילים והמתנתי על הקו וקראתי ושמעתי והשוואתי ו.. ו.. ו.. ,אתם מבינים לאיפה אני חותר, צץ לו הספק.
אחרי שכבר התקבלה החלטה. אחרי שכבר הכל טופל וסודר. החלטה שהרגישה נכון וטוב.

״אולי טעיתי שהחלטתי (כך וכך)?״
״אולי הייתי צריך לבחור בקרן (כזו וכזו)?״

אין צורך להרחיב על הפסיכולגיה שמתלווה לתיק ההשקעות שלנו, אני משער שזה ברור לכולם.

ומתוך הספק שעולה, או תחושת פקפוק שצץ או חוסר בטחון ששוב מגיח מבעד לכל אותם ניתוחים ומסקנות אני אומר לעצמי ״אוקיי, יכול להיות שטעיתי״ ועכשיו נשאלת השאלה:

האם לדבוק בתכנית המקורית? הרי השקעתי אינספור שעות ומחשבות.
האם נבון יותר להודות בטעות (כלפי עצמי) ולשנות? אין כאן עניין של אגו כלל, נטו תועלת.

השאלות, או הספקות הללו הן כלליות אבל אפשר לשים אותם בתוך הקונטקסט של תיק ההשקעות למשל,

״אני רוצה לשנות את הקרן בה אני משקיע כי אני מרגיש לא בנוח עם החשיפה לשוק האמריקאי״

או בקונטקסט של קרן ההשתלמות,

״אני רוצה לעבור למסלול IRA כי חשובה לי השליטה במה להשקיע״

//

מעניין אותי לדעת איך אתם פועלים כשאצלכם מתעורר הספק וכיצד הייתם פועלים לו הייתם במצב דומה.
(טיפים לניקוי רעשים יתקבלו בברכה)

שואלים את השאלה הבאה: האם משהו שהוא לא אני השתנה מאז שכתבתי את התכנית המקורית?
אם התשובה היא כן, מנסים להבין מה השתנה, ומתאימים את התכנית המקורית לשינוי.
אם התשובה היא לא, זה סתם רעש רקע ומתעלמים.

מעניין אותי לדעת איך אתם פועלים כשאצלכם מתעורר הספק וכיצד הייתם פועלים לו הייתם במצב דומה.
(טיפים לניקוי רעשים יתקבלו בברכה)
צייצה פעם הסולידית בטוויטר:
אם אתם משקיעים בבורסה, סימן ש:
1. חסכתם כסף
2. החלטתם להשקיע את הכסף הזה
3. פתחתם חשבון מסחר
4. העברתם כסף לחשבון המסחר
5. החלטתם במה להשקיע
6. קניתם את מה שהחלטתם לקנות
7. העמדתם את הונכם בסיכון
אף אחת מההחלטות הללו אינה טריוויאלית.
כל אחת מההחלטות הללו נועדה לשפר את מצבכם הכלכלי.
ועל כך מגיע לכם כל הכבוד.
והיות שעשית את הצעדים האלו מכאן ואילך מה שלא תעשה, זה לא יהיה כזה קריטי.
חבל לטחון את הראש על שטויות.
אז תתחרט... אז תחליף קרן X בקרן Y ותשלם מס ועמלות בדרך... אז מה?
מצבך הפיננסי היה מזהיר עם קרן X והוא ישאר מזהיר עם קרן Y.
אז בשביל מה תחושת הספק וחוסר הביטחון?

אז תתחרט... אז תחליף קרן X בקרן Y ותשלם מס ועמלות בדרך... אז מה?
מצבך הפיננסי היה מזהיר עם קרן X והוא ישאר מזהיר עם קרן Y.
אז בשביל מה תחושת הספק וחוסר הביטחון?
״הגישה״ הזו קיימת מצד אחד של הסקאלה, אבל לעיתים מתערערת ותחושות ומחשבות של ספק מתגברות ועדיין לא נשלטות ברמה שהייתי רוצה שיהיו.
בנתיים, גם מתגובתך וגם מתגובתו של סוליד החכמתי (ונזכרתי) אז תודה.
וכשאני שם לב לזה הן (התגובות) קשורות בפרספקטיבה. שזה שינוי שדורש הרבה עבודה פנימית וזמן, כמובן.

אני מתחבר למה ש @optimum רשם. את ההחלטות המשמעותיות עשית. מכאן זה שיפורים קטנים.
גם אם תשאר בדיוק עם מה שעשית ולא תשנה שום דבר בעשרות שנים הבאות אתה תהיה מיליונר.

תרגיל נחמד שמשמש אותי לפעמים כשהספקות עולים בי זה ממש לרשום אותם:

"אני חושב שהעובדה שעשיתי X הייתה שגויה כי Y." הרבה פעמים תחושות של בלבול שמרגישות משכנעות מאוד כשהם בתוך רצף המחשבות שלנו מתפוגגות ומרגישות לא משכנעות כשהם על הנייר.

הפורום הזה יכול להיות כלי נהדר להתלבטויות שלך. תנסה לשכנע אותנו למה לדעתך החלטה X שלך הייתה שגויה והיה עדיף החלטה Y. הרבה יותר קל לשכנע את עצמנו מאשר מישהו אחר.

נ.ב. התיק שלי מאוד דומה לשלך. 100% מנייתי עם קצת יותר פיזור (VTI + VXUS במקום S&P500) אבל בעיני התיק שבנית הוא מעולה לאדם בגילך ובמצבך.

החשש, החרטה, הבהלה הם כולם מתבקשים ומראים שאתה אדם שפוי ונבון. מה שיוצא לך מזה הוא שכללי המשחק מתחילים להיות ברורים והם כוללים סיכון לא מבוטל. ברוך הבא!

תנסה לשכנע אותנו למה לדעתך החלטה X שלך הייתה שגויה והיה עדיף החלטה Y
שוק אמריקאי בלבד אל מול שוק עולמי. פיזור (נ)רחב יותר הוא בד״כ ״ארוחת החינם״ היחידה שאפשר לקבל.
זה ברמה הפרקטית.

ואם אני מבין נכון, זה כבר שייך למיקרו אופטימיזציה.

ברמה הפסיכולוגית, מחפש דרכים לצבור בטחון, לפעול כשצריך ולהתמיד ״במסע״.

שוק אמריקאי בלבד אל מול שוק עולמי. פיזור (נ)רחב יותר הוא בד״כ ״ארוחת החינם״ היחידה שאפשר לקבל.
זה ברמה הפרקטית.

תמיד אפשר להסתכל על חצי הכוס המלאה בכל סיטואציה.

השוק עלה - הרווחת!
השוק ירד - הזדמנות לקנות בזול!

אם הדולר נופל (ואיתו הקרן הלא מגודרת שלי) אז בעצם זה אומר עכשיו אני מרוויח משכורת גבוהה יותר במונחים דולריים.

אני למשל מחזיק בקרן עוקבת ACWI שבינתיים נתנה תשואה נמוכה יותר מ SP500 מתחילת השנה (15% לעומת 22%)
במקום לבכות על התשואה שאיבדתי אני יכול להזכיר לעצמי שאני מגודר מפני נפילה של השוק האמריקאי ולישון ככה יותר טוב בלילה.

ההחלטה האם לראות את השלילי או החיובי בכל סיטואציה היא לגמרי בחירה שלך.

אני למשל מחזיק ב ACWI שבינתיים נתנה תשואה נמוכה יותר מ SP500 מתחילת השנה (15% לעומת 22%)
במקום לבכות על התשואה שאיבדתי אני יכול להזכיר לעצמי שאני מגודר מפני נפילה של השוק האמריקאי ולישון ככה יותר טוב בלילה.
אני בדיוק באותו מצב ושמח מאותן סיבות בדיוק.

חשוב לזכור שכמשקיע צעיר רוב הכסף שלך עדיין לא הושקע. כלומר גם אם עשית טעויות בהשקעה הם זניחות ביחס לגודל התיק הסופי ויש לך עדיין המון זמן לתקן.

הרבה אנשים סבורים שהשקעה בשוק האמריקאי אמורה להיות מספיקה. אחרי הכל פייסבוק, גוגל ואמזון לא מוגבלות רק לשוק האמריקאי.

אבל אם זה מטריד אותך אתה יכול לקנות בחלק שנמצא בבית השקעות בעיקר VXUS וכך לקרב את מבנה התיק למשקל העולמי. אתה אפילו לא צריך למכור את מה שיש לך כרגע בשביל זה. רק לשנות את הקניות העתידיות.

כמו שהסולידית כתבה בפוסט על פירמידת הצרכים של המשקיע ההחלטות החשובות הם אחוז החיסכון, טווח ההשקעה והמשמעת העצמית. אם אתה בסדר כאן אתה במצב יותר טוב מרוב האנשים.

אל תתן לשאיפה לשלמות לשתק אותך.

חשוב לזכור שכמשקיע צעיר רוב הכסף שלך עדיין לא הושקע. כלומר גם אם עשית טעויות בהשקעה הם זניחות ביחס לגודל התיק הסופי ויש לך עדיין המון זמן לתקן.
מאד עוזר שהצגת את זה כך.
ההחלטה האם לראות את השלילי או החיובי בכל סיטואציה היא לגמרי בחירה שלך.
אני מסכים איתך לגמרי. וזו תכונה נהדרת. למזלי היא נרכשת.

* עדכון קטן :

במהלך השבוע ההערות שלכם ליוו אותי והיום חזרתי לקרוא שוב את הפוסט, עברתי על התגובות כאן והקריאה הנוספת ממש עזרה לי להסתכל ולבחון את מצבי בנושא מסוים.
באמת הצלחתי לבוא בגישה פחות פחדנית ויותר אופטימית.
קיבלתי שיעור קטנטן ומתגמל בכך שמשתלם להיות אופטימיים. זה בהחלט עוזר ומפזר את ה״ערפל״ המחשבתי.

בנוסף, שוקל להכניס גיוון בנוף התעסוקתי שלי. (וגורם לי לחשוב שאולי זה התוצר של חשיבה חיובית).
בשני המישורים (תיק השקעות, תעסוקה) הגעתי למסקנה שראוי לערוך שינויים. אמנם קטנים במשקלם אך בעלי משמעות גדולה.

תעסוקה עדיין לשמר את התחום ועם זאת גם לשלב משהו נישתי יותר שעשוי להשתלם בטווח הארוך (מעבר לכלכלית, במישור האישי).
תיק השקעות שיעור101# : פיזור חשוב לי מתשואה.

החשש, החרטה, הבהלה הם כולם מתבקשים ומראים שאתה אדם שפוי ונבון. מה שיוצא לך מזה הוא שכללי המשחק מתחילים להיות ברורים והם כוללים סיכון לא מבוטל. ברוך הבא!

מחזק ומוסיף.

פתחתי את הדלת בפני כמה חבר'ה צעירים (משוחררים טריים וסטודנטים) לעולם ההשקעות.
כשהם שאלו אותי מה יקרה עם השוק ירד, ביקשתי מהם שיתפללו למפולת ביום שהם מקבלים את המשכורת הרצינית הראשונה שלהם, כדי שיוכלו לקנות בהנחה.

זה ברמה הפרקטית.

1. גם לדעתי הקורלציה הנמוכה בין השוק האמריקאי לשווקים האחרים לא מצדיקה השקעה בשוק האמריקאי בלבד.
2. אני לא אוהב את האמירה שהיא קצת הונאה עצמית שאם השוק יורד אז בעצם הרווחתי. העובדה שמחר יותר זול מהיום לא אומרת שמחר יותר זול ממחרתיים.
מה שעוזר לי זו הידיעה שאין אלטרנטיבה אחרת מלבד אחוז גבוה במניות עולמיות. סיכוני אינפלציה יחד עם הריבית האפסית משאירים מעט מאד אפשרויות השקעה למי שמחזיק שקלים ורוצה לנצל אותם לצריכה בעוד עשרות שנים. ההשקעה בשוק ההון היא לקיחת סיכון במודע, כמו סיכונים אחרים בחיים, כי אין אלטרנטיבה טובה ממנה בשקלול סיכון / סיכוי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ח רק לוודא שלא טעיתי שוק ההון 6
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
R החזר הלוואה | סיוע בהבנה של ההלוואה והאם ניתן לשפר אותה שוק ההון 4
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
א מחלקת או צוברת איך בודקים והאם יש הבדל בין אותו נייר בבורסות שונות? שוק ההון 2
S פרעון הלוואה ללא ריבית והאם זה בכלל משתלם ? צרכנות פיננסית 3
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47
I איך הבנקים באמת עובדים? והאם הם באמת מרוויחים מהעלאת הריבית? שוק ההון 6
S מחיר למשתכן בדרום - איזו דירה לבחור והאם כדאי לרכוש ללא משכנתא נדל"ן 5
א כיצד והאם ניתן לחשב את הציפיות להעלאת הפריים ? שוק ההון 1
T משבר האנרגיה העולמי - השורשים, הסיבות והאם בכל זאת יש פתרונות? אוף טופיק 0
H שאלה לגבי עמלות כרטיס אשראי והאם בגלל הלוואה לא ניתן לעזוב. צרכנות פיננסית 7
A לאן מגיעים הכספים שמושקעים במדדים? מי נהנה מהם? והאם זה יכול לעזור לעולם? אוף טופיק 31
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
מומו הברווז איך כדאי לממן את העסקה -והאם אני קופץ מעל הפופיק? נדל"ן 44
א כמה עולה ייפוי כוח נוטריוני, והאם זה משנה אם זה עבור הבנק? צרכנות פיננסית 6
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N איך מגלים מה עלה בגורלה של דירה בירושה מהעבר? והאם החזקת חלק מדירה שקול להחזקת דירה? נדל"ן 6
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
D מי קונה אג"ח בתשואה לפדיון שלילית, והאם להגדיל נתח המזומן בתיק? שוק ההון 8
ש כמה משקיעים פה בנסדק 100, סנופי, vti והאם לא עדיף רק נסדק 100? שוק ההון 31
הנודדת אירו-דולר - מה משפיע על השער והאם הוא צפוי להשתפר? צרכנות פיננסית 13
liranviper מכירה לשם קיזוז רווח - והאם יש אוטומציה ב IB ? שוק ההון 3
י קניה ראשונית של VTI + VXUS לסירוגין או בפעם אחת, והאם והיכן לקנות אג"ח? שוק ההון 24
O שיעור נדל"ן בתיק השקעות והאם דירת מגורים נחשבת? נדל"ן 7
ImCarryGG באיזה תואר אתם מחזיקים והאם אתם מתכננים לחזור לאקדמיה? התפתחות אישית 173
C קרן השתלמות: השוואת דמי ניהול, והאם כדאי לי להשקיע את כל המניות דרך הקרן? צרכנות פיננסית 1
T עמלות בבנק הפועלים - חו״ד והאם יש טבלת/סקר עמלות כללי? שוק ההון 4
A זקיפות השתלמות ותגמולים - האם אפשר לבקש כתוספת לברוטו והאם כדאי? צרכנות פיננסית 19
A פקודת מכירה בחשבון שגוי - נסיון לתקן שוק ההון 1
H תוך כמה זמן בעל דירה אמור לתקן מזגן? אוף טופיק 20
א פיצויים שנצבעו בתור תגמולים - כדאי לתקן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ האם אפשר לתקן השקעות נדל"ן כושלות? נדל"ן 20
H איך לתקן את הטעויות שכנראה עשיתי? שוק ההון 5
ז בעל דירה שמסרב לתקן ליקויים אוף טופיק 3
מ מי אחראי לתקן רטיבות המגיעה מדירה למעלה? אוף טופיק 7

נושאים דומים

Back
למעלה